Huurders Patrimonium: deel van borgsom terug m Bestuurders ruzieën: wagen slaat over kop 'Aanvragen sloopkrediet voorbarig 'Weifelende houding nekt Verolme Elektra WF/RDM- topman met vervroegd pensioen VLAARDINBS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COUBAMT Hit UWE WATERWEG COURANT Twaalf miljoen voor isolatie 10.000 woningen Actiecomité VE tijdens bijeenkomst: Kantonreeh ter: 'U hebt geplakt' Jongeren verdacht van inbraken Cursus blind- vliegen gestolen mmim PvdA teleurgesteld in sociaal- cultureel plan WOENSDAG 23 FEBRUARI 19Q3 Maassluis Verolme Elektra (VE) kan alleen in afgeslank te vorm blijven bestaan. Dat heeft zowel plaatsvervan gend directeur ir.J.P.Jager Bruining van VE als dis trictsbestuurder Dik Nas van de FNV gistermiddag gesteld op een bijeenkomst met het personeel in de kantine van het bedrijf. Zelfs als Verolme Elektra na afslanking kan blijven be staan wordt het voor het be drijf moeilijk om het hoofd boven water te houden. De positie van het bedrijf op de markt is bijzonder verzwakt omdat sinds november, toen de moeilijkheden bij RSV be gonnen, geen normaal beleid meer is gevoerd „Dat wreek zich nu", zo werd gisteren gesteld, „Die weifelende hou ding nekt VE. Ook de kans rijke bedrijven worden nu in de maalstroom meegezogen". Eerste voorwaarde om te overleven is volgens directie en ponden het doorsnijden van de kruisverbanden met RSV. Het werd tijdens de bijeen komst dan ook onbegrijpelijk genoemd, dat aan de holding van RSV nu financiële steun wordt verleend en met aan de bedrijven. „De holding heeft bewezen dat ze onbe trouwbaar is", verklaarde gistermiddag Gerard de Vries van het actiecomité van VE tijdens de bijeen komst, „Tachtig tot negentig miljoen gulden gerichte hulp aan de in nood verkerende bedrijven van RSV heeft meer effect dan een bedrag van 300 miljoen aan de hol ding. Die mening ben niet al leen ik, maar ook terzake kundigen binnen RSV toege daan." Hoe langer echter de onzekere positie van VE duurt, „des te onmogelijker wordt de positie van het be drijf op de markt", stelde hij gistermiddag. De situatie kan nog tot september voortdu ren. Dan vindt een vergade ring plaats met de aandeel houders van RSV. „We mo gen dan door de leiding van RSV en de overheid zijn af geschreven, we zijn nog niet dood. We blijven een lastige horzel in de pels van RSV", zegt De Vries. Morgen vindt in Den Haag een vergadering plaats van de vaste Kamercommissies voor Economische Zaken en Defensie. Dan wordt onder andere bezien in hoeverre de militaire activiteiten van VE kunnen worden ongebraeht in de defensiepoot van RSV. Zie ook pagina 15 Schiedam Kantonrechter mr. F. H. Piket heeft vanoch tend het Sehiedamse PvdA- raadslid en opbouwwerker Jos van der Lugt schuldig ver klaard aan het illegaal plak ken van Freepop-affiches op 20 april van het vorige jaar. Van der Lugt kreeg geen boe te opgelegd. Hoewel Van der Lugt betoog de dat hij op dezelfde tijd dat er in Sehiedam-Noord geplakt werd, in een fractievergade ring zat. had de officier van justitie mr. H. A. C. Smid geen zin om zoals hij zei 'een hele rel te ontketenen' en alle fractieleden als getuigen op te roepen.. De kantonrechter vond dat Van der Lugt als ge meenteraadslid betere getui gen had kunnen meenemen dan de op de gang van het kantongerecht aanwezige jon gerenwerker Jaap van der Graaf, die de echte plakker destijds met diens auto een lift had gegeven. De kantonrechter achtte be wezen dat de affiches, die op die twintigste april in wijkcen trum de Blauwe Brug in beslag waren genomen, inderdaad aan Van der Lugt toebehoor den. Hij verklaarde hem dan ook schuldig, Van der Dugt ncKeide net po litieoptreden scherp. Hij sprak van 'een vrijbrief voor agen ten om zomaar iemand als schuldige van iets aan te wij zen'. Hij zei alleen op zijn baard en jas aangemerkt te zijn als de plakker, van wie de politie het signalement had ge kregen van twee wijkbewo ners. Toen Van der Lugt na de PvdA-vergadering in de Blau we Brug aan de bar zat, ont moette hij de echte plakker. Ook deze had een baard, maar de agenten bekeurden Van der Lugt en namen affiches in be slag. Het verwarrende hierbij was dat de affiches inderdaad toebehoorden aan Van der Lugt in zijn functie van op bouwwerker die Freepop hielp organiseren. Dordrecht De Dordtse poli tie heeft tien jongeren in de leeftijd van 16 tot 21 jaar aan gehouden, die ervan worden verdacht vijftien inbraken in Dordrecht en omstreken te hebben gepleegd. Totaal werd er voor een waarde van hon derdduizend gulden ont vreemd. De politie heeft nage noeg niets van de gestolen goederen teruggevonden. Vlaardingen Uit een kel derbox aan de Louise de Colig- nylaan hebben inbrekers een cursus blindvliegen meegeno men. Verder verdwenen uit de box acht hoofdtelefoons en acht microfoons. Er werd ver der voor 1000 gulden schade aangericht. i Directeur De Ligi(rechts) luistert naar argumenten uïr de zaai Raad van bestuur RSV oefende druk op Zipp uil9 If Directeur W. Zipp Schiedam Directeur W, Zipp van Wilton-Fijenoord en de Rotterdamsehe Droogdok Maatschappij gaat per 1 maart met vervroegd pensioen. Hoe wel Zipp vorig jaar al heeft aangekondigd er mee op te houden, gonst het op beide werven van de geruchten dat de directeur „net op tijd het zinkend schip wil verlaten". Bij beide bedrijven maakt Zipp deel uit van de directies, die uit meerdere mensen bestaan. Noch bij WF. noch bij RSV- holding weet men te vertellen of Zipp zal worden opgevolgd. De RDM was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Een woordvoerder van RSV verklaarde dat „het in eerste instantie een kwestie voor de werven zelf is, die wat dat be treft een stuk zelfstandigheid hebben". W F-woord voed er Marius van Vliet noemt het moeilijk voor spelbaar wat er gaat gebeuren. „Ik neem aan dat zijn functie zal worden waargenomen, maar door wie en hoe weet ik ook niet. We zulten eerst moe ten afwachten hoe de afslan king en de nieuwe organisatie structuur uit de bus komt." Zipp is bij de twee bedrijven directeur marinescheepsbouw, off-shore, material manage ment en kwaliteitsdiensten. Bij WF valt verder de technisch wetenschappelijke afdeling onder hem en bij de RDM de afdeling kwaliteit en onder zoek. De 64-jarige directeur heeft wel laten weten beschik baar te blijven voor adviezen. Jaap Eijkenboom. secretaris van de ondernemingsraad bij WF, verklaart desgevraagd dat wat hem betreft Zipp al leen directeur bij Wilton is en 'no more'. „Wij zijn niet geluk kig met de koppeling aan de RDM. Misschien is het vertrek van Zipp wel het begin om de twee werven los te koppelen. We wachten maar af." Ondernemingsraad voorzitter Rinus Vischschraper bij de RDM zegt het geen ramp te vinden. „We hebben directeu ren zat bij RSV. Dat is het eni ge waar we genoeg van heb ben." Hij voegt daaraan toe de indruk te hebben dat er van bovenaf, door de raad van be stuur van RSV, druk op Zipp is uitgeoefend om te vertrek ken. Daarbij doelt hij op de miïjoenentegenvaller, die Wil ton vorig jaar moest incasseren op de opdracht voor enkele boorvaartuigen voor Venezue la. Daarvoor zou Zipp door de raad van bestuur verantwoor delijk zijn gesteld. Wim van Schellebeek, voorzit ter van de centrale onderne mingsraad van RSV komt voorzichtig tot diezelfde con clusie. „Ik heb zelfs de indruk dat Zipp langer is gebleven dan hij van plan was. Zou het niet kunnen zijn dat 'ie wat fouten op zich heeft genomen om zijn collega's te sparen, omdat hij toch wegging? Die tegenvaller schijnt toen nog al breed te zijn uitgemeten door de raad van bestuur. Ik ver moed dat ze het hebben ge bruikt om de aandacht af te leiden van veel grotere tegen vallers van in totaal honder den miljoenen, Als je het afzet tegen het debacle van de ko- lengravers en het Algerijnse project, noem ik die paar mil joen verlies bij Wilton pea nuts." Vlaardingen Alle Vlaardingers, die in een huis van Patrimonium wonen, krijgen nog dit jaar de borgsom, die ze daar ooit voor gestort hebben, minus honderd gulden terug. Na protesten van toekomstige bewoners van het Ouwenbroekterrein is de borgsom voor alle huizen van de woningbouw vereniging gesteld op die honderd gul den. Patrimomum's Woningen bezit in Vlaardingen zo'n vierduizend huizen. Voor al die huizen gaat nu een uni forme regeling gelden voor de borgsom. De vereniging moet dus geld gaan terug storten. Directeur Jan de Ligt van Patrimonium ver telde dat gisteravond in buurthuis de Pijpelaar op een vergadering met de huur- dersraad Ouwenbroek. Het is Patrimonium niet ge lukt om met woningbouwver eniging Samenwerking '77 te komen tot een gemeenschap pelijke regeling voor heel Vlaardingen. Samenwerking blijft vasthouden aan haar ei gen systeem, waarbij de borg vijftig gulden per kamer is. Er is wel overleg tussen de twee verenigingen geweest om tot zo'n gezamenlijke regeling te komen, maar dat heeft geen resultaat opgeleverd. De Ligt vertelde gisteravond de toekomstige bewoners van de nieuwbouw op het Ouwen broekterrein wat het bestuurs besluit over de borgsommen was. De bewoners wilden ei genlijk een regeling zoals bij het gemeentelijk woningbe drijf, waar alleen vijfentwintig gulden sleutelgeld moet wor den betaald. Maar onderhandelen met De Ligt was er niet bij. „Als u het hier niet mee eens bent kunt u altijd nog een brief aan het be stuur schrijven", zei de direc teur van Patrimonium. Alle verdere verlagingen die de be woners voorstelden werden vriendelijk glimlachend van de hand gewezen. En eigenlijk waren de bewoners ook wel tevreden met het resultaat. Niet alleen de borgsommen; ook de contractkosten bleek de woningbouwvereniging te kunnen verlagen. Die zijn bij Patrimonium van vijftig op vijfentwintig gulden gebracht. En ook het omlaag brengen van de servicekosten per wo ning bleek voor De Ligt geen enkel probleem. Van de twin tig tot dertig gulden service kosten per huis kon grif meer dan een tientje worden afe- haald. Dat betekent wel dat de bewoners zelf hun tuintje en hun achterpad moeten opho gen, als hel zou verzakken, Maar daar zag geen der bewo ners bezwaar in De wagen van de Delftenaar kwam stevig in de kreukels te zitten. Delft Een 27-jarige Delfte naar is gistermiddag met zijn personenwagen over de kop geslagen op rijksweg 13 ter hoogte van de afslag Delft- Zuid. Hij is er zonder kleer scheuren vanaf gekomen. De man werd gesneden door een 38-jarige man uit Vlaardingen. Deze is in zijn woning aange- Vlaardingen Naast de 6629 huizen van de gemeente komt °°k het bestand van de Woningbouwverenigingen Patrimonium's Woningen en Samenwerking '77 in aanmerking voor de grootscheepse isolatie- werkzaamheden in Vlaardingen. In totaal gaat het nu om 9735 woningen, waarmee twaalf miljoen gulden is gemoeid. Patrimonium en Samenwerking slokken van dat bedrag dertig procent op. Wethouder IJsbrand van der Velden van financien noemde de isolatie, die binnen drie jaar geklaard moet zijn, een nogal behoorlijk karwei en 'een belangrijke zaak voor de werkgelegenheid'. nouden. Het tweetal had het al een paar kilometer met elkaar aan de stok. De Delftenaar pro beerde de Vlaardinger gedu rende een aantal kilometers te passeren, maar die liet dat niet toe. Vervolgens ging de Delf tenaar er rechts voorbij en ging direct links rijden. Op zijn beurt trachtte de Vlaar dinger hetzelfde, maar de Delftenaar wilde juist weer naar rechts om de afslag Delft- zuid te nemen. De Vlaardinger gaf extra gas, sneed de man en zag in zijn achteruitkijkspiegel hoe de Delftenaar de macht over het stuur kwijt raakte en over de kop sloeg. Ouders houden kinderen thuis Rotterdam Ouders van het orotestams-chrïstelijke buiten gewoon onderwijs in Rotter dam hebben vandaag hun kin ieren thuis gehouden uit pro test tegen de bezuinigingen op deze onderwijssoort. Ongeveer zestig procent van de kinderen kwam niet naar school toe. De leerlingen die wel kwamen werden gewoon door de leer krachten opgevangen. Dordrecht De politie van Dordrecht heeft een 36-jarige inwoner aangehouden, die er van wordt verdacht vorige week een 15-jarig meisje ir zijn won mg ie hebben ver kracht. De man was een be kende van het meisje. Nieuwelaners gaan hun huis niet uit Vlaardingen Het Vtaar- dingse college van B en W zit er met het aanvragen van een sloopkrediet voor de Nieuwelaan, zeggen de bewoners, weer goed naast. „Er is geen sloopbesluit ge nomen en de huizen zijn niet van de gemeente", ver klaren Joke Droog en Coc ky van Dijk hun ongenoe gen over het besluit van burgemeester en wethou ders om de gemeenteraad te vragen een sloopkrediet te voteren. Ambtenaren van de provin cie noemen het sloopkrediet 'voorbarig', en 'uiterst merkwaardig'. Volgens hen zou het logischer zijn als de gemeente de panden eerst eens zou verwerven. „Je kunt natuurlijk sloopkre- dieten voteren tot je een ons weegt, maar dat is weinig zinvol als je de panden niet in bezit hebt", zegt een woordvoerder van de pro vincie. „Dan reserveer je geld, waar je voorlopig niets mee kunt doen. Dat zou in strijd kunnen zijn met het financieel belang van de ge meente." De Nieuwelaners vermoe den dat de gemeente, door het aanvragen van het sloopkrediet, de bewoners wil dwingen zo snel moge lijk hun huisje te verlaten om plaats te maken voor nieuwbouw. Maar daar doen ze schamper over. „Kijk maar eens voor en. achter het huis", wijst Joke Droog naar de kale plekken die daar liggen. „De men sen, die daar een huisje hadden, moesten er ook zo nodig uit, omdat er nieuw bouw zou komen. Daar is nog niets mee gedaan." M. Ou wens, hoofd van de afdeling volkshuisvesting in Vlaardingen, noemt hei een normale methode om vast een krediet aan te vragen voor de sloop van de hui zen. „Dan hebben we dat geld vast op het moment dat gesloopt moet worden", zegt Ouwens. „Anders moeten we eerst de huizen verwer ven en dan nog door een lange procedure om het krediet goedgekeurd te krij gen." De gemeente stopt het geld nu in een potje, zodat de lange procedure onnodig wordt. Maar tegen dat 'potje* heb ben de bewoners juist be zwaar. 2e zijn nog lang niet van plan hun huis te verla ten en vinden reservering van het geld onzinnig. „Er zijn nog niet eens onder handelingen geweest met de gemeente", zegt Joke Droog. „We hebben niets vernomen. We zitten hier nog wel een jaar of tien." Ouwens bevestigt dat die gesprekken inderdaad nog niet begonnen zijn. Monster De directie van het Monsterse transportbedrijf Spronsen heeft gisteravond met grote opluchting verno men, dat de Deense justitie geen vervolging zal instellen tegen de Maassluise chauffeur Van der Gaag van dit bedrijf. Deze reed in december in De nemarken, tijdens een sta kingsactie van Deense arbei ders, door een misverstand met de stakingsleidmg door na te zijn tegengehouden. Daarbij kwam een van de stakers on der zijn wielen terecht en werd zo ernstig gewond dat de man overleed Een officiële bevestiging van het feit dat de chauffeur niet vervolg wordt, heeft het trans portbedrijf nog met binnen, directeur G. Draak heeft het bericht uit de Deense pers ver nomen. ..Wij zijn zeer content met deze beslissing, dat is logisch", zo reageerde de directeur van morgen. „We hadden wel ge hoopt dat het zo zou aflopen, maar ik ben geen expert van het Deense recht, dus je weet nooit hoe zoiets 2al uitpakken. Toch was het eigenlijk al wei een beetje af te leiden uit de manier, waarop onze chauf feur na het ongeval m Dene marken behandeld werd. dat is allemaal erg correct en zon der problemen verlopen. Nu men inderdaad met tot vervol ging overgaat, kunnen we zeg gen, dat de zaak in elk geval tot onze tevredenheid is afge rond." Chauffeur Van der Gaag weet zelf waarschijnlijk nog van niets. Hij is op dit moment weer op weg naar Denemar ken voor een nieuw transport, net als hij in de afgelopen maanden gewoon gedaan heeft. Directeur G Draak „Wellicht ziet hy daar van daag zelf ook een Deense krant waar hij het goede nieuws uit kan lezen. Verdei hebben we de komende dager toch nog contact met hem Schiedam De PvdA in Schiedam is behoorlijk teleur gesteld in de sociaal-culturele planning, zoals die grotendeels onder PvdA-wethoudcr Post hoorn lot stand is gekomen Maar Luub Hafkamp, die het als wethouder voor de VVD in oktober overnam, kreeg deze week de verwijten op zijn bord. „Van de ambitieuze plannen om tot een nieuwe opzet van het sociaal-cultureel werk te komen, is niet veel terecht ge komen," ging PvdA-raadslid Jos van der Lugt te keer. ..Er is met veel meer van overge bleven dan een financieel- technisch verhaal, waarbij de werkelijke bezuinigingen vooruit worden geschoven, ge tuige de waslijst met inciden tele subsidies Dat resultaat is wel iets te schamel." Klaar de PvdA verbond er geen conse quenties aan. Het jaarprogram ma voor 1983 bleef ongewij zigd, zij het dat enkele punten nog eens in de commissies moeten worden besproken Ais voorbeeld daarvan noem de Van der Lugt het onder zoek naar de functie van de kinderdagverblijven Hij vond dat de centrale werkgroep, zo als die ooit bestond voor het sociaal-cultureel plan, nieuw leven ingeblazen moet wor den. De PvdA'er kreeg m zijn kri tiek steun van CDA-raadslid Rita van Lambalgen, die ook een wat zij noemde hap-snap- verdelmg van subsidies vrees de. Juist het optreden van VVD-raadsItd Annie Renskers sterkte haar in dit vermoeden Renskers nam het nogal op voor de Sehiedamse Vrouwen raad, die de subsidie aan haar neus voorbij 2iet gaan. Zij drong alsnog aan op subsidie ring uit de emancipaiiepoi Maar daar wilde haar partijge noot, wethouder Hafkamp, niet op ingaan. Hafkamp was ook wars van de moties, die Eef Collé namens de kleine linkse partijen in diende en waarin onder ande re gepleit werd voor aanschaf van een filmprojector van het vrouwenhuis-in-oprichting Barrika aan de Lange Kerk straat. „Betaal dat maar uit het geld, dat de gemeente nu over houdt aan Arcade, waar de verbouwing niet doorgaat," adviseerde Collé het college. Maar hij kreeg zijn zin niet. De meerderheid vond zulke een subsidieverdeling inder daad te hap-snap. De twee CPN-raadsleden Collé en Bru- seker stemden vervolgens als enigen tegen het sociaal-cultu reel plan 1983.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1