20 ROTTERDAM Auto 'dienstplichtig' GRAAG JÏEDAAN. BEL VOOR OIO-I44I44 Huisarts dient alsnog klacht in tegen politie Rotterdamse topambtenaar geschorst 'BON Wel extra aandacht, geen extra geld voor alcoholbestri j ding Agent krijgt bierfles in gezicht Commandant onderscheiden Onderzoek naar financiële onregelmatigheden 'Als er oorlog komt, nemen wé die. voertuigen/ Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 7 januari 1983 RY KW Rotterdam De Rotterdamse huisarts H.J. Groeneveld dient alsnog een klacht in tegen de politie naar aanleiding van het gewelddadige optreden van twee politiemensen tegen hem in december. De dokter neemt geen genoegen met de verklaring, die hoofdcommissaris Ver- meij gisteren aflegde. „Ik word daarin onvoldoende gerehabiliteerd", zei de huis arts, „Het is een zwakke af spiegeling van wat er zich heeft afgespeeld." Vermeij vindt, dat het optre den van de twee agenten tegen Groeneveld 'gematigder meer in overeenstemming met de omstandigheden had kun nen zijn'. De politie wil lering trekken uit dit incident, aldus de korpschef. „Anderzijds is het jammer, dat de huisarts zich na de benadering door de politie enigermate heeft laten gaan, waardoor de wederzijdse gemoederen, hoe begrijpelijk ook, onnodig zijn verhit", al dus Vermeij. Dokter Groeneveld werd na een spoedgeval, gekleed in py jama, midden in de nacht in Hillegersherg met zijn perso nenauto staande gehouden door twee agenten. Hij werd naar zijn zeggen zonder reden met geweld op straat gegooid en geboeid, zittend op de vloer van een surveillancewagen, afgevoerd naar een politiecel. Hierdoor was hij gedurende vijf kwartier onbereikbaar voor spoedgevallen. De agen ten meenden, dat de man stop tekens had genegeerd, te hard had gereden en bij zijn aan houding geen medewerking had verleend. De huisarts krijgt geen proces verbaal. De politie wil niet kwijt of er tegen de betreffen de politiemensen maatregelen worden genomen. Eerder be klaagde de Plaatselijke Huis artsenvereniging (PHV) zich bij Vermeij over het voorval. Het incident is volgens Ver meij na een gesprek tussen hem en de huisarts 'gesloten'. Rotterdam Een politieman heeft een hoofdwond opgelo pen, toen hij een collega wilde assisteren in een horecabedrijf aan het Zuidplein. De agent kreeg een bierflesje tegen zijn hoofd op het moment, dat hij het horecabedrijf binnen kwam. De collega wilde optreden te gen vier jongelui, die om geld zaten te kaarten. Uiteindelijk werden de jongelui niet gear resteerd, maar wel twee ande re Rotterdammers, Een 23-ja rige bezoeker, omdat hij de bierfles zou hebben gegooid, en een 25-jarige man wegens belediging. Rotterdam Tijdens een druk bezochte afscheidsrecep tie in de Van Ghentkazerne gisteravond, is generaal-ma- joor J.J.A. den Haan benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. De onder scheiding werd hem uitgereikt door de staatssecretaris van defensie, drs. W.K. Hoekzema. Vandaag draagt generaal Den Haan het commando van het korps mariniers over generaal- majoor T. Rudolphie. Bouw kantoortoren op Beursgebouw begint nog dit jaar Rotterdam Dit najaar nogr wordt er een begin gemaakt met de bouw van een afgeplatte ellips vormige, twintig verdiepingen tellende kantoorto ren bovenop het Beursgebouw aan de Coolsingel, in bet hart van Rotterdam. In dit 88 meter hoge gebouw, dat ruim zeventig miljoen gulden gaat kosten, zullen kantoren uit de assurantiebranche, handelsondernemingen, het Wereldhandelscen trum en (op de top) een restaurant worden geves- tigd. De maquette van het indrukwekkende complex Rotterdam De Gemeen telijke Accountantsdienst in Rotterdam is bezig met een onderzoek naar moge lijke financiële onregelma tigheden, die gepleegd zou den zijn door het hoofd van de afdeling Interne dienst van de gemeente.^ Deze top ambtenaar is eind vorig jaar in het belang van dit onderzoek voor twee maan den geschorst. Aanleiding is een geruchtenstroom over steekpenningen, die de man van leveranciers zou hebben aangenomen. Onder de afdeling vallen onder meer de bodedienst, de bibliotheek, de typeka mer, de reproductie-afde ling en de inkoop. De betrokken ambtenaar, die in 1976 vanuit een soortgelijke funetie in het bedrijfsleven bij de ge meente Rotterdam in dienst kwam, ontkent geld van leveranciers te hebben aangenomen. Hij heeft te genover de gemeente aan gekondigd tegen zijn schor sing in beroep te zullen gaan. Rotterdam „Wat een onzin, ik doe er niet aan mee. Dan geven ze me maar een bekeuring. Er is^ toch geen oorlogs dreiging op dit moment. Bovendien heb ik geen tijd om aan die flauwekul mee te doen." Rotterdam De inzet van de gemeente Rotterdam op het ge bied van de alcoholbestrijding zal beperkt blijven. Een voorstel om een onderzoek naar, en de opzet van een consultatieproject te financieren met een ton, haalde het m de commissie volksge zondheid niet. Zijn fractiegenoot C. Hodes meende, dat er met de huidige wetgeving meer te doen is dan er gebeurt. Volgens de wet mag er geen alcohol worden geschonken aan personen be neden de zestien jaar. De hore ca blijkt zich daar redelijk aan te houden, maar met name in sportkantines vindt men bier schenken aan jongeren heel gewoon. Hij vroeg extra aan dacht van politie en justitie voor mensen, die door over matig drinken een gevaar voor hun omgeving opleveren. PvdA-raadslid W. Vleugels vroeg zich ai of de voorstellen om de alcoholproblematiek aan te pakken niet meer aan bod aan hulpverlening creeren in de hoop, dat de vraag dan vanzelf komt. Hij wees erop, dat veertig procent van de mensen, die hun alcoholge bruik een probleem vinden, de hulpvelening kent, maar dat slechts drie procent die hulp inschakelt, „Dan valt het nog wel mee met het gevoel, dat men een probleem heeft", was ziin conclusie. Snackbarhouder Jan van der Haven heeft geen tijd en geen zin om zijn vier maanden oude bestelauto een militaire keu ring te laten ondergaan. Van der Haven, die met een patat- kraam op de Coolsingel staat, heeft genoeg van keuringen. Omdat hij de bestelauto heeft omgebouwd en er ook nog een gasinstallatie heeft laten in bouwen. is zijn auto pas nog gekeurd. Toch gleed er gisteren weer een oproep door de brieven bus. Zijn auto moest opnieuw worden gekeurd. Nu voor mi litaire doeleinden. Als er onverhoeds oorlog uit breekt, moet het leger over voldoende auto's beschikken. Dus is een aantal Nederlan ders verplicht hun auto af te staan als op een kwade dag onze grens door soldaten yan een vreemde mogendheid ille gaal wordt overschreden. Doemdenken Van der Haven weigert daar aan mee te werken. Helaas voor hem pikt de afdeling mi litaire zaken op het stadhuis dat niet. Mensen mogen wei geren in militaire dienst te gaan. Voor hen wordt een ver vangende dienst gezocht. Au to's hebben dat voorrecht niet. Zii hebben verschïiningsplicht. Ambtenaar H. de Graaf is me dewerker op het bureau mili taire zaken. Hij kent het 'geval Van der Haven'. „Ik ben van plan hem een brief te schrijven. Maar als hij uiteindelijk geen gehoor geeft aan de oproep, krijgt hij een bekeuring, al doe ik dat niet graag." 13ij üe afdeling militaire zaken staan auto's geregistreerd, die tijdens mobilisatietijd, geschikt zyn om als legervoertuig dienst te doen. De Graaf: „Het aantal auto's, dat bij ons staat geregistreerd is niet voor de buitenwereld bestemd. Het is een groot aan tal. Veel bedrijven, waar ik contacten mee heb, werken er aan mee. Als er oorlog komt, krijgen deze mensen een op roep om op een bepaald punt te verschijnen. Daar worden de auto's door het leger over genomen en krijgen de eige naars een vergoeding. Bij iede re keuring kijken we of de auto geschikt is voor militaire doeleinden en ook laxeren wij de auto's, zodat wij de waarde uitkeren." De Graaf erkent dat er mo menteel geen oorlogsdreiging is en ook dat bij de tegenwoor dige bommen een auto niet veel helpt. Toch vindt hij zijn werk erg nuttig, „Je kan ook doemdenken en zeggen: we doen maar niets. Je kunt het ook positief bekijken. Persoon lijk zeg ik, dat je beter toch wat kunt voorbereiden, in plaats van bij de pakken neer gaan zitten." Van der Haven voor zijn 'legervoertuig' De exploitant, de Beurs van Koophandel Rotterdam, ver wacht dat de kantoortoren in de loop van 1986 in bedrijf kan worden genomen. „Een dergelijk complex, .waar voor overigens jaren geleden al de eerste plannen zijn ont wikkeld, zal ongetwijfeld een zuigkracht hebben op het in ternationale handelsgebeu- ren", meent Martin Landman, export-deskundige van de Ka mer van Koophandel. Hoewel het vloeroppervlak van het Beursgebouw met ruim veertig procent zal toene men (van 52.500 vierkante me ter tot ruim 74,500 vierkante meter) zal de verhuur van-de ruimten in de kantoortoren volgens de heer J.H. van En gelenburg, directeur van de Beurs van Koophandel (50 procent gemeente Rotterdam en de andere helft bedrijfsle ven), nauwelijks problemen geven. De interesse van de as surantiebranche voor de eerste twaalf verdiepingen is enorm. In principe zijn de dertiende tot en met de achttiende ver dieping gereserveerd voor de nationale en internationale handelsbedrijven èn advies- en informatie-instituten. De negentiende verdieping is be stemd voor het enkele jaren geleden in het Beursgebouw gestarte Wereldhandelscen trum en ook voor vergaderza len en bedrijfsexposities. Op de twintigste étage, aan de kant van het Beursplein, zal het restaurant van de World Trade Club worden onderge bracht. De kleur van de toren, die wordt bepaald door een neu trale aluminium-beplating, is aangepast aan de bestaande bebouwing. Het gebouw krijgt zes liften, die bereikbaar zijn vanuit de vergrote Beurshal, zodat de hoogbouw een geïnte greerd geheel vormt met de bestaande bebouwing. De en tree van het Beursgebouw zal eveneens worden aangepast (onder meer met roltrappen), terwijl de hal meer dan tot nu toe een publieksfunctie krijgt, onder meer door expositiemo gelijkheden. Parkeerruimte De huidige, schuin tegenover het warenhuis van V en D lig gende parkeergarage (voor 100 auto's) zal verdwijnen, om plaats te maken voor drie nieuwe kelder-garageverdie pingen, met een ingang onder de Blauwe Zaal. Die nieuwe parkeerruimte biedt plaats aar ongeveer 250 auto's, een aanta dat veel te weinig is. Volgen? Van Engelenburg zal aanvul» lende parkeerruimte gevonder moeten worden in de diverse parkeergarages in de omge ving. De groeiende rol van Rotter dam in vooral de internationa le handel hebben de realise ring van dit indrukwekkend* complex in een stroomversnel ling gebracht, aldus Van Enge lenburg. Het recente besluii van de Rotterdamse assuran- tiebedrijven om niet alleen de huidige Beurs te handhaven maar deze ook aanzienlijk te moderniseren, hebben de plannen tot vergroting van hei kort vóór de Tweede Wereld oorlog geopende Beursgebouw duidelijk bespoedigd. De plannen voor de nieuw bouw zijn precies vijftig jaar na de oprichting van de Beurs van Koophandel en 385 jaar na de opening van het eerste Rotterdamse beursgebouw be kendgemaakt. Alle huidige huurders en relaties werden gisteren dan ook feestelijk ont haald tijdens een druk bezoch te receptie. Uniek De bouwwijze van de toren is uniek. Het complex komt als het ware te „zweven* boven de huidige Beurshal. Het geheel rust op een betonnen doos, die weer wordt gedragen door acht ronde kolommen. Of deze manier is het ruimtever- lies op de Beurszaal minimaal terwijl de beursacüviteiten nauwelijks door de bouwwerk zaamheden worden beïnvloed. De investering van de ruim zeventig miljoen gulden za! worden gefinancierd uit eigen middelen vah de Beurs van Koophandel en via langlopen de hypotheken. De kantoorto ren, die per vierkante metei een huurprijs van 240 gulden moet opbrengen, is ontworpen door het arehirtectenbureau Groosman Partners. De aanbe steding zal binnen enkele maanden plaatsvinden. Het vergrote, nieuwe complex waarvan de kantoortoren de naam 'Beurs/World Trade Center' krijgt, wordt uniek in de hele wereld: behalve kanto ren van bedrijven en organisa ties zullen er ook beurzen vooi schippers, graanhandelaren verzekeraars, aardappelboe ren, de Kamer van Koophan del en het Wereldhandelscen trum in zijn ondergebracht. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. ^dres; Maak hem of haar abonnee. Zo gelikst f P0s/C j en goed beloond! Want voor die kleine* u moeite krijgt u een verzilverd nPia. miniatuur van de Laurenskerk. No teer ^aandak arfAaJai> "lving; onnes. Ver^verd^^e moeite ^"'aiuur e^renskGrk Naajjj; AdreS: I Pos'code; ™°°»Phats: Telefooa:___ I S'üurrfejL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4