20 ROTTERDAM Museumbouw tot mei stil r BEL VOOR 010444144 REGIONALE OVERHEDEN IN TELEX: Karen Black in Rotterdam Oppositie laakt collegebeleid rond eroscentrum PvdA houdt vast aan links college Opbouw wordt gefrustreerd door bezuinigingen 'Gemeenteraad buiten besluitvorming gehouden' B' !E Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 4 februan 1933 RZ/RV/SY/RW Vildmar Cabraf Politie vermoedt misdrijf Geen spoor van vermist kind Rotterdam Van het vierjari ge jongetje Vildmar Cabral uit de Schoonderloostraat. die vo rige week zaterdag op de weekmarkt aan het Grote Vis- senjplein verdween, ontbreekt nog elk spoor. Na de oproep op de televisie, gisteravond na het journaal, zijn ongeveer vijftig tips bij de politie binnengekomen De eerste indruk van de recher cheurs van de kinderpolitie is, dat deze tips geen belangrijke nieuwe aanwijzingen hebben opgeleverd Een gestolen rode BMW- personenauto, waarvan giste ren op de televisie werd gesug gereerd dat deze mogelijk tets te maken had met de vermis sing, is inmiddels teruggevon den, maar blijkt niets met dc vermissing te maken te heb ben Tot op het moment van zijn verdwijning deed de kleuter boodschappen met familiele den op de weekmarkt. Uit de binnengekomen tips blijkt dat hij daar een poosje alleen heeft rondgelopen Daarna ont breekt elk spoor Om nog meer Ups te verzame len, worden zaterdag op de zelfde weekmarkt vlugschrif ten met een aantal vragen ver spreid. Nu de vermissing zo lang duurt, vermoedt de politie steeds meer dat er sprake is van een misdrijf. College en migranten zijn het eens *SpreidingsbeIeid' bestaat niet meer Rotterdam Hei college van B en W en zes Rotterdamse migrantenorgamsaties zijn het eens geworden over de tegen stellingen die beide partijen hebben over het spreidingsbe- leid. Wanneer de gemeenteraad de afspraken, die bet college met de migrantenorgamsaties heeft gemaakt, accepteert dan is daarmee ook het kort geding van de baan dat vorig jaar door de migrantenorganisaties is aangespannen tegen de ge meente In het kort komt de overeen komst erop neer dat Rotter dam bij het herhuisvestmgs.be- leLd geen onderscheid meer maakt tussen migranten en autochtonen. Verder zal bet gemeentelijk beleid er niet direct op gericht zijn om migranten evenwich tig te verdelen over de wijken Het percentage in de wijk wo nende migranten speelt geen en kele rol meer bij de herhuis vesting van bewoners in de siadsvermeuwingswijken. 3ovendien zal de gemeente voortaan nalaten om het ge wraakte woord spreidingsbe- leid en het begrip gebundelde deconcentratie te gebruiken. Rotterdam De Commis sie Kunstzaken heeft gis termiddag ongeveer drie uur vergaderd ove"~ de be zuinigingsplannen ten aanzien van de Rotter damse musea. Het resul taat was een gedeeld ad vies aan het college van B W: schorsing van de bouw verlengen tot mei. De directeur van het Maritiem Museum, Pieter van Empelen, zei zich verplicht te voelen tot een schizofrene manier van werken; enerzijds blijven mee doen aan de opbouw, ander zijds de afbraak overwegen Het idee van wethouder Joop Linthorst om externe deskun digen bij de eventuele nieuwe plannen ('Museumplan 3' zou dat worden) te betrekken schoot bij de directeuren der musea in het verkeerde keel gat. De hoofdgedachte van de mu seum-bezuinigingen hield een concentratie in van activitei ten, het samentrekken van muséa dus. Maar over het al gemeen wordt zulks onuit voerbaar geacht omdat bij voorbeeld De Dubbelde Palm boom speciaal in het oude Delfsbaven uitstekend functio neert, Commissielid Bakema zei on der meer: „De tijd breekt aan dat ik me afvraag: waar 2ijn we eigenlijk mee bezig? We werken in een soort sfeer waarvan de meesten niet we ten waartoe het zal leiden." En: „We naderen het punt waarop ik geen verantwoorde lijkheid meer wens te dragen." Zoals ook in geheel andere sectoren van de arbeidsmarkt kwam hier ter sprake, dat be zuinigingen in de personeels- sector zal leiden tot verzwa ring van de sociale uitkerin gen en dus in feite mets op brengt. Hier hoort het Maritiem Museum Prins Hendrik te ko men. Maar de schorsing van de bouw wordt vooralsnog verlengd tot mei. ■fW" i:rn r m mn: WIMJ 'Marinesector behouden' ^itmHiinifriiiiirirHiDiniHfiHHHmiiiiiiiiiiiiiiiiijDiiiiiiNiiriiiiiiiEniiiiniiiiiuHfiiiiHiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiJinHiifiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijtiiuiiHiHirrjiiiniiiiiuiiiiifhJifiiiJiiittiiiiiiirnuimiffiinfniHHiiiiiiftHiiiiiiniiniJiiiJiiiirmiiiiL' Op de traditionele Film International-ont vangst op het stadhuis, dit jaar dus eigenlijk 'Filmfestival Rotterdam'-ontvangst, waren gistermiddag behalve burgemeester Bram Peper ook organisator Huub Bals en de filmster Karen Black aanwezig. Karen Black heeft in tientallen films ge speeld en wordt één van de best betaalde Hollywood-sterren genoemd. Zij zou woens dagavond in het Lantaren-complex, waar het festival zich grotendeels afspeelt, een persconferentie geven, maar liet door mid del van een briefje weten, dat ze tijdens de vlucht naar Nederland niet had kunnen sla pen en oververmoeid was. De receptie werd matig bezocht. r.ill!IMIIIIIIIIIIIII!IIIII!l!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llllllllllllllllllll!lll!ll!ll!IUIIIII!llllllllllllinillllllHllltllllNtlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIM!lllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIMI!lt!lllllllllli;iimilflllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllinillü Rotterdam Het optre den van het college van burgemeester en wethou ders in de zaak van het eroscentrum aan de Keile- weg is te laken. Dat is de mening van VVD, CDA en SGP in de Rotterdamse gemeenteraad. Deze me ning werd overigens niet gedeeld door de meerder heid van de raad, bestaan de uit PvdA, D'66, PSP/PPR en CPN. Aan het begin van de extra raadsvergadering, the over dit onderwerp werd gehouden, spuwde VVD-fractieleider drs. G.W. van Gent zijn gal over de houding van de raadsmeer- derheid tijdens de vorige ver gadering. De VVD had ge vraagd over dit onderwerp te mogen spreken, maar om kwart over twaalf werd toen de discussie afgekapt, omdat de meerderheid van de raad naar huis wilde. Vandaar dat nu een extra vergadering moest worden gehouden om het onderwerp af te maken. Mr. J.A. Reus verweet namens de VVD het college, dat het zes maanden lang een proslitu- tiebeleid heeft ontwikkeld, waarvan de gemeenteraad on kundig werd gehouden „Door het optreden van het college is de goede naam van Rotterdam aangetast", hield hij de raad voor. „De burgemeester wil de steun van de hele raad voor het prostitutiebeleid. maar houdt de raad volledig buiten de zaken De VVD noemde het ant woord van de burgemeester op de vragen van de VVD over een eroscentrum aan de Keile- weg lang. ontwijkend, sussend en verwijtend, terwijl het col lege gewoon met de zaak wil de doorgaan. De heer Keus wees op de uitspraak van de Kaad van State, die alle activi teiten in het gebouw nu verbo den heeft, omdat een ersocen- trum in strijd is met de be stemming handel en nijver heid. „De president bleek ge pikeerd, dat de bouw ondanks een schorsing van de vergun ning toch was doorgegaan. Daarmee schoot de gemeente tekort in de bescherming van de belangen van burgers", meende de heer Reus. Katendrecht CDA-voorman B.F. Bohré haakte sn op het antwoord van de burgemeester vorige week, dat Rotterdam de enige stad is zonder een vaste plek voor de prostitutie, waardoor de over last zich .in alle oude wijken doet gevoelen. „Dat klopt", ze» hij. „uw college heeft de pros titutie zelf weggehaald, waar het was, op Katendrecht. en dat hebben andere sleden niet gedaan." Hij deed opnieuw de suggestie om de prostitutie op de Kaap te laten terugkomen Fractievoorzitter J.H A. Hen derson van de PvdA vond nog steeds, dat de raad zich niet bezig moet houden met de ont wikkelingen aan de Keileweg, maar met het prostitutiebeleid in het algemeen. „Ik hoor geen woord van VVD en CDA over de problemen in de stad, die door de prostitutie worden veroorzaakt. De bewoners van de oude wijken worden bij deze partijen ondergewaar deerd", sprak hij kriegel. G.Ch, Faasen van D'btt aeea de rechtzaken rond het eros centrum af met 'dubbelhartig en hypocriet geneuzel van ju risten, die daar een goed be legde boterham mee verdie nen'. Hij vond het beleid van het college consequent. „Het enige, dat ons rechtelijk is overgebleven is selectief gedo gen van prostitutie en het aan wijzen van tippelzones. Meer sturingsmogelijkheden heeft de gemeente niet meer", zei hij.- Ondergeschikt Burgemeester Bram Peper vond, dat de goede naam van Rotterdam niet is aangetast. „De feitelijke bouwaanvraag gaf geen aanleiding om aan een eroscentrum te denken", verzekerde hij de raad. Hij be loofde de raad opnieuw begin maart een discussie over het prostitutiebeleid en vond het geval Keileweg als zodanig van ondergeschikt belang. Niet wethouder W.J. van der Have, die het prostitutiebeleid bij zijn taken heeft, maar col lega dr. J.M. Linthorst ging namens het college dieper op de zaak in. „Als gemeente mo gen we ons, sinds de uitspraak van de Raad van State over het sexbatenplan, niet actief met prostitutie bemoeien en kunnen we prostitutie hooguit selectief gedogen. We zijn dus afhankelijk van wat anderen doen", zei hij. Hij baseerde daarop de stelling, dat de raad pas over een ersocentrum kan meepraten, als het zich daad werkelijk aandient en niet als het vermoeden bestaat dat het er zou kunnen gaan komen. Bedrijfs verzamelgebouw Nogmaals wees de heer Lin thorst erop, dat de bouwaan vraag gold voor een bedrijfs verzamelgebouw met een klein deel voor horeca en overnachting. Hij begreep daarom niet, waarom de Raad van State dat in strijd met het bestemmingsplan vindt. Im mers, meer bedrijven hebben vergunning gekregen voor een kantine en een vergaderzaal. De redenering van de wethou der vond geen genade in de ogen van de oppositie. „Hou toch op", zei VVD'er Van Gent en „Flauwekul", vond CDA-voorman Bohré. De heer Linthorst deed nog een aanval op de rechtspraak. „Het gerecht bemoeit zich steeds meer met de overheid, die daardoor steeds minder speelruimte krijgt. De rechts bescherming werkt in het voordeel van. de handhavers van de bestaande toestand en werkt veranderingen tegen." Hij vroeg zich daarom af, wat voor rechtsbescherming bewo ners, die last van de prostitutie hebben, nog kunnen krijgen. Motie Opnieuw probeerde de heer Van Gent duidelijk te maken, dat een belangrijk deel van de gemeenteraad bij de besluiten buitenspel is gezet door in het geheim te werken. „Toen het beleid van het college toch uit kwam, heeft het college door gezet ondanks uitspraken van rechtscolleges. Op deze wijze gedogen we niet meer, maar bevorderen we de burgerlijke ongehoorzaamheid", zei hij. Hij beeïndigde zijn betoog met een motie, waarin het beleid van het college te laken werd genoemd. Daarin werd de VVD gesteund door CDA en SGP. PvdA-fractievoorzitter Hen derson zei niet te weten, wat er aan het collegebeleid te la ken viel. Zij fraetie stemde daarom tegen, evenals D'66, PSP/PPR en CPN, Rotterdam De gemeente Rotterdam, het openbaar lichaam Rijnmond en de provincie Zuid-Holland help ben er bij de ministerraad op aangedrongen dat voor het behoud van de marinesector van RDM en Wilton- Fijenoord versneld orders moeten worden geplaatst. Volgens de drie overhe den zal met het verdwij nen van de marine-afde ling bij RDM een groot stuk kennis, dat van be lang is voor de technolo gie van de offshore-activi teiten, over boord worden gezet. Volgens wethouder drs. Roel den Dunnen zijn er met name voor de olie winningsactiviteiten in de Noordzee en rondom Ca nada grote kansen wegge legd voor de RDM. In een telex die gisteravond laat nog verstuurd is, wijzen ze erop dat Rotterdam als we reldhaven nu en in de toe komst behoefte heeft aan ade quate scheepsreparatie-facili- teiten. De reparatiecapaciteit in Rijnmond moer worden af gestemd op de in de toekomst te verwachten reparatiemarkt en niet uitsluitend op de huidi ge situatie, 20 zegt men. Wegslikken Bij de kaderleden van de In dustriebond FNV, die gister avond over RSV vergaderden, zijn de berichten hard aange* komen. „Met name bij Verol- me-Eiectra heeft men nogal- wat moeten wegslikken De werknemers hadden welis waar een niet onaanzienlijke inkrimping in de montage-af deling verwacht, maar zeker niet een sluiting van het gehe le bedrijf", aldus distnetbe stuurder Dik Nas. Volgens Nas zijn de kansen voor Verolme-Botlek om te' overleven na het uitstel van', betaling dat RSV gisteren heeft aangevraagd, redelijk gunstig. Voor de scheepswerf Piet Smit in Rotterdam-Zuid ziet hij eveneens mogelijkhe den te blijven bestaan De kansen van Verolme-IJsscl- monde zijn redelijk, al moet daar flink worden afgeslankt, aldus de Rotterdamse district- bestuurder. Verbijsterend Minister Van Aardenne heeft Rotterdam, Rijnmond en Zuid- Holland gistermiddag op de hoogte gebracht van het kabi netsbesluit over RSV. Wethou der Den Dunnen spreekt van een verbijsterend besluit. „Desondanks moest er wat ge beuren. Positief is dat de ver schillende ondernemingen nu eindelijk in zelfstandige vorm verder kunnen," Rijnmond-gecommitteerde Th. Bakkers noemt de mededeling van de regering een koude douche. „Er staan in Rijnmond nu zeker tweeduizend tot tweeeneenhalfduizend ar beidsplaatsen op de tocht. En dat is nog een voorzichtige schatting", aldus Bakkers. Hij vindt dat er snel overleg op gang moet komen over een ar beidspool, waarin ontslagen werknemers worden opgevan gen. Over kleinere RSV-bedrijven in de Rotterdamse regio kan ook Nas geen duidelijkheid ge ven, „Die zijn kennelijk in het hele verhaal vergeten." Des ondanks verwacht hij dat een aantal ondernemingen, zoals De Neef en Manotherm, de dans kunnen ontspringen Voorbij De Rotterdamse vakbondsbe stuurder ziet de opvang van ontslagen werknemers somber in. „De tijd dat over een rede lijke herstructurering kou worden gesproken, is voorbij. Nu er uitstel is aangevraagd kunnen de mensen binnen en kele dagen op straat komen te staan en in de kortste tijd in de WW verdwijnen", aldus Nas, die vreest dat viereneen- halfduizend werknemers in het Rijnmondgebied slachtof fer worden van het regerings beleid. Rotterdam De PvdA is niet bereid de weg te ope nen voor een negende wet houder in Rotterdam en een achtste wethouder in te le veren om de intrede van CDA en VVD in het college mogelijk te maken, „Wij zijn niet bereid ons akkoord met de linkse partijen open te breken, omdat daar poli tiek geen reden voor is", al dus PvdA-fractievoorzitter J.H.A. Henderson gister avond in de gemeenteraad. Hij ging daarmee in op de kritiek van VVD-woord- voerder drs. G.W. van Gent op het stadsbestuur en de scherper wordende politie ke tegenstellingen sinds de collegevorming. De heer Van Gent deed een dringend beroep op de PvdA om de verhoudingen in de raad, waarin CDA en VVD niet meer aan het commissiewerk deelnemen sinds ze buiten het college zijn gehouden, te normalise ren. Hij deed ook een be roep op het college zelf om ervoor te zorgen, dat Rot terdam het bestuur krijgt, dat de stad werkelijk ver dient. De heer Henderson maakte duidelijk, dat het linkse stadsbestuur van een kwali teit is, die Rotterdam ver dient, weliswaar zonder CDA en VVD, maar wel met een meerderheid in de gemeenteraad. „Toen we kozen voor links, hebben we een goed besluit geno men, dat blijkt nu steeds meer", zei hij. Het CPN-raadslid A.P. Boelsma betreurde het ge kissebis in de raad, de op stelling van CDA en VVD, maar ook de manier, waar op het college tot stand is gekomen. „De fout is nu eenmaal gemaakt", zei hij. „maar VVD en CDA moe ten niet actie blijven voeren en gewoon mee gaan doen- ter Pk Kramer 12 jaar danu 2: leb tvar dingen; Jasper» Poppet Timpe ther1 (16 iumbra 200-7.0C u. Calyj en 9.45 t Garp' Calypst «xcome u Cem Street' "30 en New Yc en 9 30 1 f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4