Oost wijk vreest dure nieuwbouw Geldgebrek torpedeert wijkplannen Jeugd uit Nieuwland zet stadskantoor op stelten 'Buurthuizen in kwaad daglicht Provincie wil polderwegen toch sluiten VUAHDINBS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATEBWLG CDUBflHT POLITIE KOMT AMBTENAREN ONTZETTEN PvdA rumoerig over geluid Blauwe Brug 'Even geduld a.u.b' Ondanks bezwaren van Vlaardingen: GS- In Holy kan niets meer Dieven laden vrachtwagen vol spreien JW- i BESTUREN WOEDEND OP VAD Bepaald geen ruilbeurs... 'Bezwaar schriften van harte welkom' 'Gratis lenen voor de jeugd? Ja, natuurlijk' DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 Vlaardingen Omdat Vlaardingen in 1983 maar weinig huizen magbou wen is de projectgroep voor de stadsvernieuwing in de Oostwijk bang dat een deel van de nieuw bouw opschuift naar het volgend jaar. Dat bete kent weer hogere huren. Zeker, betogen de bewo ners, als het nieuwbouw- plan in de Zeehelden buurt door die vertraging 'in tweeën geknipt' moet worden. Het kleine contingent hui zen dat Vlaardingen mag bouwen is sowieso niet toereikend voor de plan nen in de Oostwijk. Er mogen in de hele stad slechts 195 woningwetwo ningen gebouwd worden in 1983. In de plannen voor de Touwbaan zitten 61 van die huizen. Dan blijven er 134 over, en al leen al in de plannen voor de Zeeheldenbuurt zitten 180 woningwetwoningen. En dan zijn er nog plan nen voor bouw in Holy, Vlaardingen heeft dus veel te weinig woningen toegewezen gekregen om alle plannen te verwezen lijken. De verdeling wordt een probleem. Daarom is de afdeling stadsvernieuwing een nota aan het maken over de verdeling van het con tingent. De projectgroep Oostwijk wil van de gemeente de garantie, dat de plannen voor de Zeeheldenbuurt in 1984 worden uitgevoerd. Als dat niet gebeurt, schrijft ambtenaar Jan Landsheer namens die groep, „heeft dat onher roepelijk nadelige prijs- consequenties." Maar een discussie met Goudriaan over de verde ling van het contingent woningen wisten de bewo ners, Landsheer en de po litieke partijen in de com missie stadsontwikkeling niet af te dwingen. „Even geduld a.u.b.", was het ste reotiepe antwoord. De wethouder zegt niets voor de nota klaar is. Die nota komt volgende maand aan de orde. Vlaardingen Gedepu teerde Staten <GS) van Zuid-Holland hebben, on danks een afwijzend ad vies van Vlaardingen, be sloten de polderwegen Breeweg en Zouteveense- weg in de spitsuren af te sluiten voor snelverkeer. De maatregel gaat pas in, als een uitspraak is gedaan in het kroonberoep tegen afsluiting van de Harre- weg en Schieweg. De omwonenden van de twee polderwegen van Vlaardingen naar Schiplui den protesteerden een tijdje geleden heftig toen de afslui ting in de commissie verkeer aan de orde kwam. Vlaardin gen besloot daarop dat de wegen open moesten blijven. GS heeft anders besloten. Over de Zouteveenseweg en de Breeweg gaat veel ver keer van Vlaardingen naar Delft. Die zouden daar abso luut niet geschikt voor zijn. Om hei gevaar voor de men sen die aan de wegen wonen en voor fietsers en bromfiet sers te verminderen moet het sluipverkeer eraf, vinden In het besluit van de provin cie wordt meegedeeld dat de gemeente Schipluiden voor de maatregel is, maar over de afwijzing van Vlaardin gen wordt er met geen woord in gerept. Het college moet de zaak nog bespreken. Het is dus nog niet bekend wat B en W gaan doen, maar verkeersd es kundige Roel Blom sloot een beroep beslist niet uit. „Zeker gezien de protesten van de bewoners." Het wachten is nu dus op de uitspraak van de Kroon over de voorgenomen afsluiting van Harreweg en Schieweg. Daartegen zijn de gemeenten Vlaardingen en Schipluiden, belangenorganisaties en be woners in beroep gegaan. De gemeenten gingen in beroep, omdat door die maatregel al het sluipverkeer juist naar de Breeweg en de Zouteveense weg zou uitwijken. Als de maatregel doorgaat zijn de wegen in de ochtend spits (van zeven tot negen uur) gesloten voor verkeer in de richting Schipluiden. In de avondspits (van vier uur tot half zevenmag snelver keer in de tegenoverstelde richting geen gebruik maken van de wegen. Bewoners en leveranciers kunnen op die regels ontheffing aanvragen. Vlaardingen Slechts vierentwintig: Holy-bewoncrs heb ben gisteravond de moeite genomen de gemeentelijke wijk bijeenkomst in wijkcentrum De Heipaal te bezoeken. De thuisblijvers hoeven geen spijt van hun absentie te hebben, want ten eerste was er niet zoveel te bepraten en ten tweede was geen enkel plan uitvoerbaar vanwege het alom heer sende geldgebrek. De gemeente had een vrij zwa re delegatie afgevaardigd in de personen van de wethouders i Goudriaan, Wijnslok en Bot. |Geën woord werd er echter gesproken over de financiële moeilijkheden, waarin het Wijkcentrum verkeert. Wet houder Cees Bot had daarover al eerder toegezegd dat het-be- heer van de 'Heipaal-fïnan- Ciën'zou worden uitgezocht. Daarom viel er geen woord $ver het voortbestaan van; het wijkcentrum. V/el werd gepraat over devge- widsoverlast die bepaalde' de len van Holy-Zuid te verker ken krijgen. De Holysingel bij voorbeeld werd een tijdje te rug geasfalteerd, maar" bewo ners blijven hinder ondervin den van het langsrijdende ver keer. Meer dan asfalteren kan de gemeente niet doen. Voor de Fazantlaan zit dat er 2elfs niet in. De slechte bereikbaarheid van het recreatieveldje aan de Spechtlaan zou volgens de be woners kunnen worden opge lost met enkele verkeerspla teaus. Daarmee zou het ver keer worden gedwongen lang zaam te rijden en zou het voor de kinderen een stuk veiliger worden. Maar zoals alle plan netjes werd ook dit idee van wege geldgebrek verworpen. Maassluis Uit een fabriek aan de Industrieweg zijn voor haar schatting veertig a vijf tigduizend gulden bedspreien èn plastic bekers gestolen. Om de omvangrijke buit mee te kunnen nemen, gebruikten de dieven een vrachtwagen. De inbrekers kwamen het be drijf in het industriegebied binnen via een dakruit. Daar na openden ze een laadlutk, waarvoor ze de vrachtwagen parkeerden. Met bagage wa gentjes reden ze de goederen naar hel luik, om ze vervol gens in de vrachtauto te laden. De preciese waarde van de buit kon het bedrijf vanmor gen nog niet meedelen. Omdat het om zo'n grote hoeveelheid spreien en bekers gaat, was men nog steeds aan het inven tariseren hoeveel er precies is gestolen. Ambtenaar Hakkenbroek komt, terwijl hij met de politie dreigt, helemaal „on- Ambtenaar Mulder kreeg de jongeren braaf mee naar de kantine, waar een der de plak" te zitten. kopje koffie wonderen deed. Vlaardingen Het bestuur van de wijkver- éniging Hoofdstedenbuurt is woedend om Uitlatingen die een woordvoerder van de Vereniging voor Administratieve Dienstver- Jening maandag in onze krant deed over de financiële warboel bij buurthuis de Heipaal. Hij zei daarin, dat;sómmige bestuurders van buurthuizen het in jde maatschappij nooit tot zo'n verantwoordelijke functie zouden schoppen. •Ach, d'r zijn wel meer bestuurders boos ge- Worden", zegt nu dezelfde woordvoerder van fle VAD laconiek. „Die mensen voelen zich aangevallen, dat is jammer." De Hoofdste- flenbuurt vindt dat de buurthuizen waar de ?aken wel goed geregeld zijn nu In een bij zonder kwaad daglicht worden gesteld. „Onze wijkvereniging, die van uw diensten geen gebruik maakt, wordt hier onwillekeu rig in betrokken", schrijft de Hoofdsteden- buurt. En dat mag niet, vindt voorzitter Arie van der Vlies, want zijn wijkvereni ging is helemaal niet onzorgvuldig. „Van de betrekkelijk kleine subsidie wordt ieder dubbeltje drie keer omgedraaid." De Hoofdstedenbuurt speelt het balletje te rug, door de uitlatingen van de VAD-woord- voerder te betitelen als „revanche tegen buurthuizen, die over uw functioneren niet tevreden zijn." Maar daar is de woordvoer der van de VAD niet onder de indruk. „Bij ons bureau is nooit één formele klacht bin nengekomen." De brief is volgens hem emo tioneel, onzakelijk, en dat vindt hij triest. De ruilverkaveling in Midden-Delfland wordt een gigantisch karwei, waaraan de boeren elk heel wat uiteenlopende eisen stellen. Dat bleek gisteravond wel bij een eerste inspraakavond over de ruilverkaveling, die belegd werd in de Hoornbloem in Den Hoorn. Ook enkele boeren uit het meer zuidelijke deel van Midden-Delfland, langs Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, kwamen alvast een kijkje nemen. Een herverkaveling van grond, zo bleek wel, is heel wat anders dan een ruilbeurs. Schiedam Als het aan de meerderheid in dc Schiedamse ge meenteraad ligt krijgt wijkcentrum De Blauwe Brug toch een begrenzer op de geluidsinstallatie, zo dat de wettelijk nor men van geluidshin der niet meer over schreden kunnen worden. De gemeen teraad stemde eind vorig jaar tegen een voorstel voor aanpas singen van bijna 70.000 gulden, waar onder zo'n begrenzer, in het wijkcentrum van Schiedam-Noord, omdat met name de PvdA het veel te duur vond. Inmiddels is duidelijk geworden dat, indien er geen geluïdsbe- grenzer komt. De Blauwe Brug flink wat inkomsten zal mislopen, omdat acti viteiten zoals disco avonden en live-op tredens van muziek groepen niet door kunnen gaan. Op jaarbasis zou dat een inkomstenderving op zaalverhuur en ba- romzet van ongeveer een halve ton beteke nen. De meerderheid van de raad is nu van mening dat de ge luidsbegrenzer ter waarde van 28.000 gulden toch moet worden aangebracht. Alleen de PvdA zet nog vraagtekens bij het bedrag. Volgehs PvdA'ster Truus de Nijs kan het veel goedkopen zij sloeg er slechts de Gouden Gids op na en telefo neerde wat in het •rond. Verantwoorde lijk wethouder Luub Hafkamp <VVD) spreekt dat tegen en is van plan het voor slei voor een geluids begrenzer volgende week weer aan de raad voor te leggen. De PvdA kan echter blijven dwarsliggen,- omdat de drie socia listische wethouders, die een meerderheid in het college heb ben, het voorstel kunnen blokkeren. Ook gisteravond in de commissie finan ciën waren het de PvdA'ers Aad Wieg man en Joop de Jong, die aandrongen op een degelijke fi nanciële onderbou wing van het raads voorstel. De Jong verwachtte wel wat van de vergadering van B en W, aan staande vrijdag. Wet houder Van Tilborg wees het PvdA- raadslid op diens uit spraak in 1974, dat raadsleden meer te zeggen moeten krij gen. „Dit is toch een mooie gelegenheid, dacht ik zo," aldus Van Tilborg, „maar nu wacht u de colle gevergadering toch af?" Schiedam Twaalf jongeren uit Nieuwland hebben gistermiddag hon derden stickers geplakt in het trap penhuis, in de liften, op kunstwerken en op muren van het Schiedamse stadskantoor. Ook topambtenaar Ben Hakkenbroek kreeg de volle laag: hij zag er „na behandeling" uit als een zwaar gedecoreerde ambtenaar. En wethouder Posthoorn verliet de zesde etage met twee stickers op zijn rug. De politie moest eraan te pas komen om de gemoederen te bedaren. Bene den stond de hondewagen al klaar, maar de politiehonden hoefden niet naar binnen. Rond twee uur waren dc jongeren vertrok ken uit jeugdhavcn Nieuwland. Volgens be roepskracht Frans Ekel is bun geduld op, nu het ernaar uitziet dat zij deze zomer nog niet op een eigen centrum hoeven te reke nen. De AJaddin-groep rekent er al twee jaar op. Rond de jaarwisseling brandde de oude kleuterschool aan de Dr. Sehaepman- singel uit. waar zij het jongerencentrum Aladdin wilden vestigen. Als noodoplossing kwamen B en W met het aanbod van de Mastenbroekscbooi. maar de sleutel wordt voorlopig nog niet gegeven. Gisteren werd besloten om herrie te gaan schoppen op hei stadskantoor. Het was te gen half drie, dat de jongeren op dc zeven de etage belandden, waar de afdeling cul tuur, spon en jeugd (CSJ) zit. Onderwijl plakten zij overal stickers, bij tientallen te gelijk. Bij CSJ werd gevraagd naar wethou der Hafkamp, maar die bleek in bespre king. De bode had er grote moeite mee de nog steeds slickers plakkende jongeren steeds terug te sturen, het trappenhuis in. CSJ-chef Hakkenbroek sommeerde de jon geren een minuut later om „binnen vijf mi- nuten het gebouw te verlaten, anders scha kelen wij de politic in". Hakkenbroek: „Dit is een openbaar gebouw, maar jullie bepa len hier niet de regels." De jongeren trok ken zich er niets van aan. Hakkenbroek werd brutaal ondergeplakt. Toen een knaap uit Nieuwland een sticker o- wang wilde plakken, kwain he» een klein handgemeen. Hak kt de hem weg, de jongen gaf een A en even stonden zij scherp teg el kaar. Daarna ging de rumoerige tocht weer terug naar de zevende, waar Hakkenbroek assis tentie kreeg van zijn collega's Jan Kemps en Gert Mulder. Vooral de laatste trad kra nig op en kreeg de jongeren zover, dat zij tot redelijk overleg bereid waren in de kan tine. In de kantine maakte Mulder duidelijk, dat er nog geen zicht is op de verbouwingskos- ten. Toen gingen de jongeren heen. 's Avonds waren de werksters een uur langer bezig dan normaal om alle stickers weg te krijgen. Schiedam Schiedamse in stellingen, die bezwaar schriften willen indienen te gen de bezuinigingen, zullen met open armen ontvangen worden door de beroepscom missie. „.Zij zijn van harte welkom," liet de voorzitter van die commissie, dr Joop de Jong, gisteravond weten tij dens een vergadering over de Schiedamse financiën. Het PvdA-raadslid zei dat na een aantal lastige vragen over de sociaal-culturele activitei len, in 1983, die wethouder Van Tilborg niet gemakkelijk kon beantwoorden. De PvdA maakte in de commissie finan ciën dan ook een voorbehoud voor dit jaarprogramma, voor namelijk waar het ging om gelden voor de kindercentra en de Schiedamse Gemeen schap (SG). Aad Wiegman: „Op een aantal zaken wordt een structureel beslag gelegd, daar is mijn fractie nog niet uit." En Joop de Jong meende dat er oneigenlijke argumen ten waren gebruikt om dc SG minder te korten dan bij de ombuigingsoperatie vorig jaar was afgesproken. Hij nam de „louter boekhoudkundige aan pak" flink op de korrel. Het zal er dus wet up neerko men. dat de PvdA maandag in de Schiedamse gemeenteraad nog wat extra wil bezuinigen. Vervolgens kunnen bezwaar schriften dan worden inge diend bij de beroepscommissie, voorgezeten door PvdA'er De Jong. Actie bibliotheken: Vlaardingen -- De Vlaarding- se openbare bibliotheek heeft zich sterk gemaakt om het uit lenen van boeken aan de jeugd gratis te houden. Hoewel alles nog in een vrij vroeg stadium verkeert, gaan de bibliotheken bij de tweede kamer proteste ren. Handtekeningen en een stukgelezen jeugd boek zullen worden aangeboden. Het rijk wij de volledige be voegdheid ook over het lid maatschap voor het open baar bibliotheekwerk aan de lokale overheid afdragen. Het NBLC. het Nederlands Biblio theek en Lectuurcentrum, voorziet dan echter het einde van de zogenaamde contribu tievrijdom. „Gratis lenen voor „e jeugd zal dan afhankelijk worden van de gemeentelijke cultuurpolitiek en de toch al niet rooskleurige situatie van de gemeentekas", is hun angst. Het gratis abonnement voor jongeren tot achttien jaar zou volgens de bibliotheek dan wel eens afgeschaft kunnen wor den. Het Vlaardingse uitleencen- trum heeft 53 procent van de jeugd tot veertien jaar als lid ingeschreven en zelfs S3 pro cent van de tieners tussen vijf tien en achttien jaar. Indien de contributievrijheid in het ge* ding komt. verwachten zij dat deze cijfers een gevoelige da ling kunnen krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1