SPORT De '410' blijft afbraak voor zich uit schuiven Met de schrik vrij... Willibrordus krijgt niet het volle pond Hoogenboom tekent bij Green Eagles in de fout tegen Blitz Astroloog schrijft boze brief aan Sipke van der Land Groot onderhoud rekt sloop weer zes jaar Bibliotheek kan lezers snel helpen mlsu S" - iiwrfSÉ 'A■b' - Katja gerestaureerd maar het is geen woning 'Zandlichaam rijksweg 19 voor boeren' Genootschap leert Spaans in Passage Shï? Marathon komt in zicht Peter Boon weg van Thurlede Connie Boer goud waard Piet Roozen vertrekt bij Excelsior '20 Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 11 januari 1963 Viaardingen Voor de eerst komende zes jaar blijven de bewoners van de 410 semi-per- manente woningen in de Bab- berspolder onder hun eigen vertrouwde dak zitten. En daar is de '410' allang blij mee. Het groot onderhoud, waar wethouder Bas Goudriaan van Stadsontwikkeling gisteroch tend het startsein voor gaf, rekt tenslotte opnieuw het voortbestaan en de instand houding van dit 'nooddorp'. En zolang het dolende 'sloop- spook' met daadwerkelijk le ven door de gemeente wordt ingegeven... zolang is de buurt best tevreden. „We hebben het project in ie der geval weer een flink eind voor ons uit weten te schui ven", constateert huurder Jaap Hollenberg voldaan. Hij geeft toe, dat hij dan wel bakzeil heeft moeten halen wat betreft een mogelijke renovatie; de voorzitter van de Bewoners- groep 410 heeft echter ook af braak nog steeds mooi weten le voorkomen. En daar gaat het 'm in eerste instantie om. Want in stilte hoopt elke be woner stiekum, dat van uitstel nu afstel komt. Schrappen ,,Er zijn teveel problemen om dit complex voorgoed te hand haven", weet echter waarne mend-directeur K. Evenhuis van het Gemeentelijk Wo- Bas Goudriaan mag op het dak met hamer en beitel een schoorsteen te lijf gaan. Hij start zodoende het groot onderhoud voor de '410'. Maar; „Die schoorsteen is niet kapot te krij gen", moet de wethouder tevergeefs concluderen. ningbedrijf. Het schrappen van het voorvoegsel 'semf kan dan ook geen sprake zijn. „Wat we nu doen, heeft niets te maken met renovatie; zui ver met instandhouding om de periode tot het moment van sloop te overbruggen." Alleen daarom is gisteren begonnen met reparaties aan daken, deu ren en ramen van 200 huizen. Aansluitend hoopt de gemeen te ook de overige 210 van een grote onderhoudsbeurt te kun nen voorzien. door Cock Rijneveen Maar voorzitter Jaap weet het zeker, „Ik", zegt Hollenberg, „ik ben ervan overtuigd, dat hier over zes jaar ook niets ge beurt. Gezien het feit dat het rijk bijna geen geld heeft, zie ik onze huizen nog niet zo een-twee-drie tegen de grond gaan voor woningwetwonin gen." Tegelijkertijd moet hij echter ook ee*> 'debewoon- ster van de 4 keurstellen. Nu de gemeen..>p 3 januari het Mini-Bad huis voorgoed heeft gesloten, had ze zo graag een douche gehad Onderste Jaap; „Het spijt me, dat zat er echt niet in. We hebben nu met dit groot onderhoud echt het onderste uit de kan ge haaid." Hij raakt er weer nij dig over. Is nog steeds gebelgd over de plotselinge sluiting van het badhuisje op de Rot terdamse weg. Zo'n keer of ze ven hadden de 410-bewoners het pand al bezet, maar de laatste keer werden ze verrast en dicht waren hun vier dou ches. „En in de singel kan je ook met baden, want dan zit je zonder warm water", merkt hij geergerd op De bewoners nemen het onge mak maar op de koop toe. Voor geen goud vertrekken ze uit hun goedkope huurhuisjes. Eens in een nog kale Babber- spolder neergezet voor de dak loze stedelingen na het bom bardement op Rotterdam. Se rm-permanente laagbouw voor ongeveer 25 jaar. Nu staan ze er nog, al een tiental jaren in afwachting van defi nitieve sloop. Zeer binnenkort wordt een bestemmingsplan voor de 410 ontwikkeld. „Er gens op een plek in dit ge bied", voorspelt Evenhuis van het woningbedrijf vaag, „zal over een jaar of vijf, zes de eerste fase voor nieuwbouw worden gerealiseerd. Pas dan kunnen we gaan slopen." Viaardingen In een vermanende brief aan NCRV-pro- grammamaker Sipke van der Land heeft de Vlaardingse astroloog Joop van der Snoek eind vorige week uiteengezet, hoe astrologie in het algemeen dichter bij Gods schepping staat dan de tv-presentator vorige week in diens aflevering 'Tussen hemel en aarde' deed voorkomen. Sipke van der Land, die met deze uitzending zowat alle Ne derlandse astrologen tegen zich in het harnas joeg, omdat hij de astrologie naar beneden haalde als 'bijgeloof, krijgt van Van der Snoek aan de hand van bijbelcitaten te ho ren dat astrologie zijn be staansrecht juist vindt in eeu wenoude wijsheid, zoals deze volgens de astroloog onder meer in de Bijbel tot uiting komt. Astrologen baseren zich doorgaans onder meer op tek sten in de bijbelboeken Gene sis, Numeri, Lucas en Marcus. „De sterren zijn door God ge schapen". redeneert Van der Snoek, „en staat er in de Bijbel niet: onderzoek Gods werken en behoudt het goede?" Wel nu, aldus de astroloog, eeu wenlang onderzoek heeft de astrologie een schat van gege vens en ervaring opgeleverd en Sipke van der Land had daar zijn voordeel mee kun nen doen, „in plaats van een afbraakprogramma in elkaar te rommelen." Onlangs betoogde Van der Snoek ook voor vrouwen van de Vlaardingse VOS-cursus, dat de Schepper toch meer met sterren zal hebben be doeld dan dat zij alleen de straat staan te verlichten. Van der Snoek heeft ook in ingezonden brieven zijn gram gehaald en de NCRV uitge daagd tot een openbaar debat via de televisie. Hij begrijpt niet dat juist mensen, die zich op de Bijbel zeggen te baseren zo negatief over astrologie kunnen spreken. Deze erva ring zegt de Vlaardingse astro loog ook te hebben met Jeho va's Getuigen. Hij is echter ook blij met elke aanval op de astrologie, want dat zet vol gens hem de mensen alleen maar aan het denken en nadenken zal leiden tot groter begrip van wat de sterren te vertellen hebben, zo is de overtuiging van Van der Snoek. Schiedam De automa tisering van de provinci ale bibliotheekcentrale (PBC) aan de Westfran- kelandsedijk in Schie dam heeft nu reeds „een ontegenzeggelijk gunstige invloed op de kwaliteit van het bibliotheek werk" in de provincie Zuid-Holland. Dat delen gedeputeerde staten (GS) mee aan provinciale sta ten. Uitleen- en lezersad ministratie gaat aanmer kelijk sneller, zowel voor het personeel als voor de lezer, want tot in de kleinste gemeenten waar de PBC actief Is kan men de meest exclusieve boe ken nu in een mum van tijd binnen krijgen. Een druk op de knop en het personeel in Schiedam weet, waar zich het ge vraagde boek bevindt en hoe snel het te leveren is. Dat kostte voorheen ont zettend veel tijd om uit te pluizen. Door de automatisering is een verschuiving ont staan van directe forma tieplaatsen naar indirec te. Er wordt de laatste tijd meer werk door 'der den' verricht. m Een kraan moest gistermiddag de auto van een 24-jarige 's-Gravenzander uit het water langs de Nolweg tillen. De man had op de Maasdijk te hard gereden en was de bocht uitge vlogen. Hij tuimelde de dijk af en kwam in de sloot terecht. Op eigen kracht bereikte hij de kant. De man kwam met de schrik vrij, z'n auto is echter totaal vernield. Schiedam De Sint Willibrordusstich- ting in Schiedam is met een bezwaar schrift naar de provincie gestapt, omdat gedeputeerde staten (GS) van Zuid-Hol land geen subsidie willen geven voor de restauratie van het pand Lange Haven 107-109. Hier is het kinderdagverblijf Kat ja gevestigd, Morgenochtend krijgt Willibrordus-direc- teur drs. J.L.J. Dries een kans de bezwa ren toe te lichten voor de provinciale be zwaarschriftencommissie, die hierover een zitting houdt in het Provinciehuis in Den Haag. Directeur Dries wil proberen alsnog 5625 gulden los te peuteren van GS, een bedrag dat overeenkomt met zeveneneenhalve procent van de totale restauratiekosten a 75.000 gulden. De Wülibrordusstichting, die in Schiedam het katholieke onderwijs bestuurt, ver huurt het pand aan de Lange Haven sinds 1970 aan Katja. Voor die tijd was er het Sint Jozeftehuis gevestigd. Dat was een tehuis voor kinderen met opvoedingspro blemen. Een bestuursmaatregel kwam erop neer dat veel kinderen bij pleegou ders geplaatst werden, waardoor hel te huis als zodanig overbodig werd. Toen kwam Katja erin. „Al die twaalf jaar hebben wij last gehad van lekkage", zegt Katja-direeteur Ben Goederond, „want aan het dak, de goten en de achtergevel was nog nooit iets ge daan. Wij hebben onze huisbaas toen ge vraagd om tot restauratie over te gaan, Het nieuwe dak zit er nu op, er staat een nieuwe achtergevel, en ik moet zeggen: prima. Wij hebben geen druppel water overlast meer. Dat is een geweldige ver betering." Van het conflict tussen de huisbaas, de katholieke stichting dus, en de provincie kent Goederond de finesses niet. „Daar staan wij als huurder buiten." Bij de Sint Willibrordusstichting is directeur drs. J.L.J. Dries, die over deze materie gaat, afwezig. Duidelijk is echter dat de twist vraag is, of huurster Katja wel of geen woonfunctie heeft. Bij restauratie van woonhuizen kan de provincie wel met geld over de brug komen, bij restauratie van andere gebouwen met, en 2eker met als de aanvraagster een instelling is die andere drijfveren heeft dan het herstellen van oude panden op zichzelf. WxUibrordus probeert deze formele opstelling van GS nu te doorbreken door te wijzen op de functie, die Katja heeft. Het kinderdag verblijf zou een specifieke woonfunctie hebben, omdat tenslotte veel ouders hun kinderen er onderbrengen. Maar de pro vincie lijkt met van zins du dan ook als 'wonen' op te vatten. Op het GS-standpunt, dat Sint Willibror dus een instelling is met andere doelein den dan 'het restaureren' en daarom niet vorr de subsidie in aanmerking komt, gaat Dries in het bezwaarschrift van zijn stichting niet in. Overigens krijgt de ka tholieke stichting een deel van de restau ratie wel gesubsidieerd bij de gemeente Schiedam en het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, het voormali ge CRM. Schiedam/Vlaardingen - Het brede zandlint tussen Delft en Schiedam, jaren geleden daar neergelegd voor de aanleg van rijksweg 19, moet weer nuttig worden gebruikt. Dat vindt de werkgroep Stop RW 19, die er ernstig mee rekent dat de snelweg tussen Rotterdam en Den Haag er niet zal komen. De meest logische oplossing lijkt de werkgroep om het zandlichaam weer af te graven en de grond terug ie geven aan de Boeren, die het destijds hebben moeten afstaan. De voormalige minister van verkeer en waterstaat Zeeval- king heeft verklaard dat de RW 19 de eerskomende jaren Werkgroep Stop RW 19: geen prioriteit heeft. De werk groep schat de kans dat de. weg er ooit nog zal komen klein, gezien de stremmende verkeersontwikkeiing en de economische malaise. Boven dien zou de weg alleen tegen veel extra kosten op een aan vaardbare manier in te passen zijn in het landschap. Als de weg er niet komt, vin den de actievoerders, is het „wel zo eerlijk" dat de boeren hun land terugkrijgen. „Ze hebben de grond dan om onei genlijke redenen moeten af staan." Bovendien zou door het afgraven van het zandli chaam Midden-Delfland beter voldoen aan zijn functie als landelijk stïltegebied tussen de grote steden. De werkgroep roept bewoners van het ge bied, die daar een andere me ning over hebben, op om hun visie op papier te zetten en te sturen naar Stop RW 19, Bras serskade 92 in Delft. Schiedam Voor de eerste maal heeft het Spaans Genoot schap uit Rotterdam de grote zaal van het Passage theater af gehuurd om hier voor Schie- damse belangstellenden een voorlichtingsavond Spaans te houden. Dat gebeurt onder meer aan de hand van een Spaans gesproken film, die vanavond om kwart over acht begint. Viaardingen Dick Hoogen boom zal ook het volgende sei zoen de selectie van DSS '26 onder zijn hoede hebben. De Vlaardingse oefenmeester be gint dan aan zijn derde seizoen bij de derdeklasser. Het be stuur van DSS '26 is uitermate tevreden over de aanpak van de Dick Hoogenboom en ook de selectie is meer dan blij met de oefenstof van de trainer. Eerder had Dick Hoogenboom stadgenoot TSB onder zijn hoede. Het bestuur van Hoekse Boys is dermate tevreden over trai ner Cor van Rooy, dat het al les in het werk stelt om de in Maassluis woonachtige oefen- meester ook voor het volgende seizoen vast te leggen. Van Rooy echter heeft nog geen beslissing genomen over een eventueel aanblijven. Hij wil alles eerst nog eens rustig op een rijte zetten. Zijn naam wordt inmiddels al wel ge- noemd bij het Vlaardingse Zwaluwen, waar Cor Nieu- wenhuizen momenteel oefen- meester is. Ben Versteege, de voorzitter van DVO '32, sluit niet uit dat er volgend jaar een nieuwe oe fenmeester aan het werk is bij zijn vereniging. Het bestuur gaat evenwel eerst met Gertie Baas om de tafel zitten om te praten over een eventuele ver lenging van het contract. Wim Poulus, de trainer van Satelliet en Olympus Schie dam, zit in een lastiger parket. Hij heeft inmiddels bijgete kend bij Olympus, maar moet waarschijnlijk voor zijn werk gever naar Arabic. Trainings- activiteiten kan de kalende oe fenmeester dan wel vergeten. In maart is er meer duidelijk heid over het al dan niet aan blijven van Wim Poulus. Gerard Weber (MVV '27) is van plan om op korte termijn zelf contact met het bestuur van de Maaslandse verenigtng op te nemen. „Ik wil weten waar ik aan toe ben", zegt de oefenmeester, die aan zijn eer ste seizoen bezig is bij MVV '27. Trainer Jaap Boon van het Maassluise The Green Eagles kon zijn team tegen Blitz ook niet tot aansprekende daden inspireren. Maassluis/Schiedam Zowel voor de basketbalheren van het Maassluise Green Eagles als voor de beide teams van Ju- ventus begon de tweede competitiehelft slecht. De Maasslui- zers verloren ruim van Blitz. De dames en heren uit Schie dam gingen tegen AMVJ de boot in. Blitz-Green Eagles (h) 89-74 Ondanks de nederlaag tegen het op de tweede plaats staan de Blitz staat Green Eagles nog steeds alleen op kop. De voorsprong is nu alleen nog maar twee punten op datzelfde Blitz. In het begin van de wedstrijd ging het goed gelijk op. De man-to-man verdediging van het team van Jaap Boon hield Viaardingen De bijna vol tallige lange-afstandploeg van atletiekvereniging Fortuna Viaardingen deed in het Staal- duinse Bos mee aan een trai nings wedstrijd over 20 kilome ter. De wedstrijd was in de training opgenomen, als voor bereiding op de veertiende editie van de Wesdand-mara- thon op 2 april. Trainer Sjaak Hoogendijk was na afloop een tevreden man. De ujden van de lopers waren als volgt; G er rit Langstraat 72.38 minuten, Peter Reedijk 72.38 minuten, Sjaak Hoogen dijk 72.55 minuten, Rien Oeie 72.58 minuten, Marie Paalvast 73.07 minuten, Claudensio Hecca 74.13 minuten, Luc Du- mont 74.39 minuten, Karei Leeuwang 75.02 minuten, Ron Soest 76.58 minuten. Jan van der Ven 78.14 minuten en Kees Heijdra 78.39 minuten. In Egmond aan Zee presteerde Marius de Snaayer weer naar behoren. In een veld van ruim 6200 deelnemers liep hij de halve marathon in een tijd van 1.12.39 uur en werd daarmee eerste in de klasse van de ve teranen. het fysiek sterkere Blitz tot 22- 22 bij. Daarna wisselde de te genpartij van verdediging en raakten de Maassluizenaren de kluts kwijt. Afstandschoten van Rob Schriel en Jaco van Dijk hielden de achterstand bij rust tot 44-32 beperkt. Na de pauze herstelde Green Eagles zich een beetje. Tegen het lengteoverwieht van het fanatiekere Blitz waren ze nog steeds niet opgewassen. Zelfs de anders zo succesvolle zone verdediging lukte niet. Juventus-AMVJ (h) 65-83 Een slechte start van de Schie dammers leverde direct al een 0-6 achterstand op. Gelukkig voor het team van coach Nico van Putten, het zijn team het hoofd toen niet hangen maar, vocht het langszij. De goede zoneverdediging resulteerde in een 37-33 voorsprong bij de rust. Deze voorsprong had zelfs nog groter kunnen zijn. Twee minuten voor tijd stond Juventus namelijk nog met 35- 27 voor. Door slordig spel werd het verschil gehalveerd. Na de pauze hielden beide teams elkaar lange tijd in evenwicht. In de tiende mi nuut stond het nog 55-53. In de zestiende minuut sloeg de rampspoed voor de Schiedam mers toe. Twee man moesten naar de kant met vijf fouten en ook ging Harry Sluimer door zijn enkel. Wisselspelers had Nico van Putten toen niet meer en hij verloor daardoor de wedstrijd. Juventus-AMVJ <d) 71-78 Traditioneel heeft Juventus het moeilijk tegen een man-to- man verdediging. Zo ook nu tegen AMVJ. Het ging alle maal wat te snel voor de Schiedamsen. Na vijf minuten stond het team van Frits Qua- dt al met 3-17 achter. Met de rust was de achterstand opge lopen tot 27-38. In de tweede helft schakelden de Schiedamsen over op een press, maar omdat daar niet goed op getraind was, werd het verschil nog groter. Ook de slechte conditie brak Ju ventus op tegen het felle AMVJ, dat in de twaalfde mi nuut met 45-63 voor stond. Door goed spel van de twee topscoorsters Saskia van de Broek en Miekc Dalmeijer (beiden 20 punten) viel het verschil bij het eindsignaal uit eindelijk nog mee. SchiedamPeter Boon, de regelmatig uitblinkende mid denvelder van Excelsior^O, zal aan het einde van dit seizoen zijn club noodgedwongen moeten verlaten. De kleine spel bepaler heeft een huis in Oud-Beijerland gekocht, waardoor het onmogelijk wordt nog verder voor de Thurlede-bewo ners in actie te komen. „Het is voor 99 procent zeker dat ik aan mijn laatste seizoen bij Excelsior bezig ben", verklaar de Boon, die nog niet weet waar hij volgend jaar zal gaan spelen. „Alleen wanneer we kampioen worden, is er een kleine kans dat ik blijf". Viaardingen De tweede zwemgarnituur van VZC heeft zich weten te handha ven in de E-competitie. Mede door de inbreng van de jeugd en routinier Connie Boer- Buijs konden de Vlaardin- Schiedam Piet Roozen verlaat aan het einde van het seizoen Excelsior '20 als trainer. De Sehiedamse oefenmeester heeft er dan vier jaar bij de Thurlede- vereniging opzitten, „En dat is lang genoeg" vindt de scheidende trainer. „Wat ik het volgende jaar ga doen is nog niet zeker. Ik ben zoekende, zoals dat heet." In de eerste drie jaar dat 'grijze eminentie van Thur lede' bij de derdeklasser werkzaam was, kwam het team niet tot aansprekende resultaten. Nu, in het vierde jaar, staat Excelsior '20 bovenaan de ranglijst en heeft het nog alle uitzicht, ondanks de nederlaag van zondag tegen NSV '46, op de titel en daarmee de promotie naar de tweede klasse. gers degradatie voorkomen. Rijnmond uit Rotterdam zal in de laatste wedstrijd, die binnenkort wordt gezwom men, de kloof die er nu is niet meer kunnen overbrug gen, VZC heeft in de een na laatste wedstrijd een royale voorsprong opgebouwd. Naar een gouden medaille zwommen zich Connie Boer- Buijs (vlinderslag), Charlotte Engel (schoolslag), Sandy van Dusseldorp (vlinderslag) en Annemiek van Driel (vrije slag). Het eerste team van VZC komt zaterdag 15 januari in de vertrouwde omgeving van het Kolpa-bad in actie voor de derde wedstrijd van de KNZB-C-competitie. Te genstanders zijn de ploegen van De Lansingh, Strijen en Merwede. VZC neem mo menteel een eerste plaats op de ranglijst in. Op de natio nale ranglijst staan de Vlaar- dingers op de elfde plaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3