1 BOTTERDAM it tekeningen bleek opzet niet 'Wij willen hier geen Amerikaanse toestanden' Bijzondere scholen omzetten in openbare BEL VOOR 010-144144 Lente-achtige 'uitwassen' DeHoefc gaat in hcroi'p Vijftien maanden geëist tegen 'Black Harley' Gedetineerdenvakbond B WO: Taiwan stuurt Nedlloyd-schip de haven uit Coaster klem onder Botlekbrug Rotterdams Nieuwsblad WtÊk woensdag U 26 januari 1983 RZ/RV/RY/RW Kotterdam B en W ge-' ven in een verklaring toe, dat er „gerede aanleiding voor het vermoeden" be stond dat de' papierfa briek aan de Keileweg zou worden verbouwd tot eroscentrum, hoewel dat volgens hen niet uit de tekeningen bleek. Toch werden de benodigde vergunningen afgegeven (voor een handels- en be drijfsverzamelgebouw), omdat het college vindt dat zij niet een vergun ning kan weigeren op grond van het niet bewe zen vermoeden dat arti kel 250bis wordt overtre den, of dat zij daar pre ventief tegen op zou moe ten treden. Volgens B en W worden regelmatig vergunningen afgegeven voor panden waarvan zelfs uit advertenties in dagbladen bekend is dat er prostitutie plaatsvindt. Het college wijst erop, dat het gemeentebestuur „met de rug tegen de muur" staat, nu alle vorige plannen om de prosti- tutieoverlast uit de wijken te bannen zijn mislukt Zonder alternatief is het terugdringen van de overlast tot een voor de wijken aanvaardbaar ni veau in Kotterdam onmoge lijk. Hoewel van de kant van het openbaar minister regelmatig is aangedrongen op het aan wijzen van „tippelzones", is dat in Rotterdam tot nu toe onmogelijk gebleken, omdat dit onmiddellijk tot protesten van omwonenden leidt. Het beleid van de gemeente is er de laatste jaren dan ook op gericht geweest de prostitutie in een bepaald gebied of cen trum te concentreren en el ders hard op te treden tegen de overlast gevende prostitu tie. T erugdraaien Uit de notitie van B en W blijkt, dat zij de lokatie „Kei leweg" voor de vestiging van een prostitutiecentrum zeer geschikt achten. Het college vindt dan ook, dat de vergelij king met het sexbotenplan, dat door de Raad van State werd verboden onder meer op grond van te verwachten overlast, niet opgaat. In de eerste plaats stellen B en W dat niet zonder meer vaststaat of zich aan de Keileweg ook prostitutie-activiteiten zullen gaan voordoen. Daarnaast vragen en W zich af of de prostitutie daar van een der gelijke aard of omvang zal zijn, dat dit in dit afgelegen gebied tot onaanvaardbare overlast voor de omgeving zal leiden. Uit de notitie blijkt niet dat de gemeente van plan is de verleende vergunningen terug te draaien in verband met een aantal procedures die vier bedrijven aan de Keile weg hebben aangespannen. Uit de aangevoerde argumen ten blijkt dat de gemeente van mening is dat zij juridisch sterk staat en dat zij nog lo pende en eventueel komende procedures met goed vertrou wen tegemoetziet. Interpellatie VVD De notitie wordt morgen in een extra vergadering van de raadscommissie voor algeme ne zaken besproken. De WD-fraetie heeft over het onderwerp een interpellatie aangevraagd in de gemeente raad, die eveneens morgen vergadert. De advocaat van de vier be drijven die een procedure hebben aangespannen om de vestiging van het eroscentrum te voorkomen, eist dat de ge meente openbaar maakt wat er in de vereaderingen van B en W is besproken, waarin de aanvraag voor de bouwver gunning aan de crde is ge weest. De raadsman van de vier be drijven, mr. H.J. Smit, vindt dat de gemeente „nu eens in een keer schoon schip moet maken". Mochten de gemeen- ten niet op zijn eis ingaan, een 1 eerder verzoek is al gewei- gerd, dan zal Smit zich beroe pen op de wet openbaarheid van bestuur en de informatie 1 in kort geding afdwingen, zo heeft hij de gemeente laten weten. 'verslag LPG Hoek van Holland De deelraad van Hoek van Holland gaat in beroep te gen de verlening van een hinder wetvergunning aan het bedrijf Mundo- gas voor de over slag van LPG van schip tot schip. De raadsleden vinden de gevarenfactor onaanvaardbaar groot. Het D'66-raadslid W. de Groot vroeg zich af of de deel raad wel bevoegd was om bij de Kroon in beroep te gaan. Deelraads voorzitter dr.ir. P.J.A.L. de Lint was daar niet zo zeker van. Maar wel meende hij dat de raad het voor deel van de twijfel verdiende. „Wan neer de Raad van State meent dat Hoek van Holland niet bevoegd is om beroep aan te teke nen, wordt ons dat wel meegedeeld", zo veronderstelde De Lint. Rotterdam De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren we gens een aantal zedendelicten en illegaal wapenbezit, vijftien maanden gevangenisstraf ge ëist tegen een 22-jarige Gou wenaar, voormalig lid van de motorclub "Black Harley" uit die stad. De officier achtte bewezen dat verdachte vorig jaar januari samen met twee andere leden van de inmiddels ontbonden motorclub een hem bekende vrouw in haar woning in Waddinxveen heeft verkracht Hij zou zich een maand later met ten minste zeven andere "Black Harley's" in hun club huis in Gouda opnieuw aan de vrouw hebben vergrepen. Ten slotte is hem verboden wapen bezit ten laste gelegd. Verdachte gai alleen dit laat ste toe. Bij de geschiedenis in het clubhuis zei hij niet aan wezig te zijn geweest en het seksuele contact in Waddinx veen was naar zijn zeggen niet gedwongen geweest Kleinere kans op hypotheekgarantie Rotterdam Het zal vanaf volgende week dinsdas moeilijker worden om voor een hypothecaire lening ten behoeve van de aankoop van een huis een gemeen tegarantie te krijgen. Op advies van enkele daartoe aangewezen instellingen gaan alle gemeenten de nor men aanzienlijk verscherpen. Dit gebeurt om het risi co op een strop voor de gemeenten en rijk te verklei nen. Ook de toverhazelaars zi|n van Vervolg van de voorpagina (ARV) in Den Bosch bezet Rotterdam De actieplan nen van ambtenarenbonden houden in, dat er morgen stiptheidsacties zijn van het personeel in het Huis van Bewaring in Rotterdam, waarbij ook een protestbij- eenkomst wordt georgani seerd. Morgen en vrijdag zijn er ook stiptheidsacties in de 'Bijlmerbajes* in Am sterdam, waarbij eveneens een protestbijeenkomst door Robert van de Roer plaatsvindt. In Amsterdam zal het personeel een 'model actie* uitvoeren, waardoor gedetineerden te laat bij de rechtbank en advocaat zul len komen. Donderdagavond is er een pro- testbijeenkomst van het perso neel van de tbr-inrichting Veldzicht in Avereest. Vrijdag zijn er stiptheidsacties in het gevangeniscomplex in Scheve- ningen. 's Middags is er in Scheveningen een landelijke protestbijeenkomst van de be waarders met mogelijk daarna een optocht naar het ministe rie van justitie of het Binnen hof. Vrijdag zijn er verder stiptheidsacties in Veenhuizen. En vrijdagmiddag wordt ook het hoofdkantoor van de Alge- Ree lasserings vereniging Ook van de kant van gedeti neerden zijn acties te ver wachten, aldus Gerard Schut, bestuurder van de Bond van Wetsovertreders (BWO). „Ge detineerden krijgen door die bezuinigingen nog minder mo gelijkheden en ze hadden al zo weinig mogelijkheden. Justitie moet geen mensen kapot gaan maken, die nu al onmachtig zijn. Wij willen in Nederland geen toestanden zoals in de Amerikaanse gevangenis Atti ca, met doden en gewonden." In deze gevangenis in de staat New Vork' deed zich aan het begin van de jaren zeventig een opstand van de gevange nen voor, die later door de po litie gewelddadig werd neerge slagen. Hierbij vielen vele tientallen doden en gewonden. ME-pelotons „Dat soort zaken dreigt hier nu ook", zegt Schut. „In het Huis van Bewaring in Gronin gen zijn de gestichtwachters vorige week al in ME-tenue opgetreden en zijn er ook ge wonden gevallen onder de ge detineerden, Ook andere ge vangenisdirecteuren hebben al toegegeven pelotons ME even tueel te laten optreden tegen gevangenen." De BWO wil, dat de staatsse cretaris de bezuinigingsplan nen veertig tot zeventig miljoen, waardoor 700 banen in gevaar zijn onder meer afwentelt door minder gevan genisstraffen te laten opleg gen. Schut: „Justitie lijkt gek geworden door die oude bajes- sen te gaan heropenen. Laat de regering eerst maar eens de zaken in de maatschappij ge lijk verdelen, dan hoeven mensen niet te gaan stelen en jatten en koxnen ze niet in de gevangenis. Maar nee, wat doen ze? Meer politie en nog repressiever optreden met zelfs de ME erbij." De BWO heeft inmiddels een crisiscentrum ingericht in Utrecht, waar gevangenen naartoe kunnen bellen voor informatie en problemen. De BWO blijft van de situatie in de inrichtingen op de hoogte via de gedetineerdenvereni gingen. Rotterdam Gezien de 'uitwassen' in de natuur, staat en dat is de laatste dagen reeds meermalen gesignaleerd het voorjaar wel bijzonder vroeg voor de deur. Maar zij, die veel met de natuur van doen hebben, houden hun hart vast. In dien de winter toch nog de nodige vorst in petto heeft, kan er heel wat schade aan vooral de flora, maar ook aan de fau na worden aangericht. Althans, zo ervaart men het in de Diergaarde, want de lente heeft daar wel zeer nadrukkelijk reeds haar fleurige en kleu rige sporen getrokken. Vooral op beschutte plaatsen, en die zijn er nogal wat in Blijdorp. Zo bloeit onder meer bij het verblijf van de bruine beren de grillig gevormde donkergele hamamelis ofwel toverhazelaar, dat het een lieve lust is. En bij de ijsberen laat de sleutelbloemige primula zich in diverse kleuren zien. Verder pronken de van rode appeltjes voorzie ne dwergkwee, alsmede de leerachtige viburnum en de for sythia (beide laatste soorten zijn zogenaamde kaalbloeiers) volop. Zelfs laten botanische tulpen hun kleurige kopjes al zien. De mensen van de Blijdorpse hortus zijn er allemaal niet zo gelukkig mee. Zij hebben echt wel 'kopzorg*. Zo zal iemand die bij zijn overleg met de bank over de aankoop aanvoert dat hij naast zijn vaste inko men nog wat bijkomende verdiensten heeft bot van gen. Hetzelfde geldt voor degene die, om waar te maken dat hij de lening zal kunnen aflossen en de rente zal kunnen betalen, erop wijst dat hij op korte termijn zijn :nkomen zal kunnen verbeteren. Ook daarvan zal er.n gemeente zich voortaan niets meer aantrekken. Bij de niet meer meetèllende inko mensbestanddelen beho ren naast de vaste bijver diensten voortaan ook kinderbijslag, tantième en gratificaties. De maatregel betekent dat het aantal mensen dat een huis kan kopen kleiner wordt, ten zij de gemiddelde koopprijs en dus het gemiddelde hypo theekbedrag sterk gaat zak ken. Vorig jaar kregen zo'n 60.000 mensen een gemeente garantie. De gemeentegarantie is in het leven geroepen om het aantal aspirant-kopers uit te breiden. De garantie houdt in dat ge meente en rijk samen het ver lies voor hun rekening nemen in het geval de koper niet aan zijn financiële verplichtingen voldoet en het huis moet wor den verkocht. Volgens inge wijden is dit de afgelopen ja ren steeds meer voorgekomen. Veertig miljoen Vorig jaar zouden gemeenten en rijk. als gevolg van ver strekte garanties bijna veertig miljoen gulden hebben moeten bijdragen. Voor Rotterdam was de toename van het aantal noodgevallen twee maanden geleden aanleiding de minister voor te stellen de functie van de adviserende instellingen op te heffen. Er bleek toen. echter al aan nieuwe normen te wor den gewerkt. Bij de instellingen die tot de nieuwe normen hebben gead viseerd horen het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de stichting Bevordering Eigen- -Woningbezit. Over de nieuwe normen is overleg gevoerd Rotterdam Veel katho lieke en protestants-chris telijke scholen moeten worden omgezet in open- bare scholen. beptót_ te Lex van der Jagt, voor zitter van de vereniging voor openbaar onderwijs VOO, gisteren op de ge westelijke vergadering van de Partij van de Ar beid in Rotterdam. Van der Jagt hield er een uit eenzetting over 'de nieu we schoolstrijd'. Hij wees erop dat meer dan de helft van alle Nederlanders kiest voor openbaar onderwijs (volgens een recent onderzoek van het bureau Lagendijk), maar dat het bijzonder onder wijs desondanks zeventig pro cent van alle scholen bezit. „Dat is absurd. Maar zoiets blijft in stand omdat in Den Haag geen hond de verzuiling van het onderwijs durft aan te pakken", aldus Van der Jagt, die tevens onderwijsgecommi- teerde van Rijnmond is. De VOO-man heeft sterke twijfels over de identiteit van veel christelijke en katholieke scholen. ,,De bijzondere scho len gaan meer en meer op het openbaar onderwijs lijken. Er worden leerlingen aangetrok ken met een koran-achter grond; op katholieke scholen wordt soms het kruis van de muur gehaald en de leer krachten zéggen zelfs dat ze in weinig of niets van een open bare school verschillen. Laat ze dan ook de consequentie trekken en hun aparte status inleveren. Laat ze hun school ook officieel openbaar ma ken." Ceen identiteit Van der Jagt benadrukte gis teren voortdurend dat hij de vrijheid van onderwijs, waar bij de verschillende zuilen recht hebben op onderwijs met eigen identiteit, niet wilde aantasten. „Maar ik vind wel dat die eigen identiteit dan moet worden waargemaakt. Nou, dan zal blijken dat er in veel gevallen van een eigen identiteit geen sprake meer is!" Volgens de VOO man is het huidige systeem van verzui ling in het onderwijs absurd. ;,Er is al becijferd dat die ver zuiling een half a één miljard gulden kost. Naar aanleiding van dat rekensommetje zijn kamervragen gesteld en is al door minister Pais een onder zoek toegezegd. Dat onderzoek is er nog steeds niet gekomen. En de PvdA en de VVD laten dat passeren. De macht van het CDA als mogelijke coali tiepartner is op dat punt te sterk." met het ministerie van volks- huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer (VROM), de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG), de Ne-, derlandse Bond van Makelaarê en de Vereniging Eigen Huis. Maandelijks Tot de nieuwe eisen die de ge meenten zullen stellen hoort ook dat alleen nog leningen waarvoor rente plus aflossing- maandelijks wordt voldaan in aanmerking komen, dit om te voorkomen dat bij wanbeta ling de achterstand te hoog op loopt. Daarnaast is bepaald dat de Stichting Bureau Kredie tregistratie in Tiel meer gege vens gaat verzamelen en ver strekken over de financiële verplichtingen die de aanvra ger van een garantie al heeft. Rotterdam De autoriteiten, van de Taiwanese haven Keel- ung hebben kortgeleden het Nederlandse vrachtschip Ned- lloyd Forcados weggestuurd, omdat het ondanks een al enkele jaren bestaand verbod tijdens een eerdere reis di rect van Taiwan naar Volksre publiek China was gevaren. Die 'terechtwijzing' past in het verscherpte Taiwanese rege ringsbeleid anti-Chïna. Volgens directeur De Neef van Nedlloyd Rederij Diensten is het kantoor van de rederij in Hongkong, dat het schip onder zich heeft, voor die reis ken nelijk wat minder nauwkeurig geweest. De Neef: „Meestal va ren de schepen eerst naar een haven in Japan of in Zuid-Ko; rea, voordat ze naar Shanghai gaan. Maar omdat daar die vo rige reis geen lading was, is het schip rechtstreeks naar China gegaan. Op Taiwan is - dat bekend geworden en daar om werden we weggestuurd. Twee van onze schepen zijn' intussen alweer op Taiwan ge weest en er is niets meer ge-r beurd." Rotterdam De 300 ton we gende Deense coaster Beatrl- nes heeft gisteravond enkeley uren klem gezeten onder de'j Botlekbrug. Het schip badu omstreeks zeven uur in dich-.' te mist een verkeerde door gang genomen en kwam vast te zitten na een aanva ring met de brug, die open stond voor de coaster. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De brandweer heeft de voor;» mast van het schip loSg®% brand en rond half tien koDf de Beatrines met behulp van een sleper worden losgetrok ken. Het verkeer over de Botlekbrug werd tijdelijk,! omgelegd. De brug liep geen 4 noemenswaardige schade- op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4