10 WATERWEG Wachtgeld van 1,8 miljoen of ander baantje voor Pinkse 'Er hangen nu al donkere wolken boven crematorium' 'Te veel op de man gespeeld' Moeilijke vraag voor gemeenteraad: Hl Vlaardingse EHBO'ers in de prijzen 'Dodencel' GEWB-directeur: Van Eijsden uit korps Weer 66 huizen in aanbouw inWoudhoek- Noord D'66 vindt Schiedam er te klein voor Rotterdams Nieuwsblad maandag 17 januari 1983 RW Vlaardingen Het wordt in de komende maanden voor veel gemeenteraadsleden een moeilijke knoop om door te hakken. -.Moet directeur ir. W.F. Pink se van de gemeentelijke energie- en waterleidingbe drijven (GEWB) worden ont slagen wegens zijn disfunc tioneren en. is de raad daar mee bereid een bedrag van minstens 1,8 miljoen gulden uit te trekken om het wacht geld re betalen, dat de direc teur dan zal bedingen? Of blijft de omstreden functio naris óp zijn plaats, maar wordt hij eigenlijk min of meer buiten spel gezet door het grootste deel van zijn ta ken aan andere stafleden over te dragen? Dat zijn de vragen waar de leden van de commissie voor personeelszaken, en in laat ste instantie de gemeente raad, zich over zullen moe ten buigen. Het zal nog ge ruime tijd een heet hangijzer blijven: zoveel werd eind vo rige week in de vergadering van de personeelscommissie al wel duidelijk. Zelfs Jo Schriel, de fractieleider van het CDA, riep tijdens die door Paul Houkes en Cock Rijneveen vergadering uit, dat iemand 'die zo slecht functioneert als Pinkse blijkens het rapport, dat over het GEWB is uitge bracht, gewoon moet worden ontslagen. Hij was met die reactie niet de enige: vrijwel iedereen dacht er zo over. Er zijn dan ook zeer weinig plaatselijke politici, die nog bereid blijken te zijn voor de functionaris in de bres te springen. Hij heeft door de loop der jaren heen blijkbaar al te veel krediet verspeeld. Kritiek Er is in het verleden dan ook al meerdere malen fikse kri tiek op de GEWB-directeur geweest. Enkele jaren geleden lanceerde Pinkse nadat hij weer een. vergadering van de een of andere instantie had bijgewoondhet plan om het opnemen van de standen van de gas-, water- -en eïeetrici- teitsmeters via de toen net in aanleg zijnde cai-kabel te gaan doen. Met enkele aanpassingen zou dat via die kabelverbin ding met vrijwel alle Vlaar- dingse woningen zonder meer kunnen. Dat Pinkse dat plan'zonder enig overleg naar buiten "bracht werd hem met name door wethouder IJsbrand van der Velden niet in dank afge nomen. Het voorstel werd dan ook niet eens verder uitge werkt in het stadhuis of op het kantoor van het GEWB. Achteraf gezien was dat ge beuren niet meer dan een inci dent. Het onderzoeksrapport, dat studenten van de Gemeen schappelijke Opleiding Perso neelsbeleid (GÓP) op verzoek van de medezeggenschapscom missie uitbrachten, loog er niet om. De staf van de GEWB functioneerde in het geheel niet, en vooral Pinkse kreeg diverse vegen uit de pan. Hij zou op vrijwel geen enkele manier voor zijn taak bere kend zijn, vooral vanwege het feit dat hij een 2eer belangrijk deel van zijn tijd niet op het GEWB-kantoor aanwezig was. Het is voor veel werknemers van het GEWB dan ook een publiek geheim, dat Pinkse ei genlijk veel meer plezier had in het bijwonen van allerlei vergaderingen van. overkoepe lende organen als de VEWIN, VEGIN en KEWMA dan in het functioneren binnen de Vlaardingen De Vlaar dingse juniorenploeg van de EHBO heeft zaterdag bij kringwedstrijden in Maas sluis, bij Verolme Elektra, in hun categorie (box 2) de eer ste prijs in de wacht gesleept In box 2 gingen, de jeugdige EHBO'ers uit Kethel met de eerste prijs naar huis. toch al slecht draaiende GEWB-staf. En zelfs na het uitbrengen van dat rapport ontstonden er nog conflicten rond de persoon van Pinkse. In oktober liet wethouder Cees Bot (perso neelszaken) de directeur van het GEWB in het openbaar vallen als een baksteen, toen hij op vragen van raadslid Poppe tijdens een gemeente raadsvergadering toegaf dat Pinkse op eigen houtje in de medezeggenschapscommissie met voorstellen was gekomen om de problemen op te lossen. Pinkse doorkruiste daarmee de afgesproken procedure, hetgeen Bot tijdens de raads vergadering „niet normaal" noemde. Ook kreeg de direc teur nag een fikse aanvaring met wethouder IJsbrand van der Velden, die hem op een bepaald moment verbood naar een overlegvergadering in De venter te gaan, waarna Pinkse eigenmachtig tóch ging. Mo menteel staat de GEWB-direc teur wat vergaderingen buiten de deur betreft volledig onder curatele. Voor iedere bijeen komst die hij wil bijwonen heeft hij toestemming van de wethouder van bedrijven no dig. Het heeft trouwens geruime tijd geduurd, voor de proble men bij de energiebedrijven officieel naar buiten kwamen. Dat gebeurde eigenlijk pas vo rige week, tijdens de openbare commissie voor personeelsza ken. Tot die tijd is het onder zoeksrapport van de GOP bin nen de kamers van het stad huis gebleven, omdat het over leg erover nog niet was afge rond. De inhoud van het GOP-rapport was echter al en kele maanden geleden be- kendgeworden, doordat Bemi Poppe van de Socialistiese Partij, die de hand op een exemplaar had weten te leg gen, de Inhoud tijdens een persconferentie naar buiten bracht. Dat tot woede van het college van B en W, dat er echter niets aan kon doen om het te verhinderen: Poppe was op dat moment nog geen gemeen teraadslid, en hem ,kon niel verplicht worden de informa tie voorlopig nog geheim te houden. Hele staf Poppe zegt achteraf over de commissievergadering van vo rige week, waarin de commis sie van het college van B en W alle stukken over de zaak op eiste, inclusief het persoonlijke dossier van Pinkse en verder liet weten, nadere gesprekken met onder andere de medezeg genschapscommissie te willen voeren en een extern onder zoek te eisen: „Het is fijn da: de commissie nu ook eist dat er maatregelen worden geno men, maar ik heb er wel be zwaar tegen dat zo'n man als Schriel het nu volledig op de man gaat spelen. Pinkse heeft natuurlijk geen beste rol ge speeld, maar je moet hem er niet alléén voor verantwoor delijk stellen. Die hele staf deugde niel. Déér moet je iets aan doen. Ik voel er ook niets voor om die man op wachtgeld naar huis te sturen en hem zo in staat te stellen, de eerstko mende jaren op kosten van de gemeente te gaan zitten vissen. Daten ze hem maar een ander baantje geven wat hij wel aan kan, dan werkt hij tenminste voor zijn geld." Het voorste] van het college, voorbereid door een werk groep waarin ook leden van de medezeggenschapscommissie van het GEWB en stafleden van het bedrijf zitting hadden, om Pinkse nog een proefter- mijn van twaalf maanden te geven spreekt Poppe dan ook totaal niet aan. „Niks geen jaar wachten: daar voel ik niks voor. Er moeten nu maatrege len komen." Ook andere com missieleden lieten vorige week trouwens merken, niet voor die oplossing te voelen. De uiteindelijk beslissing wat er nu moet gebeuren zal waar schijnlijk toch nog wel enige tijd uitblijven. Het is te ver wachten dat het college van B en W zal instemmen met het verzoek van de commissie, om een extern deskundige neg een grondig onderzoek te laten instellen. Aan de andere kant menen sommige ingewijden, dat de gemeenteraad ogenblik kelijk de knoop zal willen doorhakken als ze straks alle stukken over de zaak op hun bureau hebben. Veel van alle problemen is tot nu toe im mers nog steeds, ook voor de gemeenteraad, onder tafel ge bleven. Vlaardingen Kor de Zwart, vakbondsman van de AbvaKabo en werkne mer bij het GEWB, stelt dat het gemeentebestuur directeur Pinkse een half jaar geleden had moeten schorsen of ontslag aan zeggen. „Toen dat rapport vorig jaar in de openbaar heid kwam, hadden ze dat kunnen doen. Het college kan niet besluiten hem te ontslaan op grond van het horen van de commissie", zegt hij. Volgens hem zal het colle ge van B en W met elausi- bele redenen moeten aan tonen, waarom Pinkse pas na de uitspraken van de raadsleden ontslagen zou kunnen worden. „Je gaat", is De Zwart van mening, „nu alleen de directeur op hangen, terwijl er veel meer in dat rapport ter sprake is gekomen. Dat kan je gewoon niet maken. Je kan niet iemand negen, tien maanden in een do dencel laten zitten en dan toch maar zeggen: Meneer Pinkse, u bent ontslagen. Dat kan je niet maken." Kor de Zwart zit trouwens in een niet al te comforta bel parket. In het onder zoek hebben werknemers hun mening over de be drijfsvoering gegeven en hun nek uitgestoken. Hij moet echter als kaderlid van de AbvaKabo echter voor zijn directeur opko men, omdat Pinkse even eens deel uit maakt van deze ambtenarenbond... Een beeld van enkele weken geleden: directeur F.J. Pinkse (rechts) tijdens de straatverlichtingsactie aan spelletje schaak, samen met de actievoerders. Politiek gezien lijkt het erop, dat hij op het ogenblik op zijn minst schaak staat. Vlaardingen „Er zijn wel persoonlijke zaken ge weest, die tot strubbelingen hebben geleid. Proble- men binnen de bedrijfsleiding. Geef ik toe, ontken C^dnjf/da^benTk lelfn0ok* ik zeker niet Maar de problemen zijn nu opgelost, ik van mening", geeft directeur vind het ook geen behoorlijke grond voor ontslag", Pinkse toe. Maar aan de mo- reageert directeur ir.W.F. Pinkse van het Gemeente- gelijkheid „dat het mijn ei- lijk Energie en Waterleidingbedrijf (GEWB) van gen baan zou kunnen kosten? Vlaardingen op de beschuldigingen. Nee- daar -heb lk urn voor moeten aanleggen. Ik vond] het in elk geval no dig. Oni takenpakket is zo uitgebreid. We hebben zoveel gebruikers. Dan is het nodig om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen." Als oorzaak van de ontstane pro blemen noemt hij dan ondere andere dat het GEWB sterk is gegroeid, terwijl het perso neel niet is toegenomen. „Dat er behoefte aan een be paalde reorganisatie is in dit Hij is van mening dat de commissie personeelszaken, die haar standpunt aan de hand van het onderzoek naar de bedrijfsvoering bij het GEWB heeft bepaald, don derdagavond te veel op de man heeft gespeeld. „Te veel op het persoonlijke vlak. Ik weet ook niet hoe die raads leden aan die ideeën zijn ge komen." Omdat hij volgens dat rap port en de commissie te vaak niet aanwezig was ruwweg 25 procent van zijn tijd bracht de directeur op aller lei landelijke vergaderingen doormoet ir.Pinkse voor elk werkbezoek nu toestem ming vragen aan IJsbrand van de Velden, de wethouder van gemeentebedrijven. nooit aan gedacht." Hij weet niet in oeverre de acties bij het GEWB (het uitdraaien van de straatverlichting en het onderbreken van de televi sieprogramma's, dat evenwel mislukte) een rol hebben ge speeld bij de uitspraken van de Vlaardingse raadsleden. Als AbvaKabo-lid keurde hij dit teken van protest goed, „Wat is te veel?", vraagt hij maar hij had er als directeur zich af. „Als ze dat nu vin- van het GEWB wat moeite den, hadden zer er een criteri- mee. Vlaardingen Er waren vrijdagmiddag veel waarde rende woorden voor Herma- nus F.J. van Eijsden, tot die dag chef van de beheers- dienst van de Vlaardingse gemeentepolitie. Van Eijsden, die sinds veertien jaar leiding heeft gegeven aan de administratie van het korps, maakte van de gelegen heid gebruik om vervroegd met pensioen te gaan. Voor hij in 1969 bij de Vlaardingse poli tie kwam, was hij achtereen volgens werkzaam op een scheepvaartkantoor in Rotter dam en bij de Keuringsdien sten van Waren in Dordrecht en de Maasstad. Hermanus van Eijsden heeft zich verder verdienstelijk gemaakt op het gebied van de reumabestrij ding. De pensionaris zal worden op gevolgd door de heer W. Chr. de Geus, die plaatsvervangend hoofd van de beheersdienst is. Schiedam Met het slaan van de eerste paal heeft wethouder Chris Zijde- veld vrijdagmiddag het startsein gegeven voor de bouw van 66 premiekoop woningen in Woudhoek- Noord. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is de opdrachtge ver van het project dat in de premie A-sfeer ligt. Nog voor het eind van dit jaar zullen de eerste bewoners hun nieuwe eengezinswoningen kunnen betrekken. Alle wo ningen, die in prijs variëren van circa 110.000 tot 130.GOQ gulden, zijn al verkocht. Het totale bouwplan (Woudhoek- Noord 2c) omvat 242 wonin gen, waaronder eengezins woningen met tuin of terras, geschakelde eengezinswonin gen en patiobungalows. Na dat de eerste 66 woningen gereed zijn, hoopt het Bouw fonds in een stroom de reste rende huizen te gaan bou wen. Of dat mogelijk is zal afhangen van de aantallen woningen, die Schiedam vol gend jaar van het rijk mag bouwen. De huizen 2ijn ontworpen door architectenbureau Frans van Dillen en Rien Rogier in Rosmalen en wor den gebouwd door bouwbe drijf Verschoor uit Pernis, Bij de bouw zal vooral veel aandacht worden besteed aan isolatie, om de woonlas ten van de toekomstige be woners zoveel mogelijk 'te drukken. Bij de start van de bouw, waarvoor alle toekomstige bewoners waren uitgenodigd, bleek al dat die zich zorgen maken over de toekomstige woonlasten. Een van de toe komstige eigenaars, ont vouwde al het plan om een bewoners vereniging op te richten, die tijdens de bouw de belangen' van de kopers naar de aannemer toe moet behartigen. Ook is men van plan in het geweer te komen tegen de volgens velen te hoge erfpachttarieven en on- roerend-goedbelastïng in Schiedam. Daarvoor zal aan sluiting worden gezocht bij de vereniging van huiseige naren Woudhoek-Noord, die onlangs samen met andere bewonersverenigingen in Schiedam een actie is gestart om die tarieven omlaag te krijgen. Burge meester Lier spreekt het echtpaar van Eijsden Schiedam Om een aantal redenen blijft D'66-raads- lid Adri Reijnhout zich verzetten tegen de bouw van' een crematorium in Schiedam. „Het kost geld en het stinkt", kort samengevat Reijnhout spreekt van een prestige-object. Alleen omdat er nu al twaalf jaar over gepraat wordt, hebben de grotere partijen volgens hem de politieke moed niet om er nu maar eens een rode streep door te zetten. Reijnhout: „Ik heb het niet op uitspraken zoals: wij Schiedammers hebben recht op een eigen crematorium. Ik vind dat onzin. Het cre matorium Hofwijck in Over- schie heeft een overcapaci teit en lijdt een structureel verlies van om en nabij een miljoen. En Schiedam zal er dan ook eventjes één gaan bouwen? De bouwkosten van 3,6 miljoen zijn al een half miljoen gulden hoger dan aanvankelijk was begroot, bovendien zal het nooit kos tendekkend worden. Daar is de markt, om het maar eens oneerbiedig te zeggen, te klein voor." „Bovendien: als het crematori um gebouwd wordt naast de aula op de algemene begraaf plaats, komt het vlakbij de flats langs de Van Haareniaan te staan. De overlast zal enorm zijn, dat merk je nu al aan klachten van omwonenden van de crematoria in Hofwijck en Rotterdam-Zuid. Want het stinkt natuurlijk. Het is nu eenmaal niet anders, dat hoeft niet verzwegen te worden. Nou, dan zal je op zijn minst een rookwasinstallatie moeten neerzetten. En dat maakt het wéér duurder." Reijnhout wordt tot nog toe een beetje als een eenling ge zien, waar het om de bouw van een Schiedams crematori um gaat. Vooral binnen de PvdA is de zogenaamde lobby- Krikke effectief geweest. Het bekende oud-raadslid Tiny Krikke-Heijn ontpopte zich in de PvdA, naarmate de jaren verstrekensteeds feller ais een voorstandster van het cre matorium. Vaak was dat op puur emotionele basis, voort gekomen uit haar werk als koffiejuffrouw op de algemene begraafplaats: „Schiedam ho^rt een eigen crematorium Adri Reijnhout: „Wie gaat er nu elke week naar het cre- matórfum?" te hebben. Oversehie is veel te ver weg." „Schiedammers moeten' het recht hebben om op hun eigen grondgebied ge cremeerd te worden." Het zijn twee letterlijke citaten. Reijnhout is er niet door ge raakt. Voelt zich eerder ge sterkt in zijn oordeel, dat Schiedam er een prestigezaak van maakt. Het D166-raadslid vergeleek de cijfers: In 1981 werden er in Rotter dam-Zuid 2260 mensen gecre meerd uit die regio en 115 uit het gebied ten noorden van de Nieuwe Waterweg. Op Hof wijck vonden 1595 crematies plaats van Rotterdammers en 424 van mensen uif het Water weggebied. Dat brengt het to taal voor het Waterweggebied op 539 en aangevuld met een door Kor Kegel klein aantal uit de regio Mid den-Delfland op 591. Totaal aan crematies: 4394. De capaci teit van het crematorium in Rotterdam-Zuid is 5000 per jaar, van Hofwijck 4000. Reijn hout: „Er bestaat dus al een enorme overcapaciteit, nog zonder een crematorium in Schiedam erbij." Voor het jaar 1990 verwacht men 7400 crematies per jaar voor de hele regio, te verdelen over de diverse crematoria- Blijft sprake van een overca paciteit. Voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaat men uit van een crematieper centage van 45 procent en hoewel in de praktijk blijkt dat dit percentage iets stijgt tot boven de 50 bij de komst van een crematorium, betwijfelt Reijnhout deze groei sterk. Hij wijst op de 'leegloop' van Schiedam en Vlaardingen. „|gj- zit een onjuistheid in de bewering, dat als er hier een maal maar een crematorium staat, er veel ex-Schiedam mers zullen zijn die zich hier willen laten verassen en het aantal crematies dus groeit", zegt Reijnhout. „Want geldt omgekeerd niet hetzelfde? Er zijn in de drie Waterwegge meenten veel ex-Rotterdam mers die toch in Hofwijck of op Zuid gecremeerd willen worden. Dat blijft. Dat bete kent dat groei helemaal niet zo vanzelfsprekend is. Niet alle 530 crematies uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis mag je zomaar incalculeren en daar dan nog eens een getal gewoon bij optellen." Stel dat er nochtans een groei in zit van 200 crematies per jaar in het Waterweggebied en omgeving, dan komt Reijnhout uit op 730. „Dat is beduidend minder dan de 960, die het col lege van B en W noemt. Ik voorzie dan ook een fors te kort van anderhalf, twee ton en dat is structureel. In mijn - ogen hangen er nu al donkere wolken boven het crematori um," Schreeuwen Reijnhout grinnikt om de uit spraak van Tiny Krikke, die zelfifeen winst voor het Schïe- damse crematorium voorspélt „Rationeel kan je met haar niet praten. Dan gaat zij schreeuwen. Zij is puur enjo* tioneel bezig," En emotie map best van Reijnhout, mits die de realiteit niet ontstijgt. Hij wijst erop, dat de aula op de algemene begraafplaats te klein is voor gezelschappen van meer dan 25 mensen. „Ga je er meer gebruik van maken, dan ontkomen wij niet aan eêo kredietaanvraag voor uitbrei ding daarvan. Maar daar rept men nu niet over, anders zou den er wel eens mensen van die kosten kunnen schrikken. Zo gaat dat nou, in een tijd dat de gemeente aan de andere kant beknibbelt op subsidietfes van 2000 gulden aan allerlei clubs. Ik vind dat zotjes." Reijnhout stelt dat een exploi tatietekort van enkele tiendia- zenden guldens misschien nóg aanvaardbaar zou 2ijn, maar wat nu dreigt, vindt hij te ab surd. Hij erkent dat voor Schiedammers de afstand naar Hofwijk wat groot is, maar over een betere busverbinding zou de gemeente Schiedam eens kunnen praten- met de RET, meent hij. „Bovendien: wie gaat er nu elke week naar het crematorium?" D'66-raadslid Reijnhout hoop* dat er nog een juridisch-tecb- nisch foefje te bedenken valt om de bouw van het cremato rium op te houden, „zodat men tijd heeft die idiote investering nog eens te overdenken." B en W staan op het punt de boutf (ontwerp van de overleden ar chitect De Butter) aan te beste den. Reijnhout stelt nadrukkelijk, dat het niet uit ethische over wegingen is, dat hij zich tegen de komst van een Schiedams crematorium verzet. „Begra ven of cremeren, dat moet ie dereen zelf weten", bromt hij-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2