[WATERWEG De lange mars van Reinier Scheeres Vlaardingen ^huiverig** voor stadsverwarming SPORT 15 Raad akkkoord met renovatie Olympiahal 'Waregem lijkt meer op een ziekenhuis' Nieuwe VOS-cursus in Houtmanstraat De Ooievaars in laatste minuut onderuit Een strijd om 3,Smiljoen ran de A VU VIDO-vrouwen vragen verder College: ontwikkelingen zijn nog niet daverend VVD en CDA vliegen elkaar in de haren Jongetje met brommer meegesleurd College luistert heel aandachtig 'Brie-ven zijn vaak signaal' Man rijdt op benzinepomp Valentin en Lismont komen naar Westland Sander Popovics achtervolgd door tegenslagen De Hoekstee zoekt vrijwilligers Vlaardingen kansloos Schiedam Het gaat om 3,5 miljoen gulden. Dat is rijkelijk veel, te veel in ie der geval om het bestuur lijk touwtrekken af te doen als 'gekneuter'. An ders had de naam Kneu terdijk nog heel toepasse lijk kunnen zijn. Het mil joenengevecht tussen Schiedam, Rijnmond en Zuid-Holland, met Rotter dam langs de zijlijn, is zijn laatste ronde ingegaan; aan de Kneuterdijk in Den Haag. Daar treedt de Raad van State als scheidsrechter op. In de komende maanden is de beslissing te verwachten. Als het aan Rijnmond en de provincie ligt, gaat dat voor Schiedam een strop van 3,5 miljoen betekenen. Maar de betrokken wethouder van die door Kor Kegel gemeente, Reinier Scheeres (PvdA), probeert al vanaf 1977 die aanslag op de gemeentelij ke portemonnee te verijdelen. Hij schoof het bedrag eerst naar Rijnmond en later naar de provincie Zuid-Holland. Bij die twee instanties ligt volgens Scheeres de verantwoordelijk heid voor het bedrag, dat aan vankelijk trouwens 'slechts' twee miljoen gulden groot was,- 'maar dat door de rente flink aanzwol. Het is een wonderlijke strijd om die AVR-miljoenen. Scheeres zit er al mee in zijn maag zolang hij wethouder is, vanaf '74, maar drie jaar later laaide het conflict pas goed op. Toen gingen de instanties het echt hard spelen. En de ge maakte afspraken zijn zo ijl en vaak mondeling gemaakt, dat de Raad van State er moeilijk uit zal kunnen komen. Ware het juridisch mogelijk dan zou er nog uit de bus kunnen rol len dat Rijnmond, Zuid-Hol land en Schiedam een zelfde deel betalen. Scheeres acht die kans klein, maar de Schiedam- se strijd zou in dat geval niet helemaal vergeefs zijn. Aandeelhouder Scheeres heeft de Raad van State vorige week op een hoorzitting proberen duidelijk te maken dat Rijnmond zich niet aan afspraken heeft ge houden en dat gedeputeerde Jan Noorland een toezegging niet hard kon maken. Hoe zat het nu? Schiedam werd des tijds ais mede-aandeelhouder van de Afvalverwerking Rijn mond geacht met de andere Rijnmond-gemeenten mee te betalen om de aanloopverlie zen van de AVR terug te bren gen. Schiedam kreeg een reke ning van vier miljoen gulden voorgeschoteld. Dat vond de gemeente rijke lijk hoog, tenslotte maakte Schiedam als enige in de Rijn mond geen gebruik van de AVR. Het huis- en bedrijfsvuil werd volgens een langdurig contract, dat in 1986 afloopt, naar de Vuil Afvoer Maat schappij in het Drentse plaats je Wijster getransporteerd. Daarom zag Schiedam zich niet verantwoordelijk voor de AVR-verlie2en en het stadsbe stuur weigerde vier miljoen op te hoesten. Toch zag de gemeenteraad aankomen dat Schiedam als aandeelhouder een rekening gepresenteerd zou krijgen en men wilde zich niet helemaal narrig opstellen. Scheeres kwam op een akkoord: met twee miljoen gulden kwam hij over de brug. Zoals hij toen zei en nu nog volhoudt, was dat 'op voorwaarde dat wij die an- Tegen PvdA'er Jaap Nies- waag: „ik heb het ze nog ge zegd..." dere twee miljoen kwijt ge scholden zouden zien en Rijn mond daarvoor een andere op lossing zou zoeken'. Die af spraak werd nooit schriftelijk bevestigd. Daar wringt de schoen. Rijnmond trachtte de resterende twee miljoen los te krijgen van de provincie Zuid- Holland en het had er schijn van dat dat zou lukken, totdat gedeputeerde Noorland door provinciale staten werd terug gefloten. De provincie aan vaardde het niet zomaar om zoveel geld te betalen op basis van een vage afspraak tussen Rijnmond en Schiedam. Scheeres: „De provincie en Rijnmond hebben toen nog een poging ondernomen om die twee miljoen op het conto van Rotterdam te schrijven, omdat de AVR daar staat, maar die gemeente voelde daar uiteraard niets voor. Toen heeft Rijnmond bedacht om toch maar terug te gaan naar Schiedam. Er werd toen gedaan, alsof wij een oude schuld af te lossen hadden. Maar ik zie het niet als een schuld. Daar was geen sprake meer van, op basis van de ge maakte afspraak." Al die tijd draait de AVR zon der de 3,5 miljoen gulden. Scheeres is al een paar maal naar Den Haag gegaan om de zaak recht te breien. In poli tieke kringen spreekt men zo onderhand van 'Scheeres' lan ge mars'. „Het is niet zo gek dat je je het vuur uit de sloffen loopt, want het gaat heel een voudig om geld dat Schiedam niet kan missen," aldus Scheeres, wijzend op de ge meentebegroting voor 1983, die een overschot in de saldi- reserve laat zien van... 3,5 mil joen. Indien de Raad van State Schiedam aanwijst als de in stantie die de AVR-gelden moet betalen, dan is de ge meente bij het uitblijven van verdere bezuinigingen in één klap platzak.' Vlaardingen In het Vlaar- dingse Vrouwenhuis aan de PKD 65-67 wordt maandag een informatiemiddag gehou den over 'Vrouwen in de over gang' (VXDO). Vrouwen, die meer over deze leeftijdsfase willen welen, zijn natuurlijk ook van harte welkom. De bij eenkomst begint om 13.30 uur- Op 7 februari starten de Vlaardingse Vrouwen met een serie bijeenkomsten. Het is de bedoeling dat de deelnemers zelf een lesprogramma samen stellen. In het VIDO-prograra past bijvoorbeeld ook het uit nodigen van een gastdocent. Wie meer wil weten: Els van der Kooy, 350440 of Loes Kraak, 748163. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen staat huiverig te genover de mogelijkheid van stadsverwarming. Alhoewel het college van burgemeester en wethouders nog geen be slissing hebben genomen,' scharen zij zich achter de con clusie van de dienst Gemeen tewerken. Volgens de dienst is deze manier van 'stoken' in Vlaardingen niet reeël. Daarmee wordt het onderzoek van Kema, waarin de haal baarheid en de voordelige financiële gevolgen van stadsverwarming worden be schreven, terzijde geschoven. Evenals het advies van direc teur ir. W.F. Pinkse van het Gemeentelijk Energie en Wa terleidingsbedrijf (GEWB), die ook van mening is dat stads- Maassluis VVD en CDA vlogen elkaar gister avond in Maassluis in de haren, toen de derde en laatse fase van de renova tie voor de Olympiasport- hal aan de orde was. Uit eindelijk stelde de ge meenteraad 215.000 gul den beschikbaar om het werk uit te voeren. De renovatie behelst onder ïneer het moderniseren van de kleed- en wasruimten, het wa terdichtmaken van de muur 'tussen sportzaal en wasruim ten, het vernieuwen van de riolering en het bouwen van douches en toiletten in de scheidsrechter/lerarenkamers. •Behalve het CDA was de 'PPR/PSP tegen het voorstel. De laatste partij omdat 'in tij den van bezuiniging het geld wel beter kan worden be steed'. Het CDA, omdat het de opknapbeurt te duur vindt. CDA-woordvoerster Joke van Rest: „Nieuwe douches is luxe. Wij zijn alleen voor de noodza kelijke bouwkundige aanpas singen. De douches zijn nu vijftien jaar oud, maar nog steeds bruikbaar. Je kunt een oude vrouw wel een face-lift geven, maar ze wordt natuur lijk nooit jong." Wethouder Isaac van der Knaap (CDA) zorgde voor een verrassing door ook voor het voorstel te zijn, terwijl hij en kele weken geleden nog tegen was en het advies van de di recteur gemeentewerken naast zich neer legde. Op die omme- draaï volgde een debat tussen VVB-woordvoerder John Scheerstra, de liberale wet houder Elly Coenen en Joke van Rest (CDA), over het hoofd van de CDA-wethouder heen. Scheerstra noemde het tegenstemmen van het CDA onwil en haalde aan dat jaren geleden was afgesproken om de renovatie uit te voeren. Jokè van Rest verzuchtte dat sport in Maassluis wel een hei lige koe lijkt, waar niet over mag worden gepraat. Ook ver weet ze wethouder Elly Coe nen (VVD) beledigingen te hebben geuit aan het adres van CDA-wethouder Isaac van der Knaap door te stellen dat die geen kennis van zaken zou hebben. Elly Coenen daaro- p:„Ik sta perplex. U moet mij niets in de mond leggen. Ik heb geen enkel woord in de mond, genomen over Van der Knaap. Dit is geen zindelijke discussie meer," Attente buurvrouw voorkomt diefstal Maassluis Een attente huisvrouw uit de Jacob Catsstraat in Maassluis heeft gistermiddag voorkomen dat een inbraak in het 'huis van haar buurvrouw succes had. Ze zag twee vrouwen voor dat huis staan, waarvan er een naar binnen ging, terwijl ze wist dat haar buurvrouw niet thuis was. Ze waarschuwde de politie, die even later de twee vrouwen, af komstig uit Lelystad, arresteerde. De twee verborgen onder hun kleding een groot aantal sieraden, waaronder een medaillon uit het huis van de afwezige buurvrouw. De herkomst van de ande re sieraden is nog niet vastgesteld. verwarming een haalbare kaart is. De omstreden direc teur heeft zich wel achter het rapport van Kema gesteld en zou nieuwbouw hiermee wil len voorzien. De belangrijkste conclusies van Kema zijn, dat stadsver warming in Vlaardingen: technisch uitvoerbaar is; het een energiebesparing op levert; en het gemeentebestuur er fi nancieel beter van wordt. Juist aan die uitvoerbaarheid en aan het punt dat stadsver warming op een gegeven mo ment zelf de lasten terugwint, twijfelt het college. Wethouder IJsbrand van der Velde (fi nanciën): „De ontwikkelingen in den lande zijn nog niet zo daverend. Die 'terugverdien- tijd' blijkt veel -langer te du ren, dan is beschreven." Hij noemt daarbij het feit, dat de bouw van woningen in Vlaar dingen ook niet bepaald op grote schaal loopt. En het ge meentebestuur voelt er ook maar weining voor bestaande bouw 'overhoop te halen' voor stadsverwarming, aldus Van der Velde. Vlaardingen In het school gebouw aan de Cornells Hout manstraat gaat op 9 februari een nieuwe VOS-cursus van start. De letters VOS staan voor Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving en daarmee is het doel van de2e cursussen al duidelijk. De cursusprogramma's worden door de deelnemers in overleg met de begeleiders samenge steld. De onderwerpen kunnen variëren van opvoeding tot po litiek, van relatieproblemen tot eenzaamheid. De vrouwen, die deel willen nemen aan de nieuwe cursus, zijn op 2 februari 's morgens om kwart over negen welkom in voornoemd schoolgebouw. Een week later is de eerste cursusbijeenkomst. Bij iedere bijeenkomst is er een kinde roppas aanwezig. De kosten voor deelname bedragen vijf entwintig gulden. Opgeven kan en nadere inlichtingen zijn te krijgen bij Elly de Groot, Albertme Agneslaan 256. Schiedam Een bromfietser is gistermiddag, nadat hij op een zebrapad op de Parkweg een 11-jarig Scbiedammertje had aangereden, doorgereden. Hij kon pas later door de poli tie worden aangehouden. Het jongetje, dat een eindje werd meegesleurd, werd met breu ken in kuit- en scheenbeen en een gat in zijn hoofd opgeno men in het Schielandzieken- huis. Schiedam Dat een kantine heel wat anders is dan een vergaderzaal, merkt de Schiedamse ge meenteraad elke maand. De geluidstechnici zijn nu een jaar aan het tob ben geweest met de in stallatie, die de beharti genswaardige woorden der stadsbestuurders dient te versterken, maar dat hielp niet of nauwe lijks. Deze week bedacht men daarom wat anders. De sprekershoek stond nu aan de andere kant van het college van B en W. „Om akoestische rede nen", zei burgemeester Te Loo. Voor de zaal hielp het eindelijk, voor de gemeenteraad maakte het niets uit, maar het schijnt dat nu B en W zichzelf niet hoorden. Schiedam Brieven aan de Schiedamse gemeenteraad lij ken wel nauwelijks gelezen te worden. In ieder geval sprin gen de raadsleden er veel te weinig op in. Die kritiek heeft PvdA-raadslid Yvonne Siljee, die juist in zulke ingekomen stukken 'zo vaak sterke signa len vanuit de maatschappij' zegt te bespeuren. Siljee meent dat er meer bij ae binnengeko men post moet worden stilge staan, te meer omdat deze in de commissies al nauwelijks aandacht krijgt. Schiedam Een 58-jarige Vlaardtnger beëindigde gister avond een autorit over de Horvathweg in Schiedam te gen een benzinepomp, dat hij half aan diggelen reed. De man verloor de macht over het stuur, naar hij zei door een storing op zijn instrumenten paneel. Hij werd met een her senschudding naar het Sehie- landziekenhuis gebracht. Bij een blaastest kwam de Vlaardinger net niet boven de streep. Een bloedproef was daarom niet nodig. Rotterdams Nieuwsblad woensdag gW 26 januari 1983 aiiiniiiniiHiiiniiiiHniimi«iiiiHMH»ii"'ii»inmniininnniii»Hinmn»miiiiHmniniHiiiiii»ifmiiiiinni»mmomniiimiininiiiiiiiiimniiii|g Maassluis De organisatie van de Westland Mara thon, die voor zaterdag 2 april op het programma staat, heeft zich nu al van deelneming van een drietal absolute toppers verzekerd. Naast Cor Vriend, die vo rig jaar de ruim 42 kilome ter winnend aflegde in de Westlandse recordtijd 2 uur 13.38, hebben ook de Belgische 'klasbak' Karei Listnont en Jacques Valen- tin var, het Naald wijkse Olympus'70 zich aange meld. De organisatie, voor het merendeel bestaande uit leden van Olympus'70, wil niets aan het toeval overla ten om deze atletische hap pening tot een zeer succes volle te laten uitgroeien. Langs het parcours, dat be gint bij de Wethouder Smit sporthal in Maassluis, zul len zeven ravitaillermgs- en zeven sponsenposten worden geplaatst. Tevens is er na iedere vijf kilome ter een digitale tijd doorga- Sander Popovics... 'Ik heb nog nooit zo veel pech gehad'... Waregem De neer waartse spiraal lijkt Ware gem in een alles omklem mende greep aan de borst te drukken. Het hoekje, waar in de regel de hard ste klappen worden uitge deeld, heeft de oud- SW'ers Sander Popovics, Hans Loovens en Cor Peitsman in de onmiddel lijke nabijheid van de laatste twee plaatsen ge manoeuvreerd. Slechts Tongeren, dat Waregem zondag in werkelijk de al lerlaatste seconde met 3-2 neerhaalde, en Winterslag weet het 'edele' drietal nog onder zich met exact zeventien wedstrijden voor de boeg. Het enthousiasme van Popo vics, dat zich ook over de landsgrenzen soms moeilijk in goede banen laat leiden, heeft echter nog geen knauw gekre gen. De voor het oprapen lig gende excuses om de margina le prestaties treffend te illus treren, veranderen in een stortvloed aan woorden. Maar, zegt hij ook, „ik geef het niet op, het kan niet slecht blijven gaan, die blessuregolf moet toch eens afgelopen zijn. En dan, dan hoop ik dat er nog voldoende tijd is om de ploeg weer op het goede spoor te zet ten". Zo miste Popovics, al weer ge ruime tijd Nederlands staats burger, gedurende de eerste drie maanden uitgerekend z'n meest loyale en bruikbare krachten. België's nationale voorstopper Luc Millecamps zat acht weken met verrekte kniebanden in burger naast de ex-Hongaar in de dug-out, re serve-international Mare Mil lecamps, de broer van Luc, werd vlak na de WK aan een onwillige buikspier geopereerd en de overal inzetbare Hans Loovens zag eerst een kapotte meniscus op de allernieuwste wijze worden verwijderd, ter wijl dezelfde speler nu voor zichtig bijkomt van een niero peratie. Formidabel „Ontzettend sneu voor Hans", zegt de oud-Maasluizer, die bij na tien jaar geleden als begin nend oefenmeester met het Maaslandse MVV'27 furore maakte in de KNVB-beker. „Hij heeft zich vorig seizoen gewoon formidabel ontwik keld. En nu iedereen op z'n echte doorbraak zat te wach ten, heeft hij zo'n vreselijk sei zoen. Hans is een type speler die je op praktische alle plaat sen kunt gebruiken. Het is niet alleen voor hem waardeloos, dat hij nog maar weinig heeft gespeeld, ik zit er ook mooi mee. Het eerste elftal van Wa regem lijkt meer op een zie kenhuis dan op een voetbal team". „Ik ben nu veertien jaar trai ner, maar zo veel pech als dit seizoen heb ik nog nooit ge- door Donald Bax had", orakelt Popovics in die exotische mengeling van Hon gaars en Nederlands, aange dikt met wat Belgische termi nologie. „Vier, vijf spelers mis ik per wedstrijd. Nu ben ik ook weer de Hongaarse inter national Mucha een tijdje kwijt. Maar ja, van die teleur stellingen word je alleen maar harder. We zullen tot de laat ste speeldag blijven vechten. Leven met de gedachte, dat er morgen weer een dag is en volgende week weer een week. Met meer kun je je in de trainerswereld nu eenmaal niet bezighouden". De magere resultaten hebben ook een weerspiegeling op de prestaties van Cor Peitsman, met vijf competitietreffers en drie in de beker al met al Wa- regem's meest produktieve aanvaller. „Cor rendeert nog niet optimaal", meent Popo vics. „Iedereen, Cor zelf ook, kent 2'n beperkingen. En dan weet je ook, dat hij eigenlijk alleen maar te gebruiken is, als hij van de flanken goed wordt bediend. En' dat ont breekt er bij ons aan. Vandaar- dan ook, dat ik hem in uitwed strijden meestal op de bank houd en met twee spitsen van start ga. Maar ik ben niet bang voor Cor. Hij heeft mij in ieder geval tot nu toe niet teleurge steld". Zondebok Voorlopig behoeft Sander Po povics zich nog niet in le dek ken tegen de geluiden in be stuurskamers en andere poe len van onrust, van waaruit meestal besloten wordt de trai ner tot zondebok uit te roepen. „Het zou me niet verbazen aH» het toch gebeurt", is hij ge wend aan de jungle die het be*- taald voetbal vaak is. „Ik werk zo bard, ik doe er zo veel voor, maar ja, hier in België zijn ze inderdaad snel met dat soort maatregelen. Ik geloof dat ik in het eerste jaar te veel leuke dingen heb laten zien". Maar, voor het geval dat. Iaat de 'ontdekker' van het Maasf- landse talent Hans de Wilde (die uiteindelijk niet bestand bleek tegen de harde prof- voetballerij) en Richard Dercks (die onder Popovics bij het Haagse Quick z'n door braak bewerkstelligde) ook vast z'n naam circuleren ih Breda, waar NAC nog niet heeft kunnen slagen een ge schikte opvolger te vinden voor Jo Jansen. De contacten liggen echter nog uitsluitend in de geruchtensfeer, hoewel Cor Peitsman en Henny Mi' chielse tijdens de Rotterdamse Zesdaagse meermalen de com binatie Popovics-NAC hoor den vallen. Ook FC Den Haag heeft intussen de referenties van hem ter inzage. „Ik heb een contract tot I juni 1984. Ik ben hier ook erg te vreden, begrijp me goed, maar Nederland blijft trekken", sluit Popovics op voorhand geen enkele mutatie uit. „Het is m'n tweede vaderland, ik heb er achttien jaar gewoond. Als ik die kans krijg, zou ik er alles aan doen om hem te pak ken. Maar dan wel als full-ti mer. Part-timer trekt me niet zo. Die goede baan die ik hier had (Popovics was procuratie houder. DB), heb ïk natuurlijk niet voor niets opgegeven..." Leeuwarden De basketbal lers van invalidensportvereni- gïng 'De Ooievaars' zijn er niet in geslaagd om de voorsprong op DOV uit te bouwen naar vier punten. In een directe confrontatie ging de wedstrijd voor de Schiedammers met 5Q- 47 verloren. De koppositie moe nu worden gedeeld met de ploeg uit Leeuwarden. Ai direct in de beginfase nam de thuisploeg een kleine voor sprong, De spelers van De Ooievaars hadden het spelletje van DOV echter snel door en kwam weer langszij. In de Friese hoofdstad ontspon zich toen een uiterst spannende en enerverende wedstrijd. DOV had telkens een kleine voor sprong en De Oooievaars keek bij de rust tegen een 26-23 ach terstand aan. Na de hervatting startte de thuisploeg zeer fanatiek en het lukte zelfs om zeven punten voorsprong te nemen. De ach terstand werd echter binnen drie minuten weer door de Schiedamse ploeg wegge werkt. Door een sterke press nam De Ooievaars zelfs een kleine voorsprong, die tot aan de laatste minuut kon worden vastgehouden. Uit een alles of niets aanval zorgde de thuis ploeg voor een 48-47 score en in de slotseconden werd het zelfs nog 50-47. Bij de Schie dammers speelde de pas 14-ja- rige Marcel Hokke een zeer goede wedstrijd. Hoek van Holland Verschil lende aktiviteiten in het wijk- gebouw De Hoekstee dreigen in gevaar te komen door een schrijnend gebrek aan vrijwil ligers. Met name het dames voetbal en het boksen kampen met een enorm tekort. Nodig zijn niet zo zeer trainers, als- wel mensen, die zich willen belasten met de organisatie en administratie. Gedacht wordt aan vrijwilli gers, die niet in de eerste plaats een geldelijke beloning willen hebben, maar meer denken aan een zinvollere be steding van de vrije tijd. Wie belangstelling heeft voor jeugdwerk in het algemeen en bovenstaande taken in het bij zonder, is voor nadere infor matie van harte welkom in De Hoekstee, Vlaardingen Vlaardingen was tegen het C-team vain Sparta kansloos. De Rotter? dammers wonnen de wedstrijd na een boeiende vertoning uit? eindelijk met 0-3. i In de eerste helft was Sparta de veel betere ploeg en kreeg het legio mogelijkheden, die echter niet werden benut. Half verwege de eerste omloop was het Peter de Haan die de scor£ opende. Na de hervatting .werd Vlaardingen, dat zonder Jan Kramer en Ab Nijgh speelde, bij vlagen wegge? speeld. De getructe Renê Eij'er bepaalde tenslotte via twéé fraaie doelpunten de eindstand op 0-3.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3