f6 ^8 GRAAG GEDAAN. BEL VOOR OIO-I44I44 Opdracht Esso gaat RDM voorbij Slavenburg weet niets van Russische aanklacht oiSïr-^ I-*=255135* a De soep is bijna warm Alleen korte tunnel |>f tweesporige brug 3 v g— Vaten flexicoker mogelijk naar buitenland 'Carbon Black' nu eigendom van Dupont Tóch fusie RSVM met Verolme- IJsselmonde Rotterdams Nieuwsblad woensdag 23 februari 1983 RZ/RV/RY/RW B en w kiezen; Itotterdam De gemeen te zal geen plan maken yoor een viersporige brug- /viaduct in plaats van een spoortunnel. Burgemees ter en wethouders vinden dat er nog slechts gekozen kan worden tussen een korte viersporige tunnel of een tweesporig brug- /viaduct. Een viersporig viaduct door Rotterdam vinden B en W stede bouwkundig onaanvaard baar. Wethouder J. Laan deelde dit gisteren mee aan de raadscommissie voor ruimte lijke ordening. Bet standpunt van B en W betekent ook dat de gemeen te niet bereid is het plan van de Stichting City Rotterdam en de Workshop Waldex Kooyman voor een vierspo rig viaduct/brug over te ne men. Waldex Kooyman heeft afgelopen maandag zijn plan nog besproken met minister Neelie Smit, die een spoor tunnel om financiële rede nen afwijst en een voorkeur heeft voor een spoorvia- duct/-brug. Opengebroken Kooyman is noch verrast, noch teleurgesteld. „Zo tus sen de regels door hadden we dit wel verwacht, gezien receote uitlatingen van wet houder Laan over de inpas baarheid van een viersporig viaduct", zegt hij. „Wat wij in ieder gevaJ wel bereikt hebben, is dat de discussie over de nieuwe spoorverbin ding is opengebroken. In hoeverre we daar nog in be trokken kunnen worden is een tweede. Wij hebben na tuurlijk ook een stedebouw- kundïge plan gemaakt, en de uitganspunten daarvan staan nog steeds overeind. Daar past ook een tweesporig via duct in. Ons plan zou dus nog best een nuttige rol kun nen spelen." "Volgende week zal de raads- cómmissie voor ruimtelijke ordening nog wel het com mentaar van de gemeentelij ke diensten op het plan van Waldex Kooyman bespre- kfen. S3 0>- a- &-S? «7 3 Rotterdam weigert dubbele tarieven openbaar vervoer Vanavond eerste hoorzitting over werk gelegenheid vt Rotterdam Het is nog koud in de tot soephal omgebouwde garage Pietersen. Vanavond echter zullen de kachels loeien, zullen de soepjongens en soepmeisjes Mo mentsoep rondbrengen en zullen de drie honderd aanwezigen de soephoorders ho pelijk duchtig aan de kaak voelen over werkgelegenheid. Groene muren en vloer, gele ruiten, té hoge tafels voor de soep en hel glazen huis waarachter de hoorders plaats ne men. Werkgelegenheid is het onderwerp. Achter de arthoteek in de Gouvernestraat speelt zich de eerste van een serie van vijf afleveringen af van 'Vliegen in de soep'. Bedoeld voor de jeugdwerklozen, wijkbe woners, AOW'ers, vakbondslieden, be stuurders, directeuren, kunstenaars, be leidsmakers en werkweigeraars. Het doel van 'Vliegen in de soep' is, om door een speelse theaterachtige opzet te komen tot meer begrip voor elkaar over het onderwerp werkgelegenheid. Om het beeld te doorbreken van enerzijds be stuurders die mooie praatjes houden, zon der dat daaruit daadwerkelijk iets voort vloeit, en anderzijds de werklozen die thuis met het probleem blijven zitten. Een maand lang is er aan gewerkt om de voormalige autogarage, die binnenkort wordt afgebroken, om te bouwen tot soep hal. Vanavond om 20.15 uur wordt de vijf daagse hoorzitting geopend met het on derwerp 'Productie en consumptie* onder leiding van econoom/planoloog drs. Gert Middelkoop. Rotterdam De bouw van twee vaten voor de flexicoker van Esso dreigt aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij voor bij te gaan. Volgens de directie van de werf op Heyplaat zou de RDM twintig procent te duur zijn. Een tweede inschrijving hoeft niet meer, aldus de directie. Esso zou nu overwegen om de op dracht in het buitenland te plaatsen. FvdA'er Ane van der Hek joen gulden gekost. Van Aar- verweet de dreigende misluk king gisteren in de vaste ka mercommissie voor economi sche zaken aan de 'ellendige situatie waarin de RDM zich bevindt'. Voorzitter Rinps Visehschraper van de onder nemingsraad van RDM heeft een gelijke mening: „Ik kan me niet aan de indruk ont trekken dat de gebeurtenissen van de laatste weken van doorslaggevende aard zijn ge weest. Naar wij wisten was Esso genegen om de opdracht bij ons te plaatsen." Slag in gezicht Het niet doorgaan van de bouw van de twee vaten bete kent een slag in het gezicht van de RDM'ers. Die hadden gehoopt om met de order de kern van de offshore-afdeling te redden. Met de Esso-op- draeht zou de 'offshore-loze' periode worden opgevuld. De enige oplossing die voorzitter Visehschraper nu nog ziet is interesse van de gemeente Rotterdam in het offshore-ge beuren. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft giste ren in de vaste kamercommis sie herhaald geen toekomst te zien voor de offshore-afdeling van de RDM. „Wij steken er geen geld meer in, misschien dat er een ander is die dat wel wil doen", aldus de minister. Over de RDM merkte Van Aardenne verder op dat het niet in de bedoeling ligt van de werf een *2uivere' marine werf te maken. „De bedoeling is dat het bedrijf zich ook be weegt op winstgevende mark ten". aldus de minister. De minister van economische zaken zei verder te hopen dat er alsnog geld terug komt van het kolengraafproject. Dat-ge beuren heeft Rijn-Schelde- Verolme inmiddels 475 mil- denne gaf niet aan waarop hij zijn verwachting stoelde. Het geld zal volgens de minister terugvloeien naar de kas van RSV en niet naar de RDM waar de kolengraver wordt gebouwd. „De rentelasten worden ook door de holding opgebracht", voegde hij er re lativerend aan toe, In de commissievergadering ging de meeste aandacht uit naar 'De Schelde' in Vlissin- gen en de Machinefabriek Breda, waarvan het personeel demonstreerde op het Binnen hof. In de kantlijn werd er ge sproken over de Rotterdamse bedrijven. Reparatie Over het totale scheepsrepara- tie-gebeuren in de Rotterdam se haven hield minister Van Aardenne zich op de vlakte. Hij ging ternauwernood in op een mogelijk onderzoek daar naar. zoals de gemeente Rot terdam en Rijnmond zich dat voorstellen. „Er zijn vier belangrijke repa ratiebedrijven in het Rotter damse. Verlume-Bollek, de RDM. Wilton-Fijen oord en Piet Smit als een kleinere, bo ven de bruggen. We weten hoe het de laatste jaren is gegaan. Met name de RDM rolde slechter uit de bus dan de an dere". Een onderzoek naar de seheepsreparatïe is één van de voorwaarden van Rotterdam die gesteld is aan de steun van 25 miljoen aan de RDM. Met die steun wil de gemeente Rot terdam de reparatiewerf op Heyplaat open houden. Voorzitter Rinus Visehschra per vindt dat de minister zich slecht op de hoogte heeft ge steld: „De RDM heeft evenals de andere de afgelopen jaren met wisselend resultaat ge draaid. Het ene jaar in de plus, het andere jaar in de min. Dat is een normaal gegeven in deze marktsector." Botterdam Het gemeentebestuur van Rotterdam is niet van plan zich zonder slag of stoot neer te leggen bij de door de regering voorgestelde bezuinigingen op het openbaar vervoer in de grote steden. Die regeringsplannen komen neer op een ver dubbeling van de tarieven. Rotterdam Slavenburg's Bank zegt niets te weten van de aanklacht, die de Russische staatsoliemaatschappij Sojuznefte-export te gen de bank heeft ingediend bij de Rotter damse hoofdofficier van justitie mr. J.D. de Jong. „Wij waren zeer verbaasd dat in de pers te lezen", aldus woordvoerder drs. Pe ter Pex van de raad van bestuur. Justitie be vestigde gisteren tegenover hem, dat er in derdaad een klacht ligt van de Russen. Pex: „Wij waren er niet van op de hoogte ge steld en de inhoud van de klacht is ons on bekend. Voor zover ons bekend betreft het een oude zaak, die afgehandeld is met de vaststelling, dat de bank niet verantwoorde lijk was. Of dit een nieuwe klacht is, of een misverstand zal door ons worden uitge zocht." De Russische autoriteiten vinden, dat zij van Slavenburg 210 miljoen gulden tegoed hebben voor geleverde, maar nooit betaalde olie aan de oliehandel Jocoil in Berg en Dal omstreeks l976-'78. Directiekiuizen De papieren, die politie en justitie maandag in beslag namen in vijftig directiekiuizen in de kantoren in Rotterdam, Den Haag en Dordrecht, zijn administratieve bankbe- scheiden van nog onbekende aard. Het re chercheteam had grote aandacht voor de directiekiuizen, omdat daarin overigens in vrijwel alle bijkantoren nog recente lijk miljoenen zwart geld ('niet geautori seerde of alternatieve dekkingen') zijn be waard. Zo werden in de directiekiuizen in het Amsterdamse kantoor bijvoorbeeld on der meer de zwarte miljoenen van de onroe- door Robert van de Roer rend-goedgigant F&S Properties als onder pand voor kredieten in bewaring gehouden. Tot directiekiuizen hebben alleen directeu ren toegang. Slavenburg's woordvoerder Pex haastte zich gisteravond weer te melden, dat er geen stormloop op de bank is. „Het verheugt ons te kunnen berichten, dat, in tegenstelling tot wat publiekelijk verklaard wordt in de kranten vooral door de Dienstenbond FNV er geen sprake is van een run op de bank." Beurs Voor Slavenburg kwam gisteren verrassen derwijs tijdens beurstijd vraag opzetten, waardoor er een koers van ft.3 bieden op het bord verscheen. Maandag werd Slavenburg verhandeld tegen ƒ68. Naast de gewone jaarlijkse verhoging wil de regering nog eens een extra verhoging van tien procent per jaar plus een verkleining van de zones. Kortom: Rotterdammers moe ten straks extra dokken, maar krijgen minder waar voor hun geld. De gemeente is bereid te ac cepteren, dat er geen mogelijk heden meer zijn om het open baar vervoer verder uit te bouwen. Een verdubbeling van de tarieven, met name door de kleinere zone's, wei gert ze te accepteren. De RET verwacht dat door de regeringsmaatregelen het aan tal reizigers met 18 procent zal dalen. Dat betekent dat bijna één op de vijf Rotterdammers een andere vervoermiddel zal kiezen dan bus, tram of metro. Volgens directeur R. den Bes ten van de RET, is het een il- „lusie van de regering om te denken, dat hogere opbreng sten uit de tarieven zullen lei den tot een evenredige kosten daling. Vooral Rotterdam heeft veel dure investeringen gedaan, bijvoorbeeld de metro lijnen, waarvan de kosten blij ven doortellen, ook al daalt het aantal reizigers. Het netto resultaat van de hogere ta riefsopbrengsten is dan niet noemenswaardig. Ernstig aangetast De dienstverlening door de RET wordt echter wel ernstig aangetast. Met name mensen met een uitkering, die vooral op het openbaar vervoer 2>jn aangewezen, worden de dupe, vreest het gemeentebestuur. Een compenserende regeling voor deze groepen, vindt de raadscommissie voor verkeer en vervoer niet de juiste oplos sing. Wel deden de commissie leden gisteren de suggestie om een speciaal tarief voor de da luren te maken, vergelijkbaar met het avondretourtje van de NS. Onaanvaardbaar De gemeente vindt het verder onaanvaardbaar dat tekorten bij de spoorwegen gedekt wor den uit de tarieven voor het stad- en streekvervoer. Als de regering die tekorten zonodig moet wegwerken, laat ze het dan maar doen uit een verho ging van de bezïne-aceijns, vindt de raadscommissie. De raadscommissie wil voor alsnog niets weten van een verlaging van de frequenties van bus, tram en metro. Wel was men het er gisteren over eens, dat parallelle openbaar vervoerslijnen onder de huidi ge omstandigheden niet ir stand kunnen worden gehou den. Het standpunt van Rotterdam zal volgende week aan minis ter Neelie Smit-Kroes worden meegedeeld. Rotterdam Het Ameri kaanse concern Continental Carbon in Houston heeft de nog niet in zijn bezit zijnde aandelen van de Carbon Black-fabriek (bandenzwart) van Continental Columbian Nederland in het Botlekge- bied gekocht. Het bedrijf telt 115 werknemers. •Continental Carbon is een dochter van de oliemaat schappij Conoco die vorig jaar is overgenomen door het Amerikaanse chemieconcern Dupont de Nemours. Tot nu toe was Columbian Chemicals, een dochteron derneming van Occidental Petroleum in de VS, mede eigenaar van de fabriek. Vereenvoudiging milieuwetten is stap vooruit Rotterdam De Vereniging van de Nederlandse Chemi sche Industrie (VNCI) ziet in vereenvoudiging van de mi lieuwetten geen aantasting van de normen. Als 'deregu lering' gepaard gaat met meer duidelijkheid in richt lijnen en voorschriften op milieugebied, kan dat leiden tot dezelfde of betere bewa king van het milieu, aldus de VNCI. Zij bestrijdt de opvatting dat vereenvoudiging een dek mantel is om de kwaliteit van het milieu op te offeren, nu het bedrijfsleven met eco nomische problemen kampt. Rotterdam Er komt toch een fusie tussen Verolme-IJs^ selmonde en het montagebe drijf RSVM, een onderdeel van 'De Schelde* in Vlissïngen. De directie van RSVM heeft gisteren de blokkade tot ver dere onderhandelingen wegge nomen. Volgens dïstrictsbestuurder Dik Nas van de Industriebond FNV is de vernieuwde belang stelling van RSVM ontstaan door de grote druk die op het bedrijf werd uitgeoefend. Niet alleen door het personeel van Verolme-IJsselmonde en de vakbonden, maar ook door de raad van bestuur van RSV minister Van Aardenne, die gisteren in de vaste kamer commissie van economische zaken herhaalde dat het tot een fusie moet komen. Vorige week strandde een eer ste fusie-bespreking binnen het uur. Vanuit het 'Zeeuwse' was gesteld dat uitsluitend over een samenwerking viel te praten op basis van het samen gaan van de montagebedrij ven. De directie ,van RSVM had geen lust om de machine fabriek van Verolme-IJssel monde bij het verhaal te be trekken. Na het vernemen van de me dedeling nam het personeel van de Verolme-IJsselmonde een motie aan waarin het zijn directie terugstuurde naar de onderhandelingstafel. De In dustriebond FNV had beide bedrijven voor morgen uitge nodigd voor een gesprek. Dat onderhoud is inmiddels v«n de baan. Districtsbestuurder Nas spreekt var» een goede zaak. „Maar er zal nog veel werk verricht moeten worden om een fusie tot de realiteit te la ten behoren", zegt hij. Mot de fusie gaan vierhonderd ar beidsplaatsen verloren. Twee honderd per bedrijf. De vooruitzichten voor beide bedrijven zijn redelijk gunstig. Verolme IJsselmonde heeft voor dit jaar vijfhonderddui zend van zeshonderdduizend beschikbare montage-uren verkocht. Het gaat voorname lijk om omvangrijke karweien bij Gulf, BP en ICI. Ex zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag - beloond met een leuk setje rnmiatuiirfietsen. •P°sfcodfc. f ^nplaats. Adres: lJ>Qstcod^' TG/e/oofl: - - - I Simjrj I -- VB fioHerd f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4