WATERWEG f Ze kapen het papier voor onze neus weg SPORT 19 ORALHARIGO 'Ik heb toch twee handen aan m'n lijf' 'Woonlasten bevriezen Geen enkele mogelijkheid' Jacques Hoefsloot is geen boekenwurm Kraakwagen van ONS door Oost en Zuid Vlaardingen en de machteloosheid van bestuur Bijles met vis mag niet meer Hulpverleners nodig buiten kantoortijd Werkgroep laat publiek orgel zien Hans Loovens maakt zich geen zorgen over de toekomst Fortuna heeft licentie Hans Stout binnen Bas van Noortwijk valt af g-; Schiedam „Het is wel ontmoedigend," zegt chauffeur De Jong 1 van de Schiedamse gemeentereimging met stemverheffing om het motorgeronk van de grote kraakwagen te overstemmen, ter wijl hij de claxon door de straten van Schiedam-Zuid laat schal len om de bewoners te waarschuwen dat hij weer oud papier en karton komt ophalen. „Als wij langskomen zijn de stoepen al lang leeg. Het zijn, denk ik, gewoon werklozen i die voor ons uitrijden. Ze hoe- -■ ven alleen de pakken oud pa- pier maar in te laden en naar de papierhandel te brengen 'l om een zakcentje te verdienen, - Vanmorgen reed er in Oost een busje vol met papier weg, waarvan we dachten dat 'ie door zijn veren zou zakken." Milieu-controleur Theo van der Meer beaamt dat er maar weinig oud papier door de kraakwagen wordt opgehaald. „Maar," voegt hij er aan toe, .je kunt desalniettemin stellen dat de proef van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam is ge slaagd, Want hoewel het pa pier voor onze neus wordt weggekaapt, wordt het doel toch bereikt: namelijk het scheiden van afval aan de bron. Verenigingen en scholen halen wel veel op, maar lang niet alles." Hij verduidelijkt dat ieder Schiedams huishouden jaar- - lijks gemiddeld zo'n zestig kilo oud papier en karton weg- - gooit. Het meeste verdwijnt in de vuilniszak en komt terecht op het vuilverwerkingjsbedsijf van de VAM. Van der Meer legt uit dat dat toch zonde is, want Schiedam moet daarover stortingskosten betalen en het papier ver dwijnt, terwijl daar heel mak kelijk kringlooppapier van kan worden gemaakt. Het was gisteren de tweede keer dat de kraakwagen van de ONS de wijk Introk om pa pier en karton in te zamelen. In vergelijking met vorige maand werd er al heel wat meer opgehaald. In Schiedam- Oost viel het zeker mee.jnaar in de Gorzen trof de beman ning van de grote kraakwagen nog maar weinig aan. Toen chauffeur Landzaat van een van de veegwagens, die de hele dag achter de kraakwa gen aanrijdt om papier op te pakken dat te laat wordt bui- tengezet, met een volle bak ar riveerde om dat over te laden in de kraakwagen, leefde de stemming onder de mannen van de ONS dan ook flink op. Zes cenl Milieucontroleur Van der Meen,,Wat ons betreft is het geen probleem dat het papier voor onze neus wordt wegge kaapt. Maar het gevaar bestaat dat wanneer de papierprijs la- Als de kraakwagen door de Lekstraat rijdt, zet kruidenier De Leede een hele berg kartonnen dozen buiten. Opgooiers Houting (links) en Fuik zijn er zichtbaar tevreden mee. ger wordt dan zes cent per kilo, het niet meer gebeurd. En dan is het goed dat wij het ophalen." Schiedam verkoopt het opgehaalde papier overi gens ook voor die prijs, maar Van der Meer verzekert dat de opbrengst in het niet valt bij de kosten. De proef van de ONS in de wijken Zuid en Oost wordt nog vier maal, op de laatste woensdag van de maand, her haald. Al naar gelang de resul taten wordt dan bekeken of het kan 'worden uitgebreid over heel Schiedam. Vlaardingen De steeds hoger oplopende woonlasten kunnen onmogelijk worden verlaagd of zelfs maar bevroren. De schuld en de verantwoordelijkheid schuift de gemeente Vlaardingen vriendelijk af naar de nog hogere overheid. We zien er geen en kele mogelijkheid toe, laat het college van B en W als antwoord op een brief van het Breed Overleg Woonlasten (BOW) weten. „We kunnen de tarieven eenvoudigweg niet bevriezen", zegt fi nanciële wethouder IJsbrand van der Velden verontschuldi gend. „Onze inkomsten lopen óók terug." Begrip is er genoeg bij de be stuurders van Vlaardingen. „Ja, dat is makkelijk", stelt Bart van de Gein van het Overleg als eerste reactie. „Maar daar schieten we geen donder mee op." Dieper wil hij nog met op het onderwerp in gaan, omdat het Breed Over leg Woonlasten nog geen tijd heeft gekregen —het ant woord kwam pas gistermiddag binnende brief te bestude ren. „Het is het bekende ver haal", Iaat hij wel doorscheme ren. Maassluis „Mijn zoontje is nu bijna tien jaar en hij kan nog zijn naam bijna niet schrij ven Hij zit op een lom-school. Ik probeerde hem dus elke middag na schooltijd wat bij te leren. Dan haalden wij, met nog een vriendje van hem, een - kruisnet op en dat zat dan vol visjes. En dan moest hij op schrijven hoeveel visjes, wat voor visjes en wat de verschil len waren." Op dit betoog van een bebaar de Maassluizer repliceerde kantonrechter mr. F.H. Piket gisteren: „Dus als ik hel goed begrijp, dan leerde u die kin deren een beetje bij? Dan leer de u ze rekenen en schrijven tegelijkertijd? En u wist niet, dat het verboden is om een kruisnet zomaar buiten boord te hangen om er visjes in te vangen?" De verdachte wist dat echt niet, zei hij, en stak twee vin- 1 gers in de lucht. „Echt, ede- -lachtbare, als ik dat kruisnet terug zou krijgen, zou ik het vernietigen. Ik wist het niet. Anders had ik het niet ge- daan." Hij woont op een motorschip in de Noordvliet en gaf daar 'visies'. Maar sinds de politie zijn kruisnet in beslag nam, zijn die bijscholingen voorbij, verklaarde de man gisteren voor de kantonrechter. Offi cier van justitie mr. H.A.C. '"■■Smid zag gezien deze bijzonde rste omstandigheden af van een •'-strafmaat en hield het bij een papieren schuldigverklaring. Woonlasten in discussie De djscussie over de steeds vetter wordende GEWB- rekenïngen zal op 17 maart in de gecombineer de commissie van finan ciën en stadsvernieuwing worden gevoerd. Het Breed Overleg Woonlasten heeft destijds nadrukkelijk om een debat door de raadsleden gevraagd. Voor het 'woonlastenover- leg\ maar ook voor andere burgers, bestaat er de mo gelijkheid hun standpunt van tevoren op deze ver gadering (aanvang half acht) toe te lichten. T ernaiwernood Feit is evenwel dal gezinnen met de laagste inkomens nog maar ternauwernood het hoofd boven water kunnen houden. Ondanks dat het aan tal van elektra afgesneden wo ningen schrikbarend is geste gen, noemt wethouder Van der Velden de consequenties van lagere GEWB-nota's voor de gemeente zelf veel te groot. Van een kloppende begroting zou weinig sprake blijven. „En dan behartig je niemands be langen: ook niet van de groep, waar het Breed Overleg zich sterk voor maakt." Met een uitgebreid verhaal over slinkende gemeentefond sen (in de komende jaren van 66 naar 60 miljoen teruglo pend) en andere onoverkome- Wethouder Van der Velden: „Het rijk beslist..." ïijke bezuinigingen probeert burgemeester Fred van Lier ook het een en ander duidelijk te maken: dat bevriezing van de eigen tarieven zelfs tol bankroet kan leiden. En wie is daar bij gebaat? De huidige winsten van onder andere het Gemeentelijk Energie- en Waterleidingbe drijf (GEWB) zijn daarom door Cock F.Rijneveen noodzakelijk, zegt B en W. Om andere zaken te financieren. En de electrieiteitsrekeningen, die vindt het college in verge lijking met andere steden ook helemaal niet zo extreem. Maar Vlaardingen behoort ze ker niet tot de goedkoopste ge meenten, Liefst zestig van de 83 steden of streken in Neder land komen op een lager be drag uit (Rotterdam en Schie dam betalen evenals Vlaardin gen 26,92 cent per kilowatt uur). Door de koppeling van het electriciteitstarief aan dat van Rotterdam dat is het Breed Overleg Woonlasten een doorn in het oogvallen de nota's voor de Vlaardingse bevolking niet extra duur uit. Verdiend moet er toch worden, zegt het gemeentebestuur alhoewel niet met zoveel woordenan ders draaien we onszelf de nek om. Er is dus ook geen enkele aanleiding het binnenkort af lopende contract met de grote broer voorgoed te beemdigen. Het BOW en de gemeente Vlaardingen vinden elkaar wel in de afwijzing van snelle h uurharmonisatie. „Wij geven niet de voorkeur aan een huurharmomsatie ineens", merkt wethouder Van der Velden op. „Maar het rijk be slist en daar zijn wij weer van afhankelijk." Intussen zijn de lasten voor de gewone man de laatste jaren wel in sneltreinvaart gestegen. Sinds 1980 is het recht op wo nen bijna veertig procent duurder geworden (de gasprijs bijvoorbeeld met zelfs zestig procent). Desondanks conclu deert B en W, dat zij „niet m staat is de woonlasten in aan merkelijk gunstige zin te beïn vloeden," Daar waar mogelijk proberen zij een zodanig beleid voeren, dat met name de minder draagkrachtigen zo weinig mogelijk worden belast. Maar burgemeester Van Lier geeft direct toe dat ondanks deze zinsnede m de briefvoor de burgers met een minimumin komen waarschijnlijk weinig tot niets zal veranderen. Kandidaat-directeur Schiedamse bibliotheek: Schiedam De enig overgebleven kandidaat voor de directie van de Schiedamse bibliotheek, Jacques Hoefsloot (36), ziet zichzelf noch als ty pische manager noch als boekendeskundige. Over zijn benoeming denkt de selectiecommis sie van de bibliotheek verdeeld. Niettemin schijnt een benoeming hard nodig te wezen. De waarnemende directie, bestaande uit ■Nico Ravenstein, Evke von *t Steen en Cily van de Lenden, loopt op het topje van de tenen om al het directiewerk nog uit te kunnen, voeren, nu de vacature-Wim van der Blij al twee jaar openstaat. Van der Blij werd destijds als biblio theekdirecteur op nonactief gesteld, maar heeft kort geleden weer een nieuwe taak op zich ge kregen binnen de gemeente Schiedam. Zijn meest waarschijnlijke opvolger, althans enig kandidaat, is op dit moment de Rotterdam se gemeenteambtenaar personeelszaken Hoef sloot. Hij heeft ervaring met het personeel- en organisatiewezen (P O) opgedaan bij Vroom Dreesmann en de gemeente Capelle aan de IJssel. Hij deelde gistermiddag mee. dat hij zichzelf niet als „de typische manager" ziet die „wel even de oliespuit zal zetten op het appa raat", maar ook gaf hij er blijk van gec-n echte boekenwurm te zijn. Hij wil veel vrijheid laten aan de filiaalhoofden en de keuze van boeke naanschaf afhankelijk stellen van de vraag van het publiek. „Ik wil af van een bibliotheek, die zijn eigen boeken opdringt aan de lezers," het hij weten. Jacques Hoefsloot typeerde zichzelf als een „ge neralist met specialismen", die de „structuur van een city als Schiedam" geheel anders be oordeelt dan die van Rotterdam. Vlaardingen De groep vrij willigers, die zich in wissel- dienst bezighoudt met de eer ste hulpverlening buiten kan toortijd aan mensen die plotse ling in crisissituaties terecht komen heeft uitbreiding no dig. Doordat er wat medewer kers zijn afgevallen wordt de groep te klein, zodat er drin gend versterking nodig is om de hulpverlening niet in ge vaar te laten komen. De Hulpverlening buiten Kan toortijd (MBKT) wordt door de wachtcommandant van de po litie ingeschakeld, die in der gelijke probleemsituaties als tussenpersoon optreedt. Van 20 tot 24 uur kan iedereen op die manier worden opgevan gen: van 24 tot 08 uur wordt alleen, een hulpverlener opge roepen als er kinderen bene den de 10 jaar bij betrokken zijn. De hulpverlemngsgroep werkt in de volledige sterkte met on geveer 15 mensen. Die hebben elk tweemaal per maand dienst, maar hoeven daarvoor in principe niet thuis te blij ven, omdat met oproepappara- tuur wordt gewerkt. Daarnaast zijn er regelmatig overiega- vonden, trainingen en derge lijke bijeenkomsten. Wie interesse heeft om aan de2e vorm van eerste noodop vang mee te werken kan con tact opnemen met de coordina tor van de HBTK. Linda Snel, telefonisch bereikbaar via 351022. Vlaardingen Mensen die een wandelconcert m de Vlaardingse Grote Kerk bij wonen, zien altijd enkel en al leen de buitenkant van,het or gel. De werkgroep wandelcon certen wil het publiek nu ook kennis laten maken met het binnenste van het Van Peteg- hem -orgel. Dat gebeurt aan de hand van een diaserie, die vrijdagavond wordt vertoond in de vleeshal, een bijgebouw van de kerk. Die plaatjes geven een beeld van het inwendige van dit his torische, oorspronkelijk uit Belgie afkomstige orgel Be zoekers krijgen na de verto ning de gelegenheid om het instrument van dichterbij te bekijken. Belangstellenden voor de dia serie, die vanaf acht uur wordt vertoond, kunnen zich opge ven bij Leen van den Berg (342440) of Kees Zoutendijk (350432). Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 24 februari 1933 En Wim Verhey maar 2eggen dat Oranje Nassau zo'n gezellige vereniging is Het zevende korfbalteam kan overigens kampioen worden Hebben ze eindelijk echt iets om te vieren Het eerste staat op degraderen Zeker geen reden voor al te veel feestvreugde Aad van Dijk, bestuurslid van SVV, was vroeger op school al geen kei in rekenen Ach, ie dereen heeft zo zijn zwakke punten Sommige spelers willen 'm wèl, naar het schijnt, als penningmeester Want Van Dijk kijkt niet op een nulletje meer of minder Nol de Ruiter zat zondaga vond niet in de disco John van den Toorn heeft de jas van Aad de Mos Nu zijn snor nog VI speelde weer in de Margriethal en het was opnieuw opval lend druk Kees Jansma (geschorst) trad op als coach Hans Kraay wisselde niet één keer Mocht niet op de bank zitten van de dokter Wisselspeler Rob Vente kwam slechts twee minuten aan de bak In de slotfase van de wedstijd tegen Ursus (0-3 verlies) werden ook nog eens Dick van den Polder en Hans Venneker naar de strafbank gestuurd Ja, Ja, VI boeit altijd Als VI(P) wordt je in de Margriethal overigens aan de tafel bediend Ton van den Berg gaat met sprongen vooruit Met tennissen Is hij alleen nog steeds niet opgewassen te gen Bas van Noortwijk En van diens charmante echtgenote Jeanine zal hij ook nóóit winnen Rinus Hendriks, de secretaris van GTB, is de meest geta lenteerde zaalkeeper Zijn manier van duiken is fameus aan het worden Aan de bar weten de spelers het altijd beter Vraag dat maar aan John van den Toorn Geïnteresseerde clubs kunnen zich overigens nog steeds bij hem mel den De handbalcompetitie ligt de ko mende twee weken stil Alleen op re gionaal niveau wordt er gespeeld Dit in verband met de wereldkampioen schappen, die in Nederland worden af gewerkt De redactionele stukjes in het clubblad van DWS worden steeds beter Tafeltennis is bij Fortuna momenteel populairder dan voetbal Lex Harding (Radio Veronica) komt de feestavond van Fortuna opluisteren Olympus Schiedam denkt nu al aan het einde van het seizoen Met Jan Rip slaat Asvion nieuwe wegen in Zai wel geen kunst gras opleveren Luub Hafkamp rekent daar nog steeds wel op Arie Verlinde heeft alweer een (redelijk) alternatief Zit hij toch bij de verkeerde partij Luud Snel ontbrak bij SW-SC Veen- dam Zeker ruzie met zijn 'maatje' Arie Verlinde Bas van Bochove ontbrak ook al Jammer, want Bas geeft wèl eerlijke informatie door aan de media Het weer is eventjes slecht en gelijk la ten de heren voetballers het afweten op de training Over een slappe mentali teit gesproken Ferry Meerhof heeft een nieuwe vriendin 'Ons een raadsel', reageerde de selectie van SVV onthutst Nol de Ruiter hoopt dat het een huise lijk type is Henk Könemann (nu trai ner van DHS) staat deze week breed uitgemeten in een landelijk voetbal weekblad Niet om te lonken naar een nieuwe club, maar om terug te blikken Baldadig is voor het volgend seizoen al onder dak. Waregem Eindelijk weer eens frisse geluiden van ver over de zuidelijke landsgrenzen, waar Hans Loovens met jongensachti ge branie de zorgen van alle dag keurig op z'n be loop laat. Het doet hem ogenschijnlijk niets, de zich aaneen rijgende pro blemen van de laatste maanden. De op z'n zachtst gezegde magere klassering van Waregem, de aanstaande terugkeer van trainer Sandor Popo- vics naar z'n tweede va derland en bovenal z'n ei gen fysieke gesteldheid, die hem dit seizoen slechts iets meer dan een handje vol wedstrijden in naam van Waregem liet acteren. Hans Loovens, Rotterdammer pur-sang, heeft de afgelopen maanden aan den lijve onder vonden wat de term 'relative ren' inhoudt. Eerst schakelde een kapotte meniscus de oud- SVV'er geruime tijd uit en toen hij daar éénmaal goed en wel van was hersteld, achtten de doktoren het raadzamer een al vanaf zijn prille jeugd niet functionerende nier te verwijderen De periode van kommer en kwel werd aange dikt met de mindere prestaties van Waregem, dat waarschijn lijk tot de allerlaatste speeldag in een hevige slag is gewik keld om lijfsbehoud. Verbazing Inmiddels heeft hij tot ieders opperste verbazing, die van de doktoren incluis, de training hervat. „Ze hadden me ver teld, dat ik zeker drie maan den moest revalideren", zegt Loovens, die nu al afwisselend zowel voor zichzelf als met de groep traint en binnen twee a drie weken hoopt terug te ke ren m de topelf „Maar die operatie is enorm meegeval len. Bovendien heeft de ande re nier, die ook tweemaal zo groot is dan normaal, al heel lang geleden het werk van die Hans Loovens...'Het zou me niet verbazen als ze Po- povics op straat zetten'... weggehaalde nier overgeno men. De dokter zegt, dat alles uiterst voorspoedig geneest Fysiek zal ik daar verder geen hinder meer van hebben. Het is alleen niet le hopen, dat er ooit wat met de tweede nier gebeui t". Met een beetje 'mazzel', al is Loovens bijna vergeten wat dat precies betekent, kan hij nog twee. misschien drie, maanden daadwerkelijk mee werken aan de 'wederopstan ding' van Waregem In welke periode hij tevens een even tuele contractverlenging moet afdwingen. „Vorig seizoen", weet hij, „heb ik het lekker door Donald Bax rounder Loovens nadrukkelijk te missen, wordt hij niet ge dwongen om ten koste van al les aan een 'speersnelle' ren tree te werken „Ik heb van manager De Lantsheere ge hoord, dat ze rustig afwachten tot tk weer ik kan spelen. Bin nenkort wil ik het eerst bij de reserves proberen, want het is logisch, dat ik veel wedstrijd ritme mis. Daarom moet men ook met verwachten, dart tk Waregem wel even 2al redden Maar het is natuurlijk wei zo. dat Waregem momenteel alle verse krachten en nieuwe im pulsen uitstekend kan gebrui ken. Ik zal wel moeten ook. want als Waregem degradeert, zal het financieel ook mmdci aantrekkelijk worden". Wordt in de wandelgangen al gespeculeerd over een voortij dig en hem door hel bestuur aangezegd vertrek van Popo- vtcs, Loovens heeft nog mets gehoord. „Maar", blijft hij reeel, „het zou me met verba zen ais ze Popoviocs op straat zetten. Het is in Belgie hoogst onwaarschijnlijk, dat ze een trainer aanhouden die al be kend heeft gemaakt weg te gaan en van wie de club het slecht doet Het bestuur is nu nog tevreden over Popov its, maar in zo'n klein plaatsje ah Waregem. een echte streek- ploeg, daar begint het publiek al snel te rommelen. De pers zaagt ook at een beetje aan zijn poten, maar dat is met van de laatste tijd gedaan. Ik geloof, dat ik wat meer krediet heb, ook bij de supporters. Ik kan het me voorstellen, als ze zeggen 'Hans, bedankt voor alles, maar we hebben je niet meer nodig'. Ik zou hel niet zo erg vinden. Ik heb toch twee han den aan m'n lijf Dan ga ik proberen om gewoon weer er gens werk te vinden", speelt hij een wemig verstoppertje achter de economische misère Hoewel Popovics al eerder klaagde uitgerekend de all- Vlaardingen Fortuna Vlaardingen gaat volgend seizoen defi nitief van start met Hans Stout als hoofdtrainer en Jan Bouman als coach. Het bestuur is met alle partijen tot overeenstemming gekomen. Hans Stout is momenteel nog als trainer verbonden aan TSB, maar heeft volgend jaar nog maar weinig tijd voor trainingswerkzaamheden in verband met een erg drukke werk kring. Jan Bouman kon met als hoofdtrainer, de wens van de selectie, door het bestuur worden aangesteld, omdat hij met over de juiste papieren beschikt. Hans Stout evenwel is in het bezit van de B-licentie. Bestuurslid Arie Noordhoek: „Het wachten was nog op de KNVB. die een licentie moest afgeven. Nu, die kwam eind vori ge week rond en toen stond ons niets meer in de weg. Het is voor ons de meest ideale oplossing. Hans Stout is heel goed be kend binnen de vereniging. Toen hij twee jaar geleden naar TSB ging .stonden we wel raar te kijken. Hij gaat nu een twee manschap vormen met Jan Bouman, Eigelijk dezelfde construc tie zoals die er nu is met Jan Postema en Jan Bouman. Eerlijk, we zijn blij dat we eindelijk de oplossing hebben gevonden." Schiedam Bas van Noortwijk maakt met langer deel uit van de Olympische selectie, die woensdag 2 maart in en tegen Liechtstem de eer ste kwalificatiewedstrijd speelt. De doelman van SVV werd gisteren rond het middernachtelijk uur door de verantwoordelij ke bondscoach Ger Blok telefonisch van deze be slissing op de hoogte ge bracht. De 28-jange Van Noort wijk had deze medede ling al min of meer ver wacht. „Ik was er het laatste bij gekomen, dus ben ik ook de eerste die afvalt", neemt hij het luchtig op. „Als Jan For- mannoy zijn hand niet had gebroken, had ik er waarschtjnlij nooit bij ge staan. Bovendien, al die anderen waren eerder ook al geselecteerd. Blok verzekerde Van Noortwijk wel, dat hij hem de komende weken wat meer in de gaten zal (laten) houden. „Het is in ieder geval netjes, dat hij mij nog heeft gebeld", al dus Van Noortwijk. „Voor hetelfde geld had ik het een dag later uit de krant moeten halen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3