ROTTERDAM ROTTERDAM illi&TïOSl IN VUUR 111V M! EN VLAMilif 11 Brand weer tussen twee vuren Toekomst woningen Oostdijk nog onzeker Uitvinders- centrum: elke maand honderd vondsten EMJJÊSÊBÊÊ mwmm De tweede wereldoorlog MEDISCHE DIENSTEN Rotterdams Nieuwsblad 811 woensdag g 8 RL/RZ/RV/RY/RW/RS 22 januan 1933 Em B Rotterdam Dagelijks vallen er tussen de gebruikelijke poststukken vijf bijzondere brieven op de deurmat van het twee jaar bestaande Uitvinderscentrum aan de Maasstedelij- ke Mauritsweg. Gemiddeld honderd particulieren en kleine bedrijven sturen maandelijks een idee in waarvan zij denken en hopen dat het een echte uitvinding is. Zeker de helft daarvan is nog bruikbaar ook. 29 Augustus 1939. Neder land mobiliseerde. Maar hoewel er hier en daar schuilkelders werden ge bouwd, kregen luchtbe scherming en brandweer nauwelijks enige aandacht. Pas in april 1940, toen Duitsland neutrale landen als Denemarken en Noor wegen binnenviel, werden er in allerijl spoedorders ge plaatst. Voor de Rotterdam se brandweer leek regel rechte paniek niet nodig. Nog net op tijd werd een aantal door het rijk be schikbaar gestelde luchtbe schermingsspuiten - zoge naamde lubesspuïtjes - afge leverd. Deze centrifugaal- pompen van het merk Ford bezaten een vermogen van circa 600 liter per minuut. Hiervan waren er in maart 1939 al zes afgeleverd en in april volgden er nog eens drieëntwintig van deze 'ba byspuitjes'. Tevens werden er vijfenveertig oude reser vehandpompen - die ooit waren afgeschaft - terugge kocht. Tijdens de mobilisa tie rukte op 7 oktober 1939 de brandweer uit voor een uitslaande brand in een winkel aan de Middelland straat. Er werden talloze regelin gen van kracht. Verspreid over de stad werden sirenes geplaatst voor het waar schuwen van brandweerlie den en tevens werd bepaald dat elk spuithuisje dag en nacht bemand moest zijn. Ook in de bewaarplaatsen voor het motormaterieel moest onafgebroken een brandweerman aanwezig zijn. De bezetting van de slangenwagens werd opge voerd van 26 naar 36 man. 10 Mei 1940 (MmëgCi - De brand in de winkel aan de Middelland- straat op 7 oktober 1939. De fotograaf was, uniek voor die Jaren, eerder ter plekke dan de brandweer. babyspuitje'. afkomstig van de luchtbe- schermings dienst, in actie tijdens oorlogsbrand aan de Noordsingel. Aan de overzijde van de singbl de lange stoet van wegtrek kende Rotterdam mers uit de binnenstad. De eerste bomaanval op het vliegveld Waalhaven vond plaats om 03.55 uur. Op twee militaire barakken na, stonden onmiddellijk alle gebouwen en de vliegtuig fabriek Van Koolhoven in brand. Een tweede bomaan val volgde om vijf minuten voor vijf, gevolgd door een landing van watervliegtui gen op de Maas, In de brandweer-alarmcen trale kan het Groote Kerk plein kwam om 04.13 uur de melding binnen van de portier van het vliegveld Waalhaven, die meldde dat er een vliegtuig wa« geëx plodeerd. Omdat er met geen woprd werd gerept over de bomaanval, handel de de dienstdoende centra list van de alarmcentrale volgens de voorschriften: uitrukken voor een bran dend vliegtuig... Een reconstructie van die verwarrende uren maakt duidelijk dat naast de aan gewezen slangenwagens ook twee motorspuiten uil- rukten: een vanuit de Briel- schelaan en een van de Boezemsingel. De laatste reed via de Groote Markt, Gelderschekade, Witte Huis, Maasbrug en Gaes- beekstraat naar de Waalha ven. Omdat daar duidelijk werd dat Duitsers het ter rein onder controle hadden, maakte de motorspuit rechtsomkeert. Om te voor komen dat het voertuig in beslag werd genomen reed men zo snel mogelijk door naar de Gaesbeekstraat, waar de motorspuit in een particuliere garage werd gestald. De bemanning wist Rotterdam De gemeente wil van Boele's Scheepswer- - ven en Machinefabrieken binnen enkele weken uit sluitsel hebben of de bouw van een produktiestraat nog doorgaat. Voor die produk- tiestraat moet een lus ge maakt worden in de Oost- dijk, wat ten koste gaat van 85 woningen. Het oorspronkelijke plan van Boele staat echter op losse schroeven omdat het minis terie voor economische za ken niet bereid lijkt te zijn Boele subsidie te geven voor de extra kosten van de dijk- verlegging. die door het be drijf betaald moeten worden. De provincie heeft na her haald uitstel nog steeds geen beslissing genomen over de met een roeiboot over de Maas, via Kralingscheveer, weer terug te keren op de Rechter Maasoever. De chaos was groot. Plotse ling bleek wat er gaande was. Brandmeester L.de Koning van slangenwagen 52 en spuitgast D.J. Bosman van de 43 waren de eerste doden die het Rotterdamse korps betreurde. Ook het materieel was schade toege bracht: slangenwagen 52 was volledig vernield en de Ahrens Fox 1. afkomstig van de Brielschelaan, moest met onherstelbare schade worden achtergelaten. Ver moedelijk heeft chauffeur W. Verschoor nog gepro beerd de wagen uit de han den van de Duitsers te hou den, maar nadat hij via de Wolphaertsbocht en de Brielschelaan de Putselaan was ingereden, kwam hij ter hoogte van de Hillevliet in een vuurgevecht terecht. Daar werd hij door kogels dodelijk getroffen. Meldingen Branden in het Boompjes kwartier, op de zolder van het belastinggebouw, in het Maashotel en de Wijnhaven waren in die eerste uren de plekken waarheen de brandweer zich spoedde. Rond middernacht werd brand gemeld in het ge bouw van de Twentsehe Bank aan de Zuidblaak, ge volgd door meldingen van brand in het vrij entrepot, de kantoren van Nijgh Ditmar en Bicker. Ook an dere panden aan de Boomp- kosten van de dijkverleg- ging- Inmrddels staat wel vast, dat de produktiestraat in geen geval de verwachte extra werkgelegenheid zal opleve ren van 375 arbeidsplaatsen. Bij de gemeente bestaat de indruk, dat Boele nu de pro duktiestraat op zijn huidige terrein wil bouwen. Dit werd gisteren bevestigd door me vrouw Dijkhuis, lid van het dagelijks bestuur van de deelgemeente IJssel monde. De deelgemeente heeft Boele een bouwvergunning gege ven voor een lasloods op het huidige terrein. Uit tekenin gen blijkt volgens mevrouw Dijkhuis, dat de loods een onderdeel wordt van de nieuwe produktLestraat.^Vol- jes, Zuid- en Noordblaak veranderden in een vuur zee. Maar er kon nog steeds geblust worden. In dit geval bestreed men het vuur met twee Ahrens Foxen, drie babyspuiten en enkele blu- seenheden. Rond zeven uur de volgende ochtend bleek de klus geklaard. Later zou den de vlammen in de Twentsehe Bank opnieuw oplaaien en compleet met de ernaast gelegen panden worden verwoest. De ver broken verbindingen met de Linker Maasoever kon den door de PTT in de mid dag van 12 mei hersteld worden. Een mislukte poging van twee Nederlandse Fokker vliegtuigen om de Maas brug te bombarderen, bracht de brandweer in de ochtend van 11 mei op nieuw in actie. Vijf projec tielen ontploften op het westelijk deel van het Noordereiland waardoor brand ontstond in de drie hoek bij de Prins Hendrik kade/Prinsenhoofd. Al snel sloegen de vlammen over naar de Maaskade en de Sleephellingstraat. Beschie tingen ^anaf de Rechter Maasoever en de gedeelte lijk buiten werking gestelde waterleiding bemoeilijkten de bluspogingen. Brand door bominslag was ook de oorzaak van het uit rukken van de brandweer naar de kunsthandel Koch aan de Blaak, terwijl tege lijkertijd een aantal sche pen in de Wijnhaven, de Nieuwe Maas, en langs de gens haar zijn er al plannen voor een tweede loods, die eventueel in de 'lus' zou moeten komen. „Maar daar over wil Boele nog geen defi nitief uitsluitsel geven", al dus mevrouw Dijkhuis. Gemeente en deelgemeente willen nu weten waar ze aan toe zijn. De deelgemeente vindt het onaanvaardbaar dat de bewoners aan de Oost- dijk jarenlang in onzeker heid worden gelaten over de toekomst van hun woningen. „Met hun belangen wordt zo langzamerhand gesold", vindt mevrouw Dijkhuis. Zij drong er bij de gemeente op aan om niet alleen Boele, maar ook provincie en rijk te manen om haast te maken met het nemen van een be slissing. Gelderschekade in brand raakten. Aan de Wilhelmi- nakade werden de stoom schepen Statendam, Dmtel- dijk, Boschdijk en Veendam een prooi van de vlammen. Tijdens de beschietingen in de omgeving van deze sche pen werd de kapitein van de Havendienst 5, M.Rot gans, gedood. Zijn schip was met de Havendiensten 3, 4 en 6, op weg naar het bran dende s.s. Statendam. Verwarring De verwarring was groot. Brandweerlieden zaten in veel opzichten tussen ver schillende vuren. Soldaten meenden herhaaldelijk in de geüniformeerde brand- bestrijders andere - vreem de - militairen te herken nen. Gevaar dreigde dan ook vanuit alle hoeken. Een door de hoofdlieden uitge vaardigd besluit om in de door Nederlandse soldaten bezette stadsdelen geen hulp meer te verlenen, werd niet door elke brand meester opgevolgd. Gewa pend met babyspuiten bleef men pogingen ondernemen om ook in die gebieden branden te blussen. Tegelij kertijd bleef men met man en macht proberen het be schadigde brand weermate- rieel te herstellen. Van twee kapotgeschoten wa gens werd soms weer een bruikbare brandweerwagen gemaakt. Ook de onderde len van de Ahrens Fox 1 gingen deze weg. De garage aan de Zalmstraat werd, toen deze in de frontlinie Woensdag 12 januari De Schouwburg: 20.15: RO-Theater speelt 'Medea' mei Joan Francis, Evert de Jager, Yvonne Pelasula, Thea Kortennk, Annelies v.d. Bie. Li- neke Rijxman. Glenn Durfort e a Hof pleintheater: 20.15: 'Sukses' met Lin da van Dijck en Willem Nijholt. Picco- lothealen 20.30 F Act met 'Olga en de anderen* met Caroline Beukman, Tatjana Brinkman, Robert Delhez, Hubert Fermrn, Guus Hoes, Agaath Meulenbroek en Huub Scholter» Hoekstee: Hoek van Holland, 20.15. Ir» de wijk gespeeld. Peter Faber met zijn programma 'Wonderen'. De Doe len: 12,45: Koffieconcert door hel Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Simon Rattle De Doelen: 20.15- Coryfeen in de grote zaal. I Musici met een Vivaldi-programma. Luxor- theater: 20.15: Musical 'Amertka- Amerika' mat o a. Jos Brink, Frank Sanders, Caroline Kaan en lucie de Lange. Zoldertheater 't Hol: Dor drecht. 12.00. Lunchconcert door het pianoduo Connie Scanion en lia de Bruyn. De Doelen: 14.30- Poppenthe ater S2/B3; Muziekpoppentheater Pantijn met 'Jantje Klaassen' (5-10 Jaar) Theater Zuidplein: 14 00: Kin dertheater Wiedus met "Ze noemen me Charlie' met Christine Wehrli, Lep Dijkgraaf. Joep Dorren en Louis Le- matre. De Larenkamp: Zuidwijk, 14.00: Kindertheater in de wijk; Jo2ef v.d. Berg speet! 'Hel geheim van de toren' (6-12 jaar). 20.15: Jozef v.d. Berg met 'De dans van de bultenaar'. Poppentheater Belle Psss: Waterloo- straat 37b. 14 30: Hel poppentheater speelt 'Timpe Bn de torenbouwertjes' (vanaf 6 jaar) Donderdag 13 januari De Schouwburg: 20,15: RO-Theater kwam te liggen, ontruimd. Het materieel werd overge bracht naar de Ford-garage aan het Marconiplein. 12 Mei 1940. Pinksterzon dag. Oostelijk Rotterdam werd geteisterd door een regen van bommen. Oost plein, Hoogstraat, Mari nierskazerne, bakkerij Teurlings en het volledige huizenblok Nieuwe Haven- /Groenendaal, de opslag plaats voor munitie en de panden aan de overzijde van de Hoogstraat werden veranderd in een rokende puinhoop. Aan de Blaak gmgen de panden tegen de vlakte die enkele dagen eerder nog met veel pijn en moeite voor volledige uit branding waren behoed. De Rotterdamse brandweer zette al het beschikbare ma terieel in, maar kampte met het probleem dat ook de grote waterleidingbuis tus sen stad en watertoren door bommen was vernield. Toen de brand aan het Oostplein eindelijk onder controle was en het nablus sen was begonnen, stonden elders het Oogletdersge- sticht, het Maasstation, het Beursstation en het Station Delftsche Poort in lichter laaie. Installaties Tweede pinksterdag begon met een alarm voor de ohe- installaties in Pernis. De door de Engelsen verwoeste tanks veroorzaakten een gaslucht, die tot ver m de omtrek te ruiken was. De brand bleek mee te vallen speelt 'Medea' met Joan Francis. Evert de Jager, Yvonne Pelasula, Thea Korterink. Annelies vd. Br6, Li- neke Rijxmar», Glenn Durfort e.a. Theater Zuidplein: 20.15: De Haagse Comedie met 'Phedre' regie Peter te Nuyl, met Anne-Wi! Blankers, Ansje Beentjes, Lies Franken, Ene van in- gen, Wim van Rooy, Jimmy Berghout e.a. Hofptoi nth eater: 20 15 'Sukses' met Linda van Dijck en Willem Nij- holt. Piccolotheater: 20 30- F. Act met 'Olga en de anderen' met Caroli ne Beukman. Tatjana Brinkman, Ro bert Del her. Hubert Fermm, Guus Hoes. Agaath Meulenbroek en Huub Scholten. De Lantaren: 21 00- 'Ont bijt aan de Rijn' met Annet Kouwen- hoven. Gomt Bons en Willem Kwak- kelstein. De Doelen: 20.15. Rotter dams Philharmonisch Orkest, dirigent Simon Rattle, solist Cho liang Lm, viool Werken van Janacek, Sibelius en Mozart. Luxortheater; 20.1S: Mu sical 'Amerika-Amerika' met 0 a. Jos Brink, Frank Sanders, Caroline Kaart en Lucie de Lange. Het Bereneï: 22.00' Session (bebop-jazz). Paisa- getheHter. Schiedam, 20.15. Ballei du Senegal. Cultuurschepen Keorwoor: Ligplaats Leuvekolk. 20.00: 'Praatje bij een plaatie' Hans Langeweg over jazz in Rotterdam voor 1940. Oe Kan delaar: 20.00: Film 'Chariots of fire' (14). Alhambra 1: "Van de koele meren des doods' (16) dag. 2.00-6.45 en 9.30 u. woe. 6.45 en 9.30 u Alhambra 2: 'Je vous aime' (16 dag. 2.00-7.00 en 9-30 u. Calypso 1: 'E.T.' (al) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Calypso 2: 'Raiders of the lost ark' <al) dag. 2.00-7.00 en 9.45 u. Calypso 3: 'Flying high' (el) dag. 1.45- 6.45 en 9.30 u. Centraal: 'Kom. kus en geniet' (18) dag. 12.30- 2.15-4.00- en slechts een geringe hoe veelheid olie ging verloren. Ook de installaties konden worden hersteld. Dat zelfde gold voor de munitie van een Engelse boot. De be manning durfde door het ontploffingsgevaar niet te blussen. Hoofdman Van der Burg en zijn brandmeesters Boone en Roest namen dit risico wel en even later stond de munitie al op de kade. Maar een bombardement volgde. Aan beide zijden van de IJsseihaven raakten loodsen met hooi in brand. Twee aanhangmotorspui- ten, twee autospuiten, een reservewagen en vier slan genwagens kwamen na het middelalarm in actie. Groot alarm volgde en ook boten van de Havendienst zetten koers naar de vuurhaard. Het blussen in dit door mi litairen bezette - en voor de brandweer dus eigenlijk verboden - gebied werd be moeilijkt doordat de vele bruggen in de omgeving met handkracht moesten worden geopend om de blusboten bij het vuur te krijgen. Veel slangen raak ten in onbruik. Aanvanke lijk tastte men in het duis ter naar de oorzaak, maar bij controle bleek dat ze waren doorgesneden... Slangenwagen 51, die elders in de stad uitrukte om naar de Wilhelminakade te gaan, moest op de kruising van de Hillelaan en de Parallel weg zijn poging staken. Men was middenin een vuurgevecht verzeild ge raakt. 5 45-7.30 en 9.15 u Cineac (Beurs): Class of 1984' (16) dag, 2 00-7 00 en 9.30 u Cineac (Bijenkorf): 'Big Bom ber- (al) dag 2 00-7 00 en 9.30 u. Ci nerama 1: 'Annie' (al) dag. 1 30-6.45 en 9.30 u. woe. 1.00-3 45-6.45 en 9 30 u. Cinerama 2: 'A midSummer- nighr's Sexcomedy' (al) dag. 2.00- 7.00 en 9 30 u Cinerama 3: 'Het ge heim van NIMH' (al) dag. 2.15 en 6.45 u, en 'Papillan' (12) dag 9 00 u Cine rama 4: 'Blade Runner' (12) dag. 2.15-7.00 en 9.30 u. Cinerama 5: 'Poltergeist' (12) dag 215-6.45 an 9.15 u Corso: 'Trail of the pink pan ther' (al) dag. 1 30-4 00-7.00 en 9.30 u. Krilerion: 'Qurelle' (16) dag, 7.00 en 9.30 u. ma. alleen 8.00 u. Lumiere Ij 'De Boezemvriend' (al) dag. 2.00- 7.00 en 9,30 u. Lumiere 2: 'Forced vengeance' (12) dag 2 00-7 00 en 9 30 u. Lumiere 3: The Pirate Movie' (al) dag 1.45-6.45 en 9 15 u. Lumiere 4; 'Porky's pikante pretpark' (16) dag. 7.00 en 9.30 u. Metro 1: '101 Dalma ners' (al) dag. 2.00 u. en "An Ameri can werewolf m Londen' (16) dag. 7.00 en 9.30 u, ma. en woe. bingo avond, Metro 2: 'Young doctors jn love' (al) dag. 2.00-7.00 en 9 30 u Rex; 'Gepeperde pizzapoesjes' (18) dag. doorlopend van 10,00-24.00 u. Thalia: 'E.T.' (al) dag. 2.00-6,45 en 9.30 u. 'I Venster 1: 'Casablanca' (16) dag. 19.30 en 22.00 u, ma geslolen. 't Venster 2'Roomservice' (16) dag. 19.30 en 22.00 u, ma. gesloten, 'f Ventler 3: 'Die Falschung' (16) dag 19.30 en 22.00 u, ma. geslolen. Kindervoorstellingen Alhembra-1: 'Dumbo het olilanlje' woe. 2.00 u. Cinerama-3: 'Hei geheim van NIMH' dag. 2,00 en 6.45 u, zond. 1.30-3.30 en 6.45 u. Lumlere-4: '101 Dalmaners' dag. 2.00 u. Metro-1: '101 Dalmatiérs' dag. 2.0O u. Passage: 'Dunderklumpen' woe. 2.00 u. Spijker» Isse Euro 1: 'Big Bomber (al) dag 1.30- „Maar", zo zegt directeur drs. R.B. van Hessen, „we kunnen maar vijf procent van de in zenders daadwerkelijk een contract aanbieden." Als alle technische en commerciële kanten van de ingezonden ideeen op hun merites zijn be keken, blijft er van de betrek kelijk grote oogst aan Neder landse uitvindingen niet echt veel over dal die betiteling verdient. Belangrijkste voorwaarde voor een geslaagde uitvinding is haar commerciële waarde, legt hij uit. Ofwel: hoe zal het nieuwe produkt het op de markt doen. Een uitvinding kan nog zo gemaal zijn, als niemand haar koopt, heb je er niets aan, zo luidt de filosofie van het centrum. De zogenoemde innovatie-nota uit 1979 van minister Van Trier van Wetenschapsbeleid is de aanzet geweest tot de op richting van het Uitvinders- centrum. De econoom prof. A. van der Zwan (thans voorzit ter van het centrum) heeft in december 1980 samen met de toenmalige Rotterdamse wet houder Riezenkamp en het de partement van economische zaken het initiatief genomen tot de oprichting. In het be drijfsleven werd het hoofd van een research-afdeling van een grote onderneming bereid ge vonden de eerste tijd als direc teur op te treden, Hij was er volgens Van Hessen vooral voor de technische beoorde ling van de ingezonden (uit vindingen. In de zomer van het vorige jaar hebben Van Hessen en T. Winkelman de leiding van hem overgeno men. omdat het tijd was ge worden meer aandacht aan de commerciële kant van de zaak te besteden", zegt Winkelman. 'Beetje weinig' „Aanvankelijk", zo gaat hij verder, „kwam er één uitvin ding per dag binnen. Dat von den we een beetje weinig." Door de contacten en relaties die Van Hessen en Winkelman met het bedrijfsleven, de over heid en de wetenschappelijke wereld hebben (beiden leiden ook een adviesbureau op het gebied van marketing en pu blic relations), wisten zij de da gelijkse score in nog geen half jaar tijd te vervijfvoudigen. Op het Uitvinderseentrum wordt de eerste schifting ge maakt. De helft van alle in zendingen verdwijnt in de prullebak, omdat het idee of al bestaat, of technisch niet uit voerbaar is. De andere helft - die op het eerste oog potentie lijkt te hebben voor verdere uitwerking en uitvoering - gaat naar organisaties die over voldoende deskundigheid be schikken om te beoordelen of een vindmg een uitvinding is. Naast branche-organisaties noemt Winkelman hier TNO en de Rijksnijverheidsdierm Ook met de Kamers van Koophandel en de Orde van Octrooigemachtigden onder houdt het Uitvinderseentrum contacten. „We zijn goed tnge- 6.45 en 9.15 u. Euro 2: *6 T.' (al) dag 1.30-6.45 en 9. IS u. Euro 3: 'De Boe zemvriend' (al) dag. 1 30-6 45 en 9.15 u. Euro-4: 'Monty Python live aty the Hollywood Bowl' (al) dag 1.30-6.45 en 9.15 u, zat. zond. en woe 6.45 en 9.15 U Kindervoorstellingen (el) Euro: 'Billy Turf haantje de voorste' woe. 1.30 u. Brielhf A polio-the al en 'Van de koele meren des doods' (16) do di en woe 19 30 u, zond. 21.30 u, en 'Porky's pikante pretpark (16) vrij en ma. 20.00 uur, zat. 19 00 en 21.30 u, zond. 19 00 u Kindervoorstellingen Apollo-theater: 'pinkeltje' wo©. 14 00 Hellevoetslui» Tivoli-lhealer: 'I. the jury' (16) ma, en woe. 20.00 u. 'Hot Bubblegum-2' (12) vrij. en zat. 20,00 u, zond. 17.00 u. 'De Boezemvriend' (al) woe. 14.30 u. 'Onverzadigbaar' (18) di. 20.00 u. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-1: 'De Boezem vriend' (a!) dag. 2.00-6.45 en 9.30 u, 20nd. 1.45-4.15-6.45 en 9.30 u. Zaal- ar 'Blade Runner' (16) dag. 2.00-6.45 en 9 30 u, zond. 1.45-4.15-6-45 en 9.30 u. Zaal-3: 'È.T.' (al) dag. 2.00- 6.45 en 9.30 u. zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.30 u. C In ode: 'Missing' (16) dag. 8.00 u. Kindervoorstellingen (al) Cinode: 'Dumbo het vliegende olUan- tje' woe. 2.00 u. Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8.30- 17.30 u. Builen deze tijd, dus ook in de weekeinden is voor spoedgevallen een waamemingsregellng. Man kan vla het antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo- voerd m het innovatie-cir cuit", merkt Van Hessen op De uitvindingen die particulie ren en kleine bedrijven opstu ren (grote bedrijven met eigen research-afdelingen hebben het niet nodig om hun nieuw tjes aan het centrum ter beoor deling voor te leggen), vallen m drie groepen uiteen. Slagroomklopper Een belangrijke xs de categorie huis-, tuin- en keukenhulpjes Zo heeft iemand een ontwerp gemaakt voor een slagroom- klopper die als in een soort vertraagde opname kan \vor- den gehanteerd. Geen 'lamme' pols meer dus. Wellicht op merkelijker nog is de uitvin ding van een blikopener waar voor nauwelijks kracht nodig is. Het instrumentje kan bij wijze van spreken met een pink worden bediend, het blik gaat open. Bijvoorbeeld in de bouw goed toepasbaar is de gehoorbe- schermer die pas gaat werken als er kabaal losbarst (heien, drilboor). Deze op geluidsover last reagerende oorkappen ho ren thuis in de tweede catego rie. die van de uitvindingen voor de 'werkvloer', de ar beidsomstandigheden verbete rende apparaten. Doublures In de derde groep zijn de uit vindingen geïnspireerd op maatschappelijke ontwikkelin gen. Volgens Van Hessen zijn er op dit terrein veel doublu res. Variaties op de windmolen en de kubus van Rubick zijn schering en inslag. Een uitvin ding die dezer dagen binnen kwam is overal toepasbaar. - Voorlopig noemt Winkelman haar nog 'een energie-klok'. Het is een uurwerk waarvan de gewichten (zoals bij een staartklok) door hun beweging energie leveren voor bijvoor beeld de verlichting in het pand waarin de klok is ge plaatst Handig tegen inbraak en vandalisme, aldus Winkel man, is een idee van beroep suitvinder A van der Woude uit Breda. Hij werkt aan een brandtrap voor de buitenkant van gebouwen, die alleen van boven af kan worden ge bruikt. De trap is uilschuifbaar naar beneden toe en niet om gekeerd. Al met al kan het Uitvinders- centrum in 1983 vijftien uit vindingen op de markt bren gen, Het ontvangt tien procent tot vijftien procent commissie van de opbrengst, want het inoet ergens van leven. Vlak voor de Kerst heeft minister Van Aardenne voor dit jaar een maximum-subsidie toege zegd van 600 000 gulden. Dat geld mag alleen worden ge bruikt om de tekorten te dek ken. Winkelman en Van Hes sen hebben er evenwel alle vertrouwen in dat de aanloop verhezen over met al te lange tijd zullen verminderen Daar voor lijkt Nederland over vol doende uitvmdersgeest te be schikken. theek te weten komen welke apo theek waarneemt. Betreft het een spoedrecept, dan kunt u een taxi ne men. Vraag een taxibon die u aan de chauffeur overhandigi. Taxi Telefoon centrale, Tel' 010-361222. Artaon- boodschappendienai: Tel- 206611 (ook voor Vlaardingen en Schiedam) Integraal Kankercentrum Rotter dam: ..Tete'oonbaken voor vragen over kanker" I.K R. Tel: 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berkel, Bergschenhoek en Bfeiswiik Tel. 010- 333300. Diversen Telefoniache Hulpdienst Rijnmond: Roiterdam 010-362244. Schiedam OtO-731161. Voor huip bij maat schappelijke en geesteli|ke noden. Telefoniache Hulpdienst Sptjkanis- ee: (van 22.00 tot 04.00 u}* Tel 01880-25952. H.t.C.: Hulp- en infor matiecentrum Postkantoor Ccolsmgel Tel: 172929. sociale en culturele in formatie. rechtshulp, studie en onder wijszaken, vacaturebank, loontechm- sche dienst enz. Geopend maand, 11.00-17.00 u, dlnsd, 1/m vrij, B.30- 1700 u. Crisiscentrum Rotterdam: Mathenesserlaan 270. tel: 76 39 44. Voor mensen mat accute problemen op elk gebied. Geopend 24 uur per dag ook zaïerdag en zondag. A-A. werkgroep Rotterdam: Bergweg 307a, tel: 673815. voor mensen met alcoholproblemen. Stichting Recht swinkel: tel: 525690, Kralmgen; Lus thofstraat 102. dl. 17.00-16.30 u. Goudse Rijweg 39b. di 19.00-20.00 u. Bloemhof: Viollerstraat 1 di 17,00- 20.00 u. Spangen: Potgleterstraat 8, do. 17.00-20.00 u Bureau voor Rechtshulp Zuid: Pleinweg 218-220 di t/m vrij. 10.00-12.30 u. Noord: Tei- Ifngerstraat 59. ma 13.00-16.00 u, df. t/m vnj. 10.00-16.00 U. do, 19.00- 21.00 u, vrijdag van 14.00-16.QQ u. notaris aanwezig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5