ROTTERDAM 15 Brug de goedkoopste en snelste oplossing BEL VOOR (MO-144144 Niehuis Van den Berg vraagt regeringssteun Industriebond wil contracten voor meer werk Rijnmond- gecommitteerde Bakker Sociale dienst spreidt verder Tussen de oude tijd schriften A20 is pas over drie jaar klaar P.A. van Es legt twee sehepen op Spreekuur voor buitenlandse jongeren VOORJAAR IN DE KOP Inval in heroïnepand li Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RZ/RV/RY/RW 25 januari 1983 Ridderkerk Een inwo ner van Ridderkerk deed vorige week aangifte van diefstal van zijn postze gelverzameling. De man bracht, om een volgende inbraak tegen te gaan, nieuwe sloten aan in zijn huis en overwoog nog meer maatregelen om zijn bezit te beschermen. Toen zijn vrouw gisteren een stapel oude tijd schriften pakte, kwam echter de verzameling daartussen tevoorschijn. Wat beschaamd, maar een ervaring en nieuwe sloten rijker, heeft de man daarop de aangifte ingetrokken. Rotterdam De reparatiewerf Niehuis Van den Berg in Rotterdam heeft snel financiële steun van de regering nodig. Het bedrijf is met het ministerie van economische zaken in on derhandeling over een overbruggingskrediet van tien tot elf miljoen gulden {voor '82 en voor dit jaar). Volgens de directie kan het bedrijf zonder die steun niet verder. „Ik zie het ernstig in als de steun niet wordt gegeven", zegt een woordvoer der van de directie. Het bedrijf verwacht de be slissing vóór 1 maart De werf maakte onlangs bekend dat er 181 ar beidsplaatsen moeten vervallen, waarvan 122 gedwongen. Gecommitteerde Th. Bakkers (economische aangelegenheden) van Rijnmond vindt, dat het bedrijf, dat jaarlijks een verlies lijdt van enkele miljoenen guldens, inderdaad met een over bruggingskrediet weer gezond te maken is. Ook Bakkers vreest dat Niehuis Van den Berg het zonder overheidssteun niet redt. „Wanneer Niehuis wegvalt, is de concurrentie in de Rotterdamse haven zoek. Dan gaan rede rijen de prijzen vergelijken met omringende havens en dan zouden de Rotterdamse werven opdrachten kunnen verliezen." Rotterdam Werkge legen he i dsc on tracten vormen de belangrijk ste voorwaarden voor het welslagen van ar beidstijdverkorting in ruil voor de prijscom pensatie. Dit schrijven de Rotter damse en Dordtse dis tricten van Industrie bond FNV in de nota 'Aan de Slag', waarin een andere weg is inge slagen voor een regio naal beleid, waarmee arbeidsplaatsen moeten worden behouden en uitgebreid. In het contracten moet volgens de bond het aantal bestaande banen en de mogelijke ont wikkeling van uitbrei ding van de werkgele genheid worden vastge legd. Tot nu heeft het bedrijfsleven zich wei nig enthousiast getoond voor dergelijke over eenkomsten. De uitwerking van de plannen dient in de vi sie van de vakbond on dernemingsgewijs te ge beuren. „Er zijn tal van mogelijkheden denk baar", aldus Henk Krul, districtshoofd in Rotter dam. De nota komt vrijdag aan de orde tijdens de in het Ahoy'-complex te houden kaderdag, waarop uitvoerig ge sproken wordt over de werkgelegenheid. Er worden rond vierhon derd kaderleden ver wacht. Rotterdam Minister Smit van verkeer en waterstaat verwacht dat de A20 tussen Capelle aan den Ussel en Nieuwerkerk aan den IJssel in 19B6 gereed zal zijn. De vertra ging en de forse kostenstijging van het werk wijt zij aan de onverwacht slechte grond, de noodzakelijkheid van geluids wering en de 6% prijsstijging tijdens het werk. Toen in 1981 aan de enkele ki lometers lange weg werd be gonnen, ging men uit van kos ten van 75 miljoen gulden. Nu bedragen die al 110 miljoen. Bovendien is de uitvoerings duur met twee jaar verlengd. Tijdens de behandeling van het rijkswegenfonds in de Tweede Kamer noemde PvdA-woordvoerder Rienks dit werk „een bodemloze put in de meest letterlijke zin". Rotterdam De tot het Van Ommeren-concern behorende kustvaartrederij P.A. van Es heeft vanwege de slechte situ atie op de vrachtenmarkt twee van de zeven kustvaarders tij delijk uit de vaart genomen. Het zijn de elf jaar oude Bree- hoek en de acht jaar oude Breezand. Beide schepen (on geveer 3.000 ton draagvermo gen) krijgen op dit moment een onderhoudsbeurt bij het Havenbedrijf Vlaardingen- Oost in Vlaardingen. De rederij er werken hon derd mensen op de vloot en vijftien in de walorganisatie heeft geen plannen om op kor te termijn meer schepen op te leggen. Rotterdam Het platform Buitenlanders Rijnmond gaat een spreekuur houden voor buitenlandse jongeren. Elke woensdagmiddag van half vier tot half zes en vrijdagochtend van half elf tot half een kun nen jongeren terecht met vra gen op sociaal gebied bij het platform. Het platform is ge vestigd aan de Oostmaasiaan 950. 'Ontslagen bij RSV opvangen in pools' 'V/ y' Rotterdam Er is een 'arbeidspool' nodig om gekwa lificeerd personeel van Rijn-Schelde-Verolme te behou den voor de arbeidsmarkt. Dat vindt gecommitteerde Th. Bakkers (economische aangelegenheden) van Rijnmond. Het gaat in het kader van die 'pool1 voornamelijk om gediplomeerde lassers en draaiers. Voor vakbe kwaam personeel is vol gens de Rijnmond-gecom mitteerde bij diverse be drijven nog werk. In zijn plan gaat Bakkers er van uit dat de gekwalificeerde metaalarbeiders wisselend worden ondergebracht bij de diverse onderdelen van RSV. Een tweede 'pool' wil hij in het leven roepen voor mensen die met de herstructurering van RSV moeten afvloeien. Het gaat om dié metaalarbei ders die straks een kans ma ken op werk dat voortvloeit uit de miljardeninvesteringen die zowel Shell als Esso voor het Rijnmondgebied hebben aangekondigd. „We verwachten dat die in vesteringen binnen enkele ja- Het lijkt erop dat de natuur enigszins van streek is geraakt door een winter die weinig overeenkomst vertoont met het seizoen dat algemeen als 'ouderwets' wordt omschreven. Allerlei voorjaarsbloemen steken hun koppen al op. Ook de dieren lijken van slag. Op allerlei plaatsen worden al broedende vogels gesignaleerd, zoals deze duif, die op het Stadhuisplein een plaatsje heeft gekozen op de luifel van een hambur ger-restaurant. door Nico de Vries ren los komen. Dan ook komt er volop vraag naar vakbe kwame metaalbewerkers", verklaart de Rijnmond-gecom mitteerde, die denkt dat met de plannen maximaal vijf- tot zevenduizend arbeidsplaatsen zijn gemoeid. Om een dergelijke 'pool' tot stand te brengen, is het nood zakelijk dat de betreffende werknemers met behoud van een uitkering om- en bijscho lingscursussen kunnen volgen. De kans van slagen is groot. Bakkers: „Dat is een zaak van verdere besprekingen met de ministeries van economische zaken en van sociale zaken." Minister Het voorstel tot de 'arbeids pools' is in een brief neerge legd bij minister Van Aarden- ne (economische zaken), die eind deze maand waarschijn lijk beslist over de toekomst van RSV. In de brief, die werd Rijnmond-gecommitteerde Th. Bakkers: „Het oude soci aal plan komt waarschijnlijk niet terug." verstuurd met instemming van de gemeentebesturen in Rijnmond en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, doet Bakkers een beroep op de mi nister om alsnog geld beschik baar te stellen voor een 'aan trekkelijke afvloeiingsregeling voor 57'/ü-jarigen'. „Het oude sociale plan, zoals dat afgelopen voorjaar van ta fel werd gehaald, komt waar schijnlijk niet terug. Maar er zijn best andere regelingen te bedenken, die het voor oudere werknemers aantrekkelijk maken plaats te ruimen voor jongeren", vindt hij. Enkele weken terug heeft de Indus triebond FNV de rechter inge schakeld om RSV alsnog te dwingen tot naleving van het uit 1977 daterende sociale plan. „Verder zou de rijksoverheid er goed aan doen de orders bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij voor de bouw van nieuwe onderzeeërs eer der te plaatsen", aldus Bak kers. „Dan is de nieuwbouw- afdeling van dat bedrijf gered en daarmee ook de machine bouw. Een afdeling, die we straks nodig hebben bij de uit voering van de miljardenin vesteringen in dit gebied", zo vervolgt hij. Lotsbeschikking Minister Van Aardenne mag bij zijn beslissing over RSV volgens hem niet uit het oog verliezen dat de sociaal-econo mische problemen in de Rot terdamse regio huizenhoog zijn. „Het aantal industriële ar beidsplaatsen in Rijnmond is sinds 1970 gehalveerd. In de afgelopen vijf jaar hadden we te maken met een daling van vijftien procent, terwijl de rest van Nederland een stijging kende van twee procent. De werkloosheid in Rijnmond ligt bijna vier procent boven het landelijke gemiddelde van veertien procent", becijfert Bakkers. Extra aandacht van het rijk voor Rijnmond is vol gens de gecommitteerde niet misplaatst. Bakkers: „Over de wijze waar op het rijk ons benadert, zijn we niet onder de indruk. Bij de subsidies voor verbetering van de regionale infrastruc tuur komen we er bekaaid vanaf. De vier grote steden hebben vijfendertig miljoen gulden te besteden, waarvan Rotterdam vijf miljoen. De rest van Nederland krijgt meer dan driehonderd mil joen." J Nationaal belang Bij het zoeken naar een gede gen oplossing voor de RSV- problematiek hebben Rijn mond en de gemeenten weinig mogelijkheden, zegt hij. „In de eerste plaats is het een zaak van nationaal belang. Met een vrijwel lege beurs kunnen wij geen financiële steun verlenen aan een bedrijf, dat maande lijks honderd miljoen gulden verlies lijdt." Een ondersteuning, zoals dat gebeurde bij de Amsterdamse reparatiewerf ADM, zit er dan ook niet in, vermoedt Bakkers, Bovendien vindt hij een ver gelijking tussen ADM en RSV een hoogst ongelukkige. „Het zijn bedrijven van verschillen de orde en grootte. De ADM is louter toegerust op de scheeps- reparatie, RSV doet heel wat meer." •li Rotterdam De deconcentra tie van de sociale dienst ver loopt goed. In april hoopt de sociale dienst in de Afrikaan derwijk de zesde zelfstandige eenheid te openen. De bedoe ling is om in 1985 op tweeën twintig plaatsen in de stad een vestiging te hebben voor het nieuwe uitkeringssysteem. De deconcentratie van deze so ciale diensten betekent een be tere hulpverlening aan de bur ger, omdat de bereikbaarheid van de GSD groter is, de hulp verleners hoeven niet eixe keer heen en weer te reizen voor de spreekuren en de aan vraag voor een uitkering zal sneller verlopen, doordat men de gegevens eerder bij de hand heeft. De sociale dienst heeft voor de eenheid in de Afrikaanderwijk een pand gehuurd aan de Hil- ledijk 85a. Deze eenheid zal zowel voor de wijk Bloemhof als de Afrikaanderwijk wor den ingericht. s pol gisteren een inval gedaan in een pand in de Rauwenhoff- straat en daarbij zes personen aangehouden. Vijf van hen werden na vernoor en/oi op gemaakt proces-verbaal heen gezonden. Een van hen is in gesloten. De politie nam in het pand diverse gebruikershoe- veelheden heroïne Ifi beslag. |imiiiitiNiuiuuui!iiiiiiiiiiiiiuiuii!iiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiniiiiii!imiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiniiiiiii!i!iiiiiiiiiiiini!iiiiiiuiiiiniiiniiini!iniiiiiiiiiiiiiiiiiiii!i!iniiiiiiiiini!iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii!iHiii!iiiiiii!iiiiiiiii»iiiiiiniiiiiiiiiiiiinniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiniiiiiig Rotterdam De voor- gj keur van minister Smit van Verkeer en Water ig staat voor een spoor- s brug over de Nieuwe Maas is niet overeen- komsüg de wensen van I het Rotterdamse colle- ge van burgemeester en g wethouders. Het colle- g ge heeftgekozen voor 1 een viersporige tunnel, g Begin oktober hebben ze dat nog eens duide- i lijk gemaakt in een antwoord op vragen van VVD en CDA. Nog begin december had de minister gevraagd om een kostenraming voor de ver schillende oeververbindin gen. Uit de jongste rapporten van de Nederlandse Spoor wegen en gemeentelijke Rot terdamse diensten bleek daarna dat een nieuwe spoor brug ruim honderd miljoen gulden goedkoper zou zijn dan een tunnel over het ge hele traject tussen het Cen traal Station en Feijenoord. Het verschil in bouwkosten zou 130 miljoen gulden be dragen. De kosten voor de bouw van een tunnel zouden minstens 760 miljoen gulden bedragen. Toen echter werd al gezegd dat die prijs nog eens veertig miljoen gulden meer zou kunnen bedragen als men de trillingshinder van een tunnel afdoende zou willen beperken. Uit de berekeningen bleek ook dat de bedieningskosten van een brug 2,5 miljoen gul den per jaar zouden bedra gen. Gekapitaliseerd zou dat betekenen dat ook de kosten van de brug met nog eens zestig miljoen gulden ver hoogd zouden dienen te wor den. Rijkswaterstaat Rijkswaterstaat zei in een commentaar op die bereke ningen enkele weken gele den nog dat de plannen voor de bouw van een tunnel be ter waren uitgewerkt. Op grond daarvan moest men tot de conclusie komen dat de ramingen voor de bouw van een tunnel betrouwbaarder zijn dan die voor de bouw van een brug. Rijkswater staat meende zelfs te kunnen zeggen dat de kosten voor een tunnel aan de hoge kant waren geschat en die voor een brug te laag. Over de bereikbaarheid van de verschillende stadsdelen tijdens de bouw zegt gemeen tewerken dat de binnenstad (waarschijnlijk) goed bereik baar zal blijven. Alleen be drijven langs het werkelijke tracé zouden moeilijkheden kunnen ondervinden. Ver- keersom leggingen bij de bouw van een tunnel zouden echter wel moeilijker zijn. Kamer van Koophandel Juist die bereikbaarheid heeft de afgelopen jaren voor standpuntwijzigingen ge zorgd. In 1975 was bijvoor beeld de Rotterdamse Kamer van Koophandel voorstander van een tunnel, daarbij ge leid door de belangen van scheepswerven ten oosten van de stad. Later sprak de Kamer zich uit voor een brug omdat de bouwtijd daarvan aanzienlijk korter zou zijn en bovendien zou worden voor komen dat de stad jarenlang in tweeën gespleten zou wor den door een kilometers lan ge bouwput .ïliiiiiiii»iiiiiiiiB!mBM»iiimiiiiMiiiiiiiiii»iiiiMiiiimmMiMiiüiiiiiiiiiiiiiiHimiiMi)iimuMriiiiiiiiimiimmi»Miiiiuininimi[iuiiiiMiHiHiiiiiiiiiniiuiimiiiiiiiHiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiË tij if

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5