ROTTERDAM 15 'Meesteroplichter is ook ongelooflijke amateur' GEM-expositie over 75 j aar graanoverslag 5 I Zes bedrijven gaan proameren, huurcontract opgezegd Pro j ectwet houders slechten muren. Nepmanager hoort jaar eisen Oplichter vraagt poltie- bescherming Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 19 :ecrjan 1983 Niemand kan opening eroscentrum maandag verhinderen Rotterdam Zes bedrijven aan de Keileweg eisen van de gemeente dat de politie maandag direct optreedt als een eroscentrum aan de Keileweg maandag zijn poorten opent. De ge meente heeft de bedrijven geant woord, dat zij eerst de zaak grondig wil onderzoeken, voordat tot zij actie overgaat. De bedrijven menen dat er voldoende grond is om op te treden, omdat het prostitutie-centrum in strijd is met het vijftig jaar oude be stemmingsplan van handel, nijver heid en verkeer. Zowel de bedrijven als de ge meente zijn volledig verrast door dit nieuwe particulier initiatief. Henk Smol, eige naar van de sexciub EI Amra aan de Hartmanstraat en Kees van Boerum, eigenaar van de sexciub Cinderella aan de Witte de Withstraat, hebben van All-Air. een be drijf in ariconditioning. een groot leegstaand pand aan de Keileweg gehuurd. Zij zeiden tegen de verhuurder er een kantoorruimte van te willen maken. AH-Air directeur Van Ham is bijzonder boos, dat er nu een eroscentrum in komt en heeft het huurcontract met Smol al opgezegd. Smol trekt zich daar mets van aan. „Ik heb een huurcontract en daar houd ik Aü-Air aan", zegt hij „Aan staande maandag beginnen we met twaalf raam-prostituces. Als blijkt dat de gemeente met optreedt gaan we uitbreiden. Uiteindelijk willen we onge veer 150 prostituees hier laten werken en een sex bioscoop en een sexshop realiseren. Even tueel komt daar nog een sex- boot in de Keilehaven bij." Gok Dit nieuwe eroscentrum ligt dichtbij de plaats waar Van Driel-Vis, ook een bekende in de gok- en prostitutiewereld. een eroscentrum wilde begin nen. DjI eroscentrum is voor lopig van de baan. omdat de gemeente diverse vergunnin gen aan Van Driel-Vis moest verlenen De omliggende be drijven hebben via verschil lende processen de gemeente gedwongen de bouwvergun ning te schorsen. Smol en Van Boerum hebben een andere tactiek gevolgd. ..Uit hel fut dat de gemeente op de hoogte was van de plan nen van Van Driel-Vis om een prostitutie-centrum te begin nen aan de Keileweg, leidde ik af. dat de gemeente deze plek geschikt vond. Bovendien heeft rie burgemeester gezegd, door Dirk Mellema dat ze afhankelijk zijn van particulier initiatief om het prostitutie-probleem op te los sen. Daarom heb ik dit pand gehuurd. Ik gok erop dat de plaatselijke overheid dit cen trum tolereert. Van Driel-Vis heeft de fout gemaakt om een bouwvergun ning aan le vragen, waardoor burgemeester en wethouders rechtstreeks bij het eroscen trum betrokken raakten. Wij hebben niets aangevraagd. We hebben ook niets nodig, omdat er geen grote verbouwingen plaatsvinden en er bestaat nou eenmaal geen 'prostitutie-ver gunning'. Ook hebben wij geen café en disco, dus hebben we daar ook geen vergunnin gen voor nodig", verklaart Smol. die vroeger in de gok wereld met Van Driel-Vis sa menwerkte. Inmiddels zij de heren grote concurenten van elkaar. Vijftig gulden De contacten met de publieke vrouwen, die tot voor kort op de Claes de Vrieslaan en de Nieuwe Binnenweg werkten, zijn al gelegd. Smol: „Ze wil len graag hier komen werken, want ze kunnen tegenwoordig nergens meer terecht, sinds de politie in de binnenstad de pu blieke vrouwen oppakt. Vol gens mij is dit een goede oplos sing voor het prostitutie-pro- bleem in Rotteraam. Er ts hier geen woonwijk. Niemand on dervindt hier overlast. Dit centrum moet voor de ge wone man worden. Het wordt geen exclusieve sexciub waar honderden guldens betaald moeten worden. De mannen kunnen hier voor vijftig gul den terecht, net zoals vroeger op De Kaap en in de binnen stad." Smol verwacht niet dat de po litie zal optreden, omdat ner gens in Rotterdam een bestem mingsplan is, waarin slaat dal prostitutie mag, terwijl toch in verschillende wijken sexelubs Beide sext» azen voor hun gehuurde pand. Er achter ligt een groot plein, waar straat pro stitutie bedreven gaat worden. Ook is er nog een groot gebouw beschikbaar, dat eventueel later ook voor prostitutie geschikt wordt gemaakt. worden getolereerd. „Dus waarom op de Keileweg niet?", vraagt Smol zich af. „We gaan door tot de politie eventueel daadwerkelijk tot sluiting overgaat,"zegt hij. Voorlopig lijkt het erop, dat niemand kan verhinderen dat maandag het centrum open gaat. Op het ogenblik wordt er hard in het pand gewerkt In de kaïr rtjes waar de vrouwen zich met hun klanten kunnen afzonderen, worden installa ties aangelegd, zodat prosti tuees in nood, alarm kunnen slaan. De vrouwen moeten ie dere keer dat ze een kamertje gebruiken vijftien gulden aan de exploitanten afdragen. Nu de gemeente heeft gezegd, de zaak eerst grondig te willen bekijken, wil advokaat mr. A.A. Schuering zich namens de omliggende bedrijven tol de afdeling rechtsspraak van de raad van state wenden. Hij verwacht dat er een rechtszit ting in de eerste helft van de volgende week zal plaatsvin den, waarin hij de raad van state vraagt de gemeente Rot terdam te dwingen tegen hel eroscentrum op te treden. Schuering geeft toe, dat dit nieuwe initiatief juridisch moeilijker te bestrijden is dan de plannen van Van Driel-Vis, omdat er geen enkele vergun ning is aangevraagd, maar hij ziet wel mogelijkheden, omdat de gemeente volgens de bouw verordening verplicht is het bestemmingsplan te bescher men Rotterdam De Graan Elevator Maatschappij (GEM) gaat ter gelegenheid van het 75-jarig be staan door middel van een tentoonstelling de ontwikkeling van Rotterdam als graanhaven laten zien. De expositie '75 jaar graanover slag'wordt ingericht op het Rijnpassagiers- schip Rhein. dat op diverse plaatsen in de ha ven zal afmeren. Hel publiek heeft gratis toe gang. Op 26 februari (van 10 tot 17 uur) ligt de Rhein bij de GEM aan de Brielselaan 85, op 27 februa ri (zelfde tijden) bij de GEM in Europoort (El be weg 139) en op 28 februari (9 tot 18 uur) bij de Haven- en Vervoerschool Jan Backx aan de Westkousdijk 4. Op 1. 2 en 3 maart is de Rh cm afgemeerd aan de Parkkade. De eerste twee dagen van 9 lot 18 uur en de laatste dag van 9 tot 13 30 uur Op 27 februari zal de GEM vanuit de Bergha- ven m Hoek van Holland een varende pendel dienst onderhouden naar Eurojjoort, voor be woners die ten noorden van de Nieuwe Water weg wonen en die de expositie willen bezoeken In kleinere vorm is de tentoonstelling van 1 tol en met 23 april te bezichtigen in de hal van het stadhuis. Er moet maanden werk zitten in het dikke rap port, dat voor Rotterdam de aanwijzing van twee projectwethouders moet opleveren: één voor werkgelegenheid en één voor werkloosheid. Dat lijkt heel wat: jc hebt een probleem, je wijst een projectwethouder aan, en het is of er ineens veel meer gebeurt. Het is een wat voorbari ge conclusie. De aanwij zing van een projectwet houder voor de bestrij ding van overlast door prostitutie heeft alles, be halve een oplossing opge leverd. Men moet dus maar afwachten wat de nieuwe aanpak ten aan zien van werkgelegen heid en werkloosheid gaat opbrengen. Beide za ken hebben één ding met de oplossing van dat prostitutievraagstuk ge meen: de eigen mogelijk heden van de gemeente zijn zeer beperkt. Zij zit gekluisterd aan landelij ke wetgeving en rijksre gelingen, die vooralsnog weinig bewegingsvrij heid overlaten. Waarom dan projectorga nisatie? Het rapport zegt, dat het zowel de uitdruk king is van geïntensi veerde politiek-bestuur- lijke aandacht aJs een in dicatie voor de bevoegd heden, die ambtenaren krijgen om door de mu ren rondom afgebakende werkterreinen heen te breken. De nieuwe aanpak wijst op de intentie barrières te willen slechten en door vereenvoudiging van werkwijzen sneller tot resultaten te komen. Maar als men dan leest wat er aan zo'n projector ganisatie werkgelegen heid te pas komt, dan kan men zich afvragen of het allemaal wel zoveel doelmatiger gaat gebeu ren. Ga eens even na: de projectwethouder wordt bijgestaan door a. de pro jectleiding met een secre tariaat, b. een 'hoofden van dienstgroep', c. een klankbordgroep, d. pro jectgroepen voor een ver scheidenheid aan activi teiten, e. voor dc uitvoe ring het bestaande amb telijke apparaat en f. een coördinatie- en overleg structuur. En op bestuurlijk niveau komen daaraan te pas de nieuw op te richten pro ject-raadscommissies, de burgemeester, die verant woordelijk is voor liet In tegraal Bestuur en het college van B en W en uiteindelijk de gemeente raad. Aan onderwerpen ter be handeling in projectgroe pen geen gebrek. Het zijn cr een kleine dertig. Maar wat opvalt is, dat er vergeleken met eerde re rapporten nauwelijks nieuwe bijzijn. 2e hebben betrekking op 'het vast stellen van speerpunten voor economische ont wikkeling', 'het onderzoe ken van en het doen van voorstellen tot vereen voudiging, verkorting en beperking van procedu res', 'het vaststellen van aandachtsgebieden voor werving en promotie', kortom globale aandui dingen voor allerlei za ken, die in eerdere stadia zijn genoemd en waaraan in die tussentijd dus ken nelijk niet veel is ge daan. Alleen al concreti sering van het werkpro gramma versehaft met zo'n uitgebreide overleg structuur jaren werk aan tientallen ambtenaren. Daarmee is uiteraard niet gezegd, dat deze voorstellen tot projects- gewïjze aanpak weinig voorstellen. Het is uiterst nuttig vormen te creëren, waardoor ambtelijke des kundigen van verschil lende diciplines met el kaar kunnen samenwer ken, zonder het risico te lopen telkens op eikaars werkterrein op heilige huisjes te stuiten. Het effect is, lijkt het, toch vooral politiek ge richt, Er wordt een beeld opgeroepen van versterk te aandacht, grote betrok kenheid van iedereen, die er mee te maken beeft, en het politieke alibi voor 'druk er mee bezigzijn'. Het resultaat kan pas in de loop van de tijd wor den beoordeeld en daar om kan men er licht nu een te overtrokken voor stelling van krijgen. Men ervaart dat ook in de praktijk van alle dag door Koos de Gast rondom de zorgen over het RSV-concern. Rotter dam kan met zijn 25 miljoen misschien nog iets voor de RDM doen, maar voor het overige staan lokale en regionale overheden met veel mee leven en nog meer goede wil toch met lege handen tegenover de mensen, die het direct raakt. In de nota wordt dat risi co ook wel onderkend. 'Voorkomen nxoet wor den. dat er een werkgele- genheidsluchtballon wordt opgeblazen, die snel doorgeprikt wordt', zo waarschuwen de aan staande projectwethou ders zichzelf. Het feit, dat het college tot een bijzondere aan pak van de problemen wil besluiten, onder streept overigens de ernst van de toestand op de Rotterdamse arbeids markt. Zoals het in dc nota 'werkloosheid' staat: 'Aanwijzing van werk loosheid als project bete kent: erkenning dat er voor tienduizenden Rot terdammers geen nor maal werk in loondienst zal zijn, ook al slagen alle werkscheppende maatregelen. Dat geldt tot minstens 1990'. In het werkloosheidsbe leid zal dc aandacht min der komen te liggen op zinvolle vrijetijdsbeste ding en meer op gelijke kansen op arbeid in loon dienst voor achterstands groepen, alternatieven voor arbeid in loondienst en herwaardering van onbetaalde arbeid. Het particuliere initiatief zal in de wijken aantrekke lijke projecten moeten opzetten, waarnaar de Gemeentelijke Sociale Dienst kan doorverwij zen. Een fors deel van die projecten zal door werk lozen zelf opgericht en bestuurd moeten worden. De uitgangspunten zijn ambitieus genoeg en ze verdienen het daarom ze ker te slagen. Maar men hoede zich voor de ver wachting, dat ze snel re sultaten zullen opleve ren. Sen 47-jange oplichter heeft gisteren politiebescherming boeten vragen om heelhuids da rechtbank in Dordrecht te ysriaien. De man voelde zich bedreigd door drie van zijn slachtoffers, die zijn rechtzaak vanaf de publieke tribune volgden. Het drietal was naar hun zeg gen echter niet van plan de jnan kwaad te doen. Een van hen wilde echter van de man horen hoe deze denkt zijn slachtoffers schadeloos te stel- 'en. Onder het wakend oog van twee agenten werd hier- voor in de perskamer van de rechtbank een gesprek tussen oplichter en zijn slachtoffer gearrangeerd, waarna de man onder politiebegeleiding de Rechtbank verliet. Het drietal Jas echter van plan de man de komende tijd in de gaten te "jouden en was dan ook dank baar toen rechtbankpresident h Fn'jda tijdens de zitting jj8t huidige adres van de ver dachte vertelde. „We zullen item nu volgen en voorkomen, hij weer met zijn Ken begint", aldus een van Qhe» Dordrecht„Deze man is niet alleen een meestero- plichter, maar tegelijker tijd een ongelooflijke ama teur. Zijn verhalen zijn een soep van verzinsel en bluf, met sliertjes van echtheid en de smaak van nep. Met tomeloze energie draaide hij zijn slachtoffers een rad voor ogen, maar het stoppen van het ene gat met het andere kon op den duur echter nooit goed gaan." De Dordtse officier van justi tie, mr. R.H.J. de Vries, was gisteren van mening, dat het dossier over de 47-jarige op lichter, die in Dordrecht te recht stond, „met enig speur werk makkelijk net zo om vangrijk zou kunnen zijn als dat van de Frisol-affaire." De man, die zich uitgaf als ma nager en theater-agent, heeft de laatste jaren door heel Ne derland een spoor van oplich ting en flessetrekkerij getrok ken. Zich bedienend van valse papieren en namen spiegelde hij aankomende artiesten voor, dat hij hen optredens, plaat- en radio en telesieopnamen kon bezorgen. Ook zou hij fes tiviteiten voor verenigingen en dergelijke kunnen verzor gen. Zo'n festiviteit, het optreden van de Engelse zanger Roger Whittaker tijdens de Am- bacbtse zwemvierdaagse, werd hem uiteindelijk noodlottig. Hij had het zwembadpersoneel al ƒ2500 afgetroggeld als voor schot voor dit optreden. De zanger was echter in die tijd bezig met de voorbereidingen voor een Amerikaanse toernee en kon helemaal niet naar Ne derland komen. Het badperso- neel begon de zaak te wan trouwen en diende een aan klacht in. De man was echter spoorloos verdwenen. Druk Er waren meer gedupeerden, onder anderen een man, die- een tijd lang de chauffeur van de verdachte was en nog geld van hem tegoed had. Samen met twee anderen spoorde deze de oplichter op m een pension in Venlo en ze dwon gen hem mee te gaan naar Rotterdam, waar hij aan de politie werd overgedragen. „Hij werd door 2ïjn slachtof fers onder druk gezet op een wijze, die moderne incasso-bu reau's heden ten dage wel toe passen. Hij heeft toen zelfs om politiebescherming gevraagd", aldus mr. De Vries. Inmiddels waren er meerdere aanklachten ingediend. De zanger K.C. Mountain had de man ƒ5500 betaald voor het re gelen van plaatopnamen, het zelfde gold voor de zangeres door Hans van Vessem' Black Pearl, die hiervoor ƒ1050 op tafel had gelegd. Ook was er door diverse bedrijven drukwerk verzorgd, zonder dat daar betaling tegenover stond. Bij Hilton liet hij win naars van een radioquu dine ren zonder dit af le rekenen en hij schafte een fotokopieer apparaat aan van ƒ20.000 dal hij piobeerde door te verko pen om zo weer aan geld te komen. De leverancier vergat hij echter te betalen. Toga Entertainment Het is slechts een greep uit 's mans activiteiten, omdat het overgrote deel van de gedu peerden niet naar dc politie is gegaan Het geld dat hij op de/e wijze in de wacht sleepte, gebruikte hij om andere schuldeisers tevreden le stel len. Toen hij door zijn slacht offers werd gevonden m Ven lo droeg hij dan ook kleding, die hij van het Leger des Heils had gekregen. De gedupeer den moesten zelfs zijn trein kaartje naar Rotterdam beta len. omdat de man geen cent meer bezat Voor deze activiteiten bedien de de nu in Vltssmgen woon achtige tnaii zich m de meeste gevallen van de naam Super Sound Artist Promotions. Hij bediende zich echter wel van meer namen. De meest opval lende vond mr. De Vries Toga Entertainment. „Hiermee loopt u alvast vooruit op het contract met Roger Whu taker bij de opening van het nieuwe gerechtsgebouw in Dor drecht", zo schertste hij. De officier geloofde er niet in, dat de man nu zijn roer zou omgooien. Sinds 1957 hereft hij al 42 maanden gevangeras- straf voor oplichting uitgeze ten. De eis was nu een jaar on voorwaardelijke gevangenis straf. Uitspraak op 4 maart.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5