CJV weigert bezwaarschrift in te trekken Vuiilnisman ko n i extra langs voor oud papier 'Gifgrond zo snel mogelijk saneren Onschuldige voor rechter na fout van agenten 1IIBI1SSS OM i SCH1EDAMSGHE GDURANT NIEUWE WQHWES COURANT Agrariërs willen meer grond in Midden-Delfland Vzei... Vertraging voor bouwplan Bonnweg II Freepop-incident speelt nog Succes experiment hangt van luiheid verenigingen af Hijskraan onderuit Eigen deskundige Botenbuurt: Alleen klein links stemt tegen Verhoogde gastarieven worden doorberekend VVD: 'Bordjes kernwapenvrij zijn onzinnig' Dronken man slaat agent WSItHWffi DONDERDAG 6 JANUARI 1983 VI aard in gen CJV 'Lief de en Vrede' is niet van plan, haar bezwaarschrift tegen de bouw van één- en tweepersoonshuizen aan de Bonnweg in te trekken. In een brief aan de gemeente heeft de vereniging deze week duidelijk gemaakt, dat ze eerst harde toezeg gingen wil over een nieu we locatie, waar 'Liefde en Vrede* een jeugdgebouw kan realiseren. Door deze opstelling van de CJV kan nog altijd niet begon nen worden met de bouw van de huizen op het terrein aan de Bonnweg. De vereniging had dit terrein zelf op het oog voor haar nieuwe jeugdhonk in Holy-Noord, maar de ge meenteraad bestemde deze grond op aandringen van wet houder Goudriaan echter voor woningbouw. Het overleg over het nieuwe jeugdgebouw voor 'Liefde en Vrede' en daarmee over de bouwplannen voor de Bonn weg is min of meer vastgelo pen. Anja Koel, jeugdwerkad viseuse van de CJV: „We heb ben de gemeente vorige week een brief geschreven waarin duidelijk is gemaakt, dat men eerst met harde toezeggingen moet komen, voor we het be zwaarschrift intrekken. De toezeggingen, dat er met onze wensen rekening zal worden gehouden, zijn voor ons veel te vaag." Harde toezeggingen over een nieuwe locatie kan de gemeen te op dit moment echter niet doen, omdat nog helemaal niet duidelijk is hoe de rest van het sociaal-cultureel werk in Holy-Noord moet worden on dergebracht. Er zijn suggesties aan de jeugdvereniging gedaan om samen in één gebouw te gaan met bijvoorbeeld de wijk- verenigingen van de Hoeven- buurt en de Hoofdstedenbuurt. Tot concrete plannen heeft dat nog niet geleid, ook al omdat de beide wijk verenigingen sinds enige tijd zaal De Deel als eigen wijkcentrum hebben ingericht. Er zijn niet alleen problemen over de locatie van het CJV- ieucdhonk. Hoewel de vereni ging de financiering van dit gebouw grotendeels in eigen hand wil houden, moet de ge meente wel extra subsidie ge ven voor de exploitatie. Over de hoogte van die subsidie is volstrekt geen overeenstem ming. Op de afdeling stadsontwikke ling van het stadhuis wordt toegegeven, dat de bouw van de kleine woningen op het ter rein aan de Bonnweg wel enigszins vertraagd wordt door het bandhaven van het be zwaarschrift door de CJV. Projectambtenaar Kok denkt echter niet dat die vertraging dramatisch zal hoeven zijn: de planvorming kan intussen ge woon doorgaan. „En er wordt in het opstellen van een draai boek altijd rekening gehouden met dergelijke procedures." Het bezwaarschrift van 'Lief- He en Vrede' is het enige dat tegen de nieuwbouwplannen voor het stukje grond is bin nengekomen. Vlaardingen Politiek zou voor de burgerij be grijpelijk en duidelijk moeten zijn. Te vaak is het 'raadsjargon' echter door spekt met zinnen die een simpel mens naar adem doen snakken. Ook plaat selijke politici zien zelf echter door dure woorden soms door het bos de bo men niet meer. „...Het is het garanderen van het consolideren van een vlottende schuld door een vaste schuld...", wist financieel wethouder IJs brand van der Velden gis teravond vlotjes over de lippen te krijgen. Mieke Paalvast van de SP zat er bij of zij het zo niet in Keulen, dan daar toch heel dichtbij in de buurt hoorde donderen. Hei Vlaardmgse raadslid vroeg in haar onschuld of de algemene stichting voor huisvesting en verzorging van bejaarden nu een le ning kreeg om de ren re op een andere lening weer af te kunnen lossen, op zich al een vreemde situatie. Daarop kwam het raadsel achtige antwoord van Van der Velden. U hoeft zich niet te gene ren, als u nog enige nadere informatie wenst", schoot burgervader Fred van Lier haar te hulp. ..Ik moet mijzelf ook wel eens door iemand anders laten voorlichten.Paalvast stelde zich echter met het antwoord tevreden. Schiedam Negen maanden na het Freepop-festival moet mede-organisator Jos van der Lugt alsnog voor de kantonrechter komen, omdat hij toentertijd door twee politieagenten werd verdacht illegaal posters geplakt te hebben. De agenten bekeurden hem in de Blauwe Brug, waar hij de hele avond met relaties aan de bar had gezeten. Nochtans meenden de agenten dat zij de plakker te pakken hadden, over wie even tevoren een klacht was binnengekomen. Van der Lugt is gedagvaard voor de zitting van kanton rechter Andringa-Blok op 23 februari, 's ochtends om tien uur. Hij weigert de bekeuring te betalen. „Ik heb niet ge plakt," probeerde de opbouw werker ook in april vorig jaar al de politie duidelijk te ma ken. De agenten tbekeurden hem, omdat op een tafel, pal naast de plek waar Van der Lugt een pilsje stond te drinken, zich een pot lijm en enkele Freepop-posters bevonden. Even tevoren waren de echte plakkers de Blauwe Brug bin nen komen lopen. Zij protes teerden, toen de politie de ver keerde beschuldigde, maar kwamen zelf niet in het bon nenboekje. Waar de twee agenten door misleid waren, was dat de plakkers gebruik hadden gemaakt van de auto van de opbouwwerker, naar zijn zeggen zonder dat hij dat wist. Het gebeurde wel vaker, dat medewerkers van het op bouwwerk van zijn auto ge bruik maakten. Ook het uiterlijk van Van der Lugt strooide de agenten zand in de ogen. Hij heeft een baard. Vlak achter hem ston den, op het moment dat de be keuring werd uitgedeeld, nóg twee mensen met een baard. Eén van hen was de dader. Van der Lugt heeft later nog op het politiebureau gepro beerd de zaak recht te zetten en hij meende eigenlijk daarin geslaagd te zijn. Groot was dan ook zijn verbazing, dat de poli tie alsnog in de fout volhard bleek te hebben. Er zijn getuigen van het inci dent, onder wie een verslagge ver van deze krant. Die getui gen kregen echter geen oproep voor de zitting van het kan tongerecht op 23 februari. Midden-Delfland Verschillende afdelingen van drie land- en tuinbouworganisaties hebben gisteren schrifte lijke bezwaren bij provinciale staten ingediend tegen de manier waarop de reconstructiecommissie Midden-Delf land van plan is dat gebied in te richten. Plaatselijke afdelingen van de Land- en Tuïnbouwbond, de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond en de Hollandse Maatschappij voor Landbouw hebben het bestuur van de provincie laten weten het op acht punten met de voorgeno men inrichting niet eens te zijn. De organisaties vinden dat te veel agrarische grond ten be hoeve van de recreatie aan het Midden-Delfland wordt ont trokken. Ook tijdens de in spraakprocedures hebben de agrariërs al laten weten zulke bezwaren te hebben. De orga nisaties schrijven in hun be zwaarschrift er wel begrip voor te hebben dat iets voor de recreatie wordt gedaan, maar noemen de manier waarop de reconstructiecommissie dat van plan is 'economisch niet gezond'. Over de aanleg van bebossing op vier plaatsen in het Midden-Delfand merken de drie organisaties op dat zij voor een goede landschappelij ke aankleding zijn, maar zich verzetten tegen het creëren van grote aaneengesloten bos sen. Voorlichter Kees van der Vaart van de reconstructie commissie is het met dat argu ment niet eens, aangezien het zijns inziens niet om 'grote aaneengesloten bossen' gaat. „De agrariërs hebben vanuit hun visie misschien wel met een meer grond voor agrari sche doeleinden willen behou den, maar wij menen dat niet al hun argumenten even juist zijn. Wij willen in ieder geval een gevarieerd pakket aan re creatiemogelijkheden schep pen". Huisvuil bestaat voor 'n vijfde uit kranten en reclame Een 37 meter lange hijskraan viel gistermiddag net naast een dependance van de 'Stenenschool' in Maas sluis-West. Het gevaarte sloeg een gat van zo'n veer tig centimeter in de grond. Een jongetje op een fiets kon het gevaarte nog net op tijd ontwijken, en bleef daardoor verder ongedeerd. De ijzeren constructie kwam terecht op de verbindingsweg naar het winkel centrum in de Steendijkpolder. De mobiele kraan werd gebruikt bij bouwwerkzaamhe den, vlak naast het de Wethouder Smit Sporthal, Toen het gevaarte naar een andere plek werd verreden, zakte de hijskraan schuin weg in de zachte grond en viel een fractie later om. Waarschijnlijk zal men het ap paraat In stukken moeten 'snijden' om de kraan te kunnen vervoeren. Schiedam De giftige grond in de Schiedamse Botenbuurt is volgens de regio naal inspecteur van de volksgezondheid voor het milieu, drs. W. E. M. C. Krul, niet erg schadelijk voor de volksgezondheid. Vlaardingen De Vlaar- dingse bevolking moet op nieuw in de beurs tasten. Ditmaal om de levering van aardgas te kunnen be talen. Alleen de kleine linkse partij en, de SP en de CPN, waren gisteravond tijdens de raads vergadering consequent tegen het doorberekenen van de verhoogde gastarieven aan de burgers. Zij vinden het niet meer dan logisch dat de ge meente zelf maar voor 'de pure winst voor de rijksover heid, de Shell en Esso', aldus SP'er Poppe, op moet draaien. Per 1 januari is de prijs voor een kubieke meter aardgas met 2,7 cent gestegen naar bij na twee kwartjes. Daarbij komt nog, dat ook het vast- rechtgeld met ongeveer twin tig procent toeneemt en nu op 57 gulden komt. Wanneer het Vlaardingse gemeentebestuur de bevolking niet opzadelt met de duurder geworden tarie ven, moet zij de extra winst van 2,5 miljoen gulden voor de Nederlandse Gasunie op tafel zien te leggen. En daar passen zowel PvdA en D'66, als VVD CDA en SGP voor. Remi Poppe en Hans Polder vaart (CPN) beschuldigden de raad er van klakkeloos te ac cepteren wat het rijk voor schrijft. „Als je alles wat de hogere overheden ons Opleg gen blindelings uitvoert, noem ik dat geen besturen", riep de SP'er opgewonden uit. „"Wij als raad kunnen wel degelijk NEE zeggen tegen deze uitbui ting van de bevolking en niet alleen functioneren als stom me uitvoerders." De overige raadsleden lieten de aantijgingen gelaten over zich heen komen en stelden zich recht achter de opmer king van VVD'er George Neijssel, dat de gasprïjsverho- ging „een puur politieke, Haagse beslissing is. Op dat be leid hebben we geen enkele invloed. Wanneer ik wist, dat 't jets zou uitmaken, zou ik ze ker tegen stemmen." En ook de socialisten kwamen met dergelijke "laffe, loze en twee slachtige' opmerkingen, zoals Poppe het noemde. „De PvdA komt weer met haar bekende verhaal. We zijn eigenlijk wel tegen, maar we stemmen vóór", merkte Poppe op. Vlaardingen De gemeen te Vlaardingen steekt niet meer onder stoelen of ban ken tegen kernbewapening te zijn. Langs de vier hoofdinvalswegen Schie- damsedjyk, Holy sin gel, Westlanaseweg en Maas- sluisedijk komt binnen kort het bordje 'Kernwa- penvrije gemeente' in de berm te staan. Gisteravond nam de raad de nog uit november stammende motie van communist Hans Poldervaart met een kleine meerderheid (19 tegen 15 stemmen) aan. „Wij vinden het een onzinnige zaak", was de enige reactie van Mariëtte Hoogendijk na mens de VVD. Haar fractie stemde dan ook anoniem te gen; evenals de SGP, Ver meer, Hockx en Van der Lin den van het CDA, Dit vijftien tal ondersteunde wel een mo tie van eigen hand om bij de regering aan te dringen op het mogelijk maken van tweezijdi ge ontwapening. In eenzelfde stemverhouding dolven zij evenwel het onderspit. Dat kwam, omdat de overige partijen de SGP/VVD-motie uitbreidden met de 2in: „Ook eenzijdige stappen kunnen hiertoe bijdragen en zelfs noodzakelijk zijn". Dat ging de eerdere tegenstemmers echter veel te ver, waren dus tegen deze derde motie, maar kregen voor de derde keer de kous op de kop. „Als wij het hier al niet eens worden", conclu deerde burgemeester Van Lier, „hoe moeten ze 't dan in Genève ooit eens worden..." Een door de wijkverenïging Botenbuurt ingeschakelde deskundige beoordeelt de si tuatie daarentegen veel ern stiger. „Sanering is met spoed geboden", schrijft die deskundige, dr. J. W. Copius- Peereboom. De inspectie zegt ernaar te streven dat de giftige grond in april gesaneerd zal wor den. Dan zou ook de nieuwe tuinaarde moeten, worden aangebracht. „Verheugend, maar het blijft een streven", vindt de wijkvereniging. Hoever de giftige stoffen in de zandondergrond zijn doorgedrongen is nog niet bekend. Daar wordt nog on derzoek naar gedaan. Er moet, staat in de brief van inspecteur Krul, een nader onderzoek worden gedaan naar de gevolgen die de ver giftiging heeft voor het openbaar groen. Schiedam In twee oude wijken van Schiedam ko men de vuilnisophalers voortaan eenmaal in de maand extra langs om oud papier op te halen. Op elke laatste woensdag van de maand kunnen inwo ners van Schiedam-Zuid en half Schïedam-Oost hun stapels oude kranten en reclamefolders kwijt aan de reinigingsdienst van de openbare nutsbedrijven (ONS). doemd tc mislukken. Toch lijkt dat voor de verenigingen slimmer. Zij hebben er niets aan om telkens na de ONS-ac- tie huis aan huis om oude kranten te gaan vragen. Toch hoopt de ONS dat de verschil lende belangen niet met el kaar botsen. Het is de ONS te doen om de afvalberg in te krimpen door een gescheiden inzameling van het huisvuil. Men heeft er begrip voor dat verenigingen via oud papier aan geld willen komen, daar om hoopt men dat toch te kun nen stimuleren. Alleen merkt de ONS wel eens, dat het par ticuliere inzamelen sterk af hangt van de nogal wisselende prijs voor oud papier. Soms is deze te laag om het ophalen voor verenigingen aantrekke lijk te maken. En juist vanuit cleze lacune ts het ONS-experi- ment ontstaan. Na de plaatsing van glasbak ken en de komst van de schil lenboer in enkele wijken is de oud-papier-actie van de ONS een derde poging de Schie damse afvalberg van 18.000 ton te verkleinen. Gescheiden inzameling vergroot de moge lijkheden voor recycling van alle producten. „Eveneens le vert u een heel belangrijke bij drage aan het voorkomen van vernietiging van bomen in de onmisbare natuur," aldus de ONS m een oproep aan de be trokken wijkbewoners. De vuilnismannen blijven in Schiedam-Zuid en -Oost hun gewone diensten draaien. Het experiment komt er gewoon extra bij. Op de laatste woens dagen van de maand komt men 's middags tussen één en drie uur langs in Schiedam- Zuid, waar men gebundelde kranten, karton en dergelijke kan klaarzetten, en 's ochtends tussen acht en tien uur in hei deel van Schiedam-Oost dat globaal begrensd wordt door Schie, Horvathweg, Hogen- banweg, Lorentzlaan, Van Swindenstraat, Lange Singel straat en Broersvest. De ande re helft van het Singelkwar tier komt dus voorlopig met in aanmerking en moet toch maar hopen op de inzameling door verenigingen en scholie ren. De ONS, die berekend heeft dat liefst twintig procent van het Schiedamse huisvuil uit oud papier bestaat, ziet het extra ophalen als een experi ment dat voorlopig een half jaar zal duren. Maar of het experiment slaagt, is afhan kelijk van de inzamelingen die sommige Schiedamse verenigingen en scholen af en toe eens houden. Want als deze inzamelingen i gaan plaatsvinden vlak vóór de vuilnismannen langs komen, valt er voor de ONS weinig oud papier meer op te halen en is het experiment ge- De deskundige van de bewo ners heeft het eerste sane ringsrapport geanalyseerd. De "verontreiniging met zwa re metalen, vooral cadmium, is ernstig, vindt Copius-Peer- eboom. De concentraties van de kankerverwekkende stof fen aldrin en dieldrin zijn hoog en de vergiftiging met chloor noemt hij extreem. De sanering zou volgens de mi lieudeskundige met spoed ter hand moeten worden geno men. Het Heereveense onder zoeksbureau Oranjewoud is echter nog bezig met het na dere onderzoek dat moet uit wijzen hoe ver het gif is doorgedrongen. Inspecteur Krul adviseert de bewoners geen groente uit hun tuintjes te eten, De grond met de handen aanraken, zoals kin deren bij het spelen doen, is volgens hem niet gevaarlijk. Schiedam De Schiedamse politie heeft gisternacht rond één uur wat moeite gehad om een 36-jarige Rotterdammer in te rekenen. In cafe 't Sterretje aan de Buitenhaven had de man, na wat al te diep in het borrelglaasje ie hebben geke ken, een ruit vernield. Toen agenten hem daarop in de kraag wilden grijpen, bood hij uit alle macht verzet. Hij mepte in het wilde weg om zich heen naar alles wat Be woog, maar werd toch gearres teerd en naar het politiebu reau overgebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1