'Commissie werkt ondemocratisch' m 'Teveel onduidelijkheden rond Zakkende Zanevelder' SPORT IJVG komt net tekort Actie voor behoudvan stenen urinoir VZC sterk in Speedo-meeting Van der Velden verlaat Hermes Drie leden uit comité Baehpleia Wethouder Isaac van der Knaap over inschakelen rechter: Nieuwland in de steigers Jan Anderson zoekt materiaal over de Geuzen Herstelwerk Polderwatering Wijkcentrum verlegen om vrijwilligers Ludo van Mil weggestuurd Vlaardingen oefent Schiedam bedwingt koploper Jaap Klepke mag blijven towm t s Ti IS tweg icho* 'aart traat ider- Van idL >em- er- ra en non- din- de ko ter ton de ekje ?rde ceer ïno- - Schiedam De huidige - bewonerscommissie van het Bachplein in Schïe- f dam moet aftreden nu 1 drie van de elf leden, J.A. Stijger, J. Huijsmans en - J.L. de Vries, zich uit de - commissie hebben terug getrokken. Dat vinden al- thans die drie zelf. Met hun weggaan is het aantal leden onder de tien geko- - men en daarmee is er vol- -gens het reglement geen 'sprake meer van een de- mocratische bewonersver- eniging. De drie vinden dat de commis- - sie sowieso niet erg demoera- tisch was, ook niet voor hun - vertrek. „Deze bewonerscom- missie werkt met een dagelijks - bestuur van vier leden, dat door voorbesprekingen en - voorafgemaakte afspraken met leden het stemmen beïn- vloed op vergaderingen, zodat voorstellen van voorzitter Paul Verspeek altijd worden -aangenomen en de oppositie "altijd tn de minderheid is", - motiveren de drie hun vertrek rin de verspreide brief. - De drie hebben om twee rede- nen een rondschrijven ver- - spreid onder de bewoners van ihet Bachplein. Omdat „de be wonerscommissie de bewoners -niet informeerde over het uit treden van de drie leden èn de financiële belangen, die <5p het spel staan." Een door de drie teruggetre den commissieleden en secre taris Mas Heijboer gemaakt fi nancieel rapport werd begin november aangeboden aan de stichting samenwerkende Schiedamse woningcorporaties (SSSW). Er werd met die stichting overeengekomen hierover op 30 november te vergaderen. Een week van te voren maakte Heijboer echter op een openbare commissie vergadering bekend, dat alle betrekkingen met de SSSW zouden zijn verbroken. Vol gens voorzitter Verspeek viel er toen 'niets meer te onder handelen'. De aanwezige be woners wilden toch de ge maakte afspraken nakomen, maar Verspeek verklaarde 'niet te zullen meegaan'. Terugbetalen Joop Huijsmans noemt het ge- spek dat op 30 november plaatshad bijzonder positief: „Het blijft triest dat de voorzit ter en de secretaris de contac ten met SSSW zomaar afkap ten. Het heeft tijd gekost en soms ging het met hangen en wurgen, maar sinds deze hele affaire over de teveel betaalde servicekosten is gaan spelen hebben de bewoners van de SSSW al enkele honderden guldens teruggehad. Ook kwam er verlaging van de ser- vicekosten met elf 'gulden. Met het verbreken van contacten dienen we de belangen van de bewoners niet." Het functioneren van de com- door Bert van Elk missie met voorzitter Verspeek en secretaris Heijboer is voor de drie commissieleden reden geweest zich terug te trekken. „Voorzitter Verspeek heeft op Joop Huijsmans: „Het blijft triest..." die vergadering secretaris Heijboer in bescherming geno men", zegt Huijsmans, „zodat hij kon aanblijven. Er wordt in het bestuur verschrikkelijk ge- lobby'd. Er wordt van te voren bepaald hoe er gestemd wordt. Daar kon ik niet meer tegen en daarom ben ik uit de bewo nerscommissie gestapt Me vrouw Stijger en meneer De Vries hebben toen mijn voor' beeld gevolgd". Lachertje Joop Huijsmans vindt dat de commissie op meerdere pun ten niet functioneert. Zo heeft de bewonerscommissie op de jaarvergadering verzuimd af te treden. Dat is in het huis houdelijk reglement geregeld. „Het reglement is een lacher tje. In de slotbepaling staat bij voorbeeld: in de gevallen waarin het reglement niet voorziet, beslist de voorzitter. De commissie moet beslissen, niet de voorzitter. Nu vraag ik je..." Huijsmans maakt een vergelijk met het bestuur van de stich ting samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN), waar Verspeek ook in zit en waar deze tot de uitspraak kwam, dat een voorzitter zich gebon den moet weten aan een be stuursbesluit, Het ging hier om de affaire rond de ontslagen opbouwwerker. De drie voormalige commissie leden hebben woensdag bij de 572 woningen van het Bach plein een brief in de bus ge daan, waarin ze hun vertrek verklaren. „We hadden ook een exemplaar van de brief op de publicatieborden in de flats gehangen, maar die waren zo verdwenen. Opmerkelijk, niet?" vindt Huijsmans. Maassluis „Ik zou haast zeggen dat het ministerie graag wil dat we de zaak aan de rechter voorleg gen. Iedere dag wordt er gebouwd en er kunnen ten slotte iedere dag palen verzakken. En natuurlijk met alle financiële gevol gen van dien. Want niet alleen de gemeente, maar ook het rijk heeft aan die veertien miljoen gulden meebetaald. Die uitspraak van de arbitragecommissie Vraagt gewoon om nadere uitleg." Wethouder Isaac van der Knaap vertelt dat hij de in druk heeft dat het ministerie het er mee eens is dat de ge meente Maassluis de Rotter damse rechter vraagt om een gerechtelijke uitspraak over de schuldvraag in de kwestie Zakkende Zanenvelder. „Het gaat er om dat wij dachten een foed gebouw te hebben ge- ocht, terwijl daar later iets mee aan de hand was. Laat de rechter maar uitmaken wie verantwoordelijk is," zegt Van der Knaap. Kortom: wie moet uiteindelijk opdraaien voor de veertien miljoen gulden, die waren ge moeid met de herstelwerk zaamheden en de evacuatie „van de bewoners van de zak kende Zanenvelder, de twee flatgebouwen in de Maassluise Westwijk die enkele jaren na oplevering plotseling angstval lig scheef kwamen te staan? Opkrikken Rijk en gemeente hebben de veertien miljoen gulden be taald, die met het opkrikken van de twee flats waren ge moeid. Vervolgens heeft een Arbitragecommissie zich gebo gen over de vraag wie verant woordelijk was voor het ver zakken van de flats: de bou wer het Maassluise bouwbe drijf Elementum of de op drachtgever, de gemeente Maassluis. Begin vorig jaar concludeerde die arbitragecommissie dat een verkeerde fundering was ge bruikt in verband met negatie ve kleef in de ondergrond, waardoor de heipalen verzak ten. Het eindoordeel van de arbitragecommissie, luidde dan ook dat het bouwbedrijf geen enkele blaam trof. Die adviezen over de toe te passen fundering kwamen van het laboratorium voor grond mechanica in Delft, dat in op dracht van de gemeente Maas sluis onder meer heeft bere kend wat voor palen en welke betonsoort ter plekke nodig waren. Het laboratorium gaf en geeft dergelijke ad viezen overigens zonder enige verantwoording op zich te ne men. Natuurlijk was men ook in Delft, bij het laboratorium voor grondmechanica, danig onder de indruk van de twee verzakte flats. De berekenin gen werden nog eens over ge daan en het laboratorium kwam tot dezelfde c onclusie. Zelfs vandaag de dag zou Maassluis hetzelfde advies krijgen als nu het Delftse labo ratorium zou worden inge schakeld voor een soortgelijk bouwplan op precies dezelfde plaats. Hoewel de uitspraak van de arbitragecommissie bindend is, wil Maassluis toch de rechter inschakelen, omdat er ondui delijkheden in die uitspraak zitten. „Er zijn dingen die om een nadere uitleg vragen," al dus wethouder Isaac van der Knaap, die daaraan toevoegt dat er een stapel dossiers van zowat een halve meter dossiers Wethouder Van der Knaap: dere uitleg vragen." over de Zakkende Zanenvel der zijn. „Wij vinden dat de rechter het verder maar moet uitmaken. Laat die maar bepalen wie verantwoordelijk is. In de uit spraak van de arbitragecom missie zitten wat ons betreft teveel vaagheden." Directeur M.J.A. Blom van "Elementum noemt het betreu renswaardig dat het bindend advies van de arbitragecom missie niet wordt opgevolgd. „Als je geschillen voorlegt aan de raad van arbitrage, dan leg je je daar toch bij neer." .Er zijn dingen, die om een na~ Schiedam Het „enige monu ment dat Schiedam-West rijk 18 volgens de actieve wijkbe woner Jaap Nïeswaag, wordt ;»«et sloop bedreigd. Hij pleit voor behoud van de stenen ;öak op het speelplein tussen .Aleidastraat en Jan van Aven- qesstraat, die dienst doet als openbaar urinoir. De 'fontein', Zoals Nieswaag het ding noemt, kan het best verplaatst gorden naar het Rubensplein, vmdt hij. In 1985 zal de stenen koepel {identieke urinoirs vindt men de Vismarkt en op het Era- msplein) plaats moeten maken EOor het wijkcentrum Schie dam-West, Nieswaag heeft de traagheid in ogenschouw ge- gomen. waarmee de gemeente bchiedam werkt aan een ont- Werpje voor straatlantaarns op» gereconstrueerde Rubens- plein. „Dat duurt nu al twee jaar, het kan nog wel even du ren. In de tussentijd kunnen ze die stenen bak mooi op dat centrale punt neerzetten, zegt Nieswaag olijk. Wat verwarrend kan werken, is dat Nieswaag met monu ment iets anders bedoeld dan ambtenaren daar gebruikelijk onder verstaan. Een monu ment geldt hier doorgaans als oud historisch gebouw, dat be houden moet blijven. Nies waag bedoelt er een kunst werk mee. „Zo dik zit deze wijk niet in zijn standbeel den," zegt hij. „Het enige ste nen beeld staat verder in het Julianapark, net buiten de wijk. En dan staat er nog wel een paard voor de Willem de Zwijgermavo, maar dat is van brons. f Schiedam Eind volgende week zal een begin worden ge maakt met de verbouwing en uitbreiding van wijkcentrum Nieuwland aan het Wibaut- plein. Om precies te zijn op vrijdag 4 februari om half drie wanneer welzijnswethouder Luub Hafkamp het officiële startsein geeft. De werkzaamheden omvatten onder meer het maken van een kelder, het uitbreiden van de begane grond en een totale verbouwing van het bestaande pand. De plannen zijn opge steld door de dienst gemeente werken in overleg met de ge bruikers. Na de verbouwing zal het wijkcentrum beschik ken over een ontmoetingscen trum met bar en keuken, grote zaal, kleine zaal, creativiteits- ruimte, een filiaal van de ge meentebibliotheek en een con sultatiebureau van de kruis vereniging. Voor mindervali- den komen er een lift en een aangepast toilet. Het werk wordt uitgevoerd door de Vlaardingse aannemer Van der Waal. Als het meezit kan nog voor het eind van het jaar het verbouwde wijkcen trum in gebruik worden geno men. Vlaardingen Jan An derson is op zoek naar materiaal voor een ten toonstelling over de Geu zen, de eerste verzets groep tijdens de Duitse bezetting. Op 13 maart onthult koningin Beatrix het Geuzen monument op de markt en ruim een week daarvoor wil An derson in zijn streekmu seum een expositie ope nen over die groep. „Er is heel weinig mate riaal van bewaard geble ven", zegt de museum man, die op zoek is naar foto's of voorwerpen van de Geuzenbeweging, van de wandelsportvereni ging Flard inga en van de Burgerwacht, een organi satie van reservepolitie uit die dagen. Verder wil Anderson in het bezit ko men van originele exem plaren van de illegale bladen De Geus van 1940 en Geuzenberichten. Mensen die hem aan dat materiaal kunnen helpen kunnen hem bellen op telefoonnummer 343843. Schiedam Als gevolg van herstelwerkzaamheden aan de oeververbinding van de Pol derwatering in Schiedam is er vanaf maandag 31 januari van 8 tot 16 uur geen doorgaand verkeer meer mogelijk via de Polderweg. Bromfietsers, fiet sers en voetgangers kunnen nog wel gebruik maken van deze route. Doorgaand verkeer wordt ge adviseerd via Groenoord en Kethel te rijden. Vlaardingen Het Vlaarding se wijkcentrum Tt Nieuwelant zit verlegen om vrijwilligers. Door het ontbreken van vol doende medewerkers op de dinsdagavond en woensdag middag zijn de kinderaetivitei- ten, die op dat tijdstip plaats vinden, op het spel te komen te staan. Het wijkcentrum op de Goudsesingel is daarom naarstig op zoek naar vrijwilli gers voor zowel de begeleiding als de uitvoering van het 'kin derwerk'. De activiteiten be staan onder andere uit han denarbeid, zang, dans en to neel. Op enkele stagiaires en de be roepskracht na zijn veel mede werkers om tal van redenen opgestapt. De enige eis, die 't Nieuwelant stelt voor eventue le begeleiders, is een leeftijds grens van zestien jaar. Voor meer informatie kan Kees Nij- enhuis in het wijkgebouw (tel. 349978) worden gebeld. Dordrecht In Dor drecht presteerde de zwemploeg van VZC tij dens de eerste wedstrijd van de Speedo-jaargang- wedstrijden naar behoren. De Vlaardingse afvaardi ging kwam met de groot ste ploeg aan de start en veroverde ook nog eens de meeste medailles. In totaal werden vier gouden, twee zilveren en drie bronzen medailles mee naar Vlaardin gen teruggenomen. Het is nog niet zeker of VZC zich door dit resultaat heeft geplaatst voor de landelijke finales. Sander Doolaard zorgde voor de verrassing van de dag door op de 100 meter schoolslag Léon van IJzerloo gedecideerd terug te wijzen. Hij kwam uit op een tijd van 1.23.5 minuten. Danny van Hees en Astrid van Rotterdams Nieuwsblad I dinsdag jRW" 25 janiisn 1983 Irsen hebben kans op een plaats in de landelijke finale door op de schoolslag en de vlinderslag meer dan goed te presteren. Goud was er ook voor de meisjes estafetteploeg met Ca- rola van den Burg, Marièlle de Ligt, Armemiek van Driei en Astrid van Irsen. De jongens- ploeg kwam weliswaar uit op een derde plaats, maar zag die positie verloren gaan door een terechte diskwalificatie. Naar een zilveren medaille zwom zich Caby van Leenen op de 100 meter vrije slag. Brons was er voor Annemiek van Driel op de vlinderslag, Getine van den Berg eveneens op de vlinderslag en voor Léon van IJzerloo op de 200 meter wisselslag. Persoonlijke records waren er nog voor Sonja Stein, Arnop Dirks en de weer in vorm komende Ca rols van den Burg. Viking '60 kwam in Dordrecht eveneens met een ploeg aan de start. De resultaten waren nog niet erg best. Gaby Eenschoten presteerde echter naar beho ren met een zevende plaats op de 100 meter vlindersalg in een tijd van 1.54,3 minuten. Komend weekeinde komt de VZC-ploeg alweer in actie. In Rotterdam wordt zaterdag de eerste wedstirjd gezwommen voor de ZRO-A competitie. Vlaardingen De hand balheren van UVG gingen kort voor tijd ten onder in het duel om de eerste plaats tegen koploper Rijnstreek: de thuisploeg won met 23-22. Omdat de DWS heren AHC '28 met 18-9 versloegen volgt DWS koploper Rijnstreek op slechts één punt De Hollandiaan heren blijven door de 21-16 nederlaag tegen EHC in de onderste regionen. Bij de dames verloor DWS met minimaal verschil van Ver- burgh: 15-14. De Hollandiaan dames verloren na een 6-1 achterstand met 7-5 van Quin- tus 2. De UVG dames blijven goed presteren. Nu werd uit met 9-16 van Schipluiden ge wonnen. In de afdeling de vol gende uitslagen: Ancora 2 WIK (h) 21-16, Unitas—Meeu wen (h) 17-14, HVK—Meeu wen 3 (h) 15-16 en bij de da mes Ancora 2HVK 15-11, SpamanWIK 5-15, Indus- Unitas 9-11 en WiltonUVG 2 8-9. Rijnstreek—UVG <h) 23-22 Voor dit duel om de eerste plaats had koploper Rijnstreek één punt meer veroverd dan UVG. Tot 9-9 hielden de par tijen elkaar in evenwicht, toen liep Rijnstreek uit tot 12-9 om dat de UVG verdediging geen passend antwoord had op de sprongschoten uit de tweede lijn. Jimmy Malcorps die en kele fraaie kansen onbenut liet bepaalde de ruststand op 12-10. Kort na rust kwam UVG op 12-11. Rijnstreek zette hierna een tussenoffensief in wat niet door de Schiedam mers kon worden tegengehou den. Binnen tien minuten scoorde Rijnstreek vijfkeer en omdat de UVG aanval daar niets tegenover kon zetten kwam de stand op 17-11. Langzaam maar zeker knab belde UVG iets van de achter stand en via 18-14 en 19-17 werd het 20-20 toen aanvoer- De heren van UVG, hier op Wings, kwamen in de strijd om Rijnstreek der Jos Loch koelbloedig een strafworp benutte. Met nog vijf minuten te gaan was het niet duidelijk wie er met de winst zou gaan strijken. Rijn streek nam een 22-20 voor sprong waarna de onopvallend spelende Berry Rens 22-21 aantekende. UVG ging in de laatste minuut over op man verdediging maar zoals meest al liep het fout af. Vanaf de hoek scoorde Rijnstreek 23-21. Ondanks het negende doel punt van Aad Ham verloor UVG met minimaal verschil: uitslag 23-22. Unitas-Wilton (h) 12-11 Het op de laatste plaats staande Wilton heeft het niet getroffen met het Haagse proefkcppel. Niet minder dan zeven keer kreeg een Wilton speler een twee-minuten straf terwijl bij Unitas slechts één speler voor een straf in aanmerking kwam. Toch profiteerde Uni tas weinig van de numerieke meerderheid. Bij rust had de thuisploeg slechts een voor sprong van twee punten geno men, 7-5. Een benutte straf worp van Theo van Vugt bracht de stand op 8-5. Op deze stand kregen kort achter elkaar drie Wilton spelers een een archieffoto in actie tegen de koppositie net tekort tegen tijdstraf waardoor nog slechts drie veldspelers overbleven. Toch wist bij Unitas in deze periode alleen Theo van Vugt te scoren: een bal die terug kwam van Wilton doelman Fred de Veld wist hij binnen te tikken waardoor het 9-5 werd. Bij deze stand werd de Wilton coach, Ludo van Mil, wegens commentaar op de lei ding door het proefkoppel naar de tribune verbannen. Blijkbaar inspireerde dit ge beuren Wilton want binnen 15 minuten liep de voorsprong van Unitas terug tot U-U. Het was tenslotte Unitas beste spe ler Reinier Vermin die met een sprongschot de uitslag be paalde op 12-11 waardoor de punten in Maassluis bleven. In de laatste minuut miste Wilton nog een strafworp. Raadselachtige Irainersmutatie op Harga Schiedam Volslagen onverwacht stapt Jan van der Velden aan het eind van dit seizoen op bij het Schiedamse Hermes DVS. De fors gebouwde trainer, in het verleden furore makend als doelman van SW en eens in de maand nog in Ahoy' te bewonde ren als mini-voetballer van Sparta, is door het be stuur de wacht aangezegd. Op welke gronden is ech ter ook Van der Velden nog steeds niet duidelijk. Op sportief en technisch gebied is het inderdaad een verrassing", bromt Van der Velden, die na drukkelijk stelt, dat deze beëindiging niets met een door Donald Bax bijstelling van zijn salaris of andere financiële peri kelen vandoen heeft. Het bestuur van de Schiedam se eersteklasser ontkent bij monde van secretaris Haan, dat slechts het bestuur het niet meer voldoende in Van der Velden ziet zitten. „We von den het beiden beter om aan het eind van de competitie uit elkaar te gaan", aldus Haan. „Ik weet niet waar die andere geluiden vandaan komen. Wij vinden het als bestuur alleen bezopen, dat je tegenwoordig al zo snel met je trainer moet gaan praten. De competitie is net op de helft". Van der Velden, die tot zijn grote ergernis dit seizoen op nieuw niet de 'grote' A-cursus mag volgen, zelf blijft nogal stoïcijns onder het commen taar van zijn huidige 'werkge ver'. Dat hef hem allemaal niet zo lekker zit, blijkt uit de stilte die uit de hoorn van de telefoon weerklinkt. „Het eni ge, dat ik kwijt wil, is dat het bestuur mijn contract heeft op gezegd", doorbreekt de Schie dammer die geluidsleemte. „Ik denk, dat ik dinsdagavond nog eens met ze ga praten", lost hij uiteindelijk niets van de raad sels op. Bellen De club van nieuwe praeses Willem van der Slootwil wel op zo kort mogelijke termijn zekerheid hebben over de nieuwe technisch verantwoor delijke man, waardoor ook Hermes DVS zich in de ca- roussel laat meesleuren. Haan: „We hebben nog met niemand gesproken. Na de wedstrijd te gen Spartaan'20 hebbenwe eerst de selectie op de hoogte gebracht. We zullen inderdaad vlug moeten zijn, maar er zul len er deze dagen wel genoeg bellen. Angst om zonder trai ner te komen, hebben we ze ker niet". Concrete contacten met een andere vereniging heeft Van der Velden, die momenteel op Harga aan z'n tweede seizoen bezig is, niet meer. Onlangs liet hij DBGC, een zondagse tweedeklasser uit het Flakkee- se Oude Tonge weten van een verbintenis af te zien. „Ik werd een dag of tien geleden gebeld of ik eens wilde komen praten", licht Van der Velden toe. „Maar het is mij toch te ver. Zeventig kilometer op een tweebaansweg. Vooral in de winter, met sneeuw en ijzel, knap je daar op af". Wel wordt thans zijn naam in de wandelangen in verband gebracht met collega-eerste klasser Nieuwen hoorn, waar Wil Kwast volgend seizoen van het bestuur niet de gele genheid krijgt zijn ideëen ver der te ontwikkelen... Delft De derdeklasser Vlaardingen oefent vanavond om 19.00 op het sportpark Hoekpolder tegen het tweede team van Sparta. De reserves van SVV spelen in Pernis te gen DOTO een licht wedstrijd. Ook dit duel begint om 19.30. Schiedam Het eerste tiental van schaakvereniging Schie dam is het nieuwe jaar uitste kend begonnen. De uiterst zware uitwedstrijd tegen kop loper Charlois/Europoort werd bij een 3-3 stand afgebro ken. De standen op de borden is echter erg gunstig voor de Schiedammers, die er nu op reken uit te komen op een de finitieve score van 4,5-5,5. De wedstrijd begon direct al gunstig voor Schiedam. Michel Hockx haaide de eerst winst binnen. De voorsprong werd uitgebouwd tot een 1-3 score door een combinatoire winst partij van Frans Groeneweg en een positionele overwin ning van Peter Wetering. In valler Willems kwam echter niet tot winst. Rob van Velzen, die een paar uur zonder dame speelde, werd ook al tot opga ve gedwongen, evenals de tweede invaller Ron van Vuuren, die de hele wedstrijd uitstekend speelde, maar in de slotfase toch in de fout ging. De vier afgebroken partijen geven echter een gunstig beeld voor Schiedam. Schiedam De selectie van de Schiedamse eerste klas afdelingsclub GSS heeft zich in een speciale bijeenkomst vrijwel una niem voor het behoud van trainer Jaap Klepke uitgesproken. Dergelijke geluiden had hij eerder al van bestuurszijde ver- nomen. Klepke, die in het verle den bij WK werkzaam was, gaat dan het tweede seizoen in bij GSS.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3