18 ROÏÏËMf Gemeentebesturen aan de slag voor meer werk Eén j aar geëist BEL VOOR 010-144144 GEMEENTEN KLAGEN NOOD BIJ LUBBERS: Man vermoord in woning gevonden Getuige ivegens aangehouden wegens ontvoering College 'woest' om terugdraaien WVM-plaatsen RSVen overheid eens over steun verlening Rotterdams Nieuwsblad donderdag 27 januari 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam In zijn wo- ning op de tweede etage van een pand aan de Pol- I derstraat is gisteren het li- 1 chaam gevonden van een 33-jarige J.R. Walden, die om het leven is gebracht. Van de dader ontbreekt elk spoor. Het slachtoffer -werd aangetroffen door een vrouwelijke kennis. Be n.an had diverse ver wondingen over zijn li chaam, die vermoedelijk met een mes zijn toege bracht. Sectie moet de doodsoor zaak vandaag uitwijzen. Het bureau zware crimina liteit van de politie is in samenwerking met de narcotica-brigade een uit gebreid onderzoek begon nen. Er wordt ernstig re kening mee gehouden, dat Walden om het leven is gebracht in verband met onenigheid in de wereld van heroïnehandelaren. Oe hevig ontstelde vrouw doet haar relaas aan de politie. Rotterdam De gemeen tebesturen in het Rijn mondgebied gaan aan het werk om meer banen te creëren. Dit althans is de bedoeling van een confe rentie, die volgende week donderdag in de hal van het Rotterdamse stadhuis wordt gehouden en die is opgezet door het openbaar lichaam Rijnmond en de vakbonden FNV en CNV. fn Rijnmond is de situatie op de arbeidsmarkt volgens de organisatoren in snel tempo nijpend geworden. In twee jaar tijd verdubbelde de werk loosheid van 25.000 naar 50.000, eind vorig jaar. De vraag nam in dezelfde periode af van 4500 naar net 500 werk- pemers. Twee jaar terug wa ren er bij een sollicatie gemid deld zes kandidaten, nu zijn dat er honderd geworden. Offensief Volgens gecommitteerde Th.Bakkers van Rijnmond kunnen en mogen de lokale en Regionale overheden niet lan ger meer vanaf de zijlijn toe kijken. Een offensief beleid van gemeenten voor behoud en uitbreiding van banen moet er dan ook komen, aldus Bak kers. „De tijd is voorbij dat ge meentebesturen zich kunnen verschuilen achter het natio nale beleid. Ze zullen zelf aan de slag moeten." Rijnmond kan in een lokale aanpak een coördinerende en begeleidende rol spelen. Het openbaar lichaam ordent nu al voor kleinere gemeenten de regelingen, die er op allerhan de gebieden bij de verschillen de ministeries zijn. Verder is Rijnmond in staat om een integrerende rol te spelen bij projecten, die door twee of meer kleinere ge meenten worden opgezet Met name bij het verder uitwerken van geldende regelingen en de daarbij behorende contacten met de rijksoverheid kan Rijn mond behulpzaam zijn, aldus Bakkers. Speelruimte Volgens de Rijnmond-man is het wèl zaak dat gemeenten en regionale overheden van het rijk meer speelruimte krijgen voor het voeren van een eigen beleid. „Geld en wettelijke maatregelen zijn onontbeerlijk om de initiatieven, die op lo kaal niveau leven, te honore ren", aldus Bakkers, die vindt dat overheid tal van drempels in de vele regelingen heeft te 'slopen' om tot een gedegen beleid te komen. Hij denkt daarbij onder meer aan het vergemakkelijken van de re gels voor beginnende onderne mers en aan het versoepelen van de mogelijkheden om werklozen met behoud van een uitkering aan een zinvolle baan te helpen. Investeringen Voor gemeenten is het volgens de Rijnmondgecommitteerde verder zaak om de ruimte, die er nog in de gemeentelijke be grotingen zitten, optimaal te benutten. Dat kan onder meer door gerichte investeringen, waarmee arbeidsplaatsen wor den geschapen. Verder schept invoering van arbeidstijdver korting op de verschillende gemeentehuizen wederom nieuwe banen. Naast gemeen tebesturen spelen hierbij ook de vakbonden FNV en CNV een rol. Op de conferentie, waarvoor donderdagmiddag tientallen gemeentelijke bestuurders worden verwacht, geven en kele Rijnmondgemeenten toe lichting op hun werkgelegen- heidsactiviteiten. Daarna is er een forumdiscussie onder lei ding van André van der Louw. In het forum zitten ver der gecommitteerde Bakkers, de vakbondsbestuurders Cees van der Knaap van het CNV en Theo Meuwese van de FNV, hoofdinspecteur-direc teur drs. E.F.J. Luijf voor de arbeidsvoorziening in Zuid- Holiand en burgemeester H. Wïeringa van Enschede. 'Terug in geld, dan ook in regels' Vervolg van de voorpagina Rotterdam Als er wordt bezuinigd op rijks- geld voor de gemeenten, dan moet ook de regelge ving van het rijk worden teruggebracht. De bezuini gingen, die het rijk nu van de gemeenten ver wacht, kunnen gewoon niet. Ze leveren de ge meenten onoverkomelijke problemen op. Deze verontrusting bracht een delegatie van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten woensdag morgen over aan minis ter-president Lubbers in een openhartig gesprek over de gemeentefïnan- ciën. De delegatie stond onder leiding van VNG- voorzitter L. Drijber en ook de wethouders Lin thorst van Rotterdam en Etty van Amsterdam maakten er deel van uit. De VNG heeft in het gesprek naar voren gebracht, dat de bezuinigingen onevenredig zwaar op de gemeenten druk ken. Een korting van bijna 900 miljoen gulden op het gemeen tefonds en nog eens 600 tot 700 miljoen op de specifieke uitke ringen aan gemeenten ge voegd bij de tien procent, die gemeenten aan de groeiende werkloosheids- en bijstandsuit keringen moeten meebetalen, zal leiden tot tekorten bij de gemeenten. Op deze wijze worden de overheidstekorten van rijk naar gemeenten ge schoven. Erkenning Premier Lubbers erkende, dat het kabinet bij de bezuinigin gen rekening moet houden met de mogelijkheden van de gemeenten om te bezuinigen. Een onderzoek van het soci aal-cultureel planbureau, in opdracht van de regering, had ook uitgewezen, dat de bezui nigingen onevenredig zwaar op de gemeente drukken. Lubbers toonde zich bereid de bezuinigingen op de gemeente lijke uitkeringen in de minis terraad te heroverwegen. Hij was het met de VNG eens, dat vermindering van het dien stenpakket van gemeenten om te bezuinigen vergezeld moet gaan van een verminderde re gelgeving vanuit de rijksover heid. Hij vroeg de VNG om daarvoor suggesties te doen en mee te denken. Rotterdam Een rechtszaak, waarin de ontvoering van een 27-jarige verkoper centraal .stond, heeft gisteren een on verwachte wending genomen. De verkoper, die zelf aangifte bij de politie had gedaan we gens vrijheidsberoving en be dreiging, werd gisteren in de rechtszaal wegens meineed ge arresteerd. Hij werd vanuit de rechtszaal door vier parket wachters geboeid afgevoerd. Tot Ieders verbazing had hij even tevoren verklaard, één van zijn ontvoerders, een 21- jarige Rotterdammer, niet te herkennen. Eerder had hij te genover de politie de man aan gewezen als een van de hoofd daders. De voorgeschiedenis van de ontvoering houdt nauw ver band met onenigheid in het besloten wereldje van de kop pelbazen, waarin duistere BV's een grote rol spelen. De verko per was in 1979 aangesteld als katvanger van een dergelijk besloten vennootschap. Hij zag toen kans om er met het be drijfskapitaal van 118,000 gul den vandoor te gaan. Later is hij daarvoor gearresteerd en veroordeeld. Andere belanghebbenden wa ren echter niet tevreden mei deze oplossing. Zij wilden het geld terug hebben. Om de ver koper te dwingen de 128.000 gulden terug te geven, werd hij in december 1980 ontvoerd. Vier mannen zochten hem op in een tuinhuisje aan de Klei weg, waar de verkoper was ondergedoken. Hij zag de vier mannen naderen en liep daar om snel weg, maar bleef staan toen er een aantal malen op hem werd geschoten. ven, waarop zijn ontvoerders hem lieten gaan. Hij liet echter nooit meer iets van zich horen. Vier maanden later, in april 1981, deed hij plotseling aan gifte bij de politie van de ont voering. Hij vertelde de re cherche uitgebreid de voorge- scheidenis en wie zijn ontvoer ders waren. Gisteren moest de man terecht staan, die tijdens de ontvoering op de verkoper had geschoten. Deze 21-jarige Rotterdammer ontkende ook maar iets mei de ontvoering te maken te hebben. Bedreiging Geboeid werd hij naar een fiat aan de Maasboulevard ge bracht, terwijl zijn tuinhuisje door de ontvoerders werd doorzocht. Omdat het geld niet boven water kwam, werd de verkoper in de flat bedreigd. Hij beloofde enkele dagen ia- ter 75.000 gulden terug te ge- Getuige De verkoper, die als getuige was opgeroepen, betrad met duidelijke tegenzin de rechts zaal. Hij verklaarde nu, dat hij tegenover de politie niet de waarheid had gesproken. Hij was wel ontvoerd geweest, maar wist niet wie zijn ont voerders waren. Op de vraag van rechtbankpresident mr. WJD. Meeter of hij de Rotter- dammer als een van zijn ont- voerders herkende, antwor d de hij ontkennend. Officier van justitie mr. H. de Doelder nam daar geen genoe gen mee en gaf opdracht de verkoper wegens meineed te arresteren. Mr. De Doelder „De verklaring die hij nu legt, is zo zeer in tegenspraak met de overige bewijsmidde len, dat ik geloof dat hier spra ke is van meineed. Als hij nu opnieuw is bedreigd, hebben ze hem wel goed in de tang. Hij kon kiezen tussen een ar restatie wegens meineed of de bedreiging en koos voor het eerste. De ontvoering achtte mr. De Doelder wel bewezen op grond van een aantal andere verkla ringen. Hij sprak van een ern stige zaak. „Een dergelijk op treden doet denken aan zaken, waarvan je denkt dat ze alleen maar in het buitenland voor komen. Ik neem deze ontvoe ring dan ook ernstig." Vervolgens eiste hij een jaar gevangenisstraf tegen de ver dachte. Uitspraak op 9 februa- Morgen is het zover. Dan begint de twaalfde editie van Film International, inmiddels omgedoopt tot Filmfestival Rotter dam. En om dat nog eens duidelijk te maken is bijvoorbeeld het Luxor-theater geheel aangepast aan dit gebeuren. Het theater is versierd met enorme filmrollen die over de Kruiska- - J Pi-' de zijn gespannen. Ook het Rotterdams Nieuwsblad haakt in op het filmfestival. In de hal van het gebouw aan de Coolsin- 'T "r gel worden foto's en posters getoond en zullen de talkshows via de video worden uitgezonden. Filmfestival Rotterdam begint morgen en duurt tot en met zondag 6 februari. Rotterdam Nog deze week wil het college van Rotterdam het rijk kenbaar maken dat het 'woest' is op de maatregel van de overheid om tot 1 april geen werklozen meer via de werkgelegenheidsverruimende maatregel aan werk te helpen. „Er zijn verwachtingen ge wekt bij de gemeenten, we hebben een hele procedure achter de rug, er waren geld middelen en nu draait het rijk alles terug", aldus wethouder W. van der Have, verantwoor delijk voor de sector werkgele genheid. Zijn ambtenaren stel len een brief op waarin een commentaar van deze strek king wordt opgenomen. Te vens wil Rotterdam er op aan dringen de gemeenten meer inspraak te geven. Het stopzetten van de werkge legenheidsverruimende maat regel betekent dat zo'n zeven honderd werklozen niet aan de slae komen. Rotterdam Voor zevenhonderd werklozen geen plaats meer heeft aT maandenlang proble men rond de WVM-maatregel, die werklozen in de gelegen heid stelt voor maximaal een jaar werk te vefrichten tegen betaling van bet minimum loon met daarbij perspectief op een permanente baan. Vorig jaar kondigde de minis ter aan dat Rotterdam drie honderd WVM-plaatsen moest inleveren wegens gebrek aan geld. Rotterdam kon daardoor maar 1100, in plaats van de verwachte 1400, werklozen plaatsen. Nu blijkt er slechts plaats te zijn voor ongeveer achthonderd werklozen door dat het rijk een aantal aanvra gen naar 1983 overhevelde. Korte tijd na dit besluit werd een leeftijdsgrens voor de WVM-maatregel tot 23 jaar in gevoerd om vooral jongeren een kans te geven. Ook het in stituut Opbouwwerk heeft zijn ontstemming kenbaar ge maakt. Profijtbeginsel De VNG-delegatie wees dé eerste minister er ook op, dat de gemeenten er niet mee ak koord kunnen gaan in op* dracht van de regering het profijtbeginsel bij tarieven in te voeren en zeker niet in 1983. Het vaststellen van de tarieven is het recht van de gemeenten zelf. Bovendien zijn de begrotingen voor 1983 al behandeld en de tarieven reeds vastgesteld. Premier Lubbers noemde het opvoeren van het profijtbeginsel alleen een suggestie en erkende dat de gemeenten 2elf het recht hebben in te vullen, hoe ze zullen bezuinigen. 1 Volgende week behandelt de Tweede Kamer de begroting van Binnenlandse Zaken? waarin de kortingen op de ge meente-uitkeringen staan. Afwijkingen De Rotterdamse wethouder J.M. Linthorst zei na afloop van het gesprek met premier Lubbers erop te vertrouwen, dat het geluid vanuit de VNG goed tot de minister-president is doorgedrongen. Hoewel veel zaken in het regeerakkoord vast liggen, biedt het akkoord ook een ontsnappingsmogelijk heid, omdat er bij de bezuinig gingen afwijkingen van veer tig procent naar boven of naar; beneden open zijn gehouden. Als alle voorgestelde maatre gelen door zouden gaan, bete kent het voor een stad ais Rot-* terdam een vermindering van de inkomsten met 140 miljoen' gulden. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met andere financiële problemen? zoals meebetalen aan tekorten op het openbaar vervoer, uit voering van de Arbeidsom standighedenwet bij de ambte naren en renteverlies op bouwrijpe grond door het te rugdraaien van het woning bouwprogramma. Rotterdam Rijn- Scheïde-Verolme en de regering zijn het eens ge worden over de steun van honderd miljoen gulden, die minister Van Aardenne van economi sche zaken het noodlij; dende concern eind ver rig jaar heeft toegezegd.: Het geld komt in twee trair ches binnen, één van tachtig miljoen en één van twintig miljoen. Als dekking zijn dé vaste activa gevonden van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij enPiet Smit in Rotterdam, Wilton-Fije* noord in Schiedam en de Vlissingse werf 'De Schelde! en die van de maehinefa; briek Thomassen in De Steeg. Verder is ook het kan toorpand van RSV in Den Haag als borgstelling opge voerd. Voor de laatste twintig mil joen moet op éénderde van de aandelen van de RSV werf in Brazilië een pan drecht worden gevestigd, zo blijkt uit de adviesaanvraag van de raad van bestuur aan de ondernemingsraad. De nieuwe overeenkomst is tot stand gekomen na tus senkomst van minister Ku- dïng van Financiën, die een eerdere regeling halverwege deze maand van tafel haal de. In dat eerste contract was uitgegaan van zeventig mil* joen gulden, dat gedekt zofl worden door vaste activa van de werven RDM, Wil- ton-Fijenoord en Piet Smit Voor de resterende dertig miljoen moest toen nog een oplossing worden gevonden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4