Verkeerscommissie komt er niet I I I Steeds minder banen in metaal Bruseker moet met vragen naar GGD SSSN-bestuurslid in gezicht geslagen Ben W bestrijden bindend advies 'Positief uit de hand gelopen' Te Loo en Bruseker draaien bij VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GOORANT NIEUWE WATERWEG CODRANT ter meuleri Comité KSV Open praat met Wilton Vendetta van Vlaardingers Orkest dankbaar Nader onderzoek nodiginVertoII Halve ton aan juwelen gestolen extra brede gordijnstoffen Klein links blokkeert CD A-motie □WATERWEG MAANDAG 24 JANUARI 1983 Schiedam/Vlaardingen Het Schiedamse CPN-raadslid Ul- fred Bruseker moet zich met vragen over de huisvesting van het ambulancepersoneel bij het Schielandïiekenhuis wenden tot het bestuur van de geneeskundige- en gezond heidsdienst (GGD) Nieuwe Waterweg-Noord. En niet tot het college van burgemeester en wethouders van Schiedam, zoals Bruseker een week of drie geleden heeft gedaan. Dat heeft het college, overi gens pas drie weken na het in dienen van die vragen, Bruse ker laten weten, In het ant- Schiedam/VI aardingen Het actiecomité RSV Open laat zich allerminst ontmoedigen door de telexberichten, waarin de ondernemingsraad Van Wiiton-Fijenourd zich distan tieert van het comité. „Wij zullen er een extra reden in zien om met Wilton te gaan praten om te kijken welke ge zamenlijke acties wij kunnen gaan ondernemen," aldus de comitéleden Ulferd Bruseker, Eef Collé, Arie Verlinde uit Schiedam en Ron Molenaar uit Vlaardingen. Het comité, opgericht door Schiedamse en Vlaardingse politici, heeft inmiddels via missionair veldwerker Arnold van Kalken steun gekregen van de kerken. Men be schouwt het als uitermate posi tief, hoe in Rijn mond-verband druk wordt uitgeoefend op mi nister Van Aardenne. Maassluis Een twintigjarige Vlaardinger en zijn twee jaar oudere broer zijn zaterdag- I jvcnd op hoge poten terug f naar Maassluis gereden om jen soort vendetta uit te voe- ren. Eerder op de avond had j| net 'kleine broertje' in disco theek Down Town een paar rake klappen moeten incasse ren. Uit wraak voor die belediging zochten ze de 22-jarige Maas- sluizer in zijn woning aan de Hendrikstraat op. Ze ramden met hun auto, waar ook nog twee anderen inzaten, de deur open en gaven de Maassluizer zijn 'verdiende loon'. Omdat de Vlaardinger al had laten weten terug te komen met versterkinghad de ge wraakte persoon echter de po litie ingelicht Kort nadat de twee broers wa ren gearriveerd, konden het tweetal door de surveillance dienst worden opgepakt. Vlaardingen Door een voorgenomen verlaging van de subsidie niet door te la ten gaan heeft de gemeente Vlaardingen het Geweste lijk Orkest van Zuid-Hol land aan zich verplicht. Het aan alle kanten door bezui nigingen bedreigde muziek gezelschap is blij dat college en gemeenteraad de zaak jalle mogelijke aandacht heeft gegeven. Wij hopen van harte nog vele malen de nmdekvoordening in uw ge meente te kunnen verzor- Etn", schrijft bestuurslid N.C. Mobron namens het or kest in een bedankbriefje aan de raad. Maassluis Er moet een uit- l gebreider onderzoek komen oaar de eventuele aanwezig heid van verontreinigingen in de grond van het zogenaamde Verto-II terrein in Maassluis. Een eerste oriënterend onder- wek van de dienst centraal Ddlieubeheer Rijnmond heeft D.°g geen concrete resultaten °Pgeleverd, maar er zijn wel aanwijzingen die het noodza- «bjk maken, de zaak uitge breider te bekijken. Maassluise gemeenteraad iy°°r definitieve onder- voorlopig een bedrag van 5U.000 gulden ter beschikking xli?*611 ste^en* Het is nog niet ff, of het bij dit bedrag bhjven; volgens het college yaa B en W kunnen de kosten .„f11 het onderzoek niet goed gorden geraamd. woord wijzen B en W het ge meenteraadslid erop, dat hij zelf als plaatsvervangend lid deel uitmaakt van het alge meen bestuur van de gemeen schappelijke regeling tussen de Waterweggemeenten en dat hij het recht heeft het dage lijks bestuur over dergelijke ïaken aan de tand te voelen. Bruseker maakt zich zorgen over de huisvesting van het personeel van de permanent in het Schielandziekenhuis ge stationeerde ambulance. Hij is bang dat door de slechte huis vesting een kamer in het zusterhuis om te slapen en te recreëren de werkomstan digheden zijn verslechterd. Voorheen waren meerdere ambulances in Schiedam ge stationeerd. Maar na het aan gaan van de gemeenschappe lijke regeling voor de GGD rukken de meeste ambulances vanuit Vlaardingen uit. Het is de bedoeling dat over enkele jaren op de grens van Vlaar dingen en Schiedam (aan de Hargalaan) een nieuwe uitruk- post voor ambulances wordt gebouwd. Schiedam Vanuit een wo ning aan de Boerhavelaan hebben onbekenden juwelen en munten gestolen met een verkoopwaarde van 50.000 gulden.Tijdens het ongewenste bezoek hebben de dieven de woning overhoop gehaald en de inhoud van kasten over de vloer gegooid. Bij een inbraak in een woning aan de Singel werd een bedrag van 315 gul den buit gemaakt. ADVERTENTIE. Keuze uit 6 dessins! Extra brede gordijnstof in 6 dessins en moderne kleuren; blauw, bruin, groen, cognac, rood, bleu of beige. ca. 154 cm breed Van hoogwaardige ka toen kwaliteit, per meter van 11,95 voor Opgeruimd Waterweg De werkgele genheid voor het metaalper- soneel is in het afgelopen jaar in het Waterweggebied schrikbarend en rigoreus bergafwaarts gegaan. De werkloosheid in december steeg in deze sector tot ruim boven de duizend, terwijl het aanbod van baantjes op het Gewestelijk Arbeidsbureau nu zo goed als nihil is. In vergelijking met 1981 blijken 326 mensen meer arbeidsloos. Toen zaten 682 metaalarbei ders zonder werk, ondanks dat er echter nog wel 338 va catures voor handen waren. Over het algemeen is het triest met de werkgelegen heid in de Waterwegsteden gesteld (werkloze mannen 9,2; werkloze vrouwen 17,1 procent). De klap, die het metaalpersoneel echter moest incasseren, wordt door nie mand geëvenaard. In totaal steeg de werkloosheid in 1982 met 2200 mannen en vrou wen naar 7367. De enige gunstige ontwikke ling is te constateren bij schoolverlaters en vrouwen. Daar zakte het aantal inge- I schrevenen in de maand de cember, hoewel de vergelij king met 1981 nog altijd spm- ber blijft. De gemeente Schiedam staat het hoogst genoteerd op de WW-lijst. Daar is het aantal arbeidslozen boven de drie duizend gekomen. Vlaardin gen volgt als tweede met ruim 2600 bij het arbeidsbu reau ingeschreven werk wil lenden. Op ruime afstand komt Maassluis met 900 werkloze vrouwen en man nen, De gemeente Maasland telt precies tachtig WW'ers. Schiedam Rumoerige jongeren hebben vorige week op nieuw huisgehouden in de Blauwe Brug. In het wijkcen trum kreeg de waarnemend voorzitter van de stichting sa menlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN), Henk Ra vens- bergen, een klap midden in het gezicht. Dat gebeurde naar aanleiding ker. van het conflict rond de ontslagen opbouwwer- Ook urineerden enkele jongens over tafels heen, omdat zij de SSSN-penningmeester „een zeikerd" vinden. Ket kostte moeite de jongens uit de Blauwe Brug te verwijderen. Door alle verwikkelingen de laatste tijd heeft het wijkcen trum wel wat bijnaampjes gekregen, die het image geen goed doen. In de wijk spreekt men al van de Fraude-Brug, van Rooie Rug en van wijkcentrum 't Blauwe Oog. Zaneveld-affaire voor de rechter «Voor 'ouder' gehoor geeft een meisje vioolmuziek ten beste. H Vlaardingen De drukte in de Vlaardingse Streekmu- §j ziekschool was zaterdagoch- H tend tijdens de open dag 3 enorm. In de twee uur, waar- li in het muzikale onderwijs de 3 deuren van zijn nieuwe on- derkomen had open gesteld, stroomden ouders en ander j= publiek als één grote nieuws- gierige massa naar binnen. Ej Ook lieten in die korte tijd 3 Arij Maarleveld en Herman 3 Posthoorn, respectievelijk de 3 wethouders cultuur van 3 Vlaardingen en Schiedam, 3 hun neus zien. 3 De open dag en het zoge- 3 naamde 'docentenconcert' 5 een avond eerder dat door 3 ruim 300 toeschouwers werd 3 beluisterd vormden samen 3 het officiële in gebruik ne- Succesvolle open dag Streekmuziekschool men van het nieuwe pandje aan de Willem Beukelszoon- straat „Fantastisch is het ge weest!", roept directeur Hans Mulder in superlatieven uit. „Het was ontzettend druk. We hebben 978 mensen ge turfd en daar hadden we echt niet op gerekend. Niet meer dan een mannetje of 450, was onze verwachting geweest. Het is zonder meer een succes geworden." Tegen de duizend mensen lieten zich dus op de Streek muziekschool op hoe kan het anders klinkende no tenbalken en akkoorden ont halen. Op het momumentale trappenhuis was een koor ge formeerd, dat tweestemmig het publiek lokte. Binnen speelden het schoolharmo- 3 nie-orkest, een slagwerken- 3 semble en individuele leer- 3 lingen (op onder meer piano en orgel). 3 „Iedereen kon overal naar binnen lopen. Maar op het laatst stonden de mensen ge- 3 woon vast op de gangen, zo 3 vol was het", meldt directeur Mulder trots. „Het liep ge- 3 woon uit de hand, maar dan 3 wel in de gunstige zin van =j het woord." 3 De massa bestond trouwens fj lang niet alleen uit ouders van leerlingen. Heel wat ou- dere Vlaardingers wierpen 3 binnen een blik op zoek naar 3 jeugdsentiment. Zij wilden hun vroegere Mulo wel eens f= in nieuwe staat aanschou- S 3ii[EiiMiiiiiiiiiiriHiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiirjjiiiJiiiiiiHiijiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiiii]iiiniii!JiiiniiHiii!inifjiiiniiiiiiiHit!iiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiruiiiiiiiiiifrii]]iijiji!i]iitiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiii!iiiiiittiiiiiiiiii!iiiiiif^ Maassluis Het college van B en W is niet van plan zich neer te leggen bij het bindend advies van de arbi tragecommissie in de al jaren slepende kwestie rond de vraag, wie het miljoenenverlies van de zogenaamde Zakkende Zanevelders moet dragen: de gemeente zelf of het Maassluise aannemingsbedrijf Elementum. Hoewel de gemeente tevoren akkoord is gegaan met het principe, dat het advies van die arbitragecommissie het laatste woord in de zaak zou betekenen heeft het college van B en W beslaten ertegen in beroep te gaan. De rechter zal moeten uitmaken of de ge meente inderdaad voor de mil joenen die de strop heeft opge leverd, zal moeten opdraaien. De Zakkende Zanevelders is de naam die in de loop der ja ren is ontstaan voor twee flat gebouwen in de Maassluise Westwijk, aan de Burgemees ter Wesselinkstraat en de Bur gemeester Zaneveldstraat. Doordat de palen die voor deze huizen zijn geslagen te kort waren zijn de flatgebou wen, waarin ruim 600 wonin gen zijn ondergebracht, na de bouw enorm gaan verzakken, zelfs zo ernstig dat een van de flatgebouwen na verloop van enkele jaren zelfs een comple te knik vertoonde. In november 1976 werd be gonnen met een peperdure op lossing voor het probleem: de grond onder de flats werd gro tendeels weggegraven, waarna de gebouwen konden worden gestut. Die hele operatie heeft zeker tien miljoen gulden ge kost. De gemeente meende dat de aannemer, Elementum, aan sprakelijk was, maar de arbi tragecommissie besliste begin vorig jaar anders. De belang rijkste conclusie van die com missie was, dat de gemeente verantwoordelijk is geweest voor de berekening van de funderingen. Het college wil zich niet bij dit bindend advies neerleggen, omdat men vindt dat het bindend advies een aantal onjuistheden bevat, die nader moeten worden bedis cussieerd. Daarom wil het col lege zich tot de rechter wen den. Directeur M.J.A. Blom van het aannemingsbedrijf geeft de ge meente geen enkele kans bij dit beroep op de rechter. Hij noemt het ook 'betreurens waardig* dat het bindend ad vies van de arbitragecommis sie niet door Maassluis wordt geaccepteerd. Schiedam Met meer genu anceerde uitlatingen zijn bur gemeester Te Loo en CPN- raadslid Ulferd Bruseker wat nader tot elkaar gekomen, waar het gaat om 'burgerlijke of bestuurlijke ongehoorzaam heid'. Een week geleden had Te Loo zich nog vermanend uitgela ten, toen hij proefde dat de CPN'er te ver wilde gaan en in strijd wilde handelen met diens belofte, gedaan bij de toetreding tot de gemeente raad, waarbij men trouw be- Schiedam De verkeers commissie komt er niet. Hoewel er een meerder heid in de Schiedamse ge meenteraad voorstander van is om verkeersproble men adequater aan te pakken, liep een CDA-ini- tiatief vorige week hoogst onverwacht stuk op de CPN en de PSP/PPR. Dat was een verrassing voor wethouder Zijdeveld (PvdA), die vindt dat er in zijn com missie ruimtelijke ordening genoeg gepraat wordt over Schiedamse verkeerszaken, genoeg in ieder geval om een aparte verkeerscommissie overbodig te maken. Zijdeveld toonde dat aan met een stapel de notulen. En juist daarin zag CD A-lei der Aad van Lingen reden om zijn motie voor de herinstelling van de verkeers commissie te bandhaven: „Als Zijdeveld inderdaad denkt dat alles aan de orde komt, is die verkeerscommissie kennelijk hard nodig. Er blijft nogal wat liggen," aldus Van Lingen. Hij kreeg daarin steun van D'66 en van vijf VVD'ers, die hiervoor de saamhorigheid met coalitiepartner PvdA even verbraken. De PvdA en de twee VVD-wethouders stem den tegen de motie, alsmede de twee CPN'ers en de wegens ziekte van Erik Dijkhuizen ge halveerde PSP/PPR-fractie. Vooral het laatste stemgedrag wekte ieders verbazing. PPR'er Herman Noordegraaf verzocht Van Lingen mede namens de CPN om de motie een tijdje te laten 'zweven', om de commissie ruimtelijke orde ning (RO) eerst een kans te ge ven zich hierover te beraden. Zo was dat ook afgesproken in de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken <ABZ>. Maar Van Lingen toonde dat geduld niet, althans in de ogen van klein links, hij wilde de commissie forceren en juist daardoor flopte zijn initiatief. Hadden de twee communisten en Noordegraaf voor gestemd, dan was de verkeerscommissie er gekomen. Noordegraaf, die als vertegen woordiger van de Nederlandse vereniging tot bescherming van voetgangers (NVBV) tot 1974 in de verkeerscommissie zat en die ook herhaalde ma len heeft gepleit voor herin- stelling, maar die vorige week toen puntje bij paaltje kwam tegen de CDA-motie stemde, verklaarde vanochtend dat zijn mening onlangs is 'bijge steld'. Er kwam de suggestie om bin nen de commissie RO een soort subsector voor verkeer op te richten, zegt hij, en voor de kleine partijen was dat wei zo aantrekkelijk geweest want dan zou er op dezelfde avond als RO vergaderd kunnen worden. Bij een aparte com missie loop je kans om nog een avond bijeen te moeten komen en voor kleine partijtjes is dat heel lastig, aldus Noordegraaf. „Die oplossing om het binnen RO te houden, maar met eigen disciplines, moest bespreek baar zijn. De motie kwam dus voortijdig," aldus Noordegraaf. die als consequentie hiervan echter zag dat de verkeers commissie nu definitief van de baan is. De motie werd ten slotte met 19 tegen 14 stem men verworpen. „Ja, dan sta je zwak om het nog eens be spreekbaar te maken," beaam de Noordegraaf. A Hij wil dat toch proberen, want hij heeft de indruk dat de politiek maatregelen treft die de politie niet welgevallig zijn. „Als er bijvoorbeeld een vrachtverbod op de Boerhaa- velaan wordt ingesteld, zie je dat de politie de naleving van dat verbod niet controleert," aldus Noordegraaf, die dat vanuit zijn eigen woning kan constateren. „Ik denk dus dat de politie die maatregel niet zo doelmatig vindt. Dat zou dan ook in vergaderingen van RO naar voren moeten kunnen komen." Ook wijst hij op par keerverboden, die in de bin nenstad telkens overtreden worden en waar de politie dan nauwelijks iets aan doet. Volgens wethouder Zijdeveld bestaat er in een ambtelijke werkgroep „een prettig con tact" met de politie. Zijdeveld: „Ik zie de commissaris gere^ geld en ik heb nog nooit de in druk van hem gekregen, dat er iets aan de hand was. Nou hoor ik natuurlijk ook wel eens wat en dan blijkt toch steeds, dat de kritische uitspra ken dan afkomstig zijn van la gere goden in het politieappa raat." looft aan de grondwet en de wetten des lands. Maar later kleurde Bruseker zijn opvatting, dat ook ge meenten verzet moeten kun nen bieden tegen het rege ringsbeleid, een beetje bij. Hij noemde als voorbeeld de leeg- standswet, die door gemeenten gewoon niet kan worden nage leefd, omdat die gemeenten daar het geld niet voor heb ben. „En dan is dat niet in strijd met de grondwet," aldus Bruseker. Hij noemde het dreigement van de Rotterdam se burgemeester Bram Peper om de wettelijk voorgeschre ven huurharmonisatie te boy cotten 'een goede opstelling te gen een slecht regeringsbe leid'. In ieder geval vond hij dat een betere opstelling dan die van het Schiedamse colle ge, „dat de deur dichtsmijt voor actievoerende ambtena ren van de AbvaKabo als die de televisieuitzendingen wil len onderbreken." Dat was het geval tijdens de eerste week van januari. Met die uitspraak riep Bruse ker nieuwe reacties op. Burge meester Te Loo toonde zich blij met de nuanceringen die Bruseker legde in zijn oproep tot ongehoorzaamheid, maar over de AbvaKabo-actie zei wethouder Scheeres: „De deur is niet dichtgesmeten, maar op slot gedraaid. Als beheerder van de cai hebben wij de plicht toe te zien op ongestoor de uitzendingen, dat staat ook in de machtigingsvoorwaarden van de PTT. Ook volgens het Verdrag van Rome zou het wel eens vervelende conse quenties kunnen hebben, als je een uitzending onderbreekt om het gat met eigen informa tie op te-vullen," aldus Scheer es, die ermee suggereerde dat de actie Schiedam wel eens tv- loos had kunnen maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1