lil Als je gaat tippelen, kan je gewoon niet zonder heroïne9 GEGETEN EN GEDRONKE! Place de l'Est beste van 1982 Bloempopfestival moet bus oplevert n Yvonne (16) al vier maanden clean 'Voor je het weet ben je verslaafd' Sportprijs voor •Weena Nieuw bestuur De Musschen voorgedragen Eervolle vermelding voor Waterloo Rotterdams Nieuwsblad saterdag 15 januari 1983 „Als je gaat tippelen om heroine te kunnen kopen, dan kan je gewoon niet zonder. En als je er eigen lijk niet tegen kan, moet je gewoon wel heroïne ge bruiken. Iets anders is er niet. Zo'n verschrikking is dat, dat je wel moet. D'r zijn meiden bij die er te gen kunnen, of die er wel lol in hebben, 't Is mis schien een beetje een rot woord, maar dat zijn dan wat ik noem echte rashoe- Yvonne is zestien jaar oud. Maar zij weet waar re over praat. Nog niet zo lang geleden stond ze zelf op straat en tip pelde ze om aan haar dagelijk se portie heroïne te komen. Nu is ze 'uit het leven' zoals dat heet en bovendien al vier maanden 'clean'; van de he roïne af. „Ik ben van huis gelopen toen ik veertien jaar oud was. En dan is het een kwestie van de verkeerde mensen tegenko men. Als iedereen om je heen heroïne koopt, zeg je vanzelf een keer 'neem voor mij ook maar een pakje mee'. Voor je het weet ben je verslaafd". i,POp een gegeven moment was |er geen geld meer voor he roïne. Toen vond m'n vorige vriend dat ik maar moest tip pelen. Nou, aJsje de keus hebt tussen lichamelijk geweld of tippelen, ga je wel tippelen. Maar ik vond het echt ver schrikkelijk." „Na het zoveelste pak slaag ben ik gevlucht. Ik ben bij kennissen ondergedoken. Een arts heeft me met medicijnen van de heroïne afgeholpen. Binnen een week was ik afge kickt, tenminste...lichamelijk, want geestelijk kan dat heel lang duren. Trijn, dat is een ex-heroïnehoertje in.Drenthe, is al vier jaar 'clean', maar die heeft het er nog steeds moei lijk mee. Wat dat betreft maak ik me dus maar geen illusies." Na die periode is Yvonne bij haar tegenwoordige baas, een organisator van country- en western-evenmenten in huis getrokken. Daar vind ze rust en bescherming. Ze probeert nu van de drugs af te blijven en zoveel mogelijk een nor- maai leven te leiden. Maar ze kan de zes maanden dat ze zelf heeft getippeld niet vergeten. Volgens haar eigen zeggen heeft ze daar zo van gegru weld, dat ze nu graag iets wil doen voor 'de meiden die er nog in zitten". Ze hoorde van het initiatief van de Haagse schrijfster Yvonne Keuls, die geld bij elkaar trachtte te krij- gen voor een opvangbus voor heroïnehoertjes. Opvangcentrum „Ik had Yvonne aan de tele foon, een heel gesprek over hoe het met de bus ging en het opvangcentrum. Toen vertelde ze dat het eigenlijk slecht ging. Dus ik hang op en zeg tegen m'n baas: 'Joh, het gaat zo slecht'. Toen zei hij dat we dan iets moesten organiseren. 'Waarom doen we geen pop festival' zei ik". „Nou, ik heb Yvonne gelijk weer teruggebeld om te horen hoe ze daar over dacht. Eerst had ze iets van "wat kan zo'n meisje nou voor me doen'. Ze wist niet dat Jos Kraus mijn baas was. Een weekje later heb ik weer gebeld om te vertellen hoe de zaken stonden en zo. Toen stond ze met tranen in haar ogen aan de andere kant van de lijn, zo blij was ze dat het goed ging, dat er wat van de grond kwam." „Want wat die meiden nodig hebben is een opvangcentrum in Bloemendaal, met artsen en psychiaters en zo. Maar dan echt op die meisjes gericht. En dan zo'n bestelbus natuurlijk, waar ze zich op geslachtsziek- ten kunnen laten onderzoe ken, waar ze de prikpil kun nen krijgen, waar ze in wezen helemaal in de gaten gehou den kunnen worden." „Daarnaast kan je automatisch een vertrouwensbasis met die meisjes opbouwen, Ze kunnen daar dingen vragen en lang zaam aan gaan ze de mensen die in de bussen zitten, ver trouwen." „Nou, als dat eenmaal het ge val is en er zijn meiq'es die willen, zeg maar, op een gege ven moment zelf ook kinderen hebben, dan hebben ze men sen nodig die ze vetrouwert. Ze zullen daar nooit over praten met mensen die ze niet vetrou- wen. Maar met die mensen in de bus kunnen ze dan samen gaan zorgen dat ze bij voor beeld in Bloemendaal worden geplaatst, als dat ooit nog eens doorgaat." „Maar dat is heel belangrijk hè, dat er mensen zijn die de meiden vertrouwen. Dat heb ben ze nodig. Er zijn wel pooi ers die heel goed voor de meis jes zorgen, die 's morgens een halve liter uitgeperst sinaasap pelsap voor ze hebben klaar staan en die zorgen dat ze goed blijven eten, maar bij de mees- ten gaat dat niet zo, of ze heb ben helemaal geen vriend." „Zulke meisjes raken helemaal verwaarloosd. Die eten gauw ergens een patatje of een kro ket en dan de straat weer op. Verschrikkelijk. Op den duur is er niets meer van ze over zowat." Kwaad „Bovendien wordt er van alle kanten tegen je gescholden als heroïnehoertje. Je vriend is kwaad als je niet genoeg ver dient en sommigen slaan er dan op los de klanten zijn natuurlijk nooit tevreden of vinden dat ze teveel hebben betaald, de politie doet rot te gen je en ga zo maar door." „Daarom moeten er mensen komen die het vertrouwen winnen van de meiden. Dat is niet makkelijk, want ze dur ven niemand te vertrouwen. Rotterdam Het driebanden- ;.team van Weena Wilhelmina, ^at in 1982 zowel de KNBB- >beker als de Coupe d'Europe •won, is door deze prestaties de |beste Rotterdamse kampioen ■van het afgelopen jaar gewor- 'den. De spelers van Weena, Joop de Wilde, Piet de Jong, .Ron Schumann en Puck van ;Aart, ontvangen hiervoor de .Glazen Zuil. Deze wisseltrofee •yiel vorig jaar de honkballers .van Neptunus ten deel. Overigens werkt Weena dit weekeinde nog een druk pro- r 'gramma af. Het al twee jaar in *e "slionale competitie onge— Wilgen team krijgt vandaag .Amsterdamse Aramith en zon dag het Haagse DOS 2 op be zoek. Maandagavond reist het team naar Hilversum waar de ontmoeting tegen De Vliegen de Bal plaatsvindt. Met in totaal nog vijf wedstrij den te spelen en zeven punten voorsprong lijkt de tweevou- f dig bekerhouder nu al zeker van een plaats in nationale fi nale die op 26 en 27 februari m Utrecht wordt gespeeld. Rotterdam Op het Bloem- popfestival, dat morgen in de veiling Westland Noord wordt gehouden ten bate van een opvangbus voor Rotterdamse heroïnehoer tjes, treden in totaal twaalf popgroepen op. De opbouw van het podium en de licht- en geluidsinstal latie is inmiddels al begon nen. Voor de geldproblemen die er aanvankelijk waren met de Haagse firma die het licht verzorgt, de in Haarlem gevestigde Engelse firma die het geluid voor zijn rekening neemt en de Rotterdamse steigerbouwer is op het laat ste moment nog een oplos sing gevonden. Het Bloempopfestival (ver noemd naar het boek van de Haagse schrijfster Yvonne Keuls 'Het verrotte leven van F1 oortje Bloem', dat handelt over heroïnehoeren) zou vandaag om één uur be ginnen en duurt naar ver wachting tot ongeveer mid dernacht. De organisatoren hopen op een opkomst van rond de zesduizend mensen. De toe gangsprijs bedraagt vijftien gulden. Dat zou een op brengst van 90.000 gulden betekenen. Voor de opvang bus is een bedrag van 30,000 gulden nodig. Bovendien moeten de kosten van licht. geluid en podiumopbouw worden betaald. „We hebben alles tegen kostprijs gekregen", meldt organisator Jos Kraus. „De hal waar het festival in wordt gehouden dat is hal nummer vier is ons zelfs gratis ter beschikking ge steld door de directeur van de veiling. De popgroepen doen zoals bekend ook be langeloos mee." De groepen die het Bloem popfestival zullen opluiste ren zijn (in willekeurige volgorde): Gruppo Sportivo, The Mo, The Div, Wïzzguy, Vloep Super (de voormalige Veulpoepers), Casino en de Haagse groepen Belvederes, Inside, Humatic, Paranoïse, Grass en De Wit. De organisatie heeft de bur gemeesters van Monster en Den Haag uitgenodigd bij het festival aanwezig te zijn. Ook burgemeester Bram Pe per van Rotterdam heeft per telegram een uitnodiging ontvangen. Jos Kraus, het ex-heroïnehoertje Yvonne en de andere organisatoren verwachten niet dat Peper zal komen. De uitnodiging is vooral ge stuurd om de onvrede te la ten blijken over Pepers be sluit enige tijd terug de poli tie een razzia te laten hou den onder de tippelaarsters in Rotterdam. Daarbij zou de Rotterdamse politie klappen hebben uitgedeeld. Rotterdam De Raad van Advies van De Musschen, bestaande uit de heren Van der Bom, Van der Graaf en Kamman, heeft in overleg met het bestuur het gehele zittende be stuur demissionair verklaard. Daardoor kon de raad een nieuw bestuur sa menstellen. Op de komende buitengewone al gemene ledenvergadering van 28 januari wor den de heren W. Heere en C.M. Kindt, alsmede mevrouw Hartensveld voorgedragen als respec tievelijk voorzitter, secretaris en penningmees ter. Behalve dit drietal worden nog zeven com missarissen voorgesteld aan de leden. Zo moge lijk komt er voor de vergadering nog een elfde bestuurslid bij. De bestuursmutaties hebben te maken met het voortijdig aftreden van de he ren Van Drunen, Van Willigen en Stolk. Yvonne: „De meisjes heb ben iemand nodig, die ze durven vertrouwen." Ze zeggen dus al gauw dat je makkelijk praten hebt. Da's ook logisch, iemand die het niet heeft meegemaakt, weet niet wat het is, zo'n leven. Dat zul je dus meteen te horen krijgen." „Daarom vind ik het zo goed wat Yvonne Keuls heeft ge daan. Die heeft daar in Rotter dam dag en nacht met die meisjes opgetrokken èn het vertrouwen gewonnen. Yvon ne heeft ingezien wat een rot leven het is. Daarom is ze ook aan die actie voor die bus be gonnen". „Nou zijn mijn baas en ik en nog een paar mensen begon nen om hier in Den Haag ook 's avonds naar de meisjes toe te gaan met grote thermoskan- nen vol koffie om met ze te praten. Want hier in Den Haag is er eigenlijk niemand op wie ze kunnen vertrouwen en dat is voorlopig het belang rijkste." „Ik was er al maanden niet meer geweest, maar ze her kenden me allemaal nog. We hebben dan ook best pret ge maakt met z'n allen. Voor mij is dat niet zo moeilijk, omdat ze weten dat ik het zelf alle maal heb meegemaakt." „Ja, als je me vraagt wat het voor zin heeft in Den Haag aan zoiets te beginnen terwijl de bus naar Rotterdam gaat, dan kan ik je vertellen dat we hopen dat dat popfestival een soort klaver-vier-effect zal hebben, dat er later ook hier zo'n bus komt." „Bovendien, er moet ergens een begin zijn. Ik weet wel dat ze in Den Haag bezig zijn. Ze zijn speciaal kamers voor die meisjes aan het maken cn de politie heeft een maatschappe lijk werkster in dienst en zo. Ze hebben ook gevraagd of ik een keertje op bezoek wilde komen om eens te kijken wat ze nou allemaal van plan zijn." Scheldkannonade „Maar ze doen zelf eigenlijk helemaal niets. Daar was ik ook heel erg boos om. Wat doet de politie nou in feite? Meisjes worden opgepakt en krijgen een scheldkannonade naar hun hoofd van de een of andere rechercheur, want ze ontkennen altijd wat ze aan doen waren. En thuis kunnen ze dan nog van hun vriend op hun kop krijgen omdat ze op gepakt zijn. Dus in feite is de politie helemaal niets aan het doen. Wat ze doen, daar berei ken ze geen bal mee. Plaatsing in een tehuis heb je ook geen barst aan. Het enige wat die meisjes nodig hebben is dat centrum in Bloemendaal. Waar ze ook worden be schermd." „De meisjes weten ook dat deze actie bezig is en ze vin den het heel erg fijn. Want 'normaal als mensen het woord 'hoer' horen of 'tippelen', dan is het 'moet dat nou?' Dat er nou eens op een andere ma nier naar ze gekeken wordt en dat er aandacht aan ze wordt besteed, dat is voor die meisjes al heel wat". De bistro 'Place de l'Est' aan de Oostzeedijk ïn Rotterdam is winnaar geworden van de Gege ten en Gedronken-ronde 1982. De tweede plaats werd behaald door even eens een bistro, namelijk 'Waterloo' aan de Water- loostraat in Rotterdam. Beide restaurants eindigden met een gelijk puntenaantal. In de barrage werden zowel 'Place de l'Est' als 'Waterloo' nogmaals bezocht en be- Êroefd. Opnieuw namen Tin- y en ik alle aspecten in be schouwing om toch tot een eerste de beste te kunnen ko men, Dat 'Place de l'Est' uit eindelijk (zij het krap) een voordeel behaalde, kwam doordat de culinaire kwaliteit van deze bistro de doorslag gaf. Een nipte overwinning, zoals dat in sportjargon wel heet. Immers: aan de Oostzeedijk mag dan iets beter en ook in ventiever gekookt worden, aan de Waterloostraat wor den er voor opvallend lage prijzen een opmerkelijk aan tal specialiteiten en speciali- teitjes geleverd. En dat telt toch ook, zeker in deze eco nomisch zorgelijke periode. Echter: we ontdekten dat 'Waterloo' tijdens het week end waarschijnlijk een betere bezetting heeft in de keuken dan op weekdagen. De eerste keer vertoefden wij er op za terdag: met een uitstekende ervaring als resultaat. Wij keerden weer op dinsdag en constateerden toen een wisse lender prestatiepatroon. Daar staat dan weer tegenover, dat 'Place de l'Est' veel langer bestaat dan 'Waterloo' en dat de kunde en verfijning daar dus meer tijd heeft gekregen. De slotsom: 'Waterloo' is onze vondst van 1982, maar een eerste prijs is nog net een fractie teveel van het goede. Een eervolle vermelding is echter duidelijk op z'n plaats. Voor wat betreft 'Place de l'Est'; het is niet eerste keer dan deze piepklein gehuis veste nering ais eerste te voorschijn komt uit een Ge geten en Gedronken-ronde. In 1977 werd de bistro onder scheiden met de Gouden Pol lepel van het RN. Er mag dus gesproken worden van een kwaliteit die zich op z'n minst .heeft gehandhaafd. En de prijzen zijn er alleszins redelijk gebleven. Nog twee andere Gouden Pollepel-winnaars uit het verleden werden in deze ron- de opgenomen. 'De Luie Man' in Mijnsheerenland presenteerde zich wederom vrijwel volmaakt. De prijs stelling van dit restaurant ging echter de voor 1982 voor deze rubriek gestelde limiet (ƒ125,- voor 2 personen) te boven en bleef dus verder buiten competitie. 'Boris' in Rotterdam bleek de Gouden Pollepel-kwaliteit van een aantal jaren geleden niet ge heel te hebben gehandhaafd. Twee Gouden Pollepel-win naars uit het verleden, 'Hos- man Frères' in Schiedam en 't Golfie' in Rockanje kwa men in de ronde '82 niet aan bod. Deze restaurants zullen dit jaar onder het mes gaan. Prijzen Ten aanzien van de soort prijs die zal worden uitge reikt aan het winnende res taurant is er besloten tot een gewijzigde opzet. Jn tegen stelling tot voorgaande jaren toen er Gouden Pollepels 'voor het leven' werden uit gereikt, zal de Gegeten en Ged ronken -on derscheid i ng voortaan bestaan uit een wis- selpriis. Hoe die er uit gaat zien blijft nog heel even de vraag. De creativiteit van een kunstenaar laat zich nu eenmaal niet dwingen. De eervolle vermelding voor 'Waterloo' zal onderstreept worden met een oorkonde. Tenslotte een overzicht van de top-8 van 1982: 1. Place de l'Est (Rotter dam) 54,5 pt. 2. Waterloo (Rotterdam) 54,5 pt. 3. De Koperen Kap (Vlaar- dingen) 53 pt. 4. Tosca (Schiedam) 52 pt. 5. Zafaona (Maassluis) 52 pt. 6. La Fontana (Rotterdam) 52 pt. 7. Tokaj (Rotterdam) 51,5 pt. 8. El Greco (Rotterdam) 51 pt. Minder dan 51 punten kre gen Boris, Le Bourgeois, Charka, Commerce/Globe, de Graaf van Monte Christo, Le Marquis, Podravina, en "t Vooronder in Rotterdam, La Velocipède (Maassluis), Le Chat Blanc (Barendrecht) en 't Scheele Hoekje (Vlaardin- genWel beproefd, maar buiten de ranglijst bleven om reden van prijzen en/of assortiment Mr. Dinner Steakhouse, Kelly en Zonne- maire in Rotterdam, de Luie Man in Mijnsheerland en De Hooybergh in Schoonhoven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5