BOTTERDAM Joe Jackson kent de weg Hoe een Koreaanse uit ons land werd gezet AGENDA Rotterdams leegloop houdt maar niet op Herbouw molen twee j aar na de brand HUI PLEIN Klacht tegen politiemensen uit Rhoon wegens mishandeling Rotterdams Nieuwsblad woensdag 16 februari 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam -Goede arties ten zijn die artiesten, die het aandurfden hun popu lariteit te verspelen met op het eerste gehoor zinloze avonturen. Joe Jackson is zo'n man. Gisteravond con certeerde de Britse gewel denaar in de Doelen. Eer ste, en naar later bleek ook enige indruk: weergaloos. Als er iemand is die in 1982 indruk heeft gemaakt in de muziekwereld, dan is het wel deze slungelige, 1.86 meier lange, kalende meneer uit Engeland. Hij verraste vriend en vijand met de Jp 'Night and Day', een plaat (zijn vijfdel die hij opnam in New Vork. met een band waarin we uit de vroegere line up alleen bassist Gra ham Ma by terug vinden. Maar de grootste verrassing was het feit dat Joe koos voor een giiaarloze lp en de bijtende, rauwe zang cn mu ziek inruilde voor een melo dieuzer muzikaal raamwerk. Voor zoiets is echt wei lef no dig. want Joe mag zich dan verheugen in een fanatieke aanhang, de vraag is nog maar hoeveeJ fans hem trouw blijven als hij duidelijk zijn voorkeur voor jazz uit spreekt en zich zeer door de salsa laat beïnvloeden. Dat was overigens niet voor het eerst, want op Jumpin' Jive' door Peter van der Hoest maakte hij zijn voorkeur voor jazz al duidelijk. Joe had in die lp in ieder geval kolos saal veel plezier, maar ver speelde er mee de sympathie van met name de Britse mu- ziekpers. die toch al vond dat hij met beat grazy op een dwaalspoor terecht trasgeko men. Joe is echter allerminst ver dwaald. Met zijn concert gis teravond onderstreepte hij nog eens nadrukkelijk dat musiceren in de eerste plaais plezierig is voor hém. Wie dan ook nog zijn discipel wil worden is welkom. Jackon speelde werk van vrijwel al zijn albums. En dan staat een ouderwetse gearrangeerd nummer als 'Texedo Junc tion' (van 'Jumpin' Jive' als een schril contrast tegenover 'Fools in Love', dat dit keer zeer plechtig en nogal met effectbejag werd vertolkt. Jackson in de Doelen zal ons Jang heugen. Oók omdat deze Britse gigant in staat bleek om de voorteffelijke akoe stiek van deze concertzaal niet te vermoorden, door het volume redeloos op te voe ren. Instrumenten moeten bij Jackson te onderscheiden zijn, zijn muzikanten mogen niet stikken onder die eeuwi ge wollen deken, waarmee zoveel popmuzikanten hun luisteraars en zichzelf afdek ken. Het publiek kon dankzij dat gave geluid intens genie ten van bijvoorbeeld het vir tuoze spel van de bassist Maby. En van Sue Hadjupou- los, een zeer energieke per- cussioniste. en van het duo Al Weisman en Joy Askew op toetsen en Larry Tolfree achter de trommels. Rhoon In het begin had de rel het karakter van een fiorpsklucht. Maar inmiddels iS de ruzie tussen burgemeester J. E. pSemminck en de 70-jarige A. Ï$ooy uit Rhoon zo hoog ingelopen, dat de beschuldigingen aan het s^res van de politie en de burgemeester zo ernstig zijn, dat zij ver boven het niveau van een dorpsrel uitstijgen. Om bij de huidige stand van zaken te beginnen: de 48-jarige Koreaanse echtgenote van Booy is als gevolg van alle moeilijkheden in een psychia trische inrichting in Delft op genomen. haar zus is het land uitgezet en verblijft nu in Ko rea en Booy zelf gelooft niet meer in het Nederlandse rechtsbestel. Wel is de vitale zeventiger strijdbaarder dan ooit tevoren. ..De onderste steen moei nu boven komen", vindt hij. Ge detailleerd, af en toe emotio neel. legt Booy de situatie uit. „Ik ben natuurlijk niet objec tief. maar ik zal proberen zo eerlijk mogelijk alles te vertel len. zonder de voorvallen en de nasleep aan te dikken", zegt hij op voorhand. Booy, nu gepensioneerd, op richter van het in de Bollek bekende tankreinigingsbedrijf Booy-CIean, huwde in 1979 de Koreaanse Kilza Kim. die al langer in Rhoon woonde. Voorheen was zij gehuwd met een goede kennis van de bur gemeester. maar dit huwelijk üep spaak. Kim is afkomstig uit een voor aanstaande Koreaanse familie ep heeft gestudeerd voordat zij in Nederland kwam wonen. Het huwelijk met Booy verliep goed, alleen voelde zij zich vaak eenzaam in de luxueuze villa in Rhoon, Booy: ..Tijdens ons huwelijk bleek, dat er een sterke gevoelsmatige band be stond met haar familie. Met npme haar zuster Bok Soon neemt een grote plaats in in haar hart. Zij staan eikaar zeer nabij en dienen elkaar weder zijds tot ondersteuning." Hel is daarom verklaarbaar dat Kim erg blij'was toen in augustus 1981 haar zuster, broer en moeder op familiebe zoek kwamen. Broer en moe der verlieten binnen drie maanden Nederland. Kim's zuster Bok Soon wilde blijven. Burgemeester Temminck woont vlak bij Booy. Wanneer ze elkaar tegenkwamen, stak de burgervader altijd joviaal zijn hand op. Volgens Booy sprak hij Temminck tijdens een van deze informele ont moetingen aan en sprak met hem over een verblijfsvergun ning voor zijn schoonzuster. ..Hij voorzag geen en kei pro bleem. Dat heeft hij verschil lende malen tegen mij gezegd. Ik had daar het volste vertrou wen in. Zeker omdat ik mij garant stelde voor optredende kosten op het gebied van le vensonderhoud, geneeskundi ge verzorging enz. Mijn schoonzuster zou in onze wo ning kunnen wonen en nim mer een beroep op een uitke ring hoeven te doen", zegt Booy. De burgemeester om-, kent dit gesprek en zijn toe zeggingen, maar daar komen we later nog op terug. .Tijdens het verblijf van Jtüok Soon fleurde mijn vrouw hele- maal op. Hoewel ze van nature introvert en soms wat depres sief is, was zij in nabijheid van haar zuster een heel andere persoonlijkheid. Een psychia ter, bij wie mijn vrouw onder behandeling stond, drong dan ook erg aan op een langduri ger verblijf van Bok Soon", zegt Boov, die als ondersteu ning een verklaring van de huisarts laat zien, waarin deze de woorden van Boov beves tigt. Eruil Ruim een jaar later, november 1982. kwam het besluit van het ministerie van justitie binnen: Bok Soon moest het land uit, omdat ze armlastig was, wo ningzoekend en geen Neder lands sprak. Volgens Booy wendde hij zich daarna tot de burgemeester, die antwoordde dat 'zij het laud uit moest en daarmee uit*. Een kort geding tegen deze beslissing had een negatief resultaat. Op dal moment begon de ech te ellende met de rijkspolitie, die in opdracht van de burge meester handelde. Om Bok Soon te arresteren, verschenen op 9 december in de avond uren vier wachtmeesters van de rijkspolitie aan de deur. Beide vrouwen waren alleen thuis en weigerden angstig de mannen de toegang. Kim tele foneerde snel met haar advo caat. die adviseerde om cén politieman binnen te laten. Op het moment dat zij de deur opende, kwamen volgens bei de vrouwen de vier mannen mei getrokken pistolen de wo ning binnen. Even later arri veerden nog twee politiemen sen, Het hele huis werd ver volgens doorzocht. Volgens de heide vrouwen werden zij door de politieman nen in de woning mishandeld. Zij zouden zijn geschopt en ge slagen. Booy: ,,De vrouwen kunnen zich nooit ernstig heb ben verzet tegen de politie. Beiden wegen nog geen vijftig kilo. Book Son is zelfs zo klein, dat ik een bankje moest ma ken. zodat zij normaal achter het aanrecht kon staan", zegt Booy. Uiteindelijk werd Book Son door de agenten meegenomen. Buren hebben het optreden van de rijkspolitiemensen waargenomen. Advocate mr. P. van der Kolk is in het bezit van een doktersverklaring, waaruit blijkt dat Kim op ver schillende plaatsen blauwe plekken en kneuzingen had. Ook bezit zij verklaringen van een inspecteur van het minis- >A. Booy: „De onderste steen moet nu boven komen." ter te van jusutte en van een vertegenwoordiger van de Riag (Regionale instituten voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg) die ook de kneuzingen hebben geconsta teerd en deze in verband bren gen met hei politic-optreden. Bewusteloos Na het vertrek van de politie is Kim kennelijk flauw geval len. Booy kwam later die avond thuis. „Ik trof alle deu ren open en mijn vrouw lag bewusteloos op de grond. Ik waarschuwde onze huisarts dokter Reitsma, die mijn vrouw de daarop volgende da gen samen met de doktoren Van de Broek en Goking in totaal zestien maal onderzoch ten." De dag na dc arrestatie, werd Book Son, na bemoeienis van een advocaat, weer vrijgelaten. Zij moest zich tedere dag op het politiebureau melden, maar durfde dat niet uit angst opnieuw te worden gearres teerd. Een nieuw kort geding werd verloren. Kim werd zo depressief van dc gebeurtenis sen, dat zij op 14 januari in een psychiatrische inrichting in Delft moest worden opgeno men. Zij verblijft daar nu nog. Op 18 januari om kwart over tien *s avonds verscheen op nieuw de politie, Booy daar over: „Ik was thuis met mijn schoonzuster. Toen ik de poli tie voor onze woning zag, raakte ik van streek. Ik dacht aan alle reeds ondergane el lende. Bovendien speelde voor mij mee, dat ik hartpatiënt ben. Ook was mijn schoonzus ter erg bang voor de politie. Toen er werd gebeld, liet ik dan ook niemand binnen. Wel waarschuwde ik telefonisch mijn advocaat Om toch binnen te komen, sloegen de agenten een ruit in en betraden even later mei ge trokken pistolen de woning. Ik werd direct beetgepakt en kreeg handboeien om. Ik werd zeer hardhandig tegemoet ge treden en viel flauw op de grond. Zes agenten kwamen mijn schoonzusje ophalen", verhaalt Booy nu emotioneel. Advocaat mr. B. J. M. Veldho ven bevestigt dat hij Booy ge boeid liggende op de deurmat aantrof, toen hij ter plaatse kwam. Veldhoven waar schuwde een arts, die Boov door Dirk Mellema foto Jacques Zorgman medicijnen en rust voor- schreef. Nadat het hele huis opnieuw was doorzocht, werd Bok Soon meegenomen. Zij verbleef, tegen de voorschrif ten in, tien dagen in een poli tiecel, voordat zij werd uitge- wezen. Ook is Booy er zeer verbolgen over, dat de politie nogmaals zijn hele woning heeft doorzocht, op een mo ment, dat hij niet thuis was. Een dag voor de uitzetting mochten Booy en ztjn vrouw, die werd begeleid door een verjpleegster, in het politiebu reau afscheid nemen van Bok Soon. Dat mocht niet langer dan een minuut duren. Booy: „Een politieman kwam met Bok Soon aanlopen, terwijl hij haar armen op de rug had ge draaid. Hij duwde haar voor zich uit. Zij zag er slecht uit. Mijn vrouw raakte hierdoor nog meer van streek." De ver pleegster van de psychiatri sche inrichting heeft deze han delswijze tegenover de advoca te van Booy bevestigd. De ze ventiger bekent dat hij de po litiemensen toen voor SS-ers heeft uigemaakt. Nagels Ook Bak Soon had verwon dingen opgelopen, tijdens haar aanhouding. Volgens de politie heeft een dokter haar op het politiebureau in Barendreeht onderzocht, maar de naam van deze arts kan niet worden be kend gemaakt. Advocate mr. P. van der Kolk: „Er heeft helemaal geen arts naar haar gekeken. Daarover is al een klacht ingediend. Af gelopen maandag is ook een klacht ingediend bij de officier van justitie wegens mishande ling van Booy en zijn echtge note. Ik heb de zaak onder zocht en bezit verschillende verklaringen, die de gebeurte nissen bevestigen. Ik heb geen enkele reden kunnen vinden om aan het verhaal van Booy te twijfelen. De wijze waarop de politie optrad is bijzonder onjuist." Burgemeester J.E. Temminck, hoofd van de politie in Rhoon ais het om vreemdelingenza ken gaat, is het oneens met de conclusie van de advocate. De burgervader stelt dat de onaf hankelijke rechter heeft uitge maakt dat Bok Soon hier niet mag blijven. Hij ontkent ooit Booy een toezegging te hebben gedaan, dat de Koreaanse hier mocht blijven. Op de mededeling dat zowel de advocate als Booy niet het besluit van de rechter aan vechten, hoezeer ze dat ook betreuren, maar het optreden van de politie, wordt Tem minck boos. „Die Booy is lang zamerhand vervelend aan het worden. Wat zijn dat voor me thoden om de pers erbij te ha len, alleen om mijn politie mensen onderuit te halen. Ik zet vraagtekens bij deze man. Er zijn mensen die denken, dat ze alles kunnen maken, maar ik behandel iedereen op dezelfde wijze. Of ze hu een dubbeltje bezitten of rijk zijn." De burgemeester is moeilijk te verstaan. Hij slikt bijna al zijn woorden in. Nu buigt Tem minck zich voorover en ver volgt op zachtere toon, alsof het om een zeer vertrouwelij ke mededeling gaat. „Die man ts rijk. Toen de politie de eer ste keer de woning betrad, was hij niet thuis. Hij was aan het jagen. Ook staat hij als agres sief bekend. Let maar op zijn taalgebruik. Hij heeft mijn agenten ook uitgescholden. We kennen tenslotte Booy en zijn Koreaanse. Maar ik ken ook mijn agenten. Ik maak gere geld een praatje met ze, want zo ben ik. Ik weet daarom dat ze niet optreden, zoals Booy beweert", zegt hij voldaan. Een onderzoek acht Tem minck niet nodig. Als hem wordt meegedeeld dat Me vrouw Booy in een psychiatri sche inrichting verblijft als ge volg van de gebeurtenissen en dat bij beide vrouwen blauwe plekken zijn aangetroffen, haalt hij achteloos zijn schou ders op. „Je moet niet verge ten". zegt hij, „dat die vrou wen erg snel blauwe plekken hebben. Mijn zoon van acht tien bijvoorbeeld, dat is een stevige knaap. Als die zo'n vrouw lichtjes beetpakt, heeft ze al een blauwe piek." Op de vraag waarom er zoveel agenten nodig waren om één tengere vrouw aan te houden antwoordt hij, vertrouwelijk zijn hand op mijn schouder leggend, "dat je die vrouwen niet moet onderschatten, met hun lange nagels'. Woensdag 16 februari Hofplein theater: 20.15: 'Maude Mix en Hannah Mae. een opart stel buren* regie Nancy Gabor. met lna van Faassen en Yoka Burrctty. Piccolotheater: 20.30: Gruppo Thea trale Dario D'Ambrosi met "Tutti non c» sono Al ten zijn er niet)" van de Italiaanse acteur.'auteur "regisseur Dario D' Am brost. Theatercafé De Schouwburg: 20.30. iHibhckstheatcr met 'De Kon trabas' regie Guus Jïekors, met Hugo Kool schijn. na afloop van de voorstelling (alleen woe. J6 leb.) spelen leden van het R.Ph.Ö. een suite van Igor Stra vinsky n.a.v. het verhaal 'L' Histoire du soldat'. Lujcorthealen 20.15; Tien* musical over het leven van F:en de la Mar. mei Jaspenna dc Jong. Gerard Cox, Willy van Heesvelde. Rionts Grate- ny». Loekie Knol, Rcina Boelens e a. De Doelen: 12-45: Koffieconcert door een Ensemble uit .hel R.PhO. diri gent Marien van taaie», werken v*ri Wagner en Stravinsky, Stadsgehoorzaal: Vierdingen. 20.15; De Hoofdstad Operette niet 'Viktoria und ihr husar" van Paul Abraham. Theater Zuid plein: 20.15: Seth Gaai- kema met zijn nieuwe proramma 'Het laatste zaaltje met gezond ver stand'. muzikale begeleiding Bob Zimmerman en Jan Blok. De Doelen: 14.30: Poppentheater 82/83; Arnhems poppentheater met 'Bollekop* <6-10 jaar). Poppentheater Belle Pas* Water- loostraat I3?b. 14.30: Het poppenthea ter speelt Timpe en de torenbouwer- tics' (vanaf 6 jaar). Fassagetheater Svhiedam. 14.00: Poppentheater Bram Bi ester veld mei ."Pommotje Horlepiep in het nauw'. Donderdag J7 februari Hof pleintheater: 29.15 'Maude Mix en Hannah Mae, een apart stel buren' regie Nancy Gabor. met Ina van Faassen en Yoka Berretty. Piccolotheater: 20 30; Gruppo Thea trale Dario D'Ambrosi met Tutti non ci sono Alien zijn er niet)* van de 1 tal iaa nse aeleu r/auteur regisseur Dario D'Ambrosi. Theatercafé De Schouwburg: 20.30: Puhliekscheater met 'De Korrtralios' regie Guus Rekt-rs, met Hugo Kool schijn. na afloop van de voorstelling (alleen woe. 16 leb.) spelen leden van het R.Ph.O. een suite van Igor Stra vinsky n.a.v. het verhaal 'L' Histoire du soldat'. Luxortheater: 20-15: Fieri' musical over hel leven van Fien dc- la Mar. met Jasperina de Jong. Gerard Cox. WjJJy Van Hees velde. Rietila Gratc- ma, Loekie KnoJ. Rei na BoeJens ca De Doelen: 20.15: Dooien presenteert i.s.rn. Tros Klassiek* Brahmsc-yelus 82/83; Vera Beths, viool. Johari Kracht, viool. Jurgcn Kussmaui, alt viool. Anne Bijlsma. cello. George Pieterson. klarinet, en Stanley Hoog land. ptanc Het Be ren ei: 22.00: Crossing (geïm proviseerde muziek). Theater Zuidplein: 20.15: Seth Gaau- kema met zijn nieuwe proramm» "Het laatste zaaltje met gezond ver stand', muzikale begeleiding Bob Zimmerman en Jan Blok. J.C. De Siiigel: Dr. Kuiperstraat 3, Ridderkerk. 20.30: Film 'Christians F. wir kinder von Bahnhof Zoo'. Bioscopen Alhambra 1: Trail of the pink pan- J.30-4.00-7.00 e The exorcist" (16) dag. tber" (16) dag Alhambra f 9.30 u. Calypso li 'E.T.' (ai) dag. 2.00-7.00 en 9.45 u. Calypso 2: 'Firefox' (12) dag. 1.(5? 6 45 on 9.30 u. Calypso 3: 'Raiders of the lost ark* (12) dag. 2.00-7,00 en 9.45 u. Centraal: 'Meisjes om van te smul len* (18) dag. 12.30- 2.15-4.00-5.45-7.30 en 9.15 u. Cineac (Beurs): "Evil death" (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Cineac (Bijenkorf): The New York ripper* (16) dag. 2.00 u. Cinerama 1: 'Annie' lal) zat. l.'m woe. 1.00-3.45-6.45 en 9.30 u. Cinerama 'De wc-rld volgens Garp" (12) dag. 1.30-6.45 en 9.30 u. Cinerama 3: 'E.T.' (al) zat I'm woe. 1.00-3.30-7.00 en 9.30 u. Cinerama 4: 'Firefox' (12) zat. t/m woe. 1.15-4.00-7.00 en 945 u. Cinerama 5: 'Les uns les autres' (alj dag, 8.00 u. Corso: 'Aas der a2en' (16) dag. 2.00- 7.00 en 9,30 u. Kriterion: 'Le choix des armes' (al) dag. 7.00 en 9.30 u. ma. alleen 8.00 u. Lumiere 1: 'Le choc* (16) dag. 4.00- 7,00 en 9.30 u. Lumiere 2: "n Hondeleven voor twee' (12) dag. 2.00-4.30-7.00 en 9.30 Lumiere 3; 'Het kleinste border in Texas' (16) dag. 4.15-6.45 en 9.15 u. Lumiere 4: 'Firefox' (12) dag. 1.45- 4 15-6.45 en Ö.15 u. Metro L- 'Porky's pikante pretpark' (16) dag. 2.00-7.00 cn 9.30 u, ma. en woe. avond Bingo. Metro 2: 'Papillen' (12) dag. 8 00 u. Bex: 'Porno-internaat' <18ï dag. van 10.00 u- s'morgens tot 24.00 s'nachts. Thalia: 'Als je begrijpt wat ik bedoel' (al) dag. 2.00-4.30-7.00 en 9.30 u. 't Venster-I: 'Het veld van eer' (16) dag. 19.30 en 22.00 u, ma. gesloten. *t Vensler-2: "ïreaumi" (16) dag. 20.00 en 22.30 u, ma, gesloten. 't Venfitei^3: 'Indentificatione dï una donna' (16) dag. 19.30 en 22.00 u, ma. gesloten. De Lantaren: 'Hei afscheid* (16) dag. 20,00 en 22.30 u, ma. gesloten. Kindervoorstellingen AIhambra-2: 'Walt Disney's teken- filmparade" dag. 1.30-4.00 en 7.00 u. Cinerama-5: 'Hel geheim van NIMH' zat. t/m woe. 1.30 en 3.30 u. Lutniere-1: 'De Boezemvriend' dag. 2.00 u. Lumiere-3: '101 Dalmatiérs' dag. 1.45 Metro 2; 'De fluit en de zes smurfen' zat. ifm woe. 2.00 u. Passage: 'De kleine lord' zat. t/m woe. 2.60 u. Spijkenisse Euro 1; 'Als je begrijpt wat ik bedoel' (al) dag 1.30-6.45 en 9.15 u. Euro 2: 'Aas der azen* (al) dag. 1.30- 6.45 en 9.15 u. Euro 3: 'E.T.* (at) dag. 1.30-6.45 en 9.15 u. Brielle Apo 11 o-theater: The road warrior' (16) woe. 29.00 u. Kindervoorstellingen (al) Apollo-theater: 'De bende van hier naast* zat. t/m woe. 14.00 u. Hdlcvoctsluis Tivolï-theater. "Van de koele meren des doods' (16) woe. 20.00 u. 'Polter geist' (16) di. 20.00 u. Kindervoorstellingen (al) TivoH-theater: "Sjors en Sjimmie en de toverring* zond. en ma. 14.30 u. 'Winnetou' woe. 14.30 u. Dordrecht Euro Cinema: ZaaM: 'Annie' (al) dag 2.00-6.30 en 9.15 u. 2^al-2: Trail of the pink panther' (al) dag. 19.30 en 21.15 u. Zaal-3: 'E.T.' (al) dag. 2.00- G.45 en 9.30 u. Zaal-4: 'Als u begrijpt wat ik bedoel', dag. 2.00. 6.45 en 9.30 u.. zo. 1.45. 4.15, 6.45 en 9.30 u. Clnode: 'Raiders of the lost ark' (12) dag. 19.30 u. Kindervoorstellingen (al) Cinode: 'De nieuwe avonturen van Pieiie Bell' woe. 2.00 u. Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken .zijn dagelijks geopend van 8.30- 17.30 u- Buiten deze tijd, dus ook in de weekeinden is voor spoedgevallen een waamemmgsregeling. Men kan via het aniwonrdapparaal of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt. Betreft het een spoedrecept, dan kunt u een taxi ne men. Vraag een taxibon die u aar de chauffeur overhandigt. Taxi Tele fooncentrale. Tel: 010-361222. A r tsen bood schap pc nd ien st: Tel: 206611 (ook voor Vlaardingen en Schiedam). Integraal Kankercentrum Rotter- dam: ..Telefoonbaken voor vragen over kanker" I.K.R. Tel: 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berkel, Bergschenhoek en Btciswjik Tel: 010- 333300. Diversen Telefonische Hulpdienst Rijn mond: Rotterdam 010-3622-34. Schie dam 010-731161. Voor hulp bij maat schappelijke en geestelijke noden. Telefonische Hulpdienst Spijke- nisse: (van 22.00 tot 04.00 u): Tel: 018B0-25952. Hulp- en informatiecentrum Postkantoor Coolsingel Tel: 172929, sociale en culturele informatie, rechtshulp, studie er) onderwijszaken, vacaturebank, ioamechnische dienst enz. Geopend maand. 11.00-17.00 u, dinsd. t/m vrij. 8.30-1700 u. Crisiscentrum Rotterdam: Mathe- nesserlaan 270, U-l: 76 39 44. Voor mensen met accute problemen op elk gebied. Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag. A-A. werkgroep Rotterdam; Berg weg 3ö?a, tel: 673815, voor mensen met alcoholproblemen. Stichting Rechtswinkel; tel: 525577 en 525690 (op werkdagen van 10.00- 14.00 uur): Kralingen: Goudserijweg 21. di. 17.00-19.00 u, Bloemhof: Vio lierstraat I, di 17,00-19.00 u, Spangen: Potgieterstraat 8, do. 17.00-20.00 u. Bureaus voor rechtshulp: Zuid: Pieinweg 218-220. di t/m vrij. 10.00- 12.30 u. Noord; Tcilingerstraal 59, ma 13.00-16.00 u. di. t/m vrij. 10.00-16,00 u. do. 19.00-21.00 u. vrijdag van 14.00- 16.00 u. notaris aanwezig. West: Ma- thcnesserlaan 173: do. 13.00-15.00 uur. afspraken ma. en di. van 13.00-16.30 uur. Het was zo'n mooie filo sofie: vergroot de wo ningbouwproductie, ver nieuw de oude stadswij ken, zet die kale plekken in de city vol met huizen en je stopt de leegloop van Rotterdam. Het was het credo van het PvdA- college, dat in 1974 nieu we wegen aangaf naar het herstel van de veer kracht van de grote stad. Dat was hard nodig. Rot terdam had zijn aantal inwoners zien dalen van 731.564 in het na-oorlogse topjaar 1965 tot tien jaar later meer dan honderd duizend minder. Een voortgaande daling met tienduizend Inwoners per jaar is een funeste ontwikkeling, die uitein delijk leidt tot een ver schraling van het draag vlak van het voorzienin genniveau, dat bij dc grote stad hoort en de charme ervan bepaalt. Heeft het nieuwe beleid tot resultaten geleid? De woningbouwproduktie is enorm opgevoerd. De stadsvernieuwing heeft sommige oude wijken als met een toverstaf be roerd. Wonen in de bin nenstad lijkt weer popu lair te zijn geworden. Maar is de leegloop tot staan gekomen? Het grote vertrekover- schot van tienduizend in woners per jaar is de laatste jaren inderdaad wat ingedamd. Aanvan kelijk door een grote toeloop van nieuwe in woners met een buiten landse afkomst. De laat ste jaren zeker ook door betere woongelegenheid binnen de stadsgrenzen aan te bieden. Toch zijn de resultaten niet bemoedigend. Het Gemeentelijk Bureau voor Onderzoek en Sta tistiek heeft zijn ramin gen onlangs drastisch moeten bijstellen, omdat de filosofie 'meer wonin gen - meer inwoners' niet blijkt te kloppen. Bij toeneming van de woningvoorraad Is bet aantal inwoners niette min blijven dalen. Uit een grafiek in een van de nota's over 'leeg loop en toeloop' blijkt, dat voor het begin van de jaren '80 was gere kend op een gelijkblij vend inwoneraantal van tegen de 580.000. Het zijn er intussen nog geen 570.000. Van 1985 af had het aantal inwoners moeten gaan stijgen tot tegen de 590.000 in 1995. Uit de jongste verwach tingen van het Bureau voor Onderzoek en Sta tistiek blijkt dat Rotter dam blij mag zijn als er tegen die tijd nog 500.000 inwoners over zijn. Wellicht is zelfs dat ge tal te optimistisch. Het wordt duidelijk, dat Rot terdam de komende ja ren een bouwproduktie van tienduizend wonin gen per jaar wel kan vergeten. In het kader van de bezuinigingen heeft het rijk de contin genten eenvoudig gehal veerd. Wat er nog ge bouwd kan worden, zal in de stadsvernieuwings wij ken gebeuren. Daar is meer sprake van ver vanging van woningbe- zit dan van uitbreiding. Uitbreiding van nieuw bouwwijken als Zeven kamp en Oosterflank komt stil te liggen. Het heeft tot gevolg dat po gingen om jonge Rotter damse gezinnen binnen de gemeentegrens te hou den moeten worden op gegeven. De trek naar omliggende gemeenten blijft voortduren. In fei te wordt Rotterdam te ruggedrongen naar de si tuatie van de jaren '70, toen de uittocht van juist de jonge gezinnen, die het betalen konden, naar omliggende ge meenten op gang kwam. En dat betekent in we zen dat het functioneren de grote stad nog net zo in gevaar is als een jaar of tien geleden, toen het nieuwe beleid werd ont wikkeld om de stad te redden. Toch is het de vraag of Rotterdam werkelijk zo in gevaar is als de politi ci ter motivering van hun beleid aangeven. Het zou uiteraard beter zijn geweest als Rotter dam zijn functie als woonstad had kunnen versterken, maar bij de door Koos de negatieve ontwikkeling is het tenminste nog een lichtpuntje, dat het aan tal inwoners van het ge hele Rijnmondgebied niet verder daalt en con stant blijft schommelen om rond 1.050.000 inwo ners. Dat doet de vraag rijzen of het zinnig is bij dit soort bespiegelingen de gemeentegrenzen zo zwaar aan te dikken. Het draagvlak van de groot-stedelijke functies bestaat niet uit Rotter dam alleen, maar uit de gehele regio, waar Rot terdam het hart van is. Zo men zich bezint op de door het Bureau van On derzoek en Statistiek ge signaleerde ontwikkelin gen is het niet alleen de vraag hoe de woning bouwproductie toch op peil kan worden gehou den om het aantal inwo ners zo groot mogelijk te laten zijn, maar of de city niet versterkt moet worden door centrum vorming in de periferie in te dammen. Wat dat betreft wordt de binnen stad zowel in het westen (Spijkenïsse) als in het oosten (Oosterhof) be dreigd. In het verlengde ligt de noodzaak te blijven stre ven naar versterking van de aantrekkelijk heid van de city. Slui ting van het Hofplein theater en een beperking van de museumplannen staan haaks op het be leid de stad te wapenen tegen het wegblijven van bezoekers, die Rot terdam als het grote stadscentrum van Rijn mond blijven ervaren. Bewoners van overig Rijnmond voelen zich even Rotterdams als zijn in Rotterdam zelf wa nende regiogenoot. Tien duizenden uit de omge ving werken er, en ko men er dagelijks. Dat het gemeentebestuur daarvoor geen 'koppen- geld' ontvangt en daar door een reeks voorzie ningen betaalt waar geen inkomsten tegen over staan, Is een heel ander verhaal. Dat heeft meer te maken met de wijze, waarop stad en land worden bestuurd en de overheidsfinanciering is geregeld, dan met de gezondheidstoestand van de grote stad. Rotterdam Met enige goede wil kan de herbouw van de molen nummer 2 van De Overwaard bij Kinderdijk in april beginnen, precies twee jaar nadat een felle brand deze rietgedekte molen verwoestte. Althans: men hoopt dat het symbolische sein tot de her bouw over twee maanden kan worden gege ven. Op 28 februari installeert de Zuidhollandse gedeputeerde mevrouw Irene Günther in Nieuw Lekkerland de stichting die de her bouw zal begeleiden. Zij kan dat doen, als provinciale staten er ih hun vergadering van 24 februari mee akkoord gaan dat de provin cie een bedrag van vier ten in het molen fonds stort, met de herbouw, van molen num mer 2 als bestemming. Eerder al had de provincie twee ton voor deze herbouw beschikbaar gesteld, ^et zes ton is men een eind op streek, ook al worden de herbouwkosten op 1,2 miljoen gulden be groot: het honderdvoudige van hetgeen de oorspronkelijke bouw van deze molen in het jaar 1740 heeft gekost. Het beschikbare bedrag kan uit bijdragen van gemeenten en derden nog wat worden aangevuld. Men hoopt daarnaast ook op gif ten van particulieren. De ANWB zal waar schijnlijk een actie mede op deze molenher- bouw richten. En tenslotte rekent men er al zachtjes op, dat de herbouwkosten door een portie 'zelfwerkzaamheid* nog wat kunnen worden gedrukt. Hoe dan ook: het gat in het trotse complex van negentien molens, het monument van Kinderdijk, wordt de komende jaren weer opgevuld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4