Ouders lopen rond met problemen D'66 betrapt college op achterhouden leiten Arcade heft zichzelf op Wethouder Bot kan meeste inleveren Buurtverenigingen Holy-Noord ruziën Carnavalswagen Rietzeilers is grondig vernield BINNENLANDSE ZAKEN WIL VAN CREMATORIUM AF Honderd jongeren missen uitkering 9Schiet op met verpleeghuis' «1AARDWGS 0A6BIA0 SGHIEOAMIGHE COQRANlf NIEUWE WATERWEG COURANT Van Houteschool begint afdeling 'moeilijke' kleuters Gemeente niet langer garant Delfienaar klaagt over tik polit Schiedam schrijft Brinkman: Hoofdstedenbuurt voelt zich gepasseerd Wet op bodemsanering maakt GTB voor Schiedam duurder Hoge kosten van bejaarden- alarm' geen argument' DONDERDAG 20 JANUARI 1933 Schiedam De voorbereidin gen voor de carnavalsoptocht van de Schïedamse carnavals vereniging de Rietzeilers zijn vertraagd, omdat vermoedelijk jongeren de prinsenwagen van de carnavalsvereniging heb ben vernield. „We hadden gedacht de wa gen, die het pronkstuk van de optocht moet zijn, binnen twee weken te kunnen opknappen met een lik verf en wat kleine reparaties, maar dat valt nu vies tegen. Er moet dag en nacht gewerkt worden om hem op tijd af te krijgen", al dus de teleurgestelde Wim Schenkelaars, bestuurslid van de Rietzeilers. De carnavalsvereniging had in Schiedam een garage gehuurd om de prinsenwagen te stallen. Toen enige tijd geleden de voorbereidingen voor de car navalsoptocht van start gingen en de deuren werden geopend, bleek dat de bovenbouw volle dig was vernield en de portie ren van het voertuig te zijn verdwenen. „Zelfs de koplampen hadden ze niet ontzien", zegt het be-1 stuurslid hoofdschuddend, „De i wagen is grondig vernield. Zo iets is toch wel teleurstellend." Dief in be j aardentehuis Vlaardingen Een bewoon ster van een bejaardentehuis in Vlaardingen-Holy is, toen zij even haar kamer had verla ten, een gouden horloge kwijt geraakt. Dat dameshorloge lag op een kast in de kamer. Ze had bij het weggaan de deur niet op slot gedaan. Vlaardingen Het be stuur van de Stichting Christelijk Buitengewoon Onderwijs is van plan in Vlaardingen een school te starten voor speciaal kleuteronderwijs. Deze aanvulling op de onder wijsvoorzieningen wordt verbonden aan de Pro fessor dr.LC.van Houte- school. Op die school kunnen vanaf 1 april van dit jaar ouders te recht met kleuters die niet op een gewone kleuterschool kunnen. De school is al lang bezig met de voorbereiding van zo'n af deling voor 'probleemkinde ren' in de leeftijd van 4 tot 7 jaar. Er wordt nog steeds on derzoek gedaan naar de be hoefte aan zo'n school, maar de tekenen wijzen erop dat zo'n school zeker een welko me aanvulling op de voorzie ningen zou zijn. De school wil zich vooral richten op kinderen uit de plaatsen Vlaardingen en Maassluis. Er zijn al aanmeldingen binnen. De afdeling zeer jeugdigen is bedoeld voor kleuters, die niet naar een gewone kleu terschool kunnen. Bijvoor beeld een kind van vijf jaar dat normaal kan zien en ho ren, kan nog niet goed pra ten. Of een kind durft niet alleen buiten te spelen; het wil altijd dicht bij zijn ouders zijn. Andere problemen kun nen zijn: het onbeweeglijke kind, het kind dat niet goed kan gooien en schoppen met een bal, niet of slecht omgaat met leeftijdgenootjes, of over al bang voor is en heel snel huilt. Vaak zijn deze kinderen van af de geboorte een grote zorg voor de ouders. „En de ou ders lopen daarmee rond", zegt het hoofd van de Van Houteschool G.J. Los, „ze weten niet waar 2e met hun problemen naartoe kunnen." De LOM-school aan de Cura- caolaan heeft de mankracht in huis om aan de speciale af deling te beginnen. „Boven dien", zegt Los, „wij hebben begrip voor die problemen," Voor zo'n kind als leerling op de nieuwe school wordt toe gelaten, wordt eerst zorgvul dig nagegaan hoe ernstig de problemen zijn. Pas daarna kan advies gegeven worden over een eventuele plaatsing. Als het kind dan tenslotte op die speciale kleuterschool zit, wordt er een speciaal pro gramma uitgedokterd in sa menwerking met ouders en andere hulpverlenende in stanties, zoals de onderwijs- begel ei d i n gsdienst Is het kind zeven jaar, dan moet het van de kleutergroep af. Het is de bedoeling de ou ders een gericht advies te ge ven, welke school het meest geschikt is voor hun kind. om zijn schooloopbaan te vol- gen. Het bestuur wil per 1 april 1983 te starten. Dan verhuist de school van de Curacaolaan naar de Philips de Goede- straat. Een aanvraag voor leermiddelen licht bij de ge meente Vlaardingen te wach ten op antwoord. De gemeen te staat er volgens het hoofd van de school niet onwelwil lend tegenover. De school is telefonisch be reikbaar onder nummer 010- 343513. Schiedam De stichting Arcade '82 heeft zichzelf op geheven. De stichting heeft tot haar eigen wanhoop geen kans gezien een sluitende exploitatie-opzet te ma ken voor het bedreigde zalencomplex Arcade aan de Lange Haven. ie Schiedam Een Delf tenaar, die volgens de politie bij zijn aanhou ding op de Schiedamse- weg beledigende taal uitsloeg en daarvoor een politionele klap moest opvangen, heeft een klacht ingediend bij de Schïedamse politie. De 50-jarige man werd gistermorgen bij een controle staande gehou den omdat de verlich ting op zijn bromfiets niet in orde was. De man was ontstemd over zijn aanhouding en begon volgens de versie van de politie „te tieren en te schelden." Hij kreeg daarop, zegt hoofdinspecteur Jan van Hof, „een corrige rende tik." De Delfte naar was daar nie' an gediend en beklaagde zich bij de politie. Hij kreeg een proces-ver baal aan zijn broek we gens belediging en het rijden zonder verlich ting. Bj de controle werden nog vier andere brom fietsers geverbaliseerd. Drie wegens het rijden zonder licht en twee omdat zij op een voet pad reden. Bij de fiet sers was het aantal Overtredingen aanmer kelijk hoger, 27 fietsers kregen een proces-ver baal, omdat hun ver lichting niet deugde. Men ziet daarom af van de subsidie van 155.000 gulden van de gemeente Schiedam. Ook zal de gemeente niet meer met vier ton garant hoeven te staan voor de aan koop van Arcade. Het zet de handhaving van het vermaarde zalencomplex opnieuw op het spel. De eige naar is de rooms-katholieke Volksbond, die het pand via een makelaar te koop aan biedt. De huurders, twaalf Schiedamse instellingen die sinds jaar en dag gebruik maakten van Arcade, had den gezamenlijk een stieh- ting gevormd met het oog merk het pand te behouden. En hoewel de onderhande lingen met de gemeente over de garantiestelling en subsi diëring aanvankelijk moei lijk verliepen, leek Arcade toch gered, toen de gemeen teraad overigens ook niet zonder slag of stootfinan ciële steun beloofde. Dat was eind vorig jaar. Nu blijkt dat de exploitatie, ondanks die steun, toch niet sluitend te maken valt. Grootste probleem was het enorme ledenverlies van so ciëteit Instuif Schiedam, die met de zondagse dansavon den een jaarlijkse baromzet van 90.000 gulden wist te ha len. Bij het uitblijven van avondjes, doordat Arcade ge sloten bleef, trokken de le den weg naar andere gele genheden. Dat zet de beoog de omzet op het spel. „Als in september al met de verbou wing van Arcade begonnen had kunnen worden, was dit niet gebeurd," aldus een met spijt vervulde Piet Smit van de stichting Arcade '82. De Schiedamse Gemeen schap schrijft vandaag een spoedbrief naar B en W om te pleiten voor overleg over de Arcade-affaire. SG-direc- teur Ruud Pillard zou het historische gebouw graag be houden zien. Hij overweegt een accommodatieplan te maken. Schiedam zou het crematorium willen bouwen bij de aula op de algemene begraafplaats. D'66 Is ertegen. Ook oud staatssecretaris Saskia Stuiveling schreef dat een herbezinning op haar plaats was. Vlaardingen Wethouder Cees Bot kan het meeste geld van het Vlaardingse college van B en W inleve ren. In de portefeuille die hij onder zijn beheer heeft, zijn de grootste posten te vinden, waar al dan niet radicaalop kan worden bezuinigd. Bot is onder meer wethouder van sport, jeugd- personeelszaken. In de berekening komt de gemeente voor zijn afde lingen uit op een totaal be drag van bijna 8,5 miljoen gulden, waarop eventueel kan worden beknibbeld. Hoeveel er werkelijk kan worden bezuinigd en op welke posten is nog niet bekend. In de nota wordt slechts algemeen aangege ven, wat de mogelijkheden voor de gemeente Vlaar dingen zijn. Wethouder van onderwijs en cultuur Arij Maarle- veld volgt zijn collega op ruime afstand. Hoewel hij de meeste posten (voor in totaal vijf miljoen) onder zijn hoede heeft, die voor snoeiacties in aanmerking komen, zijn de mogelijk heden voor hem toch klei ner. Het contrast tussen Bot en Maarleveld aan de ene en Bas Goudriaan aan de an dere kant is evenwel schril. De wethouder van verkeer, stadsontwikke ling en -vernieuwing kan slechts op drie kleine pos tjes wat inleveren. Zijn bijdrage aan de bezuini gingen zal nooit meer dan 4080 gulden bedragen. Relatief gezien kan burge meester Fred van Lier, die algemene zaken en voor lichting in zijn portefeuil- le^ heeft zitten, ook een flinke bijdrage leveren. Hij zal kunnen bezuinigen voor een bedrag van vijf ton. Schiedam Honderd jon geren van 16 en 1? jaar zijn hun uitkering kwijt- Schiedam/Maassluis In een brief aan minister Brinkman (welzijn, volksge zondheid en cultuur) dringen burgemeester en wethouders van Schiedam nogmaals, en dringender dan ooit tevoren, aan op een snelle goedkeu- ring van de bouw van een verpleeghuis in Maassluis. Het verpleeghuis, waarvoor de plannen aJ enkele jaren geleden werden ontwikkeld, kan nog steeds niet tot stand komen omdat de goedkeu ring uitblijft. „Het zal een regionale func tie krijgen." aldus burge meester Te Loo van Schie dam gistermiddag, „en i- be rekend op 180 bedden. Die hebben wij in dit gebied kei hard nodig. Er moeten nog teveel mensen noodgedwon gen in het ziekenhuis wor den opgenomen, omdat er zo'n groot tekort aan ver pleeghuisbedden bestaat. Langer wachten met de bouw is eigenlijk niet verant woord." geraakt door de bezuini gingsmaatregelen van het rijk, zo heeft PvdA-wet- houder Posthoorn (sociale zaken) meegedeeld. Dat levert de gemeente Schiedam een nauwelijks welkom voordeeltje op van 134.000 gulden, „maar daar merken we niets van," aldus Posthoorn, „want het aantal uitkeringstrekkers groeit zo hard, dat wij er dik aan te kort komen." Posthoorn vatte zijn kritiek op dit punt op het kabinet samen met de zin: „Wat be zuinigen betreft, is die hon derd echt een marginaal aan tal." Schiedam D'66 is ge stuit op een brief van oud staatssecretaris Saskia Stuiveling, waarin zij B en W van Schiedam ver zoekt om een herbezin ning over de bouw van een crematorium in Schie dam. De brief dateert van 28 mei 1982. De raadscommissie voor ruim telijke ordening heeft deze brief nooit als ingekomen stuk ter inzage gekregen ook niet toen wethouder Zijdeveld vorige week vroeg om een herbevestiging van de nood zaak van het crematorium. De commissie ging akkoord zon der de brief van oud-staatsse cretaris Stuiveling te kennen. Tijdens het begrotingsdebat heeft D'66-raadslid Adri Reijn- hout het college van Ben W met de inhoud van deze brief geconfronteerd. Hij vraagt zich af, waarom het college deze brief verzweeg. De staats secretaris liet vorig jaar weten, dat de bouw van een Schie dams crematorium omstreden was tegen de achtergrond van de schaarser wordende finan ciële middelen en het wettelijk spreidingsplan voor cremato ria. In de nabijheid van Schie dam staan, ai twee crematoria die een ruime overcapaciteit hebben: Hofwijk in Overschie en Maeterlinck weg in Rotter dam-Zuid* D'66 vormt als te genstander van een Schiedams crematorium een minderheid in de Schiedamse gemeente raad. D'66-raadslid Reijnhout is het niet eens met wethouder Zij develd, dat de 'formele belet selenvoor een crematorium uit de weg geruimd zouden zijn. Hij ziet juist in het duur der worden van de bouw (naar verwachting met een half mil joen) een goede reden voor de provincie en de Tweede Ka mer om alsnog het Schiedamse crematorium weg le stemmen. Niettemin verklaarde wethou der Zijdeveld deze week, dat het college volgende week een besluit neemt en meteen daar na de directeur-gemeentewer ken de bouw van het cremato rium kan aanbesteden bij een aannemer. Vlaardingen De wijkvereniging Hoofdstedenbuurt voelt zich gepasseerd, omdat er niet met haar werk groep woningen is gesproken over de splitsing van een flat aan de Wenenweg. Het woningbedrijf heeft daar over alleen een gesprek gehad met de huurdersraad. „Die hoeft geen verantwoor ding af te leggen aan de bewo ners en werkt bovendien op eigen houtje", verklaart Jan Elants van de werkgroep wo ningen van de Hoofdsteden buurt het ongenoegen van de vereniging. Het woningbedrijf praat met de huurdersraad als het gaat over flats aan de Bern-, Bonn-, Brussel- en Wenenweg en met de wijkvereniging over de an dere flats in de Hoofdsteden buurt. Dus toen er plannen waren om aan de Wenenweg een vijfkamerflat te splitsen tot twee kleine woningen werd er overlegd met de huur dersraad. De wijkvereniging zou graag zien dat alle zaken met haar werden besproken, want ook in die andere flats, zegt ze, wo nen leden van de vereniging. Elants vindt dat de werkgroep woningen in alle gevallen ge sprekspartner moet zijn, omdat die verantwoording schuldig is aan de leden. Directeur C.den Bakker van het woningbedrijf wil zijn strategie handhaven: in het ene complex praten mei de huurdersraad, in het andere met de wijkverenging. Hij vindt dat die twee maar moe ien gaan samenwerken. Maar die samenwerking is ver te zoeken. „Jammer", zegt Den Bakker, „want daardoor wordt het doel dat beiden nastreven niet gediend." ELants heeft nu in een brief aan de gemeente gevraagd, welke waarde de gemeente hecht aan de huurdersraad, Bovendien wil hij weten waar om de wijkvereniging zich maar met een deel van de Hoofdstedenbuurt zou mogen bemoeien. Schiedam De bodemsa nering van het GTB-ter- rein in Schiedam-Zuid plaatst de gemeente waar schijnlijk voor hogere kos ten. Wethouder Van Til- borg rekent in ieder geval op „een forse extra aan slag op onze portemon nee", zo zei hij aeze week, wijzend op de nieuwe wet op de bodemsanering die van gemeenten een 'bo dembedrag' vraagt. Het gaat hierbij, aldus Van Tilborg, om een tientje per inwoner tot een maximum van 200.000 gulden. De ge meente zal die twee ton eerst moeten ophoesten, voordat er rijksbijdragen voor de bo demsanering aankomen. Maar dat geldt zowel voor het afgraven van de grond op het GTB-terrein als voor het afdekken met betonpla ten, dus in Schiedam-Zuid rekent men erop dat dat geen argument zal zijn om het bij betonplaten te hou den. De bewonersvereniging in die wijk vindt dat geen bevredigende oplossing: af graven en 'schonen' van de grond zal op langere termijn hygiënischer zijn, meent de vereniging, die wijst op ge volgen voor het grondwater, als de giftige grond gewoon blijft liggen. Van Tilborg verwacht in juli te kunnen komen met een uitvoeringsplan voor de kaalslag aan de Willemska- de, in de nabijheid van het GTB-terrein. Stond aan de Dwarsstraat de Schiedamse gasfabriek, aan de Willems- kade ging het om de verffa- briek Veveo waar chemica liën in de bodem terecht zijn gekomen. Met aannemer Muwi, eigenaar van die grond, wordt onderhandeld over de bodemreiniging. De gemeente voelt er niets voor om voor die kosten op le draaien en gemeneteraadsle- den hebben al gesteld: „De vervuiler betaalt." Dat is de Veveo. Martha Wagenaar: Schiedam De hoge kos ten van de aanleg van een centraal alarmeringssys teem voor bejaarden kun nen niet langer een argu ment zijn om deze voor ziening nog verder uit te stellen. Want het is veel duurder om mensen in een bejaardente huis op te nemen: mensen vaak die nog zelfstandig had den kunnen blijven wonen, als er wèl zo'n bejaardena larm was geweest. In die be toogtrant liet Martha Wage naar, een ouder lid van de PvdA, zich uit in de commis sie voor welzijn en volksge zondheid. Zij vindt dan ook dat direct moet worden begonnen met de aanleg van een alarme ringssysteem. De kosten, vol gens haar 1800 gulden per aansluiting, wegen niet op tegen de dagelijkse kosten van opname in een bejaar denhuis, aldus Martha Wage naar. Wethouder Hafkamp heeft haar toegezegd die sug gestie mee te nemen naar het- coUege van B en W.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1