ROTTERDAMS NliUWSBi.il Verolme Elektra kan weer lachen Goederenoverslag haven daalt dit jaar met 13 procent GRAAGÜEDAAN. /bon Bedrijven blijven procederen Maaslandse in volle bloei B»j Aluchemie 50 banen weg Protech koopt concurrent Miljoenenorder voor Van Rietschoten Houwens ^NHHf I -S»» r8*- aw?I mJ v-r»T« V V--» ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 Maassluis Opgewek te gezichten bij Verolme Elektra (VE) in Maas sluis. Men ziet de toe komst weer met enig vertrouwen tegemoet nu Provinciale Staten van Zuid-Holland be reid zijn zich samen met de gemeente Maassluis garant te stellen tot een bedrag van drie miljoen gulden voor het hedrijf. De banken zijn bereid VE met tien miljoen gulden te steunen. Hier mee kan de interne schuld, die VE heeft aan RSV, worden afbetaald en heeft het bedrijf de handen vrij. Donderdag worden de con tracten daarvoor getekend. De opdrachten komen, zij het aarzelend, weer binnen. Een toenemend aantal onderne mingen wil weer met VE pra ten over opdrachten. Daar mee lijkt de toekomst van het bedrijf, 2ij het in afgeslankte vorm, verzekerd. Ook de bewindvoerders van RSV geloven in het bedrijf. Dat hebben zij gisteren tegen de vakbonden gezegd. „Er is perspectief voor het bedrijf nu er een gedegen kans be staat om de lastige hindernis sen van de kruisverbanden te nemen", aldus districtsbestuur Dik Nas na afloop van het ge sprek. Ontslagen Er zijn echter een aantal 'ma ren'. De gemeente Maassluis moet nog ja zeggen tegen de garantstelling. Het college van b en w praat daar dinsdag over. En er moet 212 man in een tijdsbestek van drie maanden worden ontslagen. Een ondankbare taak, die rust op de schouders van dc direc tie. Lukt dat niet en kan VE niet binnen enkele maanden bewijzen dat zij bestaansrecht heeft, dan moet volgens de drie bewindvoerders, die de door Bert van Elk grootste surséance uit de Ne derlandse geschiedenis leiden, het doek alsnog voor het be drijf vallen. „We hebben het lot, als Maas sluis tenminste positief beslist. in eigen hand Dat hebben de bewindvoerders vorige week in een rapport gezegd en daar geloof ik in. We hebben een tijd in de min gezeten, maar krabbelen nu weer wat op", aldus Jan van Boerum, voor zitter van de ondernemings raad bij Verolme Elektra. Van Boerum ziet op tegen het mo ment, dat er ontslagen gaan vallen. „We hebben allemaal hard gewerkt aan het open houden van het bedrijf, maar binnenkort moeten er toch namen worden ingevuld. Veel mensen vragen zich ook af of ze bij de groep van 212 ontsla gen horen of bij de groep van ruim driehonderd man die overblijft". Wegkopen Van Boerum denkt dat over twee tot drie weken de eerste ontslagen al bekend worden gemaakt. "Er valt straks als het ware een gat binnen het bedrijf. Mensen, die er nu nog zijn, zijn dan ineens verdwe nen. Nu weet je bij wie je te recht kan en dat is dan een vraag Er zijn aan de rucht baarheid rond VE nog meer onplezierige zaken naar voren gekomen. Andere scheepsm- stallateurs hebben personeel met knowhow 'weggekocht' De namen van twee werkne mers, die overstappen zijn be kend. Binnen het actiecomité van werknemers van VE wordt gevreesd, dat het er nog meer worden. „Ik zeg niet. dat iemand met mag toehappen, als hem een goede positie wordt aangebo den. maar in ons geval, hgt dat anders. Het bemoeilijkt uiteraard onze positie", zegt Geert de Vries van het aktie- comiic van de werknemers van VE ..Het is niet helemaal fair, maar zo gaat het in het bedrijfsleven", meent hij. De Vries vindt het een raar idee, dat hij misschien straks collega's, waarmee de afgelo pen drie weken zo intensief mee heeft samengewerkt moet missen. „De afgelopen weken hebben bewezen, dat juist degene van wie je het met verwacht soms de beste krachten zijn en omgekeerd" Van Boerum vindt het nog steeds onbegrijpelijk, dat mi nister Van Aardenne de be slissing heeft genomen VE op de 'dodenlijst* van RSV te plaatsen. „Dat moet hij heb ben gedaan op grond van ver keerde informatie", meent Van Boerum. „maar hei ziet er naar uit. dat wc het op ei gen kracht redden" Geen bewijzen voor overlast Plaza Rossa Rotterdam De advo caat van de zes omliggen de bedrijven aan de Keile- rng, die een juridische strijd voert tegen een eroscentrum, dat afgelo pen maandag zijn poorten opende, heeft gistermid dag tijdens een kort ge ding voor de Rotterdamse rechtbank, niet hard kun nen maken, wat voor overlast het eroscentrum precies veroorzaakt in het havengebied. Raadsman air. H.J. Smit betoogde wel dat het vele verkeer, overlast geeft en dat een normale bedrijfs voering niet meer moge lijk is, maar indruk maak ten die argumenten niet. De bedrijven eisen, dat het eroscentrum 'Plata Rosa' op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per dag onmiddel lijk wordt gesloten. Advocaat mr. D.J. de Brauw, die sexbaas Henk Smol verte genwoordigde, antwoordde daarop, dat het eroscentrum pas om zeven uur 's avonds open gaat en *s nacht weer sluit, zodat alleen een paar continue bedrijven iets van het eroscentrum merken. Als voorbeeld noemde mr. De Brauw de verhuurder van het pand. waarin het eroscentrum "Plaza Rossa' is gevestigd. Dit bedrijf. All Air, had er eerst bezwaar tegen dat Smol prosti tutie liet bedrijven in hun pand. De directie was bang voor overlast, mede omdat A1Ï Air ook zelf nog een deel van het bewuste pand in gebruik heeft. Bovendien had Smol door Dirk Mellema aan All Air beloofd het pand als kantoorruimte te gebrui ken en vooraf niets gezegd over een eroscentrum. Nu het centrum een week open is. heeft de directie haar bezwa ren laten varen, omdat in de dagelijkse praktijk blijkt, dat All Air geen overlast onder vindt. Wel heeft het wijkcomité van Bospolder-Tussendijken in- Rotterdam Vanwege ,een langdurig stagne rende afzet in de alumi- Tti urn industrie moeten ler bij de anodenfabriek Aluchemie in de Botlek 50 van de 450 arbeids plaatsen verdwijnen. "Vijfentwintig medewer kers zullen gedwongen •moeten worden ontsla gen. De andere 25 heb ben een andere functie binnen het Aluchemie- {bedrijf aangeboden ge kregen. Rotterdam De Ameri kaanse dochter van het inge- fueursbureau Protech Inter national in Schiedam heeft ka&r concurrent Wilcrest En gineering, eveneens geves tigd in Houston, overgeno men. De nieuwe combinatie duizend man personeel en heeft een omzet van 150 miljoen gulden, frptech, onderdeel van VMF-Stork, werkt op het ge bied van de olie- en gasm- «ustrie en heeft ook vestigin gen in Beverwijk, Londen, Singapore en Kuala Lumpur, het bureau hoopt met de overneming van Wilcrest internationale projec- ?n te kunnen aantrekken, JQi het bijzonder op het wes- «Bjk halfrond. f jr^' mm" -vV® jj De vraag naar pruimen en perziken mag dan in het huidige winterse jaargetijde klem zijn. Hel duurt niet lang eer deze zomervruch ten er aan komen. Aan de Maaslandse Oude Campsweg staat een volledige boomgaard onder glas at in volle bloei. Fruitkweker Pierre van der Hoeven verwacht eind april de eerste pruimen en perziken te kunnen plukken. Hoewel onder glas gestookt, is een bloeiende boomgaard van pruimen en perziken toch iets bijzonders. Voornamelijk omdat het een vrij zeldzaam iets geworden is. Dergelijke fruitkwekers zijn er haast niet meer en ook in het Westland is hun aantal nog maar erg dun gezaaid. „Vroeger", aldus kweker Van der Hoeven, „had vrijwel iedere tuinder wel een serre om wat fruit te kweken. Dat werd er dan bijge daan. Tegenwoordig heeft men graag een uniform iets op de tuin, bij voorkeur niet meer dan twee teelten. De jongere generatie vindt dat fruit kweken in een serretje te knoeierig voor een groot bedrijf*. Kweker Van der Hoeven (zelf pas 33) heeft echter een 'serre' van 5500 vierkante meter staan. Daarin is het thans spierwit van de bloesem. „Het ziet er uit als een bloeiende Betuwe", oordeelt Van der Hoeven zelf over die pracht. middels aan de gemeente laten weten, dat zij de ontwikkeling met zorg gadeslaat. Mr. Smit voerde aan, dat het wijkcomité bang is voor verspreiding van de prostitutie naar de woon wijk, die enkele honderden meters verder aan de andere zijde van de Hudsonstraat be- gint. Bit argument van Smit ont lokte mr. Nivard de enigszins spottende uitspraak: „Uw clienten waken dus als een kloek over het wijkcomité...." Drukker Mr. Smit betoogde ook, dat overlast juridisch niet belang rijk is. Zijn voornaamste argu ment om het eroscentrum te verbieden, is het bestemmings- Politiedwang Maar de zes procederende be drijven zijn onvermoeibaar. Gistermiddag is er een telex naar de afdeling rechtsspraak van de raad van state gegaan, met het verzoek zo snel moge lijk een rechtszitting te organi seren. Mr. Smit wd de raad van state vragen de gemeente Rotterdam te dwingen poli- tiedwang toe te passen om het croscentrum te sluiten. Vorige week ging de raad van state niet op dat verzoek in, omdat het eroscentrum toen nog niet open was. Nu is cle verwachting, dat het snel tot een behandeling bij de raad van state zal komen. Inmiddels zijn er steeds meer prostituees, die in en bij het centrum werken. Hoewel er nog erg veel nieuwsgierigen alleen langs rijden, neemt het aantal klanten toch ook iedere nacht wat toe. Smol heeft la ten weten, dat hij en andere sex bazen rood verlichte cara vans op de Keileweg zullen plaatsen waarin prostituees kunnen werken, indien Plaza Rossa toch werdt gesloten. Een reclamebord voor het eroscentrum wordt opgehangen. plan van handel, nijverheid en verkeer, dat vanaf 1936 in het havengebied geldt. Een eros centrum past daar niet m. Maar of de bedrijven, die Smit vertegenwoordigt, het eroscen trum om deze reden weg kun nen krijgen, staat nog te be zien. Niet voor mets zei mr. Nivard dat de strafbaarheid van 'Plaza Rossa' nog niet be tekent, dat de bedrijven een vordering tegen hel centrum hebben. Maar ook de raadsman van Smol kreeg van de rechtbank president de kous op de kop Advocaat De Brauw legde op een bepaald moment uit dat het centrum niet strafbaar is, nu de gemeente niet optreedt. Nivard was het hier niet mee eens en gaf een duidelijk voor beeld: „Als de politie tegen een parkeerverbod niet optreedt, wil dat nog niet zeggen, dat het parkeerverbod met meer geldt." Wel kwam De Brauw met een nieuwe kijk op op de toepas sing van het bestemmingsplan. Volgens hem is het bestem mingsplan niet van toepassing op het gebruik van bestaande gebouwen, zo lang door ande ren geen duidelijk aanwijsbare schade wordt geleden. Mr. Nivard doet nu pas waar schijnlijk op 9 maart uitspraak. Dit betekent dat het eroscen trum de komende veertien da gen open kan blijven. Dat is opmerkelijk omdat de recht bankpresident bij vorige rechtszaken tegen net 'eerste' eroscentrum, dat Van Driel- Vis daar m december wilde openen, de uitspraak zo snel mogelijk na de rechtszaak het volgen in verband met het be lang van de zaak. Rotterdam Het electro- technisch installatiebureau Van Rietschoten Hou wens (R&H) heeft gisteren opdracht gekregen voor de installatie van de Ooster- scheldedam. Met de order is een bedrag van 35 miljoen gulden gemoeid. R&H moet volgens de door de overheid gestelde eis (in het kader van het werkverdelingsbe- leid) een deel van het werk door collega-installateurs la ten verrichten. Dit is mede een gevolg van de slechte economische situatie en de daardoor ontstane overcapa citeit. De order werd gistermiddag bekendgemaakt door ir. W- Nagelkerke, algemeen di recteur van R&H, tijdens de uitreiking van het kwali teitscertificaat AQAP-1, een door de Navo ingestelde kwalificatie. Botterdam De goederenoverslag in de Rotterdamse ha ven zal dit jaar ver moedelijk met der tien proeent dalen: van 252 miljoen naar 220 miljoen ton, de hoeveelheid van 1970. Die ver wachting is afkom stig van het gemeen telijk havenbedrijf en gebaseerd op de hoeveelheid lading die er in de eerste zes weken van dit jaar is verwerkt: achttien procent minder dan in de zelfde periode van '82. De recessie is volgens het ge meentelijk havenbedrijf nu ook duidelijk merkbaar in de haven. De teruggang diende zich al in de tweede helft van 1982 aan, maar dankzij een betrekkhjk goed eerste halfjaar bleef de totale jaaro verslag ongeveer gelijk aan die van het jaar ervóór Rotterdam merkt vooral een activiteitsver mindering in de overslag van lading vanuit grote schepen tn kleinere schepen. De vrachtprijzen zijn wereldwijd namelijk zo sterk gedaald dat het ver voer met kleinere schepen naar bepaalde bestemmingen niet duurder is dan aanvoer van lading met grote schepen naar Rotterdam, om daar in kleinere schepen te worden overgeladen. De Rotterdamse haven regis treerde in de eerste zes we ken van '83 een daling in vrijwel alle sectoren steen kool, ruwe olie. minerale oheprodukten, ijzererts, graan, containers en conven tioneel stukgoed. Het gemeentelijk havenbe drijf verwacht dit jaar een verdere daling van de over slag van ruwe olie als gevolg van het afnemend gebruik van aardoheprodukten en van een dalende afvoer van olie. Datzelfde geldt m min dere mate voor aaroliepro- dukten; m deze sector werd vorig jaar nog een groei ge boekt Een verdere achter uitgang wordt eveneens ver wacht voor steenkool, ijzer erts en conventioneel stuk goed. Voor de chemische prod tik ten wordt een lichte groei verwacht vanwege een lichte produktiegroei van de Ne derlandse chemische indus trie De graan overslag is voor een belangrijk deel af hankelijk van het al dan met doorgaan van de overslag van voor de Sovjet-U me be stemd graan. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naan, kiv, verandering in. Adres Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst M p0st - en goed beloond! Want voor die kleine* C° moeite krijgt u een teleioonklapper. 0onPfaajs-^^ - Adfes* f Fo

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1