ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 'Ik dacht, die komen geld opnemen' Politiek reageert voorzichtig op Slavenburg-actie Personeel Slavenburg wil opheldering VERRASSENDE ACTIE ZORGT VOOR TOTALE VERWARRING 'Pelotonsgewijs' rukken politie en justitie op naar Slavenburg's Bank. In het voorste gelid van links naar rechts: hoofdinspecteur N. Slikboer, chef bureau -fraude bij de Rotterdamse politie; een officier van justitie in opleiding; (met zonnebril) een van de leiders van het onderzoek, officier van justitie mr H A van Brummen; een griffier en (uiterst rechts) rechter mr. C.H.B. Boot. Links met hoed, halverwege de stoet, loopt mr. W.A. Rookus, hoofd van de afdeling fiscale recherche van de FIOD. Politiemensen laden een met dozen volgepropte ME-bus uit. In de dozen moet de administratie worden verpakt. 'Het gaat om papieren, niet om geld' Vervolg van voorpagina Rotterdam Het ging- politie en justitie giste ren tijdens de invallen in vier kantoren van Slavenburg's Bank niet óm de inhoud van kluis- loketten, waarin al dan fiiet zwart geld ligt. Alle prive-kluizen bleven £icht. „Wij zijn niet uit op geld. Als we op geld door Robert van de Roer tvaren uitgeweest, dan had onze actie er heel anders uitgezien", zei de Rotterdamse pers-offi cier van justitie mr. J. Schoonaard gisteravond. ;,We richten ons niet tegen iie bank. maar alleen op niet nader genoemde personen, leidinggevende figuren hin tten de bank. Hel is nu nog te vroeg om te zeggen of dit (eden van de raad van be stuur zijn. Dat is niet in het belang van het onderzoek." De officier zei officieel, dat justitie nu nog niet denkt aan ^rrestaties. Ingewijden bij poli- -tie en justitie menen, dat bij ;pen grondig onderzoek aan houdingen binnen de raad van 'Bestuur onvermijdelijk zijn. ■Mr. Schoonaard: „Onze eerste .interesse is voorlopig, dat de •Administratie van Slavenburg ,niet in orde is. Wij onderzoe ken of er sprake is van vals- 'heid in geschrifte. Als we met .pnze actie bereiken, dat de ad ministraties in ons land voort aan betrouwbaar zijn, dan is het goed. Als de facturen niet jneer betrouwbaar zijn, dan stort heieconomische leven Valse namen Schoonaard verklaarde, dat justitie aanwijzingen heeft, leidende functionarissen Aan de achterkant van het hermetisch afgesloten hoofdkan toor arriveert drs. J.W. Coert (rechts met tas), lid van de raad van bestuur van Slavenburg. Hij mag wei naar binnen. Ilat ~yan Slavenburg's Bank toe staan, dat cliënten rekeningen Vpenen onder valse naam. Men is hierop gestuit tijdens het eerdere recherche-onder zoek in Amsterdam, dat zich concentreerde rond het bij kantoor van Slavenburg in de hoofdstad en waarmee de hele zaak aan het rollen kwam. Re chercheurs ontdekten destijds onder meer, dat de directeuren van de onroerend-goedgigant F&S Properties valselijk in de boeken stonden vermeld als 'Derksen, De Boer en Van Beusekom'. Mr. Schoonaard bevestigde, zoals deze krant eerder al schreef, dat politie en justitie tijdens het Amsterdamse on derzoek bepaalde informatie kreeg, die een onderzoek naar met name het Rotterdamse hoofdkantoor noodzaakte. Het gaat er om of de raad van be stuur van Slavenburg de feite lijke opdracht en leiding heeft gegeven tot valsheid in ge schrifte bij zwart-geldactivitei- ten en andere misdrijven met geld. Daarom deden recher cheurs gisteren ook huiszoe kingen in de woningen van twee leden van de raad van bestuur: Ruud Slavenburg, voorzitter van de raad van be stuur, en drs. H.S. Gonggrijp. Tijdens .het Amsterdamse on derzoek. waarin al drie top mannen van Slavenburg wer den aangehouden, kregen poli tie en justitie ook aanwijzin gen, dat de bank in nagenoeg alle bijkantoren criminele geldpraktijken pleegt. Dat is een andere belangrijke reden, waarom men gisteren naast het Rotterdamse hoofdkantoor ook drie bijkantoren binnen viel. Zoals deze krant gisteren al schreef, hebben de ministers Korthals Altes (justitie) en Ru- ding (financiën) toestemming gegeven voor een onderzoek tegen Slavenburg, nadat zij hadden het "landsbelang* had den gewogen. Zij bogen zich vooral over de economische gevolgen van eventuele re cherche-activiteiten. „Je zou je kunnen afvragen of de samen leving er wel op vooruit gaat of niet, met zo'n onderzoek. Of het in het algemeen helang is dus", verklaarde Schoonaard gisteren de betrokkenheid van de ministers. „Wij hebben hen gevraagd om hun oordeel, om dat de eventuele nadelige ge volgen wel eens in geen ver houding zouden kunnen staan tot het onderzoek. Justitie raakt wel eens vaker op een terrein, dat vreemd is en dan vragen we ook aan een minis ter of we zijn beleid doorkrui den." Ook de Nederlandsche Bank was ingelicht over de invallen bij Slavenburg. „Het is echter nog te vroeg om nu al een standpunt in te nemen bij deze stap in het voorgaande onder zoek", aldus een woordvoerder van de Nederlandsche Bank gisteravond. Publiek Politie en justitie hebben be wust vrijdagmiddag legen slui tingstijd voor hun actie uitge kozen, omdat dan de bank er de minste hinder van onder vindt. Schoonaard: „De bank kan dan maandag weer ge woon voor het publiek open." De officier verwacht niet, dat er maandag al een 'run' naar de bank is van mensen, die zwart geld hebben in kluizen van Slavenburg. „Dat is niet de bedoeling van deze actie geweest. Wij houden rekening met het voortbestaan van de bank." Over de resultaten van de huiszoekingen zoals de reactie van de raad van bestuur wilde mr, Schoonaard niets zeggen. Politie, justitie, rechterlijke macht en de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) brachten in totaal zo'n 200 man op de been. Men viel alleen al de twee Rotterdamse kantoren, waar zo'n 900 man personeel werkt, binnen met ongeveer 65 man. Het perso neel van Slavenburg werd door de opsporingsfunctiona rissen per afdeling op de hoog te gesteld van wat er aan de hand was. Talrijke werkne mers verlieten uit eigen wil de kantoren. Klanten konden omstreeks half vier, toen de acties begonnen, de herme tisch afgesloten bank niet meer in. Sommigen, die opbel den naar het Rotterdamse hoofdkantoor van de bank, hadden de vreemde gewaar wording, dat zij officier van justitie mr. H.A. van Brum men die samen met mr. H. de Doelder de leiding heeft over het onderzoek aan de lijn kregen. De huiszoekingen in het Rotterdamse hoofdkan toor duurde gisteravond nog zo lang, dat vertegenwoordi gers van politie en justitie warm eten naar de bank lieten aanrukken. Rotterdam „Wij willen nu wel van de raad van bestuur opheldering heb ben over de hele gang van zaken. Als nu al het hoofdkantoor wordt bezet door de justitie, dan mag het personeel toch ook wel eens weten wat er nou precies aan de hand is. Daar hebben we dan wel recht op". Dit zegt een van de perso neelsleden van het hoofd kantoor van Slavenburgs Bank, die gistermiddag werd verrast door de inval van de potitie. „Het ging allemaal heel erg vreemd. Wij hadden wel iets in de krant gelezen maar ikzelf dacht dat het wel mee zou vallen. En opeens stond er een vreemde man op onze afdeling die allerlei orders uit ging delen. We moch ten niet meer naar andere afdelingen en de telefoon was 'dood'. Bovendien moesten alle kasten open gedaan worden". „Eigenlijk was het alle maal heel vervelend. Jk dacht dat de negatieve pu bliciteit wel een beetje was afgelopen. We dachten echt dat de storm geluwd was. En dan ineens is het weer goed raak. We waren ook echt overrompeld. Je schrikt je rot". Wat vooral de verbazing heeft opgewekt is hel feit dat alles zo onverwacht is gekomen. Al weet het me rendeel van hel personeel best dat iets dergelijks in de lijn der verwachtingen lag. „Er zijn in het verle den nou eenmaal dingen gebeurd die niet door de beugel kunnen. Wij besef fen dat. ook wel. Alleen, ais ik dan naar hel jour naal kijk, dan lijken het wel een stel boeven waar mee wij moeten werken. Maar neem van mij maar aan dat dergelijke dingen ook bij andere banken ge beuren. Ik praat het niet goed. maar onze bank is echt niet de enige wal dit betreft". „Nu ik weet waarvoor deze actie is, zou ik graag wat geld" opnemen." Rotterdam Volledig confuus maar zonder enige agres sie hebben verschillende betrokkenen gereageerd op de plotselinge justitiële actie bij de Slavenburgs Bank op de Coolsingel en het bijkantoor op het Stadhuisplein. „Ja maar ik kom hier om geld op te halen", stamelde een klant, die op het laatste mo ment zijn weekeinde-centen nog even binnen wilde halen „En zeker nu ik weel waarom deze actie is zou ik graag nog even wat geld opnemen." Niemand wist eigenlijk precies wat er aan de hand was. Het voorbij wandelende publiek door Martijn Verwaaijen hield het op een overval, an deren dachten heel stiekum een gijzeling mee te mogen maken. Maar het fijne van de hele zaak. daar kwant men ei genlijk niet achter- Feit was in ieder geval dat het personeel dat binnen was er in eerste instantie niet meer uit kon en de collega's die nog even gingen 'luchten' ineens voor een gesloten deur kwa men te staan. Op verzoek van justitie werd hot personeel binnen uiteindelijk toch om kwart voor vijf naar builen gelaten. Zonder enig commentaar te le veren kwam men naar buiten. Zelfs de vragen voor hot NOS- journaal. doorgaans toch aan trekkelijk voor iemand die daar nooit mee geconfronteerd wordt, werden hetzij onbeant woord gelaten hetzij beant woord met opmerkingen als 'het was vreselijk gezellig bin nen' en 'het was weer eens iets anders'. Voor de rest blijft het naar buiten druppelende personeel uiterst zwijgzaam. Het duidt er op dat de afdelingschef nog even zijn mensen heeft toege sproken in ieder geval de mond gesloten te houden eh vooral de pers te mijden. Wel licht met hei idee dat op die manier de onverwachte actie voor de buitenwereld geheim gehouden kon worden. Werknemers van Slavenburg, die het hoofdkantoor willen verlaten, moeten hun koffers laten controleren. Rotterdam De eerste politieke reacties op het optreden van justitie en politie bij Slavenburg wa ren voorzichtig. Dp financiële specialist van de VVD-fractie, Joekes. wees erop dat pas achteraf kan worden beoordeeld of een dergelijke actie juist is ge weest, als de feiten boven ta fel zijn gekomen. „Ik weet niet wat zich binnen die mu ren van de bank zich heeft afgespeeld, maar ik ben er van overtuigd dat het binnen de bevoegdheden van de FIOD en de politie ligt op te treden", aldus Joekes. De liberaal noemde de actie 'opzienbarend', vanwege de steun die de FIOD kreeg van de plaatselijke politie. Joekes. die voorzitter is van de ka mercommissie voor finan ciën, zei verder dat in de Ka mer over mogelijke afspra ken met de banken is gespro ken over controle op het be staan van zwart geld. Dat heeft echter niets te maken met het optreden van de FIOD als net gaat om een duidelijk vermoeden van een misdrijf; dat is volgens Joe kes een normale bevoegd heid. „Het dilemma van de minister van financiën dat opsporing van zwart geld kan leiden tot kapitaaiviucht, mag nooit reden zijn te zeg gen: wij geven het op. Ken nelijk heeft dat ook tot deze actie geleid", aldus de libera le woordvoerder. D'66-fractieleider Engwirda, die in de Kamer het debat over zwart geld aanzwengel de, noemde de actie 'een psy chologisch belangrijke stap'. „Of het in de praktijk vol doende is, betwijfel ik ech ter", zei hij. Volgens D'66 moeten er vaker steekproe ven worden uitgevoerd en moeten banken toegankelij ker zijn voor de belasting dienst. „De miljarden aan zwart geld komen door zo af en toe een acüe natuurlijk niet boven tafel", zei Engwir da. Ook hij noemde de actie in overeenstemming met de praktijk die ai jaren wordt gevolgd, dat de FIOD kan optreden als zij concrete aan wijzingen heeft voor een mis drijf. „Deze actie was kennelijk nodig. Volstrekt terecht dat dit gebeurt", reageerde Hans Kombrink, financieel specia list van de PvdA-fraclie en oud-staatssecretaris voor fi nanciën. Kombrink denkt dat acties als deze een 'schri- keffect' veroorzaken en pre ventief werken, „Bankfunc- lionarissen die op bijkantoren aan dergelijke praktijken meewerken, zullen nog ec-ns terdege nadenken of zij hier mee door zullen gaan". Volgens Kombrink toont de zaak-Slaven burg duidelijk hoe de verhoudingen in het bankwezen zijn scheefge groeid. Hij pleit opnieuw voor de normale belasting controle bij de banken, waar minister Ruding (financiën) niet aan wil beginnen, omdat hij kapitaaiviucht vreest. „De afwezigheid van een algeme ne controlemogelijkheid werkt dit soort zaken als bij Slavenburg alleen maar in de hand. Deze actie illustreert volop dat het nodig is die weg op te gaan", aldus Kom brink. De financiële deskundigen in de CDA-fractie waren niet voor commentaar bereikbaar. Dozen En terwijl politieagenten druk doende zijn opgevouwen kar tonnen dozen het hoofdkan toor binnen te dragen stapt cr ineens een vrouw met een klein kind naar binnen. Ze mag er niet in en reageert ver baast. „Verdorie, heb ik mijn man al maanden beluofd eens te komen kijken hoe hij werkt, kom ik eindelijk, mag ik niet naar binnen." Later .staal ze builen te zwaaien naar haar man, die in hemdsmouwen voor het raam probeert de aandacht van zijn zoontje te trekken. Nog later zit ze in het vlakbij gelegen café aan de cola, te wachten tot manlief wordt 'vrijgelaten'. De onduidelijkheid blijft groot. De enigen die werkelijk dui delijk zijn zijn de postende po litiemensen. Zoals de agent aan de deur van hel bijkantoor aan het Stadhuisplein. „Ik heb de opdracht gekregen nie mand binnen te laten. Of ei genlijk ook niets. Zelfs papie ren mogen tot nader order niet binnengelaten worden." Waar na hij een man die met een stapel papieren naar binnen wil tegenhoudt. Zelfs weigert toe te staan dat de man de pa pieren afgeeft aan de portier. Zielig Binnen zit wat zielig kijkend een loper, die zo'n vier keer per dag de bank aandoet om lopende zaken op te halen. Hij stond op het punt om weer te vertrekken maar ineens zit de deur op slot. „ïk hoop maar dat het niet te lang gaat duren. Want ik heb meer te doen." Iets later komt een portier de wachtende menigte iets meer duidelijkheid verstrekken. Het is dan kwart voor vier, nog een kwartier de tijd om geld op te nemen. „Beste mensen, ik moet u teleurstellen maar de bank is vanaf heden geslo ten. Maandag is het weer mo gelijk om geld op te nemen, sorry, maar vandaag dus niet meer." Dan komt hij even aan de beurs van de cliënt en dus ont staat er enige onvrede. Na enig navraagwerk blijken de bij kantoren op de Binnenweg en de Straatweg nog wel enige tijd open te blijven om alsnog de service te kunnen verlenen die men bij wat voor bank dan ook gewend is. i ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1