ROTTERDAM 19 ROTTERDAM lAORÏÏÏOR IN VUURII1VII ENVLAMIW1! Zestig jaar alarmcentrales Bezuinigende bouwstop kost scheppen geld AGENDA PL 1 Rotterdams Nieuwsblad donderdag RL/RZ/RV/RY/RW/RS 17 lebman 1983 De noodalarmcentrale aan de Zaagmolenkade 33 op 1 december 1941. De moderne alarmcentrale aan de Van Pottumstraat. die op 1 maart 1977 in gebruik genomen werd. De brand in de Leuveflat aan de Schiedamsedijk op 28 juli 1978. Het jaar 1977 kenmerkte zich voor de Rotterdamse brandweer door het invoeren van enkele veranderingen. Zo werd door het van kracht worden van een nieuwe regeling functioneel leeftijds ontslag, bepaald dat het uitrukpersoneel op 55-jarige leeftijd uit dienst zou treden en het dagdienstpersoneel op 60-jarige leeftijd. Het was ook het jaar waarin de hoofdofficieren en de offi cieren van de Rotterdamse brandweer met de bijnamen 'zilvermeeuwen' en 'goud haantjes' werden opgezadeld. Oorzaak hiervan was de in voering van nieuwe helm- kleuren, want naast de ver trouwde zwarte helmen voor manschappen en de witte voor bevelvoerders, kregen de officieren de beschikking over zilverkleurige helmen en de hoofdofficieren gouden helmen. Nieuw was ook dc aanstel ling van een Chemisch Advi seur die, door het steeds gro ter wordende aantal ongeval len met gevaarlijke stoffen, het uitrukpersoneel ter zijde kon staan. Sinds de eerste alarmcentrale van de Rotterdamse brand weer op 1 mei 1918 in het hoofdbureau van politie werd ondergebracht, nam de brandweer op 1 maart 1977 aan de Van Pottumstraat 14 de dertiende (regionale) alarmcentrale op rij in ge bruik. De alarmcentrales tot dat moment waren: Hoofdbureau van politie (1 mei 1918), Groote Kerkplein (4 mei 1926), noodcentrale in woonhuis (14 mei 1940), noodcentrale Rechter Maas oever. Aelbrachtskade 4y (18 mei 1940), noodcentrale Lin ker Maasoever, Randweg 15 (18 mei 1940), noodcentrale Rechter Maasoever, Noord plein (10 juni 1940), noodcen trale Linker Maasoever, Brtelselaan 175 (10 juni 1940), Zaagmolen kade 33 (1 decem ber 1940), Vlaggemanstraat 15 (1 december 1941), Zaag molenkade 18, achterzijde (l juli 1949), Zaagmolenkado 18, voorzijde (1 december 1956), Blijdorpplein 3 (3 mei I960). Van Pottumstraat 14 {1 maart 1977) De keuze van de locatie van de nieuwe alarmcentrale in de Van Pottumstraat hield nauw verband met de in de nabijheid gevestigde district- stelefooncentrale van de PTT. Gezien het benodigde aantal telefoonkabels - met elk de mogelijkheid van drie honderd gesprekken tegelij kertijd - was de gekozen lo catie ook financieel een goe de oplossing. Meldsysteem Naast een melding via het alarmnummer 29.29.29, be stond ook de mogelijkheid van het binnenkomen van meldingen via directe lijnen met de gemeentelijke- en rijkspolitie korpsen, de Cen trale Post Ambulancever voer, de luchthaven, het Ge meentelijk Energie Bedrijf, de Havendienst, de Neder landse Spoorwegen en een aantal andere instanties. De meldingen vanuit ziekenhui zen en bedrijven werden ont vangen via het automatische Universeel Gevaren Meld Systeem, waarop honderden aansluitingen mogelijk wa ren. In de alarmcentrale tikte de centralist, na een melding, via het toetsenbord van het SKS-systeem, de eerste drie letters van de opgegeven straatnaam. Op een beeld scherm verschenen hierna onmiddellijk alle straatna men, beginnend met deze drie letters. Elke straat had een nummer. Na invoering van dit nummer, via een tweede toetsenbord, kwam alle informatie over het be trokken adres beschikbaar. Op deze manier wist de cen tralist welke kazernes moes ten worden gealarmeerd. De aanvullende informatie be stond uit gegevens over brug gen die op weg naar de brand moesten worden gepasseerd, eventuele straatopbrekingen, afsluitingen van drinkwater leidingen, de mogelijke aan wezigheid van gevaarlijke of zelfs radioactieve stoffen, en of er sprake was van hoge gebouwen. Via het toetsenbord kon een opgave worden gevraagd van de beschikbare voertuigen, waarna via het kazerne alarmeringssysteem, of - in dien voertuigen zich op straat bevonden - door middel van de radiokanalen, de voertui gen naar de bewuste plek werden gedirigeerd. Onmiddellijk hierna werden brugwachters gewaarschuwd dat er een brandweerwagen naderde. Aan de hand van een rood signaal in de alarm centrale kon in een oogopslag worden waargenomen welke bruggen buiten gebruik wa ren. In die gevallen bestond de mogelijkheid andere rou tes op te gever». 'Towering Inferno' „Ik stond op de twaalfde ver dieping op mijn vrouw te wachten, toen ik ineens be neden op de negende of tien de verdieping een ruit zag knallen. Er kwam ook een enorme rookwolk naar bo ven. Toen hebben Monique en ik meteen benen gemaakt naar de brandtrap". „Die film, 'Towering Inferno' vond ik al zo eng, maar dit, dit was verschrikkelijk", vul de zijn vrouw aan. Paul en Monique Sutter waren even eerder in paniek uit de kan toortoren De Leuve aan de Schiedamsedijk gerend. De vijf hoogste verdiepingen werden door de brand ver woest. Bijkomend van de schrik vertelde Paul Sutter: „Je moet je eens voorstellen hoe veel mensen er zouden zijn verbrand ais het allemaal on der kantoortijd was gebeurd. Dan lopen de koude rillingen je over je rug". Niet iedereen had meteen de ernst van de situatie onder kend. „Sommige mensen gin gen halverwege de trap op hun dooie gemak naar boven staan kijken. Op de vierde etage waren zelfs nog werk sters bezig, terwijl het boven hen brandde als een lier. Niemand begreep schijnbaar hoe ernstig het was", vertel de de heer A.Makreel, die bij het uitbreken van de brand toevallig buiten stond en vanaf de zevende etage van het nabijgelegen City flat al les vanaf het eerste rook- pluimpje had gevolgd, „jk dacht eerst dat er alleen een prullebak of een gordijn in brand stond. Er was eigenlijk in hot begin alleen een boel rook. Toen de ruiten eenmaal sprongen ging het echter erg snel en stond alles in een mum van tijd in lichter laaie". Via een directe lijn met de GG en GD kreeg de Rotter damse brandweer op die 28e juli 1978 om 18.17 uur een melding binnen van een gro te uitslaande brand in de Leuveflat. Ook van de Ha vendienst en de politie wer den tegelijkertijd meldingen genoteerd. Onmiddellijk na dat de Tas 110 bij het com plex op de hoek van de Schiedamsedijk en de Schil derstraat was gearriveerd werd groot alarm gegeven. De op de 9e etage woedende brand leek over te slaan naar hoger gelegen verdiepingen. Onder moeilijke omstandig heden werden de direct bo ven het vuur gelegen verdie pingen aan een onderzoek onderworpen. Hierbij richtte de aandacht zich vooral op de aanwezigheid van personen. Moeilijk karwei Via het aanbrengen van een droge stijgleiding werd on middellijk door de beman ning van de inmiddels ter plekke gekomen Tas 120 met hel blussen begonnen. De hoge zomerse temperatuur en het op circa veertig meter hoogte werken met persluch- tapparatuur zorgde er voor dat de brandweerlieden een uiterst moeilijk karwei te klaren kregen. Hoogwerkers en torenstraien bestreden de brand van meerdere kanten, terwijl de aangrenzende gebouwen voor neerstortend puin wer den behoed door een water kanon. Desondanks veroor zaakten glasscherven en puinstukken voor een groot aantal kapotte slangen. In derhaast aangebracht houten vlonders voorkwamen dat de vallende brokstukken nog grotere materiële schade konden toebrengen. Toen om 21.44 uur het sein 'brand meeester' werd gegeven, ble ken vijf verdiepingen van het gebouw volledig te zijn uitgebrand. De oorzaak van de brand werd nooit bekend. De schade wel: veertien mil joen gulden. Hoewel de Leuveflat de naam had een brandveilig gebouw te zijn, was er geen sprinklerinstallatie aanwezig. Plaatsvervangend comman dant F.Th.H.Klouwens was van mening dat een dergelij ke installatie de gevolgen had kunnen beperken. Voor de brandweercommandant was de brand in de Leuveflat tot dat moment de hevigste uit zijn loopbaan. ,,M'n zwaarste klus", vertelde hij, met de toevoeging dat "hij er opnieuw erg veel van had ge leerd. Wat, bij voorbeeld? Hoe tachtig brandweerlieden bij een brand van een derge lijke omvang, met zoveel risi co's, zich kunnen ontpoppen tot helden. „Sommigen zijn wel zes keer naar boven ge gaan in hun topzware pak ken, waarin ze niet kunnen uitzweten. Een ongelooflijke prestatie. Ook dat had ik nog nooit meegemaakt. In films lijkt hel allemaal zo makke lijk Maar ik weet nu dat mijn mannen het in de prak tijd óók kunnen..." Vijf bedrijven en een notaris kantoor raakten door de brand nagenoeg alles kwijt: Louis Dreyfus Cie S.A. in granen, Caldic Chemie BV, de Scheepvaart- en Handels onderneming Interrijn BV, de Verenigde Oliehandel maatschappij BV, de Algeme ne Tekstverwerkende Orga nisatie Nederland BV en het notariskantoor J.van den El- burg, Het gebouw was eigen dom van het Philips Pensi oenfonds en werd beheerd door de Kok Groep Neder land BV. Volgende aflevering (slot): Bezuinigen... Door flink te knijpen in de geldstroom, waaruit het woningbouwpro gramma kan worden ge financierd, heeft de staatssecretaris van volkshuisvesting Rotter dam nogal wat proble men bezorgd. Om te be ginnen grijpt het diep in in het stedelijk huisves tingsbeleid. Als je maar de helft van je bouwpro gramma van elfduizend woningen kunt uitvoe ren, valt je hele plan ning als een kaartenhuis in elkaar. Het ambtelijk apparaat is de laatste ja ren versterkt om een enorme bouwproductie mogelijk te kunnen ma ken. Afgezien van het vervallen van 13.000 manjaren arbeid in de bouwnijverheid, ont staat er ook een forse leegloop bij de vele ge meentelijke diensten, die bij de stadsuitbreiding zijn betrokken. Het is uiteraard geen verrassing, dat het colle ge heeft besloten on danks de vermindering van de bouwproductie de stadsvernieuwing zoveel mogelijk in stand te houden. Stadsvernieu wing heeft - terecht - in het programakkoord van de PvdA met D'66 en 'klein links', met het scheppen van werkgele genheid, de hoogste prio riteit. Op zichzelf is de keuze van het college dus logisch. Toch dient men zich af te vragen of de conse quenties van deze keuze voldoende zijn overwo gen, De stadsuitbreiding in nieuwe wijken als Ze venkamp, Oosterflank, de Beverwaard en ook de afronding van Hoog vliet komt voor het grootste deel stil te lig gen. Dat veroorzaakt enorme nadelen en ver liezen en de vraag is of die opwegen tegen de be scherming van de stads vernieuwing. Het punt is dat in Rot terdam-oost enorme ter reinen al bouwrijp zijn gemaakt en wachten op de heimachine. Het Grondbedrijf heeft in de verwerving en het bouw- rijpmaken miljoenen ge ïnvesteerd. Daarvan be gint pas weer wat terug te vloeien als de grond bebouwd is en de erf pacht begint binnen te stromen. Stagnatie in de woning bouw heeft ook tot ge volg, dat de nieuwe ROC A-centrale aan en kele duizenden wonin gen minder warmte gaat leveren. De verliezen zullen daardoor in de aanloopperiode hoger zijn en langer voortdu ren. Zowel het uitblijven van inkomsten op de grondexploitatie als de geringere produktiviteit van de warmte-centrale heeft invloed op de in komsten van de gemeen te, die toch al elke gul den moet omkeren voor hem uit te geven. Een ge ringe winst bij het GEB heeft rechtstreeks tot ge volg, dat er nog zwaar der bezuinigd moet wor den in de gemeentelijke uitgaven. Die operatie begint nu al - ook poli tiek intern bij de PvdA - tot flinke spanningen te Ieïden- Een ander element is, dat het uitblijven van woningbouw op grote schaal in de nieuwe wij ken het draagvlak aan tast, waarop allerlei voorzieningen zijn ge pland. Het strekt zich uit van scholen tot win kelcentra. Het op poten zetten van het winkel centrum Oosterhof was al een heikele zaak, waarvoor met de groot ste moeite belangstelling bij het bedrijfsleven werd verworven. Nu deze nieuwe stadsdelen pas jaren later zullen gaan doorgroeien, zullen de wïnkelruimtem moei lijker verhuurbaar blij ken te zijn. En wie er zich al gaat vestigen, dient te rekenen op een schrale startperiode, die lang kan duren. Want dat is een ander clement, dat in de beleid- safweging ontbreekt: niemand weet hoe lang Rotterdam gekort gaat worden in de uitvoering van zijn woningbouw- door Koos de Gast programma. Als het col lege nu nog besloten had de pijn zo gelijkmatig mogelijk over nieuw bouwwijken en stadsver nieuwingsgebieden te verdelen, zou er nog sprake zijn van groei, zij het een geleidelijke. Nu stokt de ontwikkeling, en niemand kan voor spellen voor hoe lang. De onzekerheden, die voor de ontwikkeling van winkelcentra wor den geschapen, gelden min of meer ook voor een voorziening als de metro/sneltram. Deze zo mer gaat de metro Cool- haven - Kralingsezoom als sneltram doorrijden naar Ommoord (en een jaar later naar Zeven kamp). De bezetting op de oost-westlijn blijkt al tegen te vallen. Straks rijdt de sneltram in Ze venkamp naar een on volgroeid stadsdeel. Het aantal passagiers zal te genvallen omdat ze er eenvoudig niet zijn. De doortrekking van tram lijn 2 naar de Bever waard komt zo al even zeer op de tocht te staan. Zo is de halvering van de wonïngbouwproduk- tie het begin van een neerwaartse spiraal. Ze kost 13.000 manjaren werkgelegenheid (wat aan bijdragen aan de volkshuisvesting wordt bespaard, wordt aan ww- uitkeringen uitgegeven). Het gemeentelijk huis houdboekje klopt niet meer. Uiteraard ligt de verant woordelijkheid daarvoor bij het rijk en terecht verwijst het college daarnaar, als het spreekt over de tegenvallers die Rotterdam te wachten staan. Maar dat is na tuurlijk verstoppertje spelen. Geen welden kend mens gelooft dat de gemeente met enig succes bij het rijk kan aankloppen voor een ex tra vergoeding van de verliezen. De snelle keuze voor de stadsvernieuwingsgebie den is emotioneel en po litiek zeer wel te verde digen. Maar opportuni teit is een slechte raad gever. Daarom zal er in rustiger tempo moeten worden nagedacht over de consequenties van een verminderde bouwactivi teit, die zich over een aantal jaren dreigt uit te strekken. Een meer ge nuanceerde aanpak lijkt nodig. Donderdag 17 februari nofplemtheater. 20 15 Maude Mis en Hannah Mae. een apart stel buren' regie Nancy Gabor, met Ina van Faassen en Yoka Berretty. Piccolotheater: 20.30 Gruppo Thea trale Darm D'Ambrosi met Tutti non ci sono (Allen zijn er niet)' van de Italiaanse acteur/auteur/regisseur Qano D'Ambrosi Theatercafé 0e Schouwhurg: 20.30 riiblieksiheaier met 'De Kontrabas' regie Guus Rekers, met Hugo Kool- Jchtjn. na afloop van de voorstelling (alleen woe 16 feb spelen leden van "el R Ph O. een suite van Igor Stra vinsky n a v het verhaal 'L' Histoire nu soldal*. Luxortheater: 20 15: 'Fien' musical over hel leven van Fien de la Mar, Jasperina dc Jong, Gerard Cox, w"ly van Heesvelde. Rients Grate- "»a. Loekie Knol, Rei na Boelens, ea. t»e Doelen: 20.15. Doelen presenteert "Tros Klassiek' Brahmscyclus 82/83, Vera Bcths, viool. Joban Kracht, viool, Jürgen Kussmaul, ah* viool. Anne Bijlsma, cello, George rieterson. klarinet, en Stanley Hoog land. piano. Het Berenei: 22 00. Crossing (geïm proviseerde muziek) Theater Zuidplcin: 20 15 Scth Gaai- kema met zijn nieuwe proramma 'Hel laatste zaaltje met gezond ver sland', muzikale begeleiding Bob Zimmerman en Jan Blok J.C. De Singel: Dr Kuiperstraat 3, Ridderkerk, 20.30 Film "Chnstiane F. wir kinder von Bahnhof Zoo' Vrijdag 18 februari Hofpleintheater: 20 15. 'Maude Mix en Hannah Mae, een apart stel buren' regie Nancy Gabor, met Ina van Faassen en Yoka Berretty Piccolo thea ter 20.30: Gruppo Thea trale Dario D'Ambrosi met 'Tutti non ei sono (Allen zijn er niet)' van de Italiaanse acteur/au leur/regisseur Dario D'Ambrosi Theater Zuidplein: 2030 De Voor ziening speelt 'Terug naar slee' van René Verhcezen, regie Leo Hoogen- boom. met Matjan Vioetgraven, Mar tin de Smet. Felix Troeh. Joop Wit- lermans, Ad Noyons. Josja Hamann en Ralph Wolfs De Lantaren: 20 30 Onafhankelijk Toneel presenteert Maatschappij Dis- cordta m 'An ideal husband'- De Doelen: 20.15: Schuberttnade 82/83, t.sm. de NOS, Liederquartet, mei Roberta Alexander, sopraan, Ca rolyn Watkinson. alt. Hein Meens. te nor, Robert Holt, bas. Gérard van Blerk. piano. m Luxortheater: 2015- 'Fien* musical over het teven van Fien de la Mar, met Jasperina de Jong. Gerard Cox. Willy van Heesvelde. Rients Grace- ma, Loekie Knol. Rema Boelens e a Theater Zuidplein: 20.15: Seth Gaai- kema met zijn nieuwe proramma 'Het laatste zaaltje met gezond ver stand'. muzikale begeleiding Bob Zimmerman en Jan Blok. J.C. Arena: 21 00. Klaus Schulze Harbour Jazzclub: 2130. Birdland Quintet (met oa. Aart Gisolf). Grote Kerk: Vlaardmgen. 20.00. Or gelconcert door Klaas Bolt. J.C- De Singel: Dr. Kuiperstraat 3. Ridderkerk. 22 00 Klein Orkest (Ne derlandstalig). Theater de Teerstoof: Schiedam. 2100. Cabaret Vangrail met 'Ach. laat mij toch met sterven op hel sta tion van Etten-Leur', Stadsgehoorzaal: Vlaardmgen. 20 15: Sieto en Marijke Hoving met hun programma 'En. toch geen pa niek". Theatercafé De Schouwburg: 23 00 Videoprogramma Galerie de portrets van Mane André. 23 30: Margreci Dolman (Paul Haenen) praat en zingt. Folkhouse Matrix: 21.00: Dramati sche expressie/kreatief spel. Impro visaties rond het thema 'Luisteren', o.l.v. Bertie van Gerwen (drama-do cente) Galerie W. Pieterse in Poëzie: 20.30. Drentse avond met Marga Kool en Peter vd. Velden, poëzie. Lianne Abeln en Hans Keuper. zang Bioscopen Alhambra 1: 'Trail of the pink pan ther' (!6) do. t/m zond 1.30-4 00 en 700 Alhambra 2: 'Fame' (al) dag 2 30- 6.45 en 9 30 u Calypso 1: 'E T.' (al) dag 2 00-7.00 en 9 45 u Calypso 2: 'Firefox' (12) dag 1.45- 6 45 en 930 u Calypso 3: 'Raiders of the lost ark' (12) dag 2,00-7 00 en 9 45 u Centraal', 'De babysitter gaat er voor liggen' (18) dag 12 30- 2 15-4 00-5 45- 7 30 en 915 u Cineac (Beurs): 'Evil death' (16) dag 2 00-7.00 en 9 30 u Cineac (Bijenkorf); The New York ripper' (16) dag. 2 00 u, do zond cn di 7 00 en 9 30 u Cinerama 1: 'Annie* (al) dag 130- 645 en 9 30 u Cinerama 2; 'Firefox' (12) dag 30- 645 en 9 30 u. Cinerama 3: 'E.T.' (al) dag. 2 15-7.00 en 9.30 u Cinerama 4: 'De wereld volgens Garp' (12) dag 1.45-7 00 en 9 30 u Cinerama 5: 'Les uns les autres' (al) dag 8 00 u. Corso: 'Aas der azen' (16) dag 200- 7 00 en 9 30 u Kriterion: 'Close encounters of the third kind' (al) dag 700 en 930 u ma alleen 800 u Lumïere 1: 'De zwarte ruiter' (16) do t/m zond 2 00-4.30-7 00 en 9 30 u Lumïere 2: "Firefox" (12) do. t/m zond. 2 00-4.30-7 00 en 9 30 u Lumïere 3: 'Het kleinste bordeel in Texas* (16) do. t/m zond 4 15-6 45 en 9 15 u Lumiere 4: "Le Choc' (16} dag 1.45- 6 45 en 9 15 u Metro L 'Dc wraak der Barbaren* (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 u, ma en woe. avond Bingo Metro 2: 'Porkey's pikante pretpark' (16) dag 7.00 en 9 30 u Rex: "Porno-Lekkerland in Zweden' (18} dag van 10.00 u s'morgens tot 24 00 s'nachts Thalia: 'Als je begrijpt wat ik bedoel' (al) do. t/m zond. 2 00-4 30-7 00 en 9 30 u 't Venster-li "Indentificalione di una donna' (16) dag. 19 30 en 22 00 u. ma gesloten 't Venster-2: 'Irezumi' (16) dag 20 00 cn 22 30 u. ma gesloten. 't Venster-3: 'Het veld van eer' (16) dag. 19 30 en 22.00 u, ma. gesloten. De Lantaren: 'Het afscheid' (16) dag. 20 00 en 22 30 u, ma gesloten. Kindervoorstellingen Alhambra-2: 'Walt Disney's teken- fdmparade' dag 1.00 u Cinerama-5: "Het geheim van NIMH* dag. 2 15 u. zond 1 30 en 3 30 u Lumiere-3: "101 Dalmatiers' dag 1.45 u (behalve ma. en di Metro 2: Tom en Jerry (deel-5)' dag 200 u (behalve ma. en di Passage: 'Dagelijks kinderfilms (be halve ma. en diInformatie tel 269563 Brielle Apollo-theater; 'Rocky-3' (16) do vrij en woe 20 00 u. zal 19 00 u. zond 21 30 u 'Summer Lovers' (al) vrij 22 30 u. zat. 21 30 u. zond 19 00 u. ma cn di 2000 u Nacht/voorstellingen Apollo-theater: 'Pruimen bloesem' (18) zat 24 00 u Kindervoorstellingen (al) Apollo-theater: 'Dc grote achtervol ging' vrij. en zond 14 00 u 'Dumbo' dond zat. en woe. 14 00 u. Hellevoetsluis Tivoli-theater "Poltergeist' (16) do vrij cn ma 20 00 u. zand 17 00 u 'Young doctors in love* (al) zat. zond on woe 20 00 u Tussen de lakens' (18) zat 2300 u. di. 2000 u Kindervoorstellingen (al) Tivoli-theater 'Billy Turf' vrij en woe. 14,30 u. 'Wmnelou hel grote op perhoofd' do. en zond 14 30 u. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-I. 'ET' (al) dag. 2 00-6 45 en 9 30 u. zond 145-4.15- 6 45 en 9 30 u. Zaal-2: Trad of the pink panther' (al) dag 2.00-6.45 en 9 30 u, zond 1 45-4 15-6 45 en 9 30 u Zaal-3 'Annie' (al) dag 2 00-6 45 en 9 30 u. zond 1 45-4 15-6 45 en 9 30 u Zaal-4 (Voorstraat 294) 'Als u be grijpt wat ik bedoel", dag 2 00-6 45 en 9 30 u. zo 1 45-4 15-6 45 en 930 u Cinode: 'Die Faisehung' (16) dag 20 00 u, vrij en zat 7 00 en 9 30 u Kindervoorstellingen (al) Cinode: 'Donald Duck's zomerfeest' zat. zond en woe 200 u Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8 30- 17 30 u Buiten de/c tijd, dus ook m de weekeinden is voor spoedgevallen een waarnemingsregeling Men kan via het antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt. Betreft het een spoedrecept, dan kunt u een taxi ne men Vraag een taxibon die u aan dc chauffeur overhandigt. Taxi Tele fooncentrale. Tel- 010-361222 Artsenboodschappendienst: Tel 206611 (ook voor Vlaardmgen en Schiedam) Integraal Kankercentrum Rotten dam: ..Telefoonbaken voor vragen over kanker" I.K.R Tel. 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berkel, Bcrgschenhoek cn Blciswijk Tel: 010- 333300 Diversen Telefonische Hulpdienst Rijn mond: Rotterdam 010-362244. Schie-' dam 010-731161. Voor hulp bij ni<iat-> schappelijke en geestelijke noden Telefonische Hulpdienst Spüke-J nisse: (van 22 00 tot 04 00 u) Tel" 01880-25952 H.Ï.C.: Hulp- en informatiecentrum t'r Postkantoor Cool singel Tel 172929. sociale en culturele informatie^ rechtshulp, studie en onderwijszaken, vacaturebank. loon technische dienst» enz Geopend maand 1100-17 00 u. dinsd t/m vrij 830-1700 u. Crisiscentrum Rotterdam: Mal he- nesserlaan 270, tel 76 39 44 Voor mensen met accule problemen op elk - gebied. Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag A.A. werkgroep Rotterdam: Berg- weg 307a, tel: 673815, voor mensen met alcoholproblemen Stichting Rechtswinkel: tel: 525577 en 525690 (op werkdagen van 10 00- 14.00 uur). Kraimgcn' Goudsernweg 21. di. 17.00-1900 u Bloemhof: Vio- Iicrstraat 1, di 17.00-19 00 u. Spangen. Potgieterstraat 8, do 17.00-20 00 u. Bureaus voor rechtshulp: Zuid; Plein weg 218-220. di t/m vrij. 10.00- 12.30 u. Noord* Teilmgersiraai 59, ma 13.00-16.00 u, d». t/m vrij 10.O0-16.00 u. do 19.00-21.00 u. vrijdag van 14.00- 16 00 u. notaris aanwezig West: Ma- thenesserlaan 173: do. 13.00-15.00 uur, afspraken ma, en di. van !3.§0-16.30

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5