'Nieuwe acties, maar nu tegen het college 'Dit kan de doodsteek betekenen' De Haven in personele problemen Begroting Schiedam toch niet alleen 's avonds Pro Juventute komt met eigen reddingsplan VlflARDINGSDAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT AbvaKabo woedend op Schiedam Maassluis begint 1983 met mini- expositie IJsselhoeve- terrein weer in commissie Storm veegt strand schoon 'Er werd niets met onze ideeën gedaan Poppe interpelleert over Zeeheldenbuurt Te Loo woedend over verloop receptie Door vertrek van twee medewerkers: Extra 70 mille nodig voor reorganisatie I II I IB WOENSDAG 5 IANUARI 1983 Maassluis Hoewel er brandbestrijdingsmateriaal in overvloed was, hoefde er gis teravond op de Maassluise nieuwjaarsreceptie geen en kel verhit gemoed te worden afgekoeld. Zoals het voor een keurige ge meente ais Maassluis gebruike lijk is, verliep ook deze open bare festiviteit zonder inciden ten. Het voltallige gemeentebe stuur, alle afdelingchefs en ie der die in de melk iets te brokkelen heeft of dat meent te hebben, was erbij. Bijna 350 personen die in ieder geval het college een voorspoedig 1983 wensten en in sommige geval len ook elkaar de hand schud den. Wie het allemaal te lang duur de kon zich verpozen bij de mini-tentoonstelling over ver leden en heden van de Maas sluise brandweer. Een ten toonstelling die nog tot eind van deze maand in de hal van het stadhuis te zien is. Een ex positie die weliswaar klein is, maar toch interessant genoeg om ervoor naar de Koningshof te gaan. De gemeenteraadsfracties arri veerden pas laat. Niet te laat echter om met de rest van het stadsbestuur het glas te heffen op een voorspoedig 1983. De receptie duurde tot half tien. Schiedam/Vlaardingen De AbvaKabo is woedend op het college van burge meester en wethouders van Schiedam. Ondanks alle eerder gemaakte afspra ken heeft het college inge grepen om te voorkomen, dat de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) op het kabelnet konden in breken. Op de televisie verscheen gis teravond, in tegenstelling tot De vacature die is ontstaan door het vertrek van Mar leen Oosterhuis, die voor 25 uur per week werkzaam was, mag in het kader van die be zuinigingen niet worden op gevuld, terwijl volgend jaar waarschijnlijk ook zal moe ten worden 'ingeleverd' op een nieuwe vacature, die ontstaat door het naderende vertrek van Marie-José Da vids, die een nieuwe baan heeft gekregen. Marie-José werkte voor 30 uur per week. Het eerste jaar mag die 30 uur waarschijn lijk weer worden volge- maakt, maar volgend jaar zal dat 20 uur moeten worden. Leo van Gerven, de opbouw werker van De Haven, kan de gevolgen van die vermin dering van het personeelsbe stand nog niet helemaal overzien. „Het zal allemaal wel moeilijker worden, dat is duidelijk. De beroepskrach ten worden echte brandblus sers: ze moeten gaan funge ren als vliegende kiep op plekken waar iets dreigt mis te gaan. Maar de activiteiten zullen helemaal door vrijwil ligers gedaan moeten wor den: daar heb je als vaste kracht nauwelijks meer tijd voor." Het vertrek van de twee vas te krachten is niet de enige tegenslag voor De Haven. In april loopt ook het dienstver band af van de twee tijdelij ke krachten, die het buurt huis in dienst heeft in het wat de bedoeling was, geen boodschap van de ambtena renbond. De Schiedamse en Vlaardingse burgerij kon zon der onderbreking de tv-pro- gramma's blijven volgen. „We zijn bijzonder baosï'Vt roept Gerard Koeten van de ONS en voorzitter van de Schiedamse afdeling van de AbvaKabo witheet uit. Vol gens hem en zijn Vlaardingse collega Kor de Zwart zou de bond geen strobreed in de weg worden gelegd om de geza menlijk actie van de energie kader van de werkverrui- mende maatregel. Of daar nieuwe WVM-krachten voor terugkomen is nog niet dui delijk, Leo van Gerven: „Een feit is echter dat je per 1 januari alleen nog WVM'ers mag aantrekken die jonger zijn dan 23 jaar. Ervaren mensen kun je via die regeling dus niet meer bedrijven ONS en GEWB te houden. „De verstandhouding tussen dit college en de bond is stuk, helemaal. Onze volgende actie, die is dan echt niet meer landelijk gericht. Dan gaat het zuiver om het plaatselijke: en kel en alleen tegen B en W. Absoluut!", voorspelt Koeten. Hoewel de kaderleden van de AbvaKabo volgende week dinsdag zich over de te onder nemen stappen beraden, kon digt Koeten nu al hardere maatregelen aan. „We zijn niet van plan zoiets over onze kant krijgen: je moet maar af wachten wat je op die ma nier nog kunt krijgen." De Haven heeft voorlopig nog niet besloten, om vanwe ge de personele problemen activiteiten te staken. „Als dat nodig is, dan kunnen we dan altijd nog doen, maar voorlopig draait alles gewoon door", aldus Van Gerven. te laten gaan. Dan gaan we maar een halve dag plat of houden we een 'modelactie'. ONS-directie voorkomt 'inbraak' op kabelnet zoals gisteren in Delft is uitge voerd. Doen we alleen de din gen die strikt noodzakelijk zijn." Als het voorstel van B en W wordt aangenomen, heft Schiedam overigens een 'lege' commissie op. Alle le den zijn immers al opgestapt; omdat de sfeer van achter docht ze niet beviel of omdat ze er al zolang in hadden ge zeten, dat ze op het werk uit gekeken waren. „De museum commissie is ken nelijk onder een slecht ge sternte geboren", zegt het oud commissielid Ton de Vos. „Dè benoeming van leden was sterk politiek gekleurd, en daardoor kreeg je een sfeer van achterdocht, een partijpo litieke strijd." De bevoegdheden van de com missie waren volgens Ton de Vos - en Hans van der Vlist, die ook in de club zat, beves tigt dat - onduidelijk. „Het is weinig zinvol om je ideeën te spuien, als er toch niets mee gedaan wordt", zegt Van der Vlist. Doordat de taak van de commissie onduidelijk was, ontstonden er fricties met mu seumdirecteur Hans Paalman. Van der Vlist: „Paalman heeft heel duidelijke ideeën over het museum en over de moderne kunst, die daar volgens hem te zien moet zijn. Ik vind dat hij de locale en educatieve aspec ten vergeet en dat er weinig sprankelende dingen gebeuren in het museum, ïk denk dat je heel bescheiden moet 2ijn met moderne kunst, als je zo dicht in de buurt van Boymans zit." De twee ex-leden hebben wei nig vertrouwen in dat er door de nieuwe constructie, waarbij de directeur elk jaar een werkplan maakt dat door de raadscommissie wordt beoor deeld, veel zal veranderen aan het beleid. De Vos: „Er bestaat een kans dat de discussie ver plaatst wordt naar de poli tiek." Maar hij is er niet gerust op. „Dat werkplan moet dan wel goede aanknopingspunten Telegram De Nutsbedrijven werd tegen het eind van de middag door het college per telegram mede gedeeld, dat er in geen geval op de kabeltelevisie mocht worden ingebroken. Burge meester John te Loo van Schiedam vertelde gisteravond in de commissie voor algeme ne en bestuurlijke zaken dal „de actie als onaanvaardbaar van de hand was gewezen. Een dergelijke inbraak op het Ton de Vos... sfeer van achterdocht.... bieden voor een discussie in de commissie." Maar ze zijn er niet rouwig om dat de mu seumcommissie gaat verdwij nen. Van der Vlist: „Wie er schuld aan heeft weet ik niet, maar er werd niet stimulerend gewerkt. Wat wij ook deden, onze inbreng heeft tot niets geleid." neden-Maas, de stichting di den opvangt en begeleidt, 1 dam, Vlaardingen en Maass voorgelegd. Het voorstel aan de drie ge meentebesturen behelst een extra subsidie van in totaal zo'n 70.000 gulden. Dat geld moet als een soort overbruggingsbijdrage dienen om in een tijdsbestek van an derhalf jaar een reorganisatie door te kunnen voeren. Direc trice inr. Burger van Pro Ju- ventute verwacht dat haar in stelling dan niet zelf het kind van de rekening behoeft te worden. In Vlaardingen heeft Pro Ju- ven tute één van haar twee maatschappelijk werkers moe ten inleveren. Ruim een half jaar geleden viel een fonds, dat de stichting jarenlang fi nancieel ondersteunde, weg. Sindsdien heeft deze instelling kabelnet kunnen we niet tole reren." De directie van de ONS toch al weinig met de actie van de AbvaKabo ingenomen heeft alle sleutels, die toe gang verschaffen tot de Cen trale Antenne Installatie-afde ling, na de B en W-vergade ring laten verdwijnen. Koeten, verrast door het bestuit van het gemeentebestuur: „We hadden wellicht de deur open kunnen breken, maar daar zijn ambtenaren eigenlijk nog te netjes voor." Vlaardingen Waar schijnlijk tijdens de eerst volgende vergadering van de commissie voor stads ontwikkeling, op 18 janua ri, zal er weer gesproken worden over de toekomsti ge bebouwing van het IJs- selhoeveterrein. De afdeling stadsontwikkeling in het stadhuis werkt momen teel aan een voorstel voor een verkaveling, waarbij ook de kosten berekend worden. Om zo'n verkavelingsplan had de commissie de vorige keer ge vraagd. Tijdens de laatste vergadering van de commissie bleek dat wethouder Bas Goudriaan zich nogal had opgewonden over een nota, die de afdeling stads ontwikkeling onlangs over het IJsselhoeveterrein heeft uitge bracht. In die nota werd onder meer naar voren gebracht, dat het veel beter zou zijn op het terrein, ten noorden van Holy- Noord, premiekoop-eengezins woningen te bouwen, in plaats van de tot nu toe gestapelde huurwoningen. Met een aantal conclusies uit die nota was Goudriaan het niet eens. sluis Pro Juventute Be- jongeren met moeilijkhe- :eft de colleges van Schie- lis een eigen 'reddingsplan' met onderbezetting te kampen en beschikt niet meer over de middelen om adequaat hulp te verlenen. Daarbij komt het feit, dat Schiedam haar subsi die aan Pro Juventute wil af romen. Van die zijde zou ook nog eens 18.000 gulden moeten worden bezuinigd. Bij de plaatselijke afdelingen maatschappelijke dienstverle ning wordt nu een schrijven geproduceerd, waarin de mo gelijkheden van het reddings plan worden bekeken. Daarna zullen de drie wethouders van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis rond de tafel gaan zitten. De laatste gemeente draagt tot nu toe bijvoorbeeld nog helemaal geen cent bij, terwijl haar inwoners wel ge bruik kunnen maken van de Vlaardingse afdeling. Monster De olie, die vori ge week delen van de West- landse strand vervuilde, is zo goed als verdwenen. Volgens een voorlichter van de provincie is dat te danken aan de harde storm, die de laatste dagen op de kust beukt. Tot en met het weekeinde had de gemeente Den Haag nog olie weggegehaald. Daarna nam de zee haar taak over. De losse olie drijft nu in zee of is neergeslagen op algen en ste nen, Volgens de provincie is de olie zo goed als zeker afkomstig van een illegale lozing. Er is geen onderzoek gedaan naar de herkomst van de brandstof. Dat wordt alleen gedaan, wan neer er in de nabije omgeving een schip is aangevaren of vergaan. In dit geval had het geen zin. B en W willen van museumcommissie af Vlaardingen SP-raadslid Remi Poppe is van plan om tij dens de raadsvergadering van vanavond een interpellatie te houden over de toestand in de Zeeheldenbuurt in de Vlaar dingse Oostwijk, die volgens hem steeds meer op de New-. Yorkse achterbuurt De Bronx begint te lijken. Hij is van plan het volgens hem tweeslachtige beleid van de gemeente met betrekking tot deze wijk aan de kaak te stellen. Door dit beleid lokt de overheid kraken en brand stichting uit, aldus Poppe. „Die woningen in het binnen- gebied van de Zeeheldenbuurt moeten nog een jaar blijven staan en ze worden netjes dichtgetimmerd. Maar er ko men natuurlijk krakers die ze weer openbreken, waardoor het weggegooid geld is, dat niet het dichttimmeren is ge moeid. En als het nou alleen om krakers uit de buurt ging, maar cr komen ook krakers van elders, die ik liever avon turiers noem. Die gaan met kaarsjes en butagasflesjes zit ten klooien. Dat is een levens gevaarlijke en zeer ongewens te situatie." Poppe zal vanavond er nog maals op aandringen dat de leegstaande woningen gedu rende de tijd dat ze er nog staan op sloopcontract worden uitgegeven. „Dan kun je pre cies regelen wie er inkomt, dan worden die huizen nog nuttig gebruikt en krijg je er mensen voor, die zich er ook nog verantwoordelijk voor voelen", aldus Poppe. Schiedam Burgemeester John te X.00 plotte gis teravond zowat van ongenoegen tijdens de vergade ring van de commissie voor algemene en bestuurlij ke zaken over het verloop van de nieuwjaarsrecep tie, die het gemeentebestuur op 1 januari heeft ge houden. Al enkele jaren is deze ont vangst, bedoeld voor ieder een die maar komen wil, wat uit de hand gelopen door mensen die op kosten van de gemeente zoveel mogelijk al cohol naar binnen probeer den te werken. Dit jaar had de gemeente er voor gekozen de alcohol weg te laten, maar dat hielp niets. Er werden door bepaalde groepen heel wat zakflesjes met jenever, cognac en andere spiritualiën meegenomen, die rijkelijk vloeiden in de trouwzaal van het stadhuis. „Het was heel slecht, ze heb ben er gewoon een dronke manslokaal van gemaakt. Er is hier op een onmatige ma nier gedronken: de lege zak- flessen stonden overal in de vensterbank. Dit kan langza merhand wel eens de doods teek voor de nieuwjaarsre ceptie betekenen: mensen die zichzelf respecteren, zullen deze bijeenkomst gaan mij den, vrees ik." Het onderwerp was aange sneden door VVD-leider Ge rard Verhulsdonk, die zich tijdens de rondvraag afvroeg wat er in de toekomst met de nieuwjaarsreceptie dient te gebeuren. Verhulsdonk, die zelf niet op de receptie was geweest, vertelde vanmorgen veel mensen in zijn winkel ""te hebben gehad, die hadden geklaagd over de gang van zaken tijdens de ontvangst. „Het is erg moeilijk aan te geven wat je er aan moet doen. Een bepaalde groep aan elkaar verwante Schie dammers zakt door, springt uit de band en dat kweekt angst bij anderen. De notabe len gaan daardoor zeggen: voor mij hoeft het niet meer. Het is vreselijk jammer dat zo'n folkloristisch gebeuren als die openbare receptie op die manier om zeep wordt gebracht." De activiteiten van De Haven draaien voorlopig gewoon door, maar moeilijk zal het met alle personele ^roblemen wel worden. Vlaardingen Buurthuis De Haven dreigt de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen in het sociaal-cultureel werk al meteen te gaan voelen. Schiedam De commissie, die het college van B en W adviseert over het beleid van het Stedelijk Mu seum in Schiedam, wordt opgeheven. Door het werk onder te brengen bij de raadscommissie voor cul tuur kan het museumbeleid heter worden gecontro leerd, vindt het college. Schiedam In tegenstel ling tot wat het RN deze week meldde en in tegen stelling tot wat in het of ficiële vergaderschema van de gemeente Schie dam staat vermeld zal de behandeling van de ge meentebegroting over dit jaar, die maandag 17 ja nuari begint, niet uitslui tend 's avonds plaatsvin den. Er zijn voorlopig drie avond vergaderingen en één mid dagbijeenkomst gepland. met een uitloopmogelijkheid naar nóg een avond, als de tijd te kort is. De begrotingsdebatten be ginnen op maandagavond met de algemene beschou wingen van de fractievoor zitters. De volgende avond, op dinsdag, vindt de tweede ronde plaats en daarna zal het college met de beant woording beginnen. Op woensdag wordt er niet ver gaderd, om het college en de fracties de gelegenheid te geven zich over de stand puntbepaling te buigen. Daarna wordt de vergade ring op donderdagmiddag en donderdagavond voortgezet. Is men er donderdagavond om 11 uur nog niet uit, dan wordt vrijdagavond verder gegaan, maar de voorzitters van de diverse fracties gaan er van uit dat dat niet nodig is. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor al gemene en bestuurlijke za ken is gisteravond afgespro ken, dat voor de algemene beschouwingen een spreek tijdbeperking wordt inge steld. De PvdA krijgt maxi maal 40 minuten voor naar toespraak; CDA 35 minuten en de VVD een half uur. De drie kleinere partijen in de raad moeten eik met twintig minuten rondkomen. Als ie dereen zich aan die spreek tijd houdt, zit er op die eer ste avond nog net een pau2e van een kwartier in. In de week na de begro tingsdebatten, op maandag 24 januari, vindt de normale januari-raadsvergadering plaats, waarin over allerlei andere onderwerpen zal worden gesproken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1