18 ROTTERDAM 'Tros brengt me in diskrediet' De Reus is 'bijna uit RSV' Verolme Botlek ziet surcéance als bescherming GRAAG .GEDAAN. BEL VOOR 010144144 Ondernemingsraad ongerust Directie; zelf vertrouwen dat het straks goéd BÜRGK- MEI> 1 EO RHOON BEDREIGD Nog enkele jurdische hobbels te nemen gaat mm ares '«tel *Sr keö m mmm m Provincie draagt bij aan bedrijfs- centrum art^b0;zchn>^ I Rotterdams Nieuwsblad donderdag 17 februari 1983 RZ/RV/RY/RW/RS Rotterdam. De burge meester van Rhoon J. E. Temminck heeft gisteren bij de' officier van justitie een klacht ingediend we gens smaad tegen Wibo van der Linde, eindredac teur van Tros Aktua. Tij dens de uitzending van af gelopen dinsdag zei Van der Linde, dat de gemeen te Rhoon er goed aan zou doen naar een andere burgervader uit te kijken. Hij-deed dit. nadat een repor tage was uitgezonden over de gang van zaken rond de Kore aanse vrouw Bok Soort Kim, die uit ons land is gezet. In onze krant van gisteren is uit voerig over deze affaire be richt. Tijdens de uitzending van Tros Aktua kwam Temminck, evenals in onze krant, uitge breid aan het woord om zijn beleid te verdedigen. Naar aanleiding van het betoog van de burgemeester kwam Van der Linde tot zijn uitspraak. Het tv-program ma heeft voor de burgemeester veel gevolgen gehad. Temmïnck: „Ik ben na het programma en de volgen de dag talloze malen telefo nisch bedreigd. Ik heb dins dagnacht geen oog dicht kun nen doen. Ik heb trouwens ook wel een paar positieve re acties gehad. Ik vond het pro gramma niet objectief en pik dit dan ook niet. Mijn naam en het burgemeesterschap zijn in dïserediei gebracht. Ik verdien dit niet. Ik sta juist bekend als iemand, die altijd met oplos singen komt." De burgemeester neemt de be dreigingen zo serieus, dat hij rijkspolitiemensen uit zijn ge meente opdracht zou hebben gegeven zijn woning te bewa ken. „Ook voor mijn geïin is dit erg", zegt Temminck. Zoals bekend is de uitgewezen vrouw Bok Soon Kim de schoonzus van de 70-jarige A. Bóoy uit Rhoon. Zijn Koreaan se echtgenote, van nature wat despressief, steunde voor een groot deel op haar zuster Bok >oon, die bij haar logeerde, De rechter bepaalde dat Bok Soon geen recht had op een ver- b 1 ijfsvergu n n i ng. Booy's echtgenote is in een psychiatrische inrichting opge nomen. Booy was het vooral niet eens met de handelswijze van de politie, die onder ver antwoordelijkheid van de bur gemeester optrad. Hij heeft een klacht ingediend wegens mishandeling bij de officier van justitie. Temminck is niet bereid tot een gesprek met Booy om de zaak te bespreken. De burgemeester: „Booy pro beert mij op allerlei manieren dwars te zitten en wat valt er nu uit te praten?" Niet alleen de burgemeester is na de uitzending van Tros Ak tua met reacties overstelpt. Ook Booy, die in de uitzending uitgebreid aan het woord kwam, wist niet wat hem overkwam. „Na het program ma stonden er op een gegeven moment bijna veertig mensen op de stoep. Er waren veel emotionele reacties bij van mensen, die verkeerde dingen wilden doen. Dat was te erg. Er waren er bij, die aanboden om de burgemeester z'n huis in de brand te steken enz. Ik heb erop aangedrongen dat ze hun verstand gebruiken. Als 2e het niet met de gang van zaken eens zijn, moeten ze hrieven schrijven", zegt Booy, die niet had verwacht, dat de gemoederen zo hoog zouden oplopen. Hij heeft ook een reactie ge- had van Koreaanse oud-strij ders, die bloemen en kaarten naar zijn vrouw stuurden. Daarnaast zijn er na de uitzen ding tot drie uur 's nachts tele fonische reacties geweest. Ook de volgende hield dat aan. Booy: „Toen ik benzine ging tanken, werd ik gelijk om ringd door ongeveer twintig mensen, die allemaal met mij over de uitzending begonnen te praten." Rotterdam De lïftenfabrïek De Reus in Krimpen aan den IJssel is nagenoeg zelf standig. „We zijn bijna uit RSV. Ik heb er alle hoop op dat we morgenmiddag de vlag kunnen hijsen", zegt directeur J. de Reus van het gelijknamige bedrijf, dat driehonderd werknemers in dienst heeft, Morgenochtend is er in Den Haag een laatste en definitief gesprek met de be windvoerders en 'daarin wordt beslist of de iiftenfabriek uit de surséance van be taling gelicht kan worden. Met de raad van bestuur van RSV" is de afgelopen da gen veelvuldig vergaderd, als voorberei ding op het gesprek van morgen. Volgens directeur De Reus zijn er van- 'aag en morgen nog enkele juridische hobbels te nemen. Die van de kruis- en dwarsverbanden en een toestemming van een trustmaatschappij die het beheer voert over ruim tien jaar oude RSV-obli- gatïes. De trustmaatschappij heeft destijds afgedwongen dat bij verkopen van RSV- onderdelen haar goedkeuring daarvoor nodig is. De plannen van de Iiftenfabriek om uit Rijn-Schelde-Verolme te «tappen dateren van een maand terug. De gesprekken die toen werden gehouden, zijn stopgezet om dat RSV in surséance raakte. De Reus heeft nog betrekkelijk weinig last ondervonden van dal uitstel van be taling: „Ik heb van de bewindvoerders toestemming gekregen om enkele leve ranciers te betalen, ondanks het feit dat ik nog geen boedelkrediet heb". Gisteren heeft'bewindvoerder mr. Mee tor gesproken met de directie van 'De Schelde' in Vlissjngen. Over het onder houd doet directeur PrÖper van de Zeeuwse werf geen mededelingen: „Dat is met de bewindvoerder afgesproken, na een goed en positief onderhoud". Volgens Proper zal de apparaten- en ke- telfabriek AKF in Goes, een honderd procent-dochter van 'De Schelde1, niet uit de surséance worden gelicht. „Voor AKF geldt dat de situatie wat doorzichtiger is dan bij de andere bedrijven. Maar over voorwaarden voor verder voortbestaan is nog niet gesproken." 'Heel RSV in gevaar Personeel van de werf.,.wachten op de bewindvoerders... mmmm Rotterdam De centrale ondernemingsraad van Rijn-Schelde-Verolme is ongerust over de toekomst van alle onderdelen van het concern. „Als de huidige situatie niet snel verandert dan blijft het niet bij de vier bedrijven die nu op de rand van faillissement ba lanceren", verwacht COR-voorzitter W. van Schelle- beek. Nog volop werk, voor Verolme Botlek. Uit een inventarisatie, die de raad gisteren opmaakte, is vol gens Van Scheliebeek geble ken dat menig bedrijf diep in de problemen zit. „Het is één en al droefenis. Betalingen blijven uit. Werk dat onder handen is, loopt gevaar en po tentiële orders gaan niet door. Het is onheilspellend wat de verschillende vertegenwoordi gers in de ondernemingsraad te vertellen haddden." De problemen bij de RSV-be- drijven zijn een direct gevolg van de onduidelijkheid, die is blijven bestaan na het besluit van de regering om RSV geen steun te geven. Expliciete be sluiten over de hoogte en in houden van de boedelkredie ten die de overheid bereid is te verschaffen en de toegezegde steun aan de drie marinewer ven, zijn sindsdien uitgeble ven. Van Scheliebeek zegt 'vurig te hopen' dat de bewindvoerders nog deze week duidelijkheid verschaffen en niet volgende week, zoals zij de buitenwereld hebben laten weten. „In hun mededeling hebben de cura tors gezegd dat. indien noodza kelijk er eerder dan woensdag contact wordt opgenomen met de vakbonden. Ik hoop, maar vrees nog meer dat het indien wordt. De problemen stapelen zich op." Geschrokken is de onderne mingsraad van het gesprek dat premier Lubbers eergisteren met buitenlandse correspon denten van radio, televisie en dagbladen had. Daarin zei hij dat de regering niet bereid is om verliezen te dekken, die opdoemen bij de bouw van twee duikboten voor Taiwan, die worden gebouwd op de Schiedamse werf Wilton-Fije- noord. Van Scheliebeek: „Dal is een zeer hard oordeel, dat ver gaande consequenties kan heb ben. Als Taiwan niet stil blijft zitten dan kan er wel eens een heel lastige situatie uit voor vloeien, voor niet alleen voor WiJton-Fijenoord, maar voor heel RSV." Voorbetalingen van de duikboten zijn terecht gekomen in de bodemloze RSV-put. Rotterdam Verolme Bot lek, één van de veertien RSV-bedrijven die een boe delkrediet van de regering heeft gekregen, komt posi tief door de surcéance van betaling heen, verwachten de directeuren A.van Nieuw koop en H. D. Sonne. „We be schouwen de surcéance niet als een bedreiging, maar als een bescherming. We hebben voldoende zelfvertrouwen om te weten dat het ons straks goed gaat", zegt Van Nieuwkoop. Wel is het'volgens de directie zaak dat de regering snel be sluiten neemt over de hoogte van het boedelkrediet en de feitelijke invulling ervan. „Elke dag langer wachten ïs lastig voor een bedrijf als het onze, waar snel gehandeld moet worden om opdrachten binnen te krijgen", aldus Son ne. Door de onduidelijke situa tie van dit moment zijn er en kele orders aan de neus van Verolme Botlek voorbij ge gaan. In het Verre Oosten hoeft het bedrijf voorlopig niet meer in te schrijven op werk. Van Nieuwkoop: „Daar willen 2e eerst 2ekerheid." Desondanks liggen de dokken en kaden er niet verlaten bij. Booreilanden die worden ver bouwd, liggen voor de kant en gisteren liep de Catery Ventu re binnen, een schip van de Hongkongse reder wah Kong Co. „Een oude klant van ons, die door de RSV-proble- men heen kijkt en die vertrou wen in deze werf heeft", vult Van Nieuwkoop aan. De directie van Verolme Bot lek gaat ervan uit dat de be windvoerders over een paar maanden kunnen worden uit gewuifd. „Maar de totale RSV- knoop is dan nog niet ont ward. Daar kan nog enkele ja- door Nico de Vries ren mee heen gaan", zo ver wacht Van Nieuwkoop. Die voorspelling stoelt hij op indi caties die in de 'communicatie tussen partijen' zijn opgevan gen. „De gesprekken over de toekomst komen zo langza merhand op gang. Bij de lijn die door de bewindvoerders wordt gevolgd, is dit de meest gehoorde opvatting." Over de toekomst van de Bot lek-werf houden Van Nieuw koop en Sonne zich op de vlakte. „Dat is voor een be langrijk deel aan de bewind voerders", meent Sonne. Eén duidelijke opvatting hebben ze wel: de kruis- en dwarsver banden die Verolme Botlek nauw met Rijn-Schelde-Verol me verbinden, behoren dan verleden tijd te zijn. „Op een gezonde basis doorgaan kan al-1 leen als wij niet langer meer aan die kruisverbanden ge houden zijn. Het beeft geen zin om als goede buur nog vier, vijf andere buren die het niet zo goed gaat, te onderhou den." Verolme Botlek heeft op pa pier een eigen vermogen van tachtig miljoen gulden, maar het geld is via de centrale bank van Rijn-Schelde-Verol me overgebracht naar andere onderdelen van het concern. Verder zijn het bedrijfsterrein en de opstallen van de werf als onderpand opgevoerd voor le ningen van banken aan RSV, ,,We hebben er nog steeds geen werkelijk idee van hoe onze financiële positie in el kaar zit", zegt Sonne. In de nabije toekomst zit er wellicht een financieel mee vallertje in. De verkoop van de aandelen van Verolme Tankcleaning, een honderd procent-dochter van Verolme Botlek, aan de gemeente Rot terdam, die dat bedrijf wil om vormen als ontvangstpunt var chemicaliën- en olietanker* die van hun afval afwillen. De verkoop heeft niets te maker met de RSV-problemen, maat kan er wel door in een stroom versnelling raken; „We zullen niet nalaten er spoed achter te zetten. Een verkoop van de in stallaties aan Rotterdam is ze ker niet uitgesloten." Het biedt Verolme Botlek wat lucht om uit de geldzorgen te komen. Den Haag Uit het provinci ale werkgelegenheidsfonds kan vier ton worden bijgedra gen aan het bedrijfstechnoio- gisch centrum (BTC), zoals het in de Rotterdamse Spaanse Polder moet worden opgezet. Dit centrum moet kleine, groeiende en hoogwaardige ondernemingen een totale in frastructuur bieden: onder steuning in het management, flexibele huisvesting en be- drijfsdiensten. De huurprijzen zullen voor kantoorruimte 400 gulden en voor bedrijfsruimte 200 gulden per vierkante meter per jaar bedragen. Hrt project wordt gedragen door - de initiatiefnemers: Amro-bank, Control Data, Mo- ret en Limperg. De gemeente ondersteunt het initiatief met onder meer een investerings subsidie. Dit laatste subsidie gaat naar het ABP, welk pensioenfonds het complex laat bouwen, om het vervolgens aan BTC te verhuren. Mocht de opzet fa len.' dan draagt de gemeente Rotterdam bij tussentijdse be ëindiging van het huurcon tract het risico. De projectkosten worden in to taal begroot op 8,5 miljoen gul den. Het dekkingsplan voor ziet in 4,5 miljoen aan risico dragend vermogen van het ABP. De gemeente Rotterdam draagt, gebruikmakend van de rijksgelden haar verstrekt via het 'voorwaardenscheppend beleid grote steden', 1,1 mil joen gulden bij, de provincie dus vier ton. Het grondbedrijf geeft een tegemoetkoming in de grondkosten ter grootte van een half miljoen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. Adres- Maak hem of haar abonnee/Zo gefikst I Postcoa en goed beloond! Want voor die kleine» e; moeite krijgt u een verzilverd 0oRPiaais; miniatuur van het Rotterdamse f ^'"ur ais d,*„r Stadhuis. f een v Noteer U ntandab* Adres:_ f p°stcQde: Tetefoon. ^s-naar-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4