ROTTERDAMS NIEUWSBL Moord om een halssnoer GRAAG «DAAN. RSV- cürator bij Verolme Elektra Swingend naar Peper Berovende 'glazen wasser' aangehouden RAF-veteranen komen naar Rotterdam Dode dieren ingevroren in woning Derde zitting nodig voor tót tien jaar veroordeelde man Industrie bond FNV ziet kans - voor Rijn mond se RSV- bedrijven RDM'ers vechten voor n erf 'I - - I Amwa°ïdnum R°"e"SmsnP' g"eri Post, y"' I iifriiii ZATERDAG 12 FEBRUARI 1983 Rotterdam De politie heeft gisteren tijdens een tmrgersurveillanee in een tram in het eentrum een 22- jarige man aangehouden, die zich de afgelopen weken heeft uitgegeven voor gla zenwasser en bejaarde vrou wen beroofde. Hij werd in de tram aangehouden, omdat hij zich vreemd gedroeg met een tas^ Hij bekende sinds januari tien vrouwen te hebben be roofd, hetgeen hem duizen den guldens opleverde. De man had het geld nodig voor zijn heroïneverslaving. De verdachte belde veelal bij vrouwen aan en drong met een smoes hun woning bin nen. Daarna beroofde hij hen, In andere gevallen volgde hij vrouwen het por tiek van hun flatgebouw in, waar hij hen de tas afhandig maakte. Op de Goudsesingel werd gisteren een 79-jarige vrouw door een onbekende beroofd van haar tas met daarin 1400 gulden, girobetaalkaarten en een giropas. Het slachtoffer kwam ten val en werd door de GGD naar haar huisarts gebracht. Rotterdam Een groep van 55 veteranen van de Royal Air Force, die betrokken zijn geweest hij de voedseldroppings boven westelijk Nederland na de hongerwinter van 1944-'45, zal eind april in Rotterdam en Den Haag ontvangen wor den. De veteranen komen op donderdag 28 april in Rotterdam aan. Na een ontvangst door het Rotterdamse gemeentebe stuur en een bezoek aan de 135 oorlogsgraven op de algeme ne begraafplaats in Crooswijk, zijn zij in de officiersmess aan de Binckhorsthof de gast van de vereniging Onze Luchtmacht. Daar zal kolonel Arie P. de Jong een lezing houden over 'Operatie 'Manna' gezien van de ontvangende kant.,'. De groep zal verder een bezoek brengen aan het vliegveld Valkenburg eu aan het gebouw van Sijthoff Pers in Rijs wijk, waar een lunch wordt aangeboden en een ontvangst is door het Haagse gemeentebestuur. Ook worden Amsterdam en Schiphol bezocht. Tijdens het bezoek aan het gebouw van Sijthoff Pers zullen een oude Lancaster en twee Fokkers D.21 komen voorvlie- gen. iifuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiifiiiiiitiiiMiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiimiiiiHHiiiiiiHiiiimiiii Rotterdam De politie heeft gisteren in een woning aan de Weimansweg 65 dode dieren gevonden, die bijna alle waren ingevroren in een grote diep vriezer. Zo'n zeven beesten waren al opgezet. De ingevro ren dieren moesten worden geprepareerd en waren be stemd voor de handel. De poli tie hield een 21-jarige Rotter dammer aan wegens overtre ding van de vogel wet, jacht wet en opzetheling. Hij was ook in het bezit van twee ge weren met vierhonderd muni tiepatronen, waarmee hij naar zijn zeggen wel eens op vogel tjes had geschoten. In de woning, die toebehoorde Een politieman toont de bi zarre 'buit' aan een kennis van de man, trof de pohtie onder meer aan een slang, een das. de kop van een everzwijn, sperwers, zil vermeeuwen en torenvalken. Zij vonden ook een ooievaar, die eind december was ont vreemd uit het ooievaarsdorp in Groot-Am me rs De aange houden man verklaarde het dier ie hebben gekregen De politie deed de mval samen met een controleur van het ministerie voor landbouw en visserij, die was getipt. {iiiiiiiiiiiiiEtiiiiiitiiiiiiiitiiiiiiiiriifiitiiiiiiiiiiitititiHiriJiniiiiiiiHiiiiiiiijiiiiiJiiiiiiitttitiiiiiiiitiiitiititiiiiriiiiiriiiiitrfitirtiitifiifiitfirriiiiiifiiiuiiriirriiifiirriiririHiiititMiiiiriiiiiiiiiiHiiiiitiititiiMiniifiH Maassluis RSV-be- windvoerder mr. F. Meeter heeft zich gis teren laten informe ren bij Verolme Elek tra in Maassluis. Hij beeft er een onder houd gehad met de directie van enkele uren. Over de uit komst is niets naar buiten gebracht. Het personeel heeft direct mir aanleiding van het ge- sprek een telex verzonden aaii de curator, waarin zij aandringen op een onder houd, zodra hij zijn plannen gaat ops rellen. Verolme Elektra is één van de vier bedrijven die geen geld van de regering krijgen en worden bedreigd met een faillissement. i Den Haag Opnieuw is het foagse gerechtshof gisteren gesiruikeld over de wijze, waarop het openbaar ministe rie lot op heden de vervolging van een dertigjarige, van he roïnehandel verdachte Rotter dammer aanpakt. Tegen de man, die al twee keer een ver oordeling tot tien jaar tegen acji heeft horen uitspreken, zal in Rotterdam opnieuw een prpces moeten worden voorbe reid. De betrokken verdachte 5 "sinds zijn eerste invrijheid stelling overigens spoorloos. j»U zou een voorname rot heb ben gespeeld bij de invoer van heroïne uit Turkije, en de af- ref van het spul in Rotterdam, volgens de Haagse procureur- Seneraal mr.K.H. Meijering, die twee weken geleden zeven par cel had geëist, is dit keer «e. te grote voortvarendheid van een Rotterdamse officier van justitie er de oorzaak van dat het gerechtshof de dag vaarding nietig verklaarde. had een nieuwe dagvaar- d,l?ê uitgebracht, terwijl het ^rste arrest ïn de zaak nog vatbaar* was voor een zitting hijgde Hoge Raad. Daardoor was het gerechtshof gisteren genoodzaakt in te grijpen, to eerste instantie was de man in 'Rotterdam een gevangenis- van tien jaar opgelegd, door het Hol werd afge- seurd vanwege de handelwijze i^n de officier van justitie. J*-2® had een zitting van de P°htierechter gebruikt om doon-erwijzing naar de recht- oal« te kunnen bewerkstelli- j*®ST.De bevoegdheid van de Pwtierechter, die uitsluitend ginder zware zaken krijgt handelen, wordt op deze overschreden, zo oor- S??*de in een andere zaak de i Raad. it het Hof de zaak had te- ™g?erwezen naar de Rotter- rechtbank, volgde op- een vonnis van tien jaar popnieuw een zitting bij het twee gejeden resul- ?r£re een eis van zeven jaar gisteren in de volgende af- door het Hof. Verlies banen terug te brengen tot 500' ^Hiiiriiiiiiiiriirtriiiri!iNiH!iiiiiiiijiiiiiriirmniiiitiiiiiiiifitiiiitriiiiiiiiiitiiiiiiMMiiitiiiiiirnriiiJiiitiiirifi[iii]firriiiiiiiiiiiiiiiiiBiijiiiiMii!i!iitiirin;iiiriiii[iiiiiiiiiiiiiiiiijiiiifii]iriiiiiiiiii]iJiiiiiFiii[iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiifi[JEiiittiiiiti<r(iriiiHiiiiiit!!miiiii^ Botterdam Het massaal verlies aan werk bij de RSV-bedrijven in Rijnmond is te beperken tot twee duizend banen, wanneer er een aantal ingrijpende ver anderingen wordt aangebracht in het regeringsplan voor RS V. Wanneer de regering ook nog eens bereid is om sociale maatregelen als een 57,5-jarige regeling door te voeren en arbeidstijdverkorting, kan het ver lies worden beperkt tot vijfhonderd arbeidsplaatsen. Op de ritmische klanken van de Antwerpse 'moderne blaaskapel' St.Juttemus die op de door de RDM'ers ge kaapte Dockyard 7 meevoer, toog gisteren een afvaardi ging van het werfpersoneel swingend naar het Rotter damse centrum. De kaping was een eerste schot voor de boeg in de strijd om de RDM open te houden. De hoop in die strijd is voor alsnog gevestigd op burge meester Bram Peper, die zo'n 2300 handtekeningen kreeg aangeboden. „Meneer, ik hoop dat je hartstikke je best doet. Want onze mannen, die op de RDM een heel leven hebben liggen, verdienen het", zei één van de meege komen vrouwen. Rotterdam wil de RDM als het enigszins mogelijk is, met geld helpen. De RDM'ers lieten zich niet onbetuigd bij het bezoek aan het stadhuis. Met St.Juttemus op de achtergrond maakten ze er een mini-carnaval van. In polonaise gingen ze rond het standbeeld, dat in de hal van het stadhuis staat. Met foto's Jaap Rozema vanaf het balkon de belang stelling van alle wethouders. Behalve haven-wethouder drs.Roel den Dunnen, die voor de RDM buiten Rotter dam in louw was. Het feestje hield op toen Bram Peper de trappen af kwam om de handtekeningen in ontvangst te nemen. Het was slechts een ceremonie voor even. Want het toe spraakje dat de burgemees ter had willen houden, werd ai snel onderbroken. En dus werd het een onderonsje tus sen Rotterdammers. Peper: „We moeten er samen voor knokken. Dan kunnen we de RDM behouden." Geë motioneerd raakte hij door verhalen van de vrouwen. „Burgemeester, we 2itten in de zenuwen. De Heijpiaat krijgt een duw, enze mannen zitten straks uit het raam te staren. Waar moet dat heen? Echt, je moet ons helpen", zei één van hen, terwijl ze met beide handen de vuist van Peper omklemde. Ondanks het dreigende spookbeeld van werkloosheid blijven de RDM'ers in hun werf geloven. Ze vertrokken zoals ze waren gekomen, swingend over de Coolsingel. Om de gekaapte Dockyard naar de werf terug te bren gen. pRuiuiiii)iiittittii}]iiiiiiiiiiiiititiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiii]iiiitiii!iiiiiiiiiiii)iiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiitiiiiini)]iiiittuii]iitiii]iiiiiuiintiiittiintiiHii}iniinitiiiiiiiiiiini]n)tRti]iiiii)ii]iiiii)]iiiiitiiiiiiiiiii)iiii]iiiiniiiiiii)iiiiiiiii]iii]iiijit]itj)iii]jjit)i]fui[)i[hiiijiijTi Rotterdam De enorme drang om een schuld van drie duizend gulden zo snel moge lijk af te lossen, bracht een 20- jarige Rotterdammer er op 4 november vorig jaar toe de Capellenaar Frans van der Weijden in diens woning met messteken om het leven te brengen. Voor dat feit moest hij zich gisteren voor de Rotterdamse rechtbank verantwoorden. Omdat het psychiatrisch rap port nog niet is afgerond, bleef de eis van officier van justitie, achterwege. Binnen drie maanden wordt de zitting her vat. De jongen wist heel goed wat hij zocht toen hij op de avond van de vierde november bij de familie Van der Weijden aan belde. Via een vriendin, die er regelmatig over de vloer kwam, wist hij dat de vrouw een erg kostbaar halssnoer be zat. „Ik had me er helemaal op in gesteld dat snoer te krijgen. Heel m'n toekomst hing er van af", vertelde hij recht bankpresidente mr. mevrouw Lenst nk-Bosman. Gemaskerd en gewapend met een mes, een overgeverfd speelgoedpistool en op maat gesneden stukken touw, belde hij die avorid aan. In zijn ge dachten had de overval zich al vele tientallen malen voltrok ken. Hij zou hen onder bedrei ging van het goedgelijkende speelgoedpistool dwingen het halssnoer te overhandigen. Mochten zij het kleinood niet zo gemakkelijk afstaan dan zou hij hen vastbinden en des noods onder bedreiging met geweld dwingen de ketting te geven. Anders Het liep echter anders. Bij hei open doen van de voordeur begon mevrouw Van der Weij den al onmiddellijk luid te schreeuwen. Haar man snelde toe en probeerde de indringer het huis uit te werken. Dat was het moment dat de jongen zijn mes greep en zoals de offi cier het noemde, als een wilde tekeer begon ie gaan. Aan de veelheid aan messte ken in borst en buik is de man kort daarop overleden. Dat zijn betrekkelijk geringe geldnood tot dit resultaat moest leiden, zei de recht bankpresidente diep triest te vinden. „Temeer als je ziet dat hij financieel helemaal geen grote zorgen had. Dankzij uw- uitkering, de baan van uw vriendin en uw illegale werk voor een uitzendbureau had u gemakkelijk geld kunnen spa ren om die schuld snel af te lossen." Reeds de volgende morgen was hij samen met een vrien din al bezig een draaiboek in elkaar te zetten om haar stief- broertje te ontvoeren. Het meest wrange van dat tot in de puntjes uitgewerkte plan was dat de uitvoering ervan op de dag van de begrafenis van zijn slachtoffer was gepland. Toen hij de operatie, die hem een losgeld van vijftigduizend gulden had moeten opleveren, een week verschoof, kon deze niet meer worden verwezen lijkt. In die week werd hij ge arresteerd. Uit het verhoor van de politie bleek dat de jongen m zijn sce nario ook al plaats had inge ruimd voor een overval op een Rotterdamse koppelbaas en nog een andere ontvoering. In zijn voorlopige en korte re quisitoir stelde de officier van justitie dal zowel de poging tot diefstal met geweld als dood slag zijn inziens voldoende wa ren bewezen. De strafmaat komt in de volgende zitting aan de orde. Dit heeft de Industriebond FNV in Rotterdam becijferd m het tweede reddingsplan, dal is toegespitst op de huidige plan nen van minister Van Aarden- ne van economische zaken. In het regeringsbesluit zijn er drieduizend banen in het ge ding. voornamelijk bij de wer ven Wilton-Fijenoord, RDM en bij VeroIme-EIektra m Maassluis. Bij dit rijtje is nu ook gekomen de machinefabriek Verolme IJssclmonde, waar door een fusie met de montageafdeling van de scheepswerf 'De Schel de' tweehonderd banen moe ten verdwijnen. De meeste ar beidsplaatsen zijn volgens de vakbond te redden in de scheeps répara He: zeshonderd. Daarvoor is wél een aantal grondige herstructurerings maatregelen, tn deze sector no dig voor de Rotterdamse ha ven. „Wanneer Rotterdam zijn klanten wil behouden is hel zaak dat RDM en Wihon-Fije- noord open blijven", aldus het reddingsplan Sluiting destijds van dc werf Nieuwe-Water weg, een volte dochter van RDM. heeft geleerd dat slechts dertig procent van de klanten naar de Rotterdamse Droog dokmaatschappij uitweken. De andere zeventig proeent zoch ten hun heil elders, aldus de vakbond Kosteloos zal vol gens de Industriebond FNV het behoud van honderd vijftig arbeidsplaatsen bij de offsho re-afdeling van RDM zijn. De regering heeft 'in haar kwaad', aldus de vakbond, de tank koe- petwerkplaats en zware appa ratenbouw meegerekend. Twee afdelingen die volop werk hebben. Kansen Wanneer de RDM ook nog eens opdracht krijgt voor de bouw van twee van de drie vaten voor het F lex looker-pro ject van Esso (goed voor 75 ar beidsplaatsen) liggen er kan sen voor behoud van de off shore voor de RDM „Het pro ject geeft enige lucht Enkele tientallen werknemers uit de offshore kunnen voor enige tijd over naar de Flexicoker totdat er specifieke opdrachten voor booreilanden komen. Op die manier wordt kennis en ervaring voor de RDM behou den". aldus bestuurder Dik Nas Voor de afslanking van de ma- nneafdelingen bij Wilton-Fije- noord en RDM en voor Verol me IJsselmondc ziet de Indus triebond vooralsnog geen op lossingen Verolme Elektra is volgens de bond gered met een boedelkrediet van de regering. „We zullen er keihard aan trekken. Dit bedrijf is over eind te houden", aldus Nas Het behoud van Verolme Elektra betekent een winst van driehonderd banen Niet geslaagd Met verbittering constateert de vakbond dat zij er niet in ge klaagd is om duidelijkheid te krijgen over de toekomst van zeven andere RSV-bed rijven- Delta, Data, RSV-Automation, Man other m, De Neef. SCS en Shipknown. „Ook bij economi sche zaken staan ze met een mond vol tanden als je er naar vraagt", aldus Nas. fn eerdere plannen hooft 'de Industrie bond FNV al aangetoond dat sociale heistructuteiing in de metaalsector een winst van vijftienhonderd arbeidsplaat sen oplevert. Dit plan werd enkele weken terug al gelan ceerd. ?he *!sch; '*rt**kboi Et zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend ol vriendin misschien. Breng daar even jj verandering m. 4dres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f pc en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een telefoonklapper. SOOd'S"^, gi" lfriving#

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1