CQNSÜMENÏÏN INFORMATIE •Natuurlijk blijft bij u de vraag open wat de prijzen zijn' 'Hoe zou dat nou in de praktijk gaan Nieuw middel om oude verf er af te halen •^*268 Nieuwe Britse vakantie-acties Goed geinformeerd aan de slag Duitsland komt met een eigen Landwein 'Coupon voor inlichtingen' je hebt er niet veel aan Hvpotheken. 1 Stroom te duur door foute berekeningen W aterkampioen' onafhankelijker onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Oudenalder Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 5 fefcruar: 1983 Wie een inlichtingeneoupon uit een folder of advertentie in stuurt, wordt in antwoord daarop meestal maar slecht ingelicht. Het is de reclamemakers er als regel alleen om te doen adressen te verzamelen van geïnteresseer den, die zij dan met hun weinig zeggende verkoopkreten verder als klant hopen binnen te slepen. Er zijn uitzonderingen: coupons van reisondernemingen, bijvoor beeld, leveren meestal wel bruik bare inlichtingen op, en zo zijn er nog wel enkele gunstige gevallen. Maar daartoe behoren in elk ge val niet de bureaus die je tegen woordig in de couponnen-rëcla- me nogal eens tegenkomt. Wat doen die bureaus? Ze maken reclame dat je bij hen vrijblij vend inlichtingen kunt krijgen op allerlei gebied. Ben je hobby ist, doe-het-zelver, automobilist, of ga je binnenkort trouwen? Stdur dan je naam en adres en zij zullen zorgen dat je alle inforf- matie krijgt van firma's die han delen in de dingen waar je be langstelling voor hebt. Heel wat makkelijker dan alle winkels van de stad langs te gaan om je licht op te steken. Dat is waar. Maar het materiaal dat je krijgt toegestuurd, blijkt weinigzeggend en erg willekeu rig te zijn. Gewone reclamefol ders, die je niet veel wijzer ma ken over de produkten. Onlangs dook er weer een nieuw couponnen-bureau op. Wij kre gen een vouwblad in de brieven bus, van een firma die zich C.I.C. noemde, met een antwoordnum mer in Bennekom. ,,Aan iedereen die verhuist, ver bouwt of opnieuw inricht," zei de aanhef. „Weet wat je kiest. En waarom." Hoe C.I.C. helemaal voluit heet te, hoefde de lezer blijkbaar niet te weten. Wel werd er een in drukwekkend overzicht opge voerd van namen van zaken waar wij inlichtingen van kon den krijgen: ABN Bank, SieMa- tic, Wehkamp, Daalderop, Pog- genpohl, Rijskpostspaarbank, Hülsta, Altstadt, enzovoort. Zij zouden ons helpen aan uitge breide informatie. Brochures, prijslijsten, catalogi, en overzich ten. We hadden het maar uit te kiezen. Hieronder kunt u lezen wat dat ons in werkelijkheid opleverde. Zo stelt het couponnen-bu reau het voor. Een beetje erg rooskleurig. en het kost u mets U krijgt brochures en yW i pnjslijïlen U-rygt 4jjk L Us catalogussen en over b zichtei f' U fcnjgt de toegang naar een grote markt met i i belangrijke fabrikanten i allemaal zonder en.ge verplichting i D»t >S de nieuwe manier In alle rost kunt u kiezen, nade-len^^*"-^ en rekenen Het enige wat u moet doen is cfe antwoordkaart invullen en terug sturen Over enkele dagen komt het in uw onevenbus De nieuwe idecen Wij reageren op de uitnodiging van het couponnen- bureau C.I.C. en kruisen op de bestelbon van C.I.C. aan dat het bij ons gaat om veranderingen aan ons huis, en de inrichting ervan. Wij vragendaarom om inlichtingen over een nieuwe zuinige cv-ketel, hypo theken, verzekeringen, ramen en deuren, textiel wandbekleding, kastenwanden, en postorders. Het resultaat: 1. Na precies een week ontvangen wij een hypo theekfoldertje van de Postgi- 'ro/Rijkspostspaarbank. Niet meer dan een algemeen ,-drukwerkje, zoals dat op alle postkantoren ligt Geen woord over het huidige ren tepeil, noch bijvoorbeeld over de inkomenseisen die de RPS stelt. Als we ook maar één enkel wezenlijk feit willen weten, moeten we nog maar 'eens informeren bij de RPS 'zelf. Blah-blah-blah l. Even vlug is er de fol der van Svedex aanbouwkas- ten, Een drukwerk vol met aanbevelende praat <„Ook dan valt uw keus natuurlijk 'op Svedex-kasten" „Sve- dex-kasten zijn er voor fijn proevers. Blah-blah-blah- blah-blah-blah). Er staan wel duidelijke foto's van de kas ten in, een bestelformulier met prijzen van losse monta ge-onderdelen, en. adressen van de Svedex-showrooms. 3. Een ramen- en deuren firma Olsman is er ook al gauw met zijn folder. Daar staan foto's in van gewone huizen met zo op het oog ge wone ramen en deuren, en een dwarsdoorsnee van een hol kozijn. „Natuurlijk blijft bij u de vraag open wat ae prijzen zijn," schrijft Olsman. Daarover kunnen we echter alleen maar wat te weten ko men als we nader contact op nemen. Antwoordkaarlje 4. Het duurt twee weken voordat de ABN Bank rea geert, met ook weer een ge woon tijdloos foldertje van deze bank, nogal ingewik keld van taal en met geen enkel actueel gegeven erin. Ja hoor, we kunnen wel wor den ingelicht, maar dan moe ten we eerst weer een ant- woordkaartje insturen, 5. Radson cv-ketels heeft eveneens veertien dagen no- Ken. ■*"*V 1W' ■'ff-,y$'.'„f Meestal krijgt men folders toegestuurd waar niet veel wijzer van wordt. Wie meer wil weten moet eerst weer de antwoordkaartjes invullen die erin zitten. Zo vangt men klanten. dig om ons een nietszeggend winkelfoldertje te sturen. Het staat vol met schreeuwende slogans en teksten over een fantastisch rendement en „honderden en honderden guldens besparing". Maar de prijzen van de ketels en de kosten van installatie en on derhoud, blijven vooralsnog geheim.... De enige 6. Drie weken nadat wij de coupon hebben inge stuurd, komt de laatste folder "binnen. Van Murlin Muurlin nen. Eigenlijk de enige bro chure die beantwoordt aan de verwachtingen die je als consument hebt Er zit een prijslijst in, uitleg over het produkt, enkele staal tjes^ wandbekleding zodat we Het' materiaal zelf kunnen zien, en een paar adressen van le veranciers in onze woon plaats. Van de verzekering en van het postorderbedrijf (Weh kamp) hebben wij in het ge heel geen reactie gekregen. Opgebeld Heel wat doortastender was een ons verder onbekend ge bleven heer, kennelijk van een verwarmingsfirma. Hij belde bij onze afwezigheid op om een afspraak te maken over een nieuwe cvc-ketel. Ons adres had hij „doorge kregen", luidde zijn bood schap. Ook de kastenfabriek Svedex belde nog eens op. Ze wilden weten, zeiden ze, of de dure folder wel goed was aangeko men, en wat voor kasten we nodig hadden. Alles bij elkaar en teleur^ stellende oogst. Duidelijk is dat de meerderheid van de reclamemakers via ac ties zoals deze met cou pons, alleen maar een klein visje uitgooit. Wie makke lijk toehapt halen zij graag binnen als klant. Maar eerst vrijblijvend diep gaande informatie te ver strekken over hun produk ten, zodat de geïntresseerde zich eerst eens goed op de hoogte kan stellen, daar is het hun niet om begonnen. frf'' Kura» aa*l Country Hol ttuyS De Britse toeristen organisatie BTA is een nieuwe actie gestart voor vakantie promotie. Op 300 boerderijen wordt logies op basis van half- pension aangeboden voor prijzen van 10 tot 14 per dag. Er zijn tien gebieden waar men dergelijke vakanties kan doorbrengen; van Ulster in Noord Ierland tot de Thames vallei ten noordwesten van Londen en van North Yorkshire in zuidelijk Schotland tot het hart van Dorset in Zuid Enge land. Om een keuze uit het aanbod te kunnen maken is een kaart uitgegeven waarop de streken waar men de boerderij vakan ties kan houden, staan zijn aangegeven. Voorts een beschrij ving, in het Nederlands, van het gebied en een contact-adres met telefoon-nummer voor nadere informatie. Deze gratis kaart: 'British Farm and Country Holidays', is schriftelijk aan te vragen bij het Brits Verkeersbureau, Leidseplein 5 in Amsterdam. Op datzelfde adres is ook een nieuwe folder te verkrijgen speciaal voor jeugdige vakantiegangers die naar Engeland willen. 'Young visitors to Britain' heet dit drukwerk. Met de wijnoogst van vorig jaar is een nieuwe categorie Duitse wijn geïntroduceerd: 'Landwein'. De Duitse land- wijn in in zoverre te verge lijken met de Franse 'Vin de Pays", dat het ook een een voudige wijn is, die door de wijnbouwers zelf het hele' jaar door gedronken wordt. De 'landwein' van onze oos terburen zal naar de streek worden genoemd waar hij vandaan komt. Zo zal een Mosel Landwein licht en fruitig zijn en de wijn uit zuidelijker gebieden, zoals Pfdlzer Landwein wat voller van smaak. Al de wijnen hebben een laag alcoholge halte en moeten jong ge dronken worden. Kopers van deze wijnen moeten goed op de tekst op het etiket letten. De nu ge ïntroduceerde Landwein is aangeduid als een 'Deut- scher Tafelwein', die uitslui tend gemaakt is van druiven afkomstig uit een Van de 15 Duitse land wijngebieden. Niet verwarren dus met an dere tafelwijnen (vaak ook met aanduiding Tafelwein) die echter uit diverse landen van de EEG komen en in feite een mengsel zijn van allerlei soorten wijn. Een beetje zelf schilde ren, dat kunnen zo lang zamerhand een heleboel mensen wel. Dankzij de moderne verven, waar baast geen strepen meer in trekken. Helaas moet je wel eerst de oude verf lagen eraf halen, voordat je kunt beginnen. En dat is heel andere koek, waar de doe-het-zelf we tenschap nog geen uni verseel bruikbare uitvin ding voor heeft gedaan. Je hebt gewone afbijt, ge meen spul waarmee je beetje voor beetje de verf moet pro beren weg te krijgen. Of hob by-branders, die de verf wel snel de baas zijn, maar die ook het hout schroeien. Er is tegenwoordig een soort elektrische föhn te koop, die met hete lucht de oude verf wegbrandt Daar hoor je goe de ervaringen van. Hij kost echter 139 gulden. Al deze afbijters en afbran- ders hebben het nadeel dat je «r slecht mee in hoekjes en richeltjes kan komen. En ook, dat er met een krabber moet worden gewerkt, wat vaak het hout rafelig maakt. Als het met Ronstrip helemaal goed is gegaan, kun je de oude verf er zo afpellen. Pasta's paarom zijn er weer andere middelen bij gekomen: de Pasta's. Ze pakken de oude verflagen chemisch aan, los sen ze op, of trekken ze als het ware van het hout los, Een paar jaar geleden werd als een wondermiddel de pas ta Zelfloger geïntroduceerd. Nu wordt er in deze categorie een Engels produkt op de ittarkt gebracht onder de merknaam Ronstrip. Sommi ge mensen met kabel-tv kun nen er op de Engelse televi sie druk reclame voor zien maken. Ronstrip is een poeder, dat je zelf moet mengen tot een Pasta. Als het goed werkt, is Ron strip weer een stapje handi ger. Je hoeft deze pasta met Jl® opgeloste oude verf name lijk niet uit de hoeken en na den van het hout weg te schrapen, maar je kunt de verf zo in vellen los trekken. Uus geen kans op krassen. Het probleem is met elke Pasta echter: Wanneer werkt hij goed? Hoe lang moet de pasta inwerken om de verf er zo mooi af te halen? m Zelfloger zegt daarover in zijn gebruiksaanwijzing: „Een tijdsduur van 15 minu ten tot 10 uur, al naar gelang de dikte van de oude verf laag!" Ronstrip adviseert: „Ten minste 2 uur, bij voorkeur 3 tot 4 uur voor optimaal resul taat. Waar de verf erg dik is, wel 10 uren laten inwerken." Maar ook weer niet te lang, waarschuwt men, want an ders wordt de pasta hard en onwerkzaam. Waterballet Wij hebben het geprobeerd. Maar blijkbaar niet dik ge noeg opgesmeerd, of nog niet lang genoeg laten inwerken. In elk geval, het resultaat was hetzelfde als wij al eens hadden gezien met Zelfloger: bakken water moesten er overheen geplensd worden om de zachtgeworden verf- troep weg te krijgen. Toch denken we dat Ronstrip wel een aanwinst is in het as sortiment verfverwijderaars. Het is namelijk waar dat Ronstrip de oude verf prach tig losmaakt in boekjes en ri chels. Maar we zien het niet zo zit ten voor groot binnenverf- werk in huis. Meer voor din gen zoals te verven meubels, waarmee je naar buiten of naar de douchecel kunt om ze af te spoelen als de timing niet juist is. Voor het grotere verfwerk zou de Engelse pasta trou wens ook te duur uitkomen: voor een deur aan weerszij den heb je al twee grote pak ken van elk ƒ24,75 nodig. Kleine pakken kosten 15,25,. Huisvrouwen zijn stuk ken verstandiger bij het gebruiken van elektri sche huishoudelijke ap paraten dan de 'deskun digen' tot dusverre had den aangenomen. Dat was af te leiden uit het onderzoek van de SWO- KA (Stichting Weten schappelijk Onderzoek Konsumentenaangele- genheden), waarover u pas geleden ook in deze krant kon lezen. Er werd 'ontdekt' dat het stroomverbruik van onze huishoudelijke apparaten ja renlang 30 procent te hoog is geschat. Die verkeerde schat tingen kwamen doordat de onderzoekers vooral die van de SEP, de Samenwer kende Elektriclteits Produ centen er helemaal geen rekening mee hielden hoe huisvrouwen in de dagelijkse praktijk met elektrische ap paraten omgaan. Hel nieuwe rapport consta teerde onder meer: Huisvrou wen gebruiken niet altijd de elektrische wasdroger als ze zo'n apparaat bezitten, maar ze hangen ook wel eens een en ander aan een drooglijn. En een afwasmachine wordt evenmin altijd gebruikt. Nee hoor, de bezitters wassen ook heel regelmatig op de ouder wetse manier een kopje af. Heug niet altijd Datzelfde gaat op voor de wasmachine. Niet voor elk klein waa'e wordt de machi ne gebruikt; handwasjes tus sendoor zijn heel gebruike- ïyic. En ook wanneer de wasma chine wél wordt gebruikt zijn er grote afwijkingen. De voorwas wordt niet alleen uit zuinigheid, maar ook om redenen van tijdsbesparing vaak overgeslagen. En ook kiest menig huisvrouw heel dikwijls een veel lagere tem peratuur voor sommige was beurten (30° of 40°C) en niet altijd 90°C zoals de laborato riumonderzoekers altijd dachten. Voor de was kwa men die vroegere onderzoe kers op schattingen die soms wei tot 100 procent te hoog uitvielen. IC hooggeschat Verbruik apparaten ■•ssrwsaa ïuït onze Krant. Domweg geen inzicht Ook de SWOKA-onderzoe- kers komen tot de voorzichti ge conclusie dat die fouten ontstaan zijn door „gebrek aan inzicht in het effect van praktijkomstandigheden.,..en verder onbekendheid met, althans niet in rekening brengen van (veranderende) gebruiksgewoonten". ïn gewoon Nederlands zou je kunnen zeggen dat die SEP- onderzoekers in hun labora toria niet de snuggerste zijn geweest. Immers, iemand die gewoon thuis eens goed om zich zich kijkt, blijkt al te kunnen zien dat het in de praktijk anders toegaat. Zo warm is het nergens Men heeft bijvoorbeeld het elektriciteitsverbruik van de koelkast altijd gemeten bij een omgevingstemperatuur van 25°C, en een kind weet dat het bij haast niemand in de keuken zo warm is. Opmerkelijk is dat nu uit het SWO KA-onderzoek ook blijkt dat bij koelkasten en diepvriezers geen enkele sa menhang aan te tonen is tus- Niet altijd de droogmachine, vaak ook de drooglijn. sen het stroomverbruik en het aantal keren open en dicht doen van een koeikast. Dus al die jarenlange waar schuwingen van bezuini gingsfanaten om de koelkast niet te vaak open te doen, waren onzin. Alleen bij warm zomerweer zou dat nog kunnen op gaan. En even belangrijk is dat er geen enkele aanwijzing is dat koelkasten en diepvriezers meer gaan verbruiken naar mate ze ouder zijn. Ook niet waar dus. Kortom, het gemiddelde ver bruik van een koelkast ligt maar eventjes 40 procent la ger dan de rekenaars altijd gezegd hebben. Weggegooid geld? Je vraagt je af of al dat voor heen uitgevoerde laboratori umonderzoek eigenlijk geen weggegooid geld is geweest. Evenals de voorlichting o.a. van elektriciteitsbedrij ven die er op was geba seerd. Want het was nu duidelijk voor de eerste keer dat men zich eens werkelijk in de praktijk verdiepte, inplaats van alleen maar theoretisch te rekenen. Of om het te zeg gen in de woorden van SWOKA-directeur dr. ir, T. de Vries: „We waren ver baasd toen we tijdens onze onderzoekingen in de huizen keken". Het ANWB-blad de 'Water kampioen' gaat zich kriti scher en onafhankelijker op stellen, aldus hoofdredacteur Jaap Kuitert in een hoofdar tikel in dit maandblad. Het watersportblad 2al daar om met ingang van 1983 niet langer het officiële orgaan zijn van het Koninklijk Ne derlands Watersport Ver bond, Wel blijft het ANWB- blad gewoon berichten van het verbond publiceren. Maar het KNWV is niet lan ger medeverantwoordelijk voor de inhoud van de 'Wa terkampioen', zoals tot dus ver het geval was. Het be sluit tot het verbreken van die officiële banden is geno men in goed onderling over- fleg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5