22 BOTTHMM» I 'Welzijn moet plaatsmaken voor investeringen' f Haven 'vecht' om containers Poortugaal neemt sporthal over twee weken in gebruik Keileweg, de 'In(ver)pak- show', tweede acte f m KRONIEK EN KRITIEK me Gemeenten en bonden praten over werkgelegenheid: Onderzoek naar 'tarievenoorlog 4 - t Ge ^fre Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 4 februari 1983 RZ/RV/RY/RW ;193 fnu Rotterdam Hoe duister en 'hap-snap' de gemeen tebesturen worstelen met de werkloosheïdsproble- matiek, bleek gisteren op de werkgelegenheidscon ferentie van de vakbonden FNV, CNV en het open baar lichaam Rijnmond in het Rotterdamse stadhuis. André van der Louw was voorzitter en in die hoeda nigheid mocht hij plaats nemen op zijn vertrouwde burgemeestersstoel in de raadszaal- De werkgelegenheidsconfe rentie, de titel wekt al de no dige scepsis, heeft in ieder geval geen nieuwe banen op geleverd. Teleurstellend? Van dergelijke bijeenkom sten kan men over het alge meen geen concrete voorstel len verwachten. Voordat de vertegenwoordigers hun golflengte hebben gevonden, kondigt de klok al weer het einde aan. En wat blijft er dan nog van hangen? De conferentie was in ieder geval een gelegenheid om de morele druk op op de ge meentebesturen (onder meer Rhoon, Schiedam, Maassluis, Rotterdam en Vlaardingen waren vertegenwoordigd) te vergroten. Een plaats om el- kaars problematiek te be spreken en 'misschien een startschot voor een gezamen lijke aanpak', zoals FNV-be- stuurder Meuwese de confe rentie afsloot. De discussie speelde zich gro tendeels af rond het vraag stuk of gemeentebesturen een stimuleringsbeleid moe ten voeren of het huidige be leid, ('houden wat je hebt') moet handhaven. AbvaKabo-best uurder Guus van Huygevoorl gooide de knuppel in het hoenderhok. „Met een bezuiniging van 170 miljoen gulden die op Rotter dam afkomt, wordt de be leidsvorming geminimali seerd", aldus de bondsbe- stuurder, „Hoe kan er een lo kaal en regionaal werkgele genheidsbeleid worden uitge voerd als de gemeente als werkgever in eigen huis for matieplaatsen afstoot", vroeg Van Huygevoort zich af. En die vraag was koren op de malen voor de forumle den. Zo stelde de burgemees ter van Enschede, H. Wierin- ga, dat de pijn van de bczui- door Karin Kuijpers nigingen niet eerlijk wordt verdeeld. „De gemeenten worden veel zwaarder ge knepen dan de hogere over heid. En dan moet je priori teiten stellen. Wat levert meer op? Vijf ambtenaren behouden, of een investering doen met werkgelegenheid in het vooruitzicht?" Opleving Wierenga hield zich vast aan het bekende, dertiger jaren, systeem van Keynes. „Als, zoals economen beweren, er aan het eind van het jaar een 5j| IlIlllIIllillllllIlllIillliillU Van der Louw even terug op de burgemeesters- stoel. Straks in Rijnmond bezig met werk gelegenheid? opleving komt, zal er met een daling van de rente een gunstiger investeringsklimaat worden geschapen. De ge meenten zullen dan eerder voor de investeringsinjecties kiezen dan voor behoud van arbeidsplaatsen onder eigen dak," Dat een én-énbeleid in de huidige situatie niet mogelijk is, bevestigde André van der Louw. „Zelfs als er een link se regering was, zouden we keuzes moeten maken." En even uit de rol van objectief voorzitter, deed Van der Louw een opmerkelijke uit spraak: „De sector 'welzijn' is economische gezien een 'op maker'. Als je via overheid sinvesteringen een econo misch herstel kan krijgen, kies ik daarvoor. Dat heeft als effect dat het zaken in de markt losmaakt en wacht dan met welzijn, totdat de economie weer is opgeleefd. Maar dat is een harde keuze die moeilijk te verkopen is in de politieke partij en de vak bonden," llllHIIIIIIIfllflIIIIIIIIIIIIHI Op die lijn zat ook drs. J. van Straaten, sectorleider van het Instituut voor regionaal en planologisch onderzoek. Als 'schipperaar' tussen rijk en bedrijfsleven, pleitte hij voor een stimuleringsbeleid. „Din gen die levensvatbaar zijn, daar moet je in investeren. Daar maak je het klimaat be ter op, zodat er jaarlijks der tigduizend ondernemingen bij kunnen komen in plaats van de huidige vijftiendui zend. Een verbinding van de overheidsinvesteringen naar de gemeenten toe is echter een voorwaarde, wil je ze niet geruisloos laten verdwij- Rijnmond Ook de plaats van het Rijn mondgebied in de economie werd besproken. Wethouder Reinier Scheeres van de ge meente Schiedam vroeg 2ich af of het Rijnmondgebied nog de kwaliteiten heeft om als 'trekpaard van de nationale economie' te fungeren. „Er is veel kennis en vakbekwaam heid aanwezig, maar het Rijnmondgebied heeft duide lijk als trekker ingeboet" De gemeenten moeten meer bevoegdheden krijgen over het voeren van een sociaal- economisch beleid. „Hop kan een lokale overheid nu werk gelegenheid creëren als het geld uit verschillende potten gehaald moet worden", sprak wethouder Den Dunnen. „Voor de gemeente is het dan nauwelijks mogelijk om alle projecten voor te bereiden, er is immers niets zeker. De lo kale overheid kan dat geld veel beter verdelen." Druk Dat er veel meer gedaan moet worden op het gebied van scholing, tijdelijke ar beidsplaatsen, stroomlijning van de wetjes en regeltjes voor het midden- en kleinbe drijf, vond bij iedereen ge hoor. Om druk te zetten op de overheid, willen de geza menlijke gemeentebesturen zich sterk maken voor onder meer een uitbreiding (waar men ai drieënhalf jaar over bezig is) van het Centrum Vakopleiding voor Volwasse nen in Rotterdam en behoud van arbeidsplaatsen in de bouw, nu de woningstop weer een aantal arbeidsplaat sen zal kosten. Bovendien willen de ge meentebesturen over een jaar weer bij elkaar komen om te kijken wat er in de tussentijd is bereikt. Van der Louw stelde het als volgt voor: „Rijnmond gaat proberen binnen twee a drie maanden een inventarisatie van de knelpunten te maken. Die worden dan naar de gemeen ten toegestuurd zodat ze el kaar kunnen inspireren en ondersteunen en over een jaar kijken we wat er op ge meentelijk niveau aan de be strijding van de werkloosheid is gebeurd." Hoewel er gistermiddag geen banen zijn geschapen en de discussies beperkt bleven tot vage signalen, zijn er toch ook mensen die langs alle structuren en beleidslijnen heen, werk scheppen. De burgemeester van Rhoon: „Ik ben nota bene al zeven jaar bezig en heb al honderd mensen aan het werk gezet. En ik kies ze persoonlijk uit, hoor." I r <21.1 'its Rotterdam Het gemeentelijk havenbedrijf gaat op korte termijn onderzoeken wat er gedaan kan worden aan een sinds enkele maanden in de Rotterdamse ha ven aan de gang zijnde 'tarievenoorlog* in de contai ner-overslag. Verontruste kaderleden van de Ver- voersbond FNV, die bij het containeroverslagbedrijf Unitcentre werken, hebben directeur ir. H. Molenaar daar om gevraagd. gebaat bij een zo gunstig mo gelijke exploitatie. Een woordvoerder van ECT: „Wij hebben nog niet veel nadelige gevolgen ondervon den, maar we sluiten niet uit dat de situatie ernstiger wordt. Ook de prijsdruk van de haven van Antwerpen speelt een rol. In Rotterdam moeten we met z'n allen na tuurlijk wel voorkomen dat de haven in een neerwaartse spiraal terechtkomt." Directeur H.D.A. Haks van Unitcentre bevestigt dat zijn bedrijf voor dit jaar contrac ten met lagere tarieven heeft moeten afsluiten dan in '82. Er moet volgens hem een op lossing worden gezocht in de herstructurering van de stukgoedsector zelf. Directeur J.van Essen van Quick Dispatch geeft toe dat er een prijzenslag op het ge bied van de containerover slag wordt gevoerd. Hij wijt dit aan de overcapaciteit in de markt en aan de slechte gang van zaken bij de rede rijen, die de overslagbedrij ven tegen elkaar uitspelen. Quick Dispatch is volgens hem overigens niet van plan zich op de behandeling van vol-containerschepen te rich ten, Unitcentre en ook Europe Container Terminus (ECT) beginnen de gevolgen te merken van de druk die stukgoed bedrijven als Quick Dispatch en Kroonvlag (on derdelen van Nedlloyd). Sea port Terminals (Furness) en MüUer-Thomsen (Interaatio- Miilier) op de prijs uitoefe nen. Deze bedrijven doen po gingen om zoveel mogelijk 'containerwerk' te krijgen, .als compensatie voor de steeds verder teruglopende overslag van conventioneel stukgoed. "Het merkwaardige is echter dat de concerns Nedlloyd, Furness en Internatio-Müller aandeelhouders zijn in ECT en destijds hebben afgespro ken dat zij in het kader van de bouw van een nieuwe ECT-terminal op de Maas vlakte niet agressief op de containermark t zouden ope reren en hun faciliteiten op dat vlak niet zouden uitbrei den. Voor die nieuwe terminal heeft de gemeente Rotter dam via het systeem van voorfinanciering vele tien tallen miljoenen guldens be schikbaar gesteld en de ge meente is als gevolg daarvan Poortugaal In Boomgaardshoek, een nieuwbouwwijk van de gemeente Poortugaal, is de grootste sporthal van West- IJsselmonde gebouwd. De hal, waar in principe alle binnen sporten kunnen worden beoefend, heeft een vloeroppervlak te van 44 bij 28 meter en een hoogte van zeven meter. De bouwkosten belopen ongeveer vijf miljoen gulden. Het meest opmerkelijke van de hal is, dat hij gebouwd is op grondgebied, dat waarschijnlijk overgaat naar Rotterdam bij de gemeentelijke herindelen van West-IJsselmonde. Toen in 1979 de beslissing tot de bouw werd genomen, leek een ge meentelijke herindeling nog ver weg, maar daar is inmiddels verandering in gekomen. De nieuwe sporthal maakt deel uit van een multifunctioneel centrum met vergaderzalen, ereativiteitsruimten, een peuter speelzaal en een donkere kamer. Op vrijdag 18 februari wordt het hele complex geopend door wethouder Rooi mans. Een dag later kan de bevolking er te recht. Die dag is er vanaf negen uur een feestelijk program ma met onder meer een minivoetbal-wedstrijd, een optreden van Martin Brozius en een tennisdemonstratie met Louk Sanders en Martin Koek. Beelden van de fraaie hal, zoals die is verrezen in Poortugaal. Rijnmond gegadigde voor experiment aangepast vervoer- Rotterdam Rijnmond heeft zich opgeworpen als deelne mer aan een experiment (Jat moet leiden tot een verbete ring van het vervoer voor ge handicapten. - In een brief aan minister Neelie Smit van Verkeer en Waterstaat wijst Rijnmond erop, dat de Rotterdamse regio aan alle voorwaarden voldoet om het experiment te doen slagen. Onder meer denkt het openbaar lichaam aan de ken-i nis die de Algemene Auto hulpdienst Rotterdam op dii terrein in huis heeft en aan de centrale rol die CS-Rotterdam in het openbaar vervoersnet vervult. In het experiment zijn de In tercity-stations van de NS knooppunten, vanwaar gehan dicapten verder kunnen reizen met aangepaste auto's. Elk In tercity-station vormt op zich het centrum van een district Volgens Rijnmond zijn er in de Rotterdamse regio vele tienduizenden gehandicapten die aangewezen zijn op aange past vervoer. Arbeidsproj eet zoekt vrijwilligers Rotterdam Het arbeids project VBO-schoolverla ters zoekt vrijwilligers voor de open middag en knutselmiddag van werk loze schoolverlaters. De open-middagen zijn Op dinsdag en donderdag, de knutselmïddag gaat in maart van start. Het VBO-project wil werkloze schoolverlaters helpen bij het zoeken naai werk. Het project ïs geves-' tigd op de Herenplaats 33^ en is te bereiken onder te-* lefoonnummer 139377. 2L23- NEC 13.151 18.20 18.301 18.45, 19.00, 19.12 19.501 21.001 Oner bijvoi vroej halen nooit politii iets e liggei nen wordi en i Het k de r heeft make Wann voor meer lering mlnat en ee dan n denk dan li ander gehoc ren tc Toen en vai ten'. Goed: ze spraken dus weer met elkaar. Sterker: nakaar tend over de escalatie, waar in vorige week de interpella tie Reus (VVD) over het eroscentrum Keileweg voor tijdig was afgefloten, was er bepaald sprake van een mil de toon. Niemand wilde dat met zoveel woorden toege ven, maar de kater was alge meen geweest. Een uit de hand gelopen ruzie. En hoe doe je dan weer gewoon te genover elkaar—. Maar laten we geen illusies hebben over een spoedige op lossing van het conflict tus- - sen PvdA en WD/CDA: op "de hernieuwde handreiking van de WD liet PvdA's Jo- han Henderson onomwon den weten, dat er wat zijn partij betreft geen sprake kan zijn van vervanging ''van enkele wethouders ten behoeve van een VVD'er en een CDA'er. De PvdA is nog steeds best tevreden over de kwaliteit van de besluitvor ming. Ach, denkt 't 46-ste dan: het ligt er maar aan welke eisen je eraan stelt. Intussen zit het conflict geruchten in de wandelgan gen ten spijt nog steeds muurvast VVD en CDA gaan niet verder door de knieën, de PvdA gaat niet door de knieën en zo blijven we dan maar voortmodde ren. Men wil er af. maar nie mand weet een goede ma nier om er zonder gezichts verlies af te komen. Presti ge, prestige, prestige. Er werd dus weer gepraat bij het vervolg op de inter pellatie Reus (WD). Maar het is verbijsterend (zoals George van Gent (VVD) constateerde), hoe VVD/CDA en PvdA langs elkaar heen spraken, hoewel het om één en hetzelfde feit ging: de door het college ge volgde gedragslijn rondom de verlening van een bouw vergunning voor een 'be- drij fsve rzamel gebouw', waarvan iedereen weet dat het een bordeel had moeten worden. De In<ver)pak- show. In een bijzonder boeiend be toog analyseerde mr. Hans Reus (WD) wat er aan het beleid van B en W had ge mankeerd: de raad was over al buiten gelaten, wethouder Van der Have had de raad maar wat op de mouw ge speld, het college had zeperd na zeperd gekregen bij pro cedures voor de rechtbank en de Raad van State. Kri tiek daarop stond centraal in de betogen van Reus en Bohré (CDA), die met een ijzersterke uitsmijter de wij ze typeerde, waarop na het opgelegde stilleggen van de bouw toch met de 'inrich ting' was doorgegaan: „Ik heb nog nooit iemand met een zaag zien schilderen....". Hun betogen vielen bij PvdA en D'66 in een groot diep zwart gat. De college partijen ergerden zich eraan. dat VVD en CDA wel kri tiek hadden op de juridische handel en wandel van het college, maar daarbij voor bijgingen aan het feit, dat door het torpederen van het plan aan de Keileweg niets meer voor de bewoners van oude wijken als Cool en Middelland kan worden ge daan. Bij de beantwoording schud de het college een wat eigen aardige troef uit de mouw. Niet burgemeester Bram Pe per trad als generaal-woord- voerder op, zoals vorige week, maar wethouder dr. Joop Linthorst (Financiën en Kunstzaken). Dat was ei genaardig, omdat Linthorst in feite niets met de kwestie te maken heeft. Wethouder Wim van der Have is coördi nerend wethouder voor pros- titutïezaken, maar hij zweeg opnieuw in alle talen. Een hoogst wonderlijke gang van zaken, waarbij men zich onwillekeurig een heleboel dingen gaat afvragen. Linthorst had een simpele verklaring: de WD wilde immers een juridische bena dering? Wel, Linthorst is in het college de enige doctor in de rechtsgeleerdheids. Grote hilariteit natuurlijk. Rechtsgeleerde Linthorst heeft economie gestudeerd, maar aan zijn universiteit bestaat geen afstudeerrich ting economie, dus werd het rechten.... Dat neemt overigens niet weg, dat Linthorst voor een wethouder in deze situatie een toch briljant betoog hield, waarin hij nauwkeu rig aangaf, hoe het college niet tegen de wet in ope reert, maar wel de grenzen van het wettelijk mogelijke bewandelt De raad kan door een uitspraak van de Raad van State niet meer zeggen op welke plek in de stad prostitutie zal worden getolereerd. De raad kan hoogstens prostitutie gedo gen op een plek, waar het door één of ander particulier initiatief terecht is geko men.* Dat maakt tegelijk duide lijk waarom het college zo slinks met het eroscentrum aan de Keileweg bezig is ge weest: het had in bedrijf moeten zijn voor iemand het zou hebben gemerkt en een maal in bedrijf zijnde had de raad het bordeel kunnen gedogen. Het is daarom niet terecht, dat Peper het eroscentrum aan de Keileweg een zaak van ondergeschikt belang noemde. Integendeel: als de raad in maart over het pros- tituticbeleid gaat spreken, had de Keileweg in bedrijf moeten zijn en de raad had het dan maar als oplossing van de problemen voor lief moeten nemen. In het prosti- tutiebeleid speelde het eros centrum aan de Keileweg een centrale rol. Het maakt het dubbel jammer, dat het plan mislukt is, want zoveel andere oplossingen zijn er niet meer. Dat maakt de vraag rele vant of men dat de oppositie in de raad mag verwijten. Het college had moeten be seffen, dat de verstoorde po litieke verhoudingen er toe dwingen extra zorgvuldig te opereren. Dat betekent, dat VVD, CDA en SGP tijdig in het spel hadden dienen te worden betrokken. Bohré (CDA) vertelde, dat de com missie politieaangelegenhe- den nota bene nog op 4 janu ari over het prostitutiebe- leid heeft gesproken. Maar Peper heeft toen in alle ta len over de ontwikkelingen rond de Keileweg gezwegen. En het is juist dat achter houden van informatie, wat VVD en CDA hoog zit. Er valt trouwens nog wel wat af te dingen op Lin- thorsts scherpzinnig in el kaar gezette betoog, dat er ^andaag de dag met beroep sprocedures zoveel juridisch vernuft tegen overheidsbe- slissingen kan worden inge zet, dat veranderingen on mogelijk blijken, problemen niet meer kunnen worden opgelost en, zoals in dit ge val, mensen die afhankelijk zijn van veranderingen daardoor in de kou blijven staan. Zoals in deze zaak. De ge meente kan door de uit spraak van de Raad van Sta te over de sexschepen aan de Parkhaven zelf niets onder nemen bij het zoeken naar een andere lokatïe. Ze is vol strekt afhankelijk van wat en waar een particulier onderneemt. Daartegen wordt dan zoveel juridisch geweld in stelling gebracht, dat de bewoners van Cool, Nieuwe Westen en Middelland daarvan de dupe worden. Want zij blijven met de prostitutie voor de deur zitten. Maar wie hebben de gemeen te lamgeslagen door ittaW" tijd tegen het plan Parken- ven bij de Raad van State in beroep te gaan? Wie hebben mede de uitspraak uitgelokt waardoor de gemeente nu zelf niets meer kan onderne men? De bewonersorganisa ties uit dezelfde oude wijken Cool, Nieuwe Westen en Middelland.... De interpellatie Reus was nog maar een vingeroeie ning voor het debat over bel prostitutiebeleid, dat W maart volgt. Wie het weet mag het dan zeggen. Op a™* zelf is het triest en jammef, dat de Keileweg dan geen rol meer zal kunnen spelen- Of die disco moet nog door gaan. Ooit maakten in Ame rika dancings furore, waar in meisjes voor 'ten cents* dance' de vloer op kwamen- Je weet het maar nooit--. 't 4frste Horizc 11. listii 1 den la ruimte hoofd: t 13. sle 1 de mu woord gerei; sierinc 21. gr, 1 vaas; 'lijkheic 27. vri 29- bi) uitbou .'vormlc kledinj i'genov, Vertici 1. rijke hoofd; te; 3. persoc ^metaal 8. ring men; 1 444)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6