BOTT! OflM 21 AGENDA 'Ik ga niet meteen allés veranderen' HH DE KLERK BETO/EREND MOOI EXTREEM GOEDKOOP PvdA zit met advies aan Iran in zijn maag E.A.E. TEMPELMAN REGISTERACCOUNTANT ASSISTENTEN-ACCOUNTANT Marjan Ekels, eerste vrouwelijke korpschef rotterdam I vlissingen j den haag Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 24 februari 1983 EEN ORIGINEEL MOVA MEUBEL UW GARANTIE VOOR KWALITEIT Raak ook in de ban van MOVA. Superieure kwaliteit die zich zwaar laat onderbetalen. Een onmogelijke prijs voor een betoverend mooi model. Verwen uzelf met deze ongekende zitweelde en verdien minstens tweeduizend gulden! MOVA ORIGINAL Speciaal ontworpen en gefabriceerd voor een aantal vooraanstaande interieurspecialisten. Extreem laag in prijs door gekombineerde inkoop en moderne, efficiënte produktie. Een opmerkelijk design met een zeer iraaie belijning. Zeer royaal van afmeting. Handambachtelijk gestoffeerd met prachtig rundleer uit speciaal geselekteerde huiden. Leverbaar in de kleuren zwart, donkerbruin, donkergrijs, Vlaardingen De sfeervolle woonkamer in het huis in de Merellaan, in het voormalige dorp Ambacht dat echter al jaren geleden bij Vlaardingen is ingelijfd, staat vol bloemen. De gebruikelijke bossen chrysanten, maar ook heel wat orchideeën, al dan niet verwerkt in sfeervolle bloemstukjes. „Wat een lieverds, hè?" zegt Maijan Ekels, terwijl ze heen en weer loopt naar het aan grenzende keukentje, waar de melk op staat voor de koffie. „Ze zijn toch gék, om dat alle maal voor mij te doen?" Die W. dat zijn natuurlijk vrienden en familieleden, maar daarnaast horen ook col lega's van zowel het Vlaar- dingse als het Gorinehemse politiekorps tot die wat ondui delijk aangeduide groep. Matjan, nog enkele dagen hoofdinspecteur bj de Vlaar- dingse politie, toont zich toch wat verlegen door al die felici taties laat doorschemeren het eigenlijk ook helemaal niet zo leuk te vinden om de zo veelste ploeg krantemensen over de vloer te hebber». Niet dat ze aan de pers een hekel heeft niet voor niets heeft ze zich jarenlang beziggehou den met de persvoorlichting maar de aandacht die aan haar benoeming als korpschef van de gemeentepolitie in Gorin- ehem wordt besteedt vindt ze duidelijk een beetje teveel van het goede. Toch realiseert ze zich zeer goed, dat het nieuws is: de eer ste vrouwelijke korpschef in Nederland. ,,Dat hoort er na tuurlijk wel een beetje bij: dat was ook zo toen de eerste vrouwelijke commissaris der koningin werd benoemd- Maar in feite is hei helemaal niet zo bijzonder natuurlijk, dat een vrouw ook in zo'n functie kan worden benoemd. Tenminste, het zou niet zo bijzonder moe ien zijn." zoeken, die ze nog voor haar afscheid in Vlaardingen op een rijtje moet hebben. En dan de verhuizing naar haar nieu we woonplaats: daar ziet ze duidelijk tegenop. Niet dat ze het erg vindt om binnen af zienbare tijd in Gorkum te moeten gaan wonen, maar: „Ik moet natuurlijk dit huis ver kopen. En dat vind ik eigen lijk toch wel een beetje erg", zegt ze, en ze kijkt er werke lijk een beetje triest bij. Korpschef in Gorinchem dus. Belast met de dagelijkse lei ding van het plaatselijke poli tiekorps. Het was niet de eer ste vacature, waar hoofdin specteur Matjan naar sollici teerde. „Dit is in totaal mijn derde sollicitatie, ja", zegt ze. „Eerst heb ik Hellevoetsluis en Papendrecht geprobeerd. Daar ging men van start met ge meentepolitie, nadat er eerst rijkspolitie was geweest. Dat had me leuk geleken, want dan kun je met zo'n nieuw korps van voren af aan begin nen. Maar met Gorinchem ben ik net zo blij. Ket is nou een maal zo dat je niet moet zeg gen; ik wil alleen maar dét of dat in het leven." Beetje erg Over enkele weken, op 15 maart aanstaande, wordt Mar jan Ekels, sinds 1972 in dienst van de Vlaardingse politie, in haar nieuwe functie beëdigd door de burgemeester van Go rinchem. Ze moet nog heel wal regelen voor het zover is: ze is inmiddels druk bezig om allerlei zaken in huis uit te Slechts één vrouw Gorinchem zal waarschijnlijk de eerste tijd wel wat raar aankijken tegen een vrouw op de belangrijkste stoel bij de po litie. De gemeentepolitie in die stad heeft, anders dan die in Vlaardingen, nog nauwelijks ervaring met vrouwelijke poli tiemensen. In het 52 man tel lende korps zit slechts één vrouw: een brigadier bij de re cherche. Toch denkt Marjan, dat dat in de praktijk snel ge noeg zal wennen. „Ach, dat is hier in Vlaardingen toch ook goed gegaan? In het begin moeten veel mensen wel een beetje wennen; je zult mis schien ook altijd mensen hou den die er een beetje raar te genaan blijven kijken. Veel belangrijker dan het feit of je Donderdag 24 februari De Schouwburg: 20,15: RO-theater speelt 'Een marmeren graf" regie Franz Marijnen. de rollen in dit pro ject worden door het hele gezelschap gespeeld. Hofpleinthcatcr: 20.15: Maude Mix en Hannah Mae, een apart stel buren' regie Nancy Gabor, met Ina van Faassen en Yoka Bcrret- ty. Piccolotheater: 20.30: Toneel groep Sater speelt 'Verkilling' regie Joost Boer, muziek Henk Alkoma. met Rose Thesing, Roelof den Amb tman, Mario Louise Stheins. Hajo Bruins. Hans Ligt voet. Barbara Co zens. Sjors van Vliet en Wim v.d. Meeberg. Dc Lantaren: 20.30: Werk theater met 'De ijzeren weg'. M usica: Overschie, 20.15: In de wijk gespeeld; Peter Faber niet zijn programma 'Wonderen'. De Doelen; 20.15: Radio Phil harmonisch Orkest, dirigent Miklós ErdêJyi. solist Miklós Perétiyi. cello, Luxortheater; 20.15: Musical 'Fien' met o.a. Jasperina de Jong. Ge rard Cox. Willy van Hees vel de, Rei- na Buelens en Loeki Knol. Het Bere nd: 22.00: Lazy Bird (bebop-jazz). Stadsgehoorzaal: Vlaardingen. 20.15; Paul van Vliet. De Lantarcn-2: 21.00; '30 Man' met Margie Smit (dans en.choreograaaf) en Dick Hau ler (musicus/auteur). J.C. Chillup: 20.30: Film "Ire Station Zebra". Ahoy' Complex: 11.00-17.00 en 19.00-22.30: Rationale woon manifestatie 'Binnen* Vrijdag 25 februari De Schouwburg: 20.15: RO-theater speelt 'Een marmeren graf' regie Franz Marijnen. de rollen in dit pro ject worden door bet hele gezelschap gespeeld. Hofpleintheater: 20.15: "Maude Mix en Hannah Mae. een apart stel buren' regie Nancy G»l>or, mei Ina van Faassen en Yoka Berrei- ty Piceotolheater: 20.30: De acteur Fa ui van Soest met zijn solo-optreden 'Merdc'. De Lantaren: 20.30; Toneel groep Baal met 'Uit den vreemde' van Ernst Jandl. Dc Bonkelaar: Scheldelaan 1. Sliedrecht, 20.15: Blij spel "Binnenste Boven" met o.a. Ton Ktiyl. Marja Lieuwen, Cor v.d. Brink en Jennifer Williams. De Doelen; 20.15: Meesters aan het klavier 82/B3; Theo Bruins, piano, wertken van Beethoven. Brahms. Boultv. en Ravel. Luxortheater 20.15: Musical 'Fien' met o.a. Jasperina de Jong. Gerant Cox. Willy van Heesvelde. Re ina Boelens en Loeki Knol. Theater Zuidplein: 20.30: De Rotterdamse muziekgroep 'Niettemin' bestaande uit Karei Kouwenhoven. Ed van Leeuwen, Leo Verwey, Bas Roos, Chris Kop, Gijs Geisendorfer, John Hekker en Eric van Dongen. De Klimmende Bever: IJsselmonde. 20.15: Jules de Corte met het pro gramma 'Solo*. Old Dutch: Rochus- sen straat 20; 19.30: Musique de table; Corrie Ambachtsheer, piano, Gerrit Oldeman. viool, spelen romantische meesterwerkjes. Harbour Jazzclub: 21.30: Revival Jassbartd. J.C. Arena: 2130: Realiiy Walk. Stadsgehoor zaal: Vlaardingen, 20.15: Paul van Vliet. Kunstmin: Dordrecht. 20.15: Cabaret Nar met het programma 'Man vermist', De Lantaren-2: 21.00; '30 Man* met Margie Smit {dans en chorcograaaf) en Dick Hauser (musi cus/auteur). Ahoy' Complex: 11.00- 17.00 en 19.00-22.30: Nationale woon- manifestaiie 'Binnenhuis'. Bioscopen Alhambra. I: "Trail of the pink pan ther' 16) dag. 2.00-7.00 en 7.00 u. Al hambra 2: "Fame' (al) dag. 2.00-6.45 en 9.30 u. Calypso 1: 'E.T.' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.45 u. Calypso 2: 'Fire- fox' (12) dag. 1.45-6,45 en 9.30 u. Ca lypso 3: 'Raiders of the lost ark' (12) dag. 2.00-7.00 en 9.45 u. Centraal: 'Snoepjes die vreugde brengen* (18) dag. 12.30- 2.15-4.00-5.45-7.30 en 9.15 u. Cineac (Beurs): 'Evil death' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Cineac (Bij enkorf): Tho New York ripper' (16) dag. 2.00 u. dond. zond. en di. 7.00 en 9.30 u, Cinerama 1: 'Annie' (al) dag. 1.30-6.45 en 9.30 u. Cinerama 2: 'Fi- refox' (12) dag. 1.45-7.00 en 9.30 u. Ci- een vrouw bent is hoe je je ais korpschef opstelt, denk ik. Ik ben dan ook niet van plan, om de eerste tijd van alles rigou reus te gaan veranderen. On der de inspecteur die al sinds september de dagelijkse lei ding heeft als plaatsvervan gend korpschef, draait alles toch ook nog gewoon? Dus het is niet nodig om de hele zaak meteen op zijn kop te zetten. Ze hebben het wel eens over die nieuwe bezems, maar ik hou daar niet zo van." Toch heeft Matjan, ook al is ze door Paul Houkes Foto; Jaap Rozema nog nauwelijks op de hoogte van de problemen die ze in Gorinchem zal tegenkomen, zichzelf al een zeer belangrijke taak gesteld. Het belangrijkste dat ze voor Gorinchem wil be tekenen, ïs het politiekorps, juist omdat het om zo'n kleine ploeg gaat, tot een eenheid te smeden. „Iedereen moet op ie dereen aankunnen: dat is in zo'n korps het allerbelangrijk ste." 'Mijn jongens' Het is, voor wie Marjan Ekels wat beter kent, een bekend feit dat ze ook al laat ze dat in de dagelijkse praktijk «iet gemakkelijk merken veel hart voor 'haar jongens* heeft. Die 'jongens', dat zijn de men sen van de surveillancedienst: uerama 3: 'E.T.' (al) dag. 2.00-7.QQ en 9.30 u. Cinerama 4: 'De wereld vol gens Garp* (12) dag. 1.30-6.45 en 9.30 u. Cinerama 5: 'Les uns les aulres* (al) dag. 8.00 u, do. vrij. ma. en di. ook 1,30 u. Corso: 'Aas der azen' (16) dag. 2.00-7.00 en 9,30 u. Kri terion; 'Close encounters of the third kind' (al) dag. 7 00 en 9.30 u. Lumlere 1: 'De zwarte ruiter' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Lumiere 2: 'Het kleinste bordeel in Texas* (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u, zat. en woe. 7.D0 en 9.30 u, zond. 4.30-7.00 en 9.30 u. Lumiere 3: 'Firefox' (12) dag. 1.45-6.45 en 9.15 u, zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.15 u. Lumie re 4: 'Le Choc' (16) dag. 1.45-6.45 en 9.15 u. Metro I: 'De killers van Pa rijs* (16) dag, 2.00-7.00 en 9.30 u, ma. en woe. avond Bingo. Metro 2: 'Por- key's pikante pretpark* (16) dag. 2.00- 7.00 en 9.30 u, zat. 2ond. en woe. 7.00 en 9.30 u. Rex: 'Blonde heerlijkhe den' (18) dag. van 10.00 u. s'mofgeos tot 24.00 s'nachts. Thalia; 'Als je be grijpt wat ik bedoel' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. *t Venster-l: 'Indentifica- tione di una donna' (16) dag. 19.30 en 22.00 u, ma, gesloten, 't Venster-Z: 'lreiumi' (16) dag, 20.00 en 22.30 u, ma. gesloten, 't Venster-3: Toute une nu it' (16) dag. 19.30 en 22.00 u, ma. gesloten. De Lantaren: "Sally en de vrijheid' (16) dag. 20.00 en 22,30 u, ma, gesloten, Kinaervoo rs tellingen Alhambra-2: 'Popeye' zat. en woe. 2.00 u. zond, 1,30 en 3.30 u. Cinera- ma-5: 'Het geheim van NIMH" zat. en woe. 2,15 u. zond. 1.30 en 3.30 u. Lu- mlere-2: T01 Dalmatiërs' zat. zond. en woe, 2.00 u. Metro 2: 'Godoh, de prins van de ruimte* zat. zond. en woe, 2.00 u. Passage: 'Bcnji' zat. zond. en woe. 2.00 u. Diversen Artsenboodschappendienst: Tel: 206611 (ook voor Vlaardingen en Schiedam). Integraal Kankercen trum Rotterdam: „Telefoonhaken voor vragen over kanker" I.K.R. Tel: 010-634130. Telefonische Hulp dienst Rijnmond: Rotterdam 010- 362244, Schiedam 010-731161. Voor hulp bij maatschappelijke en geeste lijke noden. Wij zijn een relatief klein, jong en onorthodox accountantskantoor dat bij de dienstverlening sterk de nadruk legt op een individuele en persoonlijke benadering naar de opdrachtgever. De voortgaande groei van het opdrachten bestand en de uitbouw- van werkzaamheden binnen de bestaande opdrachten maken het wenselijk ons team uit te breiden met enkele Voor een goede vervulling van de funktie dient enkele jaren ervaring op een accountantskantoor aïs voorwaarde te worden gesteld. Voor ervaren kandidaten die er de voorkeur aan geven binnen een kleiner verband in wat informelere sfeer te werken en zich niet meer gehinderd willen voelen door strakke en gevoelloze organisatie- strukturen ligt hier een kans bij uitstek. Door de „one man, one' job"-fi!osofie, die overigens hoge eisen stelt aan het opleidings- en kennisniveau, is onze praktijk bij uitstek ge schikt voor kandidaten die zich op het hele terrein van accountancy en belastingadvisering verder willen ontplooien. Met belangstelling vrachten wij uw reaklie af. E.A.E. Tempelman, Spoorsingei 49, Rotterdam, tel. 010-65.78.55; "savonds of de weekeinden 01846-5116 (E.A.E. Tempelman) 01651-6523 (A. Sluimer) of 01807-14365 (P. van der Vlist). Een goede honorering ligt in het verschiet! 't Is toch wat: verschijnen me daar berichten In de kranten over Rotterdam se adviezen bij het herstel van verwoeste havens in Iran, en het raadslid Aad Zevenbergen (PvdA) weet van niets. Zevenber gen boos dus in de raads commissie voor de haven en economische ontwikke ling. Want zo'n actie van het Havenbedrijf raoet toch 'politieke dekking' hebben? Ach weet u: zolang de be richtgeving geschiedt in neutrale termen als 'hulp aan Iran' is er niet zoveel aan de hand. Maar als een krant spreekt over 'hulp aan het Iran van Khomei- ny', dan schrikken raads leden van de PvdA zich te pletter. Het moet gezegd dat wet houder Roel den Dunnen de politieke verantwoor delijkheid op het eerste gezicht royaal voor zijn rekening nam. 'Het colle ge wist er van...*. Maar vervolgens nam hij even royaal afstand van de di rectie van het Havenbe drijf, want hij wil nu eerst wel eens zien wat het Havenbedrijf gebrou wen heeft En dat is in het geheel van wat er alle maal aan vooraf gegaan is wat inconsequent. Want hoe gaat nu zo iets? De wervingsfunctionaris, die Rotterdam op partti me basis heeft aangetrok ken om nieuwe markten in de wereld te gaan ont dekken, ir. Cees van der Stoep ('een man die de weg weet'), vond het noodzakelijk een bezoek te brengen aan Iran. Git alle voorwerk van achter het schrijfbureau van daan was hem gebleken, dat zo gauw er in dit ge bied weer een vredestoes tand zou gaan ontstaan, er voor Rotterdam en het Rotterdamse bedrijfsle ven een boterham te ver dienen is. En dus gaf het college van burgemeester en wethou ders hem toestemming om samen met adjunct-di recteur Willem Scholten van het Havenbedrijf en iemand uit het bedrijfsle ven naar Iran te gaan om de markt te verkennen. Tijdens de begrotingsbe handeling in december vroeg WD'er Hans Reus er nog naar en wethouder Roel den Dunnen gaf er een duidelijk antwoord op. Geen PvdA-raadslid, dat toen heeft gereageerd. Het driemanschap maak te een rapportje, dat ook naar het college werd ge stuurd. Vooral voor in Rotterdam gevestigde be drijven is er in de toe komst in Iraanse havens veel werk te doen. Bij het verslagje zat een lijst met niet minder dan twaalf onderwerpen, die nadere aandacht verdienen. Kijk, nu zal het college toch niet zo naïef zijn om te veronderstellen, dat er daarna niets meer ge beurt? Dan hoef je de we reld niet meer rond tc trekken. Dus deed het Havenbe drijf zijn huiswerk. Iraan se havenautoriteiten had den gezegd 'jullie hebben ïn Rotterdam ervaring in het herstel van havens en in het ontwikkelen van nieuwe activiteiten' en ge vraagd 'hoe zouden jullie onze problemen aanpak ken?'. Logische vragen toch als mensen uit Rot terdam uit eigener bewe ging bij je op bezoek ko men om te zien of ze straks wat aan je kunnen verdienen. Even logisch is, dat je je gastheren antwoord geeft op hun vragen. En die brief ligt nu klaar en zou dezer dagen de deur uit gaan. Men zou toch zeggen, dat dit alles het logische ver volg is op de simpele toe stemming, die het college vorig najaar aan het drie manschap heeft gegeven om naar Iran te gaan en dat geen verdere politieke afweging nodig ïs. Maar zo logisch reageert door Koos de Gast de politiek niet. Politiek Rotterdam is geschrok ken en vraagt zich met verbazing af 'waarmee het Havenbedrijf nu weer bezig is'. Simpel: met het uitvoeren van een op dracht van het college. Nu kan men zich uiter aard best afvragen of Rot terdam er goed aan ge daan heeft mensen naar Iran te sturen. Maar dat had men dan wel vóór de oriënteringsreis moeten doen. Maar toen heeft het college er kennelijk óf he lemaal niet bij nagedacht, óf het heeft zich opnieuw op de bemoeizucht van zijn achterban verkeken. De brief van het Havenbe drijf aan de Port and Shipping Organisation in Iran moet nu eerst in het college van B en W wor den bestudeerd. Vanwege de politieke dekking. Intussen kan men zich af vragen wat de politieke dekking in de raadscom missie voor de haven en economische ontwikke ling nog voorstelt. De hele discussie beweegt zich tussen drie raadsle den (twee van de PvdA en één van de CPN) en één wethouder (óók PvdA). Dan gaat het toch over de problemen bij de RSV en de vraag wat Rot terdam nog kan doen voor de mensen bij de RDM. Laat daarover geen mis verstand bestaan: over de intenties van de raadsle den is geen twijfel moge lijk. Ze hebben het beste met de RDM voor. Maar praat in dit gezelschapje liever niet over 'politieke dekking'. Dat zegel mag men er weer aan hechten zo gauw alle partijen weer aan het raadscom- missiewerk deelnemen. 3-zitsbank 2.125,- 2-zitsbank 1.870,- fauteuil 1.395, binnenwegplein (lijnbaan) spuistraat 6 pasadenha (groenmarkt 29) tel. 010-117700 I (el. 01184-17720 I tel. 070-605800 krijgt. Op zich is dat best, maar het moet niet te ver gaan, want dan kom je aan je werk niet meer toe." Genoeg werk Als korpschef in Gorinchem zal ze er wellicht wat minder aan toekomen om regelmatig een surveillancedienst mee te draaien. „Het is natuurlijk toch een andere functie dan hier, maar zeker in het begin wil ik het toch wel een aantal keren doen, om die stad te le ren kennen", zegt ze. „Het staat vast dat er in Gorinchem genoeg werk is: veel te weinig mensen voor zo'n stad met een duidelijke streekfunctie. De hele omgeving trekt naar Go rinchem toe: daar zijn de grote winkelcentra, daar kun je uit gaan. Dat trekt ook de nodige criminaliteit aan, en levert ex tra verkeersproblemen op. Juist daarom is zo'n hecht team belangrijk: anders krijg je het in zo'n korps allemaal niet voor elkaar." Moeten er meer vrouwelijke politiemensen komen, ook in hogere functies? Marjan Ekels is daar zeer beslist over. „ïn principe wel, maar dan moe ten ze er wel 2ijn! Je moet dat ook niet gaan forceren. Niet iemand benoemen omdat het toevallig een vrouw is: het komt op de capaciteiten aan. Ik denk ook niet dat ik in Go rinchem positieve discrimina tie zal gaan stimuleren, als er nieuwe mensen moeten wor den aangenomen." Gorinchem kan gerust zijn. Marjan zal zich in naar nieuwe functie met hart en ziel inzet ten. Het politievak boeit haar immers nog steeds in zeer hoge mate. „Als ik het niet meer leuk zou vinden, dan zou ik wel iets anders gaan doen. Ja, misschien wel journalist: ik leef echt wel met jullie mee." Marjan Ekels, als journalist, de hele dag achter een scannertje hangen om te horen wat er op straat gebeurt? „Asjeblieft, doe me een lol!", zegt ze met af grijzen. En schiet daverend in de lach. de politiemannen en -vrou wen, die het eerste met allerlei zaken op straat in aanraking komen. „Ze moeten niet aan mijn jongens komen!", riep ze enige tijd geleden zelfs wat geëmotioneerd uit, toen tijdens een relletje op straat iemand had geprobeerd, een van de agenten wat al te wild te lijf te gaan. Haar betrokkenheid bij die surveillancedienst bleek ook regelmatig uit het feit, dat ze in Vlaardingen regelmatig een dienstje op straat mee draaide. „Dat móet je wel doen", zegt ze stellig, alsof het om een volkomen logische zaak gaat. „Je moet ook als staffunctionaris regelmatig op straat komen, om zelf te zien wat zich daar afspeelt, om te wéten wat er allemaal tegen de gewone agenten gezegd wordt. En dat is soms bar en boos: als je ziet wat een politie man tegenwoordig allemaal maar moet slikken. Dat heeft met die algehele mentaliteits verandering te maken. Zo hou ik ook nog steeds de indruk, dat het publiek de politie steeds makkelijker nodig heeft. Als ergens een radio te hard aanstaat, dan gaan veel mensen niet vragen of het wat zachter kan: ze bellen de poli tie; die moet dan maar als in termediair optreden. Watje te genwoordig ook hebt, is veel meer discussie dan vroeger met iemand die een bekeuring Hoofd inspecteur Marjan Ekels; de ploeg tot een eenheid smeden, dat is het belangrijkste...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5