ROTTERDAM RDM'ers sturen open brief aan ministerraad 'Onderhandelen met Taiwan niet fraai' GRAAGüEDAAN. BEL VOOR 010-144144 8 'ftn "u Fraude van kwart miljoen PvdA: 'Geen zelfstandige marinewerven' Nederlandsche Bank stelt klanten Slavenburg gerust Van lersel ziet oplossing onderzeeboten in compensatieorders Rookwaren gestolen Zakkenroller op heterdaad betrapt Hoekse volkstuinders willen eigen beleid Pompbediende overvallen atSrn'"-*~ Rotterdams Nieuwsblad 1 maandag RZ/RV/RY/RW 21 februari 1983 Rotterdam De politie heeft een 44-jarige administrateur uit Helle voetslu is aangehou den, die ervan wordt verdacht 2ijn werkge ver voor 267.000 gulden te hebben opgelicht. De man had met een valse- machtiging het geld van de handelsfirma, waarbij hij werkte, bij een bank opgenomen. De administrateur js afgelopen vrijdag voor de officier van justi tie geleid. Rotterdam De PvdA-fractie in de Tweede Kamer zal 'mateloos dwarsliggen' als minister Van Aardenne van economsiche za ken doorgaat met zijn plannen de marinewerven van RDM, Wil- ton-Fijenoord en 'De Schelde' te verzelfstandigen „Dit kan, dit mag niet", aldus PvdA'er Arie van der Hek, Het afsplitsen van de marinewerven leidt volgens hem tot grote pro blemen. „Het marine-gebeuren bij de drie werven en de andere afdelingen zijn nauw met elkaar verbonden. Zodra je dat ver breekt, komen er brokken". De verwevenheid bestaat volgens Van der Hek uit de mogelijkheid personeel bij minder drukke pe riode elders in te zetten en het opvangen van eventuele verlie zen. Verder wordt de mogelijkheid af gesneden om kennis ïn bijvoor beeld offshore te behouden, aldus het kamerlid, die vindt dat de scheepsreparatie en offshore voor de RDM behouden dient te blij- Volgens Van der Hek is het de plicht van de regering of RSV om de tekorten op de duikboten voor Taiwan zélf af te dekken. „Daar zullen ze maar financiële ruimte voor moeten vinden". Rotterdammers De RDM'ers hebben zaterdag ochtend direct na de manifestatie op het Rondo plein de ministerraad een open brief gezonden, waarin zij aandringen op behoud van de werf. Het werfpersoneel wil dat er meer oog is voor het reddingsplan van Rotterdam en de plannen van vakbond en ondernemingsraad, die sluiting van de reparatie- en offshore-afdeling van het bedrijf willen voorkomen. „Er zal overleg die nen te komen", aldus de personeelsleden. Vanochtend heeft Tweede-Kamervoorzitter Dol man zestienhonderd handtekeningen tussen zijn post gevonden van verontruste bewoners van Heyplaat. De handtekeningen, die vo rige week in Heyplaat zijn opgehaald, zijn het weekein de meegegeven aan de echt genote van het CDA-kamer lid Van lersel, die het pakket in het postvakje van de Ka mervoorzitter heeft gedepo neerd. De manifestatie zaterdagmor gen op het Rondoplein werd door zo'n vijftienhonderd ver ontruste RDM'ers bezocht. Geen van de sprekers kon hen zekerheid bieden. „Hei is bijna niet te geloven, maar zo zeker als twee plus twee vier is. zo zeker is het dat we in een ramp verzeild raken. Willen we dat voorkomen, dan zullen we moeten vechten voor ons werk", aldus voorzitter H. Spoor van het actiecomité 'Redt RDM'. Volgens directeur ir. B. Sluis ligt de toekomst van de werf in de handen van de politiek. „De politici hebben aan de wieg gestaan van RSV, laten ze er ook nu bij zijn als het wordt ontbonden", zei ir. Sluis Districts bestuurder Dik Nas van de Industriebond FNV haalde uit naar de regering: „Het is steeds weer afwachten Elke week wordt er een tipje van de sluier opgelicht, maar echte duidelijkheid blijft uit". Wethouder H.van der Pols vond dat de regering voor de RDM mei geld over de brug moet komen: „Het is een on verteerbare gedachte dat we spreken over anderhalf lot twee mijard gulden overheids steun en dat het nu niet moge lijk is om te praten over het overeind houden van de RDM", aldus de wethouder. Het in de Oude haven, dichtbij het Witte Huis in aanbouw zijnde scheepswerfje begint langzamerhand z'n definitieve vorm te krijgen. Op de komende Binnen stadsdag (zaterdag 28 mei) zal het, zoals "t er nu naar uitziet, officieel kunnen wor den 'geopend'. Het werfje maakte deel uit van het plan dat de landelijke vereniging Het Zeilend Bedrijfsvaartuig enkele jaren geleden voor de Oude Haven lanceerde: ligplaats mogelijkheden voor zo'n dertig histori sche zeilschepen en faciliteiten om ze te onderhouden en te repareren. Dankzij de inzet van de stichting Openlucht Bimen- vaartmuseum, de gemeente en diverse Rotterdamse bedrijven is het project uit eindelijk van de grond gekomen. Oor spronkelijk had men het sleephelling- werfje vorig najaar in gebruik willen ne men, maar technische problemen zorg den voor die vertraging. Personeel vandaag op de hoogte gesteld Vervolg van voorpagina Rotterdam Politie en jus titie hebben zaterdag een "grove sortering' gemaakt van de inbeslaggenomen boekhouding, nadat men vrijdagnacht om een uur klaar was in het hoofd- en bijkantoor in Rotterdam. In totaal laadde men vrijdag bij de twee Rotterdamse kanto ren en twee vestigingen in Den Haag en Dordrecht vol gens De Doelder ongeveer twintig 'verhuisdozen* vol met administratie. De hoe veelheid papieren, die men bij twee leden van de raad van bestuur, Ruud Slaven burg en drs. H.S. Gonggrijp, en bij de voormalige direc teur kredietverlening Velte- na in beslag nam, was klei ner van omvang. De Rotter damse officier van justitie mr. H. de Doelder wil overi gens geen enkele naam be vestigen. Tot verbazing van vele inge- wijzen hebben politie en jus titie geen computerbanden meegenomen bij Slavenburg. „Wij verwachten niet, dat daarop de bewijzen staan, die wij zoeken", aldus de of ficier. De Nederlandsche Bank (DNB) deelde zaterdag mee dat klanten van Slaven- burg's Bank zich geen zor gen hoeven te maken na de grootscheepse invallen van vrijdag. DNB ziet geen reden tot zorg over het vermogen van Slavenburg om haar verplichtingen na te komen. De Nederlandsche Bank verklaart zich bereid in ge val van acute geldnood li- quiditeitssteun (contant geld) te verlenen. Mocht vandaag een stormloop ontstaan op de bank van mensen, die hun geld gaan ophalen, dan zou Slavenburg te weinig geld in de kluizen hebben, 's Maandags doet men door gaans weinig zaken met con tant geld. Ongerust Slavenburg dankt in een verklaring de Nederland sche Bank voor de steun, die zij heeft gekregen. „Er is dus geen enkele reden voor onze klanten om zich ongerust te maken", zegt drs. P. Pex. woordvoerder van de raad van bestuur. Volgens hem heeft de top van Slavenburg de invallen 'uiterst onaange naam' gevonden. Vandaag wordt het perso neel van Slavenburg op de hoogte gesteld. De raad van bestuur, die vrijdag tot diep in de nacht na de invallen op het Rotterdamse hoofd kantoor verbleef, heeft het hele weekeinde vergaderd. De banktop vergaderde ook met de raad van commissa rissen. De raad van bestuur en een deel van het personeel is volgens Pex het weekeinde bezig geweest om de admini stratie na de acties op orde te brengen. Slavenburg heeft volgens hem van justi tie de garantie gekregen dat. door Robert van der Roer inbeslaggenomen admini stratieve stukken, die nodig zijn voor de voortgang van het werk, ter beschikking zullen worden gesteld. Op de vraag of hij vandaag een 'run.' verwacht van klanten, antwoordde Pex dat hij erop vertrouwt dat ver klaringen van de minister van financién, de Neder landsche Bank en Crédit Ly- onnais eventuele bezorgd heid bij de chenten hebben weggenomen. Ruling Minister Ruding (financiën) beklemtoonde zaterdag in een gezamenlijke verklaring met minister Korthals Altes, (justitie), dat de inbeslagne ming van een deel van dé boekhouding van Slaven burg niet als zodanig tegen de bank is gericht, maar te gen enkele employés. Ru- dmg wil hiermee eventueel verminderd vertrouwen bij het pubhek ten opzichte van de bank wegnemen. Ook de Franse bank Crédit Lyonnais, die ruim 78 pro cent van de aandelen van Slavenburg in bezit heeft, behoudt zijn vertrouwen in de bank. Van iersei op Heijplaat: „RSV moet verdwij nen, harde ingrepen zijn onvermijdelijk". Rotterdam Uit een siga renwinkel aan de Nieuwe Binnenweg is voor 25.000 gulden aan rookwaren, strippenkaarten en geld gestolen. Aan de achterzij de van de winkel was een ruit vernield om binnen te komen. Bij een inbraak in een wo ning aan de Westerbeek straat is zaterdagnacht een bedrag van 10.000 gulden gestolen en voor 20.000 gulden aan sieraden. Rotterdam Een 29-jarige Rotterdammer is zaterdag middag door de politie op de Karei Doormanstraat aange houden, omdat hij even tevo ren had getracht een porte monnee uit een boodschap pentas van een vrouw te ste len. De vrouw merkte de diefstal op. Haar echtgenoot overmeesterde de zakkenrol ler en droeg hem over aan een passerende politiepa trouille. Rotterdam Er zal met Taiwan onderhandeld mocterr wor den over de voortgang van de bouw van twee onderzeeboten, maar 'fraai is het niet'. Zo reageert het Tweede Kamerlid mr. J. P van lersel van het CDA op de mededeling van premier Lubbers dat Wilton-Fijenoord niet hoeft te rekenen op steun. Er is een tekort op het pro ject van 260 miljoen gulden. Het geld, dat al door Taiwan op de rekening van RSV was gestort, is verdwenen in de bodemloze put van de Ame rikaanse kolengravers. „De regering heeft de beno digde miljoenen niet om bij te springen", zegt Van lersel. Hij verwacht dat er tijdig een oplossing uit de bus komt rollen, waar 'Taiwan .dei slechter op wordt'. Mog Rijk heden, om tot een vergt?iik te komen, ziet hij in compen satie-orders die 'in de civiele sfeer liggen en niet in wa pentuig*. Hoek van Holland Volkstuinders van De Noort Bonnen willen een eigen beleid en een aparte verordening waarmee ze onafhankelijk hom en te staan van hun Rotterdamse hobbyge- aoten. Aanleiding hiertoe is het verschijnen van een nieuwe bouwverordening, die de Rot terdamse volkstuinders hehben aangenomen zonder overleg met hun Hoekse collega's. Het bestuur van De Noort Bonnen voelt zich daar door voor het blok gezet. De Hoekse volkstuin ders willen een verbod van huisjes op hun com plex, omdat zij hun tuinen meer voor de op brengst van eigen gekweekte produkten ge bruiken dan voor dagrecreatie. Dat in tegen stelling tot de Rotterdamse complexen, die voornamelijk bestaan uit 'recreatieve' tuinen. Wel willen de Hoekse volkstuinders de moge lijkheid krijgen broeikassen op hun tuinen te plaatsen, waarvan dan de oppervlakte niet gro ter mag zijn dan honderd vierkante meter. De volkstuinders willen nu dat hun belangen in handen komen van de deelgemeenteraad en dat dus de Rotterdamse gemeenteraad bereid is tot decentralisatie. Een terugtrekken van Tai wan verwacht Van lersel niet: „Dat zou de Taiwanezen vele honderden miljoenen gaan kosten. Ik geloof niet dat ze dat risico willen lo pen". De Nederlandse regering zal volgens hem vanaf de zijlijn door Nico de Vries toekijken, „We hebben altijd gezegd Taiwan is geen land, we erkennen het als zodanig niet, maar een klant". Het gesprek met Taiwan is dan ook een zaak van bewind voerders en raad van bestuur van RSV, aldus het CDA-ka- merlid. In Taiwan is inmiddels met verontwaardiging gereageerd op de uitlating van Lubbers. Volgens het regeringsgetrou we Engelstalige dagblad Chi na News betekent de hou ding van Nederland een wei gering om door te gaan met de bouw van de onderzeebo ten. De regering wordt een laffe houding verweten. Van lersel: „De regering en het parlement zijn nimmer bij de onderhandelingen over de onderzeeboten betrokken ge weest. Het was altijd een zaak van Rijn-Schelde-Ver- olme". Oplossingen Volgens de parlementariër komt er deze week meer dui delijkheid over RSV: „Mor gen praat de vaste kamer commissie over de boedel kredieten en donderdag over de toekomstige plaats van de verschillende onderdelen in de industriële ontwikkelin gen". Voor Van lersel is het een vaststaand gegeven dat Rijn-Schelde-Verolme van het firmament verdwijnt. „Onderdelen zullen zelfstan dig doorgaan of in combina tie met andere bedrijven, die al of niet tot RSV behoren", aldus de CDA'er. Fusieplan nen in het Waterweggebied zijn er volgens hem nog niet. De angst van de centrale on dernemingsraad van RSV dat er meer dan vier faillis sementen uit het debacle voortvloeien, heeft hij niet: „Experts en bewindvoerders gaan er vanuit dat het voor de veertien bedrijven die boedelkrediet krijgen, een haalbare kaart is." Sneller dan dat er nu wordt gehandeld, heeft er volgens het Kamerlid nooit ingeze ten. „Er moet snel duidelijk heid komen. Dat is zeker. Maar we staan voor een gi gantische problematiek die opgelost moet worden. Daar is een zekere tijd voor nodig, willen we niet weer in een ongelukkige situatie belan den". Volgens Van lersel is het zaak om de scheepsbouw op het rechte spoor te zetten. Harde ingrepen zijn daar voor noodzakelijk, onrenda bele onderdelen dienen te verdwijnen. „Maar dat is geen reden om bij de pakken neer te gaan zitten. Juist vanuit de nieuwe situatie kan Nederland met veel in ventiviteit een plaatsje op schuiven op de wereldmarkt. We hebben te maken met een keiharde concurrentie, met beschermde grenzen, maar ons antwoord is een ge zond bedrijfsleven dat die concurrentie aan kan". Den Haag Twee mannen met nylonkousen over hét hoofd hebben zaterdagavond een 2$-jarige pompbediende uit Rotterdam gedwongen de kassa van het benzinestation aan de Machiel Vrijenhoek- laan in Den Haag te openen. De buit bedroeg zo'n 700 gul den. .De Rotterdammer had juist het kantoortje van de pomp gesloten en wilde in zijn auto stappen. Hij werd opgewacht door de overvallers, die ge wapend waren met een mes en een koevoet. Gedrieen gingen ze het kantoor weer in, waar de twee mannen de kassa leegden. Vervolgens sloten ze de bediende op het kantoortje. Hij wist op eigen kracht te ontsnappen en de politie in te lichten. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend al vriendin misschien. Breng daar even Jf Naam- verandering in. Adre Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I ÖS' en goed beloondl Want voor die kleine» moeite krijgt u een kruidenwijn. j I Naatn: Adres: I TeiefeOJ2 h"*rl**&*Sch»I*ma 0°"Pltals.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3