14 'Het ergste is de onzekerheid' BEL VOOR 010-144144 Vakbonden willen nieuw reddingsplan mmsm Radio Rijnmond stuurt brandbrief naar Kamer Rotterdam De plannen die de regering met Rijn- Schelde-Verolme heeft, moeten van tafel en worden vervangen door een nieuw reddingsplan. Dit hebben de vakhonden gisteren op een massale protest-vergadering in de Rotterdamse Energiehal van het kabinet geëist. De gevolgen van de nu genomen besluiten zijn volgens de werknemers rampzalig. Wilton-vrouwen op de bres voor het werk van hun mannen 'Banden tussen RDM en Wilton niet verbreken' 'Wacht met besluit over vervanging bruggen Rotterdams Nieuwsblad dinsdag S februan J9B3 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De Regionale Omroep Rijnmond heeft een brandbrief naar de Tweede Kamer gestuurd. In die brief vraagt de omroep zich at of er echt een ramp in het Rijn mondgebied moet gebeuren, voordat Radio Rijnmond de lucht in kan. Al in 1977 werd de regionale omroep zendtijd toegezegd. In middels beschikt de omroep over een gebouw, een zender, die in maart wordt afgeleverd, en studioapparatuur, die de komende maanden gereed komt. Jaarlijks kost Radio Rijn mond al meer dan een half miljoen gulden. Radio Rijnmond kan echter nog steeds niet uitzendenom dat de verbouwingskosten voor een studio nog altijd niet geregeld zijn en er nog geen regeling is getroffen voor de betaling van de jaarlijkse kosten. Al vier ministers, Van Doom, Gardeniers, Van der Louw en De Boer hebben ge stoeid over de vraag, hoe die kosten betaald moeten worden. Uitzicht op een oplossing is er nog steeds niet In de brandbrief aan de Tweede Kamer vraagt de regionale omroep de Kamer om in het kader van de begroting van welzijn, volksgezondheid en cultuur eindelijk beslissingen te nemen om Radio Rijnmond, die onder meer in het kader van de rampenbestrijding een belangrijke taak krijgt, de lucht in te helpen. Ook de leertjrigen van de bedrïjfsscftool van RDM protesteerden in niet mis Verolme Elektra wil geld terug. Sombere gezichten tussen spandoeken, te verstane bewoordingen. Massaal protest RSV'ers tegen ingreep regering „Wat het kabinet-Lubbers nu wil, kost niet alleen de duizenden perso neelsleden van RSV hun baan, maar ook komen er duizenden die niet bij RSV in dienst zijn maar die wel van het concern afhankelijk zijn, op straat te staan", aldus voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond FNV. Namens de ruun vierduizend werknemers die gisteren vanuit alle delen van het land naar Rotterdam waren gestroomd, hebben de vak honden een protesttelegram 3an minister-president Lub bers verzonden, waarin de premier wordt gevraagd de kabinetsplannen te wijzigen. Gisteravond is de top van vakbeweging begonnen met pet opstellen van. het nieuwe reddingsplan. Dat plan moet er ondermeer toe leiden dat de gezonde RSV-bedrijven overeind blijven en dat er veel mmder banen verloren gaan dan de zesduizend die jiu in het regeringsbesluit worden genoemd, fïet kabinetsbeleid moest het gisteren op de protestverga dering flink ontgelden. „Er js een armoede aan ideeen. friet één. penriestreek worden er bedrijven en produkten weggeschreven, die onze eco nomie hard nodig heeft. Want zonder KSV heeft de ^ware metaalindustrie van <?ns land geen enkele beteke nis meer", aldus Groenevelt, die de ministers Ruding en Van Aardenne afdeed als 'kwakzalvers', die zonder enige inzicht maatregelen pebben genomen. Grove acties jfen herstructurering van RSV is volgens de vakbewe ging onvermijdelijk, maar de Weg die de regering bewan delt, leidt tot een regelrecht pankroet van sterke RSV-be drijven, zo waarschuwde Groenevelt. „Dat kunnen we piet pikken en dat zullen wij jjiet pikken. De regering peeft haar plannen te wijzi gen. Anders worden we tot grove acties gedwongen", al dus de voorman van de in dustriebond FNV. Het Tweede-Kamerlid Arie van der Hek van de PvdA herhaalde gisteren dat er als- nog geld op tafel moet ko men voor de vier bedrijven die nu door de regering wor den gesloten. „Ook mogen er geen activiteiten bij de RDM, Wïlton-Fijenoord en De Schelde geschrapt worden 20 lang er geen duidelijkheid bestaat over de exacte maat regelen die bij deze werven nodig zijn", aldus Van der Hek, die aangaf geschrokken te zijn van de plannen van de regering. „De politiek heeft RSV tot stand gebracht en onderhou den. Al die tijd was er beslui teloosheid, Nu er eindelijk sprake is van besluitvaardig heid gaat het op een onge kende manier. Dui2enden werknemers zitten op de schopstoel en verkeren in onzekerheid." Ook volgens Van der Hek moet het kabi net haar plannen wijzigen. Voorzitter W.van Schelle- beek van de centrale onder nemingsraad sprak van een a-sociaal beleid. „De kaalslag die nu plaats vindt is een schande van de eerste orde", aldus Van Schellebeek. Vakkbondsbestuurder John Werkhoven van de Unie BLHP (bij RSV zijn 1200 ho gere en middelbare perso neelleden bij deze bond aan gesloten) bepleitte gisteren werderom voor het aftreden van raad van bestuur van RSV. De top van het concern heeft volgens hem met de verschillende onderdelen van het concern op ondes kundige wijze gespeeld. „Daardoor dreigt nu enorm veel kennis en ervaring in de Nieuwe Waterweg te wor den gegooid." Henny Kriek, Jeanne Kalee en Ans van der Harg (van links naar rechts): „ledereen zou er van door drongen moe ten zijn dat dit niet kan." MM Schiedam Ze waren er ook, gistermiddag in de Energiehal, om te demonstreren tegen de aangekon digde massa-ontslagen bij het RSV-concern: de Wil tonvrouwen Ze dronken voor de gezelligheid wel eens een kopje koffie met elkaar. Maar vorige week, toen duidelijk werd dat er fikse klappen zouden gaan vallen bij RSV, vonden ze dat ze de handen ineen moesten slaan, om als echtgenotes actie te voeren voor het behoud van werk voor hun mannen bij Wilton Fijenoord. „Het ergste is de onzekerheid," meent Jeanne Kalee. „Want onze mannen moeten alles uit de krant lezen of op de televisie zien. Op de werf hebben ze offi cieel nog niets gehoord. Mijn man heeft het afgelo pen weekeinde voor de tv gezeten om te kijken of er nieuws was over RSV." „Zeiden ze maar wat," vult Henny Kriek aan. „Als mijn man thuis komt, is het eerste wat ik hem vraag,- of er wat is gebeurd. Maar ze horen helemaal niets. Je bent er voortdurend mee bezig. Wie worden ont slagen, hoeveel geld hou je over als 'ie in de WW komt? Ik heb het er veel met hem over. Je bent ei genlijk voortdurend aan het tobben." „Nee, wij praten daar met zoveel over," zegt Ans van der Harg. „Ik vraag hem wei vaak of er op de werf nog wat is gebeurd, wel." Maar dan zegt 'ie: dat hoor je Te Iaat Het comité bestaat inmiddels uit enkele tientallen vrouwen van werknemers van Wilton Fijenoord. Hoewel het om zo'n enorm belangrijke zaak gaat, valt het het comité tegen hoe sommige vrouwen er tegenover staan. „Wij zijn ook geen types om te de monstreren," stelt Ans van der Harg. „Maar als het moet, kruip ik naar het Binnenhof. Toch sta je er van te kijken hoeveel vrouwen er he lemaal niets voor voelen. Die willen niet bij het co mité of misschien mogen ze wel niet van hun man. Ik denk dat ze bang zijn dat hun man'z'n baan kwijt raakt, als ze hun mond open doen. Ook zijn er nogal door Hans van Reeuwijk wat, die blijven hopen dat het voor hen goed afloopt. Die komen pas in actie als de ontslagbrief in de bus ligt. Maar dan. is het te laat. Daarom willen wij nu iets doen." f Nerveus De Wilton vrouwen vertellen dat het eigenlijk al maanden speelt. Het is tenslotte niet de eerste reor ganisatie bij de scheepswerf. Ze zeggen dat hun man nen de laatste tijd al veel thuis zijn, vanwege de werktijdverkorting. Jeanne Kalee: „Je hebt ieder jaar wél een slappe periode. Daar waren we wel aan gewend. Maar de laatste tijd werd het toch wel te gek. Je merkt het ook aan hem. Soms staat 'ie 's nachts om vijf uur op om een sbaggie te roken. En dat deed mijn man vroeger nooit Kun je het je voor stellen? Dit is een hele nerveuze situatie voor ze." Henny Kriek zegt dat haar man, die chauffeur bij de werf is, de laatste tijd gewoon overkookt. „Als je wat aan hem vraagt, geeft hij vaak een snauwerig ant woord. Hij slaapt ook veel onrustiger. Iedereen is ge woon bang voor zijn baantje." „Ja, soms heb ik ook zo'n angstig gevoel. In bed lig ik dan maar te piekeren hoe het af zal lopen," gaat Jeanne Kalee verder. „En daar doe je niets aan." Patiënten Haar man, die net uit bed komt omdat hij over een paar uur de nachtdienst weer in moet, kan zich nu niet bedwingen en mengt zich in het gesprek: „Dat zag je de vorige keer toch met die ontslagen, toen Gusto dicht moest. Het aantal patiënten met klach ten over nervositeit nam schrikbarend toe. En toe vallig zaten die patiënten allemaal in de scheeps bouw." Ans van der Harg: „Je voelt je gewoon hulpeloos. We hopen allemaal dat het ons niet zal overkomen, maar... Ik heb al gezegd: het eerste wat er uit gaat het fitness-centrum. Dat maand." is toch zestig gulden per De vrouwen realiseren zich dat ze maar heel weinig kunnen doen aan de werkgelegenheid voor hun mannen. Ze vinden wel dat de.regering er heel mak kelijk over doet en vragen zich af of de heren politici wel weten wat ze aanrichten. Jeanne Kalee: „Eigen lijk voel ik me heel machteloos. Ik zou het wel van de daken willen schreeuwen..." Minister Van Aardenne: Rotterdam De samenwer king tussen de RDM en Wil ton-Fijenoord zoals die nu moet niet worden verbroken. Dit vindt minis ter Van Aardenne van eco nomische zaken. „Slechts een klein stukje water scheidt de twee werven. Een onderlinge uitwisseling moet mogelijk blijven. Want ook in de nieu we situatie kan een samen werking tussen beiden vruchtbare resultaten opleve ren", aldus de bewindsman gisteren in de vaste kamer commissie van economische zaken. Over de op papier be staande samenwerking met De Schelde in VHssingen zei Van Aardenne dat die ge stopt kan worden. In de visie van de regering wordt Wïlton-Fijenoord een typische reparatiewerf waar voor manne-acitiviteiten geen plaats meer is. „De RDM behoort de marinewerf voor onderzeeboten te wor den. Wil ton-Fijen oord kan de twee boten voor Taiwan af bouwen en daarmee is alles gezegd", aldus de bewinds man. Overigens is de kans niet groot dat het ministerie van defensie opdrachten voor de bouw van duikboten in de zogenoemde Walrus- klasse eerder zal plaatsen. Dat moet wei gebeuren wil de RDM volgend jaar niet zonder werk zitten. Verder ziet Van Aardenne voor de RDM een taak weg gelegd in de werktuigbouw. „Daar kunnen dan mogelijk de vaten voor flexicoker van Esso worden gebouwd". In de praktijk betekent deze mede deling dat de afdeling zware apparatenbouw van RSV ge deeltelijk kan openblijven. Tot nu toe zou die afdeling volgens de plannen van de regering wordev gesloten. Voor de offshore die RDM wil, is geen plaats, zo her haalde de minister gisteren. „Wij zijn niet bereid daar geld in te steken, maar een particulier bedrijf ziet wel licht wel kansen voegde hij eraan toe. In het plan van de kamer commissie de raad van be- tuur van RSV bij de onder handelingen over RDM en 1 Wilton buitenspel te zetten, - ziet de minister niets. Dat kan niet, omdat bewindvoer ders en de directie van RSV samen verantwoordelijk zijn. Wel kunnen de groepsdirec- teuren gehoord worden evenals de ondernemings raad en de vakbonden.Van Aardenne verwacht dan ook dat dat zal gebeuren. Verolme Elektra Vóór Verolme Elektra wil de minister vooralsnog geen geld-op tafel leggen. PvdA'er Van '.der tjHek hadhierom verzocht. ,M'Jn begroting laat dit niet 'toe. Bovendien zien Wij in dit T bedrijven evenals drie andere onderde len echt geen perspectief meer", lichtte Van Aardenne toe, die nief uitsluit dat de bedrijven die geen boedel krediet krijgen een faillisse ment overleven. „Bij Bruyn- zeel en de Oranjewerf bij voorbeeld bleek dat ook mo gelijk. Over de liftenfabriek De Reus in Krimpen aan den IJssel merkte .de bewinds- man op, dat de onderhande lingen over verzelfstandiging van het bedrijf zo snel moge lijk op gang moeten komen. Maar dat -kan niet eerder dan dat er bewindvoerders zijn benoemd. Daar is het wachten op, de wet schrijft dat voor." Rotterdam De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat gevraagd nog geen definitieve beslissing te nemen over vervanging van de bruggen over de Nieuwe Maas en de Koningshaven in Rotterdam. De minister sprak onlangs haar voorkeur uit voor een nieuwe brug, terwijl de verouderde bruggen volgens de NS vervangen moeten worden door een viersporxge tunnel. De tunnel zou ten oosten van de bestaande bruggen moeten komen en een lengte moeten krijgen van drie kilometer. De aanleg zou bijna twaalf jaar vergen. Volgens de NS zou al volgend jaar met de bouw begonnen kunnen worden. De NS meent dat een brug een obstakel blijft voor twee drukke vervoerssystemen, de scheepvaart en het spoorwegverkeer. Het prijsverschil tussen brug en tunnel bedraagt ongeveer honderd miljoen gulden. De levensduur van een tunnel is tachtig a honderd jaar, iets langer dan van een brug. De voorkeur van de minister voor een brug berust volgens de NS voornamelijk op financiële overwegingen. De directie van de NS meent echter dat deze belangrijke beslissing niet genomen mag worden op basis van een zo korte termijnvisie. De NS blijft grote waarde hechten aan een tijdige realisering van een tunnel, niet alleen wegens de noodzakelijke kwalitatieve en kwantitatieve verbetering van het treinverkeer tussen Rotterdam en Dordrecht, maar ook omdat de huidige oeververbinding technisch versleten raakt. Het zou bovendien te betreuren zijn, meent de directie van de NS, indien een beslissing over een project dat een eeuw lang moet dienen, genomen wordt op grond van de financieringsproblemen van de huidige kabinetsperiode, terwijl de uitgaven die ermee zijn gemoeid pas na die periode gaan aanlopen. De bruggen over de Nieuwe Maas en over de Koningshaven en het viaduct naar Rotterdam- CS zijn om technische reden aan vervanging toe. Economisch zijn deze bruggen reeds lang verouderd door de ;egarandeerde brugopeningen veertien keer van 15 a 25 minuten die een nauwe flessehals voor de bestaande dienstregeling opleveren. De bruggen zullen daarom volgens de NS vervangen moeten worden door een vïersporige tunnel. Vlak bij de tunnel is ook een ondergronds station Blaak geprojecteerd. Bijzondere problemen bij de aanleg van een tunnel zijn de noodzakelijke verk eersomlegging en andere tijdelijke maatregelen tijdens de bouw, de vraag waar de tunnel gebouwd zal worden; de trillings- en geluidshinder als gevolg van het rijden door een tunnel en het vervoer van gevaarlijke stoffen door de tunnel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4