20 ROTTERDAM Zesdaagse valt niet onder bezuinigingen BELVOOR 010-144144 Bedrijven protesteren tegen stroomtarieven Vrijspraak en acht j aar cel Aan Erasmus oorzaak van erfelijke ziekte ontdekt Gedetineerden aan Noordsingel staken massaal Achttien maanden cel voor totaalweigeraars Prijs voor Rem Koolhaas Strop voor Sercu Met lening waterschappen ƒ300 min voor zeewering a Vrouw te water in auto Rij nmondraad vergadert niet Vroege file voor Van Brienen- oordbrug Ziekenfonds vergoedt knaak per recept niet In grote heroïnezaak Rotterc&ms Nieuwsblad donderdag 20 lanuan 1983 RZ/KV/RY/RW Rotterdam Een inzending van de Rotterdamse architect Rem Koolhaas is bekroond in een internationale prijsvraag van de Franse regering. Rem Koolhaas, die een kantoor in Londen heeft, vertegenwoor digde Groot-Brittan nie. Er waren 470 inzending, die tot 21 maart tentoongesteld worden in het Centre Georges Pompidou in Parijs. Botterdam Aan de Erasinus Universiteit heeft men de oorzaak van een tot nu toe onbe grepen en zeldzame erfe lijke stofwisselingsziek te, gaïactosialidosis, ont dekt. Een onderzoeksgroep van de afdeling celbiologie en gene tica (erfelijkheidsleer) heeft ontdekt dat een tot dan toe onbekend cellulair mecha nisme daarbij een rol speelt. Galactosialidosis is een ziekte die gepaard gaat met groeis toornissen, skeletafwijkïn- gen, problemen met het zien, evenwichts- en coördinaties toornissen en vaak met ern stige geestelijke achterstand. In de cellen van gezonde mensen komen enzymen voor die tot taak hebben de chemische bestanddelen van cellen en weefsels af te bre ken. Deze afbraak vindt plaats in blaasjes in de cel (lysosomen). Wanneer een afbrekend enzym niet func tioneert zullen de chemische bestanddelen zich in de cel blaasjes ophopen. Op den duur raken de cellen zo vol gepropt dat ze niet meer kunnen functioneren. Vooral als er hersencellen bij be trokken zijn heeft dit ernsti ge consquenties. In het Rotterdamse laborato rium is ontdekt dat in de cel len van galactosiali dosis-pa tiënten twee enzymen niet werken, mety als gevolg een opeenhoping van verschil lende vetten en koolhydra ten. Uit het onderzoek is ge bleken dat beide enzymen wel gemaakt kunnen worden in cellen van patiënten. Zo dra ze echter in de celblaas terechtkomen worden ze di rect afgebroken door 'colle ga-enzymen'. De onderzoeksgroep van prof. Galjaard kon als eerste aantonen dat dit verschil be rust op de aan- of afwezig heid van een tot nu toe onbe kend beschermend eiwit, dat bij lijders aan galactoiiodosis ontbreekt. Rij nmond- wethouders in touw voor RSV Rotterdam Zo'n 75 gedetineerden van de C-vleugel van het Huis van Bewaring aan dc Noordsingel zijn van ochtend massaal in staking gegaan uit protest tegen de bezuinigingen in het gevangeniswezen. Zij bleven allen 'op cel' zitten. Alleen in de keuken en bij de schoonmaakdienst gingen in totaal zo'n dertien man aan het werk van de ongeveer 90 gevangenen tellende C-vleu- De staKing komt vrij onver wacht, omdat de actie in het Huis van Bewaring gisteren Rotterdam In een brief, die vanmiddag de deur uitgaat naar minis ter Van Aard enne, spre ken tien wethouders uit Rijnmondgemeenten en gecommitteerde Theo Bakkers zich uit voor behoud van de RSV-wer- ven. Gisteravond hebben de door Bakkers bijeengeroepen wet houders beraadslaagd over de situatie, waarin Rijnmond zou komen te verkeren bij sluiting van één of meer werven. De gevolgen worden onaanvaardbaar genoemd. Bakkers becijferde een verlies van negentig miljoen gulden, dat de gemeenten en Rijn mond met elkaar zullen moe ten delen. Na de vergadering met de wethouders liet hij zich 1 nog even zien bij de begro tingsbehandeling in zijn woon- plaats Schiedam, waar hij ver- klaarde dat alle stappen, die Rijnmond verder zal nemen •ter behoud van de RSV-wer- !ven, intensief besproken zul len worden met de betrokken ondernemingsraden. Vanochtend werd dat beves tigd door Jaap Eijkeboom, se cretaris van de ondernemings raad van Wilton-Fijenoord m Schiedam. De OR verwacht op 25 januari een onderhoud te .hebben met de Schiedamse ■wethouder Scheeres, die ook '.gisteravond aanwezig was bij het Rij nmond-o verleg en daar door de begrotingsbehandeling in Schiedam halverwege moest verlaten. Gisteren heeft het kader van de bedrijfsledengroep FNV van Wilton een aantal eisen geformuleerd. Men verwacht financiële steun van de plaat selijke overheid voor het op- zetten van een 'pool' waarin werknemers kunnen worden opgevangen in plaats van dat 'Zij op straat komen te staan. Ook benadrukte het kader van de bedrijfsledengroep, dat overleg met de raad van be stuur en de raad van commis sarissen van de RSV geen en kele zin meer heeft. Rotterdam de Unie van Waterschappen heeft giste ren met minister Smit- Kroes (verkeer en water staat) een principe-over eenkomst gesloten voor de voortgang van de ophoging van de zeeweringen in de komende vier jaar. Om voor het net begonnen jaar het geldgebrek van het rijk op te vangen wil de Ne derlandse Waterschapsbank 75 miljoen gulden lenen, mits het rijk in 1984, '85 en '86 zelf voor de financiering van zo'n be drag zorg draagt. Op dit moment ïs ongeveer 1000 kilometer van de onge veer 1300 kilometer zeewater keringen dijken en duinen samen op de vereiste sterk te en hoogte. Over een lengte van 100 kilometer is sprake van een gevaarlijke situatie, zo menen deskundigen. Dit geldt onder meer voor de zeewering tussen 's-Gravenzande en Kijkduin. Bovendien staan verbeteringen van de rivier dijken in de Alblasserwaard en Schieland op het program ma. Rotterdam Over het succes van Pa trick Sercu, die z'n 87ste zesdaagseze ge behaalde en die binnenkort zijn wïelerloopbaan af sluit, werd buiten Ahoy' anders ge dacht. Toen de Belg van nacht bij z'n auto arriveerde, was de achterruit verbrij- 'zeld en waren er twee boxen van de stereo-installatie verdwenen. i De tap speelt een centrale rol tijdens het wielerspektakel. Met zo'n supporter kan René Pijnen natuurlijk niet stuk.. Rotterdam Zes dagen lang werken, in de meest jnmogelijke uren. Het is de consequentie van het wielersportgebeuren, dat zich jaarlijks in Rotter- Sam afspeelt. Zes dagen lang staan renners, en ïventueel organisatoren, in de belangstelling. En neemt de bezoeker automatisch aan, dat de Rotter damse Zesdaagse vlekkeloos verloopt. Rotterdam Het Hoog Mili tair Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren drie to taalweigeraars, de 31-jarige arts Jaap Jacobs en de 28-ja- rige Wiert Omta uit Rotter dam en de 29-jarige Amster dammer Sape Grotendorst, veroordeeld tot de 'gebruike lijke' straf van achttien maanden cel. Een woordvoerder van de griffie meldde gisteren, dat het Gerechtshof een formele klacht zal indienen bij de de ken van de Orde van advo caten tegen de raadsman van Grotendorst mr. J. Donk uil Amsterdam. Het optreden van de advo caat schoot de president van het Hof twee weken terug in het verkeerde keelgat. Hij stelde Donk niet in de gele genheid diens langdurige en antimilitaristische pleidooi tol het eind toe uit te spre ken. Donk betoogde dat de aanwezigheid van militairen in het Hof een eerlijk proces van dienstweigeraars onmo gelijk maakt. Het Hof wees een verzoek tot een onbe voegdverklaring van de hand. Dok dit jaar is het vertrou wen van de Zesdaagse-bezoe- ker niet beschaamd. Vorig jaar passeerden ongeveer 48.000 mensen de loketten van sportpaleis Ahoy', dit keer waren dat er welgeteld 50.392. Een opvallende toe name, zeker gezien het feit dat de portemonnee van de gemiddelde Nederlander steeds minder vol is en dat juist op het amusement be zuinigd wordt. Alle betrokkenen zijn der halve tevreden over het wie lerspektakel, dat zovele Rot terdammers jaarlijks naar het sportpaleis brengt. Al werd eens temeer duidelijk, dat het wielrennen op zich het lijkt te gaan verliezen van het showgebeuren rond de piste. Winst Of, zoals perschef Jan Leupe het uitdrukte; „Het artiesten programma wordt steeds be langrijker. Optredens als die van Doe Maar, Lee Towers Rotterdam De stichting Europoort/Botlek Belan gen, de organisatie van 66 grote industriële en haven gebonden ondernemingen, protesteert bij het Rotter damse energiebedrijf (GEB) tegen de elektrici teitstarieven voor het be drijfsleven. Ernstige be zwaren heeft zij ook tegen het gebrek aan overleg en informatie. Het protest geldt vooral de vervroegde inningsprocedure, waardoor bedrijven al aan het begin van de maand een reke ning ontvangen voor de stroom die ze nog moeten af nemen. De stichting dringt erop aan dat die regeling on middellijk wordt afgeschaft, omdat ze een verkapte tariefs verhoging van driekwart pro cent is. Ook de verhoging van de ba sistarieven voor grootverbrui kers met ruim elf procent is volgens de stichting onjuist. misplaatst en in strijd met de richtlijnen van de regering. Ten slotte zegt de stichting dat het GEB in gebreke is met de verlaging van de zogeheten brandstoffactor in nieuwe con tracten. In verband met de schade die het bedrijfsleven lijdt door de tarievenpolitiek van het GEB, heeft de stichting de minister van economische zaken even eens van haar bezwaren en opvattingen op de hoogte ge steld. en André Hazes zorgen toch voor een betere verkoop van de kaarten. Daar hebben we dit jaar ook extra op gezin speeld en dat is gelukt." Leupe geeft toe dat de Rot terdamse Zesdaagse ook dit jaar weer zorgde voor een behoorlijke winst. „Dat zal ongeveer een ton zijn", bere kent hij, „Geld, dat ten goede komt aan Ahoy' op Zondag. Een ideale mogelijkheid om aankomende wielertal enten eens een kans te geven zich in de kijker te rijden." De organisatie. Ook dit jaar weer lijkt de omzet in het horeca-gedeelte uitstekend te zijn. Maar, zoals in die bran che te doen gebruikelijk, blijft ook nu de verantwoor delijke man in het vage. „Het is allemaal niet tegengeval len", klinkt het clichématig. Maar, bang voor de belas ting-inspecteur, wil hij liever niet prijsgeven hoeveel hij in die zes dagen aan verfrissin gen heeft omgezet. Die te rughoudendheid duidt op een niet tegenvallend resul taat. Afval Minder problemen met het Aanwezig op de slotavond VVD-fractieleider Ed Nijpels. Links de Haagse organisator Jacques Senf. Rotterdam Door een ver keerde manoeuvre belandde een 37-jarige vrouw gisteren met haar personenauto in het water tussen de Bosdreef en het Kralingse Bos. Twee voorbijgangers redden het slachttoffer uit de wagen. De auto werd later uit het water getakeld. uiteenzetten van de gang van zaken heeft het schoonmaak- en bewakingsbedrijf Stuy- vers. Over het schoonmaak- gedeelte zegt de verantwoor delijke man van het bedrijf: „We hebben gewerkt met 32 man gemiddeld. In totaal hebben we zo'n 71 container wagens gebruikt met een in houd van 1100 liter om het afval af te voeren," Ook de bewaking was in handen van Stuyvers. Direc teur G. Weberr „ïn vergelij king tot vorig jaar hebben zich minder problemen voor gedaan. De maandagavond (horeca-avond) was enorm druk, maar noemenswaardi ge problemen hebben zich niet voorgedaan. We hebben net zoveel mensen ingezet als vorig jaar. Veertien men sen voor de bewaking, 54 suppoosten en 18 jongens van een sportschool die kunnen ingrijpen bij vechtpartijen of iets dergelijks. Ik denk dat het feit, dat wij met meer mensen in uniform hebben gewerkt, wel belangrijk is. Dat boezemt toch meer ont zag in." Politie En om helemaal tot een re delijk vergelijk te komen: de Rotterdamse politie ver klaarde dat er in verhouding tot vorig jaar niet meer be keuringen zijn uitgedeeld of auto's zijn weggesleept. Het bureau Slinge heeft in zijn strengheid rekening gehou den met het wel of niet open zijn van de nabijgelegen par keergarage. Men gaf wel toe dat vorig jaar veel strenger werd opgetreden tegen ver- keersovertreders. Rotterdam Het openbaar li chaam Rijnmond heeft deze maand geen stof om over te praten. Daarom gaat de raads vergadering, die maandag over een week was gedacht niet door bij gebrek aan vol doende agendapunten van ge wicht. De eerstvolgende ver gadering van Rijnmond is eind februari. geheel misiuKte. De actiebe reidheid onder de gevangenen bleek uiterst gering, 's Och tends legde slechts een klein aantal van de C-vleugel het werk neer èn *s middags staakte er niemand van de B- vleugel. Vermoedelijk zal de B-vleugel vanmiddag wel de activiteiten stopzetten. „Het is duidelijk, dat ook de gedetineerden het ergste vre zen van de bezuinigingen", zegt directeur Paul Koehorst van het Huis van Bewaring. Rotterdam Na een [botsing, vanmorgen 'vroeg, tussen een autobus en een vrachtwagen op rijksweg 16 ter hoogte van de Prins Alexanderpolder zijn twee rijstroken ruim een half uur gestremd geweest De materiële schade was volgens een politiewoordvoerder enorm. De autobus, die geen personen vervoerde, en de vrachtwagen stonden kris-kras over de rijbanen. Rond half zeven stond er al een file van vijf kilometer voor de VBan Brienenoordbrug. De bestuurders werden licht gewond. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. De politie verzoekt andere automobilisten, die getuige van de botsing waren, zich te melden. Rotterdam De Stichting Ziekenfonds Rotterdam, waarbij 475.000 verzeker den zijn aangesloten, zal de eigen bijdragen van ƒ2,50 op geneesmiddelen niet in het vergoedingssys teem opnemen van de aan vullende verzekering. Dit heeft de directie van de Stichting Ziekenfonds Rotter dam besloten, Het niet volgen van de regeringsbeslissing, waarbij iedere ziekenfondsver zekerde per I februari een rijksdaalder moet betalen per voorgeschreven geneesmiddel, is een daad van burgerlijke ongehoorzaamheid die de Stichting niet wil maken. Het alternatief om de knaak in het vergoedingssysteem op te nemen, zou gevolgen hebben voor de premie voor de aan vullende verzekering. Betaling van de eigen bijdrage uit de reserves van het ziekenfonds zou deze pot binnen enkele ja ren uitputten, aldus de direc tie. De sociale dienst zou vandaag beslissen over het voorstel om de rijksdaalder voor haar cliënten op te nemen in de sector bijzondere kosten. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren in een van de grootste heroïnezaken, die tot nu toe in ons land dienden, een 23-jarige Chinese vrouw wegens ge brek aan bewijs vrij gesproken- Haar vriend (38) werd echter wel schuldig bevonden en tot acht jaar gevangenisstraf als mede een boete van ruim 12.000 gulden veroordeeld. Beiden waren aangeklaagd wegens smokkel van vijftien kilo heroïne. Met een reisgezelschap had het duo vanuit Singapore een va kantietrip naar Nederland ge maakt. In de voering van hun koffers zat de heroïne, die via een wisseltruc met de koffers in Nederland werd afgeleverd- Onder het motto 'samen uit, samen thuis' had oincier van justitie De Groot tegen beiden een gevangenisstraf van elf jaar geëist Daarnaast vroeg bij de rechtbank de man een boe te van 25.000 gulden op te leg gen. Volgens de politie behoor den beide verdachten tot een omvangrijke organisatie die heroïne naar Nederland smok kelde, en hier bewerkte en verkocht. In september va» het vorig jaar rolde de politie de Nederlandse tak van deze organisatie op. (Arlee Ewert len 'Di van Ic lerdan Simon rocha, praan. Smit, Filhan theate van D lothea de an Hoofds und ih Dee D (beboh dingen delaar witch j Vrijda De Sci speelt ger, Jo, Anneli plein: speelt Goethe (Arlecc Ewert len 'De van lot "Sukses 'era Nij Act me tfacatei

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4