ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Broere bestelt voor dertig miljoen bij BS V- werf in Heusden Dertien j arig meisj e met haar vriend ondergedoken Bijstands vrouwen tarten burgemeester Instellingen werken graag mee aan alternatieve straf Peper verwacht einde van tweespalt in gemeenteraad Vrouw neergestoken Dit is veel beter dan in de gevangenis zitten Enthousiasme over Rotterdams initiatief E aiMKII ZATERDAG 8 IAHUAEI 19S3 Rotterdam De Dardtse rederij Broere heeft in principe een akkoord bereikt met de Verolmewerf in Heusden (on derdeel van Rïjn-Schelde-Vervolme) voor de bouw van twee chemicaliën- tankers van 2500 ton. Met de order is een bedrag van dertig miljoen gulden gemoeid. De order kan nog afketsen indien de door de rederij en de werf verwachte gebruikelijke overheids steun uitblijft. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van Broere, J. Bouwens, moet daar eind januari definitief duidalijk- heid over zijn. RSV heeft de nieuwe order begin december vorig jaar al voorzichtig aangekondigd bij monde van de vice-president van de Raad van Bestuur, G. Rijke. Broere deed toen nog terughoudend. De keus is uiteinde lijk op de Verolmewerf uit vier Neder landse werven gevallen, vanwege de technische kwaliteiten, aldus Bouwens. Het onderlinge prijsverschil was niet groot meer. Verolme Heusden bouwt van oudsher veel schepen voor de Dordtse rederij.De nieuwe chemica- lïëntankers vormen voor Broere ge deeltelijk een vervangings- en gedeel telijk een uitbreidingsinvestering. De markt van chemische produkten is vol gens Bouwens het afgelopen jaar echter sterk onder druk blijven staan. Het Broereconcern (770 werknemers, omzet 400 miljoen gulden) houdt zich naast zeevaart en riviertankvaart verder be zig met tankopslag, benzine- en olie handel en agenturen.De rederij heeft, na de eerste oriëntering, ervan afge zien de order in het verre oosten (Ja pan, Korea) aan te besteden. Voor een dergelijke order zouden de kosten voor permanent toezicht (het gaat om tech nisch vrij ingewikkelde schepen) en het transport naar West-Europa het prijsvoordeel waarschijnlijk teniet doen, aldus de Broere-topman. Van de omringende landen zijn concurrerende offertes uitgebracht door werven uit Noorwegen, West-Duitsland en Tur kije. Oss - Rotterdam De politiekorpsen van Oss en Rotterdam hebben een speuractie op touw gezet om het dertienjarige Turkse meisje Nuran uit Oss op te sporen. Het meisje is ondergedoken met haar ne gentienjarige vriend uit Rotterdam. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in Rotterdam vijf Turkse mensen aangehouden, die ervan worden verdacht het meisje en haar vriend te hebben geholpen. Zij zijn allen naar het politiebureau in Oss overge bracht. De politie vermoedt dat enkele arrestanten op de hoogte zijn van de verblijfplaats van Nuran. De politie dacht aanvan kelijk met een ontvoering te maken te hebben. Uit het nadere onderzoek is gebleken, dat het meisje hoogst waarschijnlijk niet tegen, haar zin wordt vast gehouden. Woensdagmorgen meldde zich een Rotterdamse taxi chauffeur bij de woning van Nuran in Oss. De chauffeur zei, dat hij haar kwam halen om naar de dokter te gaan. Deze mededeling wekte geen argwaan in het Turkse gezin, omdat Nuran in verband met een oorontsteking nog onder controle van een arts stond. Een elfjarige zusje ging met Nuran mee. De vader van Nuran ging enkele uren later bij de poli tie aangifte doen van vermis sing van zijn dochters. Ze waren niet bij de arts ge weest De politie dacht op dat moment aan een ontvoering, maar wist niet waar de meis jes gezocht moesten worden. Woensdagavond bleek dat het zusje van Nuran bij fami lieleden in Utrecht was afge zet. Eigen houtje Nuran was spoorloos. De va der vermoedde waar zijn dochter verbleef en is daar op, zonder de politie in te lichten, naar Rotterdam ge gaan. Al snel had hij het adres van de negentienjarige vriend gevonden. In diens ouderlijk huis bleek ook Nu ran zich te bevinden. De va der kreeg zijn dochter niet mee. Het meisje wilde dat zelf ook niet. Later op de avond bezocht de vader nog een ander adres in Rotterdam, waar zijn dochter op dat moment verbleef, maar opnieuw kreeg hij haar niet mee. Donderdagmorgen 'om drie uur lichtte de vader de poli tie van Oss pas in over zijn eigen speuractiviteiten. Hoofdinpspecteur H. Ver schuur uit Oss betreurt de handelswijze van de vader. „Als hij ons direct had inge licht, inplaats van op eigen houtje op onderzoek uit te gaan, was zijn dochter ver moedelijk al weer thuis ge weest. Nu weten we niet waar we haar moeten zoe ken". Een aantal politiemensen uit Oss heeft daarop donderdag nacht met rechercheurs van het bureau Zware Criminali teit uit Rotterdam een onder zoek ingesteld op de adressen, waar de vader zijn dochter had gezien. Nuran en haar vriend bevonden zich niet meer op deze adressen. Wel arresteerde de politie de ou ders en twintigjarige broer van Nutans vriend en een 17-jarige kamergenoot. Zij worden ervan verdacht te hebben geholpen Nuran on der het ouderlijk gezag van daan te halen. De Rotter damse taxichauffeur, die het meisje thuis ophaalde, is nog niet opgespoord. Burgemeester Peper wacht tot hij met zijn nieuwjaarsrede kan beginnen. Chef de kabinet. Ivo Blom, spreekt de bij standsvrouwen geïrriteerd toe. Bijstandsvrouwen schenken bekers limonade over in flessen. Een begripvolle bode Is hen behulpzaam. Rotterdam Burge meester Bram Peper heeft gisteravond de grootste moeite gehad zijn nieuwjaarsrede uit te spreken. Tijdens het open huis van het gemeentebestuur Rotterdam Een 36-jarige man heeft gistermiddag in de Josephstraat zijn 24-jarige ex- vriendin R.J- WUlems neerge stoken. De vrouw, die vijf messteken opliep in haar borst, gelaat en been, is buiten levensgevaar. De dader, die enige jaren met het slachtoffer heeft samengewoond, ont moette zijn ex-vriendin op straat Tijdens een ruzie die daarop volgde trok hij plotse ling een mes en stak hij haar neer. Het slachtoffer is in het Dijkzigtziekenhuis opgeno men. De dader werd enkele uren later in de Van der Horststraat aangehouden. Vervolg van voorpagina Rotterdam Tal van instel lingen in Rotterdam en om streken zijn enthousiast over de invoering van alternatieve straffen voor meerderjarigen. Zo'n zestig hebben zich al be reid verklaard zogeheten dienstverleners te plaatsen. Rijksreclasseringsambtenaar Jaap Verheij, coördinator van de Rotterdamse vacaturebank voor alternatieve straffen, heeft hen de afgelopen maan den benaderd: „Het zijn aller lei verschillende instanties. Bijvoorbeeld een sportvereni ging voor gehandicapten, waar ze best iemand kunnen gebrui ken, die helpt met vervoer, met de voorbereidingen en de boel opruimen. Kortom, ie mand, die daar de hele zater dag aan het werk kan." Ook bejaardentehuizen en zie kenhuizen, waar men 'op- knapklussen' heeft, willen graag meewerken aan de dienstverlening, weet Verheij. „Men heeft altijd wel dingen, die blijven liggen, en waarvan men al jaren zegt dat moet eens gebéuren. Ik had een te huis voor geestelijk gehandi capten en daar zeiden ze: wij hebben hier in de tuin een oude schuur staan, die half in mekaar gezakt is. Dat ding moet gesloopt worden en daar kunnen we geen bedrijf voor laten komen. Nou, als je een dienstverlener hebt, die dat karwei in tien, vijftien zater dagen wil klaren, dan is dat toch mooi." Dierenasiels Wijkcentra, speeltuinvereni gingen, dierenasiels en vrijwil- ligersgroepen, die in de natuur bomen knotten en in de grien den kades herstellen, hebben eveneens hun medewerking toegezegd. Ook het Rotterdam se club- en buurthuiswerk wil graag wetsovertreders aan het werk zetten. Verheij: „Gezien het geringe budget, dat ze nog hebben, knappen ze daar vaak zelf de zalen op. Oude gebou wen, waar het plafond afgesto ken moet worden. Dat doen ze met de vrijwilligers. Dan heb ben ze wel verf van de ge- door Robert van de Roer foto's: Ben Blumers meente, maar ze moeten zélf de mankracht leveren. Nou, dan zegt men; kom maar! Wij kunnen hier best iemand ge bruiken, die tien, twintig za terdagen aan het werk kan." De reclasseringsambtenaar heeft de gemeentelijke dien sten gemeden, omdat daar het bureau Halt, dat zich bezig houdt met dienstverlening voor minderjarigen, al contac ten mee heeft. Negatieve reacties van de be naderde instellingen heeft Jaap Verheij nauwelijks ge kregen. „Het is me meegeval len. De instellingen zeggen: dit Is toch eigenlijk veel beter dan dat die knapen in de gevange nis zitten, waar ze allerlei ne gatieve dingen leren. De men sen vinden dit nuttig." Ook voor de wetsovertreders zelf kan de dienstverlening nuttig zijn: het is in ieder ge val beter dan een zinloos en frusterend verblijf in de ge vangenis, zo luidt het uit gangspunt. Bovendien kan de schade van een korte celstraf vaak groter zijn dan de lengte doet vermoeden. Werk en re laties komen ook bij die korte vrijheidstraffen die verhou dingsgewijs ook het meest worden opgelegd al snel in gevaar. Verheij; „Via een al ternatieve straf kan je op een positieve manier iets goed ma ken. Iemand, die in een huis van bewaring zit, heeft niet het idee: ik ben iets aan het goedmaken van wat ik mis daan heb." Verheij is werkzaam bij de re- classeringsraad, van waaruit de dienstverlening is opgezet. Elk arrondissement heeft zo'n raad bestaande uit mensen ©Jaap Verheij: „Je hebt het idee: ik doe iets terug." uit alle takken van het straf recht die er op toeziet, dat de reclasseringstaken goed worden vervuld. Vechtpartijen Voortaan kunnen wetsovertre ders, die in aanmerking ko men voor een celstraf van en kele weken tot enkele maan den behalve hero">never- slaafden dus naar de vaca turebank van Jaap Verheij. Mensen, die dienstverlening willen verrichten, kunnen zich tot hem wenden en kijken of er een geschikt project is. Verheij benadert de betrokken instelling. Er vindt hierover overleg plaats met de officier van justitie. Op de zitting wordt een voorstel gedaan voor de dienstverlening, „Het is uiteindelijk de rechter, die zo'n voorstel al dan niet accep teert. De dienstverlening wordt opgelegd als bijzondere voorwaarde bij een voorwaar delijke straf", zegt de Rotter damse rechter mr. M. van der Grinten, voorzitter van de re- classeringsraad. Het maximum aantal uren, dat iemand aan dienstverlening kan besteden, staat op 150. Aan het einde van de rit krijgt de officier van justitie van de coördinator van de vacature bank een rapport, waaruit Rechter mr. Van der Grin ten... „officieren en rechters positief"... blijkt of de alternatieve straf al dan niet goed is verricht. Daarna valt de definitieve be slissing. „In Rotterdam werd tot nu toe alleen op incidentele basis dienstverlening verricht", zegt Van der Grinten. „Die inci dentele gevallen kwamen voornamelijk voor bij de poli tierechters", vervolgt Jaap Verheij, „Juist, omdat de poli tierechters zaken behandelen, waarop straffen staan van een aantal weken tot een aantal maanden. Het gaat immers om een vervangende sanctie voor alleen korte straffen." Hij geeft een voorbeeld van een van die spaarzame geval len, die tot nu toe alternatief in Rotterdam werd afgedaan: „Vechtpartijen tussen wijk- groepen zoals Schiedam en Rotterdam, waarbij vernielin gen werden aangericht, keien werden gegooid naar de politie en een politiebus in elkaar werd geslagen. Daarvoor is een aantal knapen voor de rechter geweest en daar is dienstverlening geregeld. Ik heb zelf een jangen geplaatst. Die verricht een flink aantal maanden werkzaamheden in een speeltuin. In plaats van dat hij nu vernielingen aan richt, knapt hij dingen op. In zo'n sj>eeltuin, waar men al leen met vrijwilligers werkt. Enthousiast over het Rotter damse initiatief is de Zwolse hoofdofficier van justitie mr.dr. H. van Buuren. Hij is voorzitter van de commissie, die begin 1981 in acht kleinere arrondissementen een experi ment met alternatieve straffen voor meerderjarigen startte. Inmiddels zijn er al meer dan duizend alternatieve straffen in ons land uitgevoerd. Van Buuren: „Wij hebben Rot terdam er altijd al bij willen hebben in de proef. Wij zoch ten niet alleen naar platteland sarrondissementen, maar we wilden er ook een grote stad bij hebben. Een metropool als Rotterdam, een stad met een ander soort bevolking en een ander soort criminaliteit. Maar Rotterdam wilde zelf niet. De reclassering voelde niets voor de controlerende functie, In de loop der jaren hebben we ech ter een toenemend verlangen gesignaleerd vanuit de reclas sering en de advocatuur in Rotterdam om mee te doen." Volgens Van Buuren wordt nu in vrijwel alle negentien ar rondissementen in ons land geëxperimenteerd met alter natieve straffen. „Het aantal niet-proefarrondïssementen, dat met dienstverlening gaat werken, neemt nog steeds toe." De officiële proef in de arron dissementen Groningen, As sen, Zutphen, Almelo, Den Bosch. Breda. Haarlem en Alkmaar eindigt 1 februari "83. Daarna komt de minister van justitie vermoedelijk met een wetsontwerp, waarin staat waar en hoe wordt door ge gaan met de dienstverlening. kan men best zo'n jongen ge bruiken, die elke zaterdag de speelwerktuigen repareert, verft, de dieren verzorgt en zo. En die jongen werkt daar naar tevredenheid. Hij wil blijven. Als die vijftien zaterdagen er op zitten, mag ik dan blijven, heeft hij al aan de beheerder van de speeltuin gevraagd." Politiepet Volgens rechter Van der Grin ten staan de officieren van jus titie en de rechters positief te genover de dienstverlening. De reclassering in Rotterdam nu ook, maar in het verleden was dat wel anders. De reclas sering hield in feite een eerde re invoering zelfs tegen, omdat zij er niets voor voelde de cliënt als het ware te controle ren, of hij zijn alternatieve straf wel goed uitvoerde. De veldwerkers wilden geen 'poli tiepet' dragen. Jaap Verheij: „Zij hadden pro blemen met zo'n dubbele rol. De reclassering heeft immers tot taak hulpverlening te bie den. En hier kwam dan bij, dat ze de werkzaamheden moesten gaan controleren en rapport moesten uitbrengen aan de rechtbank. Daar had den de mensen in het veld het moeilijk mee. Want op het mo ment, dat het mis gaat, zouden ze dus hun eigen cliënt moeten aangeven. De reclassering heeft een bepaalde tijd nodig gehad om dat intern eens goed door te praten. Nu is dat geen probleem meer, omdat ik me dus bezig ga houden met de controle op de uitvoering van de dienstverlening en de rap portage aan de officier." Meer inlichtingen zijn ver krijgbaar bij Jaap Verheij, te lefoonnummer 650022. maakten protesteren de bijstandsvrouwen het de burgemeester bijna onmogelijk om het woord te voeren. Met een vertraging van twintig minuten lukte het Peper zijn speech af te ste ken. De bijstandsvrouwen waren toen geruisloos uit de burgerzaal verdwenen. In zijn reden ging burge meester Peper uitvoerig in op de economisch crisis en de verharding, die de recessie met zich meebrengt tussen bevolkingsgroepen. Peper riep daarom op om alsnog te trachten problemen gezame- lijk te lijf te gaan: „Het is juist de kracht van een de mocratie om met elkaar in gesprek te blijven. Door sa men zaken aan te pakken kunnen we boven het nood lot uitkomen". De burgemeester zei te besef fen dat een dergelijk beroep op de bevolking alleen kan als de tweespalt in de ge meenteraad ophoudt. „Ik hoop dat die splitsing tussen politieke partijen binnen en kele maanden zal zijn ver dwenen", aldus Peper. Zijn woorden kwamen voor de bijstandsvrouwen, die niet alleen tijdens de rede blijk van hun aanwezigheid had den gegeven, te laat. Inmid dels hadden zij bij de bar, waar alleen limonades wer-, den geschonken, glazen fris drank overgegoten in fles sen, die mee naar huis wer den genomen. Om eenzelfde reden werdn bossen bloemen uit vazen genomen. Verder werden optredens van een jazz-band en een Rotterdam se popgroep met luid gezang onderbroken. Bij de komst van de proteste rende vrouwen liet burge meester Peper het handen schudden voor wat het was. Hij ging in allerijl naar zijn werkkamer om onaange naamheden, zoals die zich tij dens de nieuwjaarsreceptie in Den Haag hebben voorge daan, te voorkomen. Chef de kabinet van de burgemees ter, Ivo Blom, toonde zich echter verbolgen over het optreden van de vrouwen. In een poging om hen tot het zwijgen te krijgen, riep hij openlijk uit: „Jullie verdie nen niet eens het zout in de pap". Een klein gezelschapje ho mofielen, dat in navolging van hun Haagse vrienden de burgemeester met een kus het nieuwjaar hadden willen laten in gaan, kreeg geen kans voor een demonstratie ve actie. Vier politieagenten in burger beletten het de ho mofielen om Peper te bena deren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1