ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Werklozen helpen stadsvernieuwing Müller-Thomseit gaat dinsdagochtend plat 'Nationaal rampgebied' dreig 'De Bijenkorf moet blijven Abva/Kabo akkoord met drie vrije dagen Beslissing over Blankenburg tunnel pas na 1986 Ultimatum van bond en ondernemingsraad 'Rijk moet bijspringen in strijd tegen werkloosheid Peper sprak met KBB, Den Dunnen met RSV Stapels boeken met duizenden handtekeningen 'Carpooling hoort thuis bij sportveld' ZATEKDAG 15 JANUAEI1983 Botterdam Bewoners organisaties in stadver- nieuwingsgebieden krij gen hulp- 'Vijf wijken mogen zich verheugen op de spoedige komst van een extern des kundige of sociaal bege leider. Bovendien zullen in het kader van de WVM (Werkverruimende Maat regelen) zeventien werk lozen kunnen worden aangetrokken ten behoeve van het stadsvernieu- .wingsproces. Deze week heeft het Arbeidsbureau daarvoor toestemming ge geven. Met de inschakeling van deze zogeheten WVM-ers, die voor een jaar actief zul len 2ijn, zal de gemeente de grootste spoed betrachten. Reeds per 1 februari moeten ze aan de slag. Dat betekent, dat de gemeente in rap tem po de kandidaten "via een provisorische sollicitatiepro cedure moet aanstellen. De sollicitatie is niet open. Het Arbeidsbureau heeft zelf een lijst met potentiële kandida ten aan de gemeente meege geven. Daaruit zal men een 'keus maken. De vijf wijken, die een be- !t££lde kracht toegewezen Hebben gekregen, zijn: Afri- kaanderwijk (sociaal begelei-. der voor vijf maanden), Ka- tendrecht (extern deskundi ge), Kralingen (24 uur sociaal begeleider voor half jaar), het Oude Noorden (20 uur extern deskundige voor heel !83), het Oude Westen en Tarwewijk (beide sociaal be geleider voor half jaar). De kosten voor de aanstel ling van deze betaalde krachten bedragen een kwart miljoen gulden. Dat geld is beschikbaar gekomen, nadat daar tijdens de behan deling van de gemeente-be groting '83 door PvdA-raads- lid Erik Bakema op was aan gedrongen. De gemeenteraad stemde in december in met een amendement van Bake- Rotterdam De ambtena renbond Abva/Kabo Sn Rotterdam heeft gisteren 'morrend' besloten het voorstel van minister Riet kerk van binnenlandse za ken over de prijscompensa tie te aanvaarden. De mi nister wil de prijscompen satie van de amtenaren per 1 januari gebruiken voor drie extra vrije dagen. Deze maatregel zou vijf duizend banen opleveren. De Rotterdamse ambtena ren eisen wel dat de drie extra vrije dagen vrij op neembaar zijn en willen voorts harde garanties dat de vijfduizend nieuwe ba nen komen. Rotterdam Pas na 1986 JJfördt er een definitief besluit genomen over de bouw van de Blankenburgtunnel of een tweede Beneluxtunnel. Plan nen voor deze nieuwe oever verbinding zijn in de maak bij rijkswaterstaat, een notitie van Rijnmond blijkt dat nog zeker drie jaar nodig is om alle inspraakpro cedures af te ronden. Het gaat daarbij om een milieu-effec trapportage en het structuur schema voor verkeer en ver boer. ma. Daarmee kwam de ge meente in de gelegenheid om een beperkt, deel van de dringende verzoeken van be wonersorganisaties in te wil ligen. Het merendeel zal ech ter niet ingewilligd worden. De raadscommissie voor stadsvernieuwing ging ak koord -met de voorgestelde verdeling. Zij het, dat de po litici zich niet overmatig te vreden voelden met de uitleg over waarom welke wijk wie krijgt. Vraagtekens zette men ook achter het nut van inschake ling van de WVM-ers. Het stadsvernieuwingsproces zit zo ingewikkeld in elkaar, dat je pas na een jaartje bent in gewerkt en dan mag zo'n WVM-er al weer weg, aldus wierpen de commissieleden een blik in de toekomst?" Wethouder Pim Vermeulen was het eens met de sceptici: „Een briljante oplossing is het niet. Maar het is in ieder geval iets." Rotterdam Het personeel van Müller-Thomsen gaat dinsdagochtend tot actie over als de raad van bestuur van het moederconcern In- te rnatio-Müll er afwijzend reageert op een aantal eisen, die de ondernemingsraad en de Vervoersbond FNV giste ren hebben ingediend. De havenwerkers van het stuk goed overslagbedrijf leggen in elk geval dinsdagochtend van half acht tot half tien het werk neer voor een mas sale bijeenkomst in de kan tine van de terminal aan de Prinses Beatrixhaven. Daar zal de reactie van Intema- tio-MülIer worden bespro ken. Zoals bekend hebben onge veer vijf- van de zevenhon derd havenwerkers van Mül ler-Thomsen gisterochtend ook anderhalf uur lang niet gewerkt, als een eerste pro test tegen het aangekondig de gedwongen ontslag op korte termijn van ongeveer 250 man en tegen het besluit om %de modernisering van terminals (kosten 24 miljoen gulden) een half jaar op te schorten. De Vervoersbond FNV en de hebben een verga dering besloten dat de top van Intematio-Müller vóór maandagavond 24.00 uur schriftelijk moet garande ren dat de eisen worden in gewilligd. In de eerste ondernemingsraad vrijdagmiddag in er plaats staat het personeel erop dat men zich houdt aan de in december gesloten overeenkomst (en die de di rectie van Müller-Thomsen op 10 januari nog heeft be vestigd) die zegt dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen en dat er wel in de terminals aan de Prinses Batrixhaven en aan de Waalhaven wordt geïnves teerd. Verder stelt men dat er pas over ontslag te praten valt, als er meer zicht is op wat er in de hele Rotterdamse ha ven ten aanzien van de werkgelegenh eidspr o bl em a- tiek wordt beslist, dat er bij eventueel ontslag wel boven wettelijke uitkeringen wor den betaald en dat een ex tern onderzoek de juistheid van de door Intematio-Mül ler verstrekte cijfers over vtconcem vorig jaar een tes van zestig miljoen •n moet aantonen. Tenii, van h? 3984 in het kader plan Vv "erstructurcrings- ia oudl m™s=n vaP 57-3 voor een heeft gekozen afvloeiing?0"™1 ^nstige inderdaad j™°g die °»k I Botterdam Ook van de zij de van de gemeente Botter dam worden pogingen on dernomen de Bijenkorf voor de Maasstad te behouden. Burgemeester Peper heeft een gesprek gehad met de hoofddirectie van de Ko ninklijke Bijenkorf Beheer. Afgesproken is, dat het ge meentebestuur zal onderzoe ken op welke wijze het de helpende hand kan bieden. De gemeente beraadt zich bovendien op stappen bij het rijk om te trachten de werk gelegenheid te behouden, die het bedrijf in Rotterdam biedt. Havenwethouder Roel den Dunnen is deze week even eens in de werkgelegenheid sproblemen gedoken. Den Dunnen richt zich op Rijn- Schelde-Verolme. Hij heeft een gesprek gehad met de raad van bestuur van het noodlijdende concern, de on dernemingsraad en de vak bond. Den Dunnen heeft aange kondigd, dat hij volgende week met een gezamelijk ini tiatief komt van alle ge meenten in het Waterwegge bied. Daarmee moet druk op de overheid worden uitgeoe fend om het naderende on heil bij ESV zo veel mogelijk te beperken. i De personeelsleden van de Bijenkorf lieten zich door het slechte weer niet van de wijs brengen Rotterdam 'De Bijenkorf moet blijven'. Dat is de bood schap, die personeelsleden van de Rotterdamse Korf bij toerbeurt voor de hoofdin gang van het ratengebouw aan de Coolsingel uitdragen. Gezien de vele duizenden handtekeningen, die met kennelijk grote gretigheid reeds werden geplaatst, ïs er een grote hoeveelheid pu blieke sympathie. De actie wordt vanmiddag om vijf uur afgesloten en dan hoopt men zoveel boeken met sig naturen te hebben, dat de stapels nauwelijks zijn te tor sen. Het begon gistermiddag klokslag twaalf uur, terwijl de natte sneeuw de Coolsin gel allerminst tot een lus toord maakte. Het zou voor* de hand hebben gelegen dat zij, die dè boodschap uitdroe gen, hun tenten binnen zou den hebben opgeslagen. „Nee, dat doen wij persé niet", riep' de mannelijke helft van het actieduo van het eerste uur uit. En hij liet er heel fraai op volgen: „Wij willen het klantvriendelijk houden." Vriendelijk waren de klanten. Naar schatting heeft meer dan 95 procent van de daarom ge- vraagden naam en handteke ning geplaatst. De reacties wa ren nogal eensluidend: „Er zouden weer zoveel werklozen bij komen en zo'n situatie kun- door Ben Swaep nen we missen als kiespijn." Voorts: „We willen de Bijen korf niet missen omdat die zo'n geheel eigen karakter heeft." Sneeuw of regen, zij deerden dus personeelsleden en sympa thisanten niet Het was de be doeling dat er zesduizend witte buttons met de in zwarte let ters gedrukte slagzin 'de Bijen korf moet blijven* zouden ge reed liggen in het standje voor het warenhuis. De fabrikant had echter geen kans gezien alle zesduizend bij de start van de actie op de Coolsingel te hebben. Er arriveerde in eer ste instantie een zending van slechts driehonderd stuks. Die werden in recordtijd verkocht tegen tenminste de kostprijs van een gulden. Er mocht meer worden gegeven, graag zelfs, want men heeft de idee, dat er nog heel wat moet ge beuren voor een reddingsope ratie eventueel kans van sla gen krijgt. En initiatieven van het personeel daarbij zullen ui teraard gepaard gaan met niet op de K.B.B.-hoofddirectie te verhalen uitgaven. Van hoog tot laag Staat de Rotterdamse directie sympathiek tegenover de ac tie? Een handtekeningenver zamelaarster, diplomatiek: „Wat zou u denken? Of het nou een directeur of een ander is, opheffen of inkrimpen, je loopt van hoog tot laag de kans dat het ie je baan kost. Ik kan stellen, dat het hele perso neel er achter staat en vrijwel alle mensen uit het publiek ook. We hebben handtekenin gen uit alle leeftijdsgroepen. De enkele, die niet heeft gete kend, liep gewoon door. Geen nare opmerkingen. Het had best kunnen zijn, dat er mis schien bij waren geweest, die een beetje lelijk hadden ge daan over zo'n grote zaak. Maar nee hoor, iedereen wil, dat de Bijenkorf blijft, zeker in Rotterdam." De gure wind nam een parasol van de stand in de houdgreep en kwakte de stok tegen het hoofd van een passant. Het he vig geschrokken slachtoffer werd naar de klantenafdeiing van het warenhuis geleid. Ser vice moet er zijn, nietwaar... Overigens zou deze tweedaag se mogelijkheid tot het betui gen van schriftelijke adhesie door meer activiteiten worden gevolgd. De ondernemingsraad heeft inmiddels aangekondigd, dat er na deze actie meer activitei ten zullen volgen om de aan dacht te vestigen op de proble men, waarmee de Bijenkorf momenteel kampt. Rijnmond- I gecommitteerde: Botterdam Rijnmond denkt er hard over om nieuw leven te blazen in het verschijnsel carpooling, waarbij mensen om beurt met elkaar meerijden naar het werk. De beste plek, waar automobilisten elkaar kunnen ontmoeten, zijn de parkeerplaatsen bij sport velden, aldus het openbaar lichaam. „Het idee van car pooling is de laatste jaren doodgebloed. Men had er nogal eens nare ervaringen mee. Toch biedt carpooling interessante mogelijkhe den aldus Rijnmond-ge committeerde drs.J.C. van Duin, die nog deze maand met de raadscommissie voor verkeer en vervoer van ge dachte wisselt over een te houden onderzoek, waarin wordt nagegaan op welke wijze carpoolen mogelijk' is. Van Duin ziet als beste mo gelijkheid om parkeerter reinen van sportcomplexen als trefpunt te nemen. „Die parkeerplaatsen worden veelal in het weekeinde ge bruikt. Op werkdagen zie je er vrijwel geen kip", aldus de Rijnmond-gecommitteer de, die een beter gebruik van dergelijk terreinen aan de rand van steden en dor pen gepaster vindt Incidenteel worden par keerplaatsen ook nu al als ontmoetingspunt gebruikt, zoals dat geldt voor het bus station in Heinenoord. „Meer dan de helft van de geparkeerde auto's, die daar staan, betreft carpooling", aldus Van Duin, die spreekt over een oneigenlijk ge bruik van het Heinenoordse parkeerterrein. Voordelen van carpooling zijn volgens gecommitteer de Van Duin een aanzienlij ke besparing op de brand stof, minder drukte in het spitsuur, ruimere parkeer- mogelijkheden in de bin nensteden, meer 'lucht' voor het openbaar vervoer en een geringere aanslag op het milieu. Een groot nadeel is het steeds vaker toegepas te systeem van variabele werktijdenwaardoor het steeds moeilijker wordt goe de afspraken te maken. Daardoor komen deelne mers aan carpooling te laat op hun werk. Rotterdam De sterk stijgende werkloosheid dreigt Rotterdam tot 'na tionaal rampgebied' te maken. Eind vorig jaar was een vijfde van de be roepsbevolking werkloos: meer dan 30.000 Rotter dammers. Twintigduizend van hen zijn nauwelijks te plaatsen, voor elfduizend is nog een kans, mits het rijk tijdig bijspringt. Aldus wethouder Roel den Dunnen in een brief aan de vaste kamercommissie van economische zaken, waarin hij constateert dat de situatie er bepaald niet rooskleuriger op wordt.,„Met de recent ge rezen problemen rond RSV en het Bijenkorf-concern ïs een verdere verslechtering van de arbeidsmarkt te ver~ wachten", aldus de Rotter damse wethouder van econo-*, mische zaken. Den Dunnen doet bij de vas te kamercommissie het klemmende beroep om de initiatieven, die er in Rotter dam zijn te ondersteunen. 3n hoofdlijnen gaat het om de volgende initiatieven: steun aan starters in het midden- en kleinbedrijf. Het stimuleren, begeleiden en verplaatsen van bestaande bedrijven in deze tak, alsme de het verlenen van steun voor afzetvergroting. Verder moet een vereenvoudiging en versoepeling van vergun ningen en regels het de on dernemer makkelijker ma ken. Met betrekking tot de ha-- ven dient er geld en kennis te komen voor nieuwe inves teringen en reconstructie van het stukgoed. Verder* moet er ruime aandacht zijnu voor scholing en 57+ regelin-i gen. Voor grote bedrijven dient Rotterdam steun te verlenenj daar waar nodig. En te zor gen voor goede infrastruc tuur als een adequate inrich ting en ontsluiting van be drijfsterreinen. Voor winkelcentra dient er stimulerend beleid te zijn. Een marketing actieplan gericht op een 22-tal speer punten binnen de stedelijke economie. her-, om- en biiseholings- programma's gericht op ver- vangingsvraag en openstaan de vacatures. Naast een werkgelegensheids- beleid zegt Den Dunnen dat Rotterdam verder een project werkloosheidbegeleiding nodig heeft. Hiermee kunnen er op lossingen worden geschapen voor de harde kern werklozen. Het werkgelegenheidsplan van Den Uyl en het gemeen schapstakenplan van V.an der Louw hebben een waslijst van ideeën opgeleverd, vervolgt Den Dunnen in zijn brief. „Die plannen zouden kunnen star ten als alternatief werk met behoud van de uitkering mo gelijk wordt gemaakt", aldus de wethouder. Rotterdam heeft vorig jaar een dergelijk plan bij het ministerie inge diend. Ondanks vriendelijke meelevende antwoorden is er van het rijk nog geen cent bin nengekomen. Rotterdam zegt voor de maat regelen vele honderden mil joenen guldens nodig te heb ben. Meer geld, versoepeling van de regels en een duidelijk en snel regeringsantwoord vormen de steun, die Den Dunnen op zijn minst wil heb ben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1