Totale tekort¥É|: negen miljoen 'Sloop is onvermijdelijk' VVD: koopwoningen onder pri j s bouwen Diepvriespaard 'College redeneert krom' De haan staat! °P VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDA1SCH COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT WETHOUDER KRAAKT RENOVATIEPLANNEN ZEEHELDENBUURT B en Wmoet volgende week dekking aangeven Vierde fase renovatie nog niet zeker "Vrije sector meer stimuleren' Schiedamse clubhuizen over bezuinigingen: Kinderen bedreigd Sehëiit&Lïrë niden ijsbaan finaal B en W zoeken gaatje voor apparatuur vrouwenhuis Mini- badhuis weer geopend Sociaal- medisch centrum naar Willemskade? Nog geen spoor van vermist jongetje WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 Vlaardingen Hoewel woensdagavond al een eer ste informatie-avond wordt gehouden over de vierde re novatiefase ïn de Veiie- noordsepolder is het nog geenszins zeker, dat die re novatie doorgang zal vin den. Volgende week dins dag moet het college van B en W een uitspraak doen over de tekorten op de grond- en exploitatiekos ten, die de stadsvernieu wing in de VOP onvermij delijk oplevert. Voor alle nog resterende projecten die in het stadsvernieu wingsplan staan aangege ven moet als alle tegenval lers woyden meegerekend een bedrag van negen mil joen gulden op tafel ko men. Hoewel dat bedrag over een aantal jaren kan worden uitgesmeerd zal het toch een uiterst moeilij ke zaak worden, de dek- kingslasten voor dat tekort boven tafel te krijgen, zo wordt op het Vlaardingse stadhuis verwacht. Dat enorme tekort ontstaat hoofdzakelijk omdat het rijk bij het subsidiëren van de stadsvernieuwing niet alle kosten van de gemeen te dekt. Er is bij dit soort werkzaamheden altijd een tekort op de grondkosten: als de waarde van de grond, zoals die bij het ge meentelijk grondbedrijf in de boeken staat, volledig in de huren zou worden door berekend zouden de huizen onbetaalbaar worden. Ook de nieuwbouw in de stads vernieuwing van de VOP levert exploitatietekorten op. Bij de eerdere renovatiefa sen in de wijk heeft het ge- meentebetuur telkens inci dentele oplossingen ge zocht voor de tekorten. Bij de derde fase bijvoorbeeld werd de 'winst' op de grond van de vroegere detailhan delsschool aan de Westha- venkade, waar momenteel een bejaardencentrum wordt gebouwd, gebruikt om een deel van de tekor ten in de VOP weg te wer ken. Op het stadhuis wil nu liever af van die inci dentenpolitiek: het is in tïjj- den van bezuinigingen be^ ter om in één keer volledig te berekenen, wat er nog voor tekorten zullen ont staan. In dat stadsvernieuwings plan staat precies aangege ven, wat er met de diverse blokken in het oude deel van de wijk nog kan wor den gedaan. Een flink deel van de nog resterende hui zen komt, op korte of lan gere termijn, alsnog voor renovatie in aanmerking. Slechts enkele blokken zijn zo slecht, dat ze moeten worden afgebroken, om plaats te maken voor nienwbouw. Weer andere huizen kunnen nog enige tijd in stand gehouden wor den. De vierde renovatiefase. zo als die door de project groep is voorgesteld, omvat een serie huizen in de Sta tionsstraat (de huisnum mers 18 tot en met 124, met uitzondering van 54/56, en de nummers 166 tot en met 182) en in de Pieter Karei Drossaartstraat (huisnum mers 198 tot en met 256 en 221 tot en met 239). Woensdagavond wordt in het buurthuis De Pijpelaar een informatie-avond over deze renovatie belegd. Tij dens die bijeenkomst zijn onder andere de eerste te keningen te zien. Wie het dier verloren is, is niet bekend. Maar in de Schie in Schiedam trof fotograaf Ben Blumers dit gedeeltetijk ingevroren speelgoedpaard aan. De eigenaar moet snel zijn: als het ijs eenmaal weer verdwenen is, gaat het beest zonder twijfel koppie-onder. i Maassluis De Maassluise VVD-fraetie maakt rich ernstig zorgen over de woningbouw. Frac tievoorzitter John Seheerstra vraagt 2ieh af wat het college van Ben W van plan is te doen nu Maassluis in 1983 nog niet eens de helft (193) van de geplande 423 huizen mag bouwen. De liberalen zelf stellen maar voor de woningbouw in de vrije sector te stimuleren. In een zestal vragen worden burgemeester en wethouders gevraagd te onderzoeken een oplos sing te vinden „in ka volprijzen lager dan nor maal te doen gebruikelijk", zodat huizen goed koper kunnen worden gerealiseerd. Anders zal de woningbouw in Maassluis ver beneden het gewenste niveau blijven, Volgens de VVD kan met dit voorstel ingespeeld worden op de slech te situatie in de woningbouw, „waardoor aan nemers bereid zijn te bouwen tegen sterk con currerende prijzen. De liberalen vragen zich eveneens af wat er nu met de bouwterreinen Verto-ll (200 huizen) en de Steendïjkpolder-Noord (600 huizen) gaat ge beuren en waar B en W haar prioriteit gaat leg gen. De VVD komt tot de conelusie dat een on aanvaardbare achterstand in de woningbouw zal ontstaan. Daarom moet er, aldus Seheerstra, goedkope woningen in de vrije sector worden verwezenlijkt. Schiedam „De club- en buurthuizen moeten laagdrempe lig zijn. Dat staat in alle nota's te lezen. Maar in tijden van bezuinigingen en ontslagen moeten de eigen bijdrages en contributies omhoog. Daardoor verhoog je de drempel; juist voor de mensen die het nodig hebben. Dat is toch een krom me redenering van het college.'* Bat zei clubhuiswerker André Woutereer» gisteravond tijdens de vergadering van de raads- Rotterdam Een 12-jarig jon getje uit Schiedam en zijn evenoude vriendinnetje uil Vlaardingen zijn maandag avond door drie oudere kna pen in Rotterdam in de metro met een mes bedreigd. De kin deren moesten al hun bezittin gen afgeven, zoals een aantal tennisrackets, sportschoenen en tassen. De buit van de da ders had een totale waarde van twaalfhonderd gulden. Vlaardingen Het heeft maanden geduurd en veel moeite gekost,, maar de toren spits in de Oostwijk heeft z'n dure haan gekregen. Zesdui zend gulden heeft het beest gekost, dat gistermiddag in de vrieskou werd geplaatst. De haan staat trots hoog op de spits,, die als volière dienst doet. Er zitten slervogels in, i felgekleurde valkparkieten die tussen de vriendelijke, maar toch wat saaie koerduiven, lus tig rondvliegen. „Hij staat er hè, mijn haan", zei Goudriaar, tevreden. Nu moet alleen hei uurwerk nog aangebracht Worden en dan is het pronkt stuk klaar. commissie voor welzijn en volksgezondheid, die de bezui nigingen in het sociaal cultu reel werk besprak. Het club- en buurthuiswerk moet dit jaar 45.000 gulden bezuinigen. Dat betekent dat er vooral op de activiteiten moet worden geschrapt. Alle commissieleden behal ve de CPN stemden in met het sociaal cultureel plan en de daaruit voortvloeiende bezui nigingen voor dit jaar. CPN- raadslid Eef Collé: „Als wet houder Hafkamp zegt dat er minimaal is bezuinigd, dan komt dat omdat de voorzienin gen in Schiedam niet optimaal zijn." Een voorstel van de CPN om het bedrag, dat de ge meente aanvankelijk had ge reserveerd om Arcade open te houden, over te hevelen naar het sociaal cultureel werk werd door niemand gesteund. Zoals bekend heeft de stich ting Arcade '82, die er voor streed het met sluiting be dreigde zalencentrum aan dé Lange Haven open te houden, er de brui aan gegeven. In Maassluis werd zo druk geschaatst, dat het ijs al snel in slechte conditie verkeerde. Waterweg Het is gister avond zo druk geweest op de in Maassluis, dat al een paar uur na de opening ijs finaal stukgereden het was. Vandaag bleef de ijs baan dan ook dicht De door de drukte ontstane wakken waren vannacht weliswaar al een beetje dichtgevroren, maar volgens sportambtenaar Kramer is het pas verant woord om morgen weer open te gaan. En dat kwam nu net slecht uit. Tenslotte had Maassluis bij schaatsers al een streepje voor, want in het Waterweg gebied was verder nog ner gens een ijsbaan open ja, in Maasland, daar. waren ze er ook vroeg bij: maandag reeds. Maar gisteravond ont stond er dus ijspret beneden aan de dijk, die van Vlaar dingen naar de Eerste Stad aan de Waterweg voert. En hoewel er ook een paar be zoekers alleen op de warme chocolademelk afkwamen, was het ijs er aanvankelijk heel goed. Dat was toen nog niet overal zo. Het moet ongeveer op het moment geweest zijn, dat een groepje van drie bont gekle de schaatsers in Maassluis ge zamenlijk onderuit gingen, dat inSchiedam VVD-frac- tieleider Gerard Verhuls- donk zich in het verwarmde stadskantoor zorgen maakte over dé kwaliteit van het Schiedamse - ijs. Dé ijsbaan" aan de Schiedamseweg bij Kethel zat nog vol scheuren, had hij geconstateerd. Hij on derhield er zijn partijgenoot, wethouder., Luub Hafkamp, over, t want Verhulsdonk zag niet graag dat alle schaatsen de Schiedammers naar de Maassluise ijsvloer rijden. Verhulsdonk: „Mijn vraag heeft te maken met welzijn, volksgezondheid en de bui tentemperatuur, Ik heh di verse telefoontjes gehad dat het ijs slecht berijdbaar is. Valt daar nog wat aan te doen voor de lente begint?" zo legde hij de wethouder voor. Hafkamp antwoordde daarop dat hij er een tele foontje aan zou wagen met de opdracht om 's nachts het ijs met water op te spuiten. „Dat "werd vroeger ook gedaan," aldus de wethouder. Dus als het goed is en een wethouder werkelijk macht heeft, dan kan er morgen in Schiedam net zo geschaatst worden als in het Maassluise. En Vlaar dingen? Daar kunnen de schaatsers dus voorlopig twee kanten op. De ijsbaan in de Broekpolder was vanochtend nog dicht. Vlaardingen Volgens wethouder Bas Goudriaan is het zo goed als onvermij delijk dat een deel van de huizen in de Zeeheldenbuurt, die volgens de bewo ners nog gerenoveerd kunnen worden, tegen de vlakte gaan. „Het plan dat u hebt gemaakt", zei Goudriaan tegen de bewoners, „is te duur, en dat is uw eigen schuld, laten we dat als volwassen men sen zeggen." De bewoners vroegen gisteravond in de com missie stadsontwikkeling van de politici, dat zij bij de provinciale dienst volkshuisvesting (PDV> duidelijkheid zouden vragen over de afwijzing van de renovatie. Voor Goudriaan was het wel duidelijk waarem de renovatie plannen niet door de PDV waren goedgekeurd. „Te duur." De wethouder wilde gisteravond in de commissie niet praten over de renovatie en de vraag van de bewoners. Dan moeten eerst de gegevens op tafel komen, vond hij. Projectambtenaar Jan Lands heer was het daar niet mee eens. „Een nodeloze maand vertraging", noemde hij het door Goudri aan bepleitte uitstel. Maar daar waren alleen de kleine linkse partijen het mee eens. Volgens Goudriaan zijn alleen de huizen aan de Spoorsingel nog te redden van de slopershamer. „Dat moeten we onder ogen zien. Ik begrijp heet goed dat het rijk zegt dat de renovatieplannen te duur zijn." In september van vorig jaar zeiden alle politieke partijen nog dat zij zich bij het ministerie sterk wilden maken voor renovatie. De plannen die in de projectgroep zijn gemaakt betekenen dat de renovatie per huis 91.000 gulden gaat kosten. Zij denken 2elf dat daar nog wel wat geld af te halen is. Landsheer meent dat het rijk de plannen wel zal goedkeuren, als het lukt om negentien mille van de kosten af te krijgen. Maar volgens Goudriaan is het bedrag dan nog te hoog. In de volgende vergadering praat de commissie weer over de renovatie in de Zeeheldenbuurt. Schiedam Het kort geding tegen de stichting Sjop is van ochtend niet doorgegaan. Bij het advocatencollectïef Schie dam kreeg mr. Hans Schoenmakers gisteren te horen van. de advocaat van de gemeente Schiedam, dat er een maand uitstel wordt gegeven. In die maand zullen Sjop en de ge meente met elkaar moeten onderhandelen over de voor waarden, waaronder de stichting voor alternatieve werkge legenheid in het gekraakte pand aan de Lange Kerkstraat mag bliiven zitten. Sjop dankt dit uitstel aan pogingen, die CPN-raadslid Eef Collé en PvdA-fractieleider Brouwer heo- ben ondernomen om het college van B en W op andere ge dachten te brengen. Sjop-woordvoerder John Zwart zei vanochtend, dat hij geen enkele moeite heeft met het tekenen van een zogenaamd kraakcontract, als hij maar de zekerheid krijgt dat de pa pieren tekst zeer ruim geïnterpreteerd mag worden. Hier over zal de komende tijd gesproken worden. Schiedam Het college van burgemeester en wethouders zal nogmaals bekijken of er financiële ruimte is voor een filmprojector en een geluidsinstallatie in het Schiedamse vrouwenhuis, dat binnenkort wordt geopend in de voorma lige LEAO aan de Lange Kerkstraat 60. B en W stonden aanvankelijk op het standpunt dat de vrou wen eerst maar eens moeten bewijzen dat ze die appara tuur. ter waarde van 5500 gul den, ook waard zijn. Dat kwam wethouder Luub Haf kamp gisteravond in de com missie voor welzijn en volks gezondheid op forse kritiek te staan. Vooral PvdA-raadslid Truus de Nijs, die ais Schiedamse vrouw is betrokken bij het vrouwenhuis, was het er niet mee eens. „Het is toch te dwaas dat ze de behoefte moe ten bewijzen. Een installatie is een algemeen technisch hulpmiddel; het is een geaccepteerd onderdeel van ons levenspatroon. Maar u beschouwt het als een luxe," zo hield ze de wethouder voor. De overige partijden, behalve het CDA waren het daar mee De CDA-woordvoersters Els Hell wig en Rita van Lambal- gen vonden het allemaal niet zo vanzelfsprekend. CDA'ster Van Lambalgen; „Als het zo belangrijk is, moeten de vrou wen er zelf wat voor over heb ben. Door zelfwerkzaamheid, bij voorbeeld een bazar of oliebol len bakken, kun je heel wat geld bij elkaar krijgen." Els Hellwig vroeg zich af waarom er in deze tijden van bezuini gen niet wordt gezocht naar een opiossing om dergelijke apparatuur met andere instan ties en instellingen te delen. WD-raadslid Gerard Ver hulsdonk liet wethouder Haf kamp, ook VVD, duidelijk merken wat de liberale fractie er over denkt. „Als het college ruimte vindt om mevrouw De Nijs te-bevredigen, kunnen wij onze adhesie betuigen," aldus de fractievoorzitter van de VVD. Vlaardingen Het mini- badhuis aan de Rotter- damseweg blijft open. De bewoners moeten de boel dan wel 2elf schoon hou den en er zit ook nie mand meer om hen bin nen te laten. De deur gaat open door een mun tje in een automaat. De prijs voor een bad was anderhalve gulden en dat blijft het ook in de nieuwe situatie. „Een verkapte prijsverhoging", noemde Remi Poppe dat, want de bewoners krij gen geen service meer. Ze moeten alles zelf doen. Het badhuis sneuvelde bij de begrotingen. Het werd per 1 januari geslo ten. Na heftige aandrang van de bewoners van de 410 semi-permanente huizen in de Babberspol- der, die zelf geen dou- chegelegenheid hebben, wordt het nu weer hero pend. Het idee om het badhuis door de mensen in de wijk te laten behe ren kwam van de bewo ners. Het college heeft dat nu overgenomen. Het opnieuw openstellen van het badhuis is een expe riment, dat een half jaar duurt Schiedam De gemeente on derzoekt de haalbaarheid van een sociaal-medisch centrum in Schïedam-zuid op de locatie Hagastraat/Willemskade- /Groenelaan. Vorige week werd duidelijk zo'n centrum op de locatie Bethelkerk niet kan doorgaan, omdat de huur prijs te hoog zou worden. De raadscommissie voor welzijn en volksgezondheid heeft zich gisteravond eveneens neerge legd bij het niet doorgaan van een dergelijke voorziening op de plaats van de voormalige kerk. Jarenlang wordt al gepraat over een sociaal-medisch cen trum in de Gorzen. De instel lingen, die hun intrek in het centrum zouden nemen be- jaardenwerk, kruisvereniging, maatschappelijk werk en twee fysio-therapeuten zijn na het bekend worden van 'de huurprijzen echter flink ge schrokken van de fianciéle consequenties. Met name het bejaardenwerk is bang dat het na nog een bezuinigingsronde van de rijksoverheid de huur voor het sociaal-medisch cen: *trum niet meer kan opbren gen. Ook de locatie wordt niet ideaal genoemd. Alle partijen in de raadscom missie, behalve de CPN, kon den begrip opbrengen voor het besluit van burgemeester en wethouders om dan maar af te zien van een sociaal-medisch centrum op de locatie Bethel kerk. CPN-raadsÜd Eef Collé meende dat het gebouw er toch moest komen ondanks dé onzekere financiële conse quenties. „Als het er eenmaal is. komt het heus wel vol. Zelfs al kost het de gemeente jaarlijks 30 a 40.000 gulden, dan moet je het voor deze wijk doen. Iedereen is zo zwartgal lig. Je hoort niets anders dan bezuinigen, bezuinigen. Ik ben bang dat als we zo doorgaan, we Schiedam op deze manier niet leefbaar kunnen maken: Als je het wilt. moet je het nu doen. De rente en de bouw prijzen zijn nu laag. Doen we het over vijf of tien jaar, dan kost het meer geld." Maassluis De politie van Maassluis heeft nog geen spoor gevonden van Anjum Bobby Kaan. Het vierjarige jongetje werd zaterdag voor het laatst bij de Zuid vliet in de buurt van het Wipperspark gezien. Vermoedelijk is hij in een wak gevallen en onder het ijs ge schoten, want zijn mutsje werd wel door duikers gevonden. Ook het speuren met een heli copter heeft maandag geen re sultaat opgeleverd. Gezien de getuigenverklarin gen neemt de politie niet aan dat Bobby is weggelopen of ontvoerd. „Daar hebben we geen enkele aanwijzing voor, hoewel in deze tijd alles moge lijk is", aldus woordvoerder Boeringa.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1