WATERWEG SPORT 19 Ij 'Op elke deur moet 1 een slot zitten' Eerste schetsplannen voor vierde renovatie De Ooievaars slaan slag Dick Vos denkt in het belang van vereniging I Turkse vereniging stelt dialoog voorop, maar. In Vettenoordsepolder: Historische Vereniging naar streekmuseum Kapot of vernield? Bel gemeentewerken Eerste paal tehuis begin maart geslagen Trainerscursus voor PPSC'er een extra belasting Uitwisseling tussen Schiedam en Sheffield Selectie wedstrijd voor Anneke Stolk Hans Kostense kandidaat Hermes DVS Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 2 februari 1983 |f.JIIIIIIIIIIIIIII!lllinilllllllllflllMIIIIIII!!IIIUI!llllllllllinilll|lll!lllllll!llllllinilllllinillllllllNIIUIIIIl||IMIIUIfllllllllllim!llll!llllll||||||l|l||limilll||l|||||||||!|||||||l||||ll{!||||||||l!||||||l||llllllllll|[||fl|^' Schiedam -Op de vraag hoe belangrijk een eigen 1 gebouw voor de Turkse vereniging in Schiedam is staat secretaris M. Sel- <puk Eren op, zet zijn bril af en zegt iets in zijn landstaal wat de vrouwe- lijke tolk Hulya £epig in lachen doet uitbarsten. L§ Ee uitdrukking is moei- ;-f lijk te vertalen, zegt ze. e Bovendien is haar Turks niet zo goed meer als het ooit geweest is. „Op elke deur moet een slot zit- ten", maakt ze ervan, „maar in het Turks is het veel leuker." Eren grossiert in zulke becïd- spraken. Hij wordt door de andere bestuursleden 'de oude man* genoemd en zo noemt hij zichzelf ook. Hij praat niet dikwijis, maar als hij het doet zijn de anderen, die voortdurend opgewonden door eikaar praten, stil. Dat hoort bij de traditie van het volk; eerbied voor de ouder- I dom, E De Turkse vereniging, die bestaat sinds '77, deelt wijk- centrum de Bever met een paar andere organisaties. Het gebouw is ze ooit aangeboden s als een voorlopige oplossing j voor hun ruimteprobleem. door Aad Rietveld Maar bij de onderhandelm- gen die ze sindsdien met de gemeente voerden is wel dui- j delijk geworden, dat het door I de Turken gewenste eigen gebouw in het centrum van j de stad er gewoon niet inzit. Geen geld, zegt de gemeente, i „Maar we blijven het bij elk i gesprek op tafel leggen, we blijven het vragen", zegt Eren. „Het is een vraag", voegt hij daar nadrukkelijk aan toe. De vereniging is voorgeko men uit de problemen die de Turkse gemeenschap had in Schiedam vanwege cultuur verschil en taalbarrière. Dat liet zich vooral voelen bij in- stanties als de politie, het ar- beïdsbureau en de ziekenhui- zen. De autoriteit van een vereniging blijkt daar kleine wonderen te doen. „Als je er met iemand van de Turkse vereniging naartoe gaat". zegt de kersverse voorzitter I Mehmet Macit, „wordt je i veel sneller geholpen." Turkse kinderen krijgen van Mehmet Macit les in eigen cultuur, want „ook als er geen water in de buurt is moet je leren zwemmen." Ondanks dat probleem blijft de vereniging niet werkeloos toezien; het wederzijds begrip wordt wel degelijk gestimu leerd. Hoewel, de Turken be weren dat ze de Nederlan ders goed genoeg kennen. Vooral de kennis die de Schiedammers hebben van deze grootste groep migran ten in hun stad, waar onge veer drieduizend Turken wo nen, zou te wensen overlaten. Daarom is er al twee keer een groot feest geweest in de Blauwe Brug, waar de Ne derlanders kennis konden maken met de Turken en hun cultuur. De eerste keer waren er rond de 35 Neder landers op dat feest, de twee de keer was dat aantal al verdubbeld. „De Nederlan ders willen ons dus wel dege lijk Ieren kennen", conclu deert Hulya Cepi? daaruit. Dialoog Behalve de eigen problemen oplossen wil de Turkse vere- niging ook de dialoog met de Nederlandse bevolking op gang brengen. „Dat is ons be- 5 langrijkste punt, integratie, B samenleven met de Neder- 5 landers", zegt Macit. Maar ook hier is het ruimtegebrek B 5611 belangrijke hinderpaal. Het ligt niet voor de hand om B Nederlanders uit te nodigen B als je zelf al krap behuisd S bent. Modern Ze vertelt van een man, die niet binnen wilde lopen in de Blauwe Brug. omdat daar al lemaal vrouwen met hoofd doekjes rond zouden lopen. „Die man is toch overgehaald om binnen te komen en hij was verbaasd dat wij zo mo dern zijn", zegt Hulya. „Onze cultuur is uiterlijk lang niet altijd herkenbaar." De Turken staan zich erop voor dat ze modern zijn; vol gelingen van hun grote man, Kemal Ataturk, de generaal die zijn land volgens Euro pees voorbeeld wilde moder niseren. De man die het schrift en de kleding moder niseerde en de vrouwen kies recht gaf. „Daar zitten we nog midden in", zegt pen ningmeester Sadik Bayrak. Met dat beeld van de moder ne Turken willen ze de Ne derlanders via gezamenlijke feesten kennis laten maken en dat blijkt goed te werken. Een van de activiteiten van de vereniging is het levend houden van de Turkse cul tuur onder de jongeren. Die krijgen daar lessen in, omdat ze anders problemen zouden krijgen bij een eventuele te rugkeer in Turkij'e. Eren: „Als we dat niet doen volgt bij terugkeer in hun vader land een geestelijke instor ting." Zwemmen Overigens staat in een reactie van de Turken op de beleids notitie buitenlanders van de gemeente Schiedam, dat de plaatselijke overheid te laat het permanent verblijf van de buitenlanders heeft onder kend. Dus waarom dat vast houden aan de eigen tradi ties? „Wel", zegt Eren, „het is verstandig om te leren zwemmen, ook als je niet je hele leven door water om ringd bent." Je kunt altijd besluiten om terug te gaan, redeneren de Turken. „Als je mij nu vraagt of ik ooit terug ga", zegt Hulya, „dan kan ik je daar geen antwoord op ge ven. Ik weet het niet." De vraag wat nu precies het verschil is tussen de Neder landse en de Turkse cultuur ontlokt onder de bestuurders van de vereniging een hefti ge discussie. Er moet over legd worden hoe ze dat voor zichtig kunnen zeggen, want onder geen voorwaarde wil len ze iets slechts zeggen van de Nederlandse cultuur. Ondertussen is er tijd voor een rondleiding in het ge bouw. In de verschillende lo- j kalen van de Bever zitten Turkse vrouwen Nederlands te Ieren, krijgen jongeren les in de geschiedenis van Tur- j kije en helemaal aan het ein- I de van de gang is de drukste I activiteit: een naaicursus i voor vrouwen. De vrouwen zijn ertoe veroordeeld voor- namelijk het ouderwetse I handwerk toe te passen. Er zijn twee geleende naaima- j chines, maar die zijn beide j kapot. De opkomst voor de I cursussen is deze zondag niet j erg hoog. Het is koud en bui- j ten dwarrelt de sneeuw in grote vlokken uit de hemel, j De discussie over de cultuur- j verschillen gaat nog steeds i door; het blijkt heel moeilijk te zijn. „Geen beschuldigin- i gen", is het credo. Eerbied Uiteindelijk komen er een paar voorbeelden. De al eer- der genoemde eerbied voor ouderen: „Als ik bij mijn ou- i ders ben rook en drink ik i niet", zegt Bayrak. „Uit eer- j bied. Een klein kind hier i zegt gewoon Piet tegen zijn i oom, dat gebeurt bij ons j niet." De Turken vinden ook j dat hun gastvrijheid over het algemeen groter is dan die i van de Nederlander. „Wij j maken altijd teveel eten, i want er kunnen gasten ko- men. We hoeven ook geen afspraak te maken als we bij l élkaar op visite gaan." En bij i financiéle problemen zal een Turk niet naar een bank gaan om een lening af te slui- j ten. „Dan zoeken we hulp bij elkaar." „Ondanks die verschillen", zegt Bayruk, „willen we als broeders en zusters met de Nederlanders omgaan. Maar we houden vast aan onze tra- dities, dat doen mensen al- tijd." piiiiiiiiMiijiiiiiiiiiiiiiiiEiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiHiintiiiiiiiiiiiiifiiutiiiiiiiiiriitiiitiiiiJitJuiiiiiiiiiriiiitiiiiiifiijjiiiitiiiiifiriiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiJitHiiiiiin .Verschoor/ Pasterkamp Het echtpaar Verschoor/Pas terkamp van de Vondellaan Ha in Maassluis was gisteren nestig jaar getrouwd. Loco burgemeester Isaac van der Knaap kwam Pieter Ver- schoor (85 jaar) en Geesje Pa terkamp (82 jaar) in hun wo ning feliciteren namens het gemeentebestuur. 25 jaar De heren G. Elens, M. Mout- haan, en M. de Bruyne zijn deze week precies 25 jaar in dienst van Ouwenbroek's Meubelfabriek BV in Vlaar- dingen, respectievelijk als technisch specialist in de afde- jmg machinale houtbewer king, meubelstof feerder- /chauffeur en expeditiemede werker. Het drietal is onder- schieden met een oorkonde en draagspeld van de centrale bond van meubelfabrikanten. K. de Rijcke De heer K. de Rijcke zal de heer C.G. Engelfriet opvolgen m de Vlaardingse marktcom- missie als vertegenwoordiger van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel. De tussentijdse benoeming van Rijcke is noodzakelijk door het voortijdig aftreden van Engel friet, die vanaf 1 juli 1981 de ambulante handel heeft verte genwoordigd in de marktcom- ttiissie. Opvolger Rijcke is be noemd voor de periode tot 1 juli van dit jaar. Vlaardingen Hoewel de uitvoering van het der de renovatieproject in de Vettenoordsepolder nog volop in uitvoering is wordt op het stadhuis en vooral binnen de project groep voor de stadsver nieuwing in de VOP al hard gewerkt aan de vol gende en waarschijnlijk laatste renovatiefase voor het oude deel van de Vet tenoordsepolder. Het architectenbureau Van Asperen en Hoogendijk heeft inmiddels de eerste schets plannen afgeleverd, onder andere voor een reeks pan den in de Stationsstraat. De plannen voor die vierde re novatie wijken op belangrij ke onderdelen in grote mate af van de eerste projecten, die in de wijk zijn uitge voerd. Dat komt, omdat er in de resterende delen van de oude straat nogal wat afwij kende huizen voorkomen: bredere panden in de Sta tionsstraat bijvoorbeeld, die een andere aanpak van de architect en. de aannemer no dig maken. Ook de wonin gen met sousterain in het eerste gedeelte van de P.K. Drossaartstraat zorgen er voor, dat de tekeningen heel wat afwijken van die van de eerste renovatieprojecten in de wijk. Hoeveel woningen er in de vierde fase in totaal worden aangepakt en welke aantal len twee-, drie- en vierka- merwoningen er uiteindelijk zullen ontstaan is nog niet bekend. De woningdifferen tiatie is nog niet vastgesteld: dat wordt pas gedaan als na de eerste inschrijving duide lijk is wat voor mensen uit de wijk nog belangstelling voor een renovatiehuis heb ben. Overigens moeten nog wel enkele knelpunten worden opgelost, voor vast staat dat de vierde renovatiefase in de wijk doorgang kan vinden. Zo is nog niet bekend hoe veel woningen de gemeente dit jaar met subsidie van het rijk mag opknappen, terwijl ook nog een oplossing gevon den moet worden voor het verlies, dat de gemeente op de grond lijdt. Daarvoor zal op de een of andere manier een flink bedrag op tafel moeten, komen. Binnen afzienbare tijd moet het stadsvernieuwingsplan, dat onlangs gereed is geko men, door het college van B- en W en uiteindelijk door de gemeenteraad worden vast gesteld. Dat stadsvernieu wingsplan is een totaal-over zicht van al hetgene er in de wijk nog moet gebeuren. Ook de financiële problemen worden in dat plan aan de orde gesteld. De lagere technische school aan de Mgr. Nolenslaan 3 in Schiedam houdt morgen een open dag voor ouders van toe komstige leerlingen en die leerlingen zelf en voor ieder een die verder maar komen wil. Tussen 14.00 en 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur zijn alle praktijklokalen van de school in gebruik. In het dienstencentrum Holy draait de stichting Raad voor het Ouderenwerk Vlaardingen donderdag de overbekende filmmusical 'Sound of Music'. De aanvang is half acht 's a- vonds. Vlaardingse meiden kunnen aanstaande zondag het Vrou wenhuis (Pieter Karei Dros saartstraat 65) instuiven. Wat er vanaf twee uur precies ge daan wordt, kunnen de dames zelf bepalen. Er wordt gedacht aan het draaien van films, ge ven van informatie en gezellig 'klessebessen'. Het is de bedoe ling dat de meïdenmiddag in het Vrouwenhuis om de veer tien dagen in het Vrouwen huis plaatsvindt. Carnaval voor oudere Vlaar- dingers. In het dienstencen trum West gaat het 7 februari van jetje. Wie mee wil hossen en deinen moet wel snel zijn, want er is slechts nog een handjevol toegangskaarten voorradig. De Oude Lijnbaan (Baan- straat 4) staat zaterdag 12 fe bruari in het teken van de mi neralen. Op die hobby-ruil beurs, die om tien uur begint, zijn allerlei soorten stenen te te bewonderen en te verhan delen. Wijkvereniging Groenoord houdt op dezelfde avond in boerderij Landsvreugd in Schiedam een carnavalsavond. Gm 20.30 uur zijn alle feest vierders uit de wijk welkom. De toegang bedraagt tien gul den; leden betalen drie gulden extra. Vlaardingen De Historische Vereniging Schiedam woont dinsdagavond 15 februari een lezing bij van Jan Anderson in het Streekmuseum aan de Ker thelweg in Vlaardingen, Het onderwerp is 'De bakker op de hoek'. In het museum is een tentoonstel!? ig over dit onder werp ingericht. De lezing be gint om acht uur. Schiedam Gemeentewerken van Schiedam heeft mensen dienst, die zich met allerlei i paraties bezighouden. „Men sen", zo schrijft het bureau voorlichting, „die van tijd tot tijd de stad verkennen, om te zien wat er zoal moet gebeu ren." Maar omdat zij niet over al tegelijk kunnen zijn, ont snappen sommige werkzaam heden aan hun aandacht. Daarom doet gemeentewerken een beroep op de Sehiedamse bevolking klachten of noodza kelijke reparaties en vervan gingen te melden. „Zo kan er gernis en ongemak worden i voorkomen. En kan Schiedam beter leef- en bewoonbaar worden gehouden." Hoewel sommige burgers wellicht het gevoel hebben, dat aan hun klacht zelden aandacht wordt besteed, trekt gemeentewer ken toch elke melding na. Over verschillende zaken kan bij de Sehiedamse dienst ge meentewerken worden gebeld: over de riolering en bestra ting; 377300 of 260500 (toestel 231); over de plantsoenen: 154605; over de algemene begraaf plaats; 721222 over bouw- en woningtoe zicht en onderhoud aan gebou wen: 260500. Voor alle spoe deisende zaken kan na werk tijd het telefoonnummer 735895 worden gedraaid. Maassluis Binnenkort begint de bouw van vieren twintig eengezin woningen en een gezinsvervangend tehuis aan de Chopinstraat in Maassluis. De eerste paal hiervoor wordt woensdag 2 maart geslagen. De moge lijkheid bestaat dat dan ook de bouw van zestien gara ges aanvangt. De grond waarop de boxen verrijzen, mag niet gebruikt worden voor woningbouw en is daarom door de gemeente aan de Algemene Woning stichting Maassluis (AWM) aangeboden voor de bouw van garages. De AWM moet het definitieve besluit nog nemen, maar volgens de adviseur van de AWM, de heer J.P. Barendregt hebben zestien bewoners ingestemd met de koop van een garagebox. „Er is nog niets zeker", aldus de heer Barendregt, „want als het er op aankomt val len er nog wel eens gegadigden af", meent hij. De boxen worden bij het station gebouwd, bij een daar gelegen spuiterlj. Schiedam Direct in de eer ste wedstrijd van de voorjaars competitie, hebben de tafelten nissers van de Sehiedamse in- validensportvereniging De Ooievaars van zich doen spre ken door een ondubbelzinnige 3-7 overwinning op RVS. De Schiedammers hebben daar mee de eerste stap gezet om het vorig seizoen verloren ge- gane terrein te heroveren. Ondanks de royaal uitgevallen uitslag moesten de spelers van De Ooievaars tot het uiterste gaan om een positief resultaat te bewerkstelligen. Het werd al snel 1-0 in het voordeel van RVS en halverwege de strijd stond er een 3-3 stand op het scorebord. In maar liefst zeven partijen was een derde game nodig om uiteindelijk een xvin- naar aan te wijzen. Koos van Es, die inviel voor Mare Chomette, scoorde een hattrick, terwijl Ria Zwaneveït en Wout Peeman ieder tot twee winstpartijen kwamen. Het gelegenheidsdubbel Wout Peeman/Koos van Es, had te gen Van Aalst en Van 't Hoff mets in te brengen en verloor in twee games met grote cij fers. Evenals in voorgaande jaren bet geval was ligt het in de lijn der verwachtingen dat het Sehiedamse trio met grote overmacht kampioen zal wor den in de vierde klasse. Schiedam De wrange bij smaak van alweer een ne derlaag spoelde Dick Vos met een pilsje weg. Immers, aan hem had het zeker niet gelegen dat PPSC met 0-1 al weer aan de verkeerde kant van de score bleef. De routi nier, 36 jaar alweer, maakte in zijn eerste wedstrijd na zijn afscheid van het vorige jaar een uiterst betrouwbare indruk. „Het viel inderdaad niet te gen," blikte Dick Vos na af loop tevreden terug. „Wat mij betreft had ik al een paar we ken eerder weer m het eerste gespeeld, maar Kurver heeft extra lang gewacht. Waar schijnlijk omdat ik vanaf za terdag de trainerscursus ga volgen en dat is natuurlijk een zware, extra, belasting. De cursus is vrij pittig, het is af wachten of ik naast het volgen van die cursus ook nog kan blijven voetballen in het eer ste." De come-back in eerste elftal van PPSC kwam voor velen toch als een verrassing. Aan het einde van het vorige sei zoen had Dick Vos te kennen gegeven niet meer voor het eerste elftal uit te willen ko men: „Een complex van facto ren lag aan die beslissing ten grondslag. Ik had toen de in druk dat er in bepaalde zaken gerommeld en gemanipuleerd werd. Kijk, op het kampioens feest kwam alles eigenlijk naar buiten. Het gebeurt mis schien maar één keer dat je kampioen wordt in de tweede klasse, dan mag je wel iets spe ciaals doen. Ik vond het alle maal een beetje tegenvallen. Misschien bekeek ik het eer, beetje te zwartgallig. Mis schien ben ik soms ook wel te kritisch en dan kom je al snel negatief over. Ik probeer altijd in het belang van de vereni ging te denken, Echt, ik be doel het allemaal positief. Al les bij elkaar was het voor mij toen voldoende reden om er een punt achter te zetten en verder te voetballen in het derde elftal." Blij Al eerder had Dick Vos te kennen geven er mee te stop pen. Met de komst van Arnold Lobman, twee jaar geleden, veranderde dat weer. „Nee, dit Dlck Vos (midden op de foto}; „Op aanraden van Arnold Lobman ga ik de trainerscurus volgen." keer heeft Arie Kurver (De huidige trainer, CW) mij niet gevraagd om terug te komen. Je praat veel met supporters en zo is het balletje gaan rol len., Ik geloof dat de spelers ook wel blij zijn met mijn te rugkeer. Leo Alders en Lode- wijk Westerveld willen graag door Chris Woerts dat je tegen ze praat in nei veld. Dan krijgen ze meer zelf vertrouwen." Al vanaf zijn negende jaar speelt Dick Vos bij PPSC. Niet alleen als speler was hij actief, maar ook op tai van andere fronten spande hij zich m voor de Thurlede-vereniging: „Ik ben een echte verenigingsman. Ik had dit jaar natuurlijk er gens anders kunnen gaan spe len, maar daar had ik echt geen 2in in. Ik heb het bij PPSC altijd ontzettend naar mjjn zin gehad en dan verladt je een club niet snel. - Het niveau van de eerste klas se is Dick Vos in ieder geyal meegevallen; „In de onderstje regionen is er weinig verschil met de tweede klasse. Een ploeg als Nieuw Lekkerlahd moeten wij toch kunnen pak ken. Natuurlijk, clubs als Noordwijk, Quick Boys en Rijnsburgse Boys steken er weer een heel eind bovenuit." Typisch Hoe lang Dick Vos nu in het eerste elftal van de Schiedam mers blijft spelen is nog een open vraag. De trainerscursus wordt in ieder geval ontzet tend belangrijk voor de laatste man. „Op aanraden van Ar nold Lobman ga ik die trai nerscursus volgen. Hij vond het typisch iets voor mij en ik moet zeggen dat ik er ontzet tend veel zin in heb. Ik wil la ter het vak in. Het lijkt me ontzettend fijn om met vooral jeugd te werken. Ik heb een tijdje pupillen getraind en daar had ik een ontzettende lol in." Schiedam Ook dit jaar zal er weer een sportuitwisseling plaats hebben tussen de Engel se gemeente Sheffield en Schiedam, Op uitnodiging van de Britse gemeente is het orga nisatiecomité. dat bestaat uir de heren J. Ouweneel, J. Mat- hieu en J. Tjassens, druk bezig om in samenwerking met en kele Sehiedamse sportvereni gingen deelnemers te vinden voor sporten 2oals voetbal, zwemmen, bowling en korfbal. Het is de bedoeling dat de Sehiedamse groep in het weekeinde van 27 en 28 augus tus de oversteek naar Enge land gaat maken. Evenals in voorgaande jaren is het de be doeling dat het Sehiedamse be drijfsleven finaciele steun ver leent aan het uitstapje. Mo menteel zijn er echter nog met voldoende sponsors om de trip naar Engeland te financieren. Mensen die belangstelling heb ben kunnen contact opnemen met de leden van het organisa tiecomité: J. Ouweneel; 010- 73.28.63 of 73.50 00, J. Mathïeu. 010-26.61.96, of J. Tjassens* 010- 26.05.00 of 71.53.28. Geld voor Demos Schiedam De Sehiedamse afdelingsclub Demosh eeft van de gemeente het restant kre diet ontvangen van 9.000 gul den voor de aanleg van de was- en kleedaccommodatie. In totaal heeft de afdelings club een bedrag van 45.000 gulden gekregen om de was- en kleedaccomodatie aan te passen. Schiedam Anneke Stolk van DRZ is door de bondscoa- ches van de KNVB uitgeno digd om mee te spelen in een selectiewedstrijd voor het Ne derlands zaalvoetbalteam. Wanneer en waar de wedstrijd plaats zal hebben is nog niet bekend. Bij de Sehiedamse afdelings club heeft wedstrijdsecretaris J. Slik zijn functie met directe ingang neergelegd. Als ver vanger heeft het_ bestuur Wil Slavenburg bereid gevonden om de taak van Slik over te nemen. Schiedam Hans Kos tense is één van de kandidaten om Jan van der Velden bij Hermes DVS als oefen- meester op te volgen. De Schiedammer is momenteel als trainer verbonden aan Oud Beijerland. Hij is daar aan zijn derde seizoen bezig. Al eerder heeft Hans Kostense gesolliciteerd bij Hermes DVS. Hij kon toen ook bij de vereniging aan de slag, maar gaf in die tijd de voorkeur aan Excelsior M. Kostense heeft daar al tijd spijt van gehad, omdat hij bij de Maas- sluise vereniging voor tijdig aan de kant werd gezet. Zoals bekend heeft Jan de Gier ook gesolliciteerd naar de vacature bij Her mes DVS. De oud-trainer van FC Vlaardingen is momenteel oefenmees- ter van VIOS.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3