WATERWEG Leerlingen Liedewyde repeteren voor later Politie bekeurt fout-parkeerders SPORT oBALDADIGo 'In het begin werd ik door iedereen gegooid' Bavinckschool nu officieel geopend Waarschuwing van DAT aan bewoners Uniek project 'Werk/werkloos' De vis wordt duur betaald' jVOP viert "carnaval Bij sportaccommodaties: Na de kinderen de hoge heren Henneveld tevreden terug uit Japan Schieten in Maasland Schiedam „Leermomenten, daar gaat het om. Bij de Liede wyde ligt de nadruk op het er varingsleren van de leerlin gen. Het lesrooster staat op de tweede plaats." Aan het woord Hans Huisman, directeur van de rooms-katho- lieke school voor 'lager huis houdelijk nijverheids onder wijs* (lhno) Liedewyde in Schiedam. Dit type school is in de volksmond (nog steeds) be kend als 'de huishoudschool'. Huisman: „Een schoolvoor beeld. Met procentsberekenin gen moet een leraar bij onze leerlingen niet aankomen. Dat is veel te abstract. Maar als een docent inhaakt op een op merking van één van de leer lingen dat hij minder stagever goeding krijgt, is het ze al snel duidelijk wat een 'procent' is en hoe ze berekend wordt. Door hier op in te springen en er met de leerlingen over te praten, verlies je lesdagen, maar het uiteindelijke rende ment is veel en veel hoger." Sfeer Bij Liedewyde neemt de bege leiding van leerlingen een spe ciale plaats in. „De leerlingen hier zijn erg gericht op prak tijk en maatschappij. Om het leren te vergemakkelijken moeten wij zorgen dat er op 1 school een goede sfeer hangt, die de leerlingen positief beïn- vloedt. Die stimulans krijgen ze in veel gevallen niet van huis uit. In de brugklas wordt de eerste twee drie weken hoofdzakelijk gewerkt aan de goede sfeer en niet meteen naar de boeken gegrepen", al- I dus de heer Huisman. Hij gaat verder: „De invloed j van de reclame en televisie op de leerlingen moet bijvoor- i beeld niet worden onderschat. Ze zijn er uiterst vatbaar voor. i'Onze leerlingen richten zich enorm op subculturen. Ik noem maar iets: als C&A "•morgen een nieuw soort broek gaat verkopen, loopt overmor- gen de halve school ermee. Er moet worden ingehaakt op Liedewyde-directeur Hans Huisman: „Als de sfeer goed is, wordt er geleerd." hun wereld. Engels leren is een probleem, maar als een populaire groep een lp maakt, kent het gros van de leerlin gen binnen een week de tek sten uit z'n hoofd. Daar moet je dan als leraar Engels op in haken. Het is heel simpel. Leerlingen leren als de sfeer goed is." Algemeen Hoe belangrijk de sfeer op de school is, blijkt wel uit het lage percentage afvallers, dat de school kent: vier van elke honderd. Landelijk is dat der tig per honderd leerlingen. Huisman: „De vier procent die bij Liedewyde afvalt, behoort tot de zogenaamde drop-outs, die ook de lagere school niet of nauwelijke hebben doorlo pen." Hiermee probeert hij duidelijk te maken, dat het lhno wel een speciaal soort onderwijs is, maar zeker geen mindere. „Leerlingen, die van deze school afkomen hebben inder daad een algemenere opleiding gehad dan de leerlingen van de lts of de leao, maar beslist niet minder of slechter. Het is door Bert van Elk maar net wat je prefereert. Een voorbeeld, We kunnen ie mand leren honderd gebakjes in een uur te maken. Daar ben je vier jaar mee bezig. Maar we kunnen hem of haar ook duidelijk maken dat er ook nog andere dingen in een bak kerij worden geproduceerd: brood en koekjes. Dat laatste doen wij", verduidelijkt de Schiedamse directeur. Project Huisman zegt dat het lhno 'in het verdomhoekje' zit, omdat het een algemene opleiding is. „De veel gehoorde klacht is nog altijd: lhno is geen vis en geen vlees, maar het is mijns inziens veel nuttiger als leer lingen een zo breed mogelijk opgeleiding krijgen en daar door meer mogelijkheden tot inpassing in het bedrijfsleven hebben." Door de slechte situatie op de arbeidsmarkt is het aantal lhno 'ers, dat ook daadwerke lijk aan de slag kan na het eindexamen, de laatste jaren aanmerkelijk gedaald. Daar ontkwamen ook de leerlingen van Liedewyde niet aan, al lag het aantal schoolverlaters van deze school met een baan ver boven het landelijk gemiddel de. Twee jaar geleden vond nog meer dan negentig pro cent werk. Toch ontkomen de leerlingen van Liedewyde volgens Huis man ook nu niet aan het 'ver drinkingseffect': ze worden door leeftijdgenoten met een hogere opleiding uit de voor hen bestemde functies ver drongen en naar onderen ge duwd. „De kans, dat leerlin gen geen baan vinden is zo groot, dat we in het onderwijs op een maatschappelijk ver schijnsel als werkloosheid moeten inspelen," licht Huis man het project 'Werk/wer kloos' toe. Vandaag en morgen houden de leerlingen van de examen klassen zich intensief bezig met dit project, waarmee zij worden voorbereid op een baan. maar ook op werkloos heid. De school wordt bij dit project gesteund door het ge westelijk arbeidsbureau, dat in het schoolgebouw een grote tentoonstelling heeft ingericht en de leerlingen tijdens deze twee dagen met informatie over werk en vervolgopleidin gen ter zijde staat. Tijdens de eerste dag, vandaag, trainen de leerlingen in bet voeren van telefoon- en solli citatiegesprekken en wordt hun maatschappelijke kennis getoest aan de hand van een ganzenbordspel. Morgen wordt de leerlingen gewezen op het vrijwilligerswerk en daarover door vertegenwoordigers van diverse instellingen voorge licht. Het project is door de schoolleiding opgezet, maar is door het GAB met zeer veel enthousiasme ontvangen. De mogelijkheid bestaat, dat het project volgend jaar wordt herhaald. Vlaardingen Zoals Schiedam de stad van de jenever en Maassluis zich zelf de titel 'Eerste stad aan de Waterweg' heeft toegeëigend, staat Vlaar dingen bekend als de ha- ringstad bij uitstek in het Waterweggebied. Het is dan ook nauwelijks ver rassend, dat de Historische Vereniging Vlaardingen een avond organiseert over de economische en sociale aspecten van de ge schiedenis van de Neder landse visserij. Onder de kop 'De vis wordt duur betaald' wordt hierover maandagavond na de jaarvergadering van de vereniging (aanvang acht uur) een lezing ge houden in het pand op de Maassluisedijk 7. Drs. D. J. van der Veen, weten schappelijk medewerker aan de universiteit van Utrecht, behandelt zijn ei gen scriptie over dit on derwerp. Zijn verhaal zal door dia's van J. Muis worden ondersteund. Ook niet-leden zijn vanaf kwart voor negen welkom bij de Historische Vereni ging. Hv" Vlaardingen Wijkgroep jrttenoordsepolder houdt vrij dagavond een carnavalsfeest, .waaraan meegewerkt wordt .{door een uit veertien man be- staande boerenkapel. Van zven tot negen uur 's avonds _:is er carnaval voor kinderen '.'tot 2estien jaar. Kinderen jon- ;;f* dan zeven, moeten bege leid worden door iemand van minstens achttien. negenen kunnen de vol wassenen zich hossend uitle- >Ven tot twee uur in de nacht. £Voor kinderen is de toegang knaak; volwassenen beta- ;len vijf gulden. Schiedam Tientallen sportieve Schiedam mers zijn de afgelopen week tegen een proces verbaal opgelopen. De politie treedt op tegen fout-parkeerders in sportpark Harga en bij sporthal Margriet. De vier inzittenden van de grote witte politie wagen, die deze week gedurende een groot deel van de avonden door Harga reed, kenden geen pardon en bekeurden de bestuurders van alle fout geparkeerde auto's. De agenten hadden 'speciale aandacht' voor auto's, die geheel of ge deeltelijk op een voetpad in de directe nabij heid van een sportkantine geparkeerd stonden. Daarnaast liepen veel mensen, afkomstig van de voetbalverenigingen Schiedam en SVV, de kans een bekeuring in ontvangst te moeten ne men. Deze waren met de auto over het fietspad naar hun kantine gegaan. Ook in deze gevallen blijkt de tijd van waarschuwingen voorbij. Ook voor de ingang van sporthal Margriet is het verboden te parkeren. Met name op de (handbal-)zondagen staan hier vaak echter om en nabij de veertig auto's. Nu de politie ook hier is gaan optreden, staat er in de hal van 'de Margriet' een groot bord met de mededeling dat het voor de deur parkeren ten zeerste wordt af geraden. Vlaardingen Na de feestelij ke opening met ballonnen voor de leerlingen aan het be gin van de schoolweek, is de Vlaardingse dr. H. Bavick- school gisteravond ook offi cieel in gebruik genomen. Zonder kinderen dus, maar in plaats daarvan met vertegen woordigers van. de schoolin spectie en het bestuur van de vereninging voor christelijk schoolonderwijs, architecten en ouders. Ongeveer 350 mensen, waar onder veel wijkbewoners, za gen hoe voormalig administra teur Boerma de openingshan deling verrichtte. Onder het motto 'Bavinckblauw past bij jou' het hoogst eigen lied van de school onthulde hij het vignet van deze onderwijs instelling aan de Da Costa- straat. In het gerenoveerde onderko men, dat in de volksmond nog steeds bekend staat als de Mar- nix- en Da Costaschool, zijn nu de lagere- en kleuterschool, met Henriette Jansen als hoofdleidster, samen onderge bracht. De 'Bavinck' had daar eerder al een dependance, toen de streekmuziekschool de rest van het pand bewoonde. De feestelijkheden gaan voor de kinderen nog tot morgen door. Stond deze dag in het te ken van 'Verleden tot heden', waarbij de kleuters en scholie ren zich in kleding van vroe ger tijd hadden gestoken; vrij dag zal een goochelaar een eind aan de feestelijkheden en de lesvrije week maken. Vlaardingen Met de nadruk op het *oord 'waarschuwing' heeft sociëteit BAT een brief aan de buurtbewoners rond de Havenstraat 24 in Vlaardingen geschreven. De DAT-leden zijn 'veront- WaYdïgd, kwaad en teleurgesteld' over de aanhoudende protesten tegen hun moge- Uk nieuw onderkomen in dat pand. >Jn de wetenschap dat de vestiging toch °or^aat, omdat het plan alle steun van gemeentezijde heeft, willen wij het drin gend advies uitspreken om de ingezonden protesten en bezwaren terug te nemen. Dit om verdere wraakgevoelens weg te nemen", schrijft de sociëteit in het pamf let, dat tevens naar de afdeling 'rellenbe- strijding' van de Vlaardingse gemeentepo litie is gestuurd. DAT begrijpt de protesten ook niet zo best, omdat bet pandje voor duizenden guldens wordt geïsoleerd en er speciale sluitingstijden komen. Daarbij vinden ze het vreemd dat de protesten komen van oud-DAT-leden en mensen, die helemaal niet in de buurt wonen. De brief wordt ondertekend door een vijf tigtal leden, die in de laatste regel laten weten: „Blijven er protesten, dan zal de gemeente toch donders snel met een goed alternatief moeten komen. Want an ders..." Het Holykoor verzorgt van avond een zangavond in Dien stencentrum Holy aan de Wil lem de Zwijgerlaan, die om 19.30 uur begint. De ouderen gaan dinsdagmiddag 15 febru ari carnaval vieren. Dat ge beurt in Dienstencentrum Emma aan de Emmastraat, waar om twee uur wordt be gonnen. De Vlaardingse afdeling van De Verzamelaar houdt van avond weer een ruilbeurs in gebouw De Halte aan de Cal- lenburgstraat 15. Voor alle denkbare ruil- en verzamelob jecten is er op deze beurzen ruimte. Om zeven uur gaat de zaal open. In de Maassluise Koningshof begint vrijdagmiddag een an tiekbeurs die drie dagen gaat duren. Op vrijdag kan men van 16.00 tot 22.00 uur terecht, op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Vrijdagavond musiceren een aantal jonge Maassluise musici in de Koningshof. Het concert begint om acht uur. Maassluise filatelisten kun nen zaterdagmiddag vanaf één uur in de Koningshof terecht voor een ruilbeurs. De Schiedamse stichting Lentefeest, die zich het lot van eenzame bejaarden aantrekt, houdt morgen in het pand aan de Broersvest 101 een mini- markt. De koffie staat klaar. Volgende week is het croeus- vakantie. Voor het Vlaarding se buurthuis De Haven (Wees huisplein 18 links) reden voor een hele reeks activiteiten: maandag muziekspelen, dins dag cabaret en hoorspel, woensdag poppen maken, don derdag poppenkast en vrijdag feest. De activiteiten voor kin deren van zes tot twaalf jaar kosten een gulden per keer en worden iedere dag gehouden van twee uur tot half vier. De Protestants Christelijke Ouderenbond houdt maandag middag een culturele middag in de grote zaal van de Iehtus- kerk, Van Maerlantlaan 2 in Vlaardingen. Het culturele be staat hier uit dat de Rotter damse M. L. Lissenburg-Van Ameyden in woord en beeld verslag uitbrengt van haar be zoek aan Groenland. De cultu rele middag begint om twee Rotterdams Nieuwsblad donderdag 10 februari 1983 Ferry Meerhof, Jan Könemann en Rob Kte- bert hoeven zich geen zorgen Ie maken Henk Safari heeft nog kaarten voor de car navalsavond van Excelsior '20 De feesta vond van vorige week bij De HoUandtaen was een enorm succes Zelfs enkele eer ste elftal spelers lieten zich zien en ver volgens laat op de avond wegdragen Volgens Hans Voets wordt er nog steeds teveel gelachen aan de bar Vreemd als de trainer met een grote strik om zijn nek de kantine binnen komt zetten Herman Berkhout vindt het zaterdag-voetbal toch beter Voor Slobodan Dutina is DBGC kennelijk niet zo ver weg als voor Jan van der Velden Na de verfrissende duik in het sporrrrrtfondsenbad blijkt Ton van den Berg een all-round sportman te zijn Gezelligheid troef bij Excelsior M, waar bijna alle regionale trainers aanwezig wa ren Om er een paar te noemen: Aad Put ters, Arnold Lobman en Ger Robbemond Aad Putters kijkt nu al rijkhalzend uit naar de volgende kampioenenhuldiging En het geeft allemaal niets... Ook de spelers van Zwaluwen, SW, 's-Gravenzandse SV en De Hollandiaan lieten zich zien Dick van den Bergh zonderde zich echter af Dat ging hem in de wedstrijden van Zwa luwen ook goed af Gerard Wiegman, de PR-functïonarïs van Excelsior M, liep al met groerjB formulieren langs de lijn De carnavalsavond van de Maassluise vereni ging was minder succesvol De grote drukte bleef uit Arie de Bruyne verving zaterdag Ferry Pattiapon als verzorger De buikge soigneur behoefde slechts één keer in actie te komen VDL haalt opge lucht adem Jan van Altena is terug van vakantie De wedstrijd van zondag tegen De Hollandiaan zal nu wel doorgaan Voor de goede orde: niet Rocky (deel I tot en met III) is in verwachting, maar Jeanine van Noortwljk Die nu ineens vindt, dat bondscoach Ger Blok toch aardig waf ver stand van voetbal heeft Frank Vork scoorde voor het zaalvoetbalteam van Ex celsior M het honderdste doelpunt Vol gens insiders is Ron van Straten kleuren blind Wim Verhey (voorzitter Oranje Nassau} heeft zijn arm gebroken Bij de zelfde club op 12 februari een groot ha ring- en bierfeest De kantine van Spirit is in het vervolg op zaterdagmiddag ge- aloten Dart-Centrum The Dutch Inn is vandaag geopend Bij Excelsior^ zijn er spelers die met een taxi naar de training gaan Over inleveren gesproken Peter van der Hoeven nam zondag een sliding ïn de drek van een, waarschijnlijk grote, hond Van mandekking was bij hem toen geen sprake meer Baldadig neemt nooit een sliding. Rob Henneveld werpt tijdens de training Anne ten Hoeve.' Maassluis Het contrast is groot. Na een vermoeiende reis van meer dan 35 uur keerde de Maassluise judoka Rob Hen neveld na een trainingsstage van ruim drie maanden in Ja pan terug in Nederland. „Ik moet nog steeds wennen," al dus de monter gestemde judoka. „Toen ik op Schiphol stond en mijn familie weer zag, kon ik amper een paar Neder landse woorden uitbrengen. Drie maanden lang heb ik me moeten behelpen met Engels en een beetje Japans. Echt, ik stond gewoon te zoeken naar mijn woorden." Gewend in Nederland aan alle luxe en confort, maakte de jeugdige Henneveld in het land van de rijzende zon eens de keerzijde van de medaille mee. „Ik moest in het begin aan alles wennen, aan het eten, het vervoer en bovenal natuurlijk de Japanse gewoon ten." Rob Henneveld trainde in de dojo van de Toko-universiteit, die bekend staat als de beste in Japan. „In het begin werd ik door iedere Japanse judoka ge gooid. Je bent een buitenlan der en dan wil iedereeen zich waarmaken. Het begin was ook echt moeilijk. De matten zijn keihard, het is net of je op beton staat te judoën. Ik kreeg last van mijn oor, mijn voeten, handen en gezicht lagen con stant open, maar ik heb me er doorheen weten te slaan. We trainden echt keihard. In Ne derland was het al veel als je twee uur achter elkaar op de mat stond, in Japan gingen ze rustig vier tot zes uur door. Veel randori-training (wed strijd-training) kregen we. Ei genlijk hebben we niet zo veel aan de techniek geschaafd." jaarsochtend liep ik ora zes uur al buiten. We moesten hardlopen tegen een berg op. Ja, je kunt je er geen voorstel ling van maken' „We kregen ook hardheid straining. Moesten we om vier in de ochtend klaar staan in de dojo. Werden alle ramen open gezet en dan maar judoën. Het door Chris Woerts vroor toen wei eventjes 10 gra den, dus je kunt wel nagaan hoe koud het was. Niemand die bezwaar maakte van de ju doka's. Als de trainer iets zegt, wordt er gelijk gehoor aan ge geven. De discipline is enorm. Populair Het judo is in Japan nog steeds razend populair. „De top is zo enorm breed, dat ze gewoon niet weten wie ze naar de gro te toernooien moeten sturen." De feestdagen zijn aan Bob Henneveld voorbij gegaan. Het kerstfeest is zoal onbekend in Japan en ook nieuwjaar was voor hem geen pretje. „Nieuw- Ook de wereldkampioenen moesten meedoen. Nee, van enig onderscheid is geen spra ke." Drie maanden lang leefde Rob Henneveld in een monotoon ritme. „Om zeven uur s' mor gens twee uur trainen, dan eten en slapen en dan s* mid dags van drie tot zes uur trai nen. Daarna gingen we nog hardlopen. Echt, na zo'n dag was je blij dat je je bed weer zag. Ik heb in die drie maan den slechts vier dagen vrij ge had. Veel van Tokio en Japan heb ik dan ook niet gezien. Ik kon wei de stad ingaan, maar Maasland Van 11 tot en met 26 februari heeft de schietvereniging Maasland de organisatie van het dis trictskampioenschap klein kaliber geweer (KKG) in handen. Een groot aantal verenigingen uit district 7 van de KNSA heeft hiervoor ingeschreven. De wedstrijden worden gehouden ïn het schietgebouw van de schietvereniging Maasland aan de Doelstraat. Ge schoten wordt op twaalfmeterbanen KKG knielend in de klassen H, A, B,C,D en E, dames, junioren en veteranen, zowel individueel als korps. Voor de beste schutters wacht de titel van districts-kam- pioen, terwijl er een groot aantal prijzen beschikbaar is. De prijsuitreiking heeft plaats op vrijdag 25 maart. je was blij aai je op zo'n dag kon uitrusten". „De judoka's zijn ontzettend hard voor elkaar. Als je in Ne derland een schop tegen je en kel krijgt en je zegt 'au', dan ontziet je tegenstander de rest van de training je enkel. In Japan schoppen ze er dan een keer of tien extra tegen. Ook al heb je pijn, je moet het niet laten merken. Ik heb heel wat moeten afzien, maar je went eraan en dan doe je het bij je tegenstander ook." En; „Als een Japanse judoks door een blessure niet kon meetrainen, moest hij langs de kant van de mat gaan staan. Hij mocht niet gaan zitten of ergens tegenaan gaan hangen. Je krijgt het dan ontzettend koud, dus iedereen draait mee. Ik heb ook wel last van een blessure gehad, maar dan zette je gewoon door." Spaargeld Japan maakte op Rob Henne veld, die de reis zelf betaalde door al zijn spaargeld erin te steken, een overweldigende indruk. „Het lijkt wel of de mensen altijd werken. Ik ben op een kantoor geweest en daar zat een meisje s'avonds om tien uur nog te werken, Zè had het werk niet afgekregen en bleef gewoon doorgaan. Die moest echt naar huis worden gestuurd, anders had ze er nu n°g gezeten. Op zondag wer ken er veel ook gewoon door. Ach, hei is allemaal heel an ders. Iedere dag rijst en weinig ander eten. Je went er aan. Toen ik thuiskwam, stond er een bord met spruiten voor mijn neus en dat vond ik echt geweldig." Rob Henneveld had het geluk dat ook nog twee Finse judo ka's en een Amerikaan in Ja pan waren om te trainen. Op het laatst trok het viertal stee vast met elkaar op. „Je hebt dan steun aan elkaar, want in je eentje moet je steeds je zelf motiveren. Als iemand niet zo veel zin had, werd hij door ons opgepept. Het is ontzettend leerzaam geweest Ik hoop nog eens terug te gaan". „De Europese manier van ju doën kon ik al, ik heb nu ook kennis gemaakt met de Japan se stijl. Veel bewegen en rechtop staan. Het is nu zaak om die technieken uit te bou wen en te gaan gebruiken in wedstrijden. Ik kom nu niet meer uit in de klasse tot 71 ki logram. Dat gewicht is voor mij niet meer haalbaar. Ik ga nu draaien tot 78 kilogram. D£ concurrentie is wel groter, t maar ik zie wel in hoeverrè het probelemen gaat opleve ren."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3