Schiedam gaat smokkelen met contingent woningen m Maquette om misverstanden weg te werken Vlam in de pan: twee gewonden VLMRDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE GODRANT NIEUWE WATERWEG COURANT BEHANG KOMT NA JAAR AL VAN DE MUREN Skygym in Broek polder 'Weekeinde in Hilton asociale verspilling' Klein Links raakt spreektijd kwijt Onbestuurd van helling Slimme architecten zoeken Bouwplannen nieuwe Ligthartschool klaar 3a a gü g jSEJBS a APEfjtü Meer geld voor alfabetisering Mand geroofd in vliegende vaart Dief geeft valse naam Dievegge bijt van zich af Breuk in leiding: West zonder water MAANDAG 37 JANUARI 1983 Schiedam Het aantal van 550 woningen, dat Schiedam dit jaar van het rijk mag bouwen, is te klein om zowel in Woud- boek-Noord en de binnen' stad als in de stadsvernieu wing in het huidige tempo door te kunnen gaan. Wet houder Van Tilborg (stads vernieuwing) wil daarom met zijn collega Zijdeveld (ruimtelijke ordening) spel bespreken, hoe zij de aantallen nieuwbouwwo ningen over Schiedam wil len gaan verdelen. In dit verband heelt Schie- dam-West zaterdag reeds aangedrongen op een voor keursbehandeling. De pro blemen in die wijk zouden groter zijn dan in andere oude wijken en verdienen volgens de bewonersvereni ging ook meer aandacht dan de stadsuitbreiding in Schiedam-N oord„Dat zul len ze in elk stadsvernieu wingsgebied wel zeggen," relativeerde wethouder Van Tilborg. Van het contingent van 550 woningen, dat in 1983 tot stand mag komen, is een opmerkelijk groot aantal (105) bestemd voor huis vesting van een- en twee- Sersoonshuishoudens, Lan- elijk gezien springt Schie dam eruit op dit punt. Naast een aantal premie- woningen is er nog geld voor 200 huizen in de wo ningwetsector. Maar alleen al de stadsvernieuwing en de binnenstad hebben er meer nodig, daar komt Woudhoek dan nog eens bij. Van Tilborg wil daarom proberen te 'smokkelen' met het toegewezen contin gent. „De vraag is, hoe kom je er onderuit? Er zijn ar- chi tec ten, die er tegenwoor dig in slagen vrije-secter- woningen te bouwen met woningwethuren, alleszins betaalbaar dus en buiten het contingent vallend," zegt hij. Het is een kwestie van 'slimme architecten zoeken'. Wijkbewoner Johan Schaap maakt de commissie stadsvernieuwing in het huis van mevrouw Rorije duidelijk, wat er allemaal aan de gerenoveerde woningen schort. Druk weekeinde voor brandweer Schiedam De Scbiedamse brandweer is het afgelopen weekeinde druk in de weer geweest. Viermaal moesten de brandbestrijders uit ruk ken. Bij een keukenbrand, zater dagavond in de Villastraat, hadden de bewoners zelf het vuur al geblust toen de brandweer arriveerde. Daar door bleef de schade beperkt tot de keuken, maar voor de bewoners liep het minder goed af. De vrouw liep eerste-, twee de- en derdegraads brand wonden op aan armen, be nen en voeten en moest in het Schielandziekenhuis worden opgenomen. Haar eveneens 34-jarige echtge noot had brandwonden aan het gelaat. De brand was ont staan doordat de vlam in een fonduepan was geslagen. Zondagmorgen moest de brandweer uitrukken voor een brand in een slooppand aan de Lange Achterweg. Het vuur, dat vermoedelijk is aangestoken, greep snel om zich heen en binnen korte tijd brandde de bovenverdie ping uit. Het dak stortte in en Tater op de morgen heeft de brandweer nog een muur omgetrokken die op instor ten stond. Het voormalige kraakpand zou vandaag wor den gesloopt. Even later werd de brand weer gealarmeerd voor een brand in een opslagplaats van de- spoorwegen achter station Schiedam-West. On bekenden hadden enkele va ten twee-componentenlijm in brand gestoken. En vrijdaga vond moest de brandweer een aangestoken vuurtje in een gebouw op het voormali ge GTB-terreïn in Schiedam- Zuid blussen. Renovatie St Jozef moet helemaal over Vlaardingen Architect Pietro Hammei uit Rotter dam heeft zijn schetsplannen van de nieuwbouw voor de Jan Ligthart-basisschool klaar. De school moet aan het Emaus worden gebouwd. Volgens het gemeentebestuur de enige geschikte locatie in Vlaardingen-Ambacht, maar de bewoners waren minder gelukkig met de keu2e. Het ministerie van onderwijs is inmiddels met de schetsplan nen akkoord gegaan. Daarom wordt het volgens het ge meentebestuur tijd voor een informatieavond, waarop de omwonenden kennis kunnen nemen van de plannen. De openbare Jan Ligthart school viert dit jaar zijn hon derdjarig bestaan. Dat ge beurt in hetzelfde schoolge bouw dat destijds nieuw in gebruik werd genomen. De onderwijsomstandigheden waren in 1883 echter totaal anders dan tegenwoordig, en dat is in het oude gebouw Een gedeelte van het schetsontwerp van Hammei, dat de zuidwest-gevel van de school laat zien. terdege te merken. Directeur F.Sam: „Onderwijs zoals je dat tegenwoordig moet kunnen geven, kén in dit gebouw niet meer plaats vinden. Aan de andere kant heeft dat oude schoolgebouw natuurlijk een bepaalde sfeer, en die zullen we toch wel missen in de nieuwbouw, denk ik." Waardering Volgens het ontwerp moet het nieuwe schoolgebouw L- vormig worden, in één laag gebouwd. De school krijgt tien lokalen, onderverdeeld in drie groepen; voor de kleuterschool, voor de bene den- en de bovenbouw. Elk van die drie groepen krijgt een eigen gemeenschappelij ke ruimte. In het ontwerp is verder rekening gehouden met tal van dienstruimten, die verder in een modern schoolgebouw nodig zijn. De nieuwbouw komt op de parkeerplaats aan het Emaus en op een gedeelte van het parkje dat daarachter ligt, te staan. Vooral dat laatste wek te vorig jaar de verontwaar diging van een aantal Am- bachters op. In de handteke ningenactie. die tegen deze locatie op touw werd gezet. werd min of meer gesugge reerd dat het hele parkje aan het schoolgebouw zou moeten worden opgeofferd. Dat is niet juist: het meest waarde volle groen wordt gespaard, waaronder een aantal oude bomen. Ook de bestaande wandelroutes in het park worden gehandhaafd, terwijl de speelplaatsen van de school voor alle jeugd toegan kelijk zal zijn. Risico Dat laatste kan er toe leiden, dat de nieuwe school iets meer dan het oude gebouw het slachtoffer van vernielin gen wordt. San: „Dat risico 2it er misschien in, maar dat kun je toch niet voorkomen: daar heeft vrijwel elke schol last van. Tot nu toe hebben we echter nauwelijks glas schade: ik hoop dat het in de toekomst ook wel mee zal vallen." Donderdag krijgen de omwo nenden uitgebreid de gele genheid, zich over het ont werp van de nieuwe school te laten informeren. Vanaf acht uur 's avonds wordt in de Bethelkerk aan de Burge meester Verkadesingel uitleg van de plannen gegeven. Daar is ook een maquette van het ontwerp aanwezig, die volgens directeur San heel wat misverstanden uit de weg zal kunnen helpen. Na die informatieavond moet de gemeente een zogenaamde artikel- 19-procedure starten, omdat het geldende bestem mingsplan niet in een school gebouw op de gekozen plek voorziet. Die procedure kan nog wel even aanlopen; daar om is nog niet bekend wan neer met de bouw van de school kan worden gestart. Geconcentreerd werden gistermorgen In een koude, winderige Broekpolder de oefeningen afgewerkt ter voorbereiding van een veilige wintersport vakantie zonder gebroken botten. Daaraan was echter heel wat verbazing vooraf gegaan. Wat bleek. Al enkele maanden lang geeft een particuliere sportleraar in de polder ski- gymnastiek, terwijl de gemeente pas gisteren met zo'n cusrsus van start ging; op dezelfde plaats en tijd. „Wel een beetje dom van de gemeente om er nu pas mee te starten. Over enkele weken Is het al weer voorjaarsvakantie en dan gaan de meeste mensen toch op wintersport vakantie. Wil je een goede conditie opbouwen dan heb je minstens een paar maanden nodig," meende de sportleraar, die via mond- op mondreclame en een advertentie zijn cursisten had geronseld en zonder subsidie. Schiedam De renovatie van 213 woningen in Sehie- dam-West, eigendom van de rooms-katholieke bouwvere niging Sint Jozef, moet geheel overnieuw worden .ge daan, Eén jaar na de renovatie blijkt het behang al van de muren te komen. De schimmels staan dik in de goot steenkastjes en de kelders. De lekkage is overal toegeno men, De aluminiumkozijnen sluiten niet. Nieuwe deurs loten zijn nu al finaal verroest. En de riolering stinkt. „Als er niet gerenoveerd was, hadden die huizen veel langer mee gekund," zegt Jaap Nies- waag van de bewonersvereni ging Schiedam-West. Zater dagochtend ging de commissie stadsvernieuwing van de ge meente Schiedam op excursie in de wijk. Met eigen ogen za gen de raadsleden, dat de re novatie „ontzettend krakke mikkig" is uitgevoerd. De aan nemer was destijds de inmid dels failliete BV Kuypcrs. Het Bouwcentrum in Rotter dam heeft in onderzoek, hoe een tweede 'herstelplan' kan worden uitgevoerd. „Herstel plan klinkt beter. Van renova tie durf ik hier niet meer te spreken, dan staan de bewo ners zo op hun kop," aldus John de Kievith van de bewo nersvereniging. Volgens hem is het duidelijk, dat alles opnieuw moet gebeu ren. Een enquête wijst uit aat de bewoners nog nooit zoveel klachten hebben gehad. Het blijkt echter, dat bewoners en woningbouwvereniging elkaar achteraf de schuld geven van de 'halfzacht' uitgevoerde re novatie. De bewonerscommissie was er in 1975 al legen, dat de reno vatie ook van binnen zou wor den uitgevoerd. Later zijn daarom alleen de exterieurs aangepakt. „De know-how bij de bewonerscommissie was be slist onvoldoende," aldus De Kievith, „maar dat is achteraf gepraat. De vraag is nu: wat doe je eraan? De SSSW (hier toe behoort Sint Jozef) distan tieert zich nu enigszins van alle klachten, maar zij biijlt wel eigenaar." De commissie stadsvernieu wing wil binnenkort aandrin gen op een gesprek met de SSSW, ook naar aanleiding van andere problemen In de oude wijken. Het viel de raadsleden Els Heliwig (CDA) en Hans van Kleef (PvdA) al bij de excursies in Schiedam- Zuid en -Oos* op, hoe de SSSW (wel uitgenodigd) ver stek liet gaan. De commissie wandelde zater dagochtend onder meer door Brugmanstraat, Fabristraat, Mariastraat en Fabriplein en komt binnenkort in een verga dering op de talloze problemen terug. Vlaardingen Ten behoeve van de alfabetiseringsprojecten in Vlaardingen is voor 1983 en 1984 geen bedrag van 100.000 gulden per jaar beschikbaar zoals in 1982 het geval was, maar 136.000 gulden. Dit blijkt uit een telefonische* mededeling van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur aan de gemeente. Daarom hebben B en W van Vlaardingen aan de Vereni ging Plaatselijk Educatief Cen trum gevraagd de al ingedien de en goedgekeurde begroting voor het komende jaar te her zien en aan te passen aan het nieuwe bedrag. Vlaardingen De raadsfractie van de Socialistiese Partij vindt het weekeindje-Hilton, dat het college meende nodig te hebben om de bezuinigingen door te spreken, een „beledi ging voor de Vlaardingse bevolking, die die bezuinigingen moet opbrengen." De SP heeft schriftelijk vra gen gesteld over het 'ge rucht', volgens Remi Poppe door het college zelf beves tigd, dat burgemeester en wethouders samen met de chef financiën en gemeente- Schiedam Gemeenteraadsleden van PSP/PPR, CPN en D'66 zijn gebelgd over de verkorting van hun spreektijd tijdens de begrotingsbehandeling, die vanavond in Schiedam plaatsvindt. De grote partijen, PvdA en CDA, krijgen veertig minuten toege wezen voor hun algemene beschouwingen, terwijl de drie frac ties van Klein Links het met vijfenzeventig minuten samen moeten doen: vijfentwintig per fractie dus. De VVD zit met de spreektijd net tussen de grote partijen en de kleintjes. „En in een kwartier kan je veel zeggen," aldus D'66-raadslid Adri Reijnhout, die het daarom betreurt dat Klein Links op die manier geknot wordt. „Bijna monddood gemaakt," zoals Reijn hout zegt. Hij denkt dat de tijd hem ontbreekt op bijvoorbeeld diepgaand in te gaan op de situatie bij Rijn-Schelde-Verolme en noodgedwongen zal hij daarover alleen kernachtige uitspraken kunnen doen, eventuele uitwijdingen noodgedwongen overla tend aan de PvdA. „Dan is er ïn ieder geval iets over gezegd en tenslotte zit ik toch zelf ook in dat nieuwe RSV-comité," zegt hij. Voorheen hadden alle fracties in de Schiedamse gemeenteraad evenveel spreektijd. secretaris Duinkerken in conclaaf zijn gegaan in het Rotterdamse Hilton. Zo'n duur uitstapje mag vol gens de SP niet op gemeente- kosten plaatsvinden. „Een asociale verspilling", vinden de twee raadsleden van de kleine linkse fractie. Zij gaan er dan ook vooralsnog van uit, dat de collegeleden de kosten van het hotel zelf hebben betaald. Zulke be sprekingen hadden best in het stadhuis „Per slot van rekening een gemeenschaps voorziening", 2egt Poppe of in een van de „riante wo ningen" van de collegeleden kunnen worden gehouden. Als het college inderdaad, zoals de SP vreest, op kosten van de gemeenschap in con claaf is gegaan, dan zouden ze dat volgens de socialisten alsnog zelf moeten betalen. Overnachting in het Hilton was volkomen onnodig, staat er in de vragen. „Immers: Vlaardingen is maar vijftien minuten rijden van Rotter dam." Vlaardingen Een 29-jarige Vlaardingse werd zaterdag middag, terwijl zij argeloos over de Schieaamseweg fiet ste, door een bromfietser be roofd van een mandje. De vrouw viel van de fiets en verwondde daarbij haar linke rarm en -been en haar hoofd. In het mandje, dat later leeg werd teruggevonden in de Willem Beukelszoonstraat, za ten een handtas, een porte monnee met 140 gulden, giro kaart en girobetaalpas en per soonlijke papieren. In de wijk Holy probeerde een bromfietser zaterdagmiddag op dezelfde manier een fietsende vrouw van haar tas te bero ven. Maar de riem van de tas, die in een mandje voor op de fiets stond, was om hei stuur gewikkeld. De tasjesdief kon hem daardoor niet bemachti gen, Door de ruk aan haar stuur viel de vrouw, waarbij ze haar kleren beschadigde. Vlaardingen Een 20-jarige Hagenaar, die was opgepakt voor diefstal van een leren jas je uit een warenhuis in het .Vlaardingse centrum, heeft vergeefs geprobeerd de politie te misleiden door een valse naam op te geven. De politie wist toch achter de juiste iden titeit van de dief te komen. De Haagse jongeman werd nadat proces-verbaal was opgemaakt naar huis gestuurd. Schiedam Een 17-jarige Rotterdamse heeft zaterdag middag letterlijk flink van zich afgebeten, toen zij door winkelpersoneel van de Schie damse boetiek Casa in de nek werd gegrepen. ïn het winkel tje op de Hoogstraat had zij een gele broek achterover wil len drukken, maar werd ech ter op heterdaad betrapt en vastgehouden. Ondanks dat zij een bediende in in de hand beet, werd de Rotterdamse tie ner aan de politie uitgeleverd. Vlaardingen Een personen auto, die geparkeerd stond aan een aflopend zijstraatje van de Kortedijk, is in de nacht van vrijdag op zaterdag door onbe kenden van de handrem ge haald. De auto reed onbe stuurd de hellende straat af en kwam tot stilstand tegen een muur, waarbij spatborden, bumper en linkerportier wer den beschadigd. De reparatie daarvan zal ongeveer tweedui zend gulden kosten. Hoe de daders de auto geopend heb ben is de politie niet duidelijk. Schiedam Door een breuk in een waterleidingbuis heeft een groot deel van Schiedam West het zondag morgen zonder water moe ten doen. Het lek ontstond rond kwart over elf op de Burge meester Knappertlaan in de buurt van de Aleidastraat. De storingsdienst van de Openbare Nutsbedrijven was er juist bezig aan een noodreparatie, toen de hoofdbuis het begaf. De druk viel van het waterlei dingnet en binnen enkele minuten zat bijna de hele stadswijk zonder water. Het heeft ruim een uur ge duurd voordat er weer water uit de kraan kwam. In de tussentijd regende het klachten bij de ONS en de politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1