1 Hafkamp brengt rust na bezetting SSSN Gemeentewerken bekijkt situatie Schweitzersingel GS nuchter over Sehiedamse crisis Maar le veld ontkent moeilijk beleid met muziekvergunningen Be j aardenwoningen rond Sclnmrkerkje nog dit jaar klaar VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT I Vrouw van 75 op dievenpad 'Eigenlijk wel logisch, zo pal naast Rotterdam' Juwelenroof stuit op ruit ONAFHANKELIJK ONDERZOEK NAAR FINANCIEN 'Renovatie Olympiahal niet nodig' Commissie teleurgesteld over opschorting Podium WOENSDAG 12 JANUARI 1983 Vlaardingen De dienst van gemeentewerken gaat bekij ken of er het een en ander verbeterd kan worden aan de situatie op de Albert Schweit zersingel en de Churehülsingel in Holy-Noord, die volgens di- verse leden van de commissie verkeer en vervoer gister avond gevaarlijk werden ge noemd. Op de wegen, die een tamelijk slecht wegdek heb ben, wordt nogal hard gere den, terwijl de openbare straatverlichting er veel te wensen overlaat. Definitieve maatregelen zullen er voor de wegen, die een be langrijke ontsluiting vormen van het westelijk deel van Holy-Noord, nog niet kunnen worden genomen, omdat de route in de komende tijd nog veelvuldig moet worden ge bruikt voor bouwverkeer. Pas als de omliggende grond hele maal bebouwd is zal de defini tieve aanleg kunnen plaatsvin den. Directeur Gerritze van ge meentewerken zegde gister avond toe eens te bekijken, of er in de tussentijd toch wat aan gedaan kan worden. Wet houder Goudriaan: „Het duurt nog wel even voor Holy-Cen- trum is volgebouwd en daar kun je toch eigenlijk niet op gaan zitten wachten." Hoek van Holland De poli tie in Hoek van Holland heeft een 75-jarige en een 51-jarige vrouw aangehouden. Zij wa ren betrapt op winkeldiefstal. Tijdens huiszoeking zijn voor duizenden guldens aan gesto len goederen, in hoofdzaak kleding, ontdekt. Commissaris van de koningin mr. Maarten Vrolijk en bur gemeester mr. John te Loo praten in het nationaal gedistil leerd museum in Schiedam na over het werkbezoek van GS aan de jeneverstad. Schiedam Gedeputeerde staten van Zuid-Holland zul len de 'grote stadscrisis' van Schiedam eens op juiste waarde gaan schatten. Bij zonder overtuigd van de ernst leek het college van GS gisteren aan het eind van de middag nog niet, na het werkbezoek aan Schiedam waarbij men met B en W had gesproken over het rapport 'Grootstedelijke crisisver schijnselen... ook in Schie dam*. De gedeputeerden vonden het eigenlijk wel logisch, dat ücniedam iet» merkt van Rotterdamse problemen. „Het ligt zo dicht tegen die stad aan, dat waait gauw over", relativeerde gedepu teerde Joop Borgman in ove rigens bedekte termen. GS is gewend aan klaagzan gen, want daarmee hoopt elke gemeente aan meer geld te komen. Toch liet men dat uit fatsoen weer niet al te duidelijk aan het Sehiedamse college blijken. Het rapport zal terdege bestudeerd wor den, zei men. De talloze sta- tistiekjes erin zullen vergele ken worden met provinciaal cijfermateriaal. Om de ernst van de typisch grootstedelijke crisisver schijnselen in Schiedam ech ter te onderstrepen kwamen B en W van Schiedam van ochtend met een aparte toe lichting. Burgemeester Te Loc: „Juist omdat Schiedam zo dicht naast Rotterdam ligt, is er een situatie van ongelij ke behandeling onstaan. De Rotterdamse problemen hou den niet op bij de stadsgrens. Maar dan is het wel vreemd, als aan de ene kant van de Hogenbamveg er één agent is op de tweehonderdvijftig mensen, en aan de andere kant één op de vijfhonderd." En over Rotterdamse nieuw bouwwijken in vergelijking tot de Sehiedamse stadsuit breiding merkte Te Loo op: „Mij ontgaat ten ene male het verschil." Waaraan wethou der Zijdeveid toevoegde: „De verschillende berekenings methoden lopen zo uiteen, dat Schiedam voor een nieuwbouwwoning van de hogere overheid tientallen guldens minder krijgt dan Rotterdam voor een identie ke woning." Vlaardingen mag maar heel weinig bouwen Waterweg De aantallen woningen, die Vlaar dingen dit jaar mag bouwen met subsidie van het rijk, vallen bitter tegen. In totaal mogen er in 1983 in de stad maar 410 nieuwbouwwoningen worden neergezet, waarvan slechts 195 in de woningwet sector. Maassluis Volgende week gaat de eerste paai de grond in van de 66 servicewoningen voor ouderen rond het Schuurkerkje. De eerste bewoners kunnen er nog voor het eind van dit jaar hun intrek nemen. Volgens directeur Kraan van de stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden 'Hu- manitas', die de opdracht tot de bouw heeft gegeven, wordt het een leefgemeenschap voor ouderen waarvan er in ons land nog maar weinig van be staan. „Het heeft een unieke ligging rond het kerkje en aan de Zuidvliet. Het lijkt op een soort hofje, waarin naar mijn smaak de bewoners zich snel thuis zullen voelen." Er is bij het ontwerp van de huizen rekening mee gehou den dat de ouderen er zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Momenteel on derzoekt Humanitas samen met' de gemeente Maassluis nog de mogelijkheden voor hulpverlening, die de bewo ners kan worden geboden, „We willen zo'n servicepak ket, dat de bewoners, wanneer ze hulp hehoeven, niet direct Vlaardingen Twee motorrijders hebben vannacht een ruit inge gooid bij juwelier Fre dericks aan de Brede Havenstraat in Vlaar dingen, in een poging om een snelle greep in de etalage te kunnen doen. Daartoe hadden 2ij het traliewerk veer tig centimeter opge krikt Tweemaal pro beerden de motorrijders bij de begeerde buit te komen, maar een dub bele glasplaat verhin derde dat. Bij de tweede poging ging het alarm af. ,,Wat een rommeltje, zeg," mompelde de ju welier slaperig, toen hij eenmaal beneden was gekomen en de scher ven zag liggen. De poli tie was op dat moment al bezig met een achter volging, die er uiteinde lijk toe leidde dat de da ders later in De Lier konden worden gear resteerd. naar een verzorgingshuis hoe ven," aldus Kraan. De kale huur van de wonin gen zal volgens Kraan zeker niet boven de 470 gulden per maand komen. In het plan zijn arie typen woningen opgeno men: een-, twee- en drieka merwoningen. Er wordt afwis selend gebouwd in twee en drie verdiepingen. De huizen met drie kamers zijn bijvoor beeld bestemd voor een ouder echtpaar met een gehandicapt kind. De woningen zijn beperkt aan gepast voor rolstoelen. Zo zijn er geen drempels en zijn ook de deuren voldoende breed. Door enkele simpele voorzie ningen zijn ze aan te passen aan de individuele wensen van rolstoelgebruikers. Wan den kunnen worden verplaatst en ook de hoogte van het aan recht kan eenvoudig worden veranderd. Na de voltooiing van de 66 be jaardenwoningen hoopt Hu manitas de oude pastorie van het Schuurkerkje te restaure ren. De benedenverdieping kan dan worden ingericht als gemeenschapsruimte, terwijl er boven nog drie bejaarden - woningen zijn gepland. De eerste paal wordt volgende week dinsdag geslagen door de bejaarde Maassluizer Boer, die donderdag zijn 82e verjaardag viert. De keus is op hem ge vallen voor zijn inzet op het gebied van het maatschappe lijk leven in Maassluis, waar onder het bejaardenwerk. Een en ander houdt in, dat er dit jaar in elk geval in Holy in de sociale sfeer geen huis ge bouwd kan worden; de plan nen die voor deze nieuwbouw wijk klaarliggen of momenteel gereed gemaakt worden zijn hiermee voor dit jaar volledig van de baan. Van de 195 woningwetwonin gen die Vlaardingen dit jaar mag bouwen moet nog een contingent van 61 af, dat nodig is voor de al eind vorig jaar gestarte nieuwbouw van het Touwbaan-project, langs de le Van Leyden Gaelstraat. Het contingent van 134 woningen dat dan nog overblijft is in zijn geheel nodig voor de nieuw bouw in de Gostwïjk, en dat aantal is zelfs nog te klein om alle geplande woningen in die wijk te kunnen bouwen. In dien er in de loop van dit jaar geen toestemming van het mi nisterie binnenkomt om nog wat meer huizen te bouwen, dan zouden enkele onderdelen van de Oostwijk-nieuwbouw zelfs naar latere jaren moeten worden verschoven. Buiten de woningwetsector mag Vlaardingen dit jaar in totaal 109 één- en tweeper soonswoningen neerzetten, tjit dit contingent zal onder meer het bouwplan voor de Bonn- weg moeten worden gereali seerd. Daarnaast is er nog ruimte voor 60 premie-huur woningen, de wat duurdere gesubsidieerde huurhuizen. Tenslotte mogen er in 1983 46 premie-A koopwoningen wor den gebouwd. Dit laatste aan tal gaat al grotendeels op, als het bouwplan voor koophuizen in Holy-Noord van bouwbe drijf Van der Waal uit dit con tingent wordt gerealiseerd. Schiedam komt gunstiger uit de bus. In deze gemeente kun nen dit jaar 550 gesubsidieerde huizen worden gebouwd, waarvan 200 woningwetwo ningen. Het aantal premie- huur- en koopwoningen dat Schiedam mag bouwen is aan zienlijk groter dan Vlaardin-' gen is toegestaan. Maassluis mag dit jaar in totaal 153 wo ningen realiseren, waarvan 80 in de woningwetsector. Aan het begin van de avond waren de bezetters nog vast besloten de nacht in het kantoortje door te 55 brengen. Op de foto houden enkele solidaire jongeren uit Schiedam-Noord jongerenwerker Edgar =E Kerssenberg gezelschap. Vrijwilligers OJC breken met bestuur Schiedam Wethouder Luub Hafkamp is vannacht om half twee tot een akkoord gekomen met de stafkrachten van de stichting samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN), die gistermiddag om vijf uur het kantoor van deze stichting in de Blauwe Brug hadden bezet. Hafkamp zegde toe, dat er een tern deskundige naar de fi- gemeentelijk accountantson- nanciële rompslomp bij de derzoek komt eventueel SSSN. Dit stelde de bezetters met inschakeling van een ex- voorlopig tevreden. Zij schort- Vlaardingen Op vragen van PvdA-raadslid Hermy Goedknegt, naar aanlei ding van een publicatie in het Rotterdams Nieuws blad, heeft wethouder Arij Maarleveld gisteravond in de commissie voor cultuur ontkend, dat de gemeente erg moeilijk zou doen met het afgeven van vergun ningen aan horeca-instel- lingen, die levende mu ziek in hun zaak ten geho re willen brengen. Volgens de wethouder zijn er heel wat café's in de stad, die een dergelijke vergunning hebben. Hij noemde de uit spraken van een horeca-on- dernemer, die vorige week in deze krant zei dat de ge meente daar weinig voor zou voeien dan ook „wat over dreven". „tl houdt het niet voor mo gelijk als u ziet, hoeveel cafés en andere instellingen in Vlaardingen een muziekver- gunning hebben, We zijn daar ook helemaal niet te gen, als het maar geen ge luidsoverlast voor de buren veroorzaakt. En het is duide lijk dat machinale muziek soms véél meer herrie kan maken dan een gitarist die ergens staat te spelen. Ik heb van de betreffende ambtena ren begrepen dat dergelijke vergunningen best verleend worden, als het maar toelaat baar is. En daar zijn stan daard condities voor." De wethouder zegde de com missie toe, de zaak nog eens te laten uitzoeken en op een rijtje te laten zetten. ten hun actie op, maar zullen deze hervatten zodra het SSSN-bestuur „weer mal" gaat doen. Volgens de stafkrachten Jaap van der Graaf, Jaco Troost en Edgar Kerssenberg, die het SSSN-kantoor bezet hielden, heeft hun werkgeefster al te veel de sfeer in Schiedam- Noord 'verziekt'. Zij doelen met name op het ontslag van opbouwwerker Jos van der Lugt en het royement van be stuursleden Cor van dier Toorn en Henny van Geloven. Hafkamp snelde onmiddellijk na een besloten vergadering van de welzijnscommissie naar de Blauwe Brug, samen met zijn topambtenaar Ben Hak ken broek, chef van de afde ling CSJ die telkens in het conflict wordt genoemd. De VVD-wethouder zei in zijn nachtelijke verklaring in de Blauwe Brug, dat eerst een rustperiode moet worden inge last om de verstoorde verhou dingen in de wijk te normali seren. Over de toezegging tot een ac countantsonderzoek had Haf kamp, zo zei hij, uiteraard nog geen contact met de andere le den van het college van B en W kunnen hebben. Het kostte de wethouder een half uurtje om de bezetters, die van plan waren in het SSSN-kantoor te overnachten, te overtuigen van zijn goede bedoelingen. Het aanwezige SSSN-bestuurs lid Houtkamp verklaarde eer der op de avond al, dat hij bui ten de coup tegen Van der Toorn en Van Geloven is ge houden. Zelf was hij maandag niet aanwezig, toen het roye ment plaatsvond. Hij vernam er pas daags daarna van. Ook wethouder Hafkamp wist gis termiddag om vijf uur nog van niets en verbaasde zich dan ook aanvankelijk over de be- zettingsactie. Die bezetting was bijna uit de hand gelopen. Bijna kwam het tot een vechtpartij, toen SSSN- bestuurders Paul Verspeek en Henk Ravensbergen van het kantoor gebruik wilden ma ken. Hen werd gesommeerd te verdwijnen. De stafkrachten eisen hun "ertrek, maar daar kon Hafkamp nog niet op in gaan. Ook de ontslagen op bouwwerker Jos van der Lugt was bij de bezetters aanwezig, hoewel het SSSN-bestuur hem verdere aanwezigheid in het kantoor bad willen verbieden. Nog tijdens de bezetting kwa men er solidariteitsverklarin gen binnen bij de bezetters, onder meer van het jongereno- verleg Schiedam (JOS) en de vrijwilligers van de onder de SSSN ressorterende stichting open jongerencentrum Schie dam-Noord (OJC), die het ver trouwen in hun bestuur heb ben opgezegd. Maassluis Politiek Maassluis vindt verfraaiing en herstel van de Olympiahal niet zo hard nodig en meer nog zonde van het geld. „Doe niet meer dan het noodzakelijke onderhoud", gaf commissie openbare werken gisteravond wethouder Izaak van der Knaap mee. „Echte renovatie hoeft niet zo nodig." De raadsleden, op de liberalen John Scheerstra en Oscar 1 Eichhorn na, plaatsten nogal wat vraagtekens bij het kre diet van 215.000 gulden voor - de werkzaamheden. „Een veel te hoog bedrag", riep Lidy van der Meulen (PvdA) uit. „In het kader van de bezuinigin gen", stelde Truus Achterberg van de PPR/PSP-fractie, „zijn wij tegen douches en aparte kleedrmmtes voor de scheids- rechters." En ook het CDA zag al die ex tra uitgaven niet zitten. „De kosten mogen we toch niet doorberekenen in de huur- prijs", hield christen-demo- craat Joke van der Rest de wethouder voor. Zij vroeg zich ook af of „dit wel de juiste tijd is om zaken, die je toch niet te rugbetaald krijgt, uit te voe ren. Moeten we de bakens niet gaan verzetten nu het tij keert?" De ruim twee ton vonden zij teveel: zeker gezien het feit dat vorig-jaar de tribunes en de vloei zijn gerenoveerd. Daarbij, meent de commissie, komt nog het feit dat Maas sluis een prima hoewel dure accommodatie heeft in de Wethouder Smit-sporthal in de-Steendljkpolder. Scheerstra ergerde zich zichtbaar aan zijn collega's. „Gekkenwerk", riep hij uit, „om nu aan dat bedrag te tor- nen. Dat punt zijn we allang gepasseerd en kunnen we' niet meer terugdraaien." Vlaardingen Diverse leden van de raadscommissie voor cultuur hebben gisteravond hun teleurstelling geuit over het voorlopig opschorten van de uitgave" van het culturele maandblad Podium, uitgege ven door de Vlaardingse Kunststichting. De commissie vond het jammer dat het blad, ondanks de toegezegde steun van de gemeente voor twee uitgaven, toch heeft besloten in januari en wellicht ook in februari niet uit te komen, omdat er te weinig zekerheden zijn over het voortbestaan. De GPV'er Wtm van der Vel den vond het „maar een merkwaardige zaak dat dat blad eerst die subsidie op strijkt, en dan vervolgens be sluit om maar niet meer uil te komen." Nel van der Linden (CDA) dacht wat genuanceerder over de zaak; zij toonde zich ervan overtuigd dat het blad in de toekomst wel weer zal gaan verschijnen, als er meer ga ranties zijn over het voortbe staan. Daar had ze ook juist met haar dochter over gespro ken, die aan het blad mee werkt. Wethouder Arij Maarleveld benadrukte, dat hij als wet houder van culturele aangele genheden er alles aan heeft gedaan om het blad in de vorm van die garantie voor twee maanden enige zeker heid te geven. „Het is ook echt geen sinecure om zo'n blad uit te geven; dat vereist wel wat. Er is tot nu toe een ontzaglijke inzet geweest ik heb er best bewondering voor. Maar het is duidelijk dat er ook gepraat Zal moeten worden over een betere organisatiestructuur." Maarleveld heeft morgen een gesprek met de redactie van Podium, waarin ook dat laat ste aspect aan de orde zal ko men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1