Doorbraak in oortjes-debat voor extra verkeersdruk VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG CBilRAMT Rijnmond Alarm biedt minister ontbijt aan Verolme Elektra: krimp installatie afdeling in 'Bieb' ziet af van 'boete' op lezen Amper plaats om te kijken naar vorstin V VD: raad kan zelf 38 mille opbrengen Consumenten bond in touw voor fietsers Schiedam al bezig aan nieuwe weg 'College moet onder curatele' T-kruisingbij Marathon weg over anderhalf jaar veiliger TïilÜMffi WOENSDAG 9 FEBRUARI 1983 Schiedam Het actiecomité Rijnmond Alarm zal morgen ochtend om zeven uur vanuit Schiedam en Vlaardingen ver trekken naar Dordrecht, waar minister Van Aardenne woont- Het comité zal de be windsman thuis een ontbijt aanbieden, maar erg dik be legd zal het brood niet zijn: niet meer dan uitkeringstrek kers zelf aan ontbijt kunnen betalen. Het karige ontbijt zal symboli seren, hoe de RSV-werkne- mers hun toekomst zien. Aan sluitend op het bezoek aan de minister gaat het RSV-comité naar een hoorzitting in Den Haag. die door de vakbonden is belegd. Het is de bedoeling dat dit weekend een open debat in Schiedam of Vlaardingen plaatsvindt, waaraan alle poli tieke partijen, de bonden en eventueel andere instanties meedoen. Gisteravond is daar in het stadhuis in principe toe besloten. Plaats en datum is nog niet bekend, maar waar schijnlijk zou dat nog vandaag d 'ijk worden. r het werklozenproject Trechter is gevraagd een affi che te vervaardigen, die de strijd van de RSV-werkne- mers zal uitdrukken. Vlaardingen De inwoners van de drie Watenvegge- mccnten, die niet tot de dui zend genodigden bij de ont hulling van het Geuzenmo- nument behoren, zullen op 12 maart maar weinig van koningin Beatrix kunnen zien. De Vlaardingse Markt zal met dranghekken wor den afgezet, zodat slechts een klein aantal mensen vanuit de weinige zijstraten het tafereel voor de ingang van de Grote Kerk kan gadeslaan. Hoofd kabinetszaken In Vlaardingen, mr. P.C. Fran ke, weet geen betere oplos sing. „De ruimte is niet groot Maar de hele kerk zal tenslotte vol zitten met ge nodigden uit de bevolking. Tja, en voor de anderen... De afzetting zal zo geschieden, dat toch enkele burgers wat kunnen zien. De Markt heeft nu eenmaal een moeilijke constructie." Gaardingen De VVD in Vlaardingen blijft vasthouden aan het voorstel om de vergoe dingen voor de raadsleden te bevriezen. Bij de begrotingsbe handeling werd dat idee door het college afgewimpeld. Uit een door de liberalen ge vraagde berekening blijkt dat het bevriezen van die presen- cevergoedingen een besparing van ruim 28 mille oplevert. Als daarbij zoals de VVD voorstelt de tegemoetko mingen in de kosten, die indi viduele raadsleden en -fracties boeten maken, op het niveau van 1982 worden gehand haafd, komt daar nog eens bij- na tienduizend gulden boven- op. rAls ambtenaren inleveren, waarom zouden dan raadsle den dat niet doen", motiveert VVD'er Jan Bulva de sugges ts van zijn fractie. De maatre gel zou volgens de liberalen in april van dit jaar moeten in gaan. De bezuinging, die met he'korting' wordt bereikt, wil VVD niet in de algemene Middelen stoppen. Het geld *ou ten goede moeten komen jjhn de sector maatschappelijke dienstverlening- „Instellingen jj» Vrouwen in de bijstand en ro Juventute bijvoorbeeld", fcgt Bulva. „Die zitten al hele- R5aal klem en dreigen bij vol- jfcnde bezuinigingen opnieuw het kind van de rekening te gorden. Juist in deze tijd moe ten wc voorzichtig zijn met Roeien in die kwetsbare sec tor." In het stadhuis vond gisteren opnieuw een vergadering plaats van het RSV-comité Rijnmond Alarm. Schiedam/Vlaardingen De sneeuwval van vannacht heeft in de ochtendspits flinke ver tragingen opgeleverd, die ge paard gingen met aanrijdingen op rijksweg 20, filevorming tot aan de andere kant van de Be- neluxtunnel en een extra druk op het verkeer binnen de be bouwde kom van Schiedam, Vlaardingen. In Schiedam botsten zes auto's op elkaar op rijksweg 20. Hier door werd de verkeersstroom soms stilgelegd en week veel verkeer uit naar de doorgangs wegen in de stad zelf. De Bur gemeester Knapperüaan en de Burgemeester Van Haarenlaan konden de toegenomen druk nauwelijks aan: er was veel sluipverkeer van Vlaardingen naar Rotterdam. Maar erger nog was het op de Churchillweg en de Nieuwe Damlaan, die de enige schakel vormen tussen Schiedam- Noord en de rest van de stad. De versperringen op rijksweg 20 hadden ook een drie kilo- meter lange file op rijksweg 19, tussen het Kethelplein en Hoogvliet, tot gevolg. Glijpartijen waren in Vlaar dingen de oorzaak van vier aanrijdingen, en op de West- landseweg kwam vanmorgen een auto na een slippartij in de sloot terecht. Bij al die onge lukken werd niemand ver wond. Overleven ten koste van 212 ontslagen gUI Gemeentewerken bezig aan de nieuwe weg tussen de Westfrankelandsedijk en de Viaardin- gerdtjk. Maassluis Verolme Elektra (VE) in Maas sluis staakt haar repara tiewerkzaamheden bij de ADM en stopt haar activi teiten hij de werf De Scheldepoort; de scheeps- reparaties hij de RDM verdwijnen, evenals de af deling printfabricage. Van de elektrotechnische installateurs moet twin tig procent worden ont slagen als gevolg van het inzakken van de procesin dustrie en de utiliteits bouw. In totaal zijn 212 ontslagen met de voor stellen gemoeid. Bij volle dige sluiting staan 577 werknemers op straat. Een greep uit de herstructure ringsplannen, die het Maas- si uise bedrijf er weer bovenop moeten brengen en dat gister ochtend aan de vaste commis sie voor economische zaken is aangeboden. Met name de in stallatie-afdeling van het ten dode opgeschreven fabriek moet het ontgelden. Het aantal produktie-uren m deze sector is namelijk sinds 1975 sterk te ruggelopen en bedroeg in 1982 nog maar 63 procent in verge lijking met 1978. De teruggang in werk voor de fabriek is volgens het plan minder groot dan in het instal- latiewerk, De reden hiervoor is dat de fabriek in de loop der jaren een eigen produktenpak- ket heeft ontwikkeld. Afhankelijk Het bedrijf voorziet in de scheepsinstallatie voor VE nog een verdere teruggang nu de nieuwbouwaktiviteiten van de NDSM zijn afgebouwd en ook de ROS-projecten waaraan werd gewerkt gereed zijn. Voor dit jaar is VE afhankelijk van de scheepsbouw bij Wilton Afsluiting Nieuwe Damlaan Schiedam De werk groep Schiedam van de Consumentenbond protes teert bij de gemeente tegen het afsluiten van de spoor wegovergang op de Nieu we Damlaan voor fietsers en voetgangers, als daar in het najaar van 1983 wordt begonnen met de onder tunneling van het spoor. Secretaris G. G. van Oyen heeft het op zich genomen namens de Consumenten bond te protesteren tegen zo'n behandeling van het langzaam verkeer. De bond wjj dat er ter plekke een goede mogelijkheid komt voor wielrijders en voetgangers om de spoor baan over te steken, zodat men niet een eind omge leid hoeft te worden. Op deze luchtfoto van Henk van Westering/Sijthoff Pers is mot een stippellijn aangegeven via welke route de nieuwe weg zal lopen. Rechts beneden Wilton-Fijenoord, links de Slachfhuisbuurt. Meer naar achteren Schiedam-West. Schiedam/Vlaardingen De zogenaamde oortjes op rijksweg 19, bij de Bene- luxtunnel, worden moge lijk 'gefaseerd' openge steld voor het snelver keer. De op- en afritten bij de tunnel zijn nu uit sluitend geopend voor openbaar vervoer, politie, brandweer en ambulan ces. In eerste instantie wordt uitgegaan van een halve openstelling, waar bij het mogelijk wordt om de rijksweg op te rijden in de richting Kethelplein en er af te gaan komende van dat verkeersknoop punt. ïn de toekomst kunnen er ech ter nog een op- en een afrit bijkomen voor verkeer dat uit de tunnel komt of vanuit Schiedam/Vlaardingen naar de zuidelijke oever wil. Vlaardingen gaat ervan uit dat de oortjes aan beide zijden en in beide richtingen moeten worden opengesteld. Maar vooralsnog stuit dat op finan ciële en ruimtelijke proble men. Er moet, volgens rijks waterstaat, door de ligging van het Shell-sportpark en het volkstuincomplex Vijfsluizen aan de andere kant van rijksweg zo worden geschip perd met de ruimte dat een volledige openstelling voorlo pig niet valt te realiseren. Schiedam is al tevreden met een halve openstelling, omdat het de komende jaren in de stad anders 2eker een ver keerschaos zal worden. Dat komt omdat op diverse plaat sen in de stad ingrijpende wer ken worden uitgevoerd voor het doortrekken van de snel tram naar Woudhoek-Noord. Vooruitlopend op de openstel ling van de oortjes is in Schie dam al begonnen aan verlen ging van 3e Westfrankeland- sedijk richting Vlaardinger- v4ïjk, bij Wilton-Fijenoord. Dfeze weg wordt voltooid, zo- dr&de oortjes open gaan. Volgens de Vlaardingse wet houder Bas Goudriaan worden volgende week de laatste no ten gekraakt in het overleg tussen provincie, rijk, Rijn mond en de twee betrokken gemeenten. Ervan uitgaande dat de oortjes volledig worden opengesteld, verwacht de ge meentelijke verkeersdeskundi- ge in Viaardingen dat het ver keer op zijn vroegst over twee jaar van de op- en afritten ge bruik kan maken. De Schie- damse wethouder Chris Zijde veld noemt dat een 'onbesuis de uitspraak'. „We zijn nu al acht jaar met die oortjes bezig. Er zijn al meer van dergelijke uitspra ken gedaan, die het overleg met rijkswaterstaat doorkruis ten en dan had je weer vetra- ging. Ik doe daar niet aan mee. Het enige aai ik wu zeggen is dit. We gaan ervan uit dat de oortjes eerst voor de helft open gaan en dan wordt het in ieder geval sneller dan de winter van '84/'85. Ze weten niet hoe voortvarend er kan worden gewerkt als alle betrokkenen het eens zijn en iedereen zijn best doet." Fijenoord/RDM (marine) en VSH. Van deze laatste werf wordt niet veel verwacht, ge zien de slechte situatie op de scheepsbouw markt. Er wordt rekening gehouden met een teruggang in het werk van een derde. Bij De Schelde in VUssingen heeft VE zich in de afgelopen jaren geen behoorlijke positie kunnen verwerven, terwijl in stallatie-opdrachten van bui ten RSV worden niet ver wacht. Alleen de Taiwan-on- derzeeboten en de komst van een Peruaanse kruiser zorgen voor veel werk. Voor volgend jaar en 1985 wordt per jaar 80.000 uur werk verwacht. Voldoende Omdat VE veel werkt bij Wil ton Fijenoord wordt verwacht, dat de hoeveelheid reparatie- werk voor dit jaar op het zelf de niveau kan worden ge handhaafd. Er wordt zelfs ge dacht aan stijging. De repara tiewerkzaamheden bij de Rot terdamse Droogdok Maat schappij verdwijnen en gaan naar WF. De fabriek van VE heeft voor 1984 en 1985 voldoende werk dankzij de opdrachten van het Ministerie van Defensie. Er wordt gewerkt aan de Leopard II tank en de YPR-gevecht- swagen. Voor de komende ja ren wordt verwacht, dat de produktie van testbanken door de fabriek, door de verregaan de specialisatie en de moeilijk heden in de iuchtvaartmdustie niet stiisrt. De installatie-opdrachten voor scheepsnieuwbouw en indus triële installaties leveren ruim 20.000 manuren op. Het over levingsplan is gedeeltelijk ge baseerd op marine-opdrachten, maar wel wordt rekening ge houden met het feit, dat een deel van dit werk naar andere installateurs gaat. Daar staat .'Chter tegenover, dat in de planning geen rekening is ge houden met de overname van fabrieage-aktiviteiien van de de sluiten Electron fabriek in Breda. Dit zou nog eens 20.000 manuren kunnen opleveren. Schiedam De bibliotheek in Schiedam wil zich geen extra inkomsten verschaffen door leengeld te gaan vragen, nu het verbod daarvan uit de wet is geschrapt. Ook nu het elke gemeente weer vrijstaat om leengeld per boek te vragen, blijft Schiedam dit principieel onjuist vinden. Zoals PvdA- raadslid Yvonne Siljee het verwoordde: „Het zou een boe te betekenen op veel lezen. Want hoe meer je leest, hoe meer je voor het lenen moet betalen." Liever blijft de bibliotheek op de oude voet verder gaan, zij het dat de contributie per 1 april wel aangepast wordt. De contributie gaat omhoog van 12,50 naar 15 en met ingang van het volgend jaar zou dat 17,25 moeten worden. Procen tueel gaan speciale abonne menten. (CJP, es**-) evenveel omhoog, De mediatheek ziet de taneven met ingang van 1 april opgetrokken tot 21 gul den. De prijzen zouden hier in de pas moeten blijven lopen met die van de Centrale Disco theek (platenuitleen) in Rot terdam. De discobus, die in Schiedam komt, wordt als een redelijk succes gezien met 14.000 uitleningen per jaar. Stilzwijgend is het contract verlengd en dat blijft waar schijnlijk zo, totdat de biblio theek een nieuwe centrale heeft en er zei! toe kan over gaan. Secretaresse Madeleine van Lennep verduidelijkte de bi bliotheekcommissie de2e week hoe de rijksregelingen en -be zuinigingen in elkaar zitten. Zij beaamde dat de wetswijzi ging erop neerkomt dat nu de gemeenten in plaats van het rijk 'de kwade boodschapt van prijsverhogingen aan de bevol king kunnen brengen. Poppe niet tevreden met antwoorden Vlaardingen Het Vlaarding se college van burgemeester en wethouders moet maar on der curatele gesteld worden, virjdt SP'er Remi Poppe. Hij is niet tevreden met het ant woord van B en W op zijn vra gen over het weekendje verga deren in Hilton. Burgemeester Fred van Lier en de vijf wet houders stelden daarin dat het verblijf in Hilton terecht uit gemeenschapsgelden is be taald. Poppe heeft daar een andere mening over. „Het college kan niet met geld omgaan", con cludeert hij. Hij vindt dat B en W voortaan vooraf toestem ming voor dergelijke uitgaven moeten vragen, bijvoorbeeld aan de raadscommissie voor algemene zaken. De SP is zeker niet van plan om de zaak verder te laten rusten. „Het college kan in de komende raadsvergadering nog wat verwachten", voor spelt Poppe. Maar wat dat pre cies gaat worden, kan hij nog niet zeggen. „Het 2ou een mo tte van afkeuring kunnen worden, of een interpellatie. Dat zijn we nog aan het voor bereiden," Vlaardingen Het duurt nog zeker anderhalf jaar voordat de kruising Marathon/West- landseweg veiliger wordt. Al enkele jaren denkt Vlaardin gen erover de T-kruising om te draaien, zodat het verkeer vanaf de Marathonweg in een vloeiende lijn naar de opritten van rijksweg 20 kan rijden, in plaats van in de huidige situa tie een scherpe bocht naar links te maken. Na die reconstructie moet het vrachtverkeer tevens naar de industriewijken over de Mara thonweg gaan rijden in plaats van de Burgemeester Pruissin- gel en de Van Beethovensin- gel, waar vee! meer huizen staan. Met de reconstructie is circa 2,5 miljoen gulden ge moeid. Op verzoek van rijkswater staat heeft Vlaardingen een goedkoper plan ontwikkeld. Daarin wordt de kruising niet verlegd. Door een verkeers lichteninstallatie, wegmarke ringen dacht rijkswaterstaat namelijk hetzelfde te bereiken als met het omdraaien van de T-kruising. De kosten voor dat vereenvoudigde plan vielen zo'n 350.000 gulden lager uit. Rijkswaterstaat geeft de voor keur aan het goedkope plan, maar heeft Vlaardingen laten weten geen bezwaar te hebben als het dure plan wordt uitge voerd en de gemeente het ver schil van 350.000 gulden erbij legt. De raadscommissie voor ver keer en vervoer, die zich giste ren met het plan bezig hield, was evenals de wethouder van mening dat Vlaardingen aan het dure plan moet vasthou den, omdat dit de beste oplos sing garandeert. Goudriaan liet de commissie weten die 3,5 ton waarschijnlijk bij het mi nisterie van volksgezondheid te kunnen wegslepen. „Ze kunnen nu voor een half mil joen klaar ziji Anders moeten ze in de toekomst veel meer geld uittrekken voor isolatie van huizen aan de Pruissingel en de Beethovensingel wegens geluidsoverlast."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1