16 ROTTERDAM Politie verbaasd over ommezwaai justitie 'Drastischer aanpak beloningssysteem in haven nodig BEL VOOR 010-144144 öjtïdernemmgsra ad-voorzitter Raad voor Luchtvaart: Beter weerbericht voor verkeersvliegers Boete voor dronken kapitein Voorzitter Schacht van 'Havenbelangen' legt functie neer RDM ONDERZOEKT OVERLEVINGSKANS 'Geen prestatie- loon' SVZ-voorzitter Meyer Swantée: Vrouw van tas beroofd Rotterdams Nieuwsblad donderdag 6 januan 1983 RZ RV/RY/RW Rotterdam De onderne mingsraad van de Rotter damse Droogdokmaat schappij onderzoekt deze week nog de oplossingen om de scheepsreparatie en offshore-activiteiten voor het bedrijf te behouden. In de plannen van Rijn- Schel de-Verolme zouden deze twee afdelingen na genoeg of geheel verdwij nen. «Het is wel degelijk mo gelijk om zowel een flink stuk sch eeps re para tie als offshore voor de RDM te redden. De wijze waarop zullen we in een nota aan geven, die begin volgende week wordt afgerond", al dus Rinus Visscbraper, voorzitter van de onderne mingsraad bij de RDM. De nota's worden aange boden aan de project groep, die belast is met het uitbrengen van het ad vies aan de minister van economische zaken Van Aardenne over de toe komst van RSV. Vervolg van voorpagina Rotterdam Bij de rivierpo litie, die het onderzoek naar Booy Clean verricht, is de plotselinge beslissing van de officier van justitie, om het onderzoek naar mogelijke fraude te stoppen, met ver bazing ontvangen. „Eerst gaat mr. Schoonaard bij de procureur-generaal praten over een hoger beroep op de uitspraak in het kort geding. En nog tijdens dat gesprek ziet door Nico de Vries 'RSV-top onderhandelt over overnames' hy opeens af van een verder onderzoek naar een mogelijke fraude", aldus hoofdinspecteur A. Martens van de rivierpoli tie. Martens is uiterst verbolgen over het optreden van het mi nisterie van economische za ken. „Maanden terug heb ik daar tot in de hoogste regionen gesoebat om informatie. Die kreeg niet. De ambtenaren beriepen zich op de geheim houdingsplicht in de prijzen wet. Nu belt de landsdvocaat naar het ministerie en die krijgt direct antwoord." Martens is verder teleurge steld over het gemak, waar mee justitie haar ommezwaai maakte. ,,Wie zegt dat het mi nisterie niet door Booy misleid is. Bovendien heeft justitie de beslissing om te stoppen geno men na één simpel telefoon tje", aldus de chef van de Rot terdamse rivierpolitie. Volgens mr. Schoonaard is na het telefonisch contact met het ministerie van economische zaken gebleken, dat Booy Cle an toestemming heeft om bij bedrijven een milieuheffing door te berekenen. „Hiermee vervalt voor mij elke grond om een strafzaak door te zet ten. Na de mededeling van economische zaken is de kans, om straks op een zitting succes te behalen, uiterst gering", al dus mr.Schoonaard. Aan het feit, dat Booy de mi lieuheffing wel beeft geïnd, i Mr. Schoonaard ..elke grond vervallen... maar uiteindelijk na een hoger beroep niet behoefde af te dra gen, gaat mr.Schoonaard voor bij. Mr. Schoonaard zegt niet als taak te hebben om ambtena ren te controleren, „Dat is een zaak voor economische zaken of van de volksvertegenwoor diging. Als het ministerie zegt, dat de goedkeuring er is om bij bedrijven milieubelasting te heffen, dan kun je niet langer meer spreken van een straf baar feit." Den Haag De Raad voor de Luchtvaart vindt dat de samenwerking moet worden verbeterd tussen ver keersleiders en luchtvaart-meteorologische diensten. ;Het verdient aanbeveling, het thans op Schiphol be schikbare weerradarbeeld zonder vertraging door te seinen aan de daarvoor in aanmerking komende lucht havens en verkeersleidingscentra. De Raad deed deze uitspraak 'woensdag naar aanleiding van het onderzoek naar het verongelukken van de Fok ker F-28 Fellowship van de NLM op 6 oktober 1981 bij Moerdijk, waarbij de 17 inzit tenden om het leven kwa men. De raad kwam tot de conclusie dat het ongeluk niet was te voorzien met de huidige stand van de tech- .niek. De Raad stelt, dat er van de bestaande technische hulp middelen een optimaal ge bruik moet worden gemaakt, zolang de luchtvaart nog niet op afdoende wijze is be schermd tegen fenomenen als „verborgen windhozen". De windhoos boven het Hol lands Diep zat als het ware verscholen in een voor de Ger Ros van Vervoersbond FNV: Rotterdam Voorzitter Ger Ros van de be drijfsgroep havens van de Vervoersbond FNV heeft in een reactie op de uitlatingen van SVZ- voorzitter Meyer Swan- tée gezegd dat er over het invoelen van pres- tatieloon niet valt te praten: „Daar hebben wij al jaren geleden ons veto over uitgespro ken." Ros Is uiterst verbaasd over wat Meyer Swan- tée heeft gezegd. „Wij willen serieus praten over het inleveren van prijscompensatie voor arbeidstijdverkorting, gekoppeld aan arbeids plaatsenovereenkom sten. De werknemers die een arbeidsplaats in nemen, moeten dan wèl kunnen rekenen op een menswaardig bestaan." Volgens hem leidt ar beidstijdverkorting wel degelijk tot lagere loon kosten. Hij is verbolgen over het feit dat Meyer Swantée de voorstellen van de havenwerkge vers in een Nieuwjaars rede bekendmaakte: „Als de werkgevers voorstellen hebben, kunnen ze die bij ons indienen. Volgende week dinsdag gaan we over de CAO onderhan delen en tot nu toe heb ben ons geen voorstel len van de werkgevers bereikt", zegt Ros. tijd van het jaar met abnor male onweersbui. Op een boordradar is niet te zien waar zich binnen een on weersbui hevige turbulenties voordoen. Vliegers moeten onweersbui en in beginsel mijden. De Raad beveelt daarom aan het weerradarbeeld van Schip hol sneller door te seinen naar andere luchthavens. Hierdoor zou men beter kun nen reageren op de ontwik keling van lokale onweers buien. Op het ogenblik vergt de interpretatie en versprei ding van het beeld bijna een half uur. Een intensievere samenwerking tussen ver keersleiding en meteorolo gen zou ervoor kunnen zor gen dat de beschikbare infor matie actueler wordt. Rotterdam Voorzitter Willem van Schellebeek van de centrale ondernemingsraad van Rijn-Stheltle-Verolme zegt over aanwij zingen te beschikken, waaruit blijkt dat de RSV-top onderhan delt met bedrijven, die geïnteresseerd zijn in overname van enke le onderdelen van het concern, dat onder curatele staat van de overheid. Onder nemingsraad- voorzitter Van Schellebeek ...somber... '.w Rotterdam De havenwerkgeversorganisatie SVZ vindt dat het loonsysteem drastischer moet worden aangepakt, ondanks de bereidheid van werknemers kant om met het inleveren van de prijscompensatie de werkloosheidsproblemen te bestrijden. SVZ-voorzitter P.K.H. Meyer Swantée zei gisteravond in zijn Nieuwjaarsrede namelijk dat zelfs bij gelijkblijvende loon kosten de winsten van de ha venbedrijven verder zullen af nemen en de verliezen zullen stijgen. Meyer Swantée vindt dat er in de haven gekeken zou moeten worden naar een systeem van lagere effectieve lonen in ruil voor meer banen, zoals on langs in Zweden is ingevoerd. Als de Vervoersbond FNV wil onderhandelen over het afslui ten van arbeidsplaatsenove reenkomsten per CAO en per bedrijf, dan moet er volgens hem van SVZ-kant gesproken worden op basis van een aan pak die uitgaat van lagere lo nen met een ruime winstdeel neming en wellicht ook van een belonins voor extra inzet. In dit kader merkte Meyer Swantée op dat arbeidstijdver korting zonder invoering van andere werkroosters, die de dienstverlening verbeteren, geen banen oplevert. Hij zei tevens dat er in de stukgoed sector, ondanks de ingevoerde sociale regeling voor haven werkers van 57Vz jaar en ou der, nog een aantal zeer pijnlij-, ke ingrepen nodig zal zijn. „De verwachte en gehoopte door stroming naar de nieuwe sec toren, namelijk de containers en de machinale overslag, vindt niet of in zeer vermin derde mate plaats door de ook daar optredende achterblijven de ontwikkelingen en verbor gen werkloosheid", aldus de voorzitter van de SVZ. Meyer Swantée 2ei dat er in de haven serieus gekeken zal moeten worden naar deeltijd banen voor de jeugd, waarbij gedacht kan worden aan ba nen van twintig uur, in combi natie met verdere opleidingen. Hij pleitte voor het toelaten van vrouwelijke werknemers in het stuwadoorsvak. Nu is dat volgens de wet niet toege staan, maar Meyer Swantée omschreef dat feit als 'een vol strekt achterhaalde zaak'. Kritiek had de SVZ-voorzitter op het onlangs door de Ver voersbond FNV gelanceerde idee om het havenbedrijfsle ven eventueel via wetgeving te dwingen tot investeren, te meer omdat dit een bedrijfstak betreft waar de rentabiliteit vanwege de buitenlandse con currentie momenteel zo slecht is dat er zelfs een ernstige vrees bestaat voor het sluiten van bedrijven. De vakbond re aliseert zich volgens hem ken nelijk niet dat ondernemers bij in vesten ngsd wang bijna tot emigreren worden gedwon- gen. Zesbaks Meyer Swantée wees in zijn toespaak opnieuw op het be lang van de zesbaks-d uw vaart voor de Rotterdamse haven. Hij pleitte er nogmaals voor dat de rijksoverheid proef vaarten met zes bakken toe staat, onder de voorwaarden waaronder deze vaarten ook in West-Duitsland zijn toege staan (d.w.z. bij een bepaalde minimum-waterstand). De klanten in het Westduitse ach terland zijn het, zo zei hij, „zo langzamerhand goed beu dat de Nederlandse overheid zich steeds afwijzend blijft opstel len." Automatisering De SVZ-voorzitter concludeer de dat het voor de Rotterdam se haven van hel allergrootste belang is dat men zich ook op het gebied van de automatise ring van informatiestromen een leidende positie verwerft: „Rotterdam moet, wil zij haar leidende positie als wereldha ven nummer één handhaven, ook op dit gebied leidingge vend worden. Zij die voor deze ontwikkeling vrees koesteren, wijs ik erop dat een keuze voor het oude vertrouwde een keuze is voor een steeds toene mende achterstand in positie." Hij zegt niet om welke onder delen en bedrijven het gaat. Het concern geeft geen com mentaar. Bij eventuele verkoopplannen zal de raad van bestuur van RSV de ondernemingsraad op haar weg tegenkomen, ver volgt de voorzitter van de cen trale ondernemingsraad, die vorige week het vertrouwen In de raad van bestuur van RSV opzegde. Van Schelle beek: „Verkoop van onderde len is incidenteel mogelijk, maar dat mag niet betekenen dat de koper op deze wijze een concurrent van de markt haalt. In een dergelijke situatie komen arbeidsplaatsen in ge vaar. Dat is voor ons onver teerbaar. Verkoop mag niet uitsluitend een doel zijn om li quide middelen te krijgen." Over de verkoop van het ko- lengraaf project denkt Van Schellebeek genuanceerd. „Als het betekent dat RSV haar be langen verkoopt en zich terug trekt uit verschillende maat schappijen is dat overkomelijk. Maar wordt ook het patent verkocht, de machines en de produktie, dan liggen de kaar ten voor ons volkomen an ders." De onderhandelingspositie van RSV is volgens de voorzitter van de ondernemingsraad on gunstig. „Koper Friedman kan zich een afwachtende houding veroorloven. Hij weet dat de positie van RSV slecht is en kan dat uitbuiten." Politiek Over de houding van regiona le politici verbaast Van Schel lebeek zich. Tot nu toe, ver volgt Van Schellebeek, laat politiek-Rijnmond het Rijn- Schelde-Verolme concern in de kou staan. Taal noch teken heeft hij van die kant verno men. „Het is alsof de regionale politici niet beseffen dat er duizenden banen op het spel staan. Alsof ze niet bevroeden dat Rijnmond straks, wanneer de aangekondigde plannen worden doorgezet, te maken krijgt met een ontslaggolf, die voor deze regio ongekend is." Van Schellebeek brengt de verontwaardiging van de poli tiek in herinnering bij de slui ting van Gusto in de zeventi ger jaren, bij de afslankingso peraties van Verolme-Botlek en Piet Smit in Rotterdam - Zuid. „In die situatie waren de politieke partijen actief. Nu hoor je niets van hen. Wellicht dat ze geloven dat de bui over RSV heen zal drijven. Maar een dergelijke opvatting kan ze straks berouwen." Hij is van mening dat Rotter dam het gevaar loopt een we reldhaven te worden zonder scheepsreparatie van flinke omvang: „Er vindt een verder gaande afkalving plaats van de scheepsreparatie. Als de offshore van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij wordt gesloten, dreigt sluiting van de reparatie-afdeling van dat be drijf. Voor andere reparatiebe drijven geldt dat de financiële situatie steeds nijpender wordt. Plotselinge bedrijfslui- tingen zijn dan mogelijk. Al met al gaan we naar een be denkelijk lage capaciteit toe." Somber De ondernemingsraad-voorzit ter ziet de toekomst van RSV somber in. Een nieuwe gigan tische overheidssteun zit er volgens hem niet in. „Minister Van Aardenne heeft weinig perspectief geboden. Hij wil met een schone lei beginnen. Voor mij betekent deze opstel ling dat we voorbereid moeten zijn op vrij ernstige ingrepen." De huidige situatie noemt hij door Nico de Vries abnormaal. „Wanneer is het eerder gebeurd dat een libera le minister ingreep in een par ticuliere onderneming?" De door Van Aardenne ingestelde projectgroep, die de minister rond 20 januari moet advise ren over de toekomst van RSV, is door de onderne mingsraad gunstig ontvangen. Van Schellebeek: „In eerste instantie vond ik de maand, die de werkgroep voor haar taak kreeg aan de krappe kant. Inmiddels heb ik daar een andere kijk op: die maand lijkt wel een eeuwigheid te du ren." Hij wijst op de onzeker heid, waarin alle betrokkenen bij de RSV-problematiek ver keren, de zeventienduizend werknemers voorop. ,,De spanning op de bedrijven groeit met de dag. Van hoog tot laag. De mensen zijn uiterst onzeker over hun toekomst. Maar er is niemand, die hen kan helpen. Ondernemings raad niet, kaderleden van vak bonden niet, zelfs de leiding kan dat niet. Om de sitnpele reden dat niemand weet, waar het schip zal stranden." Volgens Van Schellebeek is een correcte houding van de werknemers op dit moment van groot belang. „Ik weet dat het veel gevraagd is. Maar wat je nu nodig hebt, ondanks al les, is een voortgang van de produktie. Zodat het kleine beetje vertrouwen, dat er nog in RSV is, niet verder afkalft." Coaster zigzaggend door haven Rotterdam De 41-jarige beschonken Duitse ka- pitein, die gisternacht zigzaggend zijn Duitse coaster Antilope door de Rotterdamse haven stuurde, heeft daarvoor een boete van vijfhonderd gulden gekregen. Met dit schikkingsvoorstel zag de officier van justitie af van verdere strafvervol- De kapitein kruiste met zijn coaster de koers van binnenkomende zeeschepen en aanvaringen kon- den slechts ternauwernood worden voorkomen. De politie had de man al eerder gesommeerd het roer over te geven aan zijn stuurman, die echter SS korte tijd later eveneens zigzaggend verder voer. De man volgde de aanwijzingen van zijn kapitein blindelings op. De rivierpolitie hield de kapitein uiteindelijk aan. Met behulp van een havenloods werd het schip afgemeerd in het Calandkanaal. Rotterdam Voorzitter H.E.A. Schacht van de 'Stichting Havenbelangen' legt eind maart zijn func tie neer. Hij is dan elf jaar bestuurslid en vijf jaar voorzitter geweest. Er is nog geen opvolger voor de heer Schacht. Een en ander houdt mede verband met het feit dat sinds enkele maanden, voor al in gemeentelijke kring, bekeken wordt welke toe komstige rol de 'Stichting Havenbelangen' in de pro motie van de Rotterdamse haven kan spelen. Voorzitter P.K.H. Meyer Swantée van de havens- werkgeversorganisatie SVZ zei gisteravond in zijn Nieuwjaarsrede over het on derwerp havenpromotie, dat alle belanghebbenden zich in het kader van de Nationale Havenraad zouden moeten afvragen of de promotie van de Nederlandse havens, met Rotterdam ais leider voorop, niet gezamenlijk zou moeten worden bevorderd. Rotterdam In de hal van een flat aan de Oude- dijk heeft een onbekende man een 70-jarige vrouw beroofd van haar schou dertas met daarin een por- feuille en een portemon nee, waarin 125 gulden zat. Hij zei: „Ik doe u niets", waarna hij de tas uit haar handen trok. De vrouw kwam ten val en liep schaafwonden, een bloeduitstorting en een gekneusde hand op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4