ROTTERDAM 13 De eerste forse tik is al gevallen... 'Straks zijn moeilijk lerende kinderen de uitgestotenen' Kamerlid bezoekt Rotterdams buitengewoon onderwijs In Capelle mogelijk dertig ambtenaren op straat Jammerde haven verdient dat niet Duo gearresteerd wegens afpersing Man aangeklaagd wegens discriminatie Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 15 januari 1983 Rotterdam De eerste forse tik van het nieuwe 'haven jaar* is nu dus al gevallen: zo'n 250 havenwerkers van het stukgoedo verslagbed rijf MüUer-Thomsen moeten weg. Met gedwóngen ontslag en, als 't kan, betrekkelijk snel. Hoewel er maandenlang iets onaangenaam dreigends bo ven Müller-Thomsen in de lucht heeft gehangen, is de klap toch hard en onver wacht uitgedeeld: een sane ring, die via een mededeling van de hoogste top van het moederconcern Internatïo- Müller aan vertegenwoordi gers van de vakbonden is aangekondigd. De FNV-bonden brachten dit gesprek direct 'naar buiten' en ze lagen vervolgens met Inter- natio-Müller meteen in de clinch over wèt er zou zijn ge zegd, Bonden beweren het aantal mensen, de termijn waarop en nog veel méér te hebben moeten aanhoren. In- tematio-Müller ontkent. Zegt er bovendien vanuit te zijn ge gaan dat het besprokene ge heim zou blijven... 't Zal dui delijk zijn dat dat niet is ge beurd. jaarsdag in het stadhuis een beroep op alle partijen in de haven daadkrachtig en eens gezind de problemen te lijf te gaan. Maar of zijn, als inspira tie bedoelde woorden doel zul len treffen, valt ernstig te be twijfelen. Zéker, het is te ho pen dat er een ommekeer komt en dat men zich bezint op nieuwe vormen van samen werking, zoals Peper het in zijn speech voor de 'Havenver eniging Rotterdam* omschreef. „In het licht van een ernstige economische werkelijkheid", zo voegde hij daaraan toe. Pe per signaleerde dat de haven zich in '82 qua verwerkte hoe veelheden lading heeft ge handhaafd. Een verheugend len voor de rechter, door een druk verkeer van verwijten tussen werkgevers en werkne mers en regelmatig óók door verbazingwekkend veel onbe grip voor eikaars standpunten, 't Was pósitief dat er op de valreep gunstig kon worden bemiddeld in het conflict rond de stukgoed-cao en dat men elkaar daarnaast vond in een herstructureringsplan, waar mee oudere havenwerkers op basis van een prima financiële regeling hun arbeidsplaats vrijmaakten. Ruim duizend man maakte er gebruik van. door Bram Oosterwijk Op dezelfde voel Het 'ja' en het 'nee'. Ze zijn er - weer en 't gaat in die Rotter damse haven dus allemaal verder op de oude voet. Het 'nieuwe jaar is nog jong. twee weken pas, maar veranderd is er, zoals gezegd, dus niéts: dat is de constatering. Werkgevers en werknemers: ieder schermt z'n eigen, ferm verdedigde denkwereld af en blijft in de benadering van de gezamenlij ke problematiek ver van el kaar. De kloof is diep en 't lijkt erop, dat die dat nog wel een tijdje zal blijven ook. Rotterdams burgemeester Bram Peper deed op Oude feit, jawel. Maar toch ook een betrekkelijk iets, omdat een ladingcijfer alléén niet zoveel zegt. Het gaat, vooral ook, om rendementen en die zijn be paald niet best. Gèld wordt er in de bedrijven nauwelijks verdiend en dat geeft proble men, op velerlei terrein. Bo vendien staat de werkgelegen heid in de stukgoed-sector ver schrikkelijk op de tocht. Elke dag opnieuw is er niets te doen voor vele honderden haven werkers: een treurige situatie, die alleen maar erger dreigt te worden. Het oude jaar werd geken merkt door een langdurige sta king, door het onderling uit vechten van meningsverschil- Stekeligheden Maar in de laatste dagen van '82 en ook reeds in het prille '83, zelfs nog vóór de 'Müller- Thomsen-klap', kwamen de eerste stekeligheden alweer boven water. Kort vóór Kerst lanceerde de Vervoersbond FNV 'Halfweg 80-90', een be leidsnota. Met een schot voor de boeg naar de werkgevers in de haven, die zouden móéten investeren ten behoeve van de werkgelegenheid, zo vindt de bond. Desnoods gedwongen, via een aparte wetgeving. Krasse taal, die om een reactie smeekte. SVZ-voorzitter P.K.H. Meyer Swantée kwam ermee, in zijn Nieuwjaarsspeech. Noemde het idee 'onverteerbaar' en de gedachten erachter 'onduide lijk'. Bij een investerings- dwang zouden havenonderne mers welhaast tot emigratie worden gedwongen, riep hij quasi-dreigend. Meyer Swan tée had 't ook over lagere lo nen en over meer geld voor havenpersoneel dat extra inzet toont. Uitspraken die bij de Vervoersbond FNV 't is niet verwonderlijk falikant verkeerd zijn gevallen. Voor zitter Ger Ros van de bedrijfs groep havens vond 't moment waarop en de context waarin een en ander werd gezegd ver- kéérd en de strekking ervan onacceptabel. Het jaar was vijf dagen oud, En elf toen beide partijen de eerste gespreksronde voerden over de voor dit jaar in elkaar te draaien haven-cao's. De vakbonden hadden hun eisen eind oktober reeds gedepo neerd, maar die zijn niet aan bod gekomen. Wèl dit: werk gevers willen dat de cao's voor de diverse havensectoren tot 1 juli worden doorgetrokken, dat de prijscompensatie tot die datum niet wordt uitbetaald, zodat er een halfjaar rust komt, om in die periode te be kijken hóé dat ingehouden prijscompensatie-geld kan worden besteed voor maatre- felen die de werkgelegenheid unnen bevorderen. Op zie een nobel streven, maar of h uitstel resultóat oplevert 't twijfelachtig. Verbaasd De Vervoersbond FNV was verbaasd over die inbreng. Waarom nu pas en waórom die vertraging? De werkgevers zitten duidelijk op de vertra- Stukgoedoverslag in dé Rotterdamse haven: een moeilijke zaak oer, zegt men bij die En ook: „Leden prikke- s snel te handelen als L jm 't afsluiten van cao's gaat. Ze willen nu eenmaal weten hoe het er met onze voorstellen voorstaat en niet wachten, 't Zou best wel eens zó kunnen zijn dat onze leden het argument dat de werkge vers tijd willen winnen, niet accepteren". Het belooft wei nig goeds en betrekkelijk veel voor wederom een jaar van confrontaties. Problemen te over, zoals ge zegd. Voor een haven, die de schaduw van een gestadig ver der ineenzakkende werkgele genheid op zich af ziet komen. Het herstructureringsplan voor de afvloeiing van oudere havenwerkers draait, maar de in dat plan verpakte doelstel ling om op die manier be schikbaar gekomen arbeids plaatsen in het massagoed en bijvoorbeeld ook bij de eontai- nerbedrijven op te vullen met overbodig zijnde (jongere) werknemers in het stukgoed functioneert niet. En die laat ste categorie is groot: de ko mende jaren enkele duizenden zelfs, schat men. Er zit vooral geen vaart in. omdat 't ook in de sectoren buiten het onder druk staande stukgoed niet best gaat. De massagoed- en de containerbedrijven vervangen hoegenaamd geen personeel. Een ernstige kwestie, waaro ver alle betrokken partijen volgende week hun visie en wellicht ook hun aanpak tot verbetering zullen kunnen ge ven. Die stukgoed-sector wordt dus geconfronteerd met een grote leegloop aan personeel en dat kost de bedrijven direct en in direct via de Stichting Sa menwerkende Havenbedrij ven, die tijdelijk personeel verstrekt in piekperioden handen vol geld. Het trieste gebeuren rond Müller-Thom- sen is er de illustratie van. Kortom, een situatie die om 'n oplossing schreeuwt. Het heeft er tot twee dagen geleden nog naar uitgezien dat er geen be drijven waren een enkele kleine uitgezonderd die personeel gedwongen wilden gaan ontslaan. Maar dat bleek een vertekend beeld en daar is dus inmiddels verandering in gekomen, Hoewel 't afwachten wordt of het Gewestelijk Ar beidsbureau zich houdt aan een onlangs door het ministe rie van sociale zaken gedaan verzoek om in de Rotterdamse haven geen gedwongen ontsla gen meer te accepteren; op grond van afspraken die in 't afgelopen voorjaar bij het op stellen van het herstructure ringsplan zijn gemaakt. Af spraken die niét op papier zijn gezet en waarover dus óók on enigheid bestaat. Het zou trou wens vreemd zijn als dat niét zo was... Müller-Thomsen is het eerste grote stuwadoorsbedrijf dat een en ander terzijde schuift. Wie volgt De Vervoersbond FNV heeft trouwens onom wonden kenbaar gemaakt dat dit soort 'tegenstanders' in alle hevigheid bestreden zai wor den. De vooruitzichten zijn weinig opbeurend. Jammer, de haven verdient dat niet. Rotterdam Verbijste rend, verschrikkelijk, on- aanvaardbaar, ongelofe- lijk, dramatisch, geweldig hard, gevaarlijk en onmo gelijk. In één woord een ramp. Ziehier een hand- i vol bijvoeglijke naam woorden en één zelfstan dig naamwoord, die op dit moment te horen zijn op de scholen voor het bui tengewoon onderwijs. Gis- teren werden ze allemaal .'naar het hoofd geslingerd van het VVD-Tweede Ka- meflid J. Franssen, tijdens zijn bezoek aan de Leef- langschool in Overschie. Aan de vooravond (ran de bezuinigingen op het bui tengewoon onderwijs kwam de onderwijsspecia- list der liberalen in de praktijk kijken wat -.de nieuwe snoeiplannen voor .het buitengewoon onder- Wijs zullen betekenen. Franssen kwam bijna ander- half uur te laat binnen op de Leeflangschool; maar vol gens leerkrachten stond dat in geen verhouding tot de Werkelijke overschrijding van de tijdsduur door de po litieke vertegenwoordiger 1 der liberalen. „U komt pas kijken nadat de plannen zijn gemaakt", riep een onderwij zer wanhopig uit. ,,De nieuwe maatregelen be tekenen, dat onze school met dertig procent zal teruglo pen", voorspelt Frans Meier, hoofd van de school. Op zijn school zitten moeilijk lerende kinderen. Leerlingen die geestelijk twee a drie jaar achter zijn op hun leeftijdge noten, een handicap waar van je aan de buitenkant weinig tot niets kunt zien. Een heleboel van die kinde ren, die met geen mogelijk heid het normale lager on derwijs kunnen bezoeken, zullen nu tóch op zo'n nor male school terecht komen. „Dat is een ramp; de gevol gen daarvan zijn niet te overzien", aldus Meier. „Wat is er aan de hand?", zal een lezer die niets met het buitengewoon onderwijs te maken heeft 2ich afvragen. Welnu: het kabinet wil het het vervoer van huis naar school niet meer betalen voor deze kinderen. Alleen als een kind om lichamelijke redenen echt niet met het openbaar vervoer kan, mag er een taxi worden ingescha keld. Dat geldt dus niet voor de moeilijk lerende kinderen van de Leeflandschool, want dóór kon je de handicap im mers niet aan afzien. Op een prikbord van de Leeflangschool hangt een plattegrond van Rotterdam. Rond de school is met zwarte viltstift een cirkel getekend met een straal van vier kilo meter. Kinderen die in de cirkel wonen krijgen nu geen reiskosten meer ver goed, klaagt schoolhoofd Meier. „Da's een probleem, want binnen de cirkel liggen sociaal-zwakke wijken als het oude Noorden, het oude Westen en Middelland. Daar wonen de mensen met de laagste inkomens. Als die plots zélf een abonnement moeten gaan betalen voor tram en bus komen zij finan cieel ïn grote problemen. Vergeet niet dat die mensen in wijken wonen, waar de klappen van de bezuiniging toch al het hardste aanko men." Verder Binnen de cirkel wonen rela tief weinig kinderen. De meesten komen van verder en met de afstand neemt ook het probleem toe om van huis naar school te komen. Tot op de dag van vandaag reisden de kinderen met een schoolbus of, als ze helemaal buiten de route woonden, met een taxi. In het vervolg (de maatregel gaat op 1 au gustus in) moeten ze maar zien hoe ze er komen. Blijft over openbaar vervoer. Het riik betaalt voortaan voor elk kind de kosten van bus, tram of trein. En als het kind nog niet alleen kan rei zen, mag vader of moeder op een rijks-kaartje mee. Zoiets is voor veel mensen onmogelijk, weet Frans Mei er. „Veel mensen zullen hun kind van het buitengewoon onderwijs afnemen en ge woon naar de school op de hoek sturen. Daarmee zijn we dan terug in de vijftiger jaren. Toen werd het vervoer ook nog niet vergoed en toen bleek dat niemand op het platteland naar het buitenge woon onderwijs ging. Ik be doel maar..." Onthutsend Maar niet alleen de woede over reisproblematiek werd over het hoofd van kamerlid Franssen uitgestort, ook de emoties rond de overige be zuinigingen moest de parle mentariër aanschouwen. Tot twee maal toe werd hij mee genomen op een rondleiding door de school. De eerste maal om te zien hoe op de Leeflangschool wordt ge werkt. De tweede maal om te zien wat er van dat werk overblijft als het bezuini- gingsspook heeft toegeslagen. De verschillen bleken ont hutsend groot. De buitenlan- dertjes die tijdens de eerste rondgang extra les kregen in. de Nederlandse taal, zaten tijdens het tweede bezoekje moederziel alleen in een ka mertje. De juf die de anders taligen extra aandacht gaf, was 'wegbezuinigd'. Verdwenen was ook de vak leerkracht voor handvaar digheid; in het buitengewoon onderwijs een van de belang rijkere vakken, omdat de kinderen het later vooral met hun handen moeten waarmaken in de maat schappij. „Niemand hier wordt later onderwijsspecia- list van de VVD", vertelde Frans Meier tegen de onder- wijsspecialist van de VVD. De handenarbeid wordt door de bezuinigingen drastisch bekort. Een einde komt ook aan het schoolzwemmen, nu het rijk dat niet meer financiert. De moeilijk lerende kinderen doen weliswaar vier jaar over het halen van twee zwemdiploma's, maar het is een van de weinige keren in het leven dat zij werkelijk een diploma kunnen halen. „Moet je ze dat dan afne men?" vroeg Meier gisteren. Tenslotte komt er een einde aan de kwaliteit van het on derwijs, zoals dat nu op alle scholen voor buitengewoon onderwijs in Rotterdam wordt gegeven. „De klassen worden groter en daardoor kan geen individuele aan dacht meer worden gege ven", verduidelijkte Meier. De uiteindelijke gevolgen voor de maatschappij werden verwoord door oudercom missielid M.J. Zonneveld: „Nu behoren onze kinderen tot de zwaksten uit de sa menleving. Straks zijn zij dat niet eens meer. Dan zijn zij de uitgestotenen. Daar zijn wij als ouders zo bang voor!" Alternatieven De uiteenzetting van het bui tengewoon onderwijs was in drukwekkend. Wat stelde Kamerlid Franssen daar te genover? Er móet nou eenmaal bezui nigd worden; als u andere punten aan kan geven, kun nen we daarover praten, was kort samengevat de po litieke boodschap. Toch gloort er een sprankje hoop na de visite van de VVD-er. Hij zegde toe zich sterk te zullen maken voor het buitengewoon onderwijs. „Want ook mij doet het pijn dat die zwakste bevolkings groep zo hard door de bezui nigingen wordt getroffen", sprak Franssen. School hoofd Frans Meier (rechts) biedt Kamerlid Franssen de laatste badmuts aan. „Nu het schoo zwemmen wordt afgeschaft hebben we die toch niet meer nodig' sprak het schoolhoofd. door Richard Stomp Capelle aan den IJssel Burgemeester Lui- gi van Leeuwen voorziet dat er in zijn ge meente dertig ambtenaren met ingang van 1 januari 1984 op straat zullen staan. De burgemeester schrijft deze mogelijk nood zakelijke ingreep toe aan het tegenvallend aantal woningen dat de groeikern dit jaar mag bouwen. Dat zijn er in totaal maar zo'n zeshonderd, iets meer dan een derde van het aantal, dat was aangevraagd. Volgens Van Leeuwen worden de groeiker nen, maar bovenal Capelle, ernstig geschaad met die beslissing van het ministerie van volkshuisvesting. In een radioprogramma stelde de burgemees ter dat het ambtelijk apparaat, dat in totaal zo'n vijfhonderd man omvat, in het geheel is afgestemd op de groei. „Nu die ontwikkeling wordt doorbroken, komt de gemeente in gro te financiële problemen." Een visie, die door de plaatselijke afdeling van ambtenarenbond ABVA/KABO niet wordt gedeeld. De bond meent zelfs dat er in de begroting van Capelle nog sprake is van een positief saldo. Begin februari belegt de bond een vergadering met haar leden. Dan wordt bekeken wat er tegen de dreigende ontslagen gedaan kan worden. Van Leeuwen benadrukte dat de gemeente niet alleen financieel een fikse aderlating moet doen, maar stelde tevens dat het wo rt ingbeleid van de groeikern hierdoor in ern stige mate doorkruist wordt. „Een nieuwe stad bouw je niet op een achternamiddag", aldus de burgemeester, die voorts stelde dat het nu te veel met horten en stoten gaat. Er wordt rekening mee gehouden dat er nog aanzienlijk meer ontslagen zullen vallen. Rotterdam De politie van Hoek van Hol land heeft twee Rotterdammers (38 en 27 jaar) gearresteerd. Zij worden verdacht van een poging tót bedreiging en afpersing van een zakenman in Hoek van Holland. Het tweetal 2ou de eigenaar van een restau rant ervan 'indringend' hebben proberen te overtuigen, dat zij een fors geldbedrag kwa men innen. Als er niet zou worden betaald zouden er 'passende maatregelen' volgen. De eigenaar, die net een failliet restaurant heeft overgenomen en een groot deel van de vroe gere schulden heeft betaald, waarschuwde de politie. Dordrecht De Evangelische Volkspartij in Dordrecht dient bij de officier van justitie in deze stad een klacht in tegen huisbaas in het groot M.Koning. Hij wordt beschuldigd van ras sendiscriminatie. In een interview met het huis-aan-huisblad Merwesteijn deed Koning uitspraken, die volgens de EVP niet door de beugel kunnen. Eén van zijn uispraken was: .Herinner je het concert uit Wenen op tv. Aan gename mensen, schoon gekleed, die mooie mu ziek maakten. Daar zag je geen negers. Op zo'n moment beseft een mens pas echt wat we met onze beschaving bereikt hebben." Daarnaast sprak hij verschillende keren van „bosnegers" en „sambaballen". Flip Pieters van D*66 had al eerder felle kritiek op de uitspraken geuit. Ook stapt de EVP met een klacht tegen Merwesteijn naar de Raad,»'oor de Journalistiek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3