12 WATERWEG Wat kan ik voorde kinderen doen als ik een bankgiro heb?' bondsspaarbank Wini van der Steen mag als graa f niet drinken ■sHll 1 tot Bloemschikken is plezierig voor iedereen SM CURSUS «BLOEMENSCHIKKENl Strenge regels en strakke schema's ^iiiniiinriiiiiiitiiiEiiijiiiiiiiiiiiiniitniiiniig Kroegen f diep in de nacht j open j I Schiedam I 1 Burgemeester 1 i Te Loo biedt I het Schiedamse kroegleven een presentje aan. Ter gelegen- heid van de 1 carnavalsvie- -I ring mogen de 1 I horecabedrij- ven één keer 1 I openblijven tot vier uur in de f nacht. s Als uw regelmatig voor uw (klein)kinderen iets opzij wilt leggen, kunt u het best systema tisch gaan sparen. U maakt met ons één keer een afspraak over een maande lijks bedrag dat u wilt sparen en verder gaat het vanzelf. Precies op de manier die u het meest schikt. systeemsparen: regelmatig sparen nadat u één keer hebt afgesproken hoe interessante rente op de Piek-fijn Spaarrekening voor kinderen tot 16 jaar, met boven dien een extra premie. saldo direct opvraagbaar ook contant storten mogelijk vandaag gestort, morgen rente vraag voor meer informatie, ook voor andere spaarvormen, de folder bij uw kantoor in de buurt Doe meer met de spaarbank die meer doet Radio Atlantis opgerold Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 25 januari 1983 RW 'Carnaval? llloed, zweet en tranen Schiedam „Carnaval organiseren is een samen spel van tact, discipline en ijzeren wil. Strenge regels en een goed draaiboek zijn een eerste vereiste, want een carnavalsavond loopt zo uit de hand.. Over het alcoholgebruik door degenen, die op zo'n avond de touwtjes in han den hebben, hoef je je geen zorgen te maken: drie pilsjes op een avond is veel." Een boude bewering van Wim van der Steen, de graaf van de Schiedamse carnavalsvereni ging de Rietzeilers, die wordt gedeeld door adjudant Piet Dries en troubadour Joop Heinsbroek. De drie weten uit ervaring, welk een karwei het is earna- doof Bert van Elk nu eenmaal de kleding, die bij die functie boort en er moeten nu eenmaal idioten zijn, die de kar trekken", motiveert Joop Heinsbroek de actieve deelna me van de drie aan de carna valsvereniging. „Het is beslist geen grap, want we hebben onszelf echt strenge regels op gelegd. Bij de traditionele car navalsoptocht bijvoorbeeld ïs het de medewerkers verboden alcohol te drinken. Wie zich er niet aan houdt, krijgt een re primande of vliegt er uit. Een graaf bijvoorbeeld let op de Raad van Elf. Hij ziet erop toe, dat de leden niet te veel drin ken en dat ze geen glas bier meenemen de dansvloer op bij het polonaiselopen. De reden? Het is niet alleen geen gezicht, maar het is ook om veilig heidsredenen niet gewenst." nen een aardig repetoir opge bouwd. „De onderwerpen voor camavalsnummers variëren, maar ik gebruik altijd beslaan de melodieën. De Rietzeilers bezoeken jaarlijks bejaardente huizen en ziekenhuizen. Daar om moeten de nummers mak kelijk te zingen zijn. Niet al leen daar, maar ook op de bal- val in goede banen te leiden. „De buitenstaander weet niet wat er allemaal speelt", oorde len ze. Carnaval vieren is een uiterst serieuze aangelegenheid. De drank is bijzaak. „De Rietzei lers houden van decorum, of stijl, als je dat woord prefe reert: alles volgens de regels. Dat wil niet zeggen dat we een elitaire carnavalsvereniging zijn, want we hebben leden van alle rangen en standen. We letten alleen op een dege lijke organisatie", aldus de rechterhand van prins Bas I, adjudant Piet Dries. Dat carnaval meer inhoudt dan drie dagen uit de band springen en overmatig drin ken. is de gemiddelde Neder lander van boven de grote ri vieren de laatste jaren wel duidelijk geworden. Zeker de genen, die lid zijn van een car navalsvereniging. „Er moet zoveel gebeuren, waarbij een buitenstaander niet stilstaat", verklaart graaf Wim van der Steen. „Een voorbeeld: er zijn commissies die zich bezighou den met publiciteit, de kle ding, de dansmariekes, de or kesten, de onderscheidingen en ga zo maar door. Behoorlijk arbeidsintensief dus." „We zijn geen van allen gek op dat apepakkie, maar het is Kopen Volgens Van der Steen is het voorgekomen, dat leden van de Raad van Elf uit hun func tie zijn ontheven, omdat ze aangeschoten waren. „Dat kun ie niet gebruiken", meent hij. Degenen, die lid worden van de Raad van Elf moeten daar wel het een en ander voor over hebben. Piet Dries: „Kan didaten moeten een zwart pak hebben, zwarte schoenen en een wit overhemd. Hebben ze dat niet, dan kopen ze het maar, anders kunnen ze geen lid worden. Alleen de steek krijgen ze van de vereniging voor de halve prijs. Gratis drinken is er ook niet bij. De leden krijgen hooguit drie con sumptiebonnen, maar daar houdt het mee op." Een carnavalsvereniging wordt bestuurd door de senaat. Bij de Rietzeilers bestaat het bestuur uit zeven personen. De voorzitter heet vorst, de secre taris griffier en de penning meester kanselier. De baron houdt zich bezig met de onder scheidingen. Zingen De huidige troubadour van De Rietzeilers, Joop Heinsbroek, heeft een vrij unieke functie. Troubadours kent men in de carnavaleske wereld nauwe lijks. Joop, tot vorig jaar adju dant van prins carnaval, is echter al enkele jaren verant woordelijk voor het carnavals lied van de Rietzeilers en heeft in de afgelopen seizoe- avonden. Mei zo'n hele zaal met mensen... Dat is pas com munity singing. De Royal Al- bert Hall is er niets bij", ver telt Joop met genoegen. Draaiboek Joop zegt over de functies van de graaf en de adjudant: „Zij zijn er voor de Raad van Elf. De graaf zorgt ervoor, "dat de leden op tijd klaarstaan bij de programma-onderdelen en exact weten wat ze moeten doen. Een adjudant doet het zelfde bij de prins." Graaf en adjudant stellen ook het draaiboek samen voor de grote evenementen en dege nen, die in die functie worden gekozen moeten over organi satorische talenten beschik ken. Piet Dries: „Het is eigen lijk een functie voor mensen, die zoiets langere tijd willen doen. Je moet ervaring krij gen. Het is hoogst belangrijk, dat je je aan het draaiboek houdt. Al moeten er muren, worden afgebroken. Ben je daarin niet keihard, dan loopt de zaak uit de hand. Komen er onverwachte veranderingen in het draaiboek, dan moet je im proviseren." Een argeloze carnavalsvierder heeft niet in de gaten, dat er zo'n zorgvuldige voorbereiding aan voorafgaat. „Nee", rea geert Dries enigszins laconiek, „maar dat moet ook. Een car navalsfeest moet goed en glad jes verlopen, als van2elf." De werkers achter de schermen: troubadour Joop Heinsbroek, adjudant Plet Dries en graat Wim van der öteen. H In de periode van 4 tot 14 februari mag ieder café één nacht 1 naar keuze door 5 blijven schenken. j§ De keuze is enigs- Ef zins beperkt door S het feit dat de nach- j= ten van zondag op f S maandag niet in 1 aanmerking kun- S nen komen. S De café-eigenaren J die belangstelling '1 S hebben voor zo'n extra carnavals- S nachtje moeten dat f tijdig aanvragen bij H' de afdeling algeme- ne en burgerzaken op het stadskantoor. Waterweg „Bloemschik ken is plezier voor iedereen", laat de SVOB, de Stichting Bevordering Onderwijs aan Volswassenen, weten. En dus gaan er weer nieuwe cursus sen in de drie Waterwegste den van start. Pas als de len te begint, maar nu al kan eèn ieder zich opgeven of infor matie inwinnen (01717-2010). De bloemschikcursus zal in elk van de drie steden in een schoolgebouw worden ge- Dames in actie tijdens de eerder gehouden cursussen bloemschikken. houden. Voor Schiedam is dat de Liedeweijde (Parkweg 212), in Vlaardingen de scho lengemeenschap De Vaart (Groen van Prinstererstraai 67), terwijl het 'bloemonder- wijs* in Maassluis in de Van Egmond-mavo plaats vindt. Het onderricht in bloem schikken wordt door een er varen leerkracht gegeven en elke les zal met een demon- tratie beginnen. Verhoudin gen, kleur en lijnenspel, de verschillende technieken ko men als grondbeginselen ter sprake. Tijdens de lesavon- den wordt het materiaal, de bloemen en het cursusboekje uitgereikt. De gefrabiceerde stukjes mogen ook elke keer mee naar huis worden geno men. De postzegelverzamelaars van Vlaardingeli kunnen hun hart weer ophalen. Vanavond in de grote zaal van Triangel (Fransenstraat) houdt de filatelisten vereniging Vlaardingen en Omstre ken weer een veiling. De aanvang is acht uur. Voor bejaarden is het mogelijk korting te krijgen op de contributie. De Vlaardingse CJV-sociëteit All In houdt donderdag weer een soosavond in gebouw Trian gel aan de Fransenstraat. Dat begint om acht uur. Ook oud-leden en ouders van huidige leden zijn er welkom voor een praatje of een spelletje. Schiedam -Tn samenwerking met de radiocontro- ledienst heeft de Schiedamse politie een inval ge daan op het zendadres van de illegale radiozender Atlantis. Er werd gezonden vanuit een woning aan de Goe man Borgsiusstraat. De politie nam twee draaita fels, een mengpaneel, een antenne, een zendinstal- latie en een cassettedeck met enkele bandjes in be slag. Tegen de 35-jarige bewoner van het pand is proces-verbaal opgemaakt. De politie was tot actie overgegaan na diverse klachten van omwonenden over storingen op ra dio- en televisieprogramma's. In vw omgeving te: Maassluis in de Van Egmcnd MAVO, Burg- van Roerstraat 6. Vlaardingen In de Openb. Sebolengem. ,.Oe Vaart Groen van Prlnstereralr. 67 en in Schiedam in LHNO „üedeweijde'Parkweg 21. Aanvang: 3e week In maart 1983. De wekelijkse cursus broemenschtkken staat onder leiding van een ervaren en bevoegde leerkrachl. De cursus bestaat uit 8 lesavonden Na iedere les van 19 30-21.30 uur nemen de deelnemers een fraai bloemstuk mee naar huls Het cursusgeld bedraagt 1155,-. inclusief bloemen en het malenaal, alsmede een cursusboekje, de cursus is dus volledig verzorgd In september start ook nog de vestigingsopleiding bloemen schikken en binden (bloemist-winkelier). Opgave bmnen 10 dagen dooreen |bnef)kaart te zenden aan I Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen (SBOV), SirWmston Churchiilweg2,2251 CX VOORSCHOTEN Gaarne duidelijk uw naam. adres en cursusplaats vermelden. iNa opgave ontvangt u een bevestiging Voor informatie en/of opgave: ^%Bel 01717-2010*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2