16 ROTTERDAM Project K eile voor Raad van State GRAAG&EPAAN. iï5S-a BEL VOOR 010-144144 Tweehonderd mensen op stap met Frits Bom Turkse meisje nog niet terecht College: Situatie ongewenst 'Spoortunnel te mooi om waar te zijn' ffttnWmïïiftl ifjfifffBtra Centrummarkt hoort aan rand binnenstad Botterdam Het Rotterdamse energiebe drijf is niet in staat gebleken bewoners van de wijk Oosterflank termijnnota's voor hun warmteverbruik te presenteren. De directie heeft de bewoners geadviseerd om zelf maar maandelijks een bedrag apart te houden om te kunnen betalen als de nota's wel komen. a I RSV-concern lij dt mil j oenen- verlies op booreilanden f Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 11 januari 3983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Duurder openbaar vervoer. Vijftig pro cent nog wel. Deze onprettige maatregel van minister Neelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft in zeer korte tijd felle reacties opgeleverd. 'Zielige' en niet-zielige mensen, vaste reizigers en mensen die nog raaar net gewend zijn aan de strippenkaart, allemaal zijn ze tegen. Vijftig procent duurder. De minister verklaart dat hel dringend noodzakelijk is. on der meer om die service te blijven verlenen die de reizi gers gewend zijn. Alhoewel, in hetzelfde praatje vertelde de minister dan het helemaal niet zo gek is als mensen eens een zone te voet afleggen. ..Men zal misschien wat bewuster zeggen: Zal ik die ene halte niet gaan lopen", zoals de mi nister het formuleerde. Do woede is groot. Vandaar dat het VARA-ombudsnian Frits Bom lukte om zon twee honderd Rotterdammers op de been ta krijgen voor een wan- door Marlijn Verwaaijen deling van het metrostation Leuvehaven naar Rijnhaven. „Een halte lopen, dat zullen we zien," zei Bom en mobili seerde groeperingen Rotter dammers om hetzelfde te doen. Gratis Zij trotseerden de barre kou, die de wandeling drie kwar tier lang tot een nare tocht bombardeerde. Vooral op de nou niet zo beschutte Willems brug werd duidelijk, dat het idee van Neelie verre van aan trekkelijk is. Overigens, Bom had de minister persoonlijk uitgenodigd mee te wandelen maar ze had geen tijd of geen zin. „Niet zo verwonderlijk voor iemand die zelf geheel gratis vervoer geniet," klonk het bitter. De drie kwartier durende wandeling gaf de meelopers wel de tijd nog eens even op te sommen wal Neelie hen aan doet met haar verhoging. Een Workshop Waldex Kooyman Rotterdam Het college van burgemeester en wethouders stelt de bouw van een spoor tunnel en alles wat daarmee samenhangt veel te rooskleu rig voor. Dat is de strekking van een vervolgstudie van de Stichting Workshop Waldex Kooyman, waarin opnieuw ge pleit wordt voor een spoor brug. Volgens Waldex Kooyman zijn de antwoorden van het college op vragen van raadsleden over hei aantal brugopeningen van de spoorbrug over de Konings haven niet juist. Het college antwoordde de raadsleden dat in 1990 nog gerekend moet worden op drieduizend passa ges van schepen. Waldex Kooyman zegt dat daar best een dikke duizendvan afge trokken kan worden, omdat veel coasters tegenwoordig zijn uitgerust met strijkbare mas ten en door de terugloop van het aantal hoge werkschepen, Zowel de gemeente als de NS vergeten volgens Waldex Kooyman bovendien te vertel len, dat het voerdeel van een ongestoorde dienstregeling voor de treinen bij eert tunnel, voor een belangrijk deel teniet wordt gedaan, zolang de trei nen bij Dordrecht toch weer bruggen moeten passeren. Hij vindt dat de capaciteit van de tunnel en de dienstregeling van de NS bekeken moet wor den samen met de brugopenin gen bij Dordrecht. Waldex Kooyman geeft wel toe dat zijn plan voor een spoorbrug nog niet echt verge lijkbaar is met hét plan van de gemeente voor een spoortun nel. De Stichting Waldex Kooyman heeft nog geen uit gewerkte plannen voor de af bouw van de stad na voltooi ing van het spoorviaductf- brug. Ondanks berekening van de gemeente, waaruit blijkt dat het verschil in kosten tussen een tunnel en brug niet meer zal bedragen dan 150 miljoen gulden, blijft Waldex Kooy man volhouden dat zijn brug- plan de helft goekoper is. In de berekening van de gemeen te is volgens hem nog steeds geen rekening gehouden met schadeclaims. bejaarde heer uit Hoogvliet: „Ik was zelf al aan het bezui nigen. Ik sloeg zo nu en dan wel eens een zone over. stapte ik gewoon eerder uit en liep ik de rest. Het scheelde een klein beetje. Maar ais het nu vijftig procent duurder wordt heeft hel voor mij de consequentie dat ik niet meer met hel open baar vervoer kan reizen." Waarna hij vervolgt: „En dan heb ik nog het geluk dat ik een paar gezonde benen heb. Want ach, zo'n wandeling als deze is voor mij echt geen pro bleem. Maar ik loop onder an dere mee voor die mensen die niet beschikken over een goed functionerend benenpaar. Want die kunnen nu helemaal geen kant meer uit." Zorgelij k Inmiddels wandelt Frits Bom met een zorgelijk gezicht aan het hoofd van du stoet. Hij kijkt altijd zorgelijk, het hoort een beetje bij zijn vak. En eens temeer wordt duidelijk dat de mensen die aan het woord ko men duidelijk uitgeselecteerd worden: iemand tn een rol stoel, een vrouw met een ba by'tje en een wat ouder ie mand. En allemaal zeggen ze hetzelf de: het openbaar vervoer is zo duur geworden dat wij moeten gaan lopen. Of het in de prak tijk zo zal zijn is nog de vraag, maar dat er een grote groep in de problemen gaat komen, dat is wel duidelijk. „Ik kan niet meer bezuinigen, en zeker niet op het openbaar vervoer," al dus een bejaarde dame. die ge regeld roept aat net tempo van de wandeling wat moet zak ken. „Het is voor mij de enige mogelijkheid om nog eens er gens op bezoek te gaan. Dat wordt me nu ontnomen." Ruim drie kwartier later arri veert de stoet bij het metrosta tion Rijnhaven. Overal onder weg sypathie-betuigïngen van mensen die even het auto raampje opendraaien en de duim opsteken. De terugweg gaat per metro: binnen drie minuten staat de meute weer op het beginpunt- En Neelie maar zeggen dat de mensen best wel eens kunnen beslui ten om een halte te gaan lo pen. Ze had eens mee moeten lopen.., De beeldopnamen van de wandeling zijn komende vrij dag via de VARA-televisie te zien. i Frits Bom spreekt de verkleumde menigte toe Rotterdam De Rotterdamse taxichauffeur, die afgelo pen woensdag een dertienjarig Turkse meisje uit Oss op haalde en naar Rotterdam bracht, blijkt niet op de hoog te geweest te zijn van het feit. dat het kind van huis wegliep. De taxichauffeur dacht, dat het meisje voor tienduizend gulden was gekocht door een negentienjari ge Turkse jongeman uit Rotterdam. De chauffeur geloofde deze verklaring, omdat hij wist, dat een dergelijke handelswijze in de Turkse cultuur niet ongewoon is. Achteraf blijkt dat het meisje van huis is weggelopen. Zij is nu ondergedoken met haar vriend. De politie arresteerde vorige week donderdagavond vijf Turkse mensen in Rotterdam, onder wie de ouders van de vriend van het meisje. Zij zouden het meisje hebben geholpen van huis weg te lopen. Na de verhoren is vast komen te staan, dat het meisje zeil graag naar haar vriend wilde, waarop alle arrestanten zijn vrijgelaten. Inmiddels zijn er onderhandelingen gaande tussen de beide Turkse families. De politie hoopt dat er overeen stemming komt, zodat de zaak onderling kan worden af gedaan. Nu vaststaat dat het meisje beslist niet tegen haar zin wordt vastgehouden, geeft de politie minder prioriteit aan haar opsporing. GEB achter met warmterekeningen Advocaat: 'Gemeente wist van eroscentrum' Rotterdam Volgens advocaat jhr.mr.J.Th. Sandberg is het ontwerp voor een eroscentrum aan de Keileweg al in juni door de Rotterdamse architect J. Hagendoorn aan de gemeente gepresenteerd. Dit ontwerp zou voor zien in de bouw van 229 kleine kamertjes, twee seks- theaters en vier seksclubs. Hagendoorn was ook de ar chitect waarmee de gemeen te in zee ging met het seks- botenplan, dat door de Raad van State werd geblokkeerd. Mr.Sandberg, die vier omlig gende bedrijven aan de Kei leweg vertegenwoordigt, heeft nu bij de Raad van Sta te een verzoek ingediend om de door de gemeente ver strekte bouwvergunning te schorsen. De gemeente heeft tot nu toe beweerd, dat zij het pand aan de Keileweg heeft verkocht, maar dat zij niet weet wat de nieuwe eigenaar, Keilehoven bv„ met het fabriekspand "wil gaan doen. Nauw betrokken bij deze bv is Ger van Driel- Vis, die eveneens te maken had met het seksbotenplan. Sandberg is ook erg verbaasd over de snelheid, waarmee de gemeente de bouwver gunning heeft afgegeven. Vaak moet op een dergelijke vergunning jaren worden ge wacht, maar nu was de pro cedure binnen twaalf dagen rond. Op 2 december is de aanvraag ingediend en op 14 december was de bouwver gunning afgegeven. Dit is volgens de advocaat ook ïn, strijd met het bestemmings plan van de genvmnte voor de Keileweg, waarin staat dat deze omgeving bestemd is voor handel, nijverheid en industrie. Mr.Sandberg wil de Raad van State ervan overtuigen, dat de gemeente wel degelijk op de hoogte is van de plan nen voor een eroscentrum en zich niet langer van de dom me mag houden. De advocaat beroept zich bij het schor- singsverzoek op de eerder gedane uitspraak van de raad van state over het eros- botenplan, dat als 'sterk overlast gevend' werd be stempeld. Nu rechtbankpresident mr.F.J.M. Nivard gisteren bepaalde dat een kort geding niet de juiste procedure is, om de verkoop van het pand aan Keilehoven bv ongedaan te maken, heeft mr.Sandberg ook een zogenaamde bodem procedure aangespannen bij de Rotterdamse rechtbank. De advocaat vraagt de ver koop van het pand ongedaan te maken. Een aantal ambte naren, dat volgens Sandberg wel degelijk op de hoogte was van de werkelijke be stemming, zullen in verband hiermee op 20 januari bij de reehter-commissaris moeten getuigen. Rotterdam De centrum- markt moet aan de rand van de binnenstad liggen, goed be reikbaar zijn met ruime par- keermogelijkheden en moet zodanig zijn gesitueerd, dat Meent en Hoogstraat in de loop blijven liggen. Dat zijn de conclusies van een onderzoek naar de goede plaats voor een centrummarkt door de afde ling economische zaken. In verband met de bouw van de nieuwe bibliotheek, waar voor overigens in verband met prijsstijgingen nog eens negen miljoen gulden extra nodig is, zodat de totale bouwsom op ruim 61,5 miljoen komt, is de markt verplaatst. Dc plek aan de Binnenrotte moest worden ingeruild voor het Groenen- daal.' De afdeling economische za ken heeft de gevolgen van die verplaatsing onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat dit nadelig voor de markt heeft gewerkt. De combinatie van een bezoek aan het centrum en aan de markt nam sterk af en daar mee ook de drukte op de aan looproutes naar de markt, Hoogstraat en Meent. Het marktbezoek op dinsdag daal de merkbaar, maar bleef op zaterdag toch gelijk. Het ver zorgingsgebied van de markt werd echter kleiner, al maakte men binnen dit gebied inten siever van de markt gebruik. Opvallend was, dat de mensen de afstand van het centrum tot de markt te groot vonden. Burgemeester en wethouders vinden de2e handelswijze be treurenswaardig. Zij noemen in antwoord op vragen van de raadsleden A. Zevenbergen en E, Bakema van de PvdA de onderbreking van het normale betalingsritme hoogst onge wenst en uit financieel oog punt verwerpelijk, maar leg gen de schuld bij de gebrui kers van de stadsverwarming. De gebruikers stonden kritisch ten opzichte van het tarief, waardoor een nieuw tarief moest worden ontworpen en warmtemeters moesten wor den aangebracht.En daarop was de administratie van het GEB niet berekend. Door het aanbrengen van de meters en een nieuw compu terprogramma kon het GEB geen termijn nota's versturen. Ook het sturen van voorschot nota's gebaseerd op de oude bedragen was niet mogelijk, omdat de computer daarvoor niet kon zorgen. Volgens het GEB kunnen eind van deze maand de nieuwe termijnno ta's wel worden verwacht, ter wijl de jaarnota's voor 1981/1982 de deur uit zijn. Eind september, begin oktober worden de jaarnota's voor 1982-1983 weggestuurd. Volgens het college is er dus nu na een betreurenswaardige onderbreking van het beta- lingsritme sprake van vol doende mogelijkheden om het ritme weer snel op te pakken. De beide PvdA-rcadsleden hebben ook kritiek geleverd op het afsluiten van warmte net in de winterperiode bij mensen, die hun rekening niet konden betalen. Het college is het met deze kritiek niet eens. Afsluiting gebeurde pas nadat een betalingsherinnering niet betaald was. Wel is afsluiting tijdelijk opge schort om een regeling tussen het GEB en de sociale dienst uit te werken, die tegemoet komt aan de betalingsproble men. Afgesproken is dat een bijstandmaatschappelijk wer ker van de sociale dienst tijde lijk bij het GEB wordt gesi> tioneerd om te helpen bij het treffen van betalingsregelin gen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een sierlijk olielampje. e"ïOeije p°s(cod, I W°°"plaa,s: "^dres; P°sfcode: e^eioon: Stüurdeha Rotterdam Rijn-Scheldc- Verolme heeft onverwachts verlies geleden op de bouw van zes booreilanden voor Ve nezuela. Het gaal om een be drag lussen de vijfden en acht tien miljoen gulden. RSV 'werd onder meer door deze tegen valler genoodzaakt om bij de overheid aan te kloppen voor steun. Bij het aannemen van de op dracht was hel concern uitge gaan van een kostendekkende aanpak. Afgelopen najaar bleek een verlies echter onaf wendbaar. Calculatiefoulen bij Wïlton-Fijenoord waren daar van de oorzaak. De voorberei dingen van het project stonden overigens onder grote tijds druk. De platforms, die door hun compactheid ook" wel 'de tran- sitorradio's onder de boorei landen' worden genoemd, zijn gebouwd bij Wilton en bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij. De eilanden zijn overgevaren naar Venezuela, waar zij in ondiepe meren naar olie zoeken. Technisch zijn de platforms prima in orde, kinderziekten hebben zich nauwelijks voorgedaan. Het onverwachte verlies op het project heeft voor beroe ring gezorgd bij de raad van bestuur, die aanvankelijk de schuld zocht bij enkele direc teuren, Er werd zelfs gedreigd met ontslag. Zover is het niet gekomen, omdat één van de verantwoordelijken kon aan tonen, dat hij bijtijds de raad van bestuur op de hoogte had gebracht van het onafwendba re verlies. 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4