Gemeentewerken wacht nog op opdracht Brandweer: ook 9n zooitje knijpers Commissie wijst nieuw sloopplan Sehienoko af WSÊÊÊM^MIM West en binnenstad krijgen prioriteit VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT wzÊmÊÊÊÊm Hf Veel inschrijvingen voor bejaardenflat Westhavenkade Klant steelt gouden jhorlog Receptie voor wijkagent 'Al genoeg gesloopt' 7Proef woningen voor renovatie worden waardeloos7 Wethouder Van Tilborg: Twee reconstructies op papier klaar Voor 2,5 miljoen vloeiend afbuigen naar Marathonweg Mensen vertrouwen huursubsidie niet9 'Personeel GEWB komt niet aan 't woord' i DONDERDAG 27 IANUARI 1983 Vlaardingen Dat er in de late avond of in de vroe ge ochtend via het polïtie- radiokanaal wel eens aan surveillerende agenten wordt gevraagd om voor het personeel op het bu reau een patatje-met en en- Ikele kroketten mee te brengen op de terugweg, is bekend. Maar bij de brand weer blijken dat soort boodschapjes-tussendoor ook voor te komen. Via een van de brandweer kanalen vroeg gistermor gen een microfonist in de Vlaardingse alarmcentrale (AC) aan de bemanning- van een door de stad rij dende brandweerwagen om onderweg even wat waslijn te kopen. „En ook een zooitje knijpers", aldus de AC. Waar die materialen op de brandweerkazerne voor ge bruikt worden bleek niet uit het bericht. Wellicht om nat geworden brand wee rpakken te drogen te hangen. Vlaardingen De belang stelling voor een huis in het wooncomplex voor ouderen aan de Westhavenkade, dat momenteel in aanbouw is, lijkt behoorlijk groot. Zowel bij de afdeling huisvesting van de gemeente als bij de Raad voor het Ouderenwerk zijn al heel wat inschrijvin gen binnen van mensen, die stfaks een woning in het to rengebouw willen betrek- kén. Zij zullen nog wel enig geduld moeten oefenen: het -duurt nog geruime tijd voor l'aannemer Van der Waal het complex kan opleveren. Inmiddels is, na overleg met de ouderenbonden, door het bestuur van de algemene stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden, die het complex zal beheren, besloten dat ook personen i beneden de 65 jaar in princi pe voor een woning in het complex in aanmerking kun nen komen. Mevrouw Per soon, adjunct-directeur van de stichting: „Het is goed om ook wat mensen tussen de 60 en 65 jaar te hebben, omdat het dan wat levendiger wordt en omdat men elkaar in zo'n gebouw toch een beetje moet kunnen helpen als dat zo uitkomt. We kun nen echter niet vantevoren bepalen, welk percentage van de toekomstige bewo ners beneden de 65 jaar zal moeten zijn: dat hangt hele maal van de inschrijvingen _af. In eerste instantie komen bejaarden in aanmerking die 'positief' zijn bevonden door de indicatiecommissie van de Raad voor het Ouderenwerk, en als er nog ruimte over blijft kunnen er ook jongere personen een woning krij gen. Overigens worden ook de inschrijvingen van die kandidaten wel kritisch be keken." Kandidaten beneden de 65 jaar kunnen zich bij het bu reau huisvesting van de ge meente voor een woning in het toekomstige complex wenden. Wie ouder dan 65 jaar is moet zich melden bij de Raad voor het Ouderen werk, Schiedamseweg 30, tel. 340021. De huurprijs van de woningen is voorlopig vast gesteld op ruim 325 gulden, 1 waar nog zo'n 250 gulden aan servicekosten bijkomen. es r Schiedam Terwijl een ju welier op de Hoogstraat even in zijn etalage zocht naar an dere horloges, is een klant ^yan hem er met vier gouden "klokjes vandoor gegaan zon der te betalen. En dat terwijl de klant er eerst van had ge zegd, dat hij ze niet mooi vond. De juwelier keek hem beduusd na. De horloges .kostten samen 3400 gulden. Maassluis Wijkagent Ba- kelaar krijgt binnenkort van j 'zijn' buurtbewoners een re ceptie aangeboden wegens zijn pensionering. Die ont- vangst, die zal worden ge bruikt om de agent uitge spreid in de bloemetjes te zel oten, vindt plaats op 18 febru ari «franaf 20.00 uur in het ge bouw van wijk\ ereniglng 't -Hoofd in Maassluis. Schiedam Alsof er in de oude, historische Branders- buurt nu nog niet genoeg ge sloopt is, werd gisteravond 'een nieuw sloopplan aan de commissie stadsvernieuwing gepresenteerd. Het was veel te vaag echter naar de zin van de commissieleden, die in grote eensgezindheid het sloopplan van de hand we zen. Hierbij speelde mee, dat de betrokken bewoners in de Brandersbuurt (Sehienoko) nog steeds niet naar behoren zijn geïnformeerd en dat er geen bouwtechnisch onder- - zoek naar de kwaliteit van de woningen heeft plaatsge vonden. De commissie was dat eens met de werkgroep Sehienoko, die voor een aan tal woningen zeer beslist verbetering mogelijk acht. Wethouder Van Tilborg toon de zich niet tevreden met de onverbiddelijke afwijzing van het sloopplan. Zo beschuldigde hij bijvoorbeeld CPN-raadslid Eet Voilé en PvdA'er Hans van Kleef ervan de stadsver nieuwing tegen te houden, „nu er eindelijk eens iets staat te gebeuren." Van Tilborg: „Nu dóen wij eens iets en dan houdt u het tegen." Maar daar was met name Van Kleef het niet mee eens. „Luister nu eens. Hebben we 'Den Haag' torpedeert herstel Schiedam-Oost mmmi De funderingen voor het Geuzenmonument op de markt worden gelegd. Funderingen Geuzenmonument worden gelegd Vlaardingen Het voorberei dende werk voor de plaatsing van het Geuzenmonument op de markt, dat op 12 maart door koningin Beatrix wordt ont huld, is begonnen. Er is een sleuf gegraven voor het muur tje dat om het beeld komt te staan. Gemeentewerken moet de bestrating verzorgen, maar wacht nog op de opdracht, Het monument ter nagedachtenis van de eerste verzetsgroep in het land tegen de Duitse bezet ting bestaat uit een beeld waar een halfrond muurtje omheen staat. Van het beeld loopt een soort omgekeerd zebrapad, met zwarte in plaats van witte banen, naar de trappen van het stadhuis. Het is een ont werp van de kunstenaar Leen DropperL Het eerste werk, het graven van de sleuven waarin de fundering van het muurtje moet komen, wordt nu gedaan door een Maaslandse aanne mer. Het op een hoop gegooide zand bleek een mooie tijdelijke speelplaats voor kinderen, die gelijk met emmertjes en vormpjes kwamen aanstappen. Gemeentewerken moet de achttien banen van het 'zebra pad' leggen, maar heeft daar toe nog geen opdracht gekre gen. „Daar zitten we op te wachten", zegt een woord voerder van de afdeling be stratingen van die dienst. „We willen echt heel graag begin nen, want het wordt kort dag. Bovendien, je weet maar nooit wat voor weer het wordt." Niet alleen heeft gemeente werken de opdracht nog niet binnen, de kunstenaar heeft ook nog niet bepaald welk ma teriaal er gebruikt moet wor den. „Veel werk is het niet", zegt de man van gemeente werken, „maar twee seinen staan nog niet op groen." Het monument ter nagedachtenis van de verzetsgroep de Geu zen is overigens het tweede. In 1955 werd op de begraafplaats Emaus een monument onthult. Daar liggen zes van de Vlaar dingse Geuzen begraven. Schiedam Van het maximu maantal van 200 woningwet woningen, dat Schiedam dit jaar mag bouwen, zal het leeu wendeel volgens wethouder Cor van Tilborg in Schiedam- West en in de binnenstad moe ten komen. Hij zal daarover wel in de clinch moeten met zijn college Chris Zijdeveld, die naar men aanneemt ook wel behoorlijk wat woning wetwoningen nodig zal heb ben in de uitbreidingswijk Woudhoek-Noord, De commissie stadsvernieu wing kreeg gisteren al een eerste indruk, dat Schiedam- Oost en -Zuid er op dit punt mager van afkomen. Zoals de bewonersdeskundige van Schiedam-Oost, Patrick Boer, zei: „Als ik het plaatje zo eens zie, kunnen wij in de project teams wel met onze armen over elkaar gaan zitten." Hij merkte op, dat er zo onder- Schiedam De renovatie van 305 woningen van de SSSW in Schie dam-Oost is gisteren plotseling geblokkeerd. Ondanks eerdere goedkeuring heeft de hoofdinge nieur-directeur van de provincia le volkshuisvesting Schiedam la ten weten, dat de vier proefwo- ningen goedkoper moeten worden dan gepland was. Dat heeft uiter aard gevolgen voor de gehele re novatie, want een proefwoning staat model. De commissie stadsvernieuwing reageerde gisteravond verbijsterd op die mededeling van wethouder Cor van Tilborg. „Moeten die mensen in Schiedam-Oost nu helemaal op nieuw beginnen met het renovatie-overleg?" vroeg een ongelovige Eef Collé (CPN), die dan ook spontaan opriep tot bestuurlijke on gehoorzaamheid. „Moeten wij dit nu zomaar van Den Haag slikken? Mogen wij nu wei volstaan met ja en amen te zeggen?" Ook de andere commissieleden vonden het bedroevend, dat de renovatie, waarover na jaren van voorbereiding eindelijk overeen stemming was bereikt tussen bewoners, SSSW en gemeente, nu zo plotseling nog de 'grond in geboord wordt. Het scheelt twaalf duizend gulden per woning, die de renovatie goedkoper moet worden. „Daar gaét het comfort. Die proefwoningen worden nu na tuurlijk waardeloos. Juist al die extra dinge tjes, die het wonen aantrekkelijk diaken, moeten nu finaal geschrapt worden,1' consta teerden enkele commissieleden op het randje van ergernis en verdriet. Wethouder Van Tilborg, zelf ook sip kijkend, vond het best „verleidelijk" om ';oals Collé wilde tot bestuurlijke ongehoorzaamheid over te gaan. „Als je zulke mededelingen krijgt, word je wanhopig, dan ben je geneigd het niet te pikken. Maar misschien is het toch zinniger om in goed overleg te blijven met de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting. Dat is de enige manier wel licht om nog te redden wat er te redden valt," aldus Van Tilborg. hand een heleboel molens in de stadsvernieuwing zijn gaan draaien. „Dat levert straks veel bouwplannen op en dan zal blijken, dat er helemaal niks kan, omdat het door de minister toegewezen contin gent woningen dat niet toe laat1." Boer bepleitte een kleinschali ger aanpak van de stadsver nieuwing, waarbij de gemeen te zoveel mogelijk zou moeten afzien van bloksgewijze ver nieuwing. „Want dat vreet woningen van het contingent." Hij drong aan op een beleid gericht op 'gaatjes vullen'. Ook dan wordt een wijk successie velijk vernieuwd. „En anders gaat het gewoon mis," voor spelde de bewonersdeskundi ge. Adri Reijnhout (D'66) wilde weten over hoeveel financië le reserves de SSSW be schikt. Hij dacht aan de mo gelijkheid om die reserves toe te voegen aan de proef woningen en de verdere re novatie van de buurt rond de Wattstraat en de Franklin- straat. Ook deed Reijnhout een oproep om met andere gemeenten in Den Haag te gaan protesteren tegen dit soort plotselinge bezuinigin gen, die volgens hem de hele stadsvernieuwing frustreren. Wethouder Van Tilborg zal met de SSSW rond de tafel gaan zitten en is bereid die reserves te bespreken. „Tesnlotte is de boekhouding van de woningcorporaties niet geheim," wist hij als ex- bestuurslid van de SSSW. Vlaardingen De reconstruc tie van de kruising tussen de Marathonweg en de Westland- seweg in Vlaardingen is op pa pier klaar. Er zijn twee plan nen ontwikkeld, die nu aan minister Neelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat zul len worden voorgelegd. In bei de gevallen zullen vrachtwa gens meer uit de binnenstad worden geweerd. In de nieuwe rechtstreekse— route kan zwaar vervoer vanaf de rijks weg vloeiend afbuigen naar het industrieterrein. Het 'ideaalplaatje' voor de ge meente is de duurste van de twee uitvoeringen, en dat kost 2,5 miljoen gulden. In het an dere verkeersvoorstel, dat een kleine vier ton goedkoper uit valt, is de reconstructie „min der rigoreus doorgevoerd", al dus wethouder van verkeer Bas Goudriaan. „Op een iets minder fraaie manier wordt het verkeer naar de Mara thonweg geleid." Het is ook een verschil van kwaliteit. De duurste wegverbetering heeft meer oog voor geluidsbeper king. Welke van de twee plannen kan worden verwezenlijkt zal afhangen van de subsidie die Vlaardingen van de rijksover heid krijgt. Wethouder Gou driaan hoopt echter zo in okto ber of november met de re- contructie voortgevloeid uit het verkeerscirculatieplante kunnen starten. De reconstructie zal er voor zorgen, dat diverse verkeers knooppunten elders in de stad veiliger worden, omdat daar in principe geen zwaar verkeer meer komt. Dat geldt onder meer voor de gevaarlijke krui sing Burgemeester Pruissin gel/Maassluissedijk/Van Beet hovensingel, waar erg veel on gevallen voorkomen. nèt in het vorige agendapunt gezegd, dat wij voorzichtig moeten zijn met sloop van wo ningen in de toekomst, omdat elke betaalbare woning er één is en je er veel duurdere nieuwbouw voor m de plaats krijgt, en dan stel je dit voor," zo redeneerde Van Kleef. „Toon dan maar eens aan wat er precies gesloopt moet wor den. en waarom, en wanneer. Ik kan hiermee niet uit de voeten. Als wij dit sloopplan goedkeuren, is dat haast een blanco volmacht voor ge- meentwerken om lukraak al les in het uitvoenngsgebied voor Sehienoko tegen de grond te gooien." Dat uitvoenngsgebied concen treert zich rond het Spinhuis pad. Het sloopplan heeft be trekking op woningen naast de Goudsbloem, aan de Schie (achter bedrijfsgemeensehap Schiemond) en aan de Raam (naast de sloperij van Jos van Gelderen). De bewoners weten officieel nog van niets. Els Heil wig (CDA) en Adri Reijn hout (D'66) drongen in dit ver band aan op een ordentelijke inspraakprocedure. Herman Noordegraaf (PSP/PPR) toonde zich ge schrokken over het feit, dat gemeentewerken „kennelijk nog steeds" zo op sloop in het historische Sehienoko uit is, ook al beweerde de chef stads ontwikkeling van de gemeente Schiedam, Gustaaf Schaap, dat er nog uitgebreider onderzoek zal plaatsvinden alvorens daadwerkelijk gesloopt wordt. Noordegraaf: „Ik ben wat dat betreft zeer wantrouwig ge worden, Er is mij al te veel ge sloopt, waarbij de gemeente zich vaak zeer onheus opstelde naar groepen uit de bevolking toe-" Om die redenen kon de com missie zich niet verenigen met het voorstel om 611.240 gulden uit te trekken als sloopkrediet. Schiedam Hoewel er vol gens het gemeentelijk bureau huisvesting „een behoorlijk gebruik" wordt gemaakt van de individuele huursubsidie, blijkt het in Schiedam steeds moeilijker om mensen met gebruikmaking daarvan te huisvesten. Volgens ambte lijk adviseur Van de Nol van de commissie stadsvernieu wing Schiedam vertrouwen de mensen die huursubsidie niet meer: „Dat zie je steeds meer. De mensen zijn bang, dat zij voor een te hoge huur komen te staan." „Het stelsel van de indivi duele huursubsidie staat of valt met het rijksbeleid," al dus Van de Nol gisteravond, „en hoe meer er geluiden uit Den Haag komen dat de be- nedengrens van de huursub sidie moet worden opgetrok ken, hoe onzekerder de eventuele gegadigden wor den of zij wel altijd in aan merking zullen blijven ko men. Vaak nemen zij dan het risico niet en willen zij niet zo duur gaan wonen." Vlaardingen CDA-fractie- leïder Jo Schriel betreurt het, dat de medezeggenschapscom missie (MC) van het GEWB niets voelt voor een gesprek met de gemeenteraad over het reilen en zeilen van hel be drijf. „In het rapport over het functioneren van het GEWB komt het personeel niet aan het woord. Ik had graag hun visie op de zaak vernomen." Wethouder Cees Bot (perso neelszaken) had een gesprek met de MC min of meer toege zegd, maar de commissie voelt er niet voor om, zoals Joop van Papeveld het zei: „In het politieke gewoel te duiken." De MC voelt zich niet geroe pen de raad te informeren. „Jammer", vindt Schriel. „Volgens het rapport man keert er iets aan de communi catie bij het GEWB, maar het gaat dan alleen over de leiding van het bedrijf. Die slechte communicatie gaat toch ook het personeel aan," Hij had graag de mening van de MC, als vertegenwoordiger van dat personeel, gehoord. „Maar het is hun goed recht om dat niet te willen." Het rapport over de beleidsvoering binnen het GEWB is in opdracht van de medezeggenschapscommissie gemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1