WATERWEB 'Gemeente draait VVV langzaam de nek om' SPORT 19 'Ik heb als trainer een zakelijke instelling' Huurwoningen liever in oude wijken dan in de binnenstad COMMENTAAR Frisse iwind Edwin Bleiksloot krijgt vertrouwen van Nol de Ruiter Roel den Hartog wil op zondag aan de slag Dick Vos maakt J rentree bij PPSC j G. Ommerth iVoor Nijinski jloopt mooie .weer af VVV boos over verhuizing Harry van Haaren blijft Rolf Latuperisa blijft ODO trouw SPORTAGENDA Het jongste adviesorgaan 'van de gemeente Scniedam [3 sinds enkele maanden de .commissie stadsvernieu- wing, voorgezeten door 'wethouder Cor van Tilborg. Hij is een fenomeen. Ook als 'gewoon' raadslid viel hij altijd al op door een di- recte, ongecompliceerde 'benadering van vraagstuk ken. Nu hij ais wethouder 'fungeert, blijkt hoe goed zo'n type is voor het demo- cratiseringsproces. Publiek komt uitgebreider jaan het woord dan in alie andere commissies. Men \mag uitgebreid inspringen in discussies tussen raads- leden, soms volstrekt onge- - structureerd; er ontstaan ;'dan als vanzelf gespreks- ronden tot in zevende in- stantie. Waar voorheen wethouders bang waren «dat zo'n vergaderwijze de situatie uit de hand zou doen lopen, blijkt juist een .'vergadering van de com- missie stadsvernieuwing - hierdoor een dynamisch, turbulent proces te vormen ;met een werkelijke uitwis- - seling van ideeën. Van Til- borg durft als wethouder nog een kleur te krijgen, als 7 hij iets niet weet. Hij verzint j dan geen flauwekul. Het valt op dat de commis sieleden zelf nog aan zo'n ^verfrissende aanpak moe- ten wennen. De rollen lijken zelfs nu en dan wel omge draaid. Waar doorgaans een wethouder een slag om i de arm houdt omdat hij eerst 'intern' wil overleg den, blijkt de openhartig- Nheid van Van Tiiborg zo overrompelend te werken, dat zelfs 'een net zo direct vtype als CPN'er Collè ge~ ''neigd raakt een mening in beraad te houden. Bijvoorbeeld: niet elk com- j missielid deed woensdag savond een suggestie voor de verdeling van het con- tingent woningwetwonin gen. Men wilde eerst een mening van de wethouder en ook toen hij die gaf, wil- j de men eerst het college- I besluit daarover afwachten, j Dat is wel opmerkelijk. De 'commissie had Van Tilborg 'beter gesteund door hem S met suggesties te overla- - den. Juist nu overduidelijk blijkt hoe Van Tilborg in prille stadia plannen be spreekt, maken sommigen Ivan die vroegtijdige fn- I spraak niet het gebruik waar zij anders om schreeuwen. 'Bovendien kreeg de wet- houder een paar keer op j zijn kop, toen hij tamelijk Radicale ideeën over 'bou- Iwen in de buurt' aankaart- j te. Zijn bedoeling was een -discussie uit te lokken om klaarheid te krijgen, anders dan zijn voorganger van f wie men gewend was dat er moeilijk op 'in te praten' viel. 'Terecht doorbrak PSP/PPR-raadslid Noorde- graaf de kritiek door de j wethouder te prijzen voor j diens open aanpak. Van Tilborg laat inderdaad een frisse wind waaien in de be- dampt geworden Schie- 'damse politiek. En zijn commissie is een aanwinst. KK I. Wethouder IJsbrand van der Velden heeft vanmiddag een zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld bij Gerrit j Ommerth, gepensioneerd fitter bij de storingsdienst en dienst leidingen van de GEWB. Om- jmerth is meer dan veertig jaar fj fbij de overheid in dienst ge dweest. Voor zijn aanstelling In i.vlaardlngen, in 1951, werkte ihij in Nijmegen en Tiel. Die laatste gemeente is zijn ge boorteplaats. ^Schiedam Theatergroep •Nijinski brengt vanavond en jtnorgen 'Reis naar de winter' iop de planken in het theater de Teerstoof in Schiedam, [tf het stuk zitten vier mensen jzitten voor hun strandhokje. jwgens in Nederland, te genie- iten van de nazomer. "Het jmooie weer loopt af', zo luidt rhet, voor deze mensen, trieste weerbericht. Maar zij geven de jpioed niet op en blijven gea ul- ,dig wachten op de dagelijks te rugkerende zonsondergang, «e voorstellingen die de thea- 'tergroep geeft zullen beide avonden om negen uur 's avonds beginnen. De WV gaat verhuizen. De laatste klanten worden geholpen. Achter de balie een verbitterde Karlanne de Graaf. Vlaardingen De rekken zijn leeg. Grote groene kis ten staan volgepakt op .de stenen Vloer van de Vis- bank. Achter de balie zit Kariannne de Graaf in een rood met blauw jogging-pak boos voor zich uit te kij ken. De enige, die zich in de wat vreemde situatie wel op z'n gemak voelt, is de gele kanarie Kareltje. Het diertje verplaatst zich fluitend met gezwinde spoed van het ene stokje naar het andere. Hij mag ook mee naar het nieuwe onderkomen van de Vlaardingse VVV: het stadhuis. Na twaalf jaar komt de vis- bank weer vrij. Reden: het kostte de gemeente te veel om de VVV daar onderdak te ver schaffen; 11.000 gulden voor het schoonhouden van het ge bouw. De VW betaalde geen huur. Karianne, die vijf en een half jaar lang veertig uur per in de Visbank doorbracht, gaat de verhuizing duidelijk aan het hart. door Bert van Elk „Belachelijk gewoon", reageert ze geprikkeld. „Wat in al die tijd aan service aan de Vlaar- dingers is opgebouwd, wordt door de gemeente nu langzaam rif nek omgedraaid. Moet je eens opletten hoe het bezoek «•urn het WV straks afneemt als we in het stadhuis zitten. De drempel voor de bezoekers wordt door de verhuizing al leen maar groter. Als de heren van het stadhuis helden waren geweest, hadden zij de VVV met ingang van 1 januari 1983 opgeheven en ons niet hele maal in een hoekje weggestopt bij Voorlichting, Nu kunnen we langzaam wegkwijnen". Karianne is furieus. „De ge meente kan die 15.000 gulden huur niet missen, maar de ka mer van de burgemeester voor 15.000 gulden verhuren is geen probleem", zegt ze en wordt steeds bozer. Volgens Karian ne is het dagelijks bestuur van de gemeente ook niet geïnte resseerd in de WV. „Ge meentesecretaris Duinkerken zei in zijn nieuwjaarsrede dat „De charmante dames van de VVV ons dit jaar komen ver sterken", Weet je wat hij na afloop tegen mij zegt; „Ik ken u niet, maar ik wens u een ge lukkig nieuwjaar. Wie bent U?". Daar word ik moedeloos van. We zien die man hier nooit. Als hij kaartjes wil heb ben voor een bepaalde voor stelling stuurt hij altijd zijn se cretaresse". Er is nog een grief. „Er is duidelijk gezegd, dat de telefoon van de VVV vrijdag 28 januari zou worden afgesloten. De PTT stond don derdagmorgen al op de stoep. Dat was aan ze doorgegeven. Wat heeft zo'n dag dan nog voor nut? We zijn maar vast begonnen met inpakken". Balie „De gemeente moet de Vis bank zo nodig verhuren. Wij gaan er nu uit, maar er is nog geen nieuwe huurder. De Vis bank staat nog minstens een maand leeg. De gemeente had het geld toch zo hard nodig?", schampert ze. Karianne is erg somber over de toekomst van de WV. „Over twee jaar be staan we niet meer", meent ze stellig, „We krijgen vier kas ten en een halve balie... een halve balie!! „Daar hebben we hard voor moeten vechten", is er tegen me gezegd. Waar moeten we nu ons materiaal kwijt? In die kasten zeker. De gemeente bezuinigt zelfs zo sterk dat het abonnement op de krant moest worden opge zegd. jKomt er staks iemand aan de balie die vraagt welke films er in Rotterdam draaien. En wat moet ik dan zeggen? Soms: „Sorry meneer dat kan ik u niet vertellen, want we moesten van de gemeente in het kader van de bezuinigin gen de krant opzeggen". Bela chelijk toch?". Zij verwacht, dat de VVV in de toekomst niet meer dezelfde service kan geven als nu. Door de verhui zing is de VVV in de toekomst op zaterdag en een aantal feestdagen niet meer open. „Dat kon niet, want dat kostte geld, want dan moest er een bode worden ingezet". Afwijzend De deur van de Visbank ga«>t open en er stapt een man dt kale ruimte in. „Gaan jullie verhuizen? Oh, waar gaan jul lie heen, want je zit hier toch best! Naar het stadhuis? Wat komt hier dan in? Nog niet be kend. Raar..." „Een typische doorsnee-reactie is dat. De meeste mensen rea geren afwijzend", zegt Karian ne hoofdschuddend, „Ach, de 'wijze' heren hebben beslist...'1. üSotterdams Nieuwsblad vrijdag RW 23 januan 1983 Schiedam Ferry Meer hof zal tegen FC Den Haag ontbreken in de basisop stelling van SVV. Trainer Nol de Ruiter geeft de voorkeur aan de beweeglij ke Frans Schaap in de punt van de aanval. Edwin Bleïksloot, amateur nog, zal tegen de Haagse ploeg voor het eerst in de basis opstelling staan. Tevens maakt Rob Kiebert na een aantal weken zijn rentree in het team van de Schie dammers. De spelers van SVV werk ten deze week een uiterst licht trainingsprogramma af. Nol de Ruiter weet dat er van de wedstrijd tegen FC Den Haag veel afhangt: „Er moet gewoon iets ge beuren. De spirit is een beetje verdwenen uit het elftal en het is mijn taak om de jongens weer opti maal gemotiveerd te krij gen. Het loopt gewoon niet. Als je ze tegen de UEFA's zag spelen, dat was gewoon niet te geloven zo slecht." Bang voor de Haagse te genstander is de Veenen- daalse oefenmeester in ie der geval niet: „Het elftal is een beetje met dat van ons te vergelijken. De ene keer is het niets, dan ande re keer is het alies. Als het loopt, zijn ze niet te stop pen. Wij zullen van onze kant ook iets moeten laten zien, want de punten heb ben we nu hard nodig." SVV zal in de volgende op stelling tegen FC Den Haag van start gaan: Bas van Noortwijk, Ger van der Heide, Edwin de Man, Leen Wamaar, Harry van Kapel, Rob Kiebert, Rob Koevermans, Aad van der Vlist, Richard Dercks, Frans Schaap en Edwin Bleiksloot. Armand van Puyrelde weet de oplossing Schiedam „Wat die jon gen allemaal met een bal kan, dat is echt niet te ge loven". Waarderende woorden van HBSS-aan- voerder Henny Pieroen, als de scheidende trainer Roel den Hartog onder werp van gesprek is. De trainer dankt die gave techniek aan zijn Ajax- tijd, waar hij nog voetbal de met erkende groothe den als Simon Tahamata, Sören Lerby, Frank Arne- sen en Tscheu La Ling. Een slepende rugblessure en een hardnekkig ver schil van mening met de technische staf („ik was een soort manusje van al les") waren de oorzaak van het feit, dat hij reeds op 21-jarige leeftijd als trainer zijn loopbaan be gon, na eerst op het CIOS zijn B-diploma gehaald te hebben. „Bij Ajax trainde ik al de jeugd, waarin toen jongens als Wïm Kteft en John van 't Schip rondliepen," zegt hij zonder eén spoortje trots. „Daarna ben ik naar de Vole- wijkers gegaan en via Vespuc ci (een Amsterdamse vierde klasser) kwam ik bij HBSS te recht". In zijn eerste jaar waren de prestaties dermate goed (HBSS eindigde als tweede achter kampioen TOGR), dat aan het begin van het seizoen de ver wachtingen hoog gespannen waren. Wat echter een race om het kampioenschap had moeten worden, werd een strijd tegen degradatie. Roel den Hartog; „Representatie is voor het bestuur." Schiedam Er moet veel meer gebouwd worden dan Schiedam dit jaar mSg. Dat geeft dus problemen. Krijgt de stadsuitbreiding in Woudhoek voorrang, dan gaat dat ten koste van de stadsvernieu wing. Krijgen de oude wijken prioriteit, dan blijft Woudhoek een onaf gebiedje, te klein voor een school of winkels. En dan is er ook de binnenstad nog. Dat wordt tobben. Het ministerie staat Schiedam 550 nieuwbouwwoningen toe voor dit jaar, en hoewel dat in ver houding tot andere Rijnmond gemeenten veel is, heeft Schiedam er niet genoeg aan. Van dat contingent van 550 woningen kunnen er 200 ko men in de woningwetsector. 166 in de premiehuur, 107 voor een- en tweepersoons huishoudens en 77 in de koop sector, waarvan 38 met pre mie-A en 39 in de premie-B- regeling. Wethouder voor stadsvernieuwing Cor van Til borg heeft al voorzichtig pro beren te sleutelen aan het be grip 'bouwen voor de buurt'. Het gaat niet op, zegt hij. Als je in een wijk stadsvernieu wing pleegt, met sloop en nieuwbouw, dan blijkt maar een klein gedeelte ook terug te willen naar die buurt. Want de huren worden ineens schrik barend hoog. Veel mensen stromen dan liever door naar Nieuwland of Groenoord, dat is altijd nog iets beter betaal baar. Met andere woorden: Van Til borg nam een voorzichtig voorschot op de suggestie om in oude wijken niet al te veel meer het accent te leggen op woningwetbouw. Bouw iets door Kor Kegel duurder en de wijk gaat er meteen wat meer 'gemêleerd' uitzien. Alleen is de vraag, of mensen zin hebben in hoge woonlasten in een oude wijk. Voordeel is echter weer, dat de suggestie-Van Tilborg wo ningwetwoningen 'uitspaart' die dan mooi in de binnenstad of in Woudhoek kunnen ko- Te duur Armand van Puyvelde, op bouwwerker van Schiedam- Zuid, heeft een verrassend idee aan de hand gedaan dat daar vierkant van afwijkt. Hij opperde in de commissie siads- Armand van Puyvelde; ,,lk hoop niet dat ze tegen ons zeg gen: stop maar met plannen maken..." vernieuwing om in de binnen stad verder af te zien van wo ningwetwoningen, daarmee helemaal indruisend tegen aanvaarde theorieén in met name de PvdA. „Zet er maar premie-A-woningen neer. Een paar kranen extra ertegenaan en je bent er al, Je hoeft niet eens over te gaan op een ande re bouwwijze, het is puur een ander financieel systeem. Dat hoeft geen punt te zijn. Je bent in de binnenstad eerder nieuw gebouwde koopwoningen kwijt dan in de stadsvernieu- wingsgebieden.*1 Bovendien: „Er wordt in de sociale sector gebouwd voor mensen die het niet betalen kunnen: het wordt te duur. En dan komen er mensen in, voor wie die sociale sector niet be doeld is." Van Puyvelde vreest dat dat vooral in de binnen stad het geval zal zijn. In ieder geval was het al het geval bij de nieuwbouw twee jaar gele den in De Put, aan de Rotter- damsedijk. Die 44 woningen waren zo duur, dat wai nog maar nèt woningwetbouw. De vraag is hoe het uitpakbij de nieuwbouw, die gepltnd is achter de Linden hof. Wordt het inderdaad relatie.. duur, dan bereik je volgens Van Puyvelde toch ook met wo ningwetbouw in de binnenstad niet, waar PvdA-raadslid Hans van Kleef het over had: dat mensen, die maai een gewoon salarisje hebben, óók eens in de binnenstad komen te wo nen. Verdubbeld Woningwetbouw in oude wij ken kan, door de lagere grond prijzen, goedkoper zijn al rijzen de woonlasten tegen woordig bij de meeste nieuw bouw de pan uit. Van Puyvel de is ervoor om die woning wetwoningen zoveel mogelijk in de stadsvernieuwing te- stoppen. „Het maken van bouwplannen in de stadsver nieuwingsgebieden gaat na tuurlijk gewoon door. Volgend jaar zal het aantal aanvragen voor woningwetwoningen in de stadsvernieuwing verdub beld zijn. Daar moet je nu re kening mee houden en de po-, litleke keus maken om die' binnenstad te veranderen/Doe je dat niet, dan zet je als ge meentebestuur de hele stads vernieuwing onder druk. En ik hoop toch niet dat wij straks de opdracht krijgen: si met plannen maken...' Schiedam Harry van Haar en heeft zijn contract met DRZ voor een jaar verlengd. Meer dan 90 procent van de selectie is uitermate tevreden over de aanpak van de Schiedamse oe fenmeester, die volgend jaar zijn vierde seizoen bij de afde- lingsclub ingaat. Voorzitter Joep den Brinker; „Toen we hoorden dat de se lectie de trainer graag wilde houden, was het voor ons niet zo moeilijk meer. Wij ver wachten volgend jaar toch ze ker mee te gaan draaien in onze afdeling. Daarom ook krijgt Van Haaren nog een jaar het volste vertrouwen." Zoals al in de lijn der ver wachting lag, heeft Cor van Rooy besloten om nog een jaar bij Hoekse Boys te blijven. Oorzaken „Er zijn verschillende oorza ken voor de in het begin te genvallende prestaties. Ten eerste heeft mijn gevaarlijkste aanvaller Bas van der Leije nog geen minuut deze compe titie gespeeld vanwege een hardnekkige blessure. Hij is een speler die kan scoren en die missen we duidelijk. Ten tweede heb ik, om uiteenlo pende redenen, teveel in mijn elftal moeten schuiven, waar door de ploeg nauwelijks een eenheid vormde. Spelers als Ton Gunter en Leen Radema ker speelden ver onder hun normale niveau. Tenslotte miste ik iemand die tijdens de wedstrijd sturend en corrige rend kon optreden. De in breng van de teruggekeerde Leen Dijkshoorn moet dan ook vooral op dit vlak gezocht worden". Inmiddels behaalde HBSS al weer zeven punten uit de laat ste vijf wedstrijden, een teken dat de ploeg eindelijk over de vormcrisis heen is. „Het zelf vertrouwen is nog steeds groeiende," aldus Den Hartog. „Ik heb zelfs weddenschappen afgesloten, dat we nog bij de eerste vier eindigen". De reden voor 2ijn toch wel verrassende vertrek aan het einde van het seizoen, blijkt een verschil van inzicht met het bestuur te zijn. „Ik heb als trainer een zakelijke instel ling. Ik ben hier voor het voetbal, de randverschijnselen zijn voor het bestuur. Daarmee bedoel ik onder meer een stukje representatie, zowel op giiuiiiiiiiiuii)iiiwiinrBiiiuiiBiiiiiiraiimmiiiiiiraiii«uiiimiiiii[iitiiuiwiiiiiiiimiHWi»i% Schiedam Dick Vos maakt in de wedstrijd tegen s s Nieuw Lekkerland zijn rentree in het eerste elftal van If PPSC. De geroutineerde laatste van de Schiedammers gaf 2 er aan het einde van het vorige seizoen zelf de voorkeur §j aan om op een lager niveau te gaan spelen. Arie Kurver, de nieuwbakken trainer van eersteklasser PPSC, legde S zich bij de beslissing van Dick Vos neer. De prestaties van PPSC in de eerste klasse zijn tol op he- S den erg wisselvallig. Vooral in de achterste lijn ontbreekt 2 het regelmatig aan de nodige organisatie. Arie Kurver: 5 „Dick heeft zes weken met de groep meegetraind. Er kei- B hard voor gewerkt, echt karakter getoond. Dan krijgt hij nu van mij het vertrouwen. Het is jammer dat Dick vanaf s j§ volgende week de trainerscursus moet gaan volgen, want dat is erg zwaar. Het is nog maar de vraag of hij het kan H volhouden, eerst s'ochtends er keihard tegenaan en dan in de middaguren nog een keertje. Maar door de blessure van Rob de Nijs heb ik besloten om Dick nu al terug in het elftal te halen." ^lill>l:,UI![llii:iHllllIIIIItllil!lll[llll!lllllllllliIlltlll!IIIIIIIIII{|||||||llll(l!l||||||||||lll]]||HIUIlll||iiï Maasland Rolf Latuperisa zal ook het volgend seizoen de korfballers van ODO onder zijn hoede hebben. Het bestuur van de Maaslandse vereniging kwam met de zeer succesvolle" trainer snel tot overeenstem ming over een nieuwe éénjarig contract. Zowel in de zaal als op het veld gaat het de Maas- landers deze competitie voor de wind en er is nog alle kans op een dubbel succes. Zatardag 29 januari: KNVB-vo«tbafc 14.30 uur Heerenveen-2-SVV-2. 14.30 uur PPSC-Nleuw Lekkerland, 14.30 uur Zwaluwen-Lyra. 14.30 uur RWtf- Excalslor M, 14,30 uur Hoekse Boys- Vlaardlngen. 14.30 uur MW '27- Duno, 14.30 uur TSB-Bolnes, 14.00 uur DVO "32-WOR, 14.30 uur Satel- liet-ZBVH, 14.30 uur Metlssant-HBSS, 14.30 uur Hermandad-DSS '26, 14.30 uur Schoonhoven-HVO: RVB-voetbaL 13.30 uur Clon-ZW. 15.45 uur Nelson- GTB. 15.45 uur RSM-VVK, 14.30 UUf VOL-Omt: Vriendsctuippelijk voet- bel: 14.30 uur Fortuna Vlaardlngerv Oranje Wil: BatkeibaJ: Heren: 20.30 uur The Green Eagles-MSV; Volley- bel: Heren: 15.00 uur Both en Part- nera/VCS-Zwovok '01, 17,00 uur DOS-Broleco. 12.00 uur MVC-lnter- rnezzo-2. Damea: 15.00 uur Broteco Vlaardingen-Gemini, 19.30 uur Both en Partners VCS-Spivo. 21.15 uur Both en Partnas VCS-4-Holy, 14,00 uur MVC-Gemini-2: Tafeltennia; 18.00 uur De Korenbeurs-Onkyo, Zondag 30 januari; KNVB-voetbal: 14.30 uur SW-FC Den Haag, 14.00 uur Hermes DVS-Papendrecht, 14.00 uur DHS-ODS, 14.30 uur DBGC-VFC, 14.30 uur HS Texas/DHB, 14.30 uur Excelsior '20-ONA, 14.30 uur Zwer- vers-Maninit. 14.30 uur VDL-De HoF landlaan. 14.30 uur RKW1K-R0s; 14.30 uur FCN '66-'s-Gravendeel; RVS-voetbal: 14.30 uur Eurosport- SFC, 14.30 uur Ofympus Scftiedam- Schiebroek. 14.30 uur Progress-De mos. 14.30 uur Ursus-DEH, 14.30 uur Real parbo-DRZ, 14.30 uur Eurekar MSV '71. 14.30 uur Melro-$VDPW; We terpolo: Heren: 12.00 uur WaJ- v!sch-SZC; Beekelbel: Dameer 14.15 uur Arnhem ia Eagles-The GreCm Eagles; Handbal: Datnae 13.40 uur Athene-DWS, 13.00 uur UVG-MMO" 13.00 uur Westlandfa-De Hollandlaan, Heren: 14.15 uur Westlandla-De Hoi- landlaun, 14.10 uur UVG-D.WS, feestjes als in de bestuurska; mer". Over zijn plannen voor het volgend seizoen zegt hij: „Ik' weet nog niet wat ik ga doeri." In principe maakt het mii met uit waar ik het volgend sei zoen kom te werken, al gaat mijn voorkeur wel uit naar een zondagvereniging. Ik heb de indruk dat het voetbal op de zondag wat mannelijker en verzorgder is". 7

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3