Afsluitingen van elektra toegenomen Schiedam zoekt plek voor gifgrond GTB VIAA1DINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Maaslandse 'Betuwe' al in volle bloei Huurweigeraars na renovatie m Drevenbuurt richt ook wijkelub op In twee jaar verviervoudigd 'Rijnmond Alarm bestaat uit 'schreeuwers' PvdA: Bonlj es in herkansing brand weer rukt drie keer uit Gasstation wordt herbouwd op andere plek Bijna 500 huizen meer Geen boete voor botsing met politie SPAREN MET DE PLUSREKENING: HOGE RENTE ENTOCH F3.000.- PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. postgiro rijkspostspaarbank Zeij: 'Walgelijke acties op 4 mei' Historische stap Schiedam Vooruit DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 Vlaardingen Hoe treurig sommige gezinnen er momen teel in financieel opzicht voor staan, blijkt uit het aantal ke ren dat het Gemeentelijke Energie- en Waterleidingbe drijf het in Vlaardingen nood zakelijk achtte de elektriciteit af te sluiten. Meer en meer fa milies blijken de rekeningen niet te kunnen betalen, ook al worden ze door het gemeente lijk woningbedrijf aangespoord de huur automatisch van hun giro te laten afschrijven. Zo werd in 1982 na bijna 49.000 aanmaningen 260 maal de hoofdstop verwijderd. Een ruime verdubbeling van het aantal in het jaar daarvoor. Maar de vergelijking met 1980 valt nog negatiever en sehrik- barender uit. Na ongeveer 44.000 aanmaningen zaten toen 'slechts' 76 Vlaardingse gezin nen in 'het donker'. Hoewel het Vlaardingse colle ge van B en W constateert 'dat de invordering van de ver- bruiksnota's met toenemende moeilijkheden gepaard gaat', wordt dat niet als redelijk ar gument beschouwd om het huidige beleid te wijzigen, zo niet bij te stellen. „Het is niet terecht dat de kosten van de genen, die niet kunnen of wil len betalen, worden gedragen door het GEWB", is het stand punt van B en W. Een woordvoerster van het GEWB verklaart de snelle toe name door de verkorting van de termijn, waarbinnen de re kening betaald moet worden. „Vroeger kon men langer rood staan; nu krijgt iemand nog maar twee maanden respijt. Dat hebben we gedaan om te voorkomen, dat de betalings achterstand te groot wordt", aldus het GEWB. Daarnaast gaat het energiebedrijf er ook vanuit, dat meer VJaardingers hun nota's gewoon niet meer kunnen betalen. Zie ook pagina 19 •felle kritiek PvdA- voorziiter op steuncomité' RSV Schiedam De Schiedamse PvdA-voorzitter Ruurd van ,der Veer uitte gisteravond op 'een ledenvergadering felle 'kritiek op het Comité Rijn mond Alarm, dat zich inzet -voor de werkgelegenheid bij RSV. „Een wild comité", zei Van 'der Veer. „Alsmaar sehreeu iwend dat er actie moet komei en dat de werkgelegenheid be houden moet blijven, en zo walse hoop geeft aan de werk nemers van RSV." Hij noemde het bedenken van voorstellen om de werkgele genheid zoveel mogelijk veilig te stellen uitsluitend een taak van vakverenigingen en on dernemingsraad. „Die moeten we alle ruimte geven en steu nen als ze daarom vragen." De PvdA-voorzitter herhaalde zijn aantijging, dat het comité Rijnmond Alarm „alleen maar een CPN-clubje" zou zijn. Binnenhof Vertegenwoordigers van de ondernemingsraad van Wil- ton-Fijenoord en de directie waren gisteren op hel Binnen hof om hun standpunt toe te lichten aan de Kamerfractie van de PVdA, die daarom had gevraagd, Op verzoek van en kele vertegenwoordigers van andere partijen, zoals VVD- kamerlid Jacobse en CDA'er Van lersel, waren die ook bij de bijeenkomst. Bepleit werd dat Wilton een oergezond bedrijf is met een eigen vermogen van bijna 100 miljoen gulden en dat het het slachtoffer dreigt te worden van het beleid van de raad van bestuur van RSV en de regering. „Door dat slechte be leid dreigt WF de twee voor Taiwan bestemde duikboten niet te kunnen afbouwen," zo werd de kamerleden nog eens duidelijk gemaakt. Ook werden de toekomstmo gelijkheden, die zich nu voor doen, op een rijtje gezet: een vervolgopdracht, een lening of vooruitbetaling van Taiwan of zelfs overname door Taiwan. De ondernemingsraad heeft laten weten een overname door Taiwan in principe niet bij voorbaat af te wijzen. „Het is een mogelijkheid, maar wij geven er de voorkeur aan dat het kabinet ons in de gele genheid stelt onze verplichtin gen ten opzichte van Taiwan na te komen," verklaarde OR secretaris Jaap Eijkenboom desgevraagd. Tevens is in het gesprek met de kamerleden benadrukt dat scheiden van nieuwbouw en reparatie onverstandig zou zijn. Gebeurt dat niet op één locatie dan kun je moeilijk met personeel schuiver, wanneer een van de sectoren het min der druk heeft, zo liet de ÖR de parlementariërs weten. Schiedam De leden van de PvdA vinden dat de gemeen teraad nog maar eens moet praten over plaatsing van bordjes die aangeven dat Schiedam een kernwapenvrije gemeente is. Eind vorig jaar £ees de raad plaatsing van die oorden van de hand. ge ledenvergadering van de PvdA bleek gisteravond in overgrote meerderheid met uitzondering van de wethou ders Chris Zijdeveld en Rei- tjier Scheereseen voorstan der van borden aan de ge meentegrenzen. In een motie vroeg zij de gemeenteraad zich opnieuw over te beraden. Sint Jozef schakelt de deurwaarder in Pierre van der Hoeven in z'n bloeiende boomgaard onder glas. Maasland De vraag naar pruimen en perziken mag dan in het huidige winterse jaargetijde klein zijn, het duurt niet lang eer deze zomervruchten er aan komen. Aan de Maaslandse Oude Campsweg staat een volledige boomgaard onder glas al in volle bloei. Fruitkweker Pierre van der Hoeven verwacht eind april de eerste pruimen en perziken te kunnen plukken. Hoewel onder glas gestookt is een bloeiende boomgaard van pruimen en perziken toch iets bijzonders, Zulke fruitkwekers zijn er haast niet meer en ook in het Westland zijn ze erg dun gezaaid. 2 februari1 J van d« r.op tlinxOgatond WIJK VERENIGING 'DREVEN BUURT t.O ■lik- freuonen kunnen deelnemen bijvoorbeeld festiviteiten op Kunnipm hmjn at muien Ltcacnne ctteiliii^licsc lutvitten, ilatitlcs soor jeuplipen. Maverpucn. bltirnuchtkken <-<1 i De ouder* Vereniging «sn lluiveigerurrn i igen Woningbouw Stichting Pers Hou». - Bouwfond» Nctl Oeniecntr tKtVl. i Industriële Kring 11 K V Vlaardingen. februari l->a3 Tijdelijk adm UdonrndinlM i Door middel van deze ge- boort e- aankondiging werden de bewoners van Holy's dreven gisteravond in kennis ge steld van de nieuwe wtjk- vereniging. Vlaardingen Vijf groepen eigenaren van woningen in Holy- noord hebben de wijk vereniging Drevenbuurt opgericht. De be woners van de dreven zijn daarvan gisteravond in kennis ge steld door middel van een geboorte-aankondiging. De wijkvereniging wil activiteiten organiseren voor alle bewo ners, zoals bingo-avonden, schaken, bridgen en creatieve en educatieve cursussen. Ook wil zij het feest rond Koninginnedag op touw zetten. De vereniging Drevenbuurt is de derde buurtclub in Holy- noord. Eerder werden soortgelijke organisaties opgericht in de Hoevenbuurt en de Hoofdstedenbuurt van Holy-noord. Vlaardingen De brandweer van Vlaardingen heeft gisteren driemaal de spuit ter hand moeten nemen. De eerste twee malen ging het om slechts kleine brandjes. In een woning aan de Spechüaan sloeg de vlam in een frituur pan.* Het vuurtje was gauw geblust, maar de bewoners bleven met waterschade en zwartgeblakerde keukenwanden achter. Daarna werd in de Fabricagestraat een container met lompen vermoedelijk door baldadige jeugd in de fik gestoken. Op een braakliggend terreintje bij de Lepelaarsingel was de vuurhaard aanzienlijk groter. Een 17-jarige Vlaardingse tiener» had een grasveld van zo'n 400 vierkante meter waarschijnlijk - met benzine overgoten en er toen de brand in gezet. Schiedam De gemeente Schiedam zoekt momenteel een tijdelijke opslagplaats voor de zwaar verontreinigde grond van het GTB-terrein in Schiedani-Zuid. Omdat echter tegen zo'n locatie, waar die ook gevonden zal wor den, bezwaarschriften zijn te verwachten vreest de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid een onnodige vertraging van de bodemsanering. Gisteravond werd hierover ge sproken in de commissie stads vernieuwing. B en W van Schiedam en het dagelijks be stuur van Rijnmond hebben inmiddels in een gezamenlijke brief aan minister Winsemius gesteld, dat de stadsvernieu wing in Zuid in gevaar komt, als er geen haast wordt ge maakt met het schoonmaken van de giftige GTB-grond. „De daadwerkelijke uitvoering van het woningbouwplan kan op 1 januari. 1984 beginnen, mits de sanering van het ge bied is uitgevoerd," aldus de brief. Anders dreigt zelfs de stadsvernieuwing in ook de andere wijken te stagneren. B en W van Schiedam en het dagelijks bestuur van Rijn mond verklaren in de brief het eens te zijn met de door de minister gepropageerde ma nier om de gifgrond schoon te maken. Die nieuwe manier komt erop neer dat de gif grond wordt 'gewassen'. Aan deze nieuwe ontwikkeling wordt momenteel de laatste hand gelegd en verwacht wordt dat de methode aan het eind van het jaar operationeel zal zijn. Dat is volgens Hans van der Vlist van de gemeente Schiedam aan de late kant, Daarom zou de grond tijdelijk elders gestort moeten worden. Om vertraging in de nieuw bouw te voorkomen heeft hel ministerie al voorgesteld in twee fasen te werken: de grond wordt nog dit jaar afge graven en naar een tijdelijke opslagplaatsvervoerd, terwijl in 1984 de definitieve reini ging plaatsvindt. Rijnmond en Schiedam gaan met deze staps gewijze aanpak akkoord, maar verbinden daaraan wel de voorwaarde dat de reiniging in de eerste helft van 1984 moet gebeuren. Mocht dit niet luk ken, dan zijn ze voorstander van de zogenaamde 'uitgloei- methode', waarbij het gif in een oven uit de grond wordt gehaald. Noch bij de was- noch bij de uitgloeimethode komt de gereinigde grond overigens te rug ïn Zuid. De bewonersvereniging heeft positief gereageerd op het feit, dat de gemeente werkt aan nieuwbouw van het gasont- vangst- en verdeelstation, dat nu nog midden op het GTB- terrein staat. Het ding maakt herrie en dat zou voor de be woners van de toekomstige nieuwbouw geen pretje zijn. Er worden nog geschikte loca ties voor dit station gezocht, waarbij onder meer het Nieuwsticht en de Van Ber- ckenrodestraat in industriege- bied Mathenesse genoemd 2ijn, Vlaardingen Het aantal wo ningen -n Vlaardingen is het afgelopen jaar met bijna 500 gestegen. In 1982 kwamen er 489 huizen bij, terwijl er in ja nuari van dit jaar ook nog eens 41 werden opgeleverd. Op dit moment zijn in totaal 688 woningen in aanbouw, waarvan 291 in het centrum gebied van Holy-Noord, en ruim 160 in de stadsvernieu wingsgebieden. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft zelf de hand gehad in een ver keersovertreding, die ech ter zonder strafgevolgen blijft. De officier van justi tie, mr. H.A.C. Smid, liet dat gisterochtend in het midden en legde de schuldverklaring bij auto mobilist Peter uit Vlaar dingen, zonder dat deze een boete kreeg opgelegd. Kantonrechter mr.F.H. Pi ket schikte zich hiernaar en deze futiele straf nu -maakt een eventueel ho ger beroep onmogelijk. Bijkomend detail is dat het ongeluk, dat voor do kan tonrechter besproken werd, plaatsvond op het kruispunt in Vlaardingen. waar men schuin mag oversteken. Peter vertelde met behulp van speelgoedautootjes, rij dend over het bureau van de kantonrechter, hoe de vork in de steel zat. Hij had op een fietser gelet, die rechts van hem reed, en was daarom in snelheid geminderd. Maar tijdens die handeling was de poli tiewagen links langszij ge komen met een snelheid, waarop hij niet bedacht was geweest. Een botsing was het gevolg en de man vond het niet redelijk dat hij als veroorzaker van het ongeluk werd aangemerkt. De officier zag hiervan de redelijkheid in en eiste een schuld verklaring zon der boetebepaling. Schiedam Ondanks alle protesten, die gisteravond op een tumultueuze vergadering in het stadhuis door politi ci en bewoners zijn geuit, stuurt de rooms-katholieke woningbouwvereniging Sint Jozef de deurwaarder af op tenminste 25 huurweigeraars in het gerenoveerde deel van Schicdam-West. De bewoners weigeren hier massaal de huurverhoging te betalen, omdat de renovatie door de inmiddels failliete BV Kuypers bijzonder slecht is uitgevoerd; zo slecht zelfs, dat een nieuwe renovatie noodza kelijk is geworden. De verhouding tussen de 213 huurders en de woningcorpo ratie is zo verslechterd dat het er gisteravond in de commissie stadsvernieuwing heftig en emotioneel aan toe ging. Toen Sint Jozef-secretaris Aalsm a beweerde dat de bewoners zelf de renovatie hebben gewild zoals die is uitgevoerd, riepen de aanwezige bewoners door elkaar heen 'leugenaars', 'wal een stelletje schorem', 'schof ten' en dat soort krachttermen, hetgeen wethouder Van Til- borg door de notulist keurig liet samenvatten in de woor den 'algemene ontstemming'. Het zet Sint Jozef, maar vooral ook de overkoepelende SSSW en de vier andere corporaties binnen deze stichting, voor het blok. De gemeenteraadsleden oefenden gisteravond zware druk uit op de corporaties om nu snel te democratiseren. PvdA en D'66 verklaarden zich 'verbijsterd' dat de demo cratisering na vier jaar nu nog geen feit is. CPN en PPR/PSP kwamen met adviezen aan de woningbouwverenigingen om toch vooral meer samen mei de huurders te doen. „U stelt zich nu veel te veel op tegenover de bewoners," vond Eef Collé. Het waren de woordvoersters van VVD en CDA, die Sint Jozef nog enigs zins in bescherming namen, waar de andere partijen en ook de bewoners aan toevoeg den dat het van een „enorme moed" getuigde dat de SSSW- bestuurders zich in het hol van de leeuw kwamen verdedigen. Toch was de kritiek niet mis selijk. De corporaties maken er een zooitje van, zei PvdA'er Hans van Kleef. „Je haalt er als sociale verhuurder toch geen deurwaarder bij, als zo veel mensen de huurverho ging niet betalen. Je snapt dan toch wel, dat er meer aan de hand is dan louter wanbeta ling?" ADVERTENTIE ADVE Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand, U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaar. Of toch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat.'t Is natuurlijk wel aetk om verstandig re sparen, legen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zo'n spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel 5Ö'ó rente en u kunt toch 3CXX) gulden per kalendermaand zonder kosten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over her extra bedrag l'lii kosten berekend. Bovendien heeft u meteen PJusrckeningal het gemak van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f50,-, dan ontvangt u 17,50 premie. U moet 'tgeld dan minstens één maand laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. Schiedam Het Schiedamsc VVD-lid Koos Zeij heeft zich danig opgewonden over het voornemen van een aantal groeperingen, om tijdens de dodenherdenking op 4 mei in Schiedam een grote actie tegen kernwapens op te zetten. Het Comité Schiedam tegen Kern bewapening, de Rode Valken, hel Popoverleg en de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid willen op 4 mei een protestde monstratie houden, die om 8 uur 's avonds moet eindigen op de plek waar de herden king van de gevallenen en uit de Tweede Wereldoorlog plaatsvindt. „Walgelijk", noemt Zeij deze plannen. Hij vindt dat de do denherdenking op deze ma nier wordt misbruikt voor po litieke doeleinden. „Wanneer wij in 1940 de beschikking hadden gehad over deze raket ten zouden wij het leven van veie miljoenen on schuldigen uil de concentratiekampen hebben kunnen redden Vori ge week verscheen er een rap port dat er m Rusland ruim 4 miljoen dwangarbeiders zijn en ruim 200 concentratiekam pen. Helaas zijn deze ver schrikkelijke raketten nodig om ons van een volgende dic tatoriale ramp te vrijwaren Daarom is hel walgelijk om hen die vielen voor onze vrij heid hiervoor te misbruiken", aldus Koos Zeij in een reactie op de plannen. Schiedam De bouwvereni ging voor arbeiderswoningen Schiedam Vooruit doet haar paam eer aan. De vereniging is de eerste, die in Schiedam gebruik maakt van de moge lijkheid om de erfpachteanon in één klap voor vijftig jaar af te kopen. Daarmee is zij gedu rende een halve eeuw van tus sentijdse prijsopdrijvingen van de gepachte grond af. De PvdA heeft de mogelijk heid tot afkoop kort geleden geschapen onder druk van het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds (ABP). De afkoop van de canon geldt voor de hoek van Mariastraal en Nieuwe Haven, waar VVD- wethouder Cor van Tilborg vrijdagmiddag de eerste paal slaat voor het complexje van twaalf woningwetwoningen en enkele daaronder gelegen be drijfsruimten. De huizen ko men in beheer bij Schiedam Vooruit. De bedrijfsruimten worden echter gebouwd voor rekening van Slavenburgs Bouwbedrijven BV, die tot verbazing van Van Lingen geen gebruik wilde maken van de mogelijkheid tot af koop van de erfpachteanon. Waarom Slavenburg dit niet wilde wist wethouder Scheeres ook niet te vertellen. „Slaven- burg is ons geen verantwoor ding verschuldigd," zei Scheeres legen Van Lingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1