Benoeming Ekels nu definitief rond DERDE BEWINDVOERDER RSV VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Kort geding tegen muzikale krakers Binnenstad slokt alle woningwetwoningen op Stukgelezen jeugdboek voor kamerlid De Beer Eerste vrouwelijke korpschef 'Laat jongeren toch in de WWV' PvdA'ers verwijten Collé demagogie STop Slachthuis-collectief moet alsnog verdwijnen .1 CPN: 'Dit doet ons echt pijn Kettingbotsing door Sehiedamse Man tilt container op Opnieuw acties tegen bezuinigingen in onderwijs Exploitatie vrouwenhuis toch nog rond Geen extraatje voor winkeliers Oproep DINSDAG 22 FEBRUARI 1983 Vlaardingen Per 15 maart aanstaande treedt de Vlaar- dingse hoofdinspectrice van politie rar. M.C.M. Ekels in dienst van de Gorinchemse politie. Zij krijgt als korpschef de leiding over het 51 man sterke gemeentepolitiekorps in die gemeente. Marjan Ekels is daarmee de eerste vrouwelijke korpschef in Nederland. De benoeming van Marjan Ekels, die in Vlaardingen 11 jaar in de staf van de plaatse lijke politie heeft gewerkt, waarvan sinds 1977 als chef al gemene surveillance en bijzon dere wetten, zat al enige tijd in de lucht. De benoemingsproce dure was al geruime tijd aan de gang, maar omdat bij derge lijke benoemingen twee minis teries betrokken zijn, justitie en binnenlandse zaken, willen dergelijke procedures nogal eens een flink aantal weken in beslag nemen. Dat Matjan Ekels de nieuwe korpschef in Gorinchem zou worden stond enkele weken geleden al min of meer vast: zij was de enige kandidate die door de burge- meester van Gorinchem aan binnenlandse zaken en justitie was voorgedragen. Marjan is zelf uiteraard erg te vreden met de benoeming. „Het is geweldig, ik ben er bij zonder blij mee en ik heb er dan ook erg veel zin in", was haar eerste reactie gisteren na dat de benoeming officieel was afgekondigd. „Overigens vind ik het niet zo essentieel dat ik de eerste vrouwelijke korps chef in Nederland ben. Hoe wel, als er ergens weinig van zjjn, dan is dat nieuws natuur lijk." Marjan kent de gemeente Go rinchem intussen al behoor lijk: ze heeft zich er irv de afge lopen tijd al diverse malen ge oriënteerd in haar nieuwe werkgebied. „Het is zeker geen gemakkelijke stad: Gor- kum heeft een sterke cen trumfunctie, en dat zorgt voor heel wat extra problemen. Vooral omdat de omvang van het politiekorps helemaal niet op die problemen is afgestemd: die wordt nou eenmaal nog steeds bepaald aan de hand van het aantal inwoners, wat gewoon geen goede norm is. Daarom heeft Gorkum veel te door Paul Houkes weinig politiemensen, als je bekijkt wat er allemaal te doen is." Niet alleen die centrumfunctie van Gorinchem, met de daar aan gekoppelde verkeerspro blemen, noemt de hoofdin spectrice als belangrijk ele ment, waardoor er erg veel te doen is in haar nieuwe politie korps, maar ook het feit dat de werkloosheid in Gorinchem en omgeving tamelijk hoog is. „Daardoor begint het weekend voor veel mensen in feite al op donderdag: men gaat niet op vrijdagavond naar het café: dat begint al op donderdag." Tot haar belangrijkste taken in het nieuwe korps rekent Marjan, dat de 51 politiemen-. Marjan Ekels: „Dat tk de eerste vrouwelijke korpschef ben, is niet essentieel." sen waarover Gorinchem be schikt een echte gemeenschap worden: dat is volgens haar ze ker in zo'n klem korps het al lerbelangrijkste. „Daarbij blijft voor mij toch de geünifor meerde dienst het belangrijk ste: dat zijn de mensen die met allerlei problemen het eerst geconfronteerd worden. Ik denk dat het voor een ge meente als Gorinchem ook be langrijk is, om met de surveil lancedienst zoveel mogelijk met wijkgebonden ploegen te werken. Voor echte wijkagen ten is Gorinchem te klein; dat kun je met zo weinig politie mensen niet realiseren," Vandaag is Marjan weer een dagje naar haar nieuwe ge meente. Huizen kijken. Want ze is wel van plan om, als het even kan, zo snel mogelijk na haar indiensttreding naar haar nieuwe gemeente te verhui zen. Vlaardingen Ministerraad en Tweede Kamer krijgen een brief van het Vlaardingse col lege, waarin het zich uit spreekt tegen het afschaffen van WW V-uitkeringen voor jongeren onder de 23 jaar. Om de brief maar zo snel mogelijk de deur uit te krijgen is het in- titiatief buiten de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) om genomen. Als het regeringsvoorstel door de Tweede Kamer wordt aan genomen zijn werklozen onder de 23 jaar voortaan aangewe zen op een bijstandsuitkering. Daar moeten de gemeenten zelf tien procent van betalen, terwijl de WWV-uitkeringen volledig door het rijk worden betaald. De maatregel Vlaardingen 230000 gulden per jaar kosten. Het idee om een dergelijke brief te schrijven kwam al naar voren op de laatste leden vergadering van de PvdA, „Een druppel op een gloeiende plaat", noemde fractievoorzit ter Kees van der Windt het daar. Hij stelde voor om het protest samen met andere ge meenten aan te tekenen. Dat kan dan wel waar zijn meent M.Kouwenhoven van de afdeling algemene zaken, „maar als we het eerst in de VNG brengen gaat er een he leboel tijd verloren. Het zou natuurlijk beter zijn als de VNG op de trom sloeg", zegt hij, „maar een protest van alle gemeenten kan de regering ook naast zich neerleggen." Hij heeft een kleine hoop dat de regering het geluid van Vlaardingen ïn het besluit be trekt. „Want die maatregel is een slechte zaak." Schiedam Volstrekt irrele vante informatie werd gister avond opgeblazen tot een hals zaak. CPN-raadslid Eef Collé liet doorschemeren over de woningbouw in Schiedam con tact te hebben gehad met „de Laan van Nieuw Oost-Indié" in Den Haag, maar wethouder Zijdeveld wilde koste wat het kost weten of Collé bij de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting persoon lijk was geweest of slechts bij de portier of de koffiejuf frouw. En toen Collé dat in het mid den liet (hij vond de vragen van Zijdeveld nogal kinder achtig) was de boot aan. Met name PvdA-raadslid Hans van Kleef bleek nogal geémotio- neerd en verweet Collé dema gogie. „Ik heb Collé ooit wel eens de grootste demagoog van de raad genoemd en verdomd, tk moet er weer op terugko mmen," zei Van Kleef. „Dat je niet zegt waar je die informa tie vandaan hebt! Dat kan in een democratie niet" Ook vond Van Kleef het de magogisch, „dat Collé de oude wijken tegen elkaar uitspeelt" door de woningwetbouw in de binnenstad over te willen he velen naar de andere stadsver nieuwingsgebieden. Zijdeveld toonde zich met gro te nadruk in zijn nopies met J*an Kleefs scherpe uirnaal en «ter, bij een ander onderwerp, ten ookPvdA-wethouder Posthoorn het CPN-raadslid Verwijten naar demagogie te op zijn beurt betreurde «et bijzonder, dat de PvdA'ers «et alleen maar bij „vage ver uiten" lieten zonder hem dui delijk antwoord te geven op Vragen over de toekomstige Woningbouw in de stad. Schiedam Muziekcollectief Het Slachthuis moet alsnog de ge kraakte distilleerderij Piet van Gent in Schiedam verlaten. An derhalf jaar hebben de popmuzikanten in het pand aan de Noordmolenstraat kunnen vertoeven, maar nu hangt hen een kort geding boven het hoofd, aangespannen door het college van B en W. De gemeente zegt het pand, op een steenworp afstand van de Goudsbloem, nodig te hebben bij onderhandelingen met een ondernemer. Gisteravond verraste het muziekcollectief de gemeenteraad met overlijdensberichten, verwijzend naar Lucas 17 verzen 1 en 2. Dit bijbelgedeelte werd later voorgedragen door CPN-raadslid Eef Collé, die het aan de wethouders overliet, wie van hen de in Lucas genoemde molensteen om de hals zou binden. Volgens Collé heeft het college de 'dood' -van het collectief op zijn gewe ten. De communist kreeg enkele malen bijval van de in zwart leer gestoken jongeren op de publieke tribune, maar op een ge geven moment werd dat burgemeester Te Loo te gortig en maande hij tot stilte. De uitzetting van Het Slachthuis zal morgen behandeld worden voor de rechtbank in Rotterdam. Salarissen voor personeel Verolme Elektra boven tafel ■wmm Schiedam Nu de gemeenteraad gis teravond ingestemd heeft met de tweede fase woningbouw in de Schie- damse binnenstad, blijft er voor de verdere stadsvernieuwing in de oude wijken een aantal woningwetwonin gen over van 22, Dat vond CPN-raads lid Eef Collé gisteravond vrij belache lijk. „Gaan wij nu woensdagavond in de commissie stadsvernieuwing dan discussieren over de verdeling van 22 woninkjes over de drie oude wijken?" redeneerde hij, ervan uitgaand dat er uitsluitend woningwetbouw in die wij ken moet komen. Liever had hij gezien dat er nog een maand uitstel werd gegeven aan het bouwplan voor de binnenstad. „En ge loof mij, dat doet mij echt pijn. Het Is voor de eerste maal in de geschiedenis, dat de CPN vraagt een bouwplan even op te houden. Maar het is omdat u de consequenties onderschat voor de ver dere stadsvernieuwing. Moet daar dan dure premiehuur komen?" aldus Collé. Het was volgens hem onbehoorlijk zo de commissie stadsvernieuwing te pas seren en kreeg hierin de steun van PPR/PSP en D'66. Het CDA vond Collé's motie hierover wel zeer sympa thiek, maar zag niettemin af van oppo sitie. De VVD riep op tot het veilig stellen van de stadsvernieuwing in 1984. Vol gens wethouder Zijdeveld was dat ook het enige logische, want zou Schiedam, zoals Collé opperde, premiehuurwo ningen gaan bouwen in de binnenstad om de woningwetbouw voor de andere ouwe wijken te sparen, dan zou de ge meente daarmee weer het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds „verspelen".7 Zijdeveld: „En het ABP hebben wij nu juist in kunnen huren voor de premie- huur in Woudhoek." Collé vond dat helemaal niet zo dra matisch, als de wethouder het deed klinken. „Jammer als je het ABP ver speelt als financier voor de bouw in Woudhoek, maar dan maak je tenmin ste een duidelijke keus voor de bin nenstad en de oude wijken," zo rede neerde Collé. Moordrecht Een Sehiedamse automobiliste heeft op de rijksweg bij Moordrecht een kettingbotsing veroorzaakt, toen zij vanaf de vluchtstrook de rijbaan kwam oprijden. Zij reed te langzaam de rijksweg op, waardoor een BMW-ehauffeur plotseling moest afremmen en vijf andere automobilisten hetzelfde probeerden te doen. Er vielen geen gewonden. Wel moesten twee auto's worden weggesleept Hat Vlaardingse Tweede-Kamerlid Pol de Beer van de WD kreeg vanmorgen vroeg de gemeentebibliotheek aan zijn deur. Niet dat het kamerlid zijn boeken te tang had geleend of nog contributie schuldig was; in tegendeel zelfs. De Beer kreeg uit handen van adjunct-directeur Herman van Warne ten en hoofd van de jeugdafdeling mevrouw Diemei drie afgeschreven en stukgelezen jeugdboeken aangeboden. De Vlaardingse bibliotheek schonk dit lees voer in kader van een landelijke om te voorkomen, dat de jeugd in de toekomst contributie moet gaan betalen. Het parle ment wil alle bevoegdheden voor het open bare bibliotheekwerk -waaronder het lid maatschap- aan de lokale overheid over dragen. De uitleencentra zijn nu bang dat het gratis lenen voor de jeugd afhankelijk kan gaan worden van de financiële nood van de ge meentes. Volgens Pol de Beer zal het met dat laatste in Vlaardingen niet zo'n vaart lo pen. Hij kon het proleem van de bibliotheek best begrijpen, maar zei dat de maatregel zuiver uit oogpunt van decentralisatie zal worden uitgevoerd en niet door bezuinigin gen. Maassluis De salarissen voor het personeel van Verolme Elektra (VE) voor februari zijn defenitief boven tafel. Een van de opdracht gevers van het bedrijf heeft, een rekening te legrafisch voldaan, zodat het geld kan worden uitbetaald. Dit is door het actiecomité Verolme Elektra mede gedeeld. Het bedrag wordt gestort op een niet geblokkeerde rekening die het bedrijf heeft bij de RABO-bank. Over de salarissen voor maart maakt men zich bin nen VE minder zorgen. Binnenkort wordt aan de twee bewindvoerders een derde toegevoegd. De naam is door de Raad van Commis sarissen van ESV nog niet bekend gemaakt. De derde bewindvoerder is volgens leden van het actieco mité van VE een groot-indus trieel. De op handen Zijnde be noeming noemt Gerard de Vries van het actiecomité VE in Maassluis „een.gunstig te ken. Maar we moeten niet te optimistisch zijn", meent hij. De directie van VE onderhan delt vandaag met de vakbon den over het herstructure ringsplan van het bedrijf. Er wordt verwacht, dat binnen twee dagen tussen vakbond en directie van VE overeenstem ming is bereikt over het aantal personeelsleden, dat ten gevol ge van de afslanking van het bedrijf moet worden ontsla gen. Vlaardingen Een 36-ja- rige Vlaardinger heeft gis termiddag vlakbij café Westwijk laten zien, waar toe hij in staat is. De man tilde eerst een glascontai ner op, zodat er enkele flessen uitrolden. Hij raap te de flessen op, liep naar het in de buurt gelegen postkantoor en gooide ver volgens achteloos twee ruiten in. De Vlaardinger werd ingerekend en naar het politiebureau afge voerd- liiiHiiiJtiiiiiuiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiifiiiiimiimiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuim Waterweg De plaatselijke verte genwoordigers van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP), het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) en de Vereniging voor Openbaar Onder wijs (VOO) in Schiedam willen vandaag een groot aantal ouders van Sehiedamse, Vlaar dingse en Massslui- se scholieren per brief vragen de kinderen morgen, woensdagochtend, niet naar school te laten gaan. Dit moet gebeuren uit protest tegen de voorgenomen be zuinigingen van de regering op het on derwijs. Hiertoe is besloten na een on derhoud dat de vertegenwoordi gers van de bonden gistermiddag in het stadskantoor van Schiedam hadden met wethouder Herman Post hoorn. Tijdens deze bijeenkomst zegde de wethouder toe, dat de afdeling on derwijs deze week nagaat wat de ge volgen zijn van de opgelegde bezuini gingen voor het onderwijs in Schie dam. Zodra de uit slag van dit onder zoek bekend is, worden deze gege vens met een pro testbrief aan de Tweede Kamer ge stuurd. Een kopie van de brief gaat naar de minister van onderwijs. Tot de acties is ook besloten nadat het onderwijzend per soneel zoals zij zeg gen „voor de twee de maal in een va kantie moeten ho ren welke bezuini gingen er worden afgekondigd." Hierdoor zou het voeren van acties worden bemoei lijkt. Volgens ABOP-lïd Peter Stadhouders ziet de toekomst voor het Sehiedam se onderwijs er zor gelijk uit De ge meente Schiedam zou alleen al vijf tot acht ton moeten inleveren. Ook val len er volgens Stadhouders ont slagen. Op kleuterschool De Tureluur en de lagere school/kleu- terschool De Gor zen wordt in het kader van de ak- ties een open och tend gehouden. Het personeel is dan beschikbaar voor het beantwoorden van vragen over de akties. De leerlin gen van de Thor- beekeschool en kleuterschool Olle kebolleke wijden de nodige tijd aan het maken posters over de bezuinigin gen. Op de Jan Ligthartschool wordt op donder dag 10 maart vanaf 20 uur een mani festatie tegen de bezuinigingen ge houden. luiiiiiuiiiiiiimiiiiiainutiiiiiiiiiimuHiiitiitniiiuiiiiiimimiiHimiiiiiiiiiiiinmiiuiiiimiiiiiiiin Vlaardingen De gemeente is erin geslaagd het gat in de exploitatie van het Vlaardings Vrouwenhuis te dichten. Een tekort van vierduizend gulden ontstond, doordat het noodop- vangcentrum (NOC), dat een deel van het huis aan de Pie- ter Karei Drossaartstraat zou huren, de ruimte uiteindelijk niet geschikt achtte. Het gat is nu gedicht met geld dat oorspronkelijk was toege zegd aan de Turks-Nederland- se culturele vrouwenvereni ging. De subsidie aan de vrou wenvereniging was al gege ven, maar werd ingetrokken toen de gemeente erachter kwam dat die club al een tijdje 'in ruste' was. De vereniging van Turkse en Nederlandse vrouwen krijgt nu een briefje dat ze dat geld kunnen vergeten. Schiedam De gemeente Schiedam zal winkeliers, die hun nering doen in een ge- meentepand, niet voortrekken boven andere door de huur prijzen soepeler te gaan bere kenen. Wethouder Zijdeveld voelt daar niets voor. Dat zou concurrentievervalsing zijn, deelde hij gisteravond mee, nadat VVD-leider Gerard Verhulsdonk had aangedron gen op een gunstiger regeling. Verhulsdonk had zich zorgen gemaakt over de gevolgen van faillissementen, die m sommi ge gevalien een zwart gat slaan in winkelcentra, waar het toch al tobben geblazen is. „Zo'n centrum kan na twee of drie winkelsluitingen al be hoorlijk gaan verpauperen," waarschuwde de VVD'er de wethouder van zijn coalitie partner, de PvdA. Maar hij kreeg zijn zin niet. Het Vlaardingse afdelingsbe stuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs heeft „alle gemotiveerde ouders en docenten van alle scholen in Vlaardingen" opgeroepen een protest-bijeenkomst bij te wo nen. Het gaat om een manifestatie, die morgenavond in Den Haag wordt gehouden. Op het Veer- plein tegenover V D ver trekt rond zeven uur gratis een bus naar de residentiestad. De bijeenkomst is een „protest tegen de voorgenomen ingrij pende aantastingen van de kwaliteit van het onderwijs in zijn geheel", aldus de onderte kenaars van de oproep M.Huslman, C.Richel en C.van |j Swieten. De Vlaardingers, die aan de onderwijs-manifestatie deel willen nemen, kunnen zich vanavond nog opgeven (tel. 340893, 347121 of 346509).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1