14 ROTTERDAM Kerstboom nu kunstobj eet Voorjaar brengt Midden -Delfland meer recreatie Film begeleidt landinrichting De crisis is in Rijnmond al in '70 begonnen Hans Kooi: „Laten staan tot volgende boom... Langs de drie Waterwegsteden: Nieuw stuk signalering in gebruik Medio januari in Rotterdam Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 4 januari 1983 RV RW Rotterdam Wie zegt er nog dat Rotterdammers niet van kunst houden? Neem die twee giechelende meisjes, die gistermiddag weggedoken onder een paraplu over de Coolsingel liepen. Nadat de een de ander had aangekeken, klonk plotseling een luidruchtig geproest. Ze konden niet meer van het lachen. Of dat echtpaar, bijvoorbeeld, dat net de rijweg overstak. Hij, een tikkeltje verontwaardigd: „Wat moet dat kale ding daar nou?" Zij, niet minder bits: „En hij staat nog scheef ook." Iemand die net de hal van het stadhuis verliet, terwijl hij zijn. regenjas tot de kin toe dicht knoopte: „Da's kunst? Een de fecte lantaarnpaal zullen 2e bedoelen. Alleen dan wel een stuk duurder..." Zo kreeg Rotterdam er giste ren een nieuw kunstwerk bij. Net als twee jaar geleden ver anderde de Rotterdamse kuns tenaar Hans Kooi de Noorse kerstboom voor het stadhuis aan de Coolsingel in een kunstwerk, 's Ochtends ont deed hij de tien meter hoge boom van zijn takken, bepaal de zich daarna, werkend van uit een hoogwerker, tot het pellen van de stam, die vervol gens in de lengte door midden werd gezaagd. Hun kunstwerk werd voltooid met het halver wege inbrengen van een steen. „De gespleten boomstam sym boliseert de stad Rotterdam", verduidelijkt Hans Kooi. „Ook Rotterdam is door een rivier in tweeën gesplitst." Achter de steen zit geen diepere gedach te. „Wat had ik dan moeten nemen?", reageert de kunste naar. „Ik had er moeilijk een waterval tussen kunnen plaat sen..." Toch is de keuze van het ma teriaal niet zo toevallig. De kunstenaar, die zijn atelier heeft in het voormalige pand van de distilleerderij Henkes aan de Voorhaven, voelt zich al sinds jaren aangetrokken tot de natuur, waarbij hij vooral werkt met hout en magnetis me. „Ik zit veel in Noorwe gen", verduidelijkt hij. „Van daar die associatie met bomen. In Noorwegen heb je veel bo men met vergroeiingen. Ze zijn ooit eens geknakt, maar hebben nieuwe wegen gezocht. Daar heb ik op doorgebor duurd." Kosten De dwingende vraag, die veel voorbijgangers gisteren echter bezig hield: wat zal die grap ons weer gaan kosten? Ook Hans Kooi werd gisteren vele malen met die vraag gecon fronteerd. Maar heel lakoniek zegt hij: „Het kost de gemeente niets. Het project wordt gesub sidieerd, dat wel, maar dat be treft alleen het huren van de hoogwerker en het betalen van de man die dat ding moet bedienen. Ik hoef er zelf geen cent voor te hebben. Mijn kos ten worden betaald door Toyo- ta-Goossens, die in feite als sponsor optreedt." Voor Hans Kooi is het ver vaardigen van dit kunstwerk eigenlijk een tegenprestatie. Zijn vorige project, waarvoor hij de Noorse kunstenaar B°ard Breivik liet overkomen, resulteerde toen in een uitno diging om op kosten van Nour- se instanties naar Oslo te ko men. Terug in Nederland werd door de Rotterdamse kunststichting een van zijn projecten aangekocht. „Dit vond ik zo leuk, dat ik eerst op kosten van anderen daarheen kon en er toen ook nog aan verdiende, dat ik besloot dit project als tegenprestatie te doen", verklaart de kunste naar. Of het kunstwerk ook de ko mende maanden voor het stad huis aan de Coolsingel blijft staan, is nog niet zeker. „Dat zal vooral van de reacties af hangen. De vraag is, hoe het publiek erop reageert en of het ding niet in de weg zal staan bij festiviteiten. Mijn bedoeling is echter dat de het project van boom naar boom zal gaan. Pas weggehaald zal worden als de nieuwe kerstboom wordt ge plaatst. Dan verdwijnt 'ie naar de Roteb, al denk ik dat dit best nog wel wat voeten in aarde zal krijgen, want wie brengt er nou een kunstwerk naar de Roteb?" Met een kettingzaag wordt de schors verwijderd- Reacties Belangrijk voor Hans Kooi worden dus de reacties van passerende Rotterdammers. Gisteren kreeg hij alvast een voorproefje. Zo suggereerde een voorbijganger dat hij voor het vermeende honorarium óók wel voor houthakker wil de spelen. Een ander veron derstelde dat de klappen nog wel zouden vallen als het don ker werd; al zou de boom er geen gevolgen van ondervin den, want die was al gespleten. Een ambtenaar van het stad huis vond het kunstwerk 'heel symbolisch voor de situatie van dit moment': „Een kale kerstboom, met een steen als versiering; kan de toestand waarin Rotterdam verkeert nóg duidelijk worden uitge beeld?" Een langsslenterende Rotter dammer had er weer een heel andere visie op: „Eindelijk er kent het stadsbestuur dat het al geruime tijd voor paal staat." Of, zoals de redacteur gemeentepolitiek van deze krant opmerkte: „De paal symboliseert de gespleten poli tiek achter de muren van het stadhuis..." Ook Hans Kooi hoorde de re acties. „De meeste mensen vergeleken de kale boomstam met een lucifer. En later op de dag, toen de stam doormidden was gezaagd, met een gesple ten lucifer. Het interesseert me eigenlijk niet zoveel. Het leukste is dat deze dingen in Rotterdam mogelijk zijn. Dat is belangrijk. Voor mij is het niet iets waar ik van moet le ven. Daar heb ik mijn tentoon stellingen voor. Daar wordt mijn werk aangekocht. Al is het wel zo, dat wat ik hier ge daan heb, ik ook van plan ben in Brussel te gaan doen." Een ouder echtpaar nadert de ontschorste boomstam. Ge kromd tegen de wind, ver scholen achter een paraplu, waarschuwt hij: „Kijk uit voor die paal." Zij, geschrokken, te gen de man bij de hoogwerker: „Kunnen jullie dat ding gewoon omzagen en wegha len? Laat dat spelen achterwe ge, Jullie doen net of 't geen geld kost..." Midden-Delfland Dit voorjaar kan een begin wor den gemaakt met twee bij voorrang uit te voeren pro jecten, passend in de recon structie van Midden-Delf- Rotterdam Rijkswaterstaat heeft wederom een stuk van het nieuwe signaleringsproject in bedrijf gesteld. Het gaat om het gedeelte van de Van Brie- nenoordbrug tot aan het Bene- luxplein (rijksweg 16 en rijks weg 20). Het laatste gedeelte van dat project tussen de Be- neluxtunnel en het Benelux- plein (rijksweg 4) wordt in de loop van januari in werking gesteld. De gehele bediening en be waiting van dit signaie- ringsproject geschiedt vanaf de centrale aan de Krui thuisweg te Del teut land. In het voorjaar komt de aanleg op gang van recre atieve voorzieningen, ver spreid over zestig hectare van het gebied, maar voor namelijk lopend langs de stadsranden. Er wordt daarbij nog een na dere keus gemaakt uit vier mogelijkheden: Maassluis- Oost, Vlaardingen-West, de Kandelaarweg bij Schiedam- Kethel en Delft-Zuid. In het najaar kan men een aantal eenvoudige voorzienin gen aanpakken, waarvan de watersport kan profiteren. Het gaat om zaken als meerpalen en beschoeiingen^ dus nadruk kelijk nog niet om het onder water zetten van de Foppen polder in Maasland. Dit is een veel ernstiger zaak, die diep ingrijpt in het polderlandschap en daarom zeer omstreden is. Voor het recreatieschap Mid den-Delfland, waarvan de of ficiële oprichting nabij komt, schiet de provincie Zuid-Hol land de financiering van een aantal projecten voor. Het gaat hierbij om 45.000 gulden voor- negen hectare bos, een kwart mujoen voor de recreatieve voorzieningen en 25.000 gul den voor de watersportvoor zieningen. Die bedragen zijn telkens een kwart van de be grote investeringssommen, die verder voor driekwart voor rekening zullen komen van het ministerie van landbouw en visserij. De projecten zijn gekozen uit een lijstje van bij voorrang uit te voeren werken, dat de re constructiecommissie Midden- Delfland eind oktober vorig jaar heeft opgesteld. De lijst heeft intussen de instemming van het provinciebestuur. An dere projecten daarop zijn boerderijverplaatsing in de zo genaamde M-zone, het oplos sen van knelpunten in de ver kaveling, het aanleggen van erfbeplantingen en een recon structie van de Coldenhove- laan in Maasland. Vrijdagochtend om tien uur vergadert hierover de provin ciale commissie voor recreatie, natuurbescherming en land- schapszorg in het Provincie huis in Den Haag. Halverwege de gespleten boomstam plaatst de kunstenaar een steen. Zonder dat daar ove rigens enige diepere gedachte achter zit. Landinrichting valt niet altijd mee. Hoe maak je een landelijk plekje mooi ten gunste van recreanten en boeren, als de hoogbouw uit de stad er pal bovenop staat? Op de foto van Jaap flozema een voorbeeld van een 'overgangsgebied' tussen Schiedam-Noord en Midden- Delfland. Westland In opdracht van het ministerie van land bouw is een film gemaakt over de landinrichting. De reconstructie van Midden-Delfland vormt daarvan een onderdeel. De film kreeg als titel mee 'Alles wisselt' en heeft een tijdsduur van zo'n half uur. In de komende maand wordt de film voor het eerst in Zuid-Holland vertoond: vrij dag 14 januari in hotel Baby- Ion in Den Haag en op dins dag 18 januari in hotel En gels in Rotterdam. In beide gevallen gaat het om een provinciale première. De film wil een breed pu bliek duidelijk maken waar om het gaat bij de landin richting: hoe complex de problemen op het platteland kunnen zijn en hoe landin richting door zorgvuldig af wegen daarvoor een oplos sing kan bieden. Staatssecretaris Ploeg zei bij de introductie van de film onder meer, dat dankzij de afweging van de verschillen de belangen bij landinrich ting ook een grote bijdrage wordt geleverd aan natuur en landschapswaarde van een gebied. Het streven is erop gericht met betrekkelijk eenvoudige voorzieningen het platteland voor recreatie geschikt te maken, zonder dat boer en recreant elkaar voor de voe ten gaan lopen. Vooral voor verstedelijkte gebieden biedt landinrichting de mogelijk heid om het vaak zwaar ver stoorde evenwicht tussen landbouw en natuur met re creatie tot een goed samen hangend geheel te maken. Daarbij moet verder worden gegaan dan het treffen van enkele voorzieningen. Het gaat om de aanleg van bossen en recreatieparken, naast het handhaven van een gezonde landbouw. De reconstructie van Midden- Delfland toont volgens de staatssecretaris aan dat de mogelijkheden er zijn. „Na tuurlijk ïs het waar dat de rijkdom van flora en fauna in het algemeen verminde ren. Maar ik vind het te ver gaan de landbouw en in sa menhang daarmee de landin richting af te schilderen als een permanente aanslag op het natuurlijke milieu", aldus Ploeg. Belangstellenden kunnen de film aanvragen bij het minis terie van landbouw, Bezui- denhoutseweg 73 te Den Haag (telefoon 070-792561). De primaire doelgroep zijn de jongeren in de eerste klas sen van het voortgezet on derwijs. Ter begeleiding is een informatieve krant' ge maakt De film is evenwel geschikt voor vertoning aan een breed, publiek. *t Gaat niet goed in Rijn mond. Het is geen consta tering van vandaag of gis teren. Het gaat al lang niet goed. De teruggang is al vroeg in de jaren *70 be gonnen. Dat wisten we na tuurlijk wel, maar tot nu toe moest het bewijs ge voelsmatig worden berede neerd. Nuchter analyserend moet elk weldenkend mens al tot de conclusie zijn geko men, dat afremming van een vliegwiel uiteindelijk leidt tot absolute stil stand. Maar in de politiek prevaleren andere belevin gen. Politici hebben het ge voel, dat zij door hun be sluiten omstandigheden naar hun hand kunnen zet ten. Zij spreken over 're sultaten' van beleid. Ach teraf blijkt de omschrij ving 'gevolgen' van beleid een betere te zijn. De Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rot terdam en de Beneden- Maas heeft de (negatieve) ontwikkeling van de Rijn- mondeconomïe in de jaren 1970 - 1977 nu in een reeks ontnuchterende cijfers vastgelegd. Het trieste is, dat de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek zoveel jaren naijlen bij de actualiteit van de dag. We weten nu hoe het tot vijf jaar geleden is ge gaan: allerbelabberdst. Men moet vrezen, dat het over die jaren geschetste beeld nog relatief gunstig is vergeleken bij de nog oningevulde afgelopen vijf jaren. De Kamer van Koophan del constateert kortweg, dat het Rijnmondgebied als trekpaard van de na tionale economie sterk aan kracht heeft ingeboet. Men kan het ook anders vertalen: zowel op lande lijk nivaeu als lokaal en regionaal is men politiek welbewust bezig geweest de kip met de gouden eie ren te slachten. Hoe snel dat gegaan is kan met een simpel gege ven worden geïllustreerd: van een gebied met grote spanningen op de arbeids markt is Rijnmond ver worden tot een regio als Twente met de hoogste werkloosheidscijfers. Het gaat natuurlijk niet aan de totaliteit van deze ontwikkeling aan politie ke bemoeizucht toe te schrijven. Internationaal is er ook het nodige aan de hand. Hoewel: uit de jong ste cijfers over de behan deling van goederen' in de haven zou men geneigd zijn de conclusie te trekk- ken, dat ondanks de ver sterking van een reeks ne gatieve factoren, die haven overeind blijft. De oorza ken van de teruggang van de economie in het Rijn mondgebied zouden dan eerder dichter bij huis die nen te worden gezocht, dan dat ze geheel uit de in ternationale crisis zouden kunnen worden verklaard. De KvK geeft aan, hoe op allerlei fronten ongecoör dineerd een beleid is ge voerd, dat schadelijk voor Rijnmond is. Landelijk wordt ook vandaag de dag nog prioriteit gegeven aan spreiding van economi sche activiteiten naar zwakke delen van het land, zoals het noorden en het zuiden. Daarbij wordt er nog immer van uitge gaan, dat een slechte geo grafische ligging zou kun nen worden gecompen seerd met forse investe ringspremies. Dat beleid lijkt doelti fend voor kleinere onder nemingen, die in het wes ten te weinig armslag krij gen. De grote concerns hebben nog steeds een voorkeur voor het westen, waar zij kunnen beschik ken over de beste interna tionale vervoerslijnen. Hier hebben de lokale en regionale overheden met een afhoudend beleid de gang uit het vliegwiel ge haald. Hoewel er geen en kele milieunorm wordt overschreden is Rijnmond nog steeds saneringsge- door Koos de Gast bied. Opheffing van die negatief werkende status blijkt politiek een moei lijk te verwerken zaak: enerzijds ontleent het openbaar lichaam Rijn mond er een extra rijksbij drage van enkele miljoe nen aan ter verbetering van het milieu, anderzijds geeft men moeilijk toe, dat het politieke stok paard en het economische trekpaard slecht bij elkaar passen. De analyses van de Kamer van Koophandel zijn ui terst waardevol om aan te kunnen geven hoe de eco nomie in Rijnmond op vrijwel elk gebied uit de pas Is gaan lopen. De grote vraag is wat men met deze feiten gaat doen. Zal men er politiek de lering uit trekken, dat de begin ja ren *70 noodzakelijke be zinning op de consequen ties voor het milieu is doorgeslagen naar een on gewenste sanering van economische activiteiten? Overheid en bedrijfsleven praten druk met elkaar over de mogelijkheden om de kar weer in het spoor te krijgen. Maar zo goed als pas na jaren de gevolgen van een terughoudend be leid zichtbaar zijn gewor den, zo lang duurt het voordat de kentering aan wijsbaar zal zijn. AJlerwege klinkt de op roep tot 'nieuw élan' en 'maatschappelijke vitali teit'. Voordat het bedrijfs leven een nieuwe koers kan varen, zullen de poli tieke overheden toch die nen te beginnen met enige bakens te verzetten. Dinsdag 4 Januari De Ilantaren: 20.30: Toneelgroep Baal speelt 'Kalldewey, Farce' van Both» Strauss. Luxorih eaten 20.15: Musical 'Amerika-Amerika' met o.a. Jos Brink, Frank Sanders. Caroline Kaart en Lucie de Lange. De Bonke- laar: Sliedrecht, 20.15: Komedie 'De gouden tijd' met o.a. Josephine van Gasteren, Jules Hamel en Ellen Röhrman. Hoflaankerk: Oudedijk, 20.00: Nieuwjaarsconcert door het Pniëlkoor uit Kralingen o-l.v. Hans van Rooijen, Margareeth Schouten, piano en Gea Hendriks, cello. Jazz café Dizzy: 22.00: Maijanne Long-5. Woensdag 5 Januari Theater Zuidplein: 20.30: Theater '80 met "Dolores' een toneelvoorstel ling over scheiden, regie Marcel!e Meuleman, met on. Adrienne Klei weg en Hidde Maas. De Lantaren: 20.30: Toneelgroep Baal speelt 'Kall dewey, Farce van Botho Strauss. De Doelen: 12.45: Koffieconcert door het Gemini Ensemble, werken van Bach, Mahler en Kingma. De Doelen: 20.15: RPb. O.-sottsten 82/83; Het Archduke Piano Trio. Werken van Beethoven, Lalo en Mendelssohn. Luxortheater: 20.15: Musical 'Ameri- ka-Amerika* met o.a. Jos Brink, Frank Sanders, Caroline Kaart en Lucie de Lange. De Doelen: 14.30: Poppentheater 82/83; Clown Woudi met 'Clownsnrogramma-1'. Poppen theater Belle Pass: Water 1 oostraat 37b, 14.30: Het poppentheater speelt 'Het Land van oorsprong. Romeyns- bof: Ommoord, 14.00: Kindertheater in de wijk; De Soepgroep speelt "Val se wimpers' (7-13 jaar). t "Van de koele meren des doods' (16) dag. 6.45 en 9.30 u, en "Knokken voor twee' (al) dag. 1.30 en 4.00 u. Alhaxdbra 2: 'Het geheim van NIMH* (al) dag. 1.30-4.00 en 7.00 u, en 'Querelle' (16) dag. 9.30 u. Calypso t 1.45-6.45 en 9.30 a Ca- "E.T.* (i (al) dag. 3 lypso 2"Raiders of the lost ark' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.45 u. Calypso 3: 'An American werewolf in Londen' (16^. dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Cen traal: 'Lust' (18) dag. 12.30- 2.15-4.00- 5.45-7.30 en 9.15 u. Cineac (Beurs): '101 Dalmatiërs' (al) dag. 1.30-4.00 en 7.00 u, en 'Class of 1984y(16) dag, 9.30 u. Cineac (Bijenkorf): 'Big Bomber' (al) ma. t/ra woe. 2.00-7.00 en 9.30 u. Cinerama 1: 'Anme' (al) dag. 1.00- з.45-6.45 en 9.30 u. Cinerama 2: 'A midsummemight's Sexcomedy' (al) dag. 2.00-7.00 en 9,30 u. Cinerama 3: Het geheim van NIMH" (al) dag. 1.30-3.30 en 6.45 u, en 'La nuit de Va rennes' (16) dag 9.00 u. Cinerama 4: "Blade Hunner' (12) dag. 2.15-7.00 en 9.30 u. Cinerama 5: 'Poltergeist* (12) dag. 2.15-6.45 en 9.15 u. Corso: Trail of the pink panther' (al) dag. 1.30- 4.00-7.00 en 9.30 u. Kriteriom 'A midsummemight's Sexcomedy' (al) dag. 7.00 en 9.30 u. Lumlere 1: 'De Boezemvriend' (al) dag. 2.00-4.30-7,00 en 9.30 u. Lumlere 2: *101 Dalma- tiBrs* (al) dag. 2.00-4.30 en 7.00 u, en 'Porky's pikante pretpark' (16) dag. 9.30 u. Lumlere 3: "Pirate Movie' (al) dag. 1.45-4.15-6.45 en 9.15 u. Lumlere 4: rDe wraak der Barbaren* (al) dag. 1.45-4.15 en 6.45 u, en 'Monty Python live at the Hollywood Bowl' dag. 9.15 Metro 1: "101 Dalmatiërs' (al) dag, 2.00 en 4.00 u. en 'Reds' (16) dag. 0.00 u. Metro 2: 'Young doctors in love' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u, Bex: Teengers op het pomopad' (18) dag. doorlopend van 10.00-24.00 u. Tha lia: *E.T.J (al) dag. 1.15-4.00-6.45 en 9.30 u. 't Venster 1: 'Roomservice' (16) dag. 19.30 en 22.00 u. *t Venster 3: *L Age d 6r' (16) dag. 19.30 en 22.00 Kindervoorstellingen Alhambm-1: "Knokken voor twee' dag. 1.30 en 4.00 u. Ctnerama-3: "Het teheim van NIMH* dag. 1.30-3.30 en .45 u. Metro-L *101 Dalmatiërs' dag. 2.00 en 7.00 u. Passage: "Frank en Frev' dag. 2.00 u, dinsdag gesloten. Euro lr 'De Boezemvriend' (al) dag 1.30-6.45 en 9.15 u. Euro 2: KT.' (al) dag. 1.30-6.45 en 9.15 u, woe. 1-30- 4,00-6.45 en 9.15 u. Euro 3; 'De Hot Bubblegum maagd' (12) dag. 1.30-6.45 en 9.15 u. Kindervoorstellingen (al) Euro: 'Dumbo het vliegende olifan- woe. 1.30 u. tje' woe Brielle Apollo-theater: *Van de koele meren des doods' (16) di. en woe. 19.30 u. Kindervoorstellingen Apollo-theater: 'Pinkeltje' woe 14,00 u. Hellevoetsluls Tivoll-theater: "De Boezemvriend' (al) do. en woe. 14,30 en 2000 u, ma en di. 20.00 u. Medische Diensten Apotheken: jDc Rotterdamse apothe ken, zijn dagdhjks geopend van 8.30- 17,30 u Burton deze tijd, dus ook in de weeSteinden is voor spoedgevallen een vJ'aarilëfhingsregehng. Men kan via het antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt Betreft het een 3poedreeept, dan kunt u een taxi ne men. Vraag een taxibon die u aan de chauffeur overhandigt Taxi Tele fooncentrale, Tel: 010-361222. Art- scnboodschappen dienst: Tel: 206611 (nok voor Vlaardingen en Schiedam). Integraal Kankercentrum Botter dam: „Telefoonbaken voor vragen over kanker" I.K.R. Tel: 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berkel, Bergschenhoek en Bleiswijk Tel: 010- 333300. Telefonische Hulpdienst Spijke- nlsse: (van 22.00 tot 04.00 u): Tel: 01880-25952. H.I.C.: Hulp- en infor matiecentrum Postkantoor Coolsingel Tel: 172929, sociale en culturele in formatie, rechtshulp, studie en on derwijszaken, vacaturebank, Iocn- technisehe dienst enz. Geopend maand. 11.60-17.00 u, dinsd. t/m vnj. 8.30-1700 u. Crisiscentrum Rotter dam: Mathenesserlaan 270, tel: 76 39 44. Voor mensen met accute proble men op elk gebied. Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag. AA. werkgroep Botterdam: Bergweg 307a, tel: 673815, voor mensen met al coholproblemen. Stichting Recht swinkel; tel: 525690, Kralingen: Lus thofstraat 102, di. 17.00-18.30 u. Goudse Rijweg 39b, di 19.00-20.00 u. Bloemhof; Violierstraat 1 di 17.00- 20.00 u. Spangen: Potgieterstraat 8, do. 17.00-20.00 u Bureau voor Rechts hulp Zuid: Plein weg 218-220, di t/m vnj. 10.00-12.30 u. Noord: Teilinger- straat 59, ma 13.00-16.00 u. dl. t/m vrij. 10.00-16.00 u. do. 19.00-21.00 u vnjdag Van 14.00-16.00 u. notaris aan wezig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4