WATERWEG Het niemandsland tussen doemdenken en promotion ACHTERGROND 'We zijn er gewoon. SPORT 15 Joop van Berkel en het gebrek aan routine van MVV'27 'Therapeutisch zwemmen kan klachten voorkomerr Chinese toptrainer te gast in Waterweg W De ergste Nederlander woont in de BK-laan Baanloos/Waardeloos? denkt aan werklozen f Fysiotherapeut Elenbaas: Schiedam en Vlaardingen als 'proefklas9 Aparte mentaliteit in positieve zin SVV tweemaal op vreemd terrein Henk Salari uitblinker Cleuskens in mineur Bert van Hees weg bij SFC Turnclubs in conclaaf v Vlaardingen/Schiedam Het ligt in de lijn. Twee jaar gele- C den deed Zuid-Holland zich voor als de grootste probleem - provincie van Nederland. Rijnmond volgde het voor- beeld op de voet en riep zich U>t tot het grootste en belang rijkste crisisgebied van Zuid- [y; Holland. Vlaardingen hield Y het nog even netjes. Maar Schiedam rook geld en be noemde zich tot de meest pro- blematische gemeente van het Rijnmondgebied, erger nog 'Y dan Rotterdam of Rozenburg, >met hele straten werklozen. CHet was dit weekeinde Schie- "dam-West, waar de bewoners- yereniging verklaarde tot de moeilijkste wijk van Schiedam 'Y te behoren en om die reden rvoorrang vroeg voor de stads- l vernieuwing. Nu ontbreekt er r, nog even aan, dat de BK-laan zich aanmeldt voor de armza- r ligste straat van Schiedam- 7 West en meer geld wil voor verkeersdrempels en dat ver- ij volgens de autobezitters van die straat zeggen het meest ge troffen te zijn; zo doorredene- ^''rend kom je uiteindelijk uit op "^één klagende bewoner, die >"dan kennelijk de ergste figuur v\' van heel Nederland moet zijn. Van kwaad tot erger. Zuid- Holland, Rijnmond, Schiedam, t* Schiedam-West (en bij wijze y van spreken de BK-laan en de ^autorijder er nog aan toege- yvoegd). YBij het ach- en wee-roepen (B ;en W van Schiedam deden het vorige week nog eens) valt ^-steeds op, dat er het handje op- 'f (houden mee gepaard gaat Als- (*;of het daarom te doen is. Men wil geld om zijn probleemge bied aan te pakken. En inder- f£daad, zonder geld begint men f» niet veel. Hoe groter de doem ^gepresenteerd wordt, des te ';.meer smartegeld hoopt men te •'krijgen. door Kor Kegel ^Bijwerkingen yDe laatste tijd doen zich in NVlaardingen en Schiedam ver- -Cschijnselen voor, die erop wij- ;2en dat deze bedeldrift nare, ■^onvoorziene gevolgen heeft De nare bijwerkingen van een Bymedicijn. In de politiek uitten enkele CDA-politici hun be- r zorgdheid over het uitblijven van bedrijfsvestiging op de in dustriegebieden langs Het Scheur, in de polder 's-Grave- land en op het Gustc-terrein. „Acquireert onze gemeente wel genoeg?" vroeg eerst de Vlaardingse CDA-leider Jo Schriel en vervolgens zijn Schiedamse collega Aad van Lingen (Vlaardingen loopt wel meer op Schiedam voor; dat is astrologisch verklaarbaar). Als raadsleden over dit soort problemen zoals acquisitie van bedrijven-— de betreffen de wethouders aanschieten, krijgen zij steevast positieve geluiden te horen. Vlaardin gen en Schiedam, beide gele gen langs rijksweg 20, beide langs rijksweg 19, beide aan de Nieuwe Waterweg, dat brengt de twee gemeenten in een zeer fortuinlijke infrastructurele positie. Dat treft, want wet houders voor economie verko pen hun stad graag naar bui ten toe. Dat is bevorderend voor het toerisme, maar ook voor het geloof van de inwo ners in hun eigen stad. Ook in de nota van de gemeente Schiedam, 'Op de bres voor werkgelegenheid', besteedt men schone woorden aan de Schiedam-promotion. Hilton Echter, als er geld te halen valt, zijn Schiedam en Vlaar dingen ineens arm. Dan ver geet men die noodzakelijke promotion, bedoeld om bedrij ven geïnteresseerd te krijgen voor dit gebied, en dan praat men iedereen in de put. Wie men ook aanschiet: als er over politiek wordt gepraat, is er sprake van ongeloof, zo signa leerde PSP/PPR-raadslid Her man Noordegraaf. Heel Nederland zegt dat het slecht gaat, maar aan verschil lende dingen valt daarentegen te merken dat er voor van al les nog geld genoeg is. Zo'n weekendje Hilton als dat van het Vlaardingse college doet aan die publieke opinie na tuurlijk geen goed. SP-raadslid Remi Poppe noemt dat dan ook schandelijk. Men signaleert nog iets vreemds: de PvdA klaagt in de Tweede Kamer dat er te veel bezuinigd wordt en dat dat niet de tactiek is om er op lan gere termijn behoorlijk uit te springen, maar de colleges van B en W in Schiedam en Vlaar dingen, waar de PvdA bij meerderheid in vertegenwoor digd is, bezuinigen zonder op houden: ten koste van werkge legenheid en voorzieningen. Klein Links in beide gemeen ten heeft er kritiek op, dat er zo weinig alternatieven wor den aangedragen en dat ken nelijk de fantasie bij het dage lijks stadsbestuur ontbreekt. En gisteravond nog werd Klein Links in Schiedam hard Wethouder Scheeres: grondige acquisitie van bedrijven. om de oren geslagen door VVD-wethouder Van Tilborg, omdat de plaatselijke situatie te rooskleurig werd geschetst. En toch zijn maar weinig be drijven in deze regio geïnte resseerd, constateren de raads leden. PvdA-wethouder Scheeres gisteravond: „De be drijven, die zich hier vestigen, zijn vrijwel allemaal na gron dige acquisitie hiernaartoe ge komen." Maar dan wel, omdat de erfpachtsvoorwaarden ver soepeld zijn en Scheeres bij voorbeeld afziet van het stel len van voorwaarden aan het sociaal beleid van nieuwe be drijven. Bij Klein Links kijkt men daar kritisch tegen aan. Men is ge neigd om onder die Schiedam- promotion het verkwanselen van principes te verstaan. Intussen blijven de industrie gebieden erbij liggen als kleine niemandslandjes. Een woeste nij tussen promotion ("Kom naar Schiedam, kom naar Vlaardingen') en doemdenken ('Wij hebben het zo moeilijk'). Dat botst. Vlaardingen Moeilijk vindt .''jhij het. Uitleggen wat precies Hhet doen en laten van de pro- ■jectgroep 'Baanloos/Waarde- ;yoos?' gaat voorstellen, dat is volgens Koos van de Vaart £(58) niet zo simpel en één- 'itwee-drie te verwoorden. De groep wil soort uitlaatklep ^vormen. „Zelf", zoekt 'de hij yiaar de juiste toon, „hebben ■;we het een klankbord ge- 1 noemd. Een uitlaatklep, zoals -ju wilt, voor mensen die zonder Vwerk zijn komen te zitten. Het -«klinkt wat vaag, maar het is .'miet anders." Vandaag is Baanloos/Waarde loos? in net Holy Kerkcentrum jg«tart met een nieuwe opzet. Houdt iets in de "geest van een ^spreekuur' in, hoewel Van der 'iVaart met een wat bezwaard Jgezicht meldt dat een beetje reen eng woord te vinden. ^r.Wat moet ik zeggen? Wat kan *;xk voor u doen of zo. 't Is geen '^spreekuur. Wij zijn er ge- bedenkt hij, „Dat is Vhet geloof ik wel. Aanwezig •".rijn voor iedereen die werk loos is en zijn hart wil luchten. JÏIPas zei er iemand tegen me: -.-Dan kunnen we eens fijn pra atten. En daar, ja daar gaat het ^allemaal om." Voortaan elke woensdagoch tend tussen tien en twaalven Koos van der Vaart, zelf al tien jaar arbeidsongeschikt: „Het lukt je nooit er van los te komen..." zit Koos van der Vaart, samen met een ander lid van de groep, in een bijgebouw aan de Reigerlaan. Kunnen WW'ers of WAO'ers, die er behoefte aan hebben, hun verhaal kwijt Van der Vaart onder vindt de problemen aan den lijve. Al tien jaar is hij zelf ar beidsongeschikt. „Je denkt er van los te kunnen komen. Lukt nooit. Daar zorgt je om geving wel voor." Hoewel de groep haar onder komen In het kerkcentrum heeft gevonden, heeft hun aanwezigheid op die plaats niets uit te staan met evangeli satie, benadrukt hij. „De men sen achter Baanloos/Waarde loos? ik vind die benaming trouwens niet meer zo van pas hebben een kerkelijke ach tergrond en het is opgezet door de Raad van Kerken in Vlaar dingen, zeker. Een ieder is echter welkom. Onze gedachte was dat de kerk zich meer met de toenemende werkloosheid moest bezighouden. Ik hoop wel dat die kerkelijke achter grond niemand zal weerhou den naar ons toe te komen." Betrokken Die figuurlijk bedoelde 'gees telijke' betrokkenheid van de kerk achtte de projectgroep al een jaar of drie geleden nood zakelijk. Zijn toen ook tot het initiatief gekomen discussiea vonden te organiseren over baanloos zijn. De contactman: „Je was iemand toen je werk te. Dat wil nog niet zeggen dat je nu waardeloos bent, omdat je géén werk hebt. Maar som migen voelen zich zo wel. Want vrijwilligerswerk bij- De cartoon, waar de projectgroep Baanloos/Waardeloos? heel veel in ziet. voorbeeld, dat telt amper mee, vindt men." Op één of andere manier wil de de groep de opgedane infor matie spuien, doorgeven. „Dit project op de woensdagoch tend", onthult Van der Vaart, „is de conclusie geweest van al die avonden, En we zijn er vanaf vandaag gewoon mee begonnen. We weten niet pre cies welke behoefte er is en hoe we het programma verder moeten invullen. Dat zal van de mensen, die komen, afhan gen." •.Schiedam Vijfendertig oudere vrouwen en een l;oudere man stappen voorzichtig het naar chloor mi kkende water van het Schiedamse Sportfondsenbad in sfin kijken wat onwennig om zich heen. Je weet ten- [ÏMro*8 maar nooit. Onder leiding van therapeut J.C. friJpenbaas oefenen zij drie kwartier in het dertig gra- -jden warme water hun spieren. zogenaamde therapeutische zwemmen is een van El!euvve activiteiten van het Sportfondsenbad. Fysiotherapeut Elenbaas noemt het therapeutisch ^zwemmen een welkome aanvulling op de therapie, >die de deelnemers hebben gehad. „Zij zijn zonder 'Jutzondering onder behandeling geweest", stelt hij. volgens Elenbaas zijn aan het zwemmen specifieke •.voordelen verbonden. „Een aantal oefeningen kun- nen zelfs niet in de praktijkruimte worden gedaan, zoals het lekker ontspannen drijven in het water op ;-een bandje. Zo'n oefening werkt preventief. Het Remmen voorkomt dat mensen klachten krijgen." Volgens de heer Elenbaas kan het zwemmen in som- ttwg© gevallen worden gezien als een verlengstuk van de therapie. „Voordat iemand kan deelnemen aan het zwemmen wordt eerst gekeken naar de klachten van de zwem mer of zwemster om te zien wat de mogelijkheden zijn. Contact met andere, behandelende therapeuten heb ik nog niet, maar in de toekomst gaat dat zeker gebeuren", aldus Elenbaas, die ook het onderling contact tussen de deelnemers erg belangrijk vindt. „Ook daarmee zijn ze gebaat", zegt hij. De kosten be dragen 44 gulden voor een half jaar en per week 3 gulden entree. Marathon Het therapeutisch zwemmen is overigens een nieuwe activiteit van het Sportfondsenbad. Andere nieuwe vermakelijkheden in het zwembad zijn zondags het familiezwemmen, op zaterdag de duikschool en op maandag naast het therapeutisch zwemmen ook het 'bewegen voor ouderen'. Hoewel er pas mee is ge start, is de belangstelling redelijk te noemen. Voor zaterdag 12 februari is een zogenaamde jeugd- marathon gepland. Groepen van tien kinderen tot 13 jaar kunnen tegen een bedrag van 50 gulden in schrijven voor een grote zwemestafette, die om 9 uur begint. De kinderen zwemmen een bepaalde afstand en krijgen na afloop van het evenement een certifi caat. Het aantal recreanten en 'leszwemmers' nam dit jaar toe. er kwamen er 1829 meer dan verwacht. Het aan tal verenigingen en groepen, dat kwam zwemmen steeg met 240 personen. Bij de sauna werden 214 be zoekers meer genoteerd. Alleen het aantal scholie ren, dat verplicht te water ging zakte met 7089 per sonen. De bedrijfsleiding denkt 1982 met een positief saldo te kunnen afsluiten. Voor 1983 kan nog geen voor spelling worden gedaan. Wel moet ook het Sport fondsenbad het komende jaar een korting op de ge meentelijke bijdrage tegemoet zien die tussen de 10.000 en 20.000 gulden ligt. De gemeente geeft het sportfondsenbad al enkele jaren een fikse bijdrage in de exploitatiekosten. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 19 januan 1983 Vlaardingen Het dis trict 17 van de Nederland se Volleybal Bond (NeVo- Bo) profiteert deze maan den ook van een sportief uitwisselingsproject tussen de havenbsteden Rotter dam en Shanghai. Van half januari tot half maart is in dit kader de Chinese toptrainer Pang-Wuqiang te gast in Rotterdam, waar hij wordt betrokken bij volleybalaktiviteiten na schooltijd en de instructie van de clubtrainers die in Rotterdam en omgeving werkzaam. De 38-jarige Pang-Wuqiang, die onlangs afstudeerde aan het Shanghai Physical Culture Institute en tevens internatio naal scheidsrechter is, doet op zijn rondreis door de Rotter- danmse agglomeratie ook de plaatsen Schiedam en Vlaar dingen aan. De topteams van Both Partners/Schiedam en Broleco/ Vlaardingen, de hoogst spelende selecties bin nen het district 17, fungeren als 'demonstratxeklas'. De Schiedamse Margriethal is woensdag 23 februari van 18.30 tot 22.30 uur voor dit .doel ingeruimd. De sporthal aan de Florus de Vijfdelaan in Vlaardingen is dinsdag 1 maart van 19.30 tot 23.00 uur de 'leerplaats' voor de volley baltrainers. Het is de bedoeling dat Schiedam en Vlaardingen de ideëen van Pang-Wuqiang visueel in beeld moeten bren gen. „Een uniek gebeuren voor de volleybalsport in Rot terdam en omgeving", aldus NeVoBo-vertegenwoordiger Gerard den Boer.' Maasland MW'27 presteert dit seizoen op vallend wisselvallig. De Maaslandse zaterdag der deklasser kende met vier punten uit zeven wedstrij den een bedenkelijk zwakke start. Met vijf punten uit de volgende drie wedstrijden mag het herstel zeker verrassen. Door de nederlaag tegen Hoekse Boy,s zo'n tien da gen geleden, en de winst van ae concurrentie zakte MW toch weer naar een gedeelde tweede degrada tieplaats. Om niet verder in de proble men te komen, heeft MW'27 dus een tweede tussensprint nodig. Daardoor is oefenmees- ter Gerard Weber 2ijn elftal op twee plaatsen wijzigen. Doel man Johan Verboon moet zijn plaats afstaan aan zijn naam genoot Jacob Verboon —geen familie— en laatste man Piet van Dijk ruimt voor de tweede keer dit seizoen het veld voor de van een teenoperatie her stelde Leo Jansen. „We hadden beter geen win terstop kunnen hebben", over denkt aanvoerder Joop van Berkel de matige wedstrijd te gen Hoekse Boys. „Het begon net zo lekker te draaien na een wat stroef begin. Het was toen even wennen aan de nieuwe trainer en zijn stof". Sinds vijf wedstrijden draagt Joop van Berkel de aanvoer dersband. Hoewel pas 27 jaar oud, was hij tegen Hoekse Boys, omdat Leo Jansen ont brak, de oudste speler. „Het is een heel jong elftal", aldus Van Berkel. „We missen ei genlijk wat routine- Maar er is niets anders omdat er destijds een paar jaar geen doorstro ming is geweest". Op Leo Jansen (31) na, heeft MW'27 geen dertigers of spe lers van achter in de twintig. Jansen en Van Berkel hebben nog gespeeld met mannen als Jan Kapeyn, Joris Mosterd, Leen Bastemeijer en Arie van de Knaap om maar een paar bekende namen uit de 'gou den' tijd te noemen. Op 15-ja- rige leeftijd debuteerde Joop van Berkel dan ook al onder trainer Sandor Popovics. Popovics is één seizoen bij MVV geweest. Onder diens opvolger Wout Zuidgeest, va der van teamgenoot Barry, veroverde Van Berkel een vaste plaats. Tot nu toe is die plek vrijwel altijd op het mid denveld geweest. „Eigenlijk heb ik nooit in de A-tjes ge speeld", aldus Van Berkel, voor wie MVV niet heeft bij gehouden hoeveel wedstrijden hij al op zijn naam heeft staan. Het moeten er intussen een paar honderd zijn, die zich al leen in de derde en vierde klasse hebben afgespeeld. Handhaven Joop van Berkel verwacht dat MVV zich onlangs de nu weer lage klassering in de derde klas kan handhaven. „De on derlinge verschillen zijn maar klein. Als we een wedstrijd of twee, drie winnen staan we weer in de sub-top. In degra deren geloof ik zeker niet Er zijn drie a vier ploegen die minder zijn", waarbij Van Berkel denkt aan SVPTT, Ex celsior P en Heinenoord. „Belangrijk is ook, dat de sfeer in de ploeg onderling erg goed is", aldus de Maaslandse aan voerder. „Er heerst hier een aparte mentaliteit in positieve zin, dat wil zeggen dat er ei genlijk nooit problemen zijn. We zouden zelf ook niet bij de trainer om een andere keeper hebben gevraagd, net zo min zal er hier ook een trainer worden weggestuurd". Joop van Berkel (rechts) duelleerrt met een Hoekenaar, welke wedstrijd door MVV'27 met 2-0 werd verloren. „We hadden beter geen winterstop kunnen hebben", meent Van Berkel. een brokje teleurstelling H weg over de twee verre uit- wedstrijden. „In ieder ge- j| val, zo is dinsdag bekend gemaakt, worden de reis- S en verblijfskosten door de KNVB vergoed. Wat dat be- treft worden we er niet slechter op". Wel is het nu S zo, dat SVV, na het wegval- len van SC Amersfoort, op- s nieuw verstoken blijft van de opbrengsten van entree- gelden en de kantine-omzet. Schiedam De twee extra vrije weekeinden, die in eerste instantie waren ont staan door het wegvallen van SC Amersfoort, zijn voor SVV omgezet in twee uitbeurten. Het programma van de alternatieve compe titie, die dit weekeinde be gint met de ontmoeting PC Den Haag-FC Den Bosch, plaatst de Schiedamse eerste divisieclub in het weekein de van 26/27 april in Venlo tegenover FC VVV en op 14 mei in De Geusselt tegen MVV, waarop SVV dit sei zoen al vier punten vero verde. „Er is eerlijk geloot", slikt toch ook vice-voorzitter Koos de Haas voorzichtig Excelsior M Omdat FC Den Haag dit 1 weekeinde het spits van deze alternatieve competitie moet afbijten tegen de Bos- scher FC, mits aan de nieu- we Amersfoortse stichting Phoenix geen licentie wordt verstrekt, is het oefen tref-1 fen van Excelsior Maassluis 5 tegen de Van der Hart-bri-1 gade dubieus geworden. Mocht dit duel niet door- 5 gaan, dan oefent waar- schijnlijk het schaduwteam van DS'79 aan de Maasslui-1 ser Lavendelstraat tegen Excelsior. 1 rnilllllllllIIIIIIIHIUllllllllllllllllIIIIlIIIIIIIIIIIIIIIIItlMlllflIllllltlllllllIlllllilHIftlltltlHIIIIIIIIIIII^ Achthuizen Op Flakkee be vestigde Henk Salari gister avond nogmaals totaal geen hinder meer te ondervinden van 2'n oude knieblessure. In het oefentreffen met de zon dag vierdeklasser FIOS. dat met 3-2 van het schaduwteam van SVV verloor, liet de ge blokte voorstopper andermaal een voortreffelijke indruk achter. In het door Dordtenaar Joop Hartman feilloos geleide en ui termate sportieve duel nam de thuisclub via Vervloei de lei ding. Daarna openbaa-'de hèt klasse verschil zich ten gunste van SVV, dat toesloeg mét doelpunten van Edwin Bleiks- loot (2x) en Piet van Wijk. Van Huizen tekenden tenslotte voor de 3-2 eindstand. Vlaardingen De biljarter Hein Cleuskens, lid van het Vlaardingse De Griffioen, die deelnam aan een nationaal ti telgevecht in de speisoort U- bre, heeft genoegen moeten nemen met zeer bescheiden klassering. Cleuskens werd in Steensel achtste en drager van de rode lantaren bij de finale van de extra klas libre. Schiedam Voetbaltrainer Bert van Hees stapt aan het eind van het seizoen op bij de Schiedamse zondagclub SFC, die uitkomt in de eerste klasse van de afdeling Rotterdam. Van Hees, eerder werkzaam bij onder meer CION (Vlaar dingen), is inmiddels op zoek gegaan naar een zaterdagclub, welke sector hem aanzienlijk beter schikt. Onder Van Hees degradeerde SFC vorig jaar naar de RVB. maar ziet het er thans naar uit, dat die teloor gang in één seizoen goed ge maakt kan worden. Vlaardingen De Vlaarding se gymnastiekverenigingen nemen vanavond rond de ver gadertafel plaats om over de gezamenlijke knelpunten te praten. Bestuursgedelegeerdeh van Testo, Hollandia, Leont- das-Dovido, LVT, RKWIK en Talma zullen zich met name buigen over de steeds groter wordende financiële lasten, waarvoor zij worden geplaatst Vooral op dat gebied, zo meent WIK-voorzitter Dick van Ha ren in het clubblad van zijn vereniging, zullen de handen ineen geslagen moeten warden om de verenigingscontributies betaalbaar te houden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3